Észak-Magyarország, 1982. május (38. évfolyam, 101-125. szám)

1982-05-25 / 120. szám

1982. május 25., kedd SPORT SPORT SPORT Területi bajrokság Borsodi Bányász—Salgótarjáni ötvözetgyár 4-3 (2:2). Sajószent­ Péter, 1000 néző. Vezette: Da­­rók. B. Bányász: Török — Dálno­­ki (Tar), Tam­ál, Szegő, Kovács J., Kondás, Székely, Fekete (Puskás), Oldal, Klein, Pócs. Edző: Balogh Zoltán. A gólok története. S. perc: Jobb oldali beadást követően Klein 13 méterről kapásból bom­bázott a hálóba, 1-0. 7. perc: Kovács I. lépett ki a védők kö­zül, s 12 méterről a bal sarok­ba lőtt, 2-0. 20. perc: Nagy kért: csen után talált a kapuba, 2-1. 35. perc: Bogár szép egyéni ala­kítás után volt eredményes, 2-2. 60. perc: Nagy 18 méterről sza­badrúgásból a sorfal mellett lőtt a hálóba, 2-3. 70. perc: Székely 8 méterről volt eredményes, 3-3. 80. perc: Jobb old­ali beadást Tamai a jobb felső sarokba fe­jert, 4-3. A Bányász könnyel­műen vette a találkozót, hiány­zott játékából a lelkesedés és a nagy akarással küzdő vendégek csaknem meglepetést okoztak. Jók: Tamas, Oldal. Ifi: 6-0. Hatvan—Edelény 1-0 (0-0). Ede­­lény, 1500 néző. Vezette: Csáki. Edelény: Baricska — Turcsik, Váradi, Molnár (Géber), Kendi, Ragyina, Lengyel, Szűcs (Ma­jor), Németh, Vanyó, Makróczi. Edző: Hajas Imre. A gól története. 72. perc: Vá­pád­ fejjel saját kapuja felé csúsztatta a labdát, melyre Hor­váth lecsapott és a kifutó ka­pus mellett a hálóba lőtt. 1-0. Változatos, jó iramú, események­ben gazdag mérkőzést vívtak a csapatok. A Hatvan korszerűb­ben játszott, győzelme megérde­melt. Jók: Ragyina, Makróczi, Turcsik. Ifi: 2-1. Sirok—Sajóbábony 4-0 (3-0). Sírok, 500 néző. Vezette: Mako­­vényi. Sajóbábony: Gyovai — Popo­­vics (Lintner), Tóth I., Tóth NI., Jónás, Bodri, Kerecsényi, Kiss, Bazsó, Pólyák, Palásthy. Edző: Balázs András. A gólok története. 25. perc: Hazai szöglet után Horváthról perdült a kapuba a labda, 1-0. 29. perc: Harmincöt­­ m­éterről íveltek szabadrúgást a sajóbábo­­nyi kapu elé, a vendégvédők elaludtak és Erdélyi 2 méterről lőtt a hálóba, 2-0. 38. perc: Hor­váth 30 méteres szabadrúgása Gyovai hathatós „közreműködé­sével” került a kapuba, 3-0. 70. perc: Tóth II. közelről állította be a végeredményt, 4-0. A ven­dégek kihagyták adódó helyze­teiket, vereségük aránya azon­ban mindenképpen túlzottnak minősíthető. Jók: Tóth I., Tóth 11., Kerecsényi. Ifi: 1-2. Borsodnádasd—Bélapátfalva 0-0. Borsodnádasd, 2000 néző. Borsodnádasd: Molnár — Vá­mos, Fükő, Túrás, Vincze, Mu­rányi, Varga, Zimányi (Érsek) Kasza, Bakos, Csuhány. Edző: Szendrei Béla. Érdekes, izgalmas, változatos mérkőzést játszottak a csapatok. A hazaiak valamivel többet tá­madtak, de a kapu előtt határo­zatlan csatárok ezúttal gólkép­telennek bizonyultak. J-k: Fü­­­kő, Vincze, Kasza, Bakos, Ifi, 0-1. Borsodi Volán-Salgótarjáni Síküveggyár 1-0 (0-0). Miskolc-Erenyő, 300 néző. Vezette: Ba­ra­nkovics. B. Volán: Kiss — Szanyó, Sverla (Szilágyi), Gácsi, Lugo­si, Bodnár (Kőhalmi), Varga, Veres, Csányi, Galló, Tóth. Ed­­­ző: Balázsi István. A gól története. 84. perc: Sza­badrúgáshoz jutott a hazai csa­pat, s Szilágyi 20 méterről nyes­te a labdát a hálóba, 1-0. A Vo­lán végig többet kezdeménye­zett, de sok helyzetet elügyet­lenkedett, s csak a hajrában tudta bebiztosítani győzelmét. Jók: Gácsi, Lugosi, Galló. Ifi: 2-1. Olefin SC—Szécsény 7-0 (4-0). Leninváros, 1000 néző. Vezette: Montvai. Olefin SC: Bodolai I. (Polon­kai) — Szilágyi, Vanczó, Paulo­­vics, Lázár, Bodolai J, Sztan­­kó, Korhut, Kaszás, Kapus (Ré­­pási), Jávorszky. Megbízott ed­ző : Gunics József. A gólok története. 5. perc: Sztankó egyéni alakítás után volt eredményes, 1-0. 9. perc: Sztankó beadását Bodolai J. fe­jelte a hálóba, 2-0. 32. perc: A védőkről kipattanó labdát Ka­szás vágta a kapuba, 3-0. 45. perc: Pavlovics szabadrúgását Bo­­d­olai J. előrevetődve fejelte a hálóba, 4-0. 74. perc: Bodolai J. 8 méterről nem hibázott, 5-0. 80. perc: Sztankó beadását Já­vorszky fejelte a léc alá, 6-0. 88. perc: Korhut 8 méteres lö­vése jutott a bal sarokba, 7-0. A találkozó méltó befejezése volt az Olefin SC utóbbi hetekben nyújtott kiemelkedő teljesítmé­nyeinek. Jók: Bodolai J., Sztan­kó, Kaszás, Jávorszky. Ifi: 15-0. További eredmények: Romhány —Recsk 5-2, Petőfibánya—Nagy- Uátony 0-3. ÉSZAK-MAGYARORSZÁG 7 Labdarúgás, NB II. Bajnok a Kazincbarcika! DVSE—Miskolci VSC 2-2 (0-0) Miskolc, 200 néző. Vezette: Mo­hácsi. MVSC: Borbély — Lipták (Pincsák), Gyöngyösi, Gtergely, Krémer — Bukovenszki (Bém), Leiszt, Czerva — Dóri, Egri, Tö­rök. Edző: Krompaszky Gyula. A 2. percben Gyöngyösi a 16- oson belül felvágta Kerekest. Mohácsi habozás nélkül 11-est ítélt. Szabolcsi futott a labdá­nak, a kapu közepébe tartó, gyenge lövése Borbélyról kipat­tant, majd a kapus másodszorra is menteni tudott. Ezután Egri „percei” következtek. Egymás után kétszer is ordító helyzet­ben hibázott. A 33. percben Egri kitört a védők közül, teljesen egyedül vezette kapura a lab­dát, majd Szántóba lőtt. Egy perccel később Bukovenszki bombázott közelről a kapusba, majd Török a felső lécre vágta a labdát. A 42. percben Török 12 méterről lött a kapu fölé. Az 53. percben Balla a 16-os jobb oldalának közeléből a fe­dezetlenül álló Magyar elé gu­rított, aki lekezelte a labdát és 6 méterről a jobb alsó sarokba lőtt, 1-0. Az 58. percben Pin­­csákot Szántó akasztotta a bün­tetőterületen belül. A megítélt 11-est Egri a kapu jobb oldalá­ba vágta, 1-1. A 60. percben Ke­rekes kapott jó labdát a 16-oson. Egy cselt csinált, majd jobbal a jobb alsó sarokba bombázott, 2-1. Már-már úgy látszott, hogy a vendégek győztesként hagyják el a játékteret, amikor a 84. percben egyenlített az MVSC. Dőri 20 méteres, jól eltalált sza­badrúgása a jobb alsó sarokban kötött ki, 2-2. Igen alacsony színvonalú volt az első félidő. Az MVSC egy egész szezonra elegendő gól­helyzetet hagyott, kihasználatla­nul, a vasutasok akár ötgólos előnyt is szerezhettek volna. Sok technikai hibát vétettek a játé­kosok, kevés lendületes akció gördült a pályán. A szünet után valamelyest jobb lett a találko­zó. A debreceniek kevesebb le­hetőségükből két gólt is szerez­tek. Az MVSC ismét ígéretes helyzeteket teremtett, de csatá­rai ezeket képtelenek voltak ki­használni, két „találatukat” pe­dig pontrúgásból érték el. A lá­tottak alapján a tét nélküli ta­lálkozón az MVSC közelebb állt a győzelemhez, a döntetlen mégis reálisnak mondható. Az MVSC-ből senki sem nyújtott átlagon felüli teljesítményt. K. T. MVSC 2-2) Az MVSC sok helyzetet hagyott kihasználatlanul. Képünkön: Buko­­venszki közeli lövése a debreceniek kapusáról vágódott ki. (DVSE­Temesi László felvétele Kazincbarcika—Szolnok 1-0 (0-0) Kazincbarcika, 8000 néző. Ve­zette: Divinyi. KVSE: Kasza — Szobonya, Tóth, Helgert, Fodor —­ Petro­­vics, Kálmán, Majoros — Kole­­szárik, Munkácsi (Kiss), Gere (Szép). Edző: Frenkó László. Zengtek-zúgtak a kereplők, lo­bogtak a zászlók, felfokozott vá­rakozás nyilvánult meg a BVSE utolsó hazai mérkőzése iránt. A táblázat élére kerülés alaposan felszította az érdeklődést a vá­rosban a labdarúgás iránt, szép­számú szurkolósereg volt kíván­csi arra, hogy képes lesz-e érvé­nyesíteni bajnoki reményeit a kék-sárga gárda. Nem a legjobban kezdődött az összecsapás, ugyanis a 3. perc­ben Fodor könnyelmű átadásá­ra Rózsavölgyi csapott le, egé­szen a kapu torkáig vezette a labdát, aztán mellé durrantott. A 12. percben Szobonya tört elő­re a jobb oldalon, beadásáról alig csúszott le Munkácsi. Ez­után is a Vegyész irányította a játékot, a vendégek elsősorban a védekezésben jeleskedtek. A 23. percben Petrovics húzott el a bal oldalon, emeléséről Mun­kácsi lemaradt. Nem sokkal ké­sőbb Majoros bombázott kapu mellé, majd Gere beadását Kál­mán fölé fejelte. Munkácsi ka­páslövését mentette Boros, aztán a 31. percben Barna kapott sár­ga lapos figyelmeztetést. Két perccel később Gere került ígé­retes helyzetbe, de nagy lövése keresztbe elsuhant a kapu előtt. A szünet után teljesen egyol­dalú lett a mérkőzés. A Ka­zincbarcika óriási mezőny­fö­lényt harcolt ki, a vendégek szinte a felezővonalat sem lép­ték át. A 64. percben Petrovics lövését ütötte ki Boros, egy perccel később pedig Majoros lövése pattant ki a jobb oldali kapufáról. A sorozatos barcikai rohamok gólt ígértek, de a leg­nagyobb helyzetek is rendre ki­maradtak. A 72. percben Mun­kácsi ügyes cselekkel verekedte be magát a 16-oson belülre, amikor Csontos buktatta. A meg­ítélt 11-est Fodor gyengén a jobb sarok mellé lőtte! A 79. perc­ben Szép abszolút lehetőséget puskázott el, 8 méterről mellé durrantott. A 86. percben dőlt el a mérkőzés sorsa. Majoros­tól a jobbösszekötő helyén fel­bukkanó Kálmán kapott jó in­dítást. Az apró termetű közép­pályás négy remekbe szabott csellel halomra döntötte a teljes szolnoki védelmet, kimozdította helyzetéből a kapust, aztán 8 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 1-0. Izgalmas, változatos, rendkívül nagy iramú és küzdelmes mér­kőzést vívtak a csapatok. A ha­zaiak elszántan kezdtek roha­mozni, de adódó helyzeteiket rendre elügyetlenkedték, a túl­zott akarás bénította játékuk kibontakozását. Igaz, a szolno­kiak alaposan felkészültek a ta­lálkozóra, jól megszervezték vé­delmüket, s a középpályán tak­tikus adogatásokkal igyekeztek fékezni a barcikai rohamozást. A két csapat a szünet után sem lankadt, a nagy iram azonban láthatóan sokat kivett mindkét együttes labdarúgóiból. A hazai gárda egyes időszakokban való­ságos pergőtüzet zúdított Boros kapujára, sok esetben csak cso­dával határos módon szabadí­tott fel a vendégvédelem. Ahogy telt-múlt az idő, úgy lett egyre dermedtebb csend a nézőtéren, azt lehetett hinni: a példásan küzdő Szolnok végső kétségbe­esésbe taszítja a bajnoki remé­nyeit érvényesíteni sokáig kép­telen kék-sárga együttest. A döntést végül egy remek egyé­ni alakítás hozta meg, Kálmán hidegvérű megoldása méltó be­fejezése volt a bajnoki küzde­lemsorozatnak, amely nagyszerű barcikai sikerrel zárult. Bajnok lett a KVSE, s ezt a lefújást követően a pályára özönlő több száz főnyi lelkes szurkolótábor kiadós ünnepléssel hálálta meg. Jók: Szobonya, Tóth, Kálmán, Majoros, Koreszárik, D. la. D. Kinizsi—H. Papp J SE 5-2 (4-1) Debrecen, 866 néző. Vezette: Palik. H. Papp J. SE: Novák — Zsí­ros (Benkő, a 38. percben), Bősz, Mákos, Kovács —■ Kin­cses, Szarvas, Subert, Kleiber (Soltész, az 58. percben) — Plo­­tár, Bodor. Edző: Vágó György. A 4. percben már a vendégek hálójába került a labda. Bodonyi 14 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1-0. Egy perccel később Kleiber labdáját Bodor 5 méter­ről a jobb sarok mellé bom­bázta. A 19. percben Plotár 5 méterről a debreceniek kapusá­ba vágta a labdát. A 22. perc­ben Magyar volt eredményes: 12 méterről helyezett a kapu köze­pébe. 2-0. A 34. percben Vajda szabálytalanságáért 11-est ítélt a játékvezető a Papp SE javára. Kovács futott a labdának, lö­vését Kun kiütötte, a pettyes ismét Kovács elé került, aki má­sodszorra nem hibázott. 2-1. A 36. percben Orenstein beadás­át Bodonyi 8 méterről fejelte a jobb alsó sarokba, 3-1. A 45. percben Fehér ívelt a kapu elé, Orenstein pedig kapásból, éles szögből a kapuba bombázott, 4-1. Az 52. percben Fehér 20 mé­teres szabadrúgása a kapu bal oldalában kötött ki, 5-1. Az 58. percben Plotár a kifutó Kun fö­lött közelről a léc fölé emelt. Tíz perccel később Plotár is­mét hibázott, közelről a Kinizsi kapusába lőtt. A 79. percben Plotár végre a kapuba talált, 14 méterről volt eredményes, 5-2. Esős időben, csúszós talajon, jó iramú, változatos mérkőzést lát­hattak a nézők. A Kinizsi töb­bet támadott, és helyzeteit rend­re értékesítette. A honvédcsapat — akárcsak a korábbi hetekben — ordító lehetőségeket hibázott el, s ennek következménye az újabb súlyos vereség. A hazaiak győ­zelme megérdemelt, a gólkü­lönbség azonban túlzott. A Papp SE, mivel nem jutott az első öt közé, ősztől a területi baj­nokságban szerepel. Jók: Má­kos, Plotár, Kincses, V. Gy. * Az NB II. Keleti csoportjának további eredményei: Salgótarjá­ni TC—Lehel SC 3-0, Eger SE— H. Bem J. SE 1-1, Gyula—Szarvas 4-2, Gyöngyös—H. Asztalos SE 0-0, H. Szabó L. SE—Hódmező­vásárhely 2-1. A TERÜLETI BAJNOKSÁG AZ NB I. KELETI CSOPORT VÉGEREDMÉNYE : Nagybátony 30 18 1 S *9-85 43 1. K.­Karcika 30 18 1 5 51*-22 43 2. Hatvan 30 17 9 4 54-21 43­­ 2. Eger 30 15 11 4 47-26 41 3. B. Volán 30 14 8 8 49-34 36 3. Hmvhely 30 14 8 8 53-32 36 4. Bélapáti­ 30 15 6 9 44-35 36 ». O’ Kinizsi 30 12 12 6 50-37 36 5. Edelény 30 16 3 11 43-32 35 5. Salgótarján 10 12 11 7 39-29 35 6. Olefin SC 30 15 4 11 59-30 34 6. Szabó L. SE 30 12 9 9 46-34 33 7. B. Bányász 30 15 4 11 49-36_31—­­<. C Gyula 30 12 7 11 46-43 31 8. Recsk 30­ 4~4 12 48-36 32 8. Szarvas 30 12 6 12 42-41 30 9. S. Síküveg 30 11 10 9 48-39 32 9. Szolnok 30 8 12 10 22-27 28 10. B..nádasd. 30 12 8 10 46-39 32 10. Papp J, SE 30 10 7 13 41-46 27 11. Romhány 30 11 8 11 39-46 30 11. Bem SE 30 7 12 11 35-41 2b 12. Petőfib. 30 10 9 11 37-48 29 12. Lebe! SC 30 9 8 13 33-39 96 13. Sajóbábony 30 10 8 12 32-36 28 13. DUSE 30 8 9 13 31-39 25 14. Sírok 30 7 8 15 33-50 22 14. Asztalos SE 30 6 10 14 28-53 22 15. Szécsény 30 3 5 22 20-77 11 15. MVSC 30 5 11 14 28-55 21 16. S. Ötvözet 39 — 3 27 18-104 3 16. Gyöngy* 30 6 8 36 20-48 20 1 rrr- Naptár_________ 1982. május 25., kedd A nap­kelte: 4.57; nyugta: 20.28 órakor A hold kelte: 7.00; nyugta: 23.11 órakor Névnap: Orbán Évforduló_________ Kilencven évvel ezelőtt, 1892. május 25-én született, és 88 éves korában, 1980-ban hunyt el Joszip Broz Tito jugoszláv politikus és államférfi, a Jugoszláv Szövetségi Népköztársa­ság elnöke, Jugoszlávia marsallja, a nemzetközi munkásmoz­galom kiemelkedő személyisége, a világ el nem kötelezett mozgalmának egyik alapítója és vezetője. Időjárás_______ Várható időjárás ma estig: eleinte túlnyomóan borult lesz az ég. Sokfelé várható zápor, zivatar. Később északnyugat fe­lől felszakadozik a felhőzet. A felhőátvonulásokat elszórtan, inkább már csak a keleti országrészben kíséri záporeső. Az északi szél erős, elsősorban a Dunántúlon viharos lesz. A leg­magasabb nappali hőmérséklet: 18 és 23 fok között várható. — Kádár János, az MSZMP Központi Bizottságának első titkára levélben köszöntötte a KB nevében Enrico Berlin­­guert, az Olasz Kommunista Párt főtitkárát, 60. születés­napja alkalmából. — Az anyagtakarékosság te­rén jelentősen túlteljesítették első negyedévi vállalásukat a Központi Osztályozó, Szállító és Gépjavító Üzem szocialis­ta brigádjai. Az elért 1,7 mil­lió forint megtakarítás a dup­lája a tervezettnek. — Lehotka Gábor orgonaest­jével kezdődik ma este az avasi templomban a Collégi­­um Musicum hangverseny­­sorozat. A műsoron Pikéthy, Lehotka, Liszt, Albinoni, Bach, Purcell művei szere­pelnek. Közreműködik (trom­bitán) Kovács Kálmán. — Bencze Hona és Maros Gábor színművészek előadó­estjét rendezik meg ma este hat órai kezdettel a szirma­­besenyői Petőfi Sándor Mű­velődési Házban. — Schalkház Lipót, a Holló­házi Porcelángyár nyugdíjas főkönyvelője, az újmassai Massa-múzeum volt gondno­ka, feleségével, Aczél Iloná­val az 1922 májusában — 60 éve — történt házasságköté­sükre emlékeztek folyó hó 23-án Diósgyőrött, családi körben. A 85 éves házaspárt 3 fiuk, 9 unokájuk és 8 déd­unokájuk ünnepelte gyémánt­lakodalmuk alkalmából. A Kistermelők klubja ala­kult Kazincbarcikán, az Eg­­ressy Béni Művelődési Köz­pont kezdeményezésére. A klub tagjai első rendezvé­nyükön a kiskertekben folyó növényvédelemről néztek meg filmet és hallgattak szakta­nácsadást.­­ A totó 21. heti eredmé­nyei: 1, 1, 1, x, x, 2, 2, 1, x, 1, 2, 2, 1 és a + 1-es 1. A Sportfogadási és Lottóigazga­tóság közlése szerint a nye­remények az illeték levo­nása után a következők: 13 találatos szelvény 20 darab akadt. Nyereményük egyen­ként 129 719 forint. Ezek kö­zül 13+1 találatos szelvény 12 darab volt. Nyereményük a jutalommal együttesen 201 785 forint. A 12 találatos szelvények száma 389 darab. Nyereményük egyenként 4446 forint. A 11 találatos szelvé­nyek száma 4072 darab. Nye­reményük egyenként 425 fo­rint. A 10 találatos szelvé­nyek száma 28 341 darab. Nyereményük egyenként 92 forint. Közlemény Értesítjük az utazóközönséget, hogy Görömbölyön, a Lavotta ut­cában megkezdődő vezetéképítés miatt 1982. május 26-án, 9 órától, várhatóan két hét időtartamig a 4-es, 104-es autóbuszok mindkét irányban a Mosolygó A. utcában közlekednek. A terelés miatt a járatok nem érintik a harsányi elágazás és a Lehár F. megálló­helyeket. MISKOLCI KÖZLEKEDÉSI VÁLLALAT — Lázár György, a Magyar Népköztársaság Miniszterta­nácsának elnöke táviratot in­tézett Constantin Dascalescu­­hoz, a Román Szocialista Köz­társaság miniszterelnökévé történt megválasztása alkal­mából.­­ Az idei országos fejőver­senyt az Agárdi Mezőgazda­­sági Kombinátban rendezték. A sajtáros fejés kategóriája gyakorlati versenyében har­madik, az összetettben hete­dik helyezést ért el Mészáros Józsefné, az ináncsi Vörös Csillag Tsz fejőnője.­­ A város szülöttjére, Szé­kely Mihály operaénekesre emlékező eseménysorozat Jászberényben május 26-án, szerdán este 7 órakor zene­kari hangversennyel folyta­tódik. A Déryné Művelődési Központban a szolnoki szim­fonikusok zenekara játszik Báli József vezényletével.­­ A vietnami néppel való szolidaritás jegyében barát­sági túrát rendeztek vasár­nap a Siklós közelében fek­vő Tenkes-hegyen. A májusi békehónap keretében a KISZ, a Hazafias Népfront és a sportfelügyelőség minden év­ben megszervezi a siklósi já­rás fiataljainak nyílt túráját, amelynek célja, hogy a részt­vevők megismerkedjenek a távoli baráti országok népei­nek történelmével és kultú­rájával. — A Magyar Autóklub mű­szaki állomásai bizományi rendszerben értékesítik az Ecotron elektronikus üzem­anyag-fogyasztást csökkentő berendezéseket. Minden ké­szüléket, amelyet az Autó­klub műszaki állomásainál vásárolnak meg a klubtagok, díjtalanul beszerelik. A be­rendezés azzal takarít meg üzemanyagot, hogy kényszer­üresjáratban megszünteti a benzin beáramlását az üres­járati fúvókához. — A Dolgozók Általános Is­kolája (Miskolc III., Rózsa F. út 1.) 1982. június 17-én 8—16 óráig írásbeli, 1982. jú­nius 18-án 8—12 óráig szó­beli osztályozó magánvizsgát tart. Elveszett a VASVILL Miskolc 15. sz. meó feliratú bélyegző. A bélyegző 1982. május 19-től érvénytelen.