Ellenzék, 1943. december (64. évfolyam, 272-296. szám)

1943-12-09 / 278. szám

1­9­43 (letbrillier 9* ELLENZÉK ...................mm7 Többet témádott a KAC, de a Gamma lett eredményesebb KOLOZSVÁR. (Az Ellenzék munkatár­sától.) A szerdai ünnepnapon a borongós­­esős időjárás­ ellenére is közel 3000 néző­je volt az őszi idény utolsó kolozsvári mérkőzésének, a Gamma—KAC találko­zónak. A­­mérkőzést igen izgalmas küzdelem után a fővárosi csapat nyerte meg , 2:1 (1:1) arányban, részben a szerencsétől tá­mogatva. A két csapat a budapesti Szőke II. játékvezetése mellett a következő ősz­ i szeállításban kezdett: Gamma: Tóth György — Kónya, Ta­más — Horváth, Szabó, Hires — Kincses, Liszkay, Mike, Tóth Lajos, Patkoló. KAC: Márki — Szaniszló 11., Vass — Páll, Szántai, Csákány­­— Farkas, Kovács IV., Váczi, Radnai, Beke. A délelőtti k­ézilabdamérkőzéstől kis­sé feltúrt pályáin kezdték meg a mérkő­zést a csapatok, amely a KAC támadásá­val indult. Már a negyedik percben meg­szerezték a piros-fehérek a vezetést. Ko­vács IV.—Farkas összjáték után Farkas a sar­okvonalig futva kapu elé adta be a labdát, amely Horváth fejéről a vetődő Tóth mellett a hálóban kötött ki. Öngól. (0:1). ) A Gamma a gól után feljavult, per­cekig támadott, de Kincses, majd Tóth Lajos lövései elkerülték­­a kaput. Ezután a KAC javult fel, belső hármasának több alkalma is lett volna gólszerzésre, de lö­vés helyett mindent túl kombináltak. Be­két a 11.­­percben ny­al szögletre tudta szerelni Kónya. A beadott labdát Radnai a sarokba fejelte, de Tóth a levegőben úszva, a mezőnybe ütötte ki az­t. Igen érdekes volt ezekben a pillanatok­ban a játék képe és izgalmas. A 18. perc­ben Radnai kitűnő helyzetben hibázott. Rá két perccel Váczi—Farkas összjáték után a labda Bekéhez k­erült, aki azt a kiu­gró Tóth mellett gólba vágta, de a játékvezető azt les címén nem adta meg!!! A 22. percben Váczinak lett volna al­kalma gólszerzésre, de megbotlott a lövés pillanatában. A 25. percben Liszkay egye­dül tört Márki kapujára, de hatalmas lö­vése kapufáról pattant vissza. A 29. percben egyenlített a Gamma. Patkoló—Mike összjá­téka után a labda visszakerült Patkolához, aki azt közel­ről a hálóba vágta. (1:1). Az első félidő utolsó negyedórájában a KAC volt fölényben, de csatárainak a lövésnél nem volt szerencséjük. Szünet után a KAC nagy erővel táma­dott A második percben a kitörő Váczát Kónya a lövés pillanatában szerelte le. Az ötödik percben Radnai, majd Farkas kerültek jó helyzetbe, de mindketten megcsúsztak a lövés pillanatában és oda a jó helyzet. A közönség lelkesen biztatta a hazai csapatot, de mégis a Gamma került fö­lénybe. A 10. percben Páll szögletre men­tett Liszkay elől. Kincses szöglete után újra kavarodás keletkezett Márki kapuja előtt és a szemfüles Patkoló közelről a bal alsó sarokzba lőtte a Gamma vezető g­ólját. (2:1). A gól után a KAC indított hatalmas támadássorozatot, de a Gamma egyszer­re nyolc emberrel is védekezve, mindent szö­gletre mentett. A 19. percben Beke szögletrúgása után kavarodás támadt a Gamma kapuja előtt. Tóth kiugrott a kapuból, közben Kovács IV. az üres kapu felé fejelte a labdát, amely már kapuvonalon belül is volt, mi­kor azt a háttal álló Híres kapásból a me­zőnybe rúgta. A közönség egy emberként üdvözölte a gólt, a játékvezető azonban továbbot in­tett. A KA­C erélyesen tiltakozott, de Szőke II. hajl­hatatlan maradt és­ nem adta meg a KAC kiegyenlítő gólját. Ettől a perctől kezdődőleg a közönség állandó tüntetésbe kezdett a játékvezető ellen, majd egyenlítésre biztatta csapa­tát, de hasztalan, mert még a 36. percben Szaniszló II. 20 méteres szabadrúgása után Kovács IV. lövése is kapufáról csat­tant vissza és így a KAC-nak minden re­ménye elmúlt, hogy megszerezze a mér­kőzés egyik pontját. Az eredmény nem is változott és a Gamma boldog győztesként hagyta el a kolozsvári vereséget régóta nem látott pályát. B­írálat a mérkőzésről A Gamma—KAC mérkőzés úgy indult, hogy azt a kolozsvári piros-fehérek bizto­san megnyerik. Az első 20 percben nagy lendülettel támadott a cmpat, lassanként azonban feljött a Gamma és bár a kolozs­vári csapat többet támadott, mégis a ven­dégek voltak eredményesebbek a csatár­sor veszélyesebb támadásaival. A mérkőzés egyik pontját azonban fel­tétlenül megérdemelte volna a KAC csa­pata, amelytől a kolozsvári piros-fehére­ket rövid időn belül immár harmadszor a játékvezető ütötte el. A győztes csapatból Kónya, Szabó, Kincses és a kitűnő Mike voltak jók, a KAC csapatából Szántai, Kovács IV, Már­ki és Szaniszló II. elégítettek ki. Szőke II. a két gól meg nem adása miatt súlyosan hibázott és sorsdöntő mó­don befolyásolta a mérkőzés kimenete­lét. E­ttől a hibától eltekintve, jól vezette a mérkőzést.­­ * * A KAC labdarúgó csapata ma, csütör­tökön délután készülve a vasárnapi Kis­pest elleni mérkőzésre, fürdőbe megy, pénteken kisebb erőnléti edzést tart, hogy az utolsó őszi mérkőzésre kellőkép­pen felkészülhessen. A bajnokság állása a következő: 1. NAC 14­­2 0 2 33:14 24 2. Gamma 147 4 3 27:19 18 3. KAC 146 4 4 28:23 16 4. Ferencváros 137 1 5 32:17 15 ! 5. Újpest 146 2, fi 43:30 14 I 6. SalBTC 146 2-6 29:27 14 j 7. KisoeS't 147 0 7 36:34 14 8. SzVSE 145 4 5 24:26 13 9. Vasas 143 7 4 23:24 13 10. Elektromos 146 1 7 35:38 13 11. DVSC 144 5 5 19:35 13 12. O'epel 135 2 6 28:28 12 13. Uj-vídék 144 4 6 20:30 12 14. Szolnok 145 1 8 30:31 11 15. DdMÁVAG 144 2 8 21:35 10 16. BSzKRT 143 3 8 26:419 KÖZGAZDASÁG Rendet teremt a Vendégipari szakma a kolozsvári vendéglőkben A vendéglősök önmaguk ellenőrzik az árak betartását és az étlapok kiállítását KOLOZSVÁR, december 9. A kolozsvári Vendégiparosok­­Szövetsége kedden délután 6 órakor az­ iparkamara nagytermében nagy­­fontosságú értekezletet tartott. Az értekezlet főtárgya a heti szünnapok további fenntartása mellett való állásfoglalás volt, de ezenkívül szóba kerültek a vendégipari­ szakma összes időszerű kérdései. A rendkívüli közgyűlést Csonka Antal el­nök nyitotta meg. Megállapította, hogy míg az ország többi városaiban, különböző kihá­gások miatt egész sereg vendégiparos ellen van eljárás folyamatban, addig Kolozsváron még egyetlen vendégiparosnak sem volt na­gyobb kellemetlensége. Ennek a türelmi idő­nek azonban most már vége van. A főispán, mint közellátási kormánybiztos, utasította közegeit, hogy a legszigorúbban ellenőrizzék azoknak a rendelkezéseknek betartását, ame­lyeket a közellátási minisztérium a vendég­ipari szakmákkal kapcsolatban legutóbb ki­adott. Megállapította az elnök, hogy ezeket a rendelkezéseket sok vendégiparos nem tartja­­ be. Vannak helyiségek, amelyekben az étla­pon tizenkét féle étel is szerepel és ahol úgy­nevezett „zsebétlap“-pal szolgálják ki a ven­dégeket. Figyelmeztette a szakma képviselőit, hogy a forgalmi adót nem szabad az árakba beszámítani és hogy a korcsmák nem szol­gálhatnak ki vendéglői árakon. Felhívta a vendégiparosokat, hogy étlapjaikat a szövet­ség irodájában minden hétfőn mutassák be, hogy az iroda az étlapokat benyújthassa az élelmezési ügyosztálynak. A számlajegyzék minden alkalomkor való kiállítására hívta fel a tagok figyelmét és elmondotta, hogy eddig Kolozsváron már 160 vendégiparos el­len vettek fel kihágási jegyzőkönyeket s a pénzügyi hatóságok ennek ellenére sem tettek megtorló lépéseket. Újabban ismét 40 iparos ellen vettek fel jegyzőkönyvet s ha ezeket mégegyszer te­tre nénik, elvonják tőlük az ipar­engedélyt. A szám­la­jegyzék kiállításával kap­csolatban Kacsó Tivadar és Komjátszeghy La­jos, a szövetség díszelnöke is felszólaltak. Ezután dr. Bereczky Ernő, a kolozsvári iparkamara miniszteri biztosa, felhívta a köz­gyűlés tagjait a szakmai utánpótlás szüksé­gére. Elmondotta, hogy Magyarországon zégi vendéglősnek csak 1096 tanulója van. Kolozs­váron 200 vendégiparos csak 15 tanulót tart, s ilyen körülmények között a szakma a zül­lés útjára jut, pedig Erdélyben főleg idegen­­forgalmi szempontból feltétlenül szükség van a szakma továbbfejlesztésére. Kötelességévé tette minden vendégiparosnak, hogy tanuló beszegődtetéséről gondoskodjék, s az iparka­mara viszont intézkedik, hogy szükség esetén ezeket a tanulókat tanoncotthonban helyez­zék el. A szakma fejlődését a kamara minden eszközzel keresztülviszi és jövőben csak olyan vendégpárosnak adnak iparengedélyt, aki bi­zonyságot tesz arról, szakmáját tökéletesen érti. Bereczky miniszteri biztos szavait nagy tetszés kísérte, utána a rendkívüli közgyűlés nagy szótöbbséggel kimondotta, hogy a heti szünnapokat továbbra is fenntartja, s az ipar­testület vendégipari szakosztálya által kine­vezett 1á bizottsági tag útján ellenőrizteti nemcsak az árak betartását, az étlapok ki­állítását, hanem a heti szünnapokat is és azt, aki a szakmai rendeletek ellen vét, ipartestü­leti szék elé állítják, mert tisztességtelen ver­senyt követ el, amit szigorúan kell megbün­tetni. A kolozsvári Mezőgazdasági Főiskola Ifjú­­sági Egyesületének Széchenyi gazdasági kö­re december 9-én délután fél 5 órakor a Fő­iskola 2­ sz. előadótermében szakülést tart a következő tárgysorozattal.: 1. Hiszekegy, 2. dr. Göllner János gazd. akad. r. tanár ifj. ta­nárelnök felolvasása. ..A 100 éves Szózat címmel, 3. Bárdos István II. e- h. Tóth Árpád verseiből ad elő, 4. Prágai Dezső III. e. h. előadása: „Finnország mai gazdasági helyze­te" címmel, 5. Finn dalt énekel az ifjúsági énekkar, 6. Poprádi Ferenc II. e. h. felo­vasása: „Aki legyőzte a sert­és vészt" címmel 7. Szózat, Énekli az ifjúsági énekkar. PAPÍRBAN, Írószerben. Irodai fel­­szerelési tárgyakban teljes raktárt talál az „Ellenzék*” könyvesboltban« Kolozsvár« ktaifaH és 1 XftKfti ton U—ttL SPORT A kedvezőtlen időjárás ellenére is naki mérkőzést a Gamma és a KAC csa­tár a Gamma-csatársor tudása és mérkőzést. A kolozsvári csapatot a két p kedvéért két gólját nem­­adta meg, a KAC hibázott. Mindezek ellenére is legalább a vendégcsapat remek csatársorával csak id A két poszt elvesztése ellenére a­­ mögötte levők és így az utolsó mérkőzés A vasárnapi forduló további küzdő DVSC-t, az Elektromos öt góllal Újvidék Csepel nehezen győzött a SalBTC Vasárnap játszották Kolozsváron a rést, amely döntetlenül végződött. A szerdai sportesemények részletei szépszámú közönség, tekintette­l meg tega­datai között, amelyet a kemény küzdelem fölénye nem vitatható, az sem kétséges, miittől igen gyenge csatársora és a játéko­snak. A­ kolozsvári csapatnak igen sok jó­öntetlent érdemelt volna, mert a mérkő önként veszélyeztetett. A­ továbbra is harmadik helyen áll a ba­jn dől el, hogy továbbra is ott marad-e, adei során a Ferencváros egy góllal meg­yt, Szolnok hat góllal a BSzKRT együtte ellen, az SzVSE -DiMÁVAC találkozó pe Temesvári csop­ort—Szabók társadalmi eg a következők­­ap délután a 1r" utolsó őszi kolozsvári baj­­után a Gamma nyert meg megérdemelten, hogy­ a KAC is megnyerhette volna v­ezető fosztotta meg, aki változatosság­i helyzete volt, de védelme is ,igen sokat rés nagy részébe­n fölényben volt, míg­a­jnokságban. De már erősen befogták el vagy a középre esik vissza, verte a NAC-ot, az Újpest tíz góllal a sét! Ilyen gólözönre régóta nem volt példa. Mig döntetlenül végződött. Tesületek labdarúgó-kupa döntő mérkő­ Gamma- KAC 2sí (Isi) Cóllövokt Horváth Patkósé, Patkoló —­ A KAC két gólját nem adta meg a játék­vezető Hatalmas meglepetések a bajnoki fordulóban. Tízgólos vereséget szenve­d­ett az Újpestből a DVSC, hatgólos vereséget a Szőlőtöktől a BSzKUT, tíz­gólost az Elektromostól az Újvidék — Kemény küzdelem után egy góllal győzött a Ferencváros a NAC ellen, döntetlenül végződött az SzVSE —Vasas találkozó, vereséget szenvedett a Kispest jobb gólaránnyal a szabók csapata nyerte a társadalmi egyesületek labdarúgó-kupáját Félévszázados külföldi összeköttetéseim lehetővé teszik, hogy finom solingeni acélárukban és szemüvegekben még mindig a leg­­jobbat és visz­oylag olcsón tudom nagyrabecsült vevőimnek nyújtani. A világhírű J. A. Henke's solingeni iker­jegyű zsebkések, o­lók, borot­vák, kertieszközök, valamint önborotváló­ pengék gyári lerakata. KUN MÁTYÁS FIA Kolozsvár, Kossuth lajos­ u. i. ma Az NB I. tizennegyedik fordulójának eredményei a következők: Ferencváros—NAC 1:0 (1:0). Szolnok BSzKR­T 6:0 (2:0). Újpest—DVSC 10:1 (5:1). Csepel—SalRTC 2:1 (1:1). DiMÁVAG—Kispest 3:2 (2:1). Elektromos—Újvidék 5:0 (0:0). SzVSE—Vasas 1:1 (1:0). Gamma—KEAC kézilabdamérkőzés' 9:­ KOLOZSVÁR. Zuhogó éselven, mintegy ton főnyi közönség? előtt került sor s ’KEAC—­Gamma kézilabda mérkőzésre. A kolozsvári St­edht vezetésével a követke­ző felállításban futott ki a két csapat: Ga­mrau, Novak — Turner, Vass — Csákfalvy, Vámos, Tábor — Bohán, Baki, Kalocsai, Zombori, Bajza. REAC: Tischler — Ugrai, Vunder — Zakariás, Salamon, Nagy — Dénes, Vaj­na, Tusa, Tereh, Para. Az első félidőben egyenlő ellenfelek küzdelmét láttuk és a Gamma csak sze­rencsével szerezte meg a vezetést. A má­sodik félidőben a REAC visszaesett, nem tudott a nehéz talajon érvényesülni és feltartóztatni a budapesti csapat roha­mait. Góldobók: Behár 3, Kalocsai 3, Baki 2, Bajza 1, illetve Dénes 2, Tu­a és Tere. Jók voltak: Novák, Behán, Kalocsai, il­letve Zakariás, a mezőny legjobbja Sala­mon. Döntetlenül végződött a társadalmi kupa döntője KOLOZSVÁR. Kétszázfőnyi közönség előtt került sor a társadalmi egyesületek labdarúgó kupamérkőzésének döntőjére a Temesvári csoport és a­ Szabók csapata között. A mérkőzést Welser vezette és az 1:1 (1:1) arányú döntetlennel végződött. A temesváriak szerezték meg Sania révén a vezetést, amelyet azonban nem sokkal később Bálint 11-essel kiegyenlített. A mérkőzés további folyamán gól nem esett és így a társadalmi kupát jobb g­ól arány­­nyal a szabók csapata nyerte. A REAC közgyűlése A Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club 1943 december 16-án, csütörtökön este 8 órakor a Központi Egyetem III. sz. böl­­cs­ész­et kari tantermében tartja közgyűlé­sét az alábbi tárgysorozattal: 1. Hiszek­egy. 2. Elnöki megnyitó. 3. Jelentés az egyesület 1943. évi működéséről. 4. Költ­ségvetés­re zárós­zámadás letárgyalása. 5. Pénztáros, ellenőr és számvizsgálók je­lentése. 6. Felment­vények megadása. 7. Indítványok. 8. Tisztikar megválasztása. A közgyűlésre ezúton hívja meg a veze­tőség a tagokat.