Ellenzék, 1936. március (57. évfolyam, 50-75. szám)

1936-03-31 / 75. szám

T9 36 mir d­­as 3 J. A Ripensia öt nemzeti bajítok­ság élén Ripensia— Victoria 2S (1:0) Sajnálatos bírói tévedés csutktotta el a szezon legszebb mérkőzését Kikapott a MAC, az Universitatea és a CFR. — Döntetlen a Venus — Crisana mérkőzés CLICJ. :(A­z Ellenzik tudósí­tójától.) A nem­zeti A-liga tegnapi fordulója is izgalmas küz­delmeket hozott és a mérkőzések eredmé­nyei a bajnoki mezőnyt még jobban össze­­tömörítették. A NAC meglepő vereséget szen­vedett a Kinizsitől, a Ripensia viszont le­győzte a Victoriát és így pillanatnyilag a ■Ripensia tört a bajnokság élére, de a NAC, Glória, AMTE és Venus még csaknem egyen­lő eséllyel pályázik a bajnokságra. ‘Részletes eredmények a következők: C­LUJ. Ripensia—Victoria 2:0 (1:0). 3000 néző, biró­­Pálffy, Arad. Ripensia: *Pavlovits, Bürger—Hoksári, Gáli—Kotormány—‘Laka­tos, B­i­nd­ea —­B­ek­e—Ch­i­r­oi­u —Sch­w­a­r­tz— Dobai. Victoria, Muntean, Doci—Felecan Mun­­ tean—Pop III.—Farcasan, Lazar—Feraru—­ Cociuban—Felecan II.—Căpusan. Annak ellenére, hogy a mérkőzést Pálffy bíró egy téves ítélkezése botrányba fullasz­totta, az a tavaszi szezon legszebb küzdelme volt. A Ripensia ismét nagy formában lévő csapata pompás játékkal lepte meg a közön­séget, mely különösen a második félidőben valósággal frappírozta a közönséget. Az első félidőben is a Ripensia támadott többet, de a Victoria is számos veszélyes helyzetet te­remtett ellenfele kapuja előtt, melyet sok­szor csak a szerencse és a próbaképen be­állított ifjúsági Cociuban középcsatár tehe­tetlensége mentett meg a góloktól. A 6-ik percben Capusan lövése alig kerüli el a ka­put, a­k-ik és 10-ik percekben Dobai bom­bája megy a kapu mellé. A 15-ik percben Farcasan beletalpal Bindeába, aki percekig harcképtelen, a 26-ik percben Dobai vezet támadást, átadását Schwartz átvágja a sza­badon álló Bindeához, aki könnyen lefut és öt lépésről élesen sarokba helyezi az első gólt. A 27-ik és 28-ik percekben Capusan lő kapu fölé jó helyzetből. A második félidőben Cociuban helyet cse­rél Lazarral, de így sem megy a játék. A­­Ripensia fölényes technikájával uralja a me­zőnyt, a Victoria csak huszáros lerohanásai­­val időnként tud veszélyes lenni. A 6-ik percben Dobai pompásan szökteti Chirciut, akinek bombáját Muntean kapus bravúrosan védi. A 36-ik percben a Victoria kornert ér el, a labda percekig táncol a Ripensia kapuja előtt, melyet a szerencse ment a góltól. A 39-ik percben Binden fut le, a labdát az erő­sen lesállásban lévő Dohainak adja át, aki a leálló Victoria védelem mellett gólt lő, amit a bíró nagy meglepetésre megítél a Vic­toria minden tiltakozása ellenére. A közön­ség is hevesen tiltakozott az ítélet ellen, de Pálffy érthetetlenül hajthatatlan maradt, amiért a rendőrség csak nagy erőfeszítéssel tudta megvédeni a közönség dühétől. A Ripensia elsőrangú, fényes technikai és taktikai tudással felépített játékkal mutatko­zott be.­­Győzelme mindenesetre megérde­melt, amin nem változtat az, hogy egy gólt a bíró ajándékozott a csapatnak. Kotor­­mány, Dobai,­­Bürger, Beke és Schwartz vol­tak a csapat legjobbjai, de a többiek is csak­nem hibátlanul dolgoztak. Egyedül Chiroiu gyengesége volt feltűnő a középcsatár poszt­ján. A Victoria már a startnál elvesztette a mérkőzést azzal, hogy a fiatal és kétségkívül jóképességű, de még gyenge fizikumú és rutin nélküli ifjúsági Cociubant állította kö­­zépcsatárnak. Mert a csapat állóképessége­­ volt és például Nistorral az­ eredmény ,esetleg fordított is lehetett volna a Ripensia minden technikai fölénye ellenére. A csapat legjobbjai a két Muntean, Căpusan, Pop és Doci voltak. Pálffy bíró a második gólig tökéletes kor­rektséggel és hibátlanul vezette a mérkő­zést, ekkor azonban súlyosan tévedett. Rossz­hiszeműséget nem lehet feltételezni róla, amit bizonyít az, hogy makacsul ragaszko­dott téves ítéletéhez, ami azonban nagyon elcsúfította az egyébként pompás sportot nyújtó mérkőzést é­s jogosan háborította fel a hendikeppel is jól és lelkesen küzdő Vic­toria csapatát és az egész közönséget is. Az A-liga többi eredményei a következők: TIMISOARA. Kinizsi—NAC 3:1 (2:0), biró Vuia. ORADEA. Crisana—Venus 2:2 (1:1). ARAD. AMTE—GFR 2:0 (0:0). Kitűnő biró dr. Ciurel. BUCURESTI. Juventus—Universitatea 5:0 (2:0), Biró M. Neagu. Az Universitatea csak harminc percig volt egyenrangú ellenfél, az­után visszaesett és Sepsi kapus gyenge vé­dése is hozzájárult a súlyos vereséghez. AZ A-LIGA JELENLEGI ÁLLÁSA­ A KÖVETKEZŐ: 1.Ripensia 158 4 3 42 26 20 2.NAC 158 3 4 29 21 19 3.Gloria 148 2 4 35 27 18 4.AMTE 147 4 3 23 17 18 5.Venus 146 4 4 33 ‘22 16 6.Kinizsi 157 1 7 32 40 15 7.CFR 15 7— 8 34 31 14 8.Juventus 145 3 6 27 24 13 9.Crisana 144 3 7 27 31 11 10.Victoria 154 3 8 28 40 11 11.Unirea Tr. 143 4 7 31 40 10 12.Universitatea 154 110 18 409 Összesen: 174 713271359 359 174 Dos. CageMatt Grändungsjahr 1874. Die politisch führende Stimme der Deut­schen Volksgemeinschaft in. Rumänien Das beste Nachrichtenblatt und werbi­­kräftigste Anzeigenorgan Zuschriften wegen Bezug und Anzeigen­veröffentlichung an die Verwaltung des Siebenbürgisch-Deutschen Tageblaltes~ Sibiu, Königin Maria strasse 25. Bucureşti III., Bulev. Dacia Nr. 15. ELLENZÉK mmmmnmmnmmmmmmmnmwmmmmmm A helyi vasutascsapat legyőzte az Oradea-i CFR-t CLUJ. CFR Cluj—CFR Oradea 2:1 (1:0). B-ligamérkőzés, biró Czinczár. Élénk iramú, nívós játék, megérdemelt helyi győzelem. A 28. percben Muresan lőtte az első gólt, a második félidő 9-ik percében Frédi a máso­dikat. A vendégek henc miatt megítélt tizen­egyessel szépítettek az eredményen Dombi révén. CFR Cluj: Fábián, Vartan—Szigeti I., Campian—Oros—Szilágyi, Frédi—Nucusan —Muresan—Roman—Szigeti II. CFR Oradea: Halász, Brindás—Dombi, Gróh—Török—Czell, Mónus—Kuzmik— Gyebrovszky—Crisan—Újvárosi. A helyi vasutascsapat ezzel a győzelmé­vel a B-liga harmadik csoportjában maga mögé szorította a KAC-ot. Alkerületi bajnoki mérkőzések: Haggibbor —­Napoca 2:2 (1:0), biró Constantinescu, gól­lövők Weintraub és Weisz, illetve Máthé (11-es) és Nagy. KMSC—UEC 3:0 (1:0), biró Catona. Gól- lövők: Káli, Orsola és Gergely. Az UEC egy tizenegyesét Márton UEC kapus kivédte. Az UEC különben a mérkőzést megóvta azon a címen, hogy a kispálya nincs hitelesítve első­­osztályú bajnoki mérkőzésekre. Unirea—Reuniunea 3:2 (3:0), bíró Hunia­de Petru. Góllövők: Pálffy, Istvánffy és Bindász, illetve Danciu (11-es) és Pozac. Mindkét csapat 1—1 tizenegyest nem tudott kihasználni. Ifjúsági bajnokiak: Unirea—Haggibbor 6:0 (3:0), Victoria—KAC 2:0 (1:0), CFR—Re­uniunea 11:0 (5:0), Victoria Oldboy—UEC oldboy 4:3 (2:1). A szombaton lejátszott mérkőzést a Victo­ria, csak téves birói ítélettel nyerte meg Baba, Takács és Coborzan (2) góljaival. Az UEC góljait Kinizsi (2) és Kovács lőtték. BATAKMARE, Tricolor—KAC 3:1 (1:0) B- ligamérkőzés: biró Bogdan. A KAC legjobb játékosa, Krausz nélkül állott ki. Kisorsolták a Román-kupa középdöntőit Ha az Universita­ra szerdán legyőzi az Electrical, legközelebbi ellenfele a Dragos Voda lesz Bucuresti­ből jelentik. A kupabizottság a Román-kupa középdöntőit a következőképp sorsolta ki: NAC—VENUS Bucurestiben, Gloria—DVA Aradon, Vulturii—Minerul Lupeidban, Ripen­sia—Crisana Timisoaran, Franco Romana— Kinizsi Bravabon, Universitatea vagy Electri­ca a Drogos Vocidival Clujon, vagy Timisoa­ran. Juventus—Macabi Bucurestiben, Unirea Tricolor—Phönix Baia-Maren. A mérkőzések időpontjait később jelölik ki. Az Universitatea legközelebbi ellenfele te­hát — ha a szerdai eleji mérkőzésen legyő­zi az Electricát — a Cernauti-i Dragos Voda lesz, mellyel Clujon játszaná le középdöntő­­mérkőzését. Nehezem győztek a­ magyar nagycsapatok a vasárnapi bajnoki fordulón ■Budapestről jelentik. A magyar nemzeti bajnokság tegnapi fordulójának meglepetése az, hogy a nagycsapatok csak erős küzdelem után tudták megnyerni mérkőzéseiket. Ered­mények a következők: •SALGÓT­AR­J­Á­N, Hungária—Salgó­ta­r­ján 3:2 (0:1). Góllövők Kardos (2) és Müller, il­letve Zsengellér. MISKOLC: Attila—Törekvés 3:2 (3:0). Az Attila első győzelmét aratta a nemzeti baj­nokságban, ez azonban nem változtatott utolsó helyezésén. SZEGED: Ferencvárosi-Szeged 2:0 (1:0). A Ferencváros Sárosi nélkül játszott, góljait Vigh (11-es) és Titkos lőtték. A mérkőzést súlyosabb l­otrány tarkította, amennyiben a 20. percben, mikor Polgár egyik ellenfelét leterítette, a közönség a pályára rohant és meg akarta verni Polgárt, akit csak a rend­őrség erélyes beavatkozása mentett meg az ütlegeléstől. BUDAPEST, Soroksár—Budai 11. 2:1 (2:1). Góllövők: Zimonyi (2), illetve Rökk. PHÖBUS—­KISPEST 1:0 (0:0). A győztes gólt a második félidő 25. percében Solti lőtte. ÚJPEST—III. KERÜLET 2:0 (1:0). Góllö­vők: Kállai és Vincze. A bajnokságban tovább is a Hungária ve­zet. 41 ponttal, 2. Újpest 33 p., 3. Ferencvá­ros 33 p., 4. Kispest 25 p., 5. Phöbus 25 p. A SVÉD—NÉMET VÍVÓMÉRKŐZÉSEN a svédek 41:36 pontaránnyal győztek. A MAGYAR ATLÉTIKAI SZÖVETSÉG 10 km.-es gyaloglóversenyét Jánosi MÁV nyer­te 49 p. 53.2 mp.-es kiváló idővel. AMSZTERDAM­. Hollandia labdarúgócsa­pata nagy meglepetésre 8:0 (4:0) arányban győzte le­­Belgium csapatát. 40.000 néző. BÉCS. Az osztrák labdarúgószövetség úgy döntött, hogy elküldi csapatát a berlini olim­piai labdarúgó tornájára. TOLEDO. (Amerika). Eleonor Hohn— Jarret a 220 yardos hátúszásban 2 p. 48.7 mp.-es eredményével nemhivatalos új női vi­lágrekordot állított fel. BLACKPOOL (Anglia): A hat nemzet me­zei futóversenyét­­Anglia nyerte 41 ponttal, 2. Franciaország 66 p., 3. Skócia 112 p. Az egyéni versenyben az angol Eaton győzött 47 p. 38.2 mp.-cel. A táv 14.5 km. volt. ÚJ PULLOVER DIVATLAPOK a ta­vaszi és nyári szezonra nagy válasz­tékban kaphatók az Ellenzék könyv­osz­tályában, Cluj, Piaţa Unirii. 51.06 méteres diszkoszdobás­t Los­ Angelesből jelentik. A kaliforniai ke­rületi stafétabajnokságok kapcsán megren­dezett atlétikai versenyen, a 100 yardos sík­futást Fifek 9.7 mp.-cel, a 120 yardos gát­futást Kirkpatrick 14.6 mp.-cel, a magasug­rásben Johnson 202.3 cm.-rel, a súlydobás­­ban Reynolds 15.22 m.-rel, a rúdugrásban Lefton és Meadow holtversenyben. 421.5 cm.­­rel, a diszkoszvetésben Carpenter 51.06 m.­­rel győzött. PÁ­RLS. A francia M. Huguenin 10 menetes küzdelem után, pontozással legyőzte a kitűnő román ökölvívót, Sandu Joant.­­BRÜSSZEL. A belga labdarúgószövetség Langenust, a kitűnő belga futballibírót „tisz­teletbeli bíró“ címmel tüntette ki. Langenus az első, aki Belgiumban ezt a címet meg­kapta. A DEBRECENI BOCSKAI palesztinul túrá­jának első mérkőzését a Macabi ellen 3:2 (2:0) arányban nyerte meg. PRÁGA. A nemzeti atlétikai versenyen a súlylökést a német Volke 16 m. 16 cm.-rel, a 10.000 m.-es síkfutást az argentínai Zobola 35 p. 05.1 mp.-cel nyerte. 7 HIVATALOS RÉSZ Az Északi tornászliga közleményei: Értesítjük a lista körzetébe tartozó egyesülete­ket (Erdély, Bánát, Cosma Maramureş), hogyha május 1-ig nem affili­álhatják magukat az Északi Ligánál, semmiféle torn­ásztevék­e­n­­ységet nem fejt­hetnek ki, amiről értesíteni fogjuk az illető egye­sületek városainak rendőrségeit is. Az affiliálási és igazolási kérések a Liga­ de Nord Gimnastică címre küldendők (Cluj, Str. Memorandului 8. sz­ám — Comitetul). Székely műkedvelők zene­karának tehetségkutató hangversenye SUSENI. (Az Ellenzék tudósítójától.) A sz­ékelyföldi műkedvelők zeneszövetsége áp­rilis 19-én rendezi második nagy zenehang­versenyét Suseni nagyközségben. Erről a kulturális megmozdulásról Molnár János, a zeneszövetség megyei tagozatának lelkes kar­nagya, a már szép ígéretekkel kecsegtető zeneszerző következőket mondotta: — Nem könnyű munkára vállalkoztunk. Célunk új tehetségek felfedezése és a ma­gyar zene fejlesztése volt. Ma Gheorgheni­­nek például már székely fúvós és vonós­­zenekara van. A kilenc község közül pedig egy sincs, ahol fúvós vagy vonós zenekar ne volna. — Hogy mit dolgoztunk? Nem is ez a fontos — mondja lelkesen Molnár János. — Minden fáradozásunkat megérte az a lelke­sedés, amit a falvak népe tanúsított s az az odaadó akarás, amit bennük láttunk. — Fő célunk az, hogy a társadalmi fél­­szegségnek kizárásával az embereket köze­lebb hozzuk egymáshoz. — Miért mellőzik a székely népdalokat s miért nem alkalmazzák zenekarokra? — Mikor első nagy nyilvános hangver­senyünk volt Sft.­Gheorghe-n, műsorszá­­maink elhangzása után Szentkereszthy baro­­nesz, aki megmozdulásunkról és egységes tömörülésünkről Anglia egyik legnagyobb folyóiratában örvendezett és mutatott rá a követendő példára, ugyanezzel a nyílt és őszinte kérdéssel fordult hozzánk, hogy hol maradnak a székely népdalok, azaz a szé­kelyy nép muzsikája? — Bizony mi is érezzük a hiányt, dehát ki tudna arra felelni, miért csak énekkarra alkalmazták a székely népdalokat és nem zenekarra is a nagy Kodály és Bartók? — A székely népdalok előadási formája más mederben mozog, mint a magyar nép­daloké muzikális szempontból. Előadási ne­hézségei miatt először is kellő gyakorlatra kell szert tennünk, hogy igy, ha gyengén is, de hozzányúlhassunk. — Innen, e helyről szeretném kérni Bar­tókot és Kodályt, próbálnák meg a már ösz­­szegyüjtött sok szép székely népdalt zene­karokra is alkalmazni s a muzsika sok szép formájával életre hivni, úgy hogy az eredeti maradjon s főleg székely legyen. — Székely népdalaink közül különben igen sok van, melyet formailag ritmusbeosz­tásánál fogva nem is ültethetünk át zene­karra. Például: „Ak­kor mentem Gyergyó felé, Gyergyó felé, Pánkot sültek arra felé, arra felé. A pánkóból nekem nem adtatok, ■Szakadjon meg a nyakatok“. Kényes és nehéz problémák, amit azon­ban mégis megpróbálunk. Eddig tart Molnár János nyilatkozata. Nyilvántartjuk áldásos működésüket és hala­­dásukat. (CM) a rámán Opera műsora Hétfőn, március 30-án: Szimfonikus hang­verseny (Zdenek Folprecht karnagy). Szerdán, április 1-én: PILLANGÓ KISASZ­­SZONY (a híres Florica Cristoforeanu szoprán énekesnővel). Mozgószínházak műsora. HÉTFŐ: CAPITOL-MOZGÓ: A jelenkor legnagyobb filmje. TARRAS BULBA: Gogoly orosz író regénye. Fősz. Harry Baur és Da­niile Darieux, a francia színészet büsz­­keségei. EDISON-MOZGÓ: I. IDEÁLIS FÉRJ. Oscar Wilde regénye után. Fősz. Brigitte Helm, Carl Ludwig Diehl, George Alexander. II. DALOK DALA: Elsa Wagnerrel. MUNKÁS-MOZGÓ: I. AZ ELSŐ BÁL. Fősz. Gina Raymond. II. CSÓK A TÜKÖR­­ELŐTT. Fősz. Gloria Stuart és Lukács Pál. III. Micky Mouse. Előadások 3. 6. 9 ROYAL-MOZGÓ: Két nagy sláger egy hely arért: I. ANTÓNIA. Fősz. Marcel­le Chan­­tal. II. KALAND A­­BÉCSI UDVARBAN Fősz. Nagy Kató. Előadások: 1. 3. 6 9. II. 4.30, 7.30, 10.30.