Fejér Megyei Hírlap, 1983. december (39. évfolyam, 283-307. szám)

1983-12-16 / 296. szám

FEJÉR MEGYEI HÍRLAP , 1983. DECEMBER 16. PÉNTEK SAKKHÍREK A sárbogárdi járási szövet­ség által megrendezett járási egyéni bajnokság győztese Danka István lett. 2. dr. Ju­hász Miklós, 3. Csorna János, 4. Sevinger Zoltán (Péti MTE), 5. Bolya János (Nagy­­tarcsa), 6. Tolna István, 7. Tóth Gyula, 8. Streng Ferenc, 9. Búza Tibor (Szegedi Dó­zsa), 10. Németh József. A vidéki játékosoknak Sárbo­­gárdra történő átigazolása folyamatban van. * * * A móri járási általános is­kolai csapatbajnokságban a fiúcsapatok versenyét a móri November 7. Általános Isko­la nyerte meg. 2. Móri Pető­fi Általános Iskola,­­3. Radnó­ti Általános Iskola, 4. Pusz­­tavámi Általános Iskola, 5. Csákberény. A lányok versenyének győztese a pusztavámi általá­nos iskola. 2. Móri Radnóti, 3. November 7. Általános Is­kola csapata. * * * Megtörtént a megyei csa­patbajnokságban részt vevő csapatok sorsolása. A részt­vevők sorsolási számok sze­rint a következők: „A” cso­portban 1. Móri SE, 2. D. Pa­pír SE, 3. Sárbogárd, 4. ÁR Építők, 5. MÁV Előre, 6. Vi­deoton SE, 7. Agárdi ME­­DOSZ SE. A „B” csoportban 1. Mező­falvi MEDOSZ SE, 2. Lajos-­ Komárom, 3. Videoton II., 4. Bicskei LTC, 5. Vízmű SE, 6. Etyek KSE, 7. Csákvári TC, 8. Velence, 9. Bánki D. DSK. A bajnokság új résztvevői a székesfehérvári járási Velen­ce és a dunaújvárosi járási Mezőfalva. A fordulók az „A” csoport­ban január 22-én a „B” cso­portban január 29-én kezdőd­nek. A fordulók ideje az ,,A” csoportban: I. 22., II. 5., 19., III. 4., 18., IV. 1., 8. A „B” csoportban: I. 29., II. 12., 26., III. 11., 25., IV. 8., 29., V. 13., 20. * * * A székesfehérvári városi szövetség december 9-ével in­dította be az építők szállójá­nak sakktermében az 1984. évi felnőtt egyéni bajnoksá­gának fordulóit. A verseny résztvevőinek — a múlt évek­hez hasonlóan — nagy száma miatt az idén is 3 csoportban történik a lebonyolítás. A leg­nagyobb érétkszám átlagú csoportban dől el a bajnok­ság sorsa, a másik két csoport pedig érétkszám és minősítés szerzésre ad alkalmat a ver­senyzőknek. A bajnoki me­zőny Élő-átlaga múlt évhez hasonló. Játéknapok hétfőn és pén­teken vannak délután 6 órai kezdettel, a függőket szerdán játsszák. A bajnoki cím vé­dője Reiter László, a Video­ton mesterjelöltje. * * * Feladványfejtő versenyünk első negyedéves szakasza de­cember végével zárul, érté­keljük a résztvevők eredmé­nyét és kiküldjük a nyerte­seknek a sakk-könyveket. Ja­nuár 1-ével újabb negyed­éves fejtési idény kezdődik, amely március végén ér vé­get. A továbbiakban negyed­évenként értékeljük a felad­ványfejtésben résztvevők eredményeit, amelyet a Hír­lapban is közzé teszünk. Várjuk a sakkjáték kedve­lőinek minél nagyobb számú bekapcsolódását a festőver­senybe. * * * Dunaújváros felnőtt férfi egyéni bajnokságának verse­nyét a szövetség január 9-től február 20-ig rendezi meg a MMK 206-os termében. Já­téknapok hétfőn és pénteken vannak 16.30 órai kezdettel. * * * „ÓÉV” csapatversenyt ren­dez 1983. december 18-án (va­sárnap) 9 órakor a Szárliget SE sakk-szakosztálya. A ver­seny résztvevői: azok a 4 fős csapatok, amelyek a verseny napján 8.45-ig a versenybi­zottságnál a helyszínen bene­veznek. A­­ verseny lebonyolí­tása: a részt vevő csapatok számától függ: — 6 csapatig körmérkőzés, — 7 vagy annál több csapat esetén 5 fordulós svájci versenysorsolás a hely­­színen. A helyezések eldön­tése az olimpiai pontszámítás szerint történik, a szabály­­könyv 40/a pontja alapján. Játékidő: 30 perc (2x15 perc). Sakkóra használata kö­telező. JÉGKORONG Budapesten a Megyeri úti stadionban játszották le a Volán—Újpesti Dózsa bajno­ki jégkorong-mérkőzést. A Volán a következő összeállí­tásban lépett pályára: Ko­valcsik — Balogh, Pintér, Palla, Kiss T., Kóger, Farkas, Terjék, Kiss B., Kövesi, Ka­tona, Weiss, Pesti, Gilyán, Májer, Németh. A közlekedésiek nagy bra­vúrt hajtottak végre, hiszen 8:5 arányban nyertek. Az el­ső harmad 1 :1-re végződött, a másodikban a Dózsa nyert 4:1-re. A harmadik harmad­ban a fehérváriak valósággal kiütötték az Újpestet és hat gólt lőttek. A gólok szerzői Terjék (3), Kövesi (3), Gilján. KÖZEPES NAGYSÁGÚ IPARVÁLLALAT — felsőfokú végzettséggel — és legalább 5 éves szakmában eltöltött (pénzügyi-számvitel) gyakorlattal rendelkező BELSŐ ELLENŐRT keres. Jelentkezéseket a Magyar Hirdető dunaújvárosi kirendeltségére (Károlyi M. sor 9.) kérjük leadni „Belső ellenőrzés” jeligére. 232 192 Tisztelt Megrendelőnk! Fáradságtól, költségektől megkíméljük. DECEMBER 1-TŐL 31-IG TISZTÍTANIVALÓÉRT, MOSNIVALÓÉRT gépkocsival HÁZHOZ MEGYÜNK. Szállítási költségtérítés nélkül tilzs igényére megjelenünk. Tiszta ruha, fél egészség,­el­jelentse be igényét 7—15 óráig munkanapokon a 12­ 666-on. Székesfehérvári Patyolat Vállalat 202 566 Labdarúgó megyei bajnokság Mérlegen az őszi idény (II) A tabellán elfoglalt helye­zést tekintve a legkisebb kü­lönbségű „mozgást” a Mező­falva produkálta, mert a leg­jobb helyezése a 12., a leg­rosszabb a 16. volt, igaz et­től az érdekességtől szívesen távoltartották volna magu­kat a szebb napokat is látott mezőfalviak. A 15 forduló során a ta­bellán a legnagyobb utat a Lajoskomárom tette meg: az 1. fordulóban a 16-ak vol­tak, a 13. fordulóban a 2. he­lyet foglalták el. Az őszi idény kezdetétől számítva a legtovább a Lo­­vasberény és a Toldi SE őrizte veretlenségét. Mind­két együttes a 7. fordulóban érte az első vereség. A Lovasberény sorozata: (3 győzelem, 3 döntetlen, 12 adott és 7 kapott gól) Polgár­­di (otthon) 3:2, Tordas (ide­genben) 3:3, Seregélyes (i) 1:0, Mány (o) 2:2, Ercsi (i) 0:0, Enying (o) 3:0, majd Pusztavámon tört meg a szép sorozat, ahol 3:0-ás veresé­get szenvedtek a herényiek. A Toldi SE pedig: (4 győ­zelem, 2 döntetlen, 13 adott és 5 kapott gól) Enying (i) 2:1, Pusztavám (o) 3:0, IBB Egyetértés (i) 2:2, Perkáta (o) 2:2, D. Építők (i) 1:0, Me­zőfalva (o) 3:0, majd Torda­­son az első vereség 3:1-es eredménnyel. A későbbiek során a leg­hosszabb ideig — tizennégy fordulón át — a Mány volt veretlen. Az 1. fordulóban — hazai pályán — a Mórtól elszenvedett 3:1-es vereséget követően az őszi szezon vé­géig nem talált legyőzőre a Mány. A 8 győzelem és 6 döntetlen, a 42 adott és 11 kapott gól jól mutatja e rit­ka és szép sorozatot, mely­nek egyes állomásai: Szondi SE (i) 2:2, Polgárdi (o), L-­berény (i) 2:2, Seregélyes (o) 5:1, Tordas (o) 8:0, Ercsi (i) 0:0, Enying (o) 5:0, Puszta­vám (i) 2:2, IBB Egyetértés (o) 0:0, Perkáta (i) 1:0, D. Építők (o) 5:1, Mezőfalva (i) 2:0, Toldi SE (o) 8:2 és L-Ko­­márom (i) 1:1. A leghosszabb ideig tartó nyeretlenségi sorozattal — nagy meglepetésre — az Enying csapata indult. Az első győzelmet csak a 7. fordulóban sikerült elérniük, addig 1 döntetlen és 5 vere­ség, 3 adott és 13 kapott gól esett. Toldi SE (o) 1:2, L-Ko­­márom (i) 0:1, Mór (o) 0:1, Szondi SE (i) 0:4, Polgárdi (o) 2:2, L­berény (i) 0:3, majd a Seregélyes ellen, ha­zai pályán a 2:1-es győzelem. A későbbiek során a Pol­gárdi csapatának volt vesz­­szőfutásban része, mert a 2. fordulóban a Seregélyes el­len a hazai pályán elért 5:2-es győzelmet a 14. for­dulóig nyeretlenségi sorozat követte: 3 döntetlen, 8 vere­ség, 8 adott és 23 kapott gól. Mány (i) 0:1, Ercsi (o) 0:1, Enying (i) 2:2, Pusztavám (o) 0:1, IBB Egyetértés (i) 1:2, Perkáta (o) 2:4, D. Építők (i) 1:2, Mezőfalva (o) 1:1, Toldi SE (i) 2:2, Polgárdi (o) 1:0, L­ 0:2, Mór (i) 1:1, majd a Szon­di SE ellen hazai pályán az 1:0-ás győzelem. Az őszi fordulókban 366 gól született. A legtöbb gól a 8. fordulóban esett, szám szerint 36, a gólokban leg­szegényebb a 7. forduló volt, amikor csak 16-szor rezdül­­tek meg a hálók. A góllövő­lista élcsoportja: 1. Rókás (Ercsi) 15, 2. Far­kas (Mány) 14, 3. Ruppert (L-Komárom) 13, 4. Tornai (Tordai) 11, 5. Váli (Mór) 9, 6. Gsidei (L­berény) 8, Mül­ler (Mány) 8, Viczkó (Perká­ta) 8 góllal. A mesterlövészek, név sze­rint azok a játékosok, akik egy mérkőzésen 3, vagy an­nál több gólt szereztek: 5 gólos: Rókás (Ercsi), az Ercsi—Tordas 6:0-ás mér­kőzésen. 4 gólosok: Csontos (D. Épí­tők), D. Építők—Perkáta 6:4, Farkas (Mány), Mány—Tol­di SE 8:2, Tókás (Ercsi), Er­csi—L­ Komárom 6:1. I 3 gólosok: Csidei (L-be­rény), Tordas—L­berény 3:3, Farkas (Mány) Mány—Enying 5:0, Hancsák (Mór), Mór— Seregélyes 4:1, Izsó (Mány), Mány—Tordas 8:0, Müller (Mány) Mány—Tordas 8:0, Rékás (Ercsi), Ercsi—Perká­ta 7:1. A mezőny legjobbja minő­sítést 15 játékos érdemelte ki: Fodor középpályás (Tolda, Toldi SE—Pusztavám 3:0, Kötél kapus (Enying), La­joskomárom—Enying 1:0, Paulusz Gy. kapus (IBB Egyetértés) IBB Egyetértés— Lajoskomárom 1:1, Gróf ka­pus (Lajoskomárom)­ Lajos­­komárom—Perkáta 2:2, Ma­­usz kapus (Szondi SE) Per­káta—Szondi SE 0:0, Rókás csatár (Ercsi) Ercsi—Tordas 6:0, Balázs kapus (Puszta­vám) Seregélyes—Pusztavám 2:2, Pálinkás kapus (Lovas­berény) Perkáta—Lovasbe­rény 1:2, Rácz hátvéd (Pusz­tavám) Pusztavám—Tordas 0:0, Karsai hátvéd (Ercsi) Ercsi—Perkáta 7:1, Gróf ka­pus (Lajoskomárom) Polgár­di—Lajoskomárom 0:2, Ber­­tus csatár (D. Építők) D. Építők—Ercsi 2:0, Farkas csatár (Mány) Mány—Toldi SE 8:2, Viczkó csatár (Per­káta) Pusztavám—Perkáta 2:2, Paulusz Gy. kapus (IBB Egyetértés) IBB Egyetértés— Perkáta 1:0. A mérkőzéseken 22 féle eredmény született. Listave­zető az 1:0 (22 mérkőzésen végeztek így a csapatok), 2:1- re 18, 2:2-re 14 összecsapás végződött. A legritkábban — egyszer­egyszer — a 3:3 (Tordas— Lovasberény), a 4:2 (Perkáta —­Polgárdi), a 6:1 (Ercsi— Lajoskomárom), a 6:4 (D. Építők—Perkáta), a 7:1 (Er­csi—Perkáta), a 8:0 (Mány— Tordas), és a 8:2 (Mány— Toldi SE) fordult elő. 36 találkozó végződött dön­tetlenre. Egygólos győzelem, illetve vereség 43-szor, 2 gó­los 14-szer, 3 gólos 14-szer, 4 gólos 5-ször, 5 gólos 3-szor, 6 gólos 4-szer, 8 gólos 1-szer volt. Csokorba kötve és egyben emlékeztetőül a fordulatok­ban gazdag összecsapások: A Seregélyes—Szondi SE 1:3-as mérkőzésen a hazaiak voltak először eredményesek, majd a vendégcsapat a 80., a 84. és a 87. percben elért gó­lokkal, végül a maga javára fordította a mérkőzést. A Szondi SE-Mány 2:2-es mérkőzésen a mányiak már 2:0-ra vezettek, a börgöndi­­eknek innen sikerült fordíta­niuk és legalább az egyik pontot megmenteniük. A D. Építők—Perkáta ösz­­szecsapáson az első félidő­ben még csak 1:1 volt az eredmény, majd a szünet utáni gólpárbaj eredménye­ként alakult ki a hazaiak 6:4-es győzelme. Az IBB Egyetértés—Toldi SE mérkőzésen a félidőben még a vendégek vezettek 1:0- ra, majd a hazaiak két talá­lata következett, és végül a 89. percben lőtt góllal sike­rült a katonacsapatnak a 2:2- es döntetlent elérnie. A Tordas—D. Építők 4:1- es mérkőzésen az első gólt a D. Építők játékosa lőtte, majd a hazaiak 4 góllal vá­laszoltak. A Tordas—Mezőfalva 2:2 mérkőzésen a kombinát csa­pat már 2:0-ra vezetett, ez­után a tordasiak nagyobb sebességre kapcsoltak és ne­hezen, de megmentették az egyik pontot. Tordas—Toldi SE 3:1, a Toldi SE vezető góljára há­rom góllal válaszoltak a ha­zaiak. Perkáta—Lovasberény 1:2. A hazaiak első félidőben el­ért gólja után a 80. és 86. percben elért gólokkal — a kapus bravúrjaival — a he­rényiek elvitték a két pontot Perkátáról. Enying—IBB Egyetértés 2:3, a vendégek első góljára a hazaiak 2 góllal válaszol­tak, majd ismét a vendégek következtek újabb a 80. és 82. percben lőtt­ gólokkal. Perkáta—Enying 2:1, szó szerint vehető összecsapáson a vendéggólt követően két gólt szereztek a perkátaiak, de közben közülük három játékost kiállított a játékve­zető, emellett még az jelen­tett izgalmat, hogy az Enying 11-esét a szükség­kapus kivédte. Földes László Nyitva tartó tornatermek December 17. (szombat): 7 órá­tól 13 óráig: Székesfehérvár: Vörösmarty M. Általános Iskola. 9 órától 12 óráig: Székesfehérvár: Ybl M. Álta­lános Iskola, Vasvári P. Általá­nos Iskola, Vorosilovgrád Általá­nos Iskola, Táncsics M. Általá­nos Iskola, 323. sz. Szakmunkás­­képző Intézet. Dunaújváros: Béke városrészi Általános Iskola, József A. Álta­lános Iskola, Mező I. Általános Iskola, Ságvári E. Általános Is­kola, Móricz Zs. Általános Isko­la, Petőfi S. Általános Iskola, Bánki D. Szakközép Iskola, Mün­­nich F. Gimnázium, 316. sz. Szak­munkásképző Intézet. Vidék: Abai Általános Iskola, 2. sz. Általános Iskola, Bicske; Fehérvárcsurgói Általános Isko­la, Radnóti Általános Iskola, Mór; November 7. Általános Is­kola, Mór; Magyaralmási Általá­nos Iskola, Adonyi Általános Is­kola, Ercsi Általános Iskola, Ce­­cei Általános Iskola, Dégi Álta­lános Iskola, Nagylóki Általános Iskola, 1. sz. Általános Iskola, Sárbogárd; Velencei Általános Iskola. 15 órától 18 óráig: Székesfehérvár: Ybl. M. Szak­közép Iskola, Velinszky L. Álta­lános Iskola, 323. sz. Szakmun­kásképző Intézet. Dunaújváros: Rudas L. Szak­közép Iskola. Vidék: Vajda J. Gimnázium, Bicske; Kincsesbányai Általános Iskola, Mezőfalvi Általános Is­kola, Enyingi Általános Iskola, Martonvásári Általános Iskola. December 18. (vasárnap) : 19 órától 12 óráig. Székesfehérvár, 323. sz. Szak­munkásképző Intézet. Dunaújváros: Béke városrészi Általános Iskola, József A. Álta­lános Iskola, Mező I. Általános Iskola, Ságvári E. Általános Is­kola, 316. sz. Szakmunkásképző Intézet. Vidék: Bodajki Általános Is­kola, 2. sz. Általános Iskola, Bicske: Fehérvárcsurgói Általá­nos Iskola, November 7. Általá­nos Iskola, Mór; Magyaralmási Általános Iskola, Adonyi Általá­nos Iskola, Dégi Általános Isko­la, I. sz. Általános Iskola, Sár­bogárd; Vajda J. Gimnázium, Bicske; Kincsesbányai Általános Iskola, Mezőfalvi Általános Isko­la, Martonvásári Általános Is­kola. SAKK Az „örökös sakk” volt a témája H. Weenink két hét­tel ezelőtt feladott tanulmá­nyának (V:Kb5, Bb1, gyal. g4, S.: Kg8, gyal. c3, d4, d3, g5), világos a veszélyes sza­badgyalogok hiábavaló fel­tartóztatása helyett rögtön a sötét király ellen támad: 1. Kc6­, d2 2. Kd7, c2 3. Bb8+, Kf7 4. Be8 és bármilyen lé­pésre — beleértve a vezér­bevitelt is — örökös sakk. Ha sötét 1. —, c2-vel támad, akkor 2. Bel 1. d2 3. Be8+. Kf7 4. Kd7! vezet az eléren­dő álláshoz. Mai feladványunk (a meg­fejtést december 25-ig lehet postára adni a megyei sakk­­szövetség Ady E. u. 21. alatti címére) talán nehezebb az eddigieknél, különösen a má­sodik lépés az igazi megle­petés, lényegében a lehető „legfeleslegesebb” húzás vi­lágos nyerőlépése. Az állás betűjelzésben: V: Kg2, Hc2, gyal. f2, a5, S.: Kc6, Eh6, gyal. h2. 7. OLDAL Ökölvívás NB II-es marad a SZIM Vasas A­­SZIM Vasas szempontjá­ból szerencsésen zárult egy sokáig függőben lévő óvási ügy a Borsodi Bányász és a Zalka SE között. A rivális gyöngyösiek végül is elvesz­tették a vitatott mérkőzést, így a fehérváriaknak sike­rült megelőzni őket, s ezzel megmenekültek a kieséstől. Az NB II végeredménye: 1. Paksi SE 15 pont, 2. Vasas 13, 3. Borsodi Bányász 13, 4. Oroszlányi Bányász 12, 5. SZIM Vasas 4, 6. Zalka SE 3. A Paksi SE felkerült az NB I-be, a Zalka SE pedig kiesett az NB III-ba. A pak­siak egyébként még nem döntötték el, hogy élnek-e majd elsőosztályú jogukkal. A Hírlap tippjei A totó 51. heti szelvényeinek mérkőzéseire az alábbiakat tip­peljük: 1. Aston Villa—Ipswich 1 Pótmérkőzések: 1, x, 2. ’ Wf FENYŐFA W ÁRUSÍTÁS ^ az udvarban! :W DISZKONT ^Bj W K\KI \k \Kl l­ v/«S V SZÍ VÁR, ^ y Tobak u. 13. W 13 608 ^ 2. Southampton—Birmingh. 1, x 3. Nottigham—W. H. United x, 2 4. Wolverhampton—Stoke x, 1 5. Catania—Ascoli l, x 6. Fiorentina—Roma x, 1 7. Lazio—Udinese 1, x 8. Milan—Torino 1 9. Catanzaro—Lecce x, 1 10. Cremonese—Como 1, x 11. Perugia—Atalanta 1 12. Triestina—Arezzo x, l 13. Varese—Palermo 1