Esti Kurir, 1933. november (11. évfolyam, 249-272. szám)

1933-11-03 / 249. szám

10 A lelkes Phöbus 3:0-ra győzte le a Bocskait verő Hungáriát A túlzsúfolt program és a terminushiány miatt nyolc nap alatt három mérkőzést kellett játszani több csapatunknak. A tegnapi mérkőzések közül a Phöbus-Hungária-mérkőzés alaposan rácá­folt a papírformára: a Phöbus, amely vasárnap a Budaitól 3:1-re kikapott, legyőzte a Hungáriát, amely vasárnap a Bocskait Debrecenben verte 3:1-re. Nem temettük a Hungáriát akkor sem, amikor sorozatos vereségeit szenvedte, mert éltünk a gyanúperrel, hogy ezek a játékosok nem felejt­hettek el egyik napról a másikra futballozni. Ezen a véleményünkön mit sem változtatott a Hungária tegnapi veresége, amely arra mutatott, hogy a csapat szelleme körül van hiba, az ön­magával meghasonlott együttesből nem a tudás és ügyesség, hanem a küzdőképesség hiányzik. Erre vonatkozóan Fábián Pál, a profiszövetség szakértő kapitánya, a követ­kező érdekes magyarázatot adta: " A Phöbus győzelmét kizárólag annak kö­szönheti, hogy a csapat kilencven percen ke­resztül önfeláldozó erőfeszítéssel küzdött. A Hungária nagy tudása és nagy fölénye nem jut­hatott érvényre, mert egyes játékosai olyan kényelmesen mozog­nak a pályán, mint érdemes, öreg udvari tanácsosak. Ezek resszortokat látnak el s ha egy bizonyos helyzetben hamarjában nem tudják eldönteni, hogy most melyik illetékes közülük, akkor rendszerint úgy oldják meg a dolgot, hogy­­ egyik sem megy a labdá,ra. Természetes, hogy ilyen körülmények között kiemelkedett a csapat­ból az outsider Semsei játéka, mert Semsei végig úgy küzdött, mintha ő is a Phöbusban játszott volna...* Általános a vélemény, hogy a Hungária—Fe­­rencváros-mérkőzést a Ferencváros nem köny­velheti el jóelőre a maga számára. A Hungária mindig tudott játszani a Ferencváros ellen és a Ferencvárosnak mindig a Hungária okozta a leg­rosszabb napokat. Minden látszat ellenére sem volna különösebb boszorkányság a dologban, ha vasárnap a Hungária győzne ... A Ferencváros—Somogy-meccsen sok derü­lt­séget okozott, hogy Toldi milyen kedvetlenül játszott a hátvéd posztján. Valósággal fájdalom­mal nézte az előlállók játékát és ha tehette, minduntalan előresütött. Láthatóan rosszul esett neki, hogy elmarad a gólrekorderek statisztiká­jában — mialatt bekket játszik ... 4. A mérkőzések részletes leírása: Phöbus—Hungária 3:0 (1:0). L­iszt, liga­b­ajnoki mérkőzés, üllői-úti pálya, 5000 néző. Bíró, Gerő. Az első félidő 3-ik percében Tárnok sarokug­rását Sólyom befejelte: 1:0. Nagy Hungária-fö­­lény következett, a S­ungária-csatársor ellen­felé­nek 16-os vonala körül tanyázott,­­ de a ki­egyenlítés nem sikerült. A második félidőben sem változott a játék képe, a Phöbus csatársora csak szórványos le­futásokkal kísérletezett. A 41-ik percben a Phö­bus jobb szélsője, Béki kornert rúgott, a szépen ivett labdát Szabó a 16-oson álló Tombor elé boxolta, aki azt kapásból a kapu felső sarkába rúgta: 2:0. Kezdés után a Hungária térfelében folyt a játék, két perc múlva Tárnok rúgott kor­­nert, a labda közvetlenül a kornervonal mellett szállt a kapuléc fölé. Tárnok Szabót zavarta s a labda a kapuléc mellett a hálóba került:­­1:0. Az utolsó két percben ismét a Hungária támadott, de eredményt nem ért el. * Ferencváros—Somogy 6:1 (3:1). I. oszt­ligabajnoki mérkőzés. Üllői - ak­i pálya, 6000 néző. Biró, Barna. Az első 10 percben Somogy volt a többet­­támadó fél. A 14-ik percben Kemény beadását Sárosi Takács elé tálalta, aki közvetlen közel­ről gólt lőtt: 1:0. A 18-ik percben Kemény be­adását Sárossi nagy nyugalommal rúgta a So­mogy hálójába: 2:0. A 18-ik percben Táncos le­futott, közvetlen közelről Sárossinak adta a labdát, aki kapásból lőtte a harmadik gólt: 3:0. A 40-ik percben a Somogy támadása is ered­­­­ményes volt, kavarodás támadt a Ferencváros kapuja előtt. Sófalvi közvetlen közelről megsze­rezte a Somogy egyetlen gólját, 3:1. Hída sokat bizonytalankodott. A II. félidő első 20 percében a Ferencváros csapata lefékezett és a Somogy ekkor egyen­­­rangú ellenfél volt. Ezután azonban ismét a Fe­rencváros 20 perce következett és a zöld-fehér team­­szebbnél szebb 3 gólt ért el. A 21-ik perc­ben Táncos beadását Sárossi Székelyhez továb­bította, aki a negyedik gólt rúgta, ugyancsak Székely lőtte a 36-ik percben az ötödik gólt. A 40-ik percben Székely átadását Takács kényel­­­­mesen leállította és éles lövéssel megszerezte a­­ Ferencváros hatodik gólját Az osztrák futball sikere Irigylésre méltó sikerrel dolgozik az oszt­rák futball: tegnap egyszerre három fronton győztek. Erre aztán még a legoptimistább osztrákok sem számítottak, mert például Prágában tartalékokkal állott ki az Austria, úgy hogy itt legjobb esetben is csak mini­mális arányú vereségre számíthattak a bé­csiek. Ennek ellenére győztek Prágában és diadalmaskodtak Párizsban is, Bécsben pe­dig a Rapid a Slavia ellen bizonyította be, hogy nemcsak a Nemzeti kaphat nyolc gólt Hütteldorfban. Ab­oldog Ausztria» — só­hajtanak az MLSz-ben, boldog Ausztria, ahol kevesebbet «szurkolnak», de többet futbal­loznak. Ahol a játékosokat pontosan és le­hetőleg jól fizetik, még akkor is, ha ez a menedzserek jövedelmének terhére történik. Ahol a játékosokat nem biztatják virtusko­­dá­sa az öltözőben és ahol nem kell mindig mentőkörülmények után kutatni. A Vadász­utcában irigylik az osztrák futballt, mert ott kevesebb az erkölcsi győzelemnek beillő ve­reség és több a valóságos győzelem és irigy­­lik a vezetőket hozzáértésükért, amely a pá­lyán elért győzelmekben és a diplomáciai sikerekben, az angliai meghívásokban egy­aránt megnyilvánul, irigyü­k őket a több szerencséért, a több szerénységért .. Romanescut, a nagyváradi Crisana (Barátky egyesülete) bekkjét Kreisz László dr. a mai na­pon porcleválással megoperálta. K­irándu­lásra vadászatra, utazáshoz hajsütővas melegítéséhez stb. »DUROXYD« WOW-SRIKETT 15 percig ég! Szagtalan. Nem kormoz. Veszélytelen. Darabja 12 fehér Kapható drogériákban, sport- és festéküzletekben.. Gyártja: Kromotag Vegyél­eti Gyár. Budapest, VI. ­is iikütt it... „B válogatottunk“ titok­zatos szereplése és bukása Lyonban A tegnapi mérkőzésekről szóló távirati jelen­téseink a következők: Nimes, november 2. BLASz válogatott—Sporting Club Nimes 4:0. Bennes, november 2. Attila—Stade Bennes 3:2 (2:0). Lillé, november 2. Francia északi liga—magyar vegyes csapat 5:5 (2:2). Lyon, november 2. Délfrancia válogatott—magyar B) csapat (?!) 5:4 (2:0). Strasszburg, november 2. Elzász—Normandia válogatott mérkőzés 6:0. Brüsszel, november 2. Vörös ördögök—londoni amatőr város''i'',­ 5:4 (4:2). Kikapott a Juventus! Olasz labdarugó eredmények: Alessandria—Gasale 4:1, Ambrosiana—FC Mi­lano 3:0, Genova—Bologna 5:0, Napoli—Juven­­tus 2:0 (!), Padova—Pro Verceili 1:1, AS Roma —Lazio Roma 5:0, FC Torino—Livorno 5:0, Tricstina—Palermo 1:0, I'iorentina—Brcscia 2:0. Feltűnést kelt, hogy a lyoni meccset mint Ma­gyarország B. válogatottjának szereplését hirdet­ték. Senki sem tudott idehaza arról, hogy a B. válogatottunk szerdán Lyonban szerepel. .A lyoni rendezők, úgy látszik, B. válogatott gyanánt reklámirozták a vegyes profikombináltat és ala­pos a gyanú, hogy ez a túrázó csapat beleegye­zésével történt. Ezúttal legalább az a vigasztaló, hogy a túracsapat nagy pályán és tekintélyes kö­zönség előtt játszott, megtörténik azonban akár­hányszor, a­ogy olyan helyen is szerepel a «vá­logatottunk», ahol kerítés sincs a pálya körül és a belépődíjakat kalapb­an szedik össze . .. II. oszt. professzionista mérkőzés: SzNFC— EMSE 3:2 (1:0). Az osztrák futball tegnap három fronton győzött ■ -VI/I/I/b­ ■ Meisl „főpróbája”* a skót túra előtt A tegnapi ünnepnapon európaszerte érde­kes mérkőzéseket játszottak. A skót túrára készülő osztrákok Párizsban tartottak fő­próbát, ahol Bécs város válogatottjai gya­nánt szerepeltek. Miután ma több osztrák válogatott játékos (Nausch, Molzer, Gall, Sindelar, Viertel) rossz formában van, ez a Bécs város csapata nem igen különbözik az osztrák Nationalmannschaft-tól. Meisl mind­össze az Austria és a Rapid játékosainak szerepeltetésétől tekintett el, mert ezek csehszlovák­ csapatok ellen küzdöttek ugyan­ezen a napon. A főpróba az osztrákok tökéletes sikeré­vel végződött, amennyiben az osztrákok mindhárom fronton győz­­tek. Az erről szóló távirati jelentéseink a követ­kezők: Párizs, november 2. (Az Esti Kurír tudósítójának távirata.) A Princen Park-pályán 10.000 főnyi közönség előtt mérte össze erejét Bécs és Párizs lab­darúgó válogatottja. A bécsiek nagyobb technikájukkal, kitűnő taktikájukkal szép játék után megérdemelten 4:1 (1:0) arány­ban győztek a franciák ellen. A párizsi csa­pat nem volt összeszokott, úgyhogy lelkese­dése nem volt elég az eredményes ellenállás­hoz. A gólokat Ilik­l, Müller, Vogel és Schall, illetőleg Vernante rúgta. Bécs, novenber 2. (Az Esti Kurír tudósításának távirat­.) A Ra­pid 7000 főnyi közönség előtt 8:3 (2:1 arány­ban katasztrofális vereséget mért szrdán a prágai Slavia csapatára. A csehek m­niségére szolgál, hogy Ivank-Ka nélkül állottak ii, aki a délamerikai csapat ell­ lebonyolított mérkő­zésen megsérült. A Rasid kitűnően játszott, kü­lönösen csatársora volt ellenállhatatlan. A cseh csapat a mezőnyben egyenrangú ellenfél volt, csatárai azonban nem boldogultak a kemény bécsi védelemmel.­­Manika helyettese gyengén védett. A gólokat Brcan (4), Binder, Sulistik, Kahurek és Ostermann, iletőleg Kopecky (2) és Bradoc lőtte. I’ága, november 2. (Az Esti Kark­ tudósítóinak távirata.) A Sparta labdarúgó csapata szrdán a bécsi Au­st­­riával mérkőzött. Az Austria két tartalékkal ál­lott ki s ennek ellenére is lép és nívós játék után megérdemelten 3:1 (1:1)arányban győzött. A 8000 főnyi közönség előtt­­játszott mérkőzés góljait Lindelar­s Spechtl, illetleg Braille lőtte. ---------------------------------------------------------------------------------------­ „Fogas" kérdések a kedé­lyes válogatott-vacsorán Kádas Ödön szövetségi kapitány egyik este összehívta az olaszok ellen szerepelt válogatott csapatot, hogy megtárgyalja a nagy mérkőzés tapasztalatait. A megbeszélés igen kedélyes modorban zajlott le. Nádas az ő megszokott, heves temperamentumával ismét a kemény já­tékot hangsúlyozta. A megbeszélés után a csa-­­pat vacsorázni indult. Sárosi Gyurka vacsora előtt Benedek Aladár könyvének tanulmányo­zásába mélyedt, ugyanis a népszerű szakíró a csapat minden egyes tagját megajándékozta a „d­utballbíró a mellényzsebben“ egy-egy példá­nyával. A vacsora befejeztével sor került a szónoklatokra, Kiss Hugó a BLASz érmeit osz­totta ki a csapat tagjainak, valamint Nádas Ödönnek. A szónoklatok során sok szó esett a sportpolitikáról is, különös tekintettel a szö­vetségben most folyó harcokra. Végül Nádas emelkedett szólásra és mint „lelépő kapitán­y“ mondott köszönetet az elismerésekért, majd Bíróhoz, a csapat bekkjéhez fordult: Sanyi, látom, tanulmányoztad Benedt úr könyvét, tudod-e, hogy mikor szabad az ellenfelet meg­ütni? Bíró zavarban van­, majd így­­ válaszol: „Amikor az megüt engem.'( Náts: Nem igaz) Akkor szabad, amikor a biró­nek látja!... 1933 XI. 3. PÉNTEK SPORTHÍREI A Magyar Úszószövetség vezetője szerdán délelőtt megkoszorúzta a Nemzeti Sportuszodá­­ban elhelyezett Hősök emléktáblája Az emlék­beszédet dr. Kéler Tibor, a MUSz társelnöke mondotta. A nemzetközi boxszövetség jóváhívta az ok­tóber 22-én Rómában lebonyolításra érült Car­­nera—Paulino és Locatelli—Sybille érkőzések eredményét és Carnerát a nehézsúly boxolás világbajnoki, Locatellit pedig a könyu­súlyi­ boxolás Európa-bajnoki címében meg­ősítette­ Benedek Aladár, az ismert szakíró napok­ban adta ki népszerű könyve, „Futbaltíró a mellény zseb­ben" negyedik kiadását. A spuv­al előbbieknél lényegesen bővebb és olcsób. Tá­jékoztatást nyújt a futball minden ködésére vonatkozólag „drukkernek", játékosnak bíró­nak egyaránt. Tartalmazza a legújabb játék­szabályokat, az off-side minden esetét tárgalja, mindezek mellett pedig élvezetes olvasmány minden olyan ember számára, akit a futbll ér­dekel. Az ESTI KURÍR szenzációs keresztrejtvényversenek KÉRDEZZ! - FELELEK! Kétszáz nagyszerű nyeremény jutalmazza a megfejtőket! Vízszintes: 1. ? 10. Leánynév 11. Rádnyit 12. Hibázik 13. A német ABC utolsó betűje 15. Külföldi ital 16. Forrasztó fém 17. Itt nem jó megállni 21. Disznólakás 22. Külföldi valuta 24. Volt miniszterünk (fon.) 25. Vármegye 26. Alapján, módján 27. Szegecs 29. Ilyen, aki már ásít (?) 30. Kis luk 32. Latin kötőszó 33. Kitől? 34. Római szán.: 999 35. úgy gondol 37. Kérdőszacska 30. Hunt állat • 40. Iskola 42. Út a Városligetben 20. Tulajdonomat képező háziállat 23. Ven — németül 25. Élő ellentéte 28. Büntetéssel,, sújtja 31. Görög istennő A részletes pályázati feltételeket októberijei számunkban közöltük. Copyright by Esti Kurír * Legközelebbi rejtvé­nyünk: szombaton 1. ? 2. Kisfaludy Károly tra­gédiája 3. Magyarul — hivatal 4. A szél 5. Évszak 6. Kárt okoz 7. Igekütő 8. Nem ide 9. Görög bölcs 14. Titkot megsúgó 17. Pénzt ad 18. Ilyen növények is van­nak 19. Olasz város 36. Eltakar, befed 37. írónő álneve 38. Madár 39. Sulfur 41. ökör hangja 43. R. Z.