Esti Kurir, 1929. október (7. évfolyam, 222-248. szám)

1929-10-22 / 240. szám

8. olda A HUNGÁRIA ÉS FERENCVÁROS TRAGIKUSAN IZGALMAS MÉRKŐZÉSE.­­**txi\5\JFVívja*—­A Hungária-Ferencváros derby-mérkőzés negyedik percében Kalmár tragikus lábtörést szenvedett s ezután a Ferencváros négy góllal megnyerte a mérkőzést Az első félidőben a Hungára jobb formát mutatott, de így sem tudott gólt elérni — Durva és heves iramú játék indult a második félidőben — Kalmár állapota kielégítő s orvosai bíznak teljes felgyógyulásában A magyar futballsportot végzetesen súlyos veszteség érte a tegnapi futballderbin. Kalmár Jenő, a Hungária világklasszisa játékosa, kettős nyílt lábtörést szenvedett, amely hosszú időkre harcképtelenné teszi őt, állandóan nyitva hagyva azt a kérdést, hogy lesz-e belőle még futballjátékos, vagy sem. Braun, Orth és most Kalmár az a három ki­váltságos képességű játékosa a magyar fut­­ballsportnak és a kék-fehéreknek, akik az el­lenfél könnyelmű játékának lettek áldoza­taivá. Braun­e­rf tizenegy—kettős FTC—MTK mér­kőzésen szenvedte súlyos sérülését, Ort­hot Tandler rúgta le Bécsben és most Amsel, a Ferencváros kapusa törte el tegnap délután Kalmár Jenő lábát, lábáról, úgy a gyógyulás normális lefolyá­­nak ígérkezik. A Park Szanatórium telefonja állandóan cseng. Sportemberek, idegenek állandóan ostromolják a szanatóriumot felvilágosításért. Estére Kalmár magához tért. Borzalmas fájdalmai voltak, de a fiatal játékos hősiesen tűrte azokat. Brüll Alfréd vigasztalta a sze­rencsétlen játékost, hogy ne sírjon, Takács­nak is eltört a lába, mégis milyen jó játékos lett belőle. Újabb injekciók hatása alatt Kalmár csak­hamar elaludt. Az éjszakát nyugtalanul töltötte. Nagy fáj­dalmai miatt. Takács Béla, a Hungária kon­­díciótrénere maradt a játékossal, hogy ápolja. A kék-fehérek népszerű Tokija a következő­képen nyilatkozott Kalmár éjszakájáról az Esti Kurír munkatársa előtt: — Hála Istennek, Jenőnek nincsen láza. Hőmérséklete 37.5 .­volt az éjszaka folyamán, ami inkább az izgalmaknak tudható be. Úgy­­látszik, nyílt sebe nem fog komplikációkat okozni és így normális lefolyású lesz a súlyos sérülés. — Én már sok játékos mellett virrasztot­­tam és töltöttem el hosszú éjszakákat, de még egyetlenegyet sem láttam, aki ilyen hő­siesen tűrte volna fájdalmait, mint ez a gye­rek. Arra a kérdésünkre, hogy lesz-e még Kal­márból játékos, Takács a következőket mon­dotta: — Én ismerem a játékosokat, de különö­sen az enyéimet. Határozottan merem állí­tani, hogy Jenő a tavasszal újból meg fog jelenni a pályán. Csakhamar megszólaltak a többi telefonok, idegen klubbeli játékostársai érdeklődnek és kérdezik, hogy szabad-e meglátogatniuk Kal­márt. Egyik játékostársa kérdezi, hogy mit szabad vinni a betegnek. — Aranyhegyeket mi futballisták nem vihe­tünk neki, de szeretnénk mégis vinni valamit a szeretetünkön kívül Jenőnek. S* J* A játék 4. percében Kalmár nyílt lábtörést szenved A mérkőzés negyedik percében ugyanis Ticska lefutott. Beadott labdáját Kalmár érte el, aki kijátszva a védelmet, feltartóztathatat­lanul rohant a kapu felé. Vele szemben senki más nem volt, csak a kapus. Kalmár nem akart még lőni. Jobb lábával balfelé csúsztatta a labdát, amikor a kapus kirohant hálójából és háttal Kalmár kinyújtott lábára dobta magát. A játéktéren és a tribünön a szakemberek azonnal megállapították, hogy törés történt. "A Hungária-játékosok kétségbeesve rohannak szerencsétlenül járt társuk felé. Ticska letér­del és az ölébe veszi Kalmár fejét. Orvosok, trénerek, masszőrök, ma­jd a Hungária vezető­ségének tagjai rohannak be a pályára. Nyílt törés .— állapította meg a további orvosi vizsgálat. A rendezőség az öltözőbe fut, hordágyat hoz ki. A harmincezer főnyi közönség pedig der­­medten ü­l a helyén. Kalmárt hordágyra teszik, úgy viszik ki a pályáról. Amsei, aki maga is­­ megsérült, a tréner segítségével föltápászkodik, mire a közönség egy része zajongva megpfujolja és követeli a bírótól, hogy állítsa ki. A hangulat kezd izzóvá válni. Szenvedélyes és botrányos jelenetek ját­szódnak le a nézőtéren. Verekedések, pofoz­kodások követik egymást. A játéktéren érthetően ideges a hangulat, alig kezdődik meg néhány perc szünet után a játék, Takács fejberúgja Kiébert, hogy elterült. A hangulat mind idegesebb lesz, a közönség zajongva tüntet a durva já­ték el­len, a bíró maga is a szerencsétlenség hatása alatt áll és feltűnően ideges. Az első félidőben a Hungária jobb, de a Ferenc­város lövi az első gólt­ ­A Hungária tíz emberrel állandóan szo­rongatja a Ferencvárost. A durvaságok foly­tatódnak. A bíró most már erélyesebb. Már­­már lecsendesednének az izgalmak, amikor megjelennek a mentők, akik hordággyal siet­nek az öltöző felé. Néhány pillanattal később újból megjelennek a mentők, Kalmár arca frotlikendővel van eltakarva, a közönség kö­veteli, hogy addig, amíg Kalmárt kiviszik, szüneteljen a játék. Brilli Alfréd, a Hungária elnöke személyesen kíséri el Kalmárt a szanatóriumba Az izgalom tovább fokozódik­ ,a Ferencvá­ros érthetetlenül teljesen visszaszorul. Kétszer jön át a félvonalon. Első akcióját Németh teszi ártamatlanná, a 28. percben szabadrú­gás, amelyet Tenczer irányít a kapura. Né­meth röviden üti ki a labdát, amely pont Turay lábára esik, aki belövi a gólt. A Hun­gária a gól ellenére is tovább támad, de nem bír a Ferencváros tömör védelmével. ft A második félidőben a Hungária fáradtsága miatt a Ferencváros három gólt rúg A második félidő Ugyanúgy kezdődik, mint az első félidő, a Ferencváros azonban érthetően fokozza az iramot. A tíz emberrel játszó és hősiesen küzdő Hun­gária teljes erővel áll ellen a zöld-fehér offen­­zívának. A Ferencváros nem tud akciókat keresztülvinni, egyéni támadásokra építi fel a gólszerzési lehetőséget. A Hungária csapatán mindjobban érezhető a fáradság. A védelem és a fedezetsor egyszer­egyszer kihagy és ezek a fáradsági jelek elegendők ahhoz, hogy a zöld-fehérek rövid egymás után három gólt lőjjenek a Hungária kapujára. Már 4:0-ra áll a mérkőzés, a Hungária még­sem adja fel a küzdelmet. Tovább támad. A ■mérkőzés durva, különösen Turay, Obitz és Papp járnak elől a durvaságokban. A bíró igen sok szabálytalanságot elnéz, ennek a kö­vetkezménye, hogy Skvarek csakhamar revan­­sálja magát, utolsó percekben a Hungária védelme rombolja szét a Ferencváros támadásokat. A mérkőzésnek vége. _______ Több mint harmincezer főnyi közönség volt kinn tegnap a mérkőzésen, amely egyike volt a legszomorubb és a legtragikusabb ma­gyar küzdelmeknek. Ez a mérkőzés a futball­­sport antipropagandája volt. .A szövetségnek kell itt rövidesen rendet teremteni, hogy a tegnapihoz hasonló sajnálatos esetek meg ne ismétlődhesse­nek. Mert nem tűrhető az, hogy játékosok egy­más testi épségét nem kímélve rohanják meg egymást csak azért, mert a mérkőzésre dupla prémium van kitűzve. Tegnap Kalmár lábtörésén kívül még két súlyos lábtörésről van jelenté­sünk. A bajnoki küzdelmek ilyen eldurvulása a túl­­enyhe bíráskodás következménye. A tizenkét professzionisis bajnoki mérkőzésen három lábtörés történt. Hétről-hétre súlyos lábtörésekről és sérülések­ről szólnak rendőri és mentők jelentése, ame­lyek a kis pályákon, kis csapatok mérkőzésein fordulnak elő. A Magyar Labdarúgó Szövetségre hárul tehát minden felelősség a jövőben az ilyen szerencsétlenségekért, ha nem fogja azonnal megtalálni a módját an­nak, hogy az ilyen ön- és közveszélyes játék csírájában megakadályoztassék. Kalmár az éjszakát nyugodtan töltötte a Park-szanatóriumban Az öltözőkben a játékosok lázas sietséggel öltöztek, és mind a Park-szanatóriumba siet­tek. A súlyosan sérült Kalmár Jenő mellett ek­kor már ott volt a Hungária egész vezérkara és várták a konzultáció eredményét. Csakhamar megjelent Molnár professzor, aki közölte a vizsgálat eredményét. Kettős nyílt tűrés az alsó lábszár­­harmadon. Tíz-tizenkét hét, amíg talpraállhat, ha nem jön semmi komplikáció közbe. Esetleg április­ban, májusban már pályára is léphet. Kalmár lábát azonnal gipszbe tették, a já­tékos tetanusinjekciót, majd morfiuminjekciót kapott. Orvosi vélemény szerint, ha a nyílt seb nem dagad meg és emiatt a gipszkötést nem kell újból leszedni a Kedd, 1929 október 22 Magyarország atlétikai csapata három új magyar rekorddal 78:64 arányban győzte le az olaszokat Genova, október 21. (Az Esti Kurír tudósítójának telefonjelen­­tése.) Tízezer főnyi közönség előtt folyt le az olasz—magyar atlétikai viadal, amely szenzá­ciós magyar győzelmet eredményezett. Külö­nösen kiemelkedő Barsy pompás szereplése, aki 48.4 má­sodperces i­­­ magyar rekordidő alatt győzte le Tavernarit 400 méteren, legyőzte őt 800 méteren és győzelemre vitte a magyar szik­eket a stafétában is. Darányi 1521 centiméterrel új súlydobó rekordot állított fel, amely világviszonylatban is elsőrangú. Szabó 1500 méteren csak második tudott lenni, de így is 4 perc 02 másodperccel új magyar re­kordot állított fel. A verseny részletes ered­ményei a következők: 400 m. sík: 1. Barsy 48.4 mp., magyar re­kord, 2. Tavernari 48.6 mp., olasz rekord. — 1500 m.: 1. Beccali 3:58.0 mp., olasz rekord! 2. Szabó 4:00 mp., magyar rekord! 110 m. gát: 1. Carlini 15.2 mp., olasz rekord! 2. Agossi 16.0 mp. Diszkoszvetés: 1. Marvalits 44.45 m. 2. Donogan 42.67 m. Magasugrás: 1. Kés­márkig 185 cm. 2. Orbán 185 cm. 100 m. sík­futás: 1. Maregatti 11.0 mp. 2. Piva mellszé­lességgel. Súlydobás: 1. Darányi 15.21 m., magyar rekord! 2. Cserenyei 14.23 m­. 800 m. sik: 1. Barsy 2:03.4 mp. 2. Tavernari 2:06.6 mp. 400 m. gát: 1. Facelli 54.2 mp. 2. Somfay 57.4 mp. 5000 m. sik: 1. Szerb 15:31.8 mp. 2. Lippi 15:50.1 mp. Rúdugrás: 1. Zsuffka 380 cm. 2. Karlovits 350 cm. Távolugrás: 1. Balogh 607 cm. 2. Tommasi 674 cm. Gerely­­vetés: 1. Szepes .83.85 m. 2. Palm­eri 57.75­­m. 200—­200—400—800 m. staféta: 1. Magyaror­szág 3:36.2 mp. 2. Olaszország 3:42.4 mp. A meglepetések napja volt a teg­napi bajnoki forduló A hatodik bajnoki forduló váratlan megle­petéseket hozott az egész vonalon. Ezek a meg­lepetések már szombaton vetették előre árnyé­kukat. A Budai Hari három és az Újpest nagy küzdelem után döntetlenül végeztek egy­mással és a döntetlen eredménynek Újpest még csak örülhetett. Így Újpest elszenvedte első pont­veszteségét. A meglepetések tegnap folytatódtak. A Kis­pest csapata, amely az idén egyetlenegy gólt nem tudott még rúgni, tegnap berúgta első gólját és ezzel legyőzte a Nemzeti csapatát. A sors szeszélyes játéka úgy hozta magával, hogy a Nemzeti volt az, amely az első gólt rúgta a Budai Hariháromnak és ezzel meg­törte a budaiak veretlenségét. Tegnap a Kis­pest csapata a Nemzetinek rúgta az első gólt és ezzel megszerezte az első győzelmet is. A mérkőzésen a kispesti csapat lelkesen, m­íg a Nemzeti csapata gyengén játszott. A III. kerületi Bástya mérkőzés az óbu­daiak győzelmét hozta. Az óbudai csapat jobb csatárjátékával meg is éredemelte a győzelmet. Nagy meglepetést keltett Somogy győzelme Miskolcon, ahol tíz emberrel játszva győzte le az Attila csapatát. Rabi, a somogyiak balszél­sője az első félidő 15. percében Maszlonkával összecsapott és sípcsontját törte. Érdekes, hogy mind a három mérkőzés 1:0 arányban végződött. Heves mérkőzést vívott a Bocskay a Pécs- Baranyával, amelyet 2:1 arányban veszített el a pincsi csapat, annak ellenére, hogy a pécsiek már 1:0 arányban vezettek. A mérkőzés elég izgalmas volt, úgyhogy a rendőrségnek kellett beleavatkoznia. A meccset Debrecen 11-essel nyerte meg. SPORTESEMÉNY­EK Futballeredmények: Vasas—BAK 3:1, Rákos­palota—Turul 2:2, Sabaria—Vác 2:1, Megyer— Józsefváros 3:1, Soroksár—Zala-Kanizsa 3:1, Nemzeti B—Kispest B 8:1, Hungária B—Ferenc­város B 4:0, BEAC—MTK 6:2, UTE—Postás 1:0, 33—Testvériség 4:2, PSC—III. ker. 5:0, BSE— Beszkárt 3:1, ETC—BTC 3:2, Törekvés—Fór— Vasutas 2:0. Törekvés ezzel a győzelmével meg­nyerte az ez évi vasutas bajnokságot. Külföldi eredmény: Viktória Ziskov—Sparta 3:1, Német­ország—Finnország 4:0, Beogradszky—Hajduk 2:1, Rapid—VSC 5:1, HAKOAH—Wacker 1:0, Ausztria—FAC 3:0, Admira—Vienna 3:0. * A tegnapi professzionista boxmeccseken Hoch­­mann legyőzte Pospisilt, míg Micsicsuk győzött Matheus ellen. Tegnap rendezték a Vasasok az MTK-val együtt amatőr birkózóversenyüket, 72 induló volt. A nagyszámú, lelkes közönség mindvégig nagy ér­deklődéssel kísérte a szép mérkőzésket. Részle­tes eredmények: Légsúly: 1. Ferenczy (MTK), 2. Faragó (Vasas), 3. Kónya (MTK), 4. Váradi (Va­sas). — Pehelysúly: 1. Fehér (MTK), 2. Makra (MTK), 3. Heller (MTK), 4. Brabincsák (Vasas). — Könnyű suli­: 1. Magyar (MTK), 2. Bem­ (MTK), 3. Boros (Vasas), 4. Dimitri (Vasas). — Kis kö­­zépsúly: 1. Floor (MTK), 2. Surányi (MTK), 3. Király (Vasas), 4. Szíjártó (Vasas). — Nagy k­ö­­zépsúly: 1. Fried (Vasas), 2. Treplán (MTK), 3. Bienenstock (MTK), 4. Cézár (Vasas). — Nehéz­súly: 1. Markovits (Vasas), 2. Farkas (Vasas), 3. Ecker (MTK). ­ A Spárta Atlétikai Klub is megkezdte már őszi vívószezonját, ezidén is Schretzer Gáspár mester Semmelweis­ utcai vívótermében. A vívóleckéket a mester személyes vezetése mellett a Spárta tag­jai részére hétfőn, szerdán és pénteken, az esti órákban tartja. Uj rendszerü butorhitel! 100 pengő után 5 pengős havi törlesztésre vásárolhat írá­fm­ egy éven belő­l törlésesés-Tnél a kamatokat visszatérítjük Tocillánati/ bútoráruházában, IQ (Kazinczy­­ntmniilö f fölvrílö?) vil., Wesselényi-n. lö utcasarok)