Ellenzék, 1929. november (50. évfolyam, 250-274. szám)

1929-11-11 / 258. szám

50. év, 258. szám ШТШШ2ПШ A Románia győzött 2:0 arányban Góllövők: Sepi és Novac.­­ A győztes csapat keményebb védelme megtörte az Universitatea csatársorának lendületét. • A RMS a CFR-t is legyőzte Kolozsvár. (Az Ellenzék tudósítójától.) 1­9:1 a kornerarány a Románia javára. A 21. percben esik az első gól, mikor is Sfera 25 Az őszi szezonban rekordszámú közön­ség előtt tartották meg tegnap délután a Romania—Universitatea bajnoki mérkő­zést, mely izgalmasságánál és hevessé­génél fogva a szezon legnagyobb küz­delme volt, 2:0-ra győzött a Romania Ez azt jelenti, hogy a félelmetes lendü­letű egyetemi csatársort a Romania vé­delme sakkban tudta tartani, viszont az U védelmének sebezhető pontjait is meg­találta a Sepi által irányított csatársor. És így is történt a mérkőzésen. A nagy lendülettel támadó egyetemi csatársor részére sziklafalnak bizonyult a Roma­nia­­védelme, melynek erejéből arra is jutott, hogy frontba dobja csatársorát, ahol Sepi nagyszerű technikája, taktikai érzéke és erélyessége eldöntötte a mér­kőzés sorsát. A meccs maga kevés szép­séget nyújtott, mert a játékosok a legna­gyobb energiával harcoltak minden lab­dáért és gólratörésükben a legcélraveze­tőbb eszközöket igyekeztek igénybe­venni. A nap másik bajnoki mérkőzésén a szerencsésebb RMS 3:1-re győzött a tar­talékosan kiálló vasutasok ellen. Részle­tes tudósításaink a következők: Áll ez különösen a Románia védelmére, melynek szálas, erős emberei jobban bírták a kemény küzdelmet, de a csatársorban Sepi, Novac és az ifjúsági Costin is jól megállot­ták helyüket a közelharcban. Az Universita­tea taktikai hibát követett el — mint már fentebb említettük — Rosenfeld beállításá­val. Rosenfeld nagyon jól beválik más csa­patok ellen, de a Románia ellen vagy Cobor­­sant kellett volna szélsőnek tenni, vagy pe­dig Gugát, aki mellett viszont Muresannak lett volna a helye. Ezzel a csatársorral az eredmény épen fordított lehetett volna. Ro­senfeld mellett Marsall volt a csatársor gyen­géje, akinek lassúsága és erélytelensége oko­zott bosszúságot. A védelem általában jól dolgozott addig, amig tüdővel bírta. Különösen Ghilezan és Stanojev játszott fényesen, később azonban Ghilezan visszaesett és vele együtt a védelem is bizonytalanná vált. Klein kapus mindkét gólban „benne volt“, nincsen meg az érzéke a helyzetek felismerésére és a gyors cselek­vésre. Morar dr. erélyesen és kifogástalanul vezette a nagy mérkőzést. RMS-CFR 3:1 (2:1) Bíró: Seliceanu RMS: Gyurkó I., Sütő—Vartan, Moldovan —Veress I.—Palocsay II., Gergely—Palocsay 111.—Veress II.—Szűcs—Léb. CFR: Micu, Suciu—Merceanu, Zagreanu— Udvari—Brús, Curtean—Deák—Juhász —De­­jeu—Boga. A mérkőzés kevés irammal kezdődik, mely rögtön erőszakossá is válik, úgy, hogy két perc alatt két tizenegyest ítél a bíró fault miatt. Az egyikből Veress I. lő gólt a CFR- nek, a másikból viszont Juhász kiegyenlít. A kedélyek erre némileg lecsillapulnak és bár a CFR erősen érzi Curta, Kronstädter és Ol­­tean hiányát, a mérkőzés nagy részében fö­lényben van, de hihetetlen balszerencsével játszik a legbiztosabb gólhelyzetekben is. A 22. percben az RMS támad, Gergely kapura lő, Micu azonban elügyetlenkedi a labdát és azt sikerül saját kapujába juttatni. Az újabb gól némileg letöri a vasutasokat és a második félidőben a szívósabb RMS Szűcs révén még egy góllal biztosítja csapata győzelmét. Ve­ress I., Szűcs, Gergely, Vartan, Udvari Ju­hász és Merceanu a mezőny legjobbjai. 1.-es szabadrúgását Sepi közvetlenül az U kapuja előtt a hálóba nyomja. A gól ismét felvillanyozza az U csatársorát s a következő percben Molnár csak nehezen tudja ártal­matlanná tenni Giurgiu lövését. A mérkőzés­nek az ezután következő szakasza hozza a legélvezetesebb játékot. A 26. percben Ghile­zan elhibázza Bradea leadását, Novac a lab­dával egérutat nyer és éles lapos lövésére Klein már hiába vetődik. A második gól a Románia eddig ideges­kedő csapatára láthatólag megnyugtatólag hat, mert játéka rendszeresebb és egyben még veszélyesebb lesz. A 35. percben Sepi kiszökik és egymásután három lövést küld az U kapujára, de Klein nagy szerencsével ment. Majd Csiky ereszt meg egy hosszú lö­vést, Guga és Rosenfeld helyet cserélnek, de így sem megy a játék. Az utolsó percekben Giurgiu és Guga lövései biztatnak még ered­ménnyel, de Molnár helyén van. A fizikailag erősebb csapat győzött Romanian Universitatea 2:0 (0:0) Bíró : Dr. Morar Teofil Romania: Molnár, Sfera—Chifor, Dobo­san— Bradea—Debelean, Florea—Costin— Sepi—Cipcigan- -Novac. Universitatea: Klein, Oltean—Sabau, Stanojev—Ghilezan—Csíky, Rosenfeld— Guga—Marsall—Giurgiu—Baciu. Az Universitatea kezdi a játékot és ki­tűnő csatárjátékkal állandó munkát ad a Romania védelmének. Eredményességét azonban nagyban megbénítja Rosenfeld beállítása és Marsall lassúsága. Az egyéb­ként igen jó képességű Rosenfeld a neki szokatlan poszton nem találta fel magát , mikor harc közben egyszer-kétszer durván belementek, kerülte a közelharcot és ezzel a csatársor jobboldalát is megbénította. Annál fényesebben küzdött a Giurgiu— Baciu balszárny és utóbbinak egy iveit lövése már a 4. percben a kapulécről pat­tan ki a pályáról, majd a 8. percben ugyancsak Baciu lövése alig kerüli el a kaput. Az U. támadásai a 20. percig tar­tanak, ekkor a Romania csatársora is szó­hoz jut és Sepi páratlan agilitással és tak­tikai érzékkel küldi rohamra társait. Egy­előre azonban csak egy kornersorozat kö­vetkezik — eredmény nélkül. A 35. perc­ben a Romania már a hatodik komért rúgja, de az U. védelme is résen van. Ghilezan, Stanojev, Csiky és Oltean nagy­szerűen küzdenek. A 41. percben Florea átadásából Sepi hatalmas kapufát 15. A második félidőben a küzdelem még he­vesebb lesz és felváltva forognak a kapuk veszélyben. Lassan-lassan azonban az U játé­kosain a kimerülés jelei mutatkoznak és a Romania csatársora mind könnyebben köze­líti meg Klein kapuját és a 19. percben már A bajnokság állása ii iS játszott :0N ОS3 *30:© 5,u vesztett о о. •о ce л­е gólt NсоTsОCu 1.RMSC5 4 1_ 9 49 21Universitatea4 3_ 1 13 36 3.Romania5 2 1 2 11 115 4.RMS42 1 1 7 105 5.Haggibbor3 2— 1 8 64 6.CFR6 1 1 4 9 143 7.KAC­5—— 5 2 11— Kehrling a svéd királlyal játszott egy háromszettes meccset A svédek 2:1-re vezetnek a Magyarország elleni fedettpálya tenniszmérkőzésen Stockholmból jelentik. A pénteken meg­kezdődött magyar—svéd fedettpálya ten­niszmérkőzésen a svédek 2:1 arányban ve­zetnek. A magyarokat Kehrling és Aschner képviselik a nemzetközi mérkőzésen, akik közül Kehrling pénteken 2:6, 6:1, 6:2, 7:5 arányban verte Ostberget, Aschner azon­ban súlyos vereséget szenvedett 6:1, 6:1, arányban Mahnström Sunnetól. A szombati páros mérkőzésen a svéd Östberg—Bam­­berg-pár 6:2, 4:6, 6:4, 6:3-ra verte a ma­gyar kettőst. A svéd sportkörök rendkívül barátságos fogadtatásban részesítik a ma­gyar játékosokat. Gusztáv svéd király, aki rendkívül szenvedélyes tenniszjátékos Kehr­­linggel egy háromszettes meccset is ját­szott. Megnyílt a budapesti városligeti mű­jégpálya és a műkorcsolyázók vasárnap már megkezdték tréningjüket. Csehszlovákia sem vesz részt a futballvilágbajnokságon Prágából jelentik: A cseh labdarúgószö­­vetség szombaton foglalkozott az uruguayiak meghívásával és rövid tanácskozás után úgy döntött, hogy nem küldi ki csapatát a jövő évi világbajnoki túrára. Az első — Uruguayban megrendezendő — világbaj­nokság az előjelek szerint nélkülözni fog minden komoly sportértéket. Surlasiu, akiért a Romania és az Uni­versitatea naponként jelentetnek meg le­igazolásokat, a tegnapi mérkőzést a tri­bünről nézte végig — egy harmadik klub intézőjével. Kiváncsiak vagyunk, hogy a kitűnő Bánátus játékos mikor és melyik egyesületnél állapodik meg véglegesen. A Románia ifjúsági csapata 3:1-re győ­zött a Haggibbor ifiak ellen. Székelyudvarhely, Hargita—Unirea Se­­gesvár 3:1. Szép és izgalmas barátságos mérkőzés. A Ferencváros 2:1-re verte Újpestet A Hungária újabb pontot adott le és elmerült a középcsapatok közé Budapesti tudósítónk jelenti: A ma­gyar profi futballban a „derby“-jelleget a Ferencváros—Újpest mérkőzés vette át. 25.000 néző előtt csapott össze tegnap a két nagyszerű csapat és olyan játékkal gyönyörködtették a közönséget, aminőt ma futballban — talán Angliát sem véve ki — Európában nem lehet látni. A hatalmas, óriási iramú küzdelmet a Fe­rencváros fölényesen, megérdemelten nyerte egy gólkülönbséggel és ezzel egy­ben a bajnoki táblázat élére is került jobb gólarányával. A Hungária Kispest­nek is leadott egy pontot és ezzel meg­szűnt veszélyes ellenfele lenni a Ferenc­városnak és Újpestnek. Részletes ered­mények a következők: Ferencváros—Újpest 2:1 (0:0) Ferencváros: Szabadkai, Hunyadi—Papp, Lyka II.—Bukovai—Óbecsei, Táncos—Ta­kács II.—Túras—Szedlacsek—Kohut. Újpest: Aknai, Kővágó—Fogoly III., Bor­­sányi—Kövess—Vig, Török—Avar — Mészár­­os—Spitz—­ Szabó. Magyar bíró sípjelére óriási izgalom között kezdődik meg a mérkőzés, mely az első perc­től az utolsóig fokozódó irammal folyik. Az első percekben Újpest nagy erővel támad, de a 3. percben már a Ferencváros veszi át a kezdeményezést és Tanzer veszélyes lefutá­sokkal operál. A 10. percben Újpest ellen korner, egy perccel később a Ferencváros menti Újpest kornerét. A Ferencváros fölé­nye domborodik ki, a 16. percben Takács II. két lépésről Aknai kezébe lő. A második fél­időben az iram szédületes, a 9. percben Sza­badkai a lövő Spitz lábáról szedi le a lab­dát. A 18. percben Mészáros szökteti P. Sza­bót, aki kicselezve a Ferencváros hátvédjeit, Újpest vezetőgólját lövi. A Ferencváros erre még jobban fokozza a tempót és a 31. perc­ben Túrai—Tänzer—Takács II. támadása után Takács 11. egyenlít. A híres Ferencvá­­ros-finis a győztes gólt is meghozza. A 44. percben Takács II. kapufát lő, a visszapattanó labdát Szedlacsek belövi. A ha­talmas küzdelemben a Ferencváros csapata bizonyult állóképesebbnek és győzelme érté­két csak növeli az a körülmény, hogy három betegeskedő játékossal és „idegen“ környezet­ben küzdött. A 35. percben Fogoly III. faul­tolja Túráit, aki azt rögtön meg is torolja, mire a bíró mindkettőjüket kiállítja és a csa­patok tovább tíz emberrel játszottak. Hungária—Kispest 1:1 (1:0). Egyenlő ellenfelek küzdelme, változatos játék. A 22. percben egy szabadrúgást Bihari befejel, a Hungária vezet. A II. félidő 39. percében Pacolait (Kispest) a határbíró megsértéséért kiállítja a bíró, a 40. perc­ben Dudás szabadrúgásából Lenkei az egyenlítő gólt lövi. III. ker.—Bocskay 0:0. Budai 33-as—Attila 9:0. Kaposvár: Somogy—Bástya 1:1 (1:1). Pécs: Pécs-Baranya—Nemzeti 3:0. Szombathely. Sabaria—Mercur 1:0. II. oszt. ligamérkőzés. A budapesti kerület szenior mezei futó­bajnokságát Szerb MAC nyerte meg 8300 m.-es távon 31 perc 32 mp.-es idővel. 2. Szabó MAC 31 perc 57 mp. A csapat­­bajnokságban győztes a MAC 38 ponttal. Az ifjúsági bajnokságot (4200 m.) Verbőczy BBTE nyerte meg 16 p. 25­4 mp.-cel. Csapatgyőztes itt az MTK 31 ponttal. Budapest birkózói nagy fölény­nyel győztek Nürnberg ellen Budapesti tudósítónk jelenti: A Buda­pest-Nürnberg városközi birkózómérkő­­zést a magyar versenyzők 6:1 arányban * 9, аШ. nyerték meg. Részletes eredmények a következők: Pehelysúlyban Lerocht olimpiai bajnok félponttal legyőzi Magyart. Könnyűsúly­­ban Kárpáti a 7. percben tussolja Wolra­­bhot. Kisközépben Matura az 5. percben fekteti Kaspart. Kisnehézsúlyban Szabó pontozással győz Ertle felett. Nagyközép­­súlyban Tunyoghy pontozással győz Hum­­perl ellen. Nehézsúlyban Radó a 9 perc­ben tussolja Laemmermant. Prága. Slavia—Bohemians 4:3, ligamér­kőzés: Sparta—Meteor 6:2. Bécsi bajnoki eredmények: Austria— Hakoah 3:0 (1:0), Rapid—Vienna 0:0. Vidéki eredmények Szamosújvár. Sparta—CFR Dés 3:0 (1:0). Bajnoki. Góllövők: Bria és Szőke (2). Nagyvárad. Törekvés—Crisana 6:1 12:01 biró Balogh. Macabea—Egyetértés 1:0 (0:0)­. Temesvár. Kinizsi—Politechnicum 4:1 (2:0). TAC—UDR 3:1 (2:1), TMTE—ZISE 1:0 (1:0). Arad. AAC—Tricolor 3:1 (1:0)­ Bukarest: Juventus—Unirea .Tricolor 11:1 (1:0). A kolozsvári Magyar Színház közleményei: Egy-kettő-három! E hét pénteki estéjén olyan premier lesz, amelynek nincs semmi szüksége előzetes beharangozásra. A Molnár­ Ferenc neve olyan márka Európa és Ame­rika világvárosaiban, hogy az ő új darabját nem szükséges előzetesen reklámirozni. A Molnár Ferenc legújabb darabját fogják pénteken este Kolozsvárott bemutatni. Címe: Egy-kettő-három. Néhány héttel ezelőtt mu­tatták be Budapesten a Vígszínházban Goth Sándorral a főszerepben s Pallenberggel Bécsben a főszerepben. Az Egy-kettő-három elindult világkörüli útjára s pénteken érke­zik ide, Kolozsvárra. Minthogy nem tölt be egy egész estét, az Egy-kettő-három előtt még egy újdonságot mutat be a színház, „Nagy cipőben kisfiú", amely Budapesten eddig 50 zsúfolt nézőtér előtt került elő­­adásra. DIÁKSZERELEM MINDEN ESTE! Ma is, holnap is, egészen csütörtökig minden este a „Diákszerelem“ kerül színre, ez a pazar ki­állítású, boszorkányosan változatos, 12 kép­ből álló új operette-revü. A HÉTFŐI ÚJ MŰSOR­­A MAGYAR SZÍN­HÁZBAN. Hatalmas új műsora lesz hétfőtől a Magyar Színháznak. A Nászéjszakai kaland 7 felvonásos izgalmas új életkép, a főszerep­ben Mindszenthy Máriával és „Hopplá, re­pülünk“ 8 felvonásos hihetetlenül kacagtató és mulattató vígjáték kerül bemutatóra, mindkét attrakció premierként kerül vetí­tésre. Előadások 3 és fél 6 órakor. Helyárak: 30, 20 és 10 lej. Magyar Színház HETI MŰSOR: Hétfőn, nov. 11-én: Diákszerelem. (5-ször. Napi bérlet 14. sz. B. Ssz. 95.) Kedden, nov. 12-én: Diákszerelem. (6-szor. Napi bérlet 14. sz. C. Ssz. 96.) Szerdán, nov. 13-án: Diákszerelem. (7-szer.­Bér­­letszünetben. Ssz. 97.) Csütörtök este fél 9 órakor: Diákszerelem (8-adszor. Bérletszünetben. Ssz. 98.) Pénteken este fél 9 órakor: Egy, kettő, három. (Molnár Ferenc legújabb darabja. Először.­ Előtte: Nagy cipőben kis fiú. (Újdonság először. A budapesti színpadokon 150 elő­adást ért meg. Premier-bérlet 13. szám. Ssz. 99.) Szombaton délután 6 órakor: Régi nyár. (Kon­dor Ibolyával, Danes Icával, Tompa Bélá­val, Ihász Aladárral. Nagyon olcsó mozi­­helyárakkal. Jegyek ára: 50, 40, 30, 20 és 10 lej. Ssz. 100.) Szombaton este 9 órakor: Egy, kettő, három. (Újdonság, másodszor.) Nagy cipőben kis fiú. (Újdonság, másodszor. Napi bérlet 15. szám. A. Ssz. 101.) Szombaton este 11 órakor: Gold sz. orvos vi­lághírű szuggerátor telepatikus előadása. (Mérsékelt helyárakkal. Ssz. 102.) Vasárnap délután 3 órakor : Gold sz. orvos világhírű szuggerátor telepatikus előadása. (Mérsékelt helyárakkal. Ssz. 103.) Vasárnap délután fél 6 órakor. (Operett-révü­­ajdonság, 9-edszer. Rendes helyárakkal. Ssz. 104.) Vasárnap este 9 órakor: Diákszerelem. (Tized­szer. Bérletszünetben. Diákszerelem em­lékalbumok ingyenes kisorsolásával Ren­des helyárakkal. Ssz. 105.) A heti műsorra tűzött összes előadások jegyei előre válthatók a színház pénztáránál délelőtt 9-től 1-ig és délután 4-től 8 óráig.