Ellenzék, 1942. május (63. évfolyam, 98-121. szám)

1942-05-18 / 111. szám

lít! M 4 - 6 «­N­ Egyéni­ erők küzdelme: döntetlen végeredmény KOLOZSVÁR. Ragyogó labdarúgó idő­ben, 4000 néző előtt futott ki sorsdöntő baj­­noki mérkőzést vívni tegnap délután fél hat órakor a­z Elektromos és a KAC. A csapa­tok Boros Pál játékvezető sípjelére a követ­­­kezőképpen állottak fel: KAC: Seprényi — Szaniszló Jr., Vöss — Radnai, Telegdy, Csákány — Simon, Ko­vács IV­, Bonyhádi, Száncay, Brassói. Elektromos: Bakon — Pákozdy, Ónodi —­ Pázmándy, Gajdos, Török — Rozsály, Bar­na, Ortutay, Törös, Pálinkás. Már az ötödik percben­­a vendégcsapat ka­puja felé száll a labda: Gajdos kézzel fogja az egyik KAC csatárt,­­a megszédit szabad­rúgást Bonyhádi lövi, tie azt­­a kapus fogja. A KAC erős támadásokat indít és néhány pillanat múlva a kapura törő Bonyhádi elől Pázmándy csak sarokra tud menteni. Egyik támadás a másik után A KAC gyönyörűen játszik. Egyik táma­dás gördül a másik után, az Elektromos vé­dők egymásután háromszor is csak sarokra tudnál­ menteni. A 12. p.-ben Bonyhádi hatal­mas szabadrúgását Balkon védi, de utána Vass csak sarokra, tudja szerelni a kapura törő Rozsályit. Az első gól a KAC részéről esik. Radnai szökteti Bonyhádit, aki megugrik az Elektro­mos védők között és a vetődő kapus mellett bel alsó sarokba lövi a labdát (1:0). De nem sokáig tart az öröm. Máris Elek­tromos támadás indul és Pálinkás lövésével szemben a vetődő Seprényi tehetetlen (1:1). A gól feltüzeli a vendégcsapatot, amely pompásan pergő támadásokkal veszélyezteti a KAC kaput a 19. percig, amikor Barna kicselezi a KAC-védelmet és a későn vetődő Seprényi mellett berngja a vendégek vezető gólját (2:1). A KAC nem sokat tétovázik. Átveszi az Elektromos által diktált iramot, Bracsai, majd Szántay mellé ment lövései után Bonyhádi tisztán kapja a labdát, ha­talmas lövést ereszt kapura, amit a vetődő Bakon csak gólvonalon belül tud megfogni (2:2). A játék semmit sem veszít, szépségéből és lendületéből. Változatos mezőnyjáték követ­kezik, a labdarúgás igazi szépségeinek csil­logtatásával, szép húzásokikillel, labda­kezelés­­sel. A mezőnyből kitűnik Radnai gyors és rámenős játékával, lendületével, amely sok­szor két embert is helyettesít. A KAC továbbra is rohamoz. A 27. perc­ben Simon kitör, B­assaihoz ad, aki öt lé­pésről midllé lövi a labdát. Nagy helyzet­ volt... A 35. percben megismétlődik ugyanez a helyzet, csak azzal a különbséggel, hogy Brassai, Simon, majd Szántai Hinnék kapu mellé. A 39. percben ismét nagy helyzetet szanalszt el­ni KAC: Ónodi Simont sarokra szereli, a szépen ivett sarokrúgást Saánte­i hajszálnyira kapu fölé lövi. Nem elég gyors az Elektromos csatársor Néhány percnyi mezőnyjáték után szünet következik. Az Elektromos öltözőjében Schmidt szaktanácsadó a csatársort korholja, és megjegyzi, hogy gyorsabb játékkal bizto­san vezethetnének. A KAC-öltözőben Domonkos edző Bony­hádi bekötözöm kezeit vizsgálja és megálla­pítja hogy nincs veszély, játszhat a KAC-csatár nyugodtan tovább. Szünet után a KAC folytatja szakadatlan támadásait. Az ötödik percben Bonyhádi labdáját Brassai kapásból mellé lövi. A 7. percben Toros áttöri magát a KAC védel­men, sorra dűlnek ki mellőle a KAC-védők, de irama olyan nagy, hogy csak kapuvona­­lon túl tud megáldani. Újabb Elektro­mos-gól! A 8. percben újból vezet az Elektromos: nagy kavarodás támad a KAC kapu előtt- Ortutay tisztán kapja a labdát és azt habo­zás nélkül a jobb alsó sarokba lövi (3:2). A 10. percben egyenlíthetne a KAC. Bony­hádi egyedül tör kapura, gyenge lövését Ba­kon fogja. Utána Brassaihoz kerül a labda, aki lőhetne is. De Brassai tétovázik, az Elektromos védelem szereli és oda a­ jó hely­zet. A 13. percben forró helyzet alakul ki a KAC kapu előtt. Rozsály, majd Pálinkás lő gyors egymásutánban kapura, de Seprényi mindkét lövést védi. A 15. percben erős KAC támadás után Bonyhádinak, majd Bo­kornak van helyzete, de Bakon óriási, sze­rencsével menti kapuját a góltól. Úgy látszik, hogy a KAC-nak semmi sem sikerült A fedezetsor tömi labdákkal a csa­tárokat, de azok kapu közelében kihagynak minden nagy helyzetet, holott már gólokkal vezethettek volna.­­ Az Elektromos az időt húzza, de a KAC mindenáron egyenlíteni akar. A 35. percben Radnai lövése száll kapu fölért, majd két perccel később megtörténik a várva-várt egyenlítés. Radnai—Simon—Bonyhádi össz­­játék után utóbbi 3 méterről menthetetlenül az Elektromos kapuba vágja a labdát (3:3). Ez volt a mérkőzés legszebb gólja. A mérkőzés további felében a KAC-nak még kétszer lett volna alkalma gólt lőni, de a csatárok rontottak és végül döntetlenül végződött a mérkőzés. NB II es mérkőzések K. MÁ­V—vSzSE (Szatmár) 14:1 (4:1) Egyetemi Stadion, 600 néző, vezette Gá­bor. A szatmári együttes nem volt komoly ellenfele a kolozsvári vasutas csapatnak, amely iskolaijáték­kal gólzáporral győzött. Az első félidőben még tartotta magát a szatmári csapat, sők­ Lukács, Orosz?., majd Binder góljaira Kátai góljával válaszolt. Ezt azonban újabb MÁV gól követte és a félidő 4:1 arányban a MÁV V.vára végződött. Szünet után cse­h zöld MÁV mezt lehetett látni a pályán, a szatmáriak mintha eltűn­tek volna. A MÁV csatársor pompás összjá­­tékkal egymásután rúgta a gólok­at. Luk­ács 3, Binder 3, Oroszi 2, Szediicsek és Schaff 1—1 gólt rúgtak és beállították a a vízilabda­­eredménynek beillő 14:1 végeredményt. A győztes csapat gólaránya nem túlzott Mé­g az utolsó percekben is pontos összejá­­tékkal dolgozott a MÁV csatársor és lőtte góljait, amelyeknek nagy számával jelen­tős mértékben megjavíto­tta gól­arányát A győztes csapatból igen jó volt Binder, Lukács és Oroszi, a­ szatmáriak közül egyik játékos sem mutatott említésre méltó telje­sítményt. •: Postás (Budapest)—-REAC 4:8 (1:8) Vezette Potare­tzky. Egyetemi. Stadion, 660 néző. Az egyetemi csapat az első félidőben igen jól küzdött­, csak a csatároknak nem volt szerencséjük a lövéseknél. A 10. perc­ben vezetéshez jut a Postás: szép lefutás után Németh biztos gólt lő az egyetemiek hálójába (1:0). Szünet után felerősödik a budapesti pos­tai együttes és biztosan győz Válik, Horváth (11-esből) és Kassai góljaival. A győztes csapat igen szép játékot muta­tott és megérdemelten győzött, bár kis sze­rencsével a REAC a döntetlen né tudta, volna Ifjúsági kerületi csúcsot ál­ltott be helydobásban Serban a KAC vasár­napi versenyén KOLOZSVÁR. Nagyszámú közönségj­elölt, kolozsvári egyesületek atlétáinak részvé­telével bonyolította le a KAC vasárnap dél­után a városi sporttelep pályáján idénynyitó atlétikai versenyét. Eredmények a­­következők: 100 m. ifjú­sági 1. Márton KAC 11.6, 2. Serban KAC 11­ 8, 3. Szalóky II. Villamos 12.1. 100 m. szenior: 1. Szaló­ky I. Vilamos 12, 2,3. Goor KEAC. Sulyok KAC 12.5. 400 m. ifjú­sági: 1. Márton KAC 55.8, 2. Szekernyé­­ KAC 36.8. 400 m. szenior: 1. Kiss György, KAC 52.9, 3. MusafA­r KAC 54.8, 3. Bu­­doi KAC 800 m, szenior: 1. Kiss György, KAC 1.58.8, 2. Dénes KEAC 2.11.3, 3. Br. Apor KAC, 5000 m, szenior: 1. Dim­ény V./■ lomios 16.56, 2. Kiss Gyula KAC 17.48.2, 3. Gyugyut­z KAC 17.54.8. Svéd váltó: 1. KAC 2­08, 2. KEAC 2.11.2. Magasugrás ifjúsági: 1. Serban KAC 160 cm. Magasugrás szenior: 1. Tu­ka László KEAC 155, 2. Goor KEAC 150, 3. Alt KEAC 150. Távolugrás ifjúságii 1-3- Serban KAC 639. Két­ ifjúsági csúcs: 2. Varga Villamos 612, 3. Márton KAC 604 Hármasugrás: 1. Mueaffer KAC 12.4­7, 2 Szalóky 1. Villamos 12.35, 3. Sulyok KAC II. 42. Súlydobás ifjúsági: Márton KAC 11.28, Serban KAC 10.71, Szalóky II. Vil­lamos 10.09. Súly­dobás szenior: 1. Laczkó KAC 11.06, 2. Demján KEAC 11.00, 3. Dobra­i V­illamos­ 30.41. Gerely szenior:- 1. Stefan KAC 48.15, 2. Saulba KEAC 39.90, 3. Kelemen REAC 34.95. 1 . Kerületi bajnoki mérkőzések :­ ­ KAC II—Bástya 4:0 (2:0). Városi kis­pálya. Vezette Solkoly. Nagy előkészület előzte meg a két csapat találkozóját, amelyre mindkét részről a legjobb erőkkel vonultak fel a csapatok. A KAC több rab első csapat­­beli játékost álltott be­­a Bástya Edhen, akik­nek sikeres közreműködésével biztosították a piros-fehérek­­számára a győzelmet. Az első félidőben még tartotta magát a gyári csapat, a­ második félidőben azonban kidoul borodott a KAC fölénye és biztosan győzött a piros-fehér együttes. Góllövők Vincze 2 Pál (11-esből), Verbőczi. A KAC szép já­tékkal­ győzött. , Postás—KKASE 4:2 (2:0). Vezette dr. Biró. A feljavult postás együttes biztosan győzött Balogh, Bokor, Seer és Szász góljai­val. A KKASE részéről Tunyoghy volt ered­ményes. KMSC—K. MÁV II. 1:0 (1:0). Vezette dr. Incze. A városi kispályán játszották a mér­kőzést, amelynek során is munkáscsapat szép játék után Csik nehezen tudta legyőzni a lelkesen küzdő­­ vasutasokat. CL£&ITCV)r. Gyönyörű játék után igazságos eredmény A mérkőzés a tavaszi idény legszebb k­üz­­delme volt, az igazi labdarúgás pro­rogan­­dája. Lelkesen, okosan és szépeit játszottál­ a csapatok. Nem egyes emberek, hanem két, pompásan összejátszó 11 emberből álló együttes mozgott a pályán­. Az Elektromos szebb­en játszott, de ennek ellenére gólokkal is kikaphatott volna, bői a ragyogóan jó na­pot kifogott KAC-nak­ csak egy kis szeren­cséje lett volna. Legkevesebb három biztos helyzetet kihagytak a KAC csatárok, míg Elektromos részről csupán egyszer lett volna alkalom gólt lőni. A KAC részéről lel­kap és főképpen eredményes játékot láttunk. Az együttes sokkal gólratörőbb munkát folyta­tott, mint az ellenfél, amelynek góljai in­kább szerencsés helyzetek kihassnálása kö­vetkeztében keletkeztek. A KAC legjobb embere, Radnai volt. De hatalmas munkát végzett Simon, Kovács IV., a védelemben Telegdy, Szaniszló II. és Vass év a bravúrosan védő Seprényi. Bonyhádi csak félgőzzel tudott játszani, Szántai, Bros­­sai, Csákány játéka a megszokott volt. Az ellenfél csapatából Törös, Ortudy, Rozsály és Pákozdy játéka volt kiemelkedő. Boros Pál játékvezető (kifogástalanul ve­zette­tt mérkőzés) Az NB I­ további eredményei SzVSE—Lamport 2:1 (1:0). Szolnok—Kis­pest 7:2 (1:1). Újpest—Gamma 3:0 (1:0). MÁVAG—SalBTC 2:0 (2:0). NAC—DiMÁVAG 4:0 (2:0). WMFC—Újvidék 3:1 (II forduló utján Az NB I.állása­­­a a vasárnapi következő: 1.WMFC 26 186 6 74:41 42 6 Szolnok 26 184 ,4 82:40 38 3.Újpest 26 148 4 82:38 36 4.Szeged 26 129 r*­•1 82:44 33 5.NAC 26 127 né 74:48 31 6.Ferencváros 26 125 9104:62 29 7.Gamma 26 ,13 211 63:55 28 8.Elektromos 269 710 57:54 25 9.Kispesti 26 11O12 62:78 25 10.DiMÁVAG 26 • <910 56:60 23 11.SalBTC 26 910 56:69 23 12.Újvidék 269 314 43:83 21 13.Kolozsvár 26­­­8 414 48:71 20 14.Lamport 267 217 41:76 16 15.MÁVAG 264 517 33:79 13 16.SzVSE 265 318 38:97 13 imn«ew s­o » Lendületes, élvezetes, szép játék siráli döntetlenül végződött a KIC-Elektroniss találkozó Ö­­ün­ös súlyos verőségei szerszesieti a Stenerk­ál a Ferencváros, győrött a Má¥SÖ a LaiBIC ellen, 2:1 arányban verte az SzVSE a Laiguart­st, lehengerelte a Szolnok a Kispestet tizennágy góllal verte a szatmári SE-et a X. MÁV, a KEAC négy gólos vereséget szenvedett a budapesti Postástól Feszült várakozás és izgalom előzte meg a KAC e heti harmadik mérkőzését, az Elektromos­EAC találkozót, amely az utóbbi idők legszebb küzdelme után döntetlen eredményt hozott. A lelátót és az állóhelyet zsúfolásig megtöltő közönség 90 percen keresztül az igazi labdarúgás szépségeiben gyönyörködhetett és olyan küzdelemben, amelyben egyenlő e kián felek állottak egym­ással szemben, egyformán lelkesedéssel és tudással. Kis szerencsével könnyen a KAC javára változh­atott volna az eredmény, de nem ment a csatároknak a lövése és a biztos egy pontot jelentő döntetlennek kellett megelégedniük a KAC-szurkolóknak. Az NB I. többi mérkőzései is nagy küzdelmet hoztak, amelynek sorén a Ferenc­­város 5:0 arányú vereséget szenvedett a Sze­gedtől, a NAC 4:0 arányban győzte le a DiMÁVAG-ot, az SzVSE 2:1 arányban, a Lampart­ot, a Szolnok 7 góllal a Kispestet, míg az WMFC—Újvidék 3:1 (1:1) eredménnyel végződött. Az NB II. mérkőzések során a K. MÁV iskoláját,okkal 14 góllal verte a szatmári SE csapatát, amely nem volt ellenfél a kitűnő vasutas együttesnek­, a REAC négy gólos vereséget szenvedett a budapesti Postásoktól és ezzel a biztos kiesés útjára jutott. A nap krónikájához tartozik, hogy a KAC nagysikerű atlétikai versenyt rendezett a városi kispályán, amelyen több szép eredmény mellen egy kerületi Mirterg­­estes is született. A vasárnapi sportesemények részletei a következők: tenni az eredményt. A győztes­sapa­tból jól, v­ilaki takács, Valik, Kassai az egyetemi csapatból Jeszenszky, Szeremy­én Pünkösd. A REAC újabb veresége érzékeny csapat; az egyetemi labdarúgásra, mivel a csapat ki­esésre áll és az újabb vereség most már véglegesen megpecsételte sorsát. közéstap át Ré­lintait a finfa. Olyan cikknek a vásárlóra való rákény­szárítása, melyre nincs szüksége­­bűncselekmény Kolozsvár, május 111. Az utóbbi időben egyre gyakrabban érkeznek panaszok az­ illetékes hatóságokhoz egyes kereskedők ellen, hogy bizonyos közszükségleti cikkeket csak abban az esetben hajlandók kiszolgáltatni, ha a ve­­evő ugyanakkor más olyan cikket is vásárol, amelyre szüksége nincs. Kezdetben az illat­­szerkereskedők egy része csak úgy adott szap­pant, ha a vevő fogkrémet, púdert vagy arc­kenőcsöt is vásárolt, a textilesek csak abban az esetben voltak hajlandók vászonárut adni, ha a vevő selymet is vásárolt. Újabban a fal­szexszakmában is elterjedt ennek az úgyneve­zett ,,árukapcsolás­"-nak rendszere, mert a kereskedők csak azoknak a vevőiknek adtak borsót vagy konzervárut, ha fogpiszkálót, krétát vagy esetleg tintát is vásárolt. A ke­reskedők azzal érveltek vevőik előtt, hogy a nagykereskedőktől ők is csak hasonló fel­tételek mellett kapnak árut s kénytelenek ezt a rendszert követni. A Közellátási Hivatal kiadásában megjelenő ,,Közellátási Értesítő" legújabb száma figyel­mezteti a kereskedőket, hogy az árukapcsolás­tól tartózkodjanak, mert az árukapcsolás bűn­­cselekmény. Ennek az állítására idézi a Kúria adott esetben mondott ítéletét, amelynek in­dokolása a következő: „A kereskedő az üzletben levő és forgalom­­bohózataira rendelt közszükségleti cikkel való kereskedést korlátozza, ha annak eladását ah­hoz a feltételhez köti, hogy a vevő más olyan árucikket is vegyen, amire szüksége nincs. Az ilyen korlátozás a fogyasztóközön­ségnek — különösen pedig a szegényebb nép­­osztálynak — a közszükségleti cikkek meg­szerzéséhez fűződő érdekét sérti és jogosnak még abban az esetben sem tekinthető, ha az­ a kereskedő rendes üzletmenetét önhibáján kívül hátrányosan befolyásoló körülmények­ben leli indokát. Nem menti tehát a vádlott eljárását az a körülmény, hogy a nagykeres­kedőnek hasonlókép jogosulatlan eljárása folytán halmozódott fel a írásmódon eladni nem remélt selyemárukészletük. Minthogy pe­dig —­­az általános tapasztalat szerint — vala-' mely közszükségleti cikk forgalmának korlá­tozása rendszerint a cikk drágulását idézi elő és így a vádlottak eljárása is alkalmas volt az árdrágításra, minthogy továbbá a vádlot­tak céljára a pamutáru eladásával kapcsolat­ban a műselyemáruk értékesítése és azok el­adásából is megfelelő nyereség biztosítása volt, cselekményük hiánytalanul betölti az 1920. évi XV. t. c. 1. §. 5. pontjában meghatá­rozott árdrágító visszaélés vétségének törvé­nyes fogalmát." Személyes bevásárlással sikerült Solingenben egy nagyobb tétel finom , zsebkést, ollót és borotvát beszereznem" és igy azon kellemes helyzetben­­ vagyok, hogy még egy ideig igen tisztelt vevőim legkényesebb igényeit­­ is kielégíthetem. " » KUN PIRIYÁS fIA Kolozsvár, Kossuth Lajos­ utca 1.­­