Evenimentul Zilei, ianuarie 2013 (Anul 22, nr. 6688-6712)

2013-01-17 / nr. 6700

Sport Evenimentul zilei, joi, 17 ianuarie 2013 17. 01. Declarația zilei „O persoană și-a făcut un scop în viață de a mă discredita. Din respect pentru Gigi [n.r­­ Gigi Becali], n-o să-i pronunț numele acestui individ complexat. Mihai stoica,.................energi ! *—­tudii Dezvăluirile lui Carol Haidu despre securiștii și hoții de la Steaua f­i Fostul goal-keeper al „roș-albaștrilor’ din perioada 1964-1974 a rememorat, în exclusivitate pentru EVZ, detalii picante și povesti cu iz penal din perioada când juca ’ Octavian Cojocaru­ octavian.cojocaru@evz.ro Daniel Conțescu daniel C­arol Haidu a fost 10 ani por­tar la Steaua, iar acum își trăiește bătrânețea uitat de lume, mănâncă într-un fast-food de cartier, doarme pe unde apucă și folosește același trening și vara, și iarna. EVZ vă prezintă astăzi dezvăluirile senzaționale ale fostului internațional din perioada în care era în glorie și nu-i lipsea ni­mic. Haidu a re­memorat eveni­mente de acum aproape 50 de ani de parcă s-ar fi petre­cut ieri! Fostul portar a pierdut, probabil, multe în viață, dar memoria nu, deși are 70 de ani. „Eu am început să joc la Fabrica de Scule Râșnov, apoi m-au luat cei de la Steagul Roșu Brașov, unde am jucat din ’61 până în ’64. Atunci am ajuns la cazarmă și, apoi, la Steaua. IIII-au luat de la Brașov cu un Moskvici 403, pe la ora 17.00. Era 7 noiem­brie 1964, o zi de sâmbătă”, și-a amintit fostul portar, care a debutat la „militari“ abia în ’65 Cupe și 1 titlu a câștigat Haidu în cei 10 ani petrecuți la Steaua Carol Haidu și-a ascuns problemele personale, dar a rememorat în cele mai mici amănunte întâmplările care i-au marcat cariera sau care l-au distrat FOTO: MARIAN ILIE Diareea lui Coman i-a dat șansa să apere pe „Câmp Nou” Prima de calificare: 1.000 de lei Carol Haidu a apărat butu­rile Stelei în trei reprize din pa­­­tru în „dubla“ cu FC Barcelona din turul al doilea al Cupei Cu­pelor, ediția 1971-1972. Echi­pele românești au mai obținut rezultate răsunătoare în fața unor cluburi celebre, însă Stea­ua este singura care se poa­te lăuda că a răpus un colos al fotbalului mondial în dublă manșă. Acele rezultate istori­ce le-au asigurat „militarilor“ prima calificare în primă­vara europeană. In tur, pe „Camp Nou“, ti­tular a fost Narcis­­ Coman. După pa­uză, deși scorul le era favorabil „mi­litarilor“, în poartă a intrat Carol Hai­du. Motivul dezvăluit de „uriașul din Râșnov“ este hilar. „Am intrat noi pe «Camp Nou», nocturnă, 60.000 de oameni, ceva incre­dibil, începe meciul și ei, gră­madă, peste noi. Dar le-a dat repede gol Viorel Năstase (n.r.­­ în minutul 12). Conduceam la pauză cu 1-0, de ce să schimbi portarul? Eu am rămas pe te­ren în timpul pauzei, cu rezer­vele. M-am trezit că vine Ciu­­gariu la mine: «încălzește-te, că te bagă în poartă!». Coman mi-a zis după meci: «Mi-a fost rău. Am avut diaree!». Ce a tu­rnat în repriza a doua? A fost «bombardament», am avut și bulon, au dat pe lângă băț (n.r. - bară)“, și-a reamintit Haidu. Fostul portar nu exclude nici ideea unui sabotaj al Barcelo­nei: „Coman nu s-a simțit bine. Cine știe, a fost mâncarea lor. Ceilalți din echipă n-au avut ni­mic”. Cu doi ani înainte, UTA Arad a primit 8 goluri într-o repriză de la Legia Varșovia. La pauză, scorul fusese 0-0, iar arădenii au susținut la uni­son că la pauză au primit cea­iuri și cafele „otrăvite“ și astfel au pățit rușinea; în returul cu catalanii, uriașul din Râșnov a apărat 90 de minute. „Au con­dus ei cu 1-0. Dar tot Viorel Năstase le-a dat două, am bă­tut cu 2-1 și ne-am calificat“. Steliștii nu s-au îmbogățit după prima calificare în pri­măvara europeană. Dacă „Do­­del“ Tănase , „Nilă“ Costea și ceilalți steliști din echipa ac­tuală au primit câte 10.000 de euro pentru performanța din acest sezon, atunci fotbaliștii au primit câte 1.000 de lei. Pentru Steaua a urmat alt „co­los“, Bayern München. „Cu nemții, în tur, m-a bă­gat tot pe mine. La București am început bine. A deschis scorul Gigi Tătaru, Dumne­zeu să-l ierte! Apoi mi-a dat gol Gerd Müller. Am ieșit un pic cam târziu. După operație mi se tot umfla piciorul. I-am zis lui Nea Tinel (n.r. - Valen­tin Stănescu), dar nu m-a as­cultat“, și-a motivat Haidu greșeala. „La München a in­trat în poartă Coman și a apă­rat foarte bine, în retur, la ei, Iordănescu o ocazie (desenea­Carol Haidu a apărat o repriză poar­ta Stelei și în amicalul cu OFK Bel­grad (2-2), în aprilie 1974, când s-a inaugurat stadionul din Ghencea­­ză traiectorie a balonului prin aer), a făcut o preluare pe piept și s-a blocat un neamț. Am fost atât de aproape de calificare... Eram în semifina­le dacă dădea Iordănescu gol acolo. Am fost aproape“ r y ti f■ ■ puî n mimurrs «m­i < ir ■­o .j­i [11^111^^ vi vi h : V* I fr ?t »1^1 «h ViI» OT Hu J f»HF5 » 4 JBBfrJPrT\■ur :l«r1 iTTr*!.»rin ' ' : ■.‘V " • ’ '.x ^ ^aiiVaT«<fclftiSr*;