Ellenzék, 1942. május (63. évfolyam, 98-121. szám)

1942-05-26 / 117. szám

1«43 M­ifv« 2* Hanse îifsrie ü mi suipai az sakkal jobb KEIIG a tulkeniaVM jíisiú saisétariáalsk 3:1­­*:8| arámban iae?*ert*!J a K C­ol­inul, I íratta» és Istirnis érkezett nan a msriuns szinhelysre — Sr M3 I. vasárnapi farsíuléjéb­an meséset szám* tett a Farener^its, elíitsüí'ítis végzett a tilsait is Sza­aox, a MitC és az Újvidék, a WJFC sajtBPe a? SzfSí-t és it­lsattal * vezet a naian'ai tiblizsten • Közel 48 órát utazott a KAC Salgótarjánba, hogy megmérkőzzön a Sa!BTC csapa­tával. 600 ki­lmét­eres utat tett meg a csapat állva, teljesen letörten érkezett meg a mérkőzés színhelyére és állt ki a SEBTC ellen, amely túl­ kemény játék után 3:1 12:0) arányban legyőzte a piros-fehéreket, ped­ig a kolozsvári csapat kis szerencsével egy pontot is elhozhatott volna a P orosdánbarlangból. A mérkőzésen egy lesgól is esett, amit az egyébként kitűnő Siklós megadott. • A tavaszi 12-ik forduló u­n az élen öt ponttal vezet a csepeli együttes. Második a Szolnok, harmadik 38 ponttal az Újpest. A Ferencváros hetedik, az Újvidék a 12-ik helyen áll 22 pontjával. Közvetlen mögötte van 20 ponttal a KAC, a kolozsvári együt­tes mögött 11 ponttal a Lamport, legvégül kullognak ló ponttal a sereghajtók: az SzVSE és a MÁVAG, amelyeknek sorsa már megpecsételődött. A pünkösdi kettős ünnep sporteseményeinek részletei a következők: Ő RT , u*M*fty' íjuabimInm«*)* *?N­emsben replilte a KIS baluszli csenét és megtartotta a Zsirát.,, KOLOZSVÁR, KEAC—MAFC-mérkőzés mind végig igen érdekes és színvonalas küzdelmet hozott. A két csapat ebben az összeállításban ját­szott: KEAC: Molnár — Régner, Tömbön — Pütr­­kössi, Szerémy, Török — Juhász, Hollay, Szabó, Jeszenszky, Ki­rthy. MAFC: Csongrádi — Lukács, Tóth — Aradi, Tamási, Varga — Raudnwalter, Kordik, Rauch, Mankovszky, Herczeg. A kolozsvári egyetemi csapat már az első percekben messze felülmúlta a négyes döntő­ben résztvett másik három főiskolás csapat já­tékát. A vezető gólt az 5. percben érte el a REAC. Juhász sarokrúgását Szabó kavarodás­ból az ötösről a hálóba lőtte. (1:0.) A REAC a gól után erős fölénybe került, sorozatos sarokrúgásokat ért el, de Csongrádi kitűnően védte kapuját. A 20. percben Kürthy kitört, a kifutó Csongrádi mellett azonban ka­pu mellé lőtt. A 29. percben a REAC-nak újabb alkalma volt gólszerzésre, de Jeszenszky, Szabó, majd Hollay lőtték öt lépésről a kapus­ba a labdát. Szünet után a MAFC is vezet néhány szép támadást, de eredmény nélkül, mert a REAC védelem kitűnően megállotta helyét. A 25. percben Jeszenszky lövését Tamási a 16-oson belül kézzel ütötte le. A megítélt büntetőt Je­szenszky a jobb sarokba lőtte. (2:0.) A 30. percben a MAFC-nak is alkalma lett­ volna szépíteni Herczeg révén, de a nagy lö­­­­vést Molnár sarokra ütötte. A játék utolsó­­ perceiben a REAC támadott, de az eredmény már nem változott. A mérkőzés jó sportot nyújtott. A REAC-ból különösen a Pünkösti—Szerémy—Tombori-hár­­mas tett ki magáért. A MAFC-ból Csongrádi volt a legjobb. Mellette Lukács és Tamási állta meg a helyét. A mérkőzést Jania Nándor kitűnően, mind­két fél megelégedésére vezette le. A mérkőzéseket végignézte Giuófalvy Pál dr., az MLSz országos elnöke és Fábián József szö­vetségi kapitány, a MEFSOK ügyvezetője. TFSE—­PEAC 4:1 (6:0) Vasárnap délután 3 órakor a városi sportte­lepen játszották le a TFSE—PEAC főiskolai labdarúgó bajnoki mérkőzést, amelyet a test­nevelési főiskolások 4:1 (0:6) arányban nyertek meg. , 1200 néző előtt Szabó Ödön játékvezetése mellett a két csapat így állott fel. TFSE: Bolemányi — Kiss, Soltész — Bujtás, Schwam­auer, Vörös — Kokovitz, Énekes— Bol­­dis, Szilágyi, Vogel, PEAC: Kövecs — Lusi, Ágoston — Csernus, Varga, Horváth — Szörényi, Nagy, Jónás I— Lépes, Bakos. A mérkőzés nagyrészében a pécsiek voltak fölényben, de nem volt szerencséjük. Az első félidőben számos helyzetük volt a belső csatá­roknak, de még az ötösről sem tudták a ka­puba lőni a labdát. Szünet után is előbb a pé­csiek támadtak, majd a TFSE kerekedett felül. A 20. percben Boldis közelről szerezte meg a vezetést (1:0), majd a 23. percben Bokics hatal­mas felső saroklövése talált utat ismét a pé­csiek hálójába (2:0). A 36. percben újabb gól esett. A kitűnő napot kifogó Boldis mesterhár­masával már 3:0 arányú vezetésre tettek szert a fővárosiak. A 33. percben Vörös révén 4:0, a 43. percben Szörényi beadását Lépes a Bore­­mányi hálójába fejelte és ezzel megszerezte a pécsiek vigaszgólját. A két csapat játéka gyenge színvonalon mozgott, ami részben annak tulajdonítható, hogy mindkét csapat még érezte az előző napi fárasztó utazást. Különösen a pécsiek voltak fáradtak. A TFSE csapatából a legjobbak vol­tak Schwam­auer, Beleményi és Boldis, míg a pécsiek csapatából Csernus, Varga és Ágos­ton. Szabó Ödön kevés dolgát jól végezte.­ Balszerencsés küzdelem után vesztenek a pécsiek­­.. Vasárnap délután három órai kezdettel ke­­­rült sor a két vesztes csapat a PEAC és a 3 MAFC játékára, amelyet balszerencsés küzde­­­­lem után elvesztett a sokkal jobb pécsi együt­tes. 1500 néző előtt Polareczky vezetésével kez­dődik meg a mérkőzés, óriási pécsi fölénnyel, melynek eredményeképpen a 10. percben Bakoa 20 méteres bombagóljával vezet a pécsi csapat (0:1). A gól után újabb helyzetei akadnak a pécsieknek, de gól csak a 16. percben esik, amikor Lépes a kifutó kapus mellett biztos­­ helyzetből lövi a második gólt (0:2). I . A mérkőzés állása ettől a pillanattól kezdve­­ a MAFC javára billen. A 36. percben Herczeg­­ egyedül tör a kapura és 12 méterről hatalmas­­ gólt lő (1:0).­­ A 32. percben Ágoston 16-oson belül kézzel­­ üti le a labdát, a megítélt 11-est Kordik habo­­­­zás nélkül érvényesíti (2:2). A PEAC támadás­­, sorozatot indít a műegyetemiek ellen, de Lépes : a kifutó kapus mellett is lécnek lövi a labdát,­­ majd Bakos öt lépésről hibázik. A 38. percben a kitűnő formában levő Her­­­­czeg ismét kitör és közvetlen közelről a mű­­­­egyetemiek győztes gólját lövi (3:2).­­ A mérkőzés további folyamán az eredmény­­ nem változik és mezőnyjátékkal ér véget a­­ viadal. 1. A két vesztes egyetemi csapat találkozása érdekes és izgalmas küzdelme után a szeren­csésebb csapat győzelmét hozta a sokkal jobb REAC—TFSE 3:2 (Ifi) A döntős mérkőzést 1300 néző előtt, MV- Hex vezetése mellett játszotta le a két­ csapat a következő összeállításban: REAC: Molnár — Régner, Tombori — Pü­n­­kösti, Szerémy, Török — Juhász, Hollay, Szabó •Jeszenszky, Kürthy. TFSE: Bolemányi — Kiss, Soltész - Bujtás,­­Schwamnauer, Vörös —Kollonitz, Énekes, Bol­­dis, Szilágyi, Vogel. A kolozsvári egyetemi csapat csak hatal­mas küzdelem után tudta megnyerni a mérkő­zést és ezzel megvédeni bajnoki címét. Már a 8. percben Szabónak, majd Jeszensz­­kynek van alkalma gólszerzésre, de Bolemányi kitűnően védve kapuját, mindent ment. A 25. percben szerzi meg a KEAC a vezető gólt. Pünkösti keresztlabdája Kürthyhez kerül, aki a védelmet kicselezve, a kiugró kapus mellett a felső sarokba lő (1:0). A KEAC továbbra is fö­lényben van. Kürthy, majd Juhász csak a ka­pufát találják. A 37. percben Bujtás a 16-oson belül kézzel érinti a labdát. Jeszenszky 11-esét azonban Bolemányi védi. A 40. percben egyen­lít a TFSE. Kohopitz kitör, a kifutó Molnár mellett megszerzi az egyenlítő gólt. (1:1). Szünet után a REAC van nagy fölényben, de nincsen szerencséje, mivel a TFSE védeke­zésre szorítva, mindent ment. A 7. percben a KEAC újra megszerzi a vezetést. Juhász be­adását Jeszenszky a hálóin fejezi (2:1). A játék nagyon izgalmassá válik. A KEAC csaknem percekig kapujához szegzi a főváro­siakat, de Bolemányi elemében van. A 25. perc­ben kavarodás támad a REAC kapuja­­előtt, amiből Énekes kiegyenlít. A KEAC újra táma­dásba lendül és a 37. percben eredményes is lesz a támadás. A kitűnően játszó Pünkösti ki­teszi Kürthyt, akinek beadását Szabó kapásból ballábbal túilövi (3:2). A mérkőzést a KEAC megérdemelten nyerte meg és ezzel együtt a főiskolai labdarúgó baj­nokság négyes döntőjét. A mérkőzés legjobbjai voltak a REAC-ból Pünkösti, Kürthy, Szerémy és Szabó, a TFSE- ből Bolemányi, Soltész és Vörös. Welser kifogástalanul vezette le a mérkő­zést. A mérkőzés után ünnepélyes keretek között Fábián Józsefnek, a MEFSOK ügyvezetőjének felkérésére vitéz Berde, a KEAC tanárelnöke adta­ át a győztes csapatnak az emlék arany­érmeket, a TFSE-nek az ezüst mig a MAFC- nak a bronz érmeket. Utána Fábián József, a MEFSOK nevében a gyönyörű kivitelű ezüst kupát nyújtotta át a KEAC-nak, míg Gidófalvy Pál dr., az MLSz elnöke a szövetség ezüst ku­páját adta át a győztes kolozsvári egyetemi csapatnak. A Himnusz hangjai mellett fejeződött be a kétnapos főiskolás labdarúgótorna, amelynek­­ rendezéséért Varga Jenő testnevelési tanárt és , lelkes munkatársait illeti a dicséret, akiknek nagy része van abban, hogy a REAC­ az évben is első helyen végzett az ország főiskolás csa­patai között PEAC felett, amely a főiskolás terms folyamán hallatlan balszerencsével küzdött A győztes csapatban Tamási, Csongrádi­­ és Herczeg voltak jók, a vesztes csapatból Ágos­ton, Horváth és Csernus. Kis sierszCSével dön­tettsi! is lehetett volitta az eredarány Salgótarján­ban­... KOLOZSVÁR: Salgótarjánban 1500 néző előtt Siklósi játékvezetésével kezdett a két csapat. A mérkőzés elején két egyforma csapat küzdött a pályán. A félidő közepe felé azonban Mistrai 40 méteres szaba­dr­igtá­­sát a jól helyezkedő Vincze elkapta és a feleszmélő KAC-védelem mellett befejelte (1:0). A 30. percben a KAC számára is előnyös helyzet nyílt, a kemény SalBTC vé­­delem azonban megakadályozta a gólnak in­duló akciót. (Sem­ sokkal később Vincze ismé­t lefut, Telegdi szerelni akar, de ő csúszik. Vincze Lacikához továbbit, aki közelről nem hibáz (2:0). A mérkőzés hátralevő ideje me­­zőnyjátékával telik el, amelynek folyamán Csákány lesérni. Szünetben Domonko,s edző lelket próbál venni a csapatba és főképpen a­lapos já­­tékra hívja fel a figyelmet. Szünet után jól ig indul a játék , a KAC- játékosok már reménykedni kezdenek, hogy behozzák a 2 gólos vezetést. De h­iába az igyekezet. A balszerencse, meg a Sial BTC is erős játéka mindent akadályoz. A 8. perc­ben Bonyhádi hajszállal kapu midkié lő, utá­na Szántai, majd Simon lövéseit védi a ki­tűnő Szabó. A 30. percben megtorpan a KAC lendülete. Ezt jól kihasználja az el­ért­­fél és Kovács révén eléri harmadik gólját, nagy lesből, mivel Vincze gólvonalon állva, akadályozta Seprényit a védésben. A KAC azonban nem veszti reményét. Erőteljes játékba kezd, egyik támadás a már síkot követi és végül is siker koronázza a KAC tám­adásokat. Szaniszlótól Radnik­hoz, Rad­nait­ól Simonhoz kerül­­a labda, aki Bonyhádihoz továbbít. Bonyhádit nem jó helyzetben találja a labda és azt Szántai­hoz továbbítja, aki a KAC vigaszgólját lövi. A mérkőzés szép küzdelmet hozott, a győztes csapat túlkemény játékával érvé­nyesült. A csapat legjobbjai Szabó, Debre­ceni, Vincze ds Laczkó voltak. A KAC-ból Seprényi, Szaniszló II., Vasa mentettek, ahol lőhetett. A fedezetkor új, e­lem­ és tülke­mény játékától megfélemlítve bátortalanul játszott Siklósi jól vezette a mérkőzést, a harma­dik tiszta lesből esett gólt azonban nemi ke lett volna megadnia. Az NB I. 26-ik fordulójának eredményei a következők: Diósgyőr: DiMA VÁG—Ferencváros 3:2 (1:1). Salgótarján: SalBTC—KAC 3:1 (2:0). Újvidék: UAC—NAC 0:0. Kispest: Gamma—Kispest 2:0 (1:0). Újpest: Újpest—MÁVAG 2:0 (2:0). Budapest: Szolnok—Lamport 3:3 (2:0). Szeged: WMFC—SzVSE 4:1 (2:0). Sze­­ged—Elektromos 1:0 (0:0). A vasárnapi forduló után a bajnokság táblázata a következő: Hétfőn ,délelőtt a KAC házi atlétikai verse­nyén pompás eredmény született az 5000 méte­res síkfutásban. Kiss György, a KAC kiváló atlétája 15:39.8 rap. alatt csaknem eg­y perccel megjavította az ötezer méteres síkfutás kerü­leti csúcseredményét, amely 16.39 mp. volt. A kalapács­vetésben az edzés nélkül induló Biró 47.20 cm­-t dobot. Desen vasárnap a DSE csapata az I. o. baj­­j­noki mérkőzések során 5:2 (­:1) arányban győzte le a KKASE csapatát. 1.WMFC 27 196 2 78:42 449 Szolnok 27 175 5 91:43 39 3!Újpest 27 158 4 84:38 38 4.Saeged 27 139 5 83:44 35 5.NAC 27 128 7 74:48 32 6.Gamms 27 14 cy 11 65:55 30 7.Ferencváros 27 125 in106:65 29 8.Elektromos 279 7 11 57:55 25 9.DiMÁVAG 278 9 10 59:62 25 10.SalBTC 278 9 10 59:70 25 11.Kispest 27n 3 13 62:80 °r* 12.U jvidéik 279 4 14 43:83 22 13.KAC 278 4 15 49:74 20 14.Lamport 277 17 44:79 17 ir>.MAVAG 6>-7i ít 18 33:81 13 16.SzVSE 275 9 19 39:10113 f KalapkMly kalap- és uridivatüzlete Mátyás kify­tés 5­­ udvarban * *+­■********+ Szent László kupa: Újvidéki Tanító­képző—Állami Í­yakorló Gimnázium 2:2 (1:0) KOLOZSVÁR. A városi sportelepen játszot­­­ták le a mérkőzést 1000 néző előtt, Welser Jenő vezetésével. A két csapat a következő összeállításban játszott: Újvidék: Tóth­-- Schlarb, Haumann — Sze­rencsés, Takáts, Schwager — Zsilt­, Kasza Pálffy, Muzslay, Biró. Gyakorló Gimnázium: Lőrincz Jójárt, Mór­­,Ilován — Németh, Bacsó, Chiorean — Kovács III., Veress, Kovács II., Binder, Fekete. Kolozsvár az első 10 percben nagy fölényben,­ van, Kovács II., majd Fekete öt lépésről mellé­ lőnek. A következő percekben ismét nagy helyzetei akadnak, a hazai csapatnak, de nincs szerencséjük a csatároknak a lövéssel. A 21. percben Pálffy éles lövése Bacsóról a kapuba pattan. Öngól, 1:0. Szünet után a kolozsvári csapat nagy lendü­lettel kezdi a játékot. A 2. percben a kiugró Kovács II-Osc 16-oson belül Szerencsés felvágja. A játékvezető 11-est ítél, amelyet Binder ért?­. késit (1:1). Az 5. percben Lőrincz kapus sokat pattog-*­­tatja a labdát. Pallfv nekiszalad, kezéből a há­lóba lövi a labdát. (2:1). A gól után a kolozsvá­ri csapat nagy fölénybe kerül. A 34. percben Bin­der kitör, lövése a kapusról a hálóba pattan (2:2). A két KISOK-csapat találkozása szép küzdel­met hozott és a jobbik újvidéki együttes meg­érdemelte továbbjutását. A győztes csapatból jók voltak: Pálffy, Biró, Schlarb(­ a kolozsvárii együttesből Bacsó, Binder és Kovács Is. Újra feléledt a KMTE. A társadalmi össze­fogás jegyében újraéledő Kolozsvári Munkái­ Testedző Egyesület ismét felveszi alapítási ne­vét, hogy a régi hagyományokhoz híven telje­s­­ítse nemes hivatását a város sportéletében. Május 27-én, szerdán este fél 8 órakor, kezd*"* dik az egyesület rendkívüli közgyűlése a Má­­­­tyás király­ tér 22. sz. alatti klubhelyiségben, miikor az alapszabálymódosítás mellett az új tisztikar is megválasztásra kerül. Soha még ilyen, minden társadalmi réteget magában fog­laló nevetősége nem volt a Munkás Testedző Egyesületnek, mint amilyen megválasztását­­ ajánlja a lelépő elnökség a rendkívüli közgyű­lésnek. Felszólalási és szavazási joga csak is­­igazolt, rendes és működő tagoknak van. A közgyűlést igen nagy érdeklődés előzi meg . A KÖZKERESETI TÁRSASÁG IPART­ŰZÉSE ÖZVEGYI JOGON, VAGY A LE­MENŐK JOGÁN. Az 1922. évi XII. tör­vénycikk 7. és 8. paragrafusa csak az el­hunyt házastársána­k és lemenőinek biztosit iparűzési jogot. Abban az esetben, mikor­­­közkereseti társaság iparűzéséről van szó, közkereseti társaság h­ázastársa vagy lem­e­­nőági rokonai nem gyakorolhatják a jogot. HADIGONDOZOTTAK VÁSÁRI ÉS PIACI HELY PÉNZMENTESSÉGE. A hadi­gondozottak megfelelő törvényes­ rendelke** zések hiányában vásári és piaci hely pénz*« ment­ességben vagy­ kedvezményben nem­ ré­szesülnek.. Ha azonban va amely vásártartó­ vagy pi­actartó kész a hadigondorzot­aknái, a helypénzfizetés tekintetében mentességet, vagy­­kedvezményt nyújtani, sz­óld­ az alt­­alánosan követett ek­ alól, hogy a hely­­pénzfizetés tekintetében mentesség vagy­ kedvezmény senkinek sem adható­ a keres­kedelemügyi és közlekedésügyi miniszter a hadigondozottak javára hajlandó id­mételt en­m­gedélyezni. AZ IDÉN ELMARAD A SZEGEDI IPARI VÁSÁR. Az­ idei évre b'Lzdrteszi Szegd.*, Ipari Vásár a háborús viszonyok mént az idén kormányrendelkezés folytán elmarad. * k&nyvna&'n is* fenik m&g itapizolásu tmj*­ 0 kiütési ff 5­0 % v ft rajzalás iskolája írta és rajzolta H­aesmshv J&tie 160 rajzminta, magyarázó szöveggel. Könyvnapi ára kötve 9.60 pengő. Végleges ára 12.— pengő lesz. E­eljegyezhető és könyv­napra kapható lesz az Kolozsvár, Mátyás ki­­rály­ tér 9. sz. Kérje a könyvnapi könyvek díj­talan jegyzé­két. —