Evenimentul Zilei, iulie 2011 (Anul 20, nr. 6223-6248)

2011-07-25 / nr. 6243

SPORT Cadel Evans a câștigat cursa cu secundele și cu vârsta MMI HM Australianul a spart ghinionul în Turul Franței și s - a impus, pentru prima oară în carieră, în „Marea Buclă“ Rutierul a preluat tricoul galben de la Andy Schleck, după contratimpul de sâmbătă Sorin Breazu sorin.breazul evz.ro C­iclistul australian Cadel Evans (34 de ani) a recu­perat handicapul de aproape un minut pe ca­re îl avea față de luxemburghezul Andy Schleck, la contratimpul individual de la Grenoble, și a câștigat, pentru prima oară în carieră, Turul Franței. Evans (li­derul echipei BMC), care s-a im­pus, la final, cu un minut și 34 de secunde avans față de cel mai tâ­năr dintre frații Schleck, este cel mai vârstnic câștigător al „Marii Bucle“ de după Al Doilea Război Mondial. Australianul a reușit să rupă în acest an blestemul tricoului galben, pe care l-a ratat de puțin în 2007 și 2008. Tricoul alb cu buline roșii, purtat de cel mai bun cățărător al prestigioasei com­petiții ciclistice, a fost câștigat de spaniolul Samuel Sanchez, în timp ce Mark Cavendish a cuce­rit tricoul verde, al celui mai bun sprinter. Cel mai valoros tânăr rutier (tricoul alb) din acest an este francezul Pierre Rolland, ca­re s-a impus pe legendara căță­­rare de pe Alpe d’Huez. Britanicul Mark Cavendish a câștigat ultima etapă Ieri, caravana Turului Franței a parcurs ultimii 95 de kilometri ai ediției din acest an. Rutierii au ciocnit o cupă de șampanie și au pedalat cu zâmbetul pe buze de la Creteil la Paris, după ce, în ur­mă cu doar câteva zile, se chinu­iau pe pantele Alpilor. Sprinterii s-au încins cu câțiva kilometri înainte de sosire, iar învingător a ieșit britanicul Mark Cavendish, care a onorat tricoul verde cu al cincilea succes de etapă din 2011, campion. Cadel Evans a gustat din șampania victoriei pe drumul spre Paris FOTO­ REUTER! MAGICIFM RADIO ANTI-TÂNȚARI ....... . X. ^ " B *Maak­ FM transmite o frecvență imperceptibilă pentru ureche, dar insuportabilă pentru țânțari. Efectul anti-țânțari este proporțional cu volumul din difuzor n. X ^ " magEfrm / soft music