Felvidéki Ujság, 1940. október (3. évfolyam, 224-249. szám)

1940-10-14 / 235. szám

t » Balszerencsétől üldözve is győzött a losonci csapat (Losonci tudósítónktól.) Losonc RSC— Pestszenterzsébeti MTK 3:2 (0:1). Az első félidőben a losonciak támadásait nem kisérte elég szerencse, viszont a vendégcsapat szór­ványos lefutásaiból is a 35. percben Matlák megszerezte a vezetést. Szünet után a 7. percben Mészáros védelmi hibából 2:0-ra növeli az előnyt. Ekkor a losonciak nagy­szerű hajrát vágnak ki és a 28. percben Egri, a 36. percben Tóth góloznak. Azután a 38. percben Kovács megszerzi a győzelmet je­lentő gólt. Kitűnt: Hamkó, Hegedűs, Egri, a pestszenterzsébeti csapatban a védelem. A mérkőzést Csala, salgótarjáni bíró jól vezette. Felvidéki újság Megtört a jég: a Törekvés megszerezte első győzelmét Két gólját 11-esből lőtte a kassai csapat Kassa, október 14. " Törekvés—Beszkid Nagyszöllős 6:2 (5:0). A délelőtti meccsnek 200 nézője volt. Nehe­zen kap lábra a Törekvés a nyárias napsü­tésben és majdnem szélcsendes időben. In­kább a vendégcsapat támad. Az 5-ik perc­ben Hucska szögletre ront Varga elől, majd három perc múlva Bilavar ment szögletre Weinstock elől. A 15-ik percben Balogh bombáját a kapus háló fölé nyomta, Balogh játékvezető egészen érthetetlenül Heidecker L. határjelző szekundálása mellett nem ítéli meg a tiszta szögletet. A következő percben Chmilniczky lövése Mihókról pattan szög­letre. A 17-ik percben Weinstock beadásá­nak szánt labdája a kapus kezét érintve hull szögletre. Most már változatosabb a játék, a Törek­vés kezd magára találni. A 30-ik percben váratlanul kiugratják Baloghot, aki az ötös sarkáról védhetetlenül vágja jobb sarokba a labdát. Két perc múlva Juhász Baloghhoz játszik, akinek lövése Bilavar lábát súrolva jut ki mezőnyből. Szöglet a Beszkid ellen. A 35-ik percben pompás Weinstock—Ba­logh:—Chmilniczky akció bontakozik ki, Ba­logh átverekszi magát Szirkón és átjátszik Chmilniczkyhez, akit Harapkó nem tud sze­relni, úgy, hogy a Törekvés-csatár közel­ről gólozhat. •>, Tizenöt perc alatt 5 gól és­­ más semmi... A Törekvést végre, felrázzák a gólok, egy­re többet támad és szinte ellenállhatatlanul tör ellenfele kapujára. A 36-ik percben Kií­rnék kitörni készül, de Mihók és Harapkó közrefogják és buktatják. A megítélt 11-est Leskó helyezett, de nem túl erős lapos lö­véssel küldi a későn vetődő kapus mellett a bal sarokba. Négy perc múlva Tróják előre játszik Chmilniczkyhez, aki a 16-os vonal közeléből meglepetésszerüleg kapura lő és éles lövése után a labda a kapu bal sarkában köt ki. Még nemrég az ellenfél hátvédei álltak csaknem a Törekvés 16-os vonalán, most a piros-feketék vannak nyomasztó fölényben. A 42-ik pecrben Mihók Tróják elől szögletre ment. Még egy 11-es gól! A következő percben Harapkó Chmilnicz­­kyvel harcol a 16-os vonalon belül, közben kézzel is tól a labdán. A kezezést a játék­vezető csak Heidecker beintése után ké­sőbb fújja le és újabb 11-est ítél a vendé­gek ellen, melyet Klimek éles félmagas lö­véssel küld a jobb sarokba. Szünet után sem csügged el a Beszkid, kezdetben megint ő a többet támadó fél. Az 5-ik percben a vendégcsapat kapusa maga­san feltartott lábbal csap össze a kapura törő Chmilniczky, úgyhogy az lerogy a földre. Kiviszik és a kapu mögött a mentők veszik ápolás alá. Hamar talpra is állítják és két perc múlva már játékra jelentkezik, lövése Harapkóról szögletre pattan. A 10-ik percben Dorogi hosszú lö­vése a kapulécről pattan vissza. A következő­ percben újból a Törekvés kapu előtt kavarog a labda, amely végül a ve­tődő kapust érintve szögletre gurul. Nagyon kényelmeskedik már a Törekvés, ami észrevehetően lelket önt a vendégcsa­patba. A Beszkid sorozatos támadásai dacá­ra mégis a Törekvés ér el gólt: Balogh vá­ratlan hosszú lövése után a kifutó kapus kiejti a lapdát, melyet a berohanó Chmil­niczky a hálóba guríthat. Már 6:0 a Törekvés javára! A következő percben Harapkó Klimek elöl szögletre ront. A 18-ik percben Balogh kitör, de Harapkó az utolsó pillanatban szögletre vágja a labdát. A játékvezető azonban ezt a nyilvánvaló szögletet sem adja meg. Ezzel el is lőtte a Törekvés puskaporát és egyidejűleg erősen visszaesik. A 23-ik percben Juhász ráugrik Tóthra, a megítélt szabadrúgást Vargához játsza, akit Hucska nem tud leszerzeni, úgyhogy a jobb­szélsőnek éles szögből lőtt labdája a bal sa­rokban köthet ki. Az elbizakodott Törek­véssel szemben az erősödő szél ellen játszó vendégcsapat fölénybe jut. A 26-ik percben azonban Tóth lesgyanús labdájával és Grosz­­manntól nyomva is a léc alá durrantja a labdát. A két hirtelen bekapott gól után összeroppan a Törekvés A 34-ik percben Varga váratlan hosszú lö­vése ismét madnem kapuba talál, de Haász az utolsó pillanatban még fölé tudja nyomni a labdát. Az utolsó percekben megint a Törekvés rohamozik. A 38-ik percben Trójáknak vo­nalról beadott pompás bead­ás­a után lesz itél a játékvezetőd?­ A következő perc­ben Dorogi lövése Hucskót érintve szögletre­­ jut. A 40-ik percben Juhász lövését Harap­­j jól irányt változtatva szögletre jut. A kö­vetkező percben Weinstock beadását Mihók rúgja szögletre. A Törekvés megérdemelten jutott első győzelméhez, bár a játék túlnyomó részében vegyes érzelmeket váltott ki. Kifogástalanul csak abban a tíz perc­ben játszott, mely alatt öt gólját belőtte. A csapat feltűnően nehézkesen mozgott és pontatlanul passzolt, legtöbb játékosa ehhez még a labdát is sokáig tartotta magánál. Bizonytalan volt labdakezelése is, ami való­színűleg kevés edzésre vall. A vendégcsapat meglepő szépen kombinál, határozottan igyekezett valami stílust és rendszert vinni játékába. Ez különösen a tá­madósor játékán látszott meg, amely a­ me­zőnyben egészen kifogástalanul mozgott, csak a lövésekkel fukarkodott. Gyorsaságban is túltett ellenfelén. Igaz, kompletten játszott, míg a Törekvésből hiányzott Pelák. A mezőny legjobb csapatrésze a Törekvés hátvédpárja volt, utána a Beszkid támadósora következett. Leggyengébb csapatrész a vendégek fedezet­sora volt. Egyénileg Leskó, Groszmann, illetve Bila­­vál emelkedtek ki. Uhrsprung nagyon rap­­szódikus volt és szünet után erősen vissza­esett. Balog csalódást keltett, de Weinstock is sokat forgolódott a hozzájutott labdával. Klimek csak szünet után jött fel. A két csapat osztályzata Törekvés: Haász 3, Leskó 2, Groszmann 2, Juhász 5, Uhrsprung 3, Hucskó 4, Wein­­stock 4, Balog 4, Chmilniczky 4, Klimek 3, Troják 5, összesen 39 pont. Beszkid: Marinics 3, Harapkó 5, Bilavár 2, Mihók 5, Vascsinecz 4, Szirkó 5, Varga 4, Dorogi 3, Tóth 3, Czauner 5, Popovics 3, összesen 42 pont. Balog játékvezető 4. A diósgyőriek elvettek egy pontot ÚjpestMH Újonccsapatok bravúros szereplése Budapest, október 14. DiMávag—Újpest 4:4 (3:1). A diósgyőri pályán lefolyt mérkőzésen a helyi csapat már 4:1-re vezetett. A libák a hajrában job­ban bírták az öldöklő iramot, de a végén mindkét csapat megszerezhette volna a győ­zelmet. Gólok: Fazekas, Füzér 2—2, Ádám 2, Bérczi, Zsengellér. Szögletarány: 4:7. Biró: Kiss. KISPEST GAMMA 5:3 (3:2) A Gamma fáradtnak látszott. A jobb kis­pesti csatársor győzelme. Gólok: Beke, Hi­dasi 2—2, Nemes, ill. Túráz II. Szöglet: 2:6. Biró: Németh. SZEGED—SalBTC 0:0 Az újonc salgótarjániak fényes sikerének számít a szegedi döntetlen. A tarjáni csatá­rok veszélyesebbek voltak. Biró: Ipolyi. TOKOD—ELEKTROMOS 2:1 (0:0) A pesti csapat puha csatárai vesztették el a mérkőzést. Gólok: Nagy, Tóth, illetve Pázmándy (11-es). Szöglet: 5:4. Játékveze­tő: Szőke II. SZOLNOK—TÖREKVÉS 3:1 (2:1) Elsőrangú mérkőzést vívott a két csapat, a küzdelmet a jobb helyi támadósor dön­tötte el. Góok: Kolláth (2), Lőrinczy (öngól), illetve Dőry. Szöglet 4:3. Bíró: Újvári. WMFC—HALADÁS 5:0 (0:0) A szombathelyiek súlyos veresége saját pályájukon a forduló szenzációját jelenti. Kiss egy 11-est kapufának lőtt és ez lelőtte a csapatot. Gólok: Szabadkai (3), Pintér, Harangozó. Szöglet 4:5. Játékvezető: Vass. ÚJONCOK ELŐTÉRBEN! A hatodik forduló után Csepel 3-ik, Tokod 4-ik, Salgótarján 6-ik, Diósgyőr 7-ik... Ez a rangsor az újonccsapatok szereplésének di­cséretét jelenti. A nagyok közül csak a Kis­pest mutat javulást.­­ 1 AZ NB ÁLLÁSA: Ferencváros 26:1A 10 Újpest 18:14 9 WMFC 21:14 8 Tokod 13:13 7 Szolnok 12:14 7 SalBTC 6:8 7 DiMÁVAQ 25:24 6 Gamma 19:17 5 BSZKRT 15:16 5 Kispest 13:14 5 Szeged 7:9 5 Eektromos 9:10 4 Haladás 12:19 3 Törekvés 10:20 3 APRÓHIRDETÉSEK HÁZMESTERNEK vagy kertésznek uraság­hoz nős kertész elmenne. Cím: Ruzsinszky András, Prohászka Ottokár utca 42. szám, ajtó 1. 1794 PRIMA BÚZATERMŐ 50 m. holdas kisbirtok egy darabban, közvetlen vasúti állomás mellett uj, adómentes 3 szobás úri lakással, gazdasági épületekkel eladó. Érdeklődni: Kassa, Mészáros u. 45. sz. 1783 ELADÓ KASSÁN, a belvárosban, legforgal­masabb utcában egy emeletes ház, a ház­ban van egy jó forgalmu vendéglő is jog­folytonossággal. Érdeklődni a kiadóhivatal­ban. 1782 FÉRJHEZ AKAR MENNI? Tanuljon meg varrni! Olcsón tanulhat (este is) az „Edit­­szalon“-ban, Vizi u. 2. sz. 1772 ÜGYES HÁZIVARRÓNŐ ajánlkozik úgy fel­sőruha, mint fehérnemű varráshoz. Javítást és alakítást is vállal napi 2.50 P. Rádyné, Álmos utca 26. szám. 1770 MOTORKERÉKPÁR Java 250 ccm., special sebességmérővel, villanykürttel eladó. Vil­lanymotor 2.5 lóerős, 220 Voltra eladó. Kerékpárüzlet Kossuth L. u. 26. 1766 VENNÉK MÁRKÁS ZONGORÁT vagy piani­­nót. Imaház u. 10., földsz. 1. 1775 INTELLIGENS, FIATAL ÁPOLÓNŐ elmen­ne beteg mellé vagy orvosi rendelőbe. Cím a kiadóban:­­ 1798 ■ KERESZTÉNY SZESZFŐZŐ kerestetik. A szeszfőzde Kassa közelében van. Érdek­lődni lehet Weisz Mór Kassa, Csendes utca 10. szám.____________________1765 HOSSZÚ BARNA, használt csikóbunda mo­sómedve gallérral eladó. Megtekinthető: Hlaváts Alajos szőrmekereskedésében, Fő utca 48. sz. 1756 FENYŐ-bontásfát (gerenda, rúd, deszka), hulladékfát, tűzifát minden mennyiségben, magas áron veszünk. Friedmann Ármin és Fia .fatelep Kassa, Eperjesi út 25. szám telefon: 33-91. . 1754 FARAGOTT FA, rúd, használt, de kitűnő állapotban kapható. Friedmann Ármin és fia fatelep Kassa, Eperjesi út 25. szám. — Telefon: 33-91.__________________ 1752 KERESEK JÓKARBAN LÉVŐ 2 K—3 méter hosszúságú rőfös vagy ruhás­ pultot eternit fedőlappal. 1—2 drb 4—414 méter hosszú, 3 méter magas, hosszú és rövid polcos stelázsit azonnali megvételre. Sebő Pál Kassa, Kovács utca 38. sz. 1748 ELVESZETT EGY BŐRTÁSKA iratokkal. Becsületes megtaláló adja le 10 pengő ju­talom ellenében az Andrássy-kávéház új­ságárusánál. _____________________1796 CUKRÁSZ-SEGÉDET KERESEK jó gya­korlattal és cukorkaprésgépet megvételre. Idrányi cukrászda Kassa, Kossuth Lajos utca 22. sz. 1797 1940. október 14 — 235. szám Erdély csapata fölényesen legyőzte a Ferencvárost Kolozsvár, október 14. Erdély válogatott—Ferencváros 6:2 (3:1). A gyors erdélyi válogatott még nagyobb arányban is győzhetett volna nehézkesen mozgó ellenfelével szemben. A győztes csa­patban különösen a csatársor remekelt. (Jó lett volna belőlük a németek ellen néhányat betenni!) A gólokat: Spielmann (2), Lukács (2), Bodola, Dobai, illetve Finta és Jakab lőtték. Játékvezető: Tihaméry. — Szöglet­arány: 6:8. Pajtás nélkül kikapott a Rákóczi SE Miskolc, október 14. MVSC—Rákóczi SE 3:0 (2:0). A kassai csapatbó hiányzott Pajtás kapus, a csapat legjobb játékosa és Czehelnyik középfede­zet. A miskolciak győzelmét a jobb csatár­sor szerezte meg. A 2. percben Szlifkár megsérül és egy negyedórára elhagyja a pályát. A 22. perc­ben Farkas egyéni játék után megszerzi a vezetést. A 41. percben Zilahi Farkas elé ad, aki újabb gólt lő. Szünet után mindkét csapat támad, de a kassai csatárok nem tudnak eredményt el­érni. A harmadik miskolci gólt a 40. percben érik el. Simonyi—Balogh—Zilahi a labda útja és Zilahi a hálóba céloz. Kitűnt: Balogh, Farkas, illetve Hlivják. Összeállítások: MVSC: Kövesfalvi, Da­vidék, Szidor, Bárt­­fai, Ivankó, Török,­ Balogh, Simonyi IV., Zilahi, Farkas, Győr. Rákóczi SE: Maly, Szlifkár, Hlivják, Ba­csó, Balázsházi, Bednarik, Leblang, Kaincz IV., Bótai, Vitéz, Simonyi. Kassaujfalu szép győzelme a bajnokságban Kassa, október 14. A bódvavölgyi II. osztályú bajnokság va­sárnapi fordulójában a kassaujfalusi leventék érték el a legszebb eredményt: fölényesen legyőzték a Törekvés II. csapatát. A forduló eserményei ezek voltak: Rákóczi II.—Lud­abányai Leventék 3:1 (Irt). A piros-kékek első győzelme. A gólok sorrendje: Kuharek center, illetve Mihalo­­vics center, Pető balszél és megint Mihalo­­vics (fejjel). Biró: Palkó. Hernádtihanyi L. E.—Kassai Főiskolai L. C. 0:0. Játékvezető: Kardos. — Kassaujfalusi L. E.—Törekvés II. 5:1 (3:1). — Jászai L. E.— KAC II. 2:2 (0:0). A kék-sárgák első pontvesztesége. Játékvezető: Király. Kassai KiSOK bajnoksági mérkőzések Hunfalvy-g.—Gazdasági 4:2 (0:1). A Gazdasági iskola lelkes játékkal megszerzi a vezető gólt. Továbbra is a Gazdasági tá­mad. A II. félidőben is erélyes támadásokat ve­zet a Gazdasági csapata. Stefancsik nagy lendülettel fut a szépen előredobott labdára. A kifutó Weisz kapustól az erős labda ki­pattan és a szemfüles­­ csatár a hálóba to­vábbítja. A Hunfalvy-gimnáziumot felrázza a máso­dik gól és most sorozatos támadásokba fog. Varga, majd Hápka révén kiegyenlít, Orosz megszerzi a vezetést, Berky beállítja a vég­eredményt. Hunfalvy­ g.—Ipari 4:4 (2:3). A gyorsan mozgó Ipari csapata tizenöt perc alatt 3:0-ra vezet. A félidő további részében a Hunfalvy­­gimnáziumnak Hápka révén sikerült két gólt szerezni. A II. félidőben lelkesen támad a gimná­zium és Hápkának sikerül kiegyenlíteni, sőt Orosz egyéni játék után gyönyörű góllal megszerzi a vezetést. A félidő utolsó percéig sikerül tartani az eredményt, amikor az Ipari a kapu előtti nagy kavarodásban kiegyenlít. A Hunfal­vy-g. csapata: Weisz, Zachariás, Gyurcsánszky, Mészáros, Menyhért, Szo­­bota, Berky, Orosz, Hopka, Varga, Hercz­­feld. FELVI­DÉKI ÚJSÁG Felelős kiadó: Puskás Jenő Kiadótulajdonos: Kassai Magyar Élet Lapkiadóvállalat Kft. Nyomatott az Athenaeum Kassai Könyv­nyomda és Lapkiadó Rt körforgógépén Kassán. Fő­ utca 96. sz. • Telefon 24-27