Csongár Árpád: A csehszlovákiai magyar sport története a két világháború között, II. (Budapest, 1985)

A Csehszlovákiai Magyar Testnevelő Szövetség megalakulása és működése

267 labdarúgó csapata szolgáltatta, amely 16 csapat előtt megnyer­te Csehszlovákia főiskolai bajnokságát. A CSMTenSZ 22 tagegyesületében már 257 igazolt teniszező versenyzett. A fellendülés a gazdasági nehézségek miatt kissé megtorpant, a versenyek száma csökkent. A tátrai híres verse­nyeket évek óta nem lehetett megrendezni a fürdők elégtelen támogatása miatt. A nehézségek ellenére a magyar teniszezők ve­zető szerepet játszottak Szlovenszkón és Kárpátalján is. A szö­vetség két legeredményesebb játékosa Mankovich Emánuel UAC és Csongár Csaba volt, akik az országos ranglistán az első húsz között szerepeltek. A magyarok országos egyéni bajnokságát jú­lius 4-6 között Érsekújváron rendezték meg. A férfiaknál Man­kovich Emánuel, a nőknél Pedákné Bőhm Blanka szerezte meg a győzelmet. A magyar tenisz csapatbajnokságot sorrendben hatodszor is az Ungvári AC csapata nyerte. A szövetség ifjúsági válogatottja által háromszor és végleg el­nyert Bárczy-serleg pótlására az alapító újabb serleget aján­lott fel. A bajnokságot ezúttal csak a férfiak részére írták ki DC rendszerben a szövetség és a három szláv zsupa között Szlo­­venszkó bajnokságáért. A nemes vetélkedés azonban a kassai zsu­pa hibájából elmaradt. Ez évben halt meg Kehrling Béla. A CSMTenSZ őszinte meg­rendüléssel és részvéttel fogadta a világhíres sportember ha­lálhírét, aki kedvelt vendége és sokszoros bajnoka volt a szö­vetség nemzetközi versenyeinek. A CSMASZ tovább erősödött. Tagegye­sületei 36 versenyt ren­deztek és többször szerepeltek külföldön is. Ez az év volt a szövetség legsikeresebb éve. Szlovenszkó atlétikai életében a magyarok játszották a főszerepet, övék volt az elsőbbség. A csehszlovákiai magyarok első 6ooo méteres erdei futóversenyét április 4-én rendezték meg Ungvárott. Az egyéni bajnokságot Lecskó Ferenc, a háromszemélyes csapatbajnokságot pedig az UAC, Lecskó, Szigeti, Boross III. összeállítású csapata nyerte meg. A 256o m-es mezei futóbajnokság győztese Zádor Endre UAC lett.. A l6.ooo m-es síkfutásban Lecskó Ferenc győzedelmeskedett. A magyarok felnőtt atlétikai bajnokságára június 27-én Pozsony­ban, az ifjúságira pedig Kassán július 11-én került sor. A pontversenyt mind a felnőtt, mind az­ ifjúsági bajnokságban a Pozsonyi TE kiváló csapata nyerte meg és védője lett újból a Pálffy Andor, valamint a Moravek István vándorserlegnek. A PTE atlétái a sikerek betetőzéseképpen Szlovenszkó atlétikai bajnokságát is megnyerték. A hagyományos kassai nemzetközi maratoni verseny győztese a bé­csi Balabán György lett, a CSMASZ maratoni bajnokságát pedig Sziteczky János KAC nyerte meg. A csehszlovákiai magyar atlétikai sport magas színvonalára jel­lemző, hogy a magyar versenyzők ez évben 33 alkalommal javítot­ták meg a szövetségi rekordokat, közöttük is a legértékesebb Lecskó Ferencnek az 5oco méteres síkfutó. dí­­­lért 15:55,8 ó rekordja volt, amely az országos ranglistán a 6. helyet jelen­tette számára. A CSMTSZ is az egyik legeredményesebb évet zárta dr.Mora­­vits Zoltán elnök irányításával. Legfőbb­ célja a szlovenszkói és ruszinszkói magyar városok asztalitenisz sportjának a meg­szervezése volt. A magyar csapatbajnokság győzelmét és a Demény-sere­­g-t ismé a Pozsonyi TE gárdája szerezte meg. Megnyerték ez­­ívül Szl­venszkó, Nyugat-Szlovenszkó és Pozsony összes bajnokságát is