Felvidéki Ujság, 1939. szeptember (2. évfolyam, 199-224. szám)

1939-09-05 / 202. szám

1939. szeptember 5. — 202. szám LEGÚJABB Cseh és szlovák légiók harcolnak Lengyelországiban (MTI) A lengyel távirati iroda jelentése szerint a szeptember 3-án megjelent köztár­sasági elnöki rendelet alapján cseh és szlo­vák légiókat állítanak fel. A cseh és szlovák légiókat a lengyel hadak főparancsnoksága alá rendelik. A szlovákok is megtámadták a lengyeleket Pozsony, szeptember 4. (MTI) Csatlós tábornok, szlovák nemzet­­védelmi miniszter napiparancsot intézett a szlovák csapatokhoz, amelyben többi között a következőket mondja: A szlovák nép, a szlovák hadsereg ismét történelmi próba előtt áll. A szlovák érdekek szövetkeztek a német hadsereggel és ellen­séges viszonyba kerültek Lengyelországgal Az ellenségeskedések megkezdődtek. Asze­rint fogják most és a jövőben megítélni Szlo­vákiát, hogy hogyan állják meg helyüket a szlovák csapatok a harcban. A határozottsá­gon, fegyelmen és higgadtságon múlik most az állam és a nemzet fennmaradásának kér­dése is. Légisáp‘® tň i­­en«felteh­e­t^ovákia területére Pozsony, szeptember 4. Tekintettel a jelenlegi viszonyokra, a szlo­vák köztársaság területére légizárlatot, ren­deltek el mindenféle légiforgalom számára. Azok a repülőgépek, amelyek ezt a tilalmat nem tartják szem előtt, kiteszik magukat annak a veszélynek, hogy rájuk lőnek. A szlovák köztársaságra vonatkozó légizárlat azonnali hatállyal érvénybe lépett. Megsértették Hollandia semlegességét Hága, szeptember 4. (MTI) A kormány sajtóirodája jelenti, hogy külföldi repülőgépek szállottak el az elmúlt éjjel Hollandia fölött. A repülőgépek szár­mazási helyét nem lehetett megállapítani, mert köd felett repültek. A sűrű köd miatt tüzelni sem lehetett az idegen gépekre. A holland kormány az idegen repülőgépek át­­repülését a semlegesség megsértésének te­kinti, ezért felszólít mindkét felet, hogy in­dítsanak vizsgálatot, milyen gépek követték el a semlegesség megsértését. A holland kor­mány kérte, hogy minden intézkedést te­gyenek meg, hogy a jövőben hasonló ese­mény ne forduljon elő. Háborús határsáv a német határokon­­ Halállal büntetik a kémkedést Németországban Berlin, szeptember 4. (MTI) A német hatóságok rendeleti úton határsávot létesítettek Cseh- és Morvaország határán és a német tengerparton. A határ­sávban megszigorítják a külföldiek ellenőr­zéséről szóló rendelkezéseket és az ipar­védelmi intézkedéseket. Felhatalmazzák a hatóságokat, hogy a megbízhatatlan elemeket eltávolíthassák a határsávból. Az egyik most kiadott rendelet értelmében a kémkedést és a szabadcsapatokban való részvételt halállal büntetik Németországban. Korlátozzák a pénzintézeti betétek kifizetését, összeírják a külföldi fizetőeszközöket és értékpapírokat Szlovákiában Pozsony, szeptember 4. A kormány összes tagjainak részvételével összeült a szlovák minisztertanács. A kormány a rendkívüli intézkedésekről és a pénzintézeti betétek kifizetésének ideig­lenes korlátozásáról szóló kormányrendele­tet, továbbá a külföldi fizetőeszközök, nemes­fémek és értékpapírok biztosításáról és kö­telező összeírásáról, végül pedig a törvényes fizetési eszközök forgalmának védelméről szóló kormányrendeletet hagyott jóvá. A kormány azonkívül megbízta a belügyminisz­tériumot, hogy a kerületi hatóságokkal kar­öltve vegye át az evakuált lakosságról való gondoskodást és ezt a katonai szervek utasí­tásának megfelelően vigye keresztül. E célra három millió koronát engedélyezett a minisz­tertanács. Végül a kormány a jelenlegi poli­tikai helyzetet tárgyalta meg. Felvidéki Őiség 5 .SPORT Nagyobb győzelmet érdemelt a Rusj a csalódást keltett KSC ellen Kassa, szeptember 4. SK Rusj üngyőr—Kassai Sport Club 2:0 (1:0). A helyi csapat hatalmas irammal kezdi a játékot és kisebb fölényt is kiharcol. Már az első negyedórában 3 szögletet ér el, de csatárai kapu előtt mindent elrontanak. Ez­zel szemben a Rusj ritkább lefutásai jóval több veszély rejtegetnek. A 16-ik percben szabadrúgáshoz jut a vendégcsapat, melyet Krizs I. a 16-os vonalról a sorfal dacára olyan ügyesen irányít a kapura, hogy a lab­da a hálóban akad meg. A vezetőgól után is inkább a KSC támad, de lelkes és gólratörő játéka tovább is eredménytelen marad. A 30-ik percben Krizs, Csancsinov meredek passzával kitör, de gurulós lövését Kubának sikerül még az utolsó pillanatban sarokra tolni. A 35-ik percben Czehelnik belép a­­ jobb­­szélső beadásának szánt lövésébe, úgy, hogy a labda szögletre pattan­ Nemsokára az ung­vári kapus menti szögletre Kaincz IV. magas bombáját. Az utolsó előtti percben a jobb­­szélső átmegy az előremerészkedett Hlivjá­­kon, betolja középre a bőrt, melyet Csan­csinov a kifutással adós maradt és meglepett kapus mellett az ellenkező sarokba gurit. A bíró előbb megadja a dugót, majd Kapkes oldalbíró közbelépésére les­elmén érvényteleníti a már megadott gólt. Kaukes bíró jól látta a helyzetet, mert Csan­csinov a rohanásban tényleg előbbre jutott valamivel, mint a szélsőtársa. A Rusj ellen megítélt szabadrúgással nemsokára a félidő végét jelzi a játékvezető. A szünet után is eleinte a helyiek támad­nak. A 16-ik percben azonban Takács várat­lan lövését elnézi a kapus, akinek hasa alatt megy be a Rusj második gólja. Ezután már magára talál a Rusj is és szebbnél-szebb tá­madásokat vezet a KSC kapuja ellen. Pom­pás és gyorsan keresztülvitt passzjátéká­­val szemben a piros-kék teljesen megzava­rodnak, úgy, hogy az ungvári együttes kis szerencsével több gólt érhetett volna még el a játéknak ebben a részében. Csak félóra múlva tér magához úgy ahogy a KSC, ami­kor a Rusj kapusa labdával a kezében fel­löki az őt szabályszerűen támadó Kaincz IV-et­ A bíró helytelenül bírálta el az esetet: ahelyett, hogy a Rusj ellen 11-est ítélt, a KSC-ét bün­tette szabadrúgással Alig egy perc múlva megint tévesen állítja meg a gólhelyzetben levő Kainczot leséri, majd ugyancsak téved, amikor ugyanezért Takácsot fütyüli le lesért! A játék utolsó perceiben a küzdelem kissé eldurvul, amiben az elkeseredett KSC-játé­­kosok vezetnek. A 34-percben Krizs lövése Hlivjákról szöglethez jut a Rusj. A 42-ik percben Kaincz II. játékon kívül, de a bíró háta mögött súlyos sportszerűtlenséget kö­vet el: belerúg hátából a mit sem sejtő, de őt leszerelő Kahán II-be. A játékvezetőnek nem volt alkalma megtorolni az eseteket, de .­­mikor Kaincz III. kap össze két ellenfelével, őt a 44-ik percben kiállítja. A Rusj nagyobb arányban is megérdemelte volna a győzelmet. Különösen a II- félidő­ben játszott jól a mezőnyben, mert kapu előtt nem elég gólerős ez a különben nívós futballt játszó együttes. Legjobb csapatrésze az Ivancsó—Kobzár—Kahán II- fedezetsor volt, utóbbi a mezőnynek is legjobbja. Ez­után a védelem következett, melynek Radik a kimagasló pontja Ackerhalt kapust nem igen tették próbára az ellenfél csatárai. A támadósor kimagaslóan legjobb játékosa Ta­kács balszélső és irányító labdaművésze még mindig az öreg Krizs. Csancsinovnak ezúttal nem volt jó napja, bár Kriz­zsel való akciói és összjátéka a mérkőzés fénypontját je­lentette. A KSC nem tudta igazolni eddigi szereplésének realitását. Védelmén kívül a csapat többi része nem ütik meg a B­ liga nívóját. Kuba volt a csapat legjobb játékosa, utána Hlivják emelkedett ki, de Slivkár is megfelelt. Az ő érdemük is, hogy a csapat nem kapott több dugót. A fe­dezetsor tengelyében csapnivalóan mozgott Pásztor, aki az első félóra után már elkészült erejével. Talán még Czehelnik érdemel leg­inkább említést ebben a sorban. A csatársor­ban csak Kaincz III. jelentett veszélyt. A formáját még el nem ért Kaincz IV-en kívül a többiek nem valók a csapatba. TÖREKVÉS—DIMÁVAG 5:2 (2:0) Elsőosztályú bajnoki mérkőzés, melyen ez a két csapat állott szembe egymással. Törekvés: Simara, Leskó, Klema, Juhász, Nagy, Slivkár, Záveczky, Polák, Chmil­­niczky, Florek, Klimek. MÁVAG: Tóth I., Stolcz, Murányi, Kőhalmi Széman, Nagymajtényi, Kalotai, Somosi, Kelemen, Tóth II, Turbéki. A helyi csapat nagyszerűen kezd és már az első tíz perc után két góllal vezet! Szünet után már 5:0ra vezet, de ezután védelme kényelmeskedni kezd, úgy, hogy az utolsó percekben a diósgyőrieknek sikerült szépí­teni. A mezőny legjobbja a 15 éves Klírnek volt. Rajta kívül teskó, Florek és részben Polák tűntek ki. A csapat legjobb része a csatár­­volt. A vendégeknél Kalotai volt a legjobb, de Kelchen és Széman is kitünően játszott Ezzel szemben Tóth I. bizonytalankodott a kapuban. A Törekvés góljait Florek, Polák 2—2 és Kiknek (11-esből) lőtték. Biró: Gönczi. A Törekvésnek a mezőny egyik legjobb együttese ellen elért értékes győzelme igen biztató tünet, mert az értékes sikert az igazo­lás alatt álló Groszmann, Friedmann és Weinstock nélkül érte el. KSC II—MISKOLCI MTE 2:1 (2:0). A két csapat ez volt: KSC: Duboveczky, Markó I., Bacsó, Biri­­nyi, Markó II., Lipták, Andrássy, Horváth, Neuwirth, Hricz, Matz. MMTE: Tolnai, Borbély, Babics, Fozen, Kovács I., Czakó, Kovács II., Encsi, Kun, Krisko, Szhiffmann. Ez az I. oszt. bajnoki gyengébb nívón moz­gott az előbbi mérkőzésnél, mert a miskol­ciak érően tartalékolt csapattal voltak kény­telenek kiállni. A helyi csapat a 10-ik perc­től kezdve tíz emberrel küzdött, mert Hor­­váthot Palkó játékvezető feleselésért kiál­lította­ A győztes csapatból Duboveczky, Markó I., Neuwirth, a vesztesből Kovács I. és Bor­bély emelkedtek ki. A gólokat Andrássy, Neuwirth, illetve Kun adták. A három mérkőzés kissé szeles, borongós időben mintegy 1500 néző előtt folyt le a KSC pályáján. @1 Beregszász regif Szfe­mjénél, Iliic döntetlent ért el a Bszkrt ellen Az NBB harmadik fordulójának érdekesebb eredményei: Ungvár: UAC—Bszkrt 4:4 (1:). Gólok: Meiszner, Gacsár, Zádor, Zöld (öngól), illetve Kovács 2 (egyet 11-ből), Szalay, Tóth. Beregszász: BFTC—Füleki TC 2:1 (2:0). Fülek támadott, a helyiek védekeztek... Gó­lok: Miklósi, Csobánka, ill. Csukás. Csalbács (FTC) mellérúgott egy 11-est. Farkas bíró Csabárt és Turacseket kiállította. Losonc: Pereces—LAFC 1:0 (1:0). Csődöt mondott a losonci csatársor. A gólt Fenyvesi lőtte. Salgótarjáni BTC—SSE 5:0 (3:0). A derbi góljait Jenő, Baranyai 2—2, Laczkó (11-es) adták. Diósgyőr: DL­MÁVAG—B. Vasutas 5:2 (3:1)­ Az elsőszámú favorit simán győzött Bohus 4 és Barna góljával. A vesztesek gól­jait Farkas és Sánc (11-esből) lőtte. Debreceni VSC—Ózd 6:4 (3:0). Tizenöt perc alatt három dugót lőttek a debreceniek. Gólok: Blab 3, Szabó, Bihari, illetve Felvi­déki, Miskolci. Munkács nem küldte le a Nyíregyházai TVE részére az útiköltségét s emiatt a mér­kőzés elmarad. Munkács számára rossz a két pont... Érsekújvár—Soproni FAC 2:2 (1:0). Gólok: Bresztl, illetve Soproni II., Németh. Tatabánya—Komárom 3:2 (2:0). Gólok: Németh 2, Jancsák, illetve Lengyel, Bokrosi (11-es). A tatabányaiak már három góllal ve­zettek! AZ ÉSZAKI KER. I. OSZTÁLYÁNAK TÖBBI EREDMÉNYE: Hatvani VSE—Losonci AFC II. 5:0 (1:0), Losonc Góllövő: Vass (2), Pogányi (3) és Bodnár (11-esből). Molnárt, Taudingert és Kor­ánt a LAFC-ból kiállították. Mucsonyi BTC—LESOK 3:2 (1:1). Miskolc. Góllövő: Dargai (2, egyet 11-esből) és Mar­­czinaskó, illetve Szabó és Gunda (11-esből). MVSC—MOVE SE 2:1 (1:0). Miskolc. Gól­­lövő: Losonczy (2), illetve Hegyi. SalBTC II.—Apátfalva­ SC 6:2 (2:2). Sal­gótarján. Góllövők: Dupák (3), Csuperda (2), Kollár, illetve Zachar és Kovács. Gyöngyösi AK—Salgóbányai FC 4:3 (4:2). Salgóbánya. Góllövő: Zsákai (2, egyiket 11- esből), Toroczkai, Udvarhelyi, illetve: Kellő (2, egyiket 11-esből) és Kazári. BSE—Rimaszombati TSE 2:0 (0:0). Bag­­lyaalja. Góllövő: Cserhalmi és Hegyi. BLASE—Ózdi VTK II. 6:2 (1:2). Borsod­­nádasd. Gólok: Gács (3), Gulácsi (2). Bojt­one HB-ben kikapott a Hungária! Csak öngóllal tudott Budapest, szeptember 4. Ferencváros—Szolnok 3:2 (1:0). Már az első bajnoki mérkőzésén a Fradi hű maradt önmagához, kínlódva tudta legyőzni az ott­honában játszó, de formája mélypontján álló szolnokiakat. A lelkesebb vidéki csapat leg­alább döntetlent érdemelt volna, annyival is inkább, mert a Ferencváros győzelmet jelen­tő gólját csak az utolsó előtti percben öngól­ból érte el. Jakab- Sárosi dr., Retkes (ön­gól), illetve Sárkány, Korom, Biró Tihaméry. Szöglet 3:3. ÚJPEST—TÖREKVÉS 3:1 (1:1) Az újpestieknek is nehezen ment a kapu­nyitó NB mérkőzés pontjainak a megszerzé­se­ A Törekvés védelme kitünően játszott, ezzel szemben az újpesti csatárok feltűnően puhán mozogtak. Gólok: Bánkuti (öngól), Zsengellér, Ádám, illetve Palatínus- Biró Pa­lásti. Szöget 11:4. GAMMA—KAC 4:0 (1:0), A kassai csapat sokáig váratlan ellenállást fejtett ki és szép küzdemet folytatott favo­rit ellenfelével. Később a rutinosabb buda­fokiak biztosan tartották a mérkőzés sorsát kezükben. Itt is volt egy öngól: szünet után a 17-ik percben kavarodás támad a kék-sár­gák kapuja előtt, Lebenszky felszabadító rú­gása Nepkóról visszapattan és a bőr a ki­­­­futó Jeles mellett a hálóba jut. A győztes­­ csapat jobb játékosokból áll, a kassaiaknak egyelőre csak a gyorsaság volt egyetlen erényük. Legjobb emberük a végig kitünően játszó Lebenszky volt, Jeles és a két hátvéd érdemel még említést. A gyenge csatársor­ban csak Tóth jelentett veszélyt. Gólok: Sü­tő 2, Takács. Szöglet 7:4. Biró: Iványi. BOCSKAI—HUNGÁRIA 1:0 (1:0) A nap bombameglepetése a lebecsült deb­receniek győzelme! Különösen a Bocskai gye&rai a f Ferencvéres védelem remekelt, jóllehet a puha kék-fehér csatárok nem okoztak nagy gondot neki. A győztes gólt Sándor lőtte. Szögletarány 8:0 a Hungária javára. Bíró: Leiner. HALADÁS—NEMZETI 2:0 (0:0) Az újonc meglepő győzelme Szombathe­lyen, melyet jobb fedezetsorával ért el. Gó­lok: Morócz, Gazdag. Szögel­arány 3:4. Biró, Boronkay. SZEGED—TAXI 2:0 (2:0) Nehezen ment az odahaza játszó szegediek­nek a győzelem megszerzése. A II. félidő 40-ik percében Raffai belerúg Váradiba, mire Kiss játékvezető kiállítja. Gólok: Nagy, Aradi (öngól). Már a 4-ik ebben a fordulóban!... Szöglet 5:6. ELEKTROMOS—KISPEST 4:2 (1(1) A nap második meglepetése az odahaza játszó kispestiek veresége! Kispest fedezet­sora csődöt mondott, a győztes csapat cél­szerűbben játszott. Gólok: Fekecs III., Szend­­rődi, Pálinkás, Rozsák­, illetve Nemes, Kin­cses, Biró, Rubint. 0 Hétfőn este az Andrássy-kávéház külön helyiségében a futballjátékvezetők értekez­letet tartanak. 0 Gombos nyerte a kassai 18 km­-es or­szágúti futóversenyt. A verseny részletes eredményei: Gombos (Dimávag) 1 óra 4.25 perc, Vidomszky (Dimávag) 1 óra 10.45 p. Závodny (KSC) 1 óra 19.40 p. Hat induló. — A rendezés munkáját Magvas Ottó végezte. Érkezett táviratának tartalmáról koráb­ban akar értesülni, kérte írásban, hogy táviratát távbeszélőn mondják be. MMMMMRa MMMHM MM HM IM M