Friss Ujság, 1929. április (34. évfolyam, 74-97. szám)

1929-04-23 / 91. szám

1ÍR19 április 23. kedd FRISS UJSaG ­ Agyonszúrt egy gazdát a szénatolvaj cigány. Nagykanizsá­ról jelentik: Kéthely községben tanyát vert eg­y cigánycsoport, amely sok kellemetlenséget oko­zott a fái­ népének. Szombaton Bartók János gazda kiment föld­jére és észrevette, hogy az egyik cigány szénáját dézsmálja. A gazda vasvillát ragadott, de a ci­gány szembefordult vele. Irtóza­tos küzdelem támadt a hatalmas erejű cigány és a gazda közt. A cigány erősebbnek bizonyult, a már átért Bartók kezéből kicsa­varta a vasvillát és azzal keresz­­tülszúrta a gazda fejét. A ci­gányt a csendőrök elfogták. — Agyonlőtte magát egy vám­tiszt. Éliás Elemér 31 éves vám­tiszt Pozsonyi­ út 4-6. szám alatti lakásán fejbelőtte magát. Mire ráakadtak, meghalt. Tettének oka ismeretlen. HÖLGYEK JELSZAVAI Legjobban vásárolunk KLEIH A ITAL divatáruházában Király­ utca 53. (Akácfa-utca sarok.) m­­íMMik Legjobb, ha itt­hagyjuk ezt a világot Két fogoly öngyilkos akart lenni a toloncházban Néhány hónappal ezelőtt Orr Gábor és Szabó István a tolonc­házban, ahol őrizetben voltak, a közös cellájukban összegyűjtött hulladékokat és rongydarabokat meggy­új­tották, öngyilkosok akar­tak lenni. — A mi életünk már nem élet, — mondotta Orr, — ezentúl csak szenvedés, éhezés vár reánk. Leg­jobb, ha itt hagyjuk ezt a komisz világot ... És Szabó István is el volt kesered­ve. Helyeslően bólintott, ő is in­kább a halált áhította, mint azt az életet, amely a rácson kívül vár rájuk. Elhatározták tehát, hogy levetik ruhájukat, kihúzzák a szalmát a zsákból és tüzet gyújtanak. A füst­től elkábulnak és úgy mennek át a másvilágra, hogy nem lesz sem­mi szenvedésük. Az elhatározást nyomban tett követte. A füst azonban kiáram­lott az ajtó hasadékain, figyelmes lett a fegyőr, behatolt a cellába és eloltotta a tüzet. Az ügyészség tű­z­­vészokozás vétsége címén vádira­tot adott ki az életunt foglyok el­len. A törvényszék Csengey­­tanácsa előtt Orr Gábor és Szabó István azzal védekezett, hogy ők nem akarták felgyújtani celláju­kat, nem is akarhatták, mert a padló is, a fal is cementből van. Csupán öngyilkosok akartak lenni. Azt hitték, hogy a füstöt nem veszi majd észre addig a fegyőr, amíg olyan sűrűvé nem lesz, hogy két ember megfulladhat benne. De kísérletük nem sikerült. A tör­vényszék elfogadta Orr Gábor és Szabó István védekezését és a tűzvészokozás vétségének vádja alól mindkettőjüket felmentette. A Tábla az ítéletét jóváhagyta.­­ Helybenhagyták Madzsar Jó­zsef dr. büntetését. Madzsar Jó­zsef dr. ellen mintegy öt évvel ez­előtt nemzetgyalázás vétsége cí­mén bűnvádi eljárás indult meg, mert Szász Zoltán több cikkét, amelyek miatt a Kúria Szász Zol­tánt a másfélévi fogházra ítélte, Gergely Győzővel kijuttatta Bécs­be, hogy a „Jövő“ című lapban megjelenhessenek. Az 1823-ban megtartott tárgyaláson Madzsar nem tartózkodott Budapesten s így a törvényszék távollétében négyhónapi fogházzal sújtotta. Madzsar, amikor hazajött, önként a bíróság elé­ állt. Ügyét fellebbvi­­teli fokon ma tárgyalta a királyi Tábla és helybenhagyta az első­fokú bíróság­téletét. SZAKORVOSI .. Ezüst Kalvarban-oltár. Budapest. VI­.. Rákóczi-út 32 , 1. emelet 1. szám Rendel egész nap Rókussal szemben* ÜSPORM A Hungária könnyen győzött Szegeden Újpest nagy formában, kapkodás a Ferencvárosban Hideg, szeles időjárás mellett bo­nyolították le a vasárnapi bajnoki mérkőzéseket. A favoritcsapatok ez­úttal is győztek. A Sabaria is végre ponthoz jutott, ha nehezen is, de mégis csak legyűrte ellenfelét. A Nemzetire sorsdöntő volt a vasárnapi mérkőzés, de a szerencse nem kedve­zett s így veresége igen kritikussá teszi helyzetét az első ligában. Hungária—Bástya 2:0 (0:0) Az első félidőben a Bástya volt a többet támadó, amit a 6:2-es korner­­arány is igazolt. A 32. percben Varga kapuralövése keltett izgalmat, majd a Hungária került frontba. Szünet után a Hungária pompás játékot pro­dukált s meglepő könnyen intézte el ellenfelét. A 3. percben Steigelhoffer öngólja (1:0), majd a 14. percben Skvareknak a kapufáról bepattanó labdája (2:0) eldönti a mérkőzést. Hatalmas Hungária-fölény követke­zik, a Bástya védelemre szorul. A 34. percben a bíró Emmerlinget kiállítja. A mérkőzést 6000 főnyi közönség nézte végig. A Hungáriában a fede­zetsor klasszisokkal múlta felül a szegediekét, a csatársorban Hirzer és Molnár tűntek ki. A Bástya Beneda szenzációs védésének köszönheti kis gólarányú vereségét. A szegedi mérkőzésre különvonat indult a fővárosból. Szombaton este, a kellemes idő hatására még egy kü­­lönvonatra való közönség jelentke­zett a Hungária kirendeltségénél, de a rendezőség olyan dilettáns módet­, és hozzá nem értéssel intézte a kirán­dulók ügyét, hogy a Szegedre vágyó­dók háromnegyed része itthon rekedt. Újpest—Kispest 3:0 (1:0) A kispesti legénység az első fél­időben pompás játékot produkált és csak a balszerencsén múlott, hogy gólt nem ért el. A vezetést Újpest csak az utolsó percben tudta meg­szerezni Szabó lövéséből: 1:0. A 38. perctől kezdődően Kiss sérülése miatt Kispest már csak tíz emberrel küz­dött. A második félidő Újpest fölé­nyét mutatta. A 6. percben Ströck a kifutó kapus mellett lövi a követ­kező gólt: 2:0. A 38. percben Ströck szabadrúgása a vetődő Dénes kezei között ér a hálóba: 3:0. Újpest kitűnő formában van. Ferencváros—Budai ,,33­-as 6 :2 (2 :1) A zöld-fehérek könnyelműen és lélek nélkül játszottak, csak a közön­ség bosszankodása után tértek ma­gukhoz. A vezetést Ember révén a budaiak szerzik meg: 0:1 (28. p.), majd Takács egyenlít (34. p), ugyan­csak Takács lövi a vezető gólt (38. p.). Szünet után végig óriási Ferenc­­város-fölény. A 6. percben Szedla­­csek fejel gólt, 3:1, majd a 21. perc­ben Takács 4:1-re javít. A 34. perc­ben Túrai fejese ér célt: 5:1. Egy perc múlva Takács fejel gólt: 6:1, majd a 42. percben Schmidt szépít az eredményen: 6:2. A Ferencváros ismét csak olyan volt, mint eddigi mérkőzésein. Unott, lapos, léleknélküli, csapkodó és a ve­szélyes pillanatokban durva. Úgy lát­szik, a tiszteletreméltó klub szellemi vezetésében valami hiba van, mert ez a Ferencváros csak árnyéka a régi nagy Franzstadtnak. Bocskay—III. ker. FC 2 : 0 (0:0) Az orkánszerű szél ellen játszó Bocskay az első félidőben is fölény­ben volt. A második félidő 3. percé­ben Markos kornere érintés nélkül jut az óbudaiak hálójába: 1:0. A 14. percben Wampetich messziről kül­dött lövését Neuhaus védi, de a rá­rohanó csatároktól megzavarva, a labdát kiejti és azt Semler befejeli: 2:0. A 15. perctől kezdve a játék el­durvul, Kovács megsérül és így a III. kerületiek csak tíz emberrel küz­denek. Somogy—Nemzeti 4:1 (0:1) Az első félidőben a Somogy szél ellen játszott. A vezető gól a 30. percben esett Rémay II. sarkos lövé­séből. A második félidő 8. percében Somogy kiegyenlít: 1:1. A 20. perc­ben Rákosi lövését Gallina felüti, a labdát a berohanó Galambos mellel benyomja, 2:1. A 36. percben Galam­bos fejesgólt ér el, 3:1. A 41. perc­ben ugyanő beállítja a végeredményt: 4:1. Sabaria—Vasas 3:2 (1:2) Bíró: Wiezenik, 10.000 néző. A Sa­baria az első félidőben szél ellen gyenge játékot mutatott, majd szünet után kapujához szorította a Vasast és csak balszerencséjén múlott, hogy több gólt nem ért el. Az első félidő 30. percében Fröhlich révén a Vasas ér el gólt: 0:1, öt perc múlva Buresch kiegyenlít: 1:1, a 43. percben Báder révén újra a Vasas vezet: 1:2. A má­sodik félidő 13. percében Rosilfr el­gáncsolja Holczbauert, a 11-est Prém mellé lövi. A 23. percb­en Tárnok 20 m­­éteres szabadrúgása a felső lécről a hálóba jut: 2:2. A 30. percben a bíró Bádert kiállítja és befejezés előtt egy perccel Tárnok beadását Szofficin a gólba fejeli: 3:2. )( Futball eredmények. II. profi­liga: Rákospalota—Pécs-Baranya 4:1 (1:1). Turul—BAK 2:2 (1:0). József­város—VÁC 3:0 (2:0. Zala-Kanizsa —Erzsébetváros 2:0 (0:). Attila—So­roksár 6:1 (2:0). — Szövetségi ser­leg: Újpest B.—Nemzeti B. 2:1 (2:1). Ferencváros B.—Vasas B. 3:1 (2:0). — Amatőr I. osztály: Oprée-csoport: BSE—Vasas 5:0 (5:0). MTK—III-­ ker. TVE 4:0 (1:0). BESZKÁRT—Vi­lágosság 1:0 (1:0). Törekvés—KAOE 2:0 (0:0). Springer-csoport: FTC— Testvériség 2:1 (1:0). Ferencvárosi Vasutas—URAK 2:1 (1:1). UTE— TTO 2:1 (0:0). BTC—UTE 2:2 (1:1). 33 FC—KTC 4:2 (2:2). A 33 év óta a világot meló eredeti ancon *tieCfc»m»i»u kertit..— ikreket havi 20—24 pengős rész­letre,kerékpiralkatrixeket, lánc. teásai® feaSl pedál, nyergeket nagybani gyári árban, kaisí gumi és U.W P belső a.10 rengetet­t.Anff Jakab én Fia, kerékpárnagykereskegák.­­■ tagat!, *III, Jéieel-ksrat UI. o. Alapítva 1868. Árjegyzők 1000 képpé, ingyen. wjrjrjrjrjr**rjrjr**jrjrjrár/MrjrjrwwjrM. ZJtSPOMZT ,(—) A budapesti lóversenyek va­sárnapi eredménye: I. 1. Vácbot­­­tyáni isz. Nagyur (Balog), 2. Mar­garéta, 3. Hunnia. Tót.: 10:38, 25, 37. — II. Horváth A. Somogy (Hulme), 2. Szamovár, 3. Alamu­szi. Tót.: 10:37, 14. 12. — III. 1. Schiffer M. Ne Mulass (Lynch), 2. Bandi II., 3. Rabló. Tót.: 10:16, 14: 12. - IV. 1. Schiffer M. Buzo­gány (Gulyás), 2. Fü­rt, 3. Hogy volt. Tót.: 10:16. - V. 1. Mélik A. Kolozsvár (Lynch), 2. Jégvihar, 3. Patrona. Tót.: 10:29. - VI. 1. Bo­csa­­­ist. Madár (Bözödi), 1. Peta­­novics J. Anna (Gutai) Holtver­seny. 7 STADLER MIHÁLY sodrony-kerítés gyár Budapest, VI­I. Teréz-körút 43. Díjmentes költségvetéshez ada­tok késtelts­ek FILMSZÍNHÁZAK műsora FILMSZÍNHÁZ. (Tévé* kör­út 60. Tel.: L. 921—32 ás U. 321-33). 1. Magyar Híradó. Vsj(s®ö 2. Ufa világhíradó, Pare­­§*5^ minnt hiradó. -- 3. Rejtel­mes éj. Fősz.: Adolph Meu­­jou és Evelin Brent. — 4. Két nő egy férfi ellen. Fősz.: Florence Victor. — Ákoni Lajos tanár orgona­­hangversenye. — Stephanide* Károly dirigál. —­ Előadások kezdete hétközna­pon: 5, negyed 8, tél 10. szombat, vasár­nap és ünnepnap 4, 6, 8, 10 órakor. ü ül (Rom- Novarra) sBBiflSferar fivere visS£a John Vigj. Kezd. ■MÜÜÜS vasárnap és hétköznapokon negyed 5, negyed 7, 8 és 10. OMNIA. (József-körút 31. sí IBjilty Telefon: József 301—25. i. — Glenn Trynn főszereplésé­­vel: A szélhámosság világ­­bajnoka. Universal attrakció K­Wyow'.­ ** fejezetben Női fősz.: vjgffjagy-j) Patsy Ruth Miller. — Két nő egy férfi ellen. Para­­mount-film 8 fejezetben. Fősz.: Floren­­ce Victor. — Híradók. — Előadások kez­dete hét­köznapokon: fél 6, fél 8 és fél 10 órakor. Vasárnap és ünnepnapokon: fél 5 negyed 7, 8 és 10 órakor. PALACK FILMSZÍNHÁZ (Newyork-­palo­­tával szemben. Jegyrend.. ,T. 365—234. A titokzatos 9 ujja. Szenzációs bűnügyi történet 8 felvonásban. — Tánc az Óceán felett. Egy bar-táncosnő szerelme 8 fel­vonásban. A táncosnő Patsy Ruth Mil­ler. Előadások kezdete: háromnegyed 6, 8 és 10 órakor. Vasárnap: 4, 6, 8 és 10 órakor. *­0 FILMSZÍNHÁZ. (Nagymező u. WW 32-24. Tel.: Aut. 220-98, 29­-50). Rabszolga királynő. Ker­ti VB, tesz Mihály monumentális cím­­je. Beregi Oszkárral és Korda­­S’‘ M Máriával a főszerepben. — A szemtelenség világbajnoka. Universal vígjátékattrakció A IWIDb főszereplő: Glenn Tryon. — Magyar és amerikai híradók. — Előadá­sok kezdete: negyed 8 és fél 10, vasár- és ünnepnap: 4, 6, 8 és 10 órakor. CHICAGO (VII., István­ út 39. Tel.: 321-75). Csungts khán. (Ahogy egy nemzet szüle­tik.) 10 felv. — Póruljárt hozományva­dász. Vigj. 7 felv. Fősz.: Syd Chaplin. Az előadások kezdete hétköznap: fél 5, 7, fél 10 órakor. Vasárnap: 3, háromne­gyed 5, negyed 7, 8 és fél 10 órakor. CORVIN SZÍNHÁZ. (Tel.: József 395—84.) C Csókos éjszakák. Fősz.: Florence Victor. — A bálvány. Fősz.: Ramon Novarro. — Rémuralom a mellényzsebben. Búr 1. 2 felv. — Előadások hétköznap: fél 6, fél 8, férl0; vasárnap: féli, fél 6, fél 8, fél 10. ROTÁL APOLLO Tel.: J. 429-46. 419 -02. A 3-ik hétre is prolongálva! Hontalan hős. Bíró Lajos filmregénye 12 fejezetben. Fősz.: Emil Jannings. — A hipnotizált férj. Vigj. 7 felv. — Hír­adók. — Előadások kezdete hétközna­pon, szombaton is: 5, negyed 8, fél 10 óra­kor. Vasárnap: 4, 6, 8 és 10 órakor. IMPERIAL (Dembinszky utca és Aréna­­ut sarok. Telefonszám: 328—90). — Csingis khán. Dráma 10 felv. — Vigyázz a nőmre! Vigj. 8 felv. Fősz.: Wallace Baerry. — Előadások hétköznap: 5, ne­gyed 8, fél I0, vasárnap háromnegyed 3- tól folytatólag. m Mmmm A rádió keddi műsora : 9.15 és 4.95: Trió-hangverseny. 9.30: Hírek. 12.00: Téli harangszó. 12.05: Gramofonhang­verseny. 12.23 : Hírek. 12.35 : Hangverseny. 1.00 : Időjelzés. 2.30: Hírek, élelmiszerárak. 4.00: Me­sék és gyermekversek. 4.45: Időjelzés, hírek. 5.00 : „A vers és a színész“. 5.40: Szórakoztató zene. 6.30: Mit üzen a rádió? 7.30: Venczell Béla „Kuruc est“je. 8.15: Előadás a Stúdióból: „Egy pohár víz“. Vígjáték 5 felv. 10.15: Idő­jelzés, hírek. Majd: Cigányzene. A teljes heti budapesti, valamint a külföldi részletes műsort a pénteki rádiómellékletü­nkön­ közöltül-