Ellenzék, 1943. december (64. évfolyam, 272-296. szám)

1943-12-06 / 276. szám

î S & 3 december 6. ■axagasn a­llen/ck i­iiffriirffi«iigiMMilit»M a Megtört a MAC kéthónapos veretlensége? Újvidék-KAC 2:1 (isi) j I Szemüvegét WEBER FOTÓOPTlKftTOL Unió­ utca 8. sz. Telefon: 36—63 Góllövök: Váczi? Sörös? Pálffy A KAC egy érvényes gólját nem adta meg Vass Antal játékvezető Meglepő eredmények, felfordulás a táblázaton? Fölényesen győzött a KAC, Szolnok, Ferencváros, nehéz küzdelem után az Újpest, DVSC és a Gamma Vasárnap a kora délutáni órákban láthatatlan és kikutathatatlan hírforrás hól szájról-szájra terjedt a hír: vége sza­kadt a KAC közel két hónap óta tartó ver­etlenségi sorozatának, győzött az Újvidé­k. A hívek, sajytos, vollertük bizonyult­a­k és a borulátórcot igazolták, akik el­kítélkezés előtt, azt vnvsdlogatták, hogy cl­acs­b­darúgásban nem lehet sokáig az élen haladni, mert a győzelmek után szükségképpen el k­el jönnie a vereségnek. A KAC nagy küzdelmet vívott vasárnap és nyugodt lélekkel állíthatjuk, hogy érdemtelen vereséget szenvedett. Vass Antal játékvezető ugyanis ferde logikával nem adta meg egy olyan gólját, amelyen szemrebbenés nélkül megítélt volna, bár­­milyen játékvezető. Vass Antal azonban nem, egy bármilyen játékvezető. Ő egy jellem és minden tiltakozás ellenére sem adta meg a gólt. Legyen tiszta öröme benne... A vasárnapi forduló szolgál egy-két meglepetéssel: az SzVSE súlyos vereséget szenvedett Szolnokon, a KAC biztosan el­őzött a Kispest ellen, Újpest" egy góllal Csepel elleni, a Ferencváros négy góllal a BSiKRI ellen. A Vasas S­al BT­C-talál­kozó döntetlenül végződött, a DVSC leg­yőzte az Elektromost, a Gamma a DiMÁ­VAG-ot. Kolozsváron mindössze egy mérkőzés volt: a Postás—KEAC II. találkozó, amely azonban a REAC levonulása kö­­vetkeztében félbeszakadt. A vasárnapi forduló részletei a k­ö­vetkezők: ÉRDEMTELEN VERESÉGET SZENVEDETT A KAC ÚJVIDÉKEN ÚJVIDÉK, december 6. (Kiküldött tu­­­dósítónk jelenti): Kolozsvár csapata más­­félnapos út után, szombaton az esti órák­ban érkezett meg Újvidékre. V­asárnap délután 5000 néző előtt Vass Antal sípjelére a két csapat a következő összeállításban állt fel. UAC: Báki — Csillag, Avar — Rab, Máriás, Takács — Mézes, Kulinyi, Wel­ker, Pálffi, Sörös. KAC: Márki — Szaniszló 11., Vass —­ Páll, Szántay, Csákány — Farkas, R­ad­­nai, Váczi, Beke, Tolnai. Már az első percben nagy helyzete van Váczinak. Majd Szaniszló ad haza a ki­törő Sörös elől. A 11. percben a kitörő Radnai elől Avar csak szögletre tud menteni. A hazai csa­pat igen nagy lelkesedéssel játszik. A 14. percben Váczi három emberen is átmegy, de pompás átadásából Tolnai az 5-ösről fölé fejel. Nagy helyzet volt! A 20. perctől a KAC fölénybe jut, de a csatárok sokatt­­ tologatnak. Továbbra is támad a KAC és a 30. percben meg is szerzi a vezetést. Csákány átadásával Tolnai elfut a bal- , oldalon. Pompás beadását Váczi kapás-­­ bal lövi a vetődő Báki mellett a bal al­­s ■só sarokba (0:1). Remek gól volt!­­ A nézőtéren leírhatatlan az izgalom.­­ A piros-fehérek öröme a­zonban tart sokáig. Egy perccel később Mézeshez kerül a­­ labda. Beadása nagy kavarodást idéz­­ elő a kapu előtt. A védelem egy pilla­­­­natig tétovázik s ez elég ahhoz, hogy a­­ szemfüles Sörös két lépésről a hálóba­­ gurítsa a labdát. (1:1). A 43. percben Csákány szabadrúgásából­­ Tolnai az 5-ösről ismét fölé fejel. Óriási­­ helyzet volt! Több említésreméltó mozza­­­­nat nem is adódik ebben az félidőben.­­ Szünet után a sérült Páll cserél Rad- S naivak A 3. percben a kitörő Beke elől Báki nagy rávetéssel ment. A 10. percben Kulinyi bombalövését Márki remek vetődéssel kiüti. Szorongat az Újvidék. A 12. percben a labda Mézeshez kerül, aki szökteti Welkert. A középcsatár gyorsan a tisztán álló Pálffihoz továb­bít, aki kapásból a 16-osról a bal felső sarokba vágja a labdát. (2:1). A váratlan gól felrázza a piros-fehére­ket. Farkas sorozatos támadást vezet­, de akcióit a belső hármas nem tudja­ befe­jezni. Az újvidékiek 8—9 emberrel véde­keznek. A 18. percben Váczi szabadrúgá­sát védi Báki. A túlsó oldalon Rab erős távoli lövését Márki szögletre tolja. A 34. percben nagy izgalom keletkezik a játéktéren. Radnai beadását Váczi a ka­pu szájában Báki mellett a hálóba vágja. A fiúk boldogan ölelkeznek, mert ez sza­bályos gól volna, de­­ Vass Antal meg­lepetésre szabadrúgást ítél éspedig a KAC ellen. Nagy csoportosulás. A kolozsvári já­tékosok tiltakozónak, de Vass hajlíthatat­­lan. Azt hangoztatja, hogy Váczi a kapust is besodorta a hálóba. Holott mindössze az történt, hogy Báki reflexszerben vető­dött a labda után. Ez az ítélet bizony a bakklövés volt. A szabadrúgás után a KAC elkesere­detten támad és nyomasztó fölényt har­col ki. Az egyenlítő gól állandóan a leve­gőben lóg és mikor a játékvezető sípja a befejezést jelzi, még akkor is a UAC 16-osán folyik a harc. Szögletarány: 7:3 (1:2) az UAC javára. Bírálat Ha a kolozsvári csávát a második félidő első két negyedórájában is azzal a hatal­mas lelkesedéssel és nyugalommal játszott volna, mint az első játékidőben és az iz­galmas utolsó 15 percben, akkor a mér­kőzést fölényesen a maga javára könyvelik el. A játékvezető egy teljesen szabályos góltól fosztotta meg a vendégcsapatot. A döntetlen eredmény valóban megfelelt volna a játék képének. Az utolsó negyed­vem­­ óra olyan izgalmat hozott, hogy a közön­ség alig várta a befejezést jelző sípszót. Egyénileg Báki igen j­ól védett. A gól­ról nem tehetett. A hátvédek között Avar jeleskedett. Rab volt a fedezetsor legjobb­ja. Máriás nehezen tudott „ragaszkodni“ Váczi­hoz. A csatársor legjobbja Welker volt. Mellette Pálffi és Mézes tűntek ki gólratörő játékukkal. Márki megbízhatóan védett. Egyik gól­ról sem tehetett. A hátvédek között Vass volt a jobbik. Szántay ismét remekelt. A mezőny legjobbja volt. Páll megérezte sérülését, utána nagyon visszaesett. Csá­kány igyekezett. A csatársorból egyedül Váczi érdemel említést, aki kezd formá­ba lendülni. Lendületesen, okosan ját­szott. Hai második villámgyors­ gólját a játékvezető megadta volna, jogosan mondhatnánk róla, hogy a nap­­frose volt. Nyilatkozatok Opata Zoltán: Feltétlenül megérdemel­tük volna az egyik pontot. Szabályos egyenlítő gólunkat a játékvezető nem ad­ta meg. A csatársor, Váczi kivételével, gyengén játszott. Szőke Károly sportigazgató (UAC): Na­gyon jól jött nekünk ez a két pont. A KAC igen lelkes együttes. Nem kis telje­sítmény legyőzni. Vass játékvezető feltűnően bizonytala­nul válaszolt arra a kérdésre, hogy miért nem adta meg a KAC második szabályos gólját. Főleg a partjelzőre hivatkozott...­­ Az NB I. vasárnapi eredményei , a következők NAC—Kispest 3:0 (1:0), Szolnok—SzVSE 4:1. Vasas—Sal BTC 1:1 (1:1). Újpest—Csepel 3:2 (3:2). Ferencváros—BSzKRT 4:1 (1:0) DVSC—Elektromos 2:1 (1:1). Gamma—DiMÁVAG 1:0 (1:0). Vezet a KAC! útor vásárlók! Tekintsék meg Jókai utca 17. szb. alatti helyiségeimet? hol saját készít­mény­­i bú­­torokat állandóan raktáron tartok, melyek a legkénye­sebb igényeket is kielégítik. ISsidrás táltos műbútorasztalos. Telefont 43—­87. KÖZGAZDASÁG A pénz háborús kötelessége Reményi-Schneller Lajos pénzügyminiszter cikke a Magyar Tőzsdében Reményi-Schneller Lajos pénzügymi­niszter figyelemreméltó cikket írt „A magyar tőzsd­e“ című lap jubileumi szá­mában ,,A pénz háborús kötelességéről“. Kiejti, hogy amikor létéért küzd a nem­zet, az összes gazdasági tényezőknek arra kell törekedniök, hogy megerősítsék testi és lelki ellenáll­ókép­ességünket. Népünk ma már ismeri és teljesíti ezeket a gaz­dasági teendőket. Ennek köszönhetjük, hogy békebeli termelésünket jelentéke­nyen túlszárnyaltuk s nemzeti gazdálko­dásunk a fokozatos kibontakozás állapo­tában van. Amikor ezt örömmel megálla­­­pítja, ugyanakkor le kell szögeznie, hogy a pénz még mindig nem ismerte fel tel­jes háborús kötelességét, mert tekinté­lyes,, része tétlenül hever, vagy káros spe­kulációt folytat. Ez a tétlen, vagy üzér­kedő pénz az egyik oka a gazdasági ne­hézségeknek. A tétlen pénz miatt kell új bankjegyeket kibocsátani, hogy a megnö­vekedett háborús termelést lebonyolít­hassuk. Az üzérkedő pénz pedig zavarja közellátásunk rendjét, táplálja a zugpia­­­cot és zavarja ár- és bérrendszerünket. A pénz kötelessége a háborúban a követke­ző: éppúgy kell küzdenie, mint a katoná­nak, a munkásnak, a földművesnek, az iparnak és a tőkének. A pénznek­­is új javakat kell termelnie, vagyis át kell ala­kulnia gyümölcsöző tőkévé. Ezzel közvet­lenül, vagy közvetve kell támogatnia a nemzeti termelést. A pénz, amely ezt nem teszi, éppoly hazaáruló, mint a nem­dolgozó munkás, vagy a parlagon heverd föld. BÁRÁNYBŐRT KAPUNK BULGÁRIÁ­BÓL. A magyar bárány bőrrel­dolgozó ipar, amelynek nemesített termékei a háború előtti években a külföldi piacokon is keresett cik­kek voltak, igyekszik ma is termelési kapa­citását a nyersanyagellátás által biztosított keretekben kihasználni. Fontos kincstári szál­lítások indokolttá tették, hogy a vállalatok nyersanyagszükségletüknek egy részét külföld­ről szerezzék be. Ma elsősorban a bolgár piac jöhetett szóba. A lefolytatott tárgyalá­sok eredményeképpen mintegy 300 ezer darab nyers báránybőrt importálunk Bulgáriából a közeljövőben. FELEMELTÉK A KISIPARI HITELEK FR­DEKHATÁRÁT. A fedezetnélküli kis­ipari hiteljuttatás keretében eredetileg legfel­jebb 500 pengő folyósítását engedélyezték egy személy részére. Ezt az értékhatárt az ipar­­ügyi miniszter később 800 pergőre emelte­ fel, de a még később bekövetkezett nyers­anyag- és munkabéremelések az értékhatár felemelését tették szükségessé. Az ipartestüle­­tek országos központjának közbenjárására Bornemisza Géza iparügyi miniszter most úgy intézkedett, hogy 800 pengő helyett 1500 pengő legyen a kisipari hitel legmagasabb összege, sőt kivételes esetekben 2000 pengő fedezet nél­küli kölcsön is folyósítható legyen. NEM FOLYÓSÍTANAK BORH­ITELT SPEKULÁCIÓS CÉLOKRA. A Bornagyke­­reskedők és Bor­közvetítők Egyesülete rendkí­vüli választmányi ülést tartott. Az elnök tájékoztatta a megjelenteket a borpiac jelen­legi helyzetéről és beszámolt a borárak kér­désében illetékes helyen folytatott tárgyalá­­sairól. Tájékoztatta a választmánya a borke­reskedelem hitelellátásának mostani lehetősé­gei felől. Közölte, hogy az érdekeltség csakis olyan esetben számíthat hitelre, ha kellő biz­tosítékot tud nyújtani arra, hogy az igénybe­veendő hitel nem szolgál spekulatív célokat. FÖLDBIRTOKRENDEZÉSI MŰSZAKI T­ANFOLYAM NYÍLIK. A földművelésügyi, miniszter január elsején kezdődő földbirtok­­rendezési műszaki szaktanfolyamot nyit, amelyre harminc hallgatót vesznek fel. A hallgatók havi 150 pengő díjazást kapnak, mert egyidejűleg kiselítőmunkára is felhasz­nálják őket. A felvételre olyan magyar állam­polgárok jelentkezhetnek, akik legalább négy középiskolát végeztek. Előnyben részesülnek azok, akiknek földmérési gyakorlatuk van és akik rajzolásban való készségüket igazolni tud­ják. A felvétel iránti kérvényeket 14 napon belül kell beadni a következő címre: Gazdasági Műszaki Hivatal, Budapest, V., Nádor­ u. 31. SPORT 7 Szerdán délután: KAC—Gamma NB I. mérkőzés! A szerdai, december 8-a­i forduló mű­sora, a következő: Ferencváros—Nagyvá­rad, vezeti Lantos, Újpest—DVSC, vezeti Horváth dr., Elektromos—Újvidék, vezeti Lázár, BSzKRT—Szolnok, vezeti Rudas SzVSE—Vasas, vezeti Kőhalmi, KAC— Gamma, vezeti Szőke és DIMÁVAG—Kis­pest, vezeti Vass Antal. 2:1. (2:1) állásnál félbeszakadt a Postás- KEAC II. mérkőzés Vasárnap délelőtt mintegy 200 főnyi né­ző előtt játszották a Postás—KEAC II. NB III-as mérkőzést. A mérkőzés egyforma erők küzdelme volt. Góllövők: Fekete, Magyar, illetve Nagy Béla. Jók voltak: Sá­ntha, Stier I.—II., illetve Na­gy Béla, Sebestyén és Deme. A játékvezető a második félidő 32. per­cében Nagy Béla gólját Gál partjelző be­mondására nem adta meg. A REAC elő­ször tiltakozott, majd levonult a pályáról. A mérkőzésnek a szövetségnél még foly­tatása lesz. AZ NB I. ÁLLÁSA a 13. forduló után a következő: 1. NAC 24 p., 2. Gamma 16 p., 3. KAC 16 p., 4. Sal BTC 14 p., 5. Kis­pest 14 p., 6. Ferencváros 13 p., 7. SzVSE 13 p., 8. DVSC 13 p., 9. Újpest 12 p., 10. Vasas 12 p., 11. Újvidék 12 p., 12. Elektro­mos 11 p., 13. Csepel 10 p., 14. BSzKRT 9 p. 15. Szolnok­­9 p. 16. DIMÁVAG 8 p. Előadás az EME-ben Sipos Pálról Az Erdélyi Múzeum-Egyesület bölcsészet-, nyelv- és történettudományi szakosztálya leg­utóbbi tudományos felolvasó ülésén dr. Makkai Ernő mutatta be a múlt századi nagy erdélyi filozófusról, Sipos Pálról írott nagy­­ értékű tanulmányát. Sipos Pál egyike volt azoknak az erdélyi születésű magyar tudósoknak, akiknek mun­kássága, bár korukban európai hírnévre tet­tek szét, gyorsan feledésbe merült. Költő volt és matematikus, filozófus és teológus, akinek tudományos eredményeit a német aka­démia méltó elismerésben részesítette, s aki­nek gondolatvilága kora egyik legnagyobb magyarjára, Kazinczy Ferencre gyakorolt mély benyomást. Tudományos alkotásai nagy­­részben kiadatalanok maradtak, de azoknak szellemisége élt és hatott a kortársak lelké­ben, ezért méltán sorolhatjuk a tudós Sipos Pált is Erdély múltjának nagyjai közé. A tudományos alapossággal megírt, mind­végig nagyon érdekes előadást a szakosztály egybegyűlt tagjai és vendégei az előadó lel­kes ünneplésével köszönték, meg.