Fejér Megyei Hírlap, 1981. október (37. évfolyam, 230-256. szám)

1981-10-14 / 241. szám

FEJÉR MEGYEI HÍRLAP . 1981. OKTÓBER 14. .............. .................. .. . .. ...................................... ...r.rr. ............................................................ VB-selejtező a Népstadionban Bűn lenne elszalasztani a nagy lehetőséget... A magyar labdarúgó-válo­gatott szerdán­­este hatodik világbajnoki selejtezőjét játssza Svájc ellen. Az ed­digi statisztikákból eredően a papírforma magyar győ­zelmet ígérne, ha közben nem történik meg a svájci csapat nagy előretörése, a svájci futball fejlődése. A vendégek nagy ellenfelek, legyőzésük komoly fegyver­tény lenne, és amit­ a legfon­tosabb, a magyar válogatott ezután már fél lábbal szinte spanyol földön érezhetné magát. Mészöly Kálmán és segítő­társa, Mezey György kidol­gozták a véleményük szerint leghathatósabb taktikát és ha ezt Nyilasiék végrehajt­ják, akkor küzdelmes mérkő­zésen magyar siker szület­het. Kedden délelőtt Paul Wol­­fisberg a svájci labdarúgó-vá­logatott szövetségi kapitánya a margit-szigeti Thermál Szállóban rövid sajtóértekez­letet tartott. Kifejtette, hogy mivel mindenki egészséges, ugyanaz a csapat kezd a Nép­stadionban, mint négy nappal korábban Bukarestben. Te­hát: Burgener —, Südi, Zappa, Egli, Herbert Her­mann — Wehrli, Botteron, Heinz Hermann —, Sulser, Elsener, Barberis. Mészöly Kálmán szövet­ségi kapitány vezetésével kedden Tatán folytatták elő­készületeiket válogatottjaink. A szövetségi kapitány el­­mondotta: jó a hangulat, nagy a fogadkozás és reméli, mindennek meg is lesz az eredménye. A két sárga lap miatt kényszerből hiányzó Martos és Bálint helyére Szántó, valamint Kerekes kerül. A sérült Rabot Müller váltja fel. Ez a csapat kezd: Mészáros —, Szántó, Kerekes, Garaba, Tóth J. —, Müller, Nyilasi, Sallai —, Fazekas, Törőcsik, Kiss. Egyetértünk Zalka And­rásnak, az MLSZ alelnöké­­nek nyilatkozatával, aki töb­bek között a következőket mondta: A lehetőséget elsza­lasztani nem hiba, hanem bűn lenne. A VB-selejtező ma 18 óra­kor­ kezdődik, a játékvezető a török Talát Tokar lesz. Autósport A Fejér megyei KISZ-bizott­­ság, a Magyar Autóklub székes­­fehérvári szervezete, a Fejér me­gyei Közlekedésbiztonsági Ta­nács, a Bakony Művek, a Gorsi­­um Áfész és a Fehérvár Áruház rendezett legutóbb nagyszabású ügyességi versenyt Székesfehér­váron. Eredmények: OB-slalom, I. géposztály: 1. Viszló Csaba (Tatabánya), 2. Ko­vács Tibor (Rajna), 3. Mészáros Vilmos (Tatabánya). IX. géposz­tály, versenyen kívül 1. Zima Já­nos (Külkereskedelmi SC). 1. Fi­kon László (FASE), 2. Balázs Péter (FASE), 3. Fischter István és Bujka Ferenc (mindkettő azo­nos idővel). III. géposztály: 1. Rakóczky Sándor (Főtaxi), 2. Ro­­zsics László (FASE), 3. Bartos Ákos (Csepel). IV. géposztály: 1. Molnár Károly (FASE)­, 2. Szuna Jn'(KASE), -3.'‘Újházi László' (Ikarus). MÁK megyei területi döntő. I. géposztály: 1. Kovács József (MÁK), 2. Dzsugán János (Duna­újvárosi Építők), 3. Zsigmond Al­bert (MÁK). II. géposztály: 1. Fischter­ István, 1. Bujka Ferenc, 3. Rácz László (mindhárom FA­SE). III. géposztály : 1. Rozsics László, 2. Kovács Lajos, 3. Kajári József (mindhárom FASE). IV. géposztály: 1. Szuna József, 2. Kling György, 3. Molnár Károly (mindhárom FASE). Nők. II. kategória: 1. Huszár Sán­dorné (FASE), 2. Kling Györgyné (FASE). HM Várdorkupa. I. géposztály: 1. Viszló Csaba (Tatabánya), 2. Kovács Tibor (Rajna), 3. Szabó József (Várpalota). II. géposz­tály: 1. Balázs Péter, 2. Bujka Ferenc, 3. Fi­kon László (mind­három FASE). III. géposztály: 1. Rakóczky Sándor (Főtaxi), 2. Ro­zsics László (FASE), 3. Barkós Ákos (Csepel). IV. géposztály: 1. Molnár Károly (FASE) , 2. Regős Ferenc (Főtaxi), 3. Szuna József (FASE). Nők. II. géposztály: Huszár Sándor­­né (FASE). III. géposztály: 1. Bartos Ákosné (Csepel), 2. Mihá­lyi Zsoltné (Tatabánya). IV. gép­osztály: 1. Kiing Györgyné (FA­SE). Csapatversenyben: 1. FASE II, 2., FASE I, 3. Tatabányai Volán I. Az OB-slalomversenyen a nők kategóriájában a II. géposztály első helyét Huszár Sándorné, a FASE versenyzője, a III. géposz­tály első helyét Mihályi Zsoltné tatabányai, a IV. géposztály első helyét­ Kiing Györgyné a FASE versenyzője szerezte meg. * * * Az országos bajnokság döntő­futamát egy héttel a fehérvári verseny után Győrött tartották. A Fehérvár Áruház autószakosz­tályának tagjai közül hét férfi és két női versenyző került a dön­tőbe. Eredmények: II. géposztály: 2. Balázs Péter (FASE). IV. géposztály: 6. Mol­nár Károly (FASE). A hét végén rendezett Salgó Kupán Molnár Károly a 10. he­lyen végzett. Győzelem Londonban Hétfőn este a londoni Royal Lancaster Hotelban a Budapest néven szereplő magyar ökölvívó­válogatott 12:8 arányban legyőzte London együttesét. Budapest csa­patában pehelysúlyban Dankó Tivadar, a SZIM Vasas idei or­szágos bajnoka képviselte a ma­gyar színeket. Sikerrel, ugyanis pontozással győzött McDowall el­len. A magyar együttes egyéb­ként már 8:0-ra is vezetett, innen zárkóztak fel a házigazdák. Röplabda Kettős Volán-siker a kettős fordulóban Vereség a bajnoktól A hétvégi kettős forduló­ban a Volán SC otthon és idegenben egyaránt jobbnak bizonyult a Szolnoki Vegyi­műveknél, s ezzel jelentős lépést tett a legjobb nyolc közé kerülésre. A Kohász a bajnok Honvédben túlságo­san erős ellenfélre talált. Volán SC—Szolnoki Vegyi­művek 3:1 (—5, 4, 7, 6,) Szolnokon idegesen kezd­tek a fehérváriak (Balogh, Szabó, Alekker, Czékmán, Noficzer, Schmidt; csere: Győrök,­­Gelencsér, Körmet­­j­di, Incze, Albert, Bokori, se­hogy sem bodogultak a szol­’­noki sánccal. A második játszmában Alekkert Gelen­csér váltotta föl a feladó posztján, s ennek eredmé­nyeképpen ötletesebb, nehe­zebben kiszámítható lett a Volán játéka. Ennyi kellett a sikerhez, ugyanis jó teljesít­ménnyel a további szetteket fölényesen nyerték a vendé­gek. Volán SC—Szolnoki Vegyi­művek 3:2 (13, 9, —9, —10, 10) A másnapi székesfehérvári visszavágón az első szettben 9:13-ról fordított a Volán SC (Balogh, Szabó, Gelencsér, Czékmán, Nosiczer, Schmidt; csere: Győrök, Alekker, Kör­mendi, Incze, Albert, Bokor). A második játszmában egy­értelműen jobbak voltak a hazaiak, a harmadikat azon­ban elkönnyelműsködték. Több se kellett a vendégek­nek, s ügyes támadójátékkal sikerült kiegyenlíteniük a játszmaarányt. A Volán ez­úttal is feladót cserélt, s ez ismét jó húzásnak bizonyult. Az ötödik játszmában ugyan­is már nem férhetett kétség a jobb erőben lévő fehérvá­riak sikeréhez. Bp. Honvéd—D. Kohász 3:0 (8, 3, 11) A budapesti mérkőzésen a dunaújvárosiak (Mázik, Ke­lemen, Laszczik, Ancsa, Fü­­löp, Gyurcsányi; csere: Ko­vács, Vass, Szilvássy, Princz) két játszmában megszorítot­ták a még veretlen bajnok­­csapatot. Bp. Honvéd—D. Kohász 3:0 (8, 5, 1) A dunaújvárosi visszavá­gón nagyszerűen kezdett a Kohász és az első játszmá­ban már 7:2-re vezetett. Mint utóbb kiderült, végül aligha­nem ez lett a dunaújvárosi­ak veszte. A Honvéd játéko­sai ugyanis a továbbiakban minden pontért úgy harcol­tak, mintha a bajnoki cím függött volna tőle. A Kohász a hátralévő időben csupán hét pontot tudott megszerez­ni. A bajnokcsapat nagysze­rű játékával közönségsikert aratott. NB II-es eredmények: Nők Volán SC—Bp. Tanárképző 3:0 (10, 11, 16) A két veretlen együttes fő­városi rangadóján hatalmas küzdelemben kerekedtek fö­lül a határozottabb fehérvá­riak. Volán SC— Typográfia 3:0 (6, 7, 11) A jó képességű Typográfia saját otthonában sem tudta megakadályozni a fehérvári­ak újabb sikerét. A Volán SC öt forduló után továbbra is veretlen, még játszmát sem veszített. D. Építők—Gyomaendrődi Spartacus 3:3 Dunaújvárosban a harma­dik játszma után meglepetés­re a vendégek vezettek 2:1- re. Kiegyenlített küzdelem­ben végül mégis az esélye­sebb Építők kerekedtek fe­lül, a hazaiak az utolsó játsz­mát 15:12-re nyerték. A Vo­lán SC-hez hasonlóan az Épí­tők is megnyerte eddigi va­lamennyi mérkőzését. Czékmán a vasárnapi vissza­vágón a Volán SC egyik leg­jobbja volt Fotó: Gregority Leváltották a román labdarúgó­vezetőket­­ A Scinteia keddi száma közli: leváltották a román labdarúgó-válogatott szak­vezetőit. Megelőzően a Ro­mán Labdarúgó Szövetség vezetősége ülést tartott, amelyen megvizsgálta a vá­logatott felkészítésével és szereplésével kapcsolatos teendőket. A szövetség úgy határozott, hogy felterjesz­tést tesz a felsőbb sportha­tóságnak a jelenlegi szak­vezetők leváltására. Mint a Scinteia tudatja: a sport és testnevelés országos ta­nácsa jóváhagyta az RLSZ előterjesztését, s ennek alapján a szakvezetés hár­masát — Kovács Istvánt, Valentin Stanescut és Vic­tor Stanculescut — felmen­tették megbízatásuk alól. A határozat szerint egy héten belül a Román Labdarúgó Szövetség előterjesztést tesz új szakvezetők kinevezésére. A labdarúgó szakvezetők menesztésének oka: Romá­nia labdarúgó válogatottja nem teljesítette őszi hazai feladatait. Az együttes Ma­gyarország ellen pontot vesztett, Svájctól pedig ve­reséget szenvedett, s ebben a kudarcban nem a játéko­sok a főbűnösök, hanem „azok, akik őket beválogat­ták”. A napokban a Scinteia már élesen támadta a szak­vezetést. Bukarestben most arra számítanak: a novem­ber 11-i Svájc elleni visz­­szavágóra teljesen átszerve­zett, ütőképes válogatott állhat ki. Használt a halasztás A sakkvilágbajnoki pá­rosmérkőzésen szombaton Korcsnoj élt a halasztás le­hetőségével, s így az ötödik játszmát hétfőn délután kezdték el. A világbajnok­jelöltnek szekundánsai azt tanácsolhatták, hogy ideje lenne az időzavart elkerül­ni (a három vesztett parti­ból kettőben ez okozta Korcsnoj vereségét), ezért most — bár a kezdőlépések megegyeztek az első és a harmadik partiéval — vilá­gos gyors cserére töreke­dett, s már a huszadik lé­pésre rendkívüli módon le­egyszerűsödött az állás, megkezdődött a végjáték. A középjátékból Karpov egy nem túl erős vezér­­szárnyi szabadgyaloggal került ki, s ezt a további tíz következetes világos lépés felőrölte. Korcsnoj gyalog-előnyös bástyavég­játékot harcolt ki, amely­ben Karpov borítékolta a 45. lépést. A függőállás, amelyben sötét lép: Világos (Korcsnoj): Ke3, Bd3, e4, f3, g3, h4. Sötét (Karpov): Kg7, Bb5, f7, g6, h5. * * * Lapzártakor érkezett a hír: Karpov ellen tudott állni a világbajnokjelöltnek, s a számára hátrányos állást a 68. lépésben döntetlenre mentette. Így továbbra is 3:0-ra vezet a párosmérkő­zésen. V. J. A. Edzett ifjúságért Véghajrához érkezik az Edzett vagyok próbanapok dunaújvárosi programja. Október 18-án, vasárnap tartják a kerékpártúrát a város területén kijelölt út­vonalon. Gyülekezés 7.15- kor a BVM Barátsági úti szállójánál. Október 25-én lesz a futópróba az őszi mezei verseny útvonalán 10 órától a Batsányi utcában. November 16-án az úszás próbanapját tartják a fe­dett uszodában. Utánpótlás Európa bajnoki mérkőzés Magyaro­rszág—Sváj­c Gyöngyös, 5000 néző, ve­zette: Konci (albán). Góllövők: Fecsku (2), Pö­löskei, Kardos és Szabadi, il­letve Schnyding. Magyarország: Disztl P. — Kerepeczki, Szűcs, Szikszai, Vadász — Kardos, Rixer, Steidl — Melis (Szabadi 65. p.), Fecsku (Hajszán 70. p.), Pölöskei. Mérsékelt iramú első fél­időben szerzett kétgólos ve­zetést a hátsó soraiban ki- 5:1 (2:0) zonytalankodó svájciakkal szemben a 21 éven aluliak magyar együttese. Szünet után élénkebb volt a játék, nagyobb a tűz, s ennek meg is lett az eredménye. A me­zőnyben szebben és magabiz­tosabban adogató magyar já­tékosok fölényes győzelmet arattak. Az EB-csoport állása: 1. Anglia 5 3 1 1 10- 5 7 2. Magyarország 5 3 0 2 12- 7 6 3. Románia 5 2 1 2 9- 9 5 4. Svájc 5 0 2 3 2-12 2 7. OLDAL Labdarúgó megyei bajnokság Tömörül az élmezőny Alaposan megváltozott a 9. for­duló után a tabella állása. A forduló mérkőzésén Lovasberény nyerni tudott Nagylakon, így megtartott vezető pozícióját, de szorosan a nyomában van öt együttes is. Az elsőt csupán négy pont választja el a 7. helyezettől. Az „alsóházban” is szoros a ver­seny, az utolsók és a középme­zőnyben helyet foglaló csapatok között. Szabadegyháza a hazai pályán elért döntetlenével el­mozdult az utolsó helyről. Ere­dmény­ek: Lovasberény—Nagylók 2:1 (1:0) Nagylók, 500 néző, vezette: Bajor. Lovasberény: Pálinkás — Krell, Preil, Csordás, Mohi, Stettler, Ángyán, Csidei, Hartal (Petrik), Topos, Nagy (Szita). Nagylók: Nagy I — Roszkopf, Szabó, Balla, András, Erdélyi, Nagy II (Horgosi II), Sipos, Kil­ler, Horgosi I, Deák (Répási). Sárga lap: Stettler, illetve Deák. Góllövők: Csidei 2, illetve Si­pos. A találkozó igazi rangadót ho­zott. Jó iramú, változatos volt a játék. A találkozó elején a hazai­ak több gólhelyzetet kidolgoztak, ám ezek sorra kimaradtak. A lo­­vasberényiek a 25. percben sze­rezték meg a vezetést. A máso­dik félidő elején kiegyenlített játék folyt. A hazai csapat a 65. percben egyenlített. Ezután fö­lénybe került a hazai együttes, sok támadást vezettek, gólt azonban nem tudtak elérni. A játékvezető egy jogos 11-est nem adott meg a nagylókiak javára, amikor is Ballát a 16-oson belül buktatták. 10 perc volt hátra a találkozóból, amikor védelmi hi­bát követően Csidei újból a há­lóba talált. Jók: Csidei, Ángyán, Csordás, illetve Roszkopf, András. Cs. I. Enying—Dunaújvárosi Volán 4:1 (1:1) Enying, 200 néző, vezette: Mar­tin. Enying: Kötél — Tilkoff, Laka­tos, Rédl, Kiss, László, Csehkis, Semjén (Berecki), Gergics, Ver­­bócki, Juhász. Dunaújvárosi Volán: Laza — Szabó Z., Garbacz, Murger, Pál, Bertus (Sebestyén), Evele, Nagy L., Benke, Vincepál, Kusler. Kiállítva: Tilhoff. Góllövők: Berbócki 3 (kettőt 11-esből), Gergics, illetve Vince­pál. Az első félidő elején kiegyen­súlyozott játék folyt a pályán. A 22. percben a hazai csapatból Til­­hoffot a játékvezető sportszerűt­len magatartásáért kiállította. A 30. percben Verbócki megszerezte a vezetést, majd a 31. percben Vincepál kiegyenlített. A máso­dik félidőben a hazai csapat át­vette az irányítást. Az 55. perc­ben Verbócki és a 65. percben is­mét Verbócki, majd a 88. perc­ben Gergics állította be a vég­eredményt. Jók: Lakatos, László, Verbócki, illetve Laza, Garbacz, Vincepál. M. Gy. Szabadegyháza—Seregélyes 0:0 Szabadegyháza, 200 néző, vezet­te: Fekete. Szabadegyháza: Fánczi J. — Kéri, Szeip, Dezső, Gyenes, Pin­tér, Hopka, Omischl, Szegi (Hor­váth I.), Fánczi Gy., Rosta (Ma­gyar). Seregélyes: Bakos — Rosta, Weisengruber, Paudics, Gutzpa­­cher, Stefán, Tömör, Csanádi, Ge­lencsér (Vadász), Nagy, Kincses A hazaiak többet, a vendégek veszélyesebben támadtak. Igaz­ságos eredmény született. Jók: Fánczi J., Szeip, Dezső, Pintér, illetve Rosta, Weisengru­ber, Paudics, Tömör. Sz. I. Polgárdi—Ercsi Kinizsi 6:1 (3:0) Polgárdi, 300 néző, vezette: Fe­­rencz. Polgárdi: Németh — Nagy I, Bogó, Nagy J., Geller, Kiss F., Csepregi, Milosevics, Vígh, Ben­­csik, Rosta. Ercsi Kinizsi: Paulusz — Bú­zás, Kruchió, Popovics, Fodor, Monostori, Karsai, Balanisz, Ko­vács, Nyeső, Becsvári (Sörös). Sárga lap: Kruchió, illetve Fo­dor.­Nagy iramú mérkőzésen kitű­nő játékvezetés mellett már az első félidőben eldőlt a mérkőzés sorsa. A hazai csapat minden te­kintetben felülmúlta ellenfelét és győzelmük még nagyobb arányú is lehetett volna. A polgárdiak a gólokon kívül még két kapufát is lőttek, és sok gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul a csú­szós, eső áztatta pályán. Góllövők: Bencsik 2 (egyet 11- esből), Vígh 2, Rosta, Csepregi, illetve Sörös. Jók: Vígh, Bencsik. D. J. Ikarus—Pusztavám 2:2 (2:1) Pusztavám, 200 néző, vezette: Mátyus. Ikarus: Himler — Somogyi, Moór, Kovács, Magyar, Némethi, Jegenye, Bíró, Wéninger, Vass, Bálla. Pusztavám: Imre (Gál) — Ágh (Róth), Molnár, Molnár S., Ruff, Rácz, Radocsai, Krud­er, Rémusz, Komáromi, Kenyeres. Változatos mérkőzésen, a hely­zeteit jobban kihasználó Ikarus megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. A hazaiak a 76. percben egyenlítettek. Jók: Balla, illetve Ruff. K. S. Tordas—Perkáta 4:0 (3:0) Tordas, 200 néző, vezette: Saj­gó. Tordas: Töttösi — Pál, Szilá­gyi, Rácz, Farkas, Barátki, Bibi, Tormai, Récsi (Tóth), Berák, Kol­­tai (Lombos). Perkáta: Molnár — Orbán, Si­­ba, Bentaller, Járóka J., Zim­­mermann, Bódi, Kovács, Suhaja (Vass), Haluska, Járóka. Góllövők: Koltai 3, Tornai. A két csapat küzdelmes mér­kőzést vívott egymással. A hazai csapat tucatnyi gólhelyzetéből csupán négyet tudott kihasználni. A látottak alapján nagyobb ará­nyú tordasi győzelem is szület­hetett volna. Jók: Tornai, Koitai. M. F. Mór—Etyek 2:2 (1:0) Etyek, 200 néző, vezette: Ko­szorús. Mór: Stolczenberger — Balá­­zsik, Orbán, Praveczki, Tuza, Pisch, Váli, Válint, Varga, Ha­­ász, Kaiser. Etyek: Németh (Bartha) — Báli, Bíró, Báder, Bartos (Vasvá­ri), Somogyi, Polgár, Zólyomi, Bartha S., Ágoston, Horn. Góllövők: Válint, Haász, illetve Horn, zólyomi. Szórványos etyeki támadások után a 32. percben a móriak sze­rezték meg 11-esből a vezető gólt, majd az 55. percben újból a vendégek találtak a kapuba. A hazai csapat a 70. percben szé­pített és a 84. percben szerezte meg az egyenlítést. A móriak, tervszerű játékuk alapján, győ­zelmet érdemeltek volna. Jók: Kaiser, Praveczki, illetve Somogyi. G. F. Sárbogárdi Videoton— Lajoskomárom 2:0 (2:0) (A mérkőzésről nem kaptunk részletes tudósítást). A bajnokság állása: 1. L.­berény 9 6 2 1 21-13 14 2. Polgárdi 9 4 4 1 16- 7 12 3. Sárbo. VT 9 4 4 1 16-12 12 4. Enying 9 5 1 3 18-11 11 5. Seregélyes 9 4 3 2 13-11 11 6. Nagylók 9 4 3 2 18-17 11 7. Mór 9 4 2 3 20-14 10 8. Ercsi Km­. 9 4 1 4 21-22 9 9. Tordas 9 3 2 4 15-11 8 10. Ikarus 9 3 2 4 23-21 8 11. D. Volán 9 2 3 4 10-13 7 12. L.-komárom 9 3 15 12-16 7 13. Etyek 9 2 3 4 15-23 7 14. Pusztavám 9 2 2 5 14-21 6 15. Sz.­egyháza 9 14 4 10-21 6 16. Perkáta 9 13 5 12-21 5