Friss Ujság, 1933. október (38. évfolyam, 223-248. szám)

1933-10-10 / 230. szám

­ A Mitsigárla sorsa beteljesedett A végelgyengü­lés útjára jutott kékf­ehérek­et a Somogy megverte A vasárnapi csonka forduló nem hozott meglepetést. A Hungária ismét kikapott, ez azonban nem meglepetés,­­ mert addig, amíg az egykori bajnok­csapat szelleme meg nem változik, a Hungáriától győzelmet nem várhatunk. A sok dicsőséget látott kék-fehér csa­pat tagjai ma már csak robotosok, megkapják a fizetésüket, hogy belerúg­­janak a labdába, ezzel azután eleget is tesznek kötelezettségüknek. Bár a Hungáriáért minden elvesztett pont, igazán mindenki félve gondol arra, hogy az egykori nagy és félelmes erejű csapat az őszi fordulóban sereghajtóvá válik és sorsa vasárnapról vasárnapra megpecsételődik. Más vezetőség, más tréner, más játékosok kellenek s akkor a szellem is megjavul. A Hungária még most is nevekre fekteti a fősúlyt, Kalmárok, Túráink régi hírnevétől ká­bult s nem veszi észre, hogy amihez csökönyösen ragaszkodik, annak ma már csak talmi fénye van. Legszebben a Phöbus csapata szere­pelt a vasárnapi fordulón. A bajnok­ságra törekvő Kispesttel saját ottho­nában eldöntetlenül mérkőzött. Az Új­pest minden erejét összeszedve, nehéz küzdelem árán győzedelmeskedett a Szeged felett. A jövő heti derbyt ezek szerint balsejtelem előzi meg. Somogy—Hungária 3:1 (2:0) Kaposvárott óriási közönség előtt ütközött meg a Hungária csapata a Somogy legénységével. A kaposvári közönség nagy tüntetést rendezett és szűnni nem akaró tapssal biztatta csa­patát, aminek meg is volt az eredmé­nye, mert a végelgyengülésben szen­vedő Hungária felett a Somogy meg­­érdemelt győzelmet aratott. Az első félidőben a Somogy óriási fölényt mu­tatott. A fiatal, harcrakész csatárok egymásután indítottak rohamot a Hungária kapuja ellen. Már a 7. perc­ben Murát szabadrúgása a hálóban akadt meg. Utána Titkosnak és Túrás­nak volt néhány lefutása, de lövésük, messze elkerülte a kaput. A 42. perc­ben egy kapu előtti kavarodásból Győry a csodálkozó Szabó kapus feje felett gólt lőtt. Szünetben a közönség beron­tott a pályára és ujongva ölelte és csókolta a kaposvári játékosokat. A második félidőben Kardos megszerezte a Hungária egyetlen gólját. Egy perc­cel később Foór 3:1-re emelte a So­mogy góljainak számát. A Hungária ezek szerint négy játékával 2 ponttal megmaradt a k­­ ik helyen. Újpest—Szeged FC 3:2 (1:9). A baj­nokcsapat csak erőteljes támadásokkal tudta a szegediek erős ellenállását meg-megszakítani. Az egyik jól keresz­tülvitt támadásból Pusztai kornert csi­­kart ki, amiből Avar befejelte az első gólt. A Szeged szép támadásokkal vá­laszolt a gólra és Kalmár, majd Korá­nyi II. bombái veszélyeztették Hári kapuját. Szünet után sokáig Szeged uralta a mezőnyt. Valósággal lehenge­relték Újpestet s a sok támadás Kal­már szép lövésével fejeződött be (1:1). A közönség ekkor szidalmazni kezdte az újpesti játékosokat, amelyre Gerle remek lövéssel felelt, megszerezve Sze­ I­gednek a vezetést. A 36. percben Avar kitört és nagy bombával egyenlített.­­ A finis óriási iramot hozott. A szerenc­­­esés Újpest volt. Jávor a 38. percben­­ megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Ferencvárosi Attila 2:9 (9:9). Miskol-­­­eo, az otthoni csapat kapuját Hidassy védte, miután Szemző a mérkőzés előtt labdarúgdosás közben karját kificami-­­­totta. A Ferencváros miskolci be-­­ i­utatkozása csalódást keltett. Csak­­ Toldi és Korányi játszottak jól, a töb­­­­biek teljesen elszürkültek. A félidő , labdatologatással telt el, míg szünet után Kemény beadásából Toldi sze­­rezte meg az első gólt. A második gól­­ az utolsó percben esett, azt is Toldi­­ lőtte a hatosvonalról. Bocskai—Budai „11“ 3:9 (1:0). Érde­kesnek ígérkezett a mérkőzés, de telje­­­­sen egyoldalúvá vált. A budaiak két­­ Válogatottja csődöt mondott, csak Pol- 1 gól maradt hű önmagához. A 19. perc­ben Alberti csaknem gólt kapott, mert az erős napfényben a labda árnyékára vetette magát. A válogatott Rökk kö­zelről sem játszott olyan jól, mint, Marika húga a Király Színházban. Az első gól a 44. percben esett Markos lövéséből. Szünet után a 18. percben Teleki 2:0-ra emelte a gólok számát. A Bocskai nagy fölényét a budai véde­lem nem tudta megtörni és a 41. perc­ben Vince szabadrúgással beállította a végeredményt. Phöbus—Kispest 2:2 (2:0).­­A mérkő­zés első tíz perce óriási kispesti fölényt mutatott, de a 10. percben a Phöbus A vasárnapi forduló több meglepe­tést hozott. Ezek közül legkiemelkedőbb a Beszkárt és az FTC pontvesztesége. Első osztály Pártos csoport: „33“ FC—Keleföld 6:3 (2:2). MÁVAG—Cs. MOVE 4:0 (3:0). BMTK—FTC 3:0 (1:0). Fér. Vasutas— VSC 3:1 (2:1). Elektromos—BMTE 5:2 (0:0). Törekvés—MTK 7:1 (1:1). Biró-csoport: TLK—Beszkárt 1:1 (1:1). Turul—URAK 2:1 (1:1). HAC—BEAC 3:2 (2:1). Postás—VI. ker. FC 4:0 (2:0). BSE—III. ker. TVE 5:2 (1:1). UTE— Testvériség 5:0 (2:0). Második osztály Kárpáti-csoport: SzAC—KTC 2:2 (2:1). KSC—Ganz 3:2 (1:0). Köl. AC—FSE 3:1 (0:1). SzFC—Féltén 1:0 (0:0). BRSC— CsTK 5:4 (1:1). MAFC-UTE 6:1 (0:1). BTC—Hungária 3:1 (1:1). Stobbe-csoport: BTK—Vasas 5:1 (0:1). Nyomdász—BTK 4:2 (3:1). BSK—UTSE 0:0. PSC—ZAC 5:0 (3:0). Pamutipar— Bp. Vasutas 1:1 11:1). MFTR—Főv. T. Kör 4:3 (1:1). ZSE--TSC Ifl (Is). . Harmadik osztály Oprée-csoport: VI. ker. SC—UMTE 5:9 (9 m­ AJSC—TI­AFC 9:0 (2:0). P­­TC­ felszabadult és Tárnok megszerezte a villanycsapatnak a vezetést. A 43. perc­ben Szoffiánnak a kapufáról vissza­pattanó labdáját Tárnok ismét a hálóba vágta. A második félidő nagy kispesti szorongatásokkal kezdődött. A 16. perc­ben a tizenhatosról Szabó 11. szép gólt lőtt, de a bíró offszájd címén nem adta meg. Három perccel később azonban a bíró 11-est ítélt a Phöbus ellen, ame­lyet ugyancsak Szabó 11. juttatott a hálóba. A 37. percben túlfűtött izgalom mellett Rá­n­kai kiegyenlített. Az utolsó percek mindkét részről emberfeletti küzdelmet hoztak, de több gól már nem esett. Jeivés—Compactor 5:1 (2:1), NTC— PMTK 3:2 (2:2). Jutagyár—Törökőr 6:2 (3:2). Malaky-csoport: SzRTC—Kalapos 3:1 (2:1). Gránit—Drasche 3:2 (0:1). Háló­kocsi—Kispesti AC 2:1 (1:1). Húsos- Menekültek 2:1 (1:0). KSSE—KTK 3:2 (2:2). REAC-RAOE 1:1 (1:0). Springer-csoport: I. ker. SC—Vér­halom 3:0 (1:0). BSC-UFC 2:1 (1:0). KASC—PTESC 2:1­ (0:0). B. Testvériség —ÉMOSz 4:3 (1:1). BEFC—Spárta 7:2 (2:2). BSK—LTE 4 :0 (1:0). Negyedik osztály Északi csoport: UVAFC—BMTE 5:4 (3:1). RAG—T. JElőre 2:0 (1:0). Autótaxi —MTC 5:2 (2:1). RESC—Zso­lnay 2:1 (1:1). P. Remény—Az Est 5:3 (4:3). Déli csoport: M. Posztó—P. Juta 2:0 (2:0). Szondy—G. Drasche 3:1 (2:0). Va­léria—SzTE 3:2 (1:1).­ ETC—K. Törek­vés 4:2 (2:1). K. Húsos—SzNSE 4:3 (1:1). ETSC—Kispesti VI. ker. 2:0 (0:0). Keleti csoport: X. ker. FC—PATE 2:1 (1:1). MÉMOSz-Fer. Kaszinó 5:4 (1:3). Siroquisták—VII. kér. Amatőr 2:1 (1:0). Kör. POL Siketek 10:0 (3:0). INFOE­­X, kér. Remény 2:1 (1:0). VAC-Cuk­­rász 3:0 (3:0). Az amatőrfront eseményei: faSPOS£Rsg FRISS ÚJSÁG 1938 október 10, keddB ­ Vidéki mérkőzések Észak II. osztály: MAFC-PTK II. 3:1 (2:1). Miskolc. MVSC II.-DVTK II. 5:2 (2:2). Miskolc. DVTK—PTK 7:1 (0:0). Pereces. DAC—MOVE Egri SE 2:0 (0:0). Diós­győr. MBTC—LAC 3:0 (2:0). Sátoralja­újhely. SSE—Bánszállási TK 5:3 (2:1). Salgótarján. PRVSE—MVSC 2:1 (2:0). Zagyvapátfalva. Kelet Első osztály: NyAFE—NyKISE 5:1 (3:0). Nyírbátor. DVSC—DTE 6:1 (2:0). Debrecen. NyTVE—DVSE 3:3 (2:2). Debrecen. DVSC—DEAC 3:2 (3:1). Deb­recen. KSE—Mátészalkai TSE 2:1 (1:1). Kisvárda. DKASE-P. MÁV 1:1 (1:0). Püspökladány. II. osztály: DEAC II.-DVSC II. 3:2 (2:1). Debrecen. D. Postás—DVSC II. 1:0 (0:0). Debrecen. DVSE II.—DTE II. 4:3 (1:2). Debrecen. BVSE—Kisújszállási TE 3:1 (1:1). Berettyóújfalu. Nyugat I. osztály: SVSE-GyAC 3:1 (2:1). Sop­ron. MÁV Előre—II. ker. SC 6:4 (4:2). Székesfehévár. SzSE—Soproni FAC 8:0 (4:0). Szombathely. P. Kinizsi—Szom­bathelyi MÁV 2:1 (0:1). Pápa. ETO— TAC 4:2 (1:2). Győr. DAC—TCS 3:1 (2:0). Győr. Székesfehérvári csoport: FÁK—Sz. MÁV Előre II. 4:3 (2:1). VTC-V. MOVE 1:1 (1:0). Veszprém. Győri csoport: Győrsziget—G­TC 2:0 (1:0). Győr. TTK—NFC (Győr) 3:0 (2:0). Tatatóváros, Hubertus—II. ker. SC II. 7:0 (5:0). Magyaróvár, KFC—Dunántúli AC II. 5:0 (2:0). Komárom. Szombathelyi csoport: LSE—Szombat­­helyi FC 7:2 (4:1). Sárvár, MOVE ZSE —Sz. MÁV II. 2:1 (0:0). Zalaegerszeg. Zalaegerszegi TE—TIAC 5:0 (2:0). Ta­polca. Dél Szegedi alosztály: KTK—UTC 7:2 (3:0). Kiskunfélegyháza. Szentesi TE— S­VTE 1:1 (0:1), Hódmezővásárhely. Kecskeméti AC—HMTE 5:1 (3:1), Hód­mezővásárhely. MTK—SzVSE 2:1 (1:1), Makó. KTE—Csongrádi AC 4:0 (2:0). Kecskemét. SzTK—Móraváros 2:0 (1:0). Szeged. KEAC—SzAK 2:0 (1:0). Szeged. Csabai alosztály: BTE—M. MÁV 5:1 (2:0). Békés. GyAC—OMTK 3:0 (1:0). Gyula. TTC—Sarkadi Cukorgyári ASE 3:1 (2:1). Tótkomlós. CsAK—Cs. MÁV 3:0 (1:0). Békéscsaba. MAFC—Gyulai TE 6:2 (1:2). Mezőtúr. Előre—OTK 1:1 (0:0). Orosháza. ETC-MTE 3:1 (2:1). Elek. Délnyugat Kaposvári alosztály: SzAK—Kapos­vári Rákóczi SC 4:2 (3:2). Szigetvár. CsTK—Nagykanizsai TE 22: (0:0). Csurgó. KPAC—NZTE 3:0 (0:0). Nagy­kanizsa. Barcsi IÖK—D. VOGE 3:2 (1:1). Dombóvár. Pécsi alosztály: PSC—MTE 1:0 (0:0). Mohács. PVSK—PAC 7:2 (5:1). Pécs. PEAC—TVE (Szekszárdi 3 :0 (0:0). Pécs. Nagymányoki SE—PETC 4:3 (3:0). Pécs. Bajai alosztály: KFC—BTC 5:1 (3:0). Kalocsa. BSE—BTSE 1:1 (0:0). Baja. KAC—Bácska 2:0 (1:0). Baja. Középmagyar I. osztály: Váci SE—LASC 3:1 (2:0). Vác. BTSE—CsKAC 1:0 (1:0). Balassa­gyarmat. DMTK—Dorogi AC 2:2 (1:0). Dunaharaszti. Sz. MÁV—SzAK 2:0 (1:0). Szolnok. TVSC—Magyarság 2:1 (0:0). Tokod. Rákoskeresztúri TE—BTK 2:2 (1:1). Rákoscsaba. II. osztály: Sz. MÁV II.—SzAK II. 3:1 (2:1). Szolnok. Ceglédi MOVE— SzMTE 0:0. Szolnok. V. Remény IX.— Kismarosi SE 3:1 (2:0). Vác. CTK— Gödöllői TE 3:0 (1:0). Cinkota. Rákosi VSE—DMTK II. 1:0 (0:9).­ Duna­haraszti. Békásmegyeri TC—Sz. MOVE 3:2 (1:2). Szentendre. BKSC—Csillag­hegyi KAC II. 5:1 (2:1). Pilisvörösvár. Hírek mindenfelől Az első magyar kisnehézsúlyú ököl­vívóba­jnokság döntőjében Csiszár csaknem kiütötte Körösit. A marat­honi futóbajnokságot ismét Galambos (ESC) nyerte 2 óra 46 perc 27 mp. alatt. Nagy meglepetésre Kiz­het (BBTE) lett a második és Gégény (ESC), aki a táv feléig vezetett, a har­madik helyre szorult. 4. Zelenka (Sal­gótarján, 5. Csonka (Szeged), 6. Gyet­­vay (Szeged). A kerékpáros hegyibajnokság elő­futamaiban Orczán, Kaczián, Éles, Kar­aki és Nemes győzött 90 résztvevő közül. Az atlétikai staféta- és csapatbajnok­ságon a BBTE 42.1 mp., az országos rekord beállításával győzött a 4-szer 100 m.-es távon és megnyerte a 4-szer 400-as stafétát is. A 4-szer 1500 m.-es stafétát és az 5000 méteres csapatbaj­nokságot az UTE nyerte. k\\\\V\\\\\V\V\V\VVV\\V»»l Imm­un• (—) A vasárnapi lóversenyek ered­ményei: I. 1. Orpington, 2., Pascal. F. m.: Néni és Csalóka. Tót.: 10:13. Befutófogadás: 10:38. — II. 1. Livorno, 2. Csatlós. F. m.: Szelindek, Salvátor és Csibész. Tót.: 10:64, helyre 25: 18. Befutófogadás: 10:245. — III. 1. Kur­­kud Khan. 2. Cagliostro. 3. Casablanca. F. m.: Csacsogó, Léka és Gutruna. Tót.: 10:40, helyre 19: 18. Befutófoga­­dás: 10:171. -I- IV. 1. Liliom. 2. Balzac. 3. Tammuz. F. m.: Divisor, Nem nem soha, Életke, Essex, Dénes, Bácska, Léva, Retyezát, Relache és Fityula. Tót.: 10:99, helyre 36, 42, 31. Befutó­­fogadás: 10:641. — V. 1. Kereső. 2. Ca­sanova. 3. Pici. F. m.: Csak előre, Hárem, Felka, Sóskifli, Karnagy, Tire és Üstökös. Tót.: 10:82, helyre 29, 20, 30. Befutófogadás: 10:474. — VI. 1. Pipis­ke. 2. Legyes. 3. Máramaros. F. m.: Csoda, Verity, Puszta, Ragyogó, Beau­­rivage, Sylva, Budár, Suhanó, Lesbia, Hetty és Lenke. Tót.: 10:129, helyre 46, 64, 59. Befutófogadás: 10:1972. (—) A keddi ügetőversenyek jobb esélyű lovai a következők: I. Gondo­lat II., Oly. —­ II. Rózsi, Gudrune. — III. Krilatkca, Darling. — IV. Fregoli, Steinitz-istálló. — V. (I. rész) Kacér, Elga. — V. (II. rész) Enyém II., Oline. — VI. Big Bill, Babám. — VII. Cigány­báró, Vinkó. •(—) Szerencsétlenül járt lovászfiú, Hatscher Tibor,­ a Hitec-istálló lovász­­fiúja vasárnap az 1300 méteres kandis kapban a cél előtt körülbelül. 300 mé­terrel leesett Felkáról és súlyos sérü­léseket szenvedett. Miután első­segély­ben részesítették, a mentők beszállítot­ták az uzsoki uccai kórházba.