Gazeta de Sud, decembrie 2012 (Anul 18, nr. 5409-5429)

2012-12-10 / nr. 5415

SPORT I Luni, 10 decembrie 2012- Gazeta de Sud Baschetbalistele craiovene, pe loc de play-off,La finalul turului Echipa feminină de baschet SCM­ U Craiova a învins, după prelungiri, formația din Târgu Mureș, în ultimul meci disputat anul acesta. Elevele lui Milan Nisic încheie turul de campionat pe locul șapte, calificant în play-off E Echipa feminină de baschet SCM­ U Cra­iova, condusă de sâr­bul Milan Nisic, a câștigat ul­­­­timul meci oficial disputat în 2012. Oltencele au înfruntat, sâmbătă, pe teren propriu, formația Nova Vita Târgu Mureș și s-au impus după o repriză de prelungiri, scor 70-60 (8-17, 13-14, 16-14, 19-11, 14-4). După expirarea timpului regulamentar, sco­rul a fost egal, 56-56. Gazde­le au avut un prim sfert slab, ceea ce a făcut ca mureșence­­le să mențină diferența de 7-8 puncte până la sfârșitul sfer­tului trei. în actul al patrulea, Janina Nina Simionca și cole­gele sale au revenit, au egalat situația în ultimul minut și au dus meciul în prelungiri. Fără două jucătoare im­portante, Hilliard și Riggs, eliminate pentru greșeli per­sonale, echipa Nova Vita Târ­gu Mureș nu a mai făcut față craiovencelor, care au fost mai motivate după revenirea de pe tabelă. Comparativ, oaspetele au înscris doar pa­tru puncte în repriza supli­mentară, iar jucătoarele de la SCM­ U Craiova -14. Antrenorul echipei din Bănie, Milan Nisic, și-a felici­tat jucătoarele care au reușit să câștige partida, după un start deloc bun: „Am început foarte prost meciul. Prima re­priză am fost de nerecunos­cut. Fetele au considerat me­ciul ușor și acest lucru era să ne coste foarte mult, în prima repriză nu a existat concen­trare, atitudine. Este bine că fetele și-au revenit la timp și și-au demonstrat valoarea în ultimul sfert și în repriza de prelungiri“. Cea mai bună jucătoare pentru SCM­ U Craiova a fost Larisa Toma, care a reușit 20 de puncte, 21 de recuperări și șase capace, urmată de Zorica Mitov (16 puncte, 9 recupe­rări). Pentru Craiova au mai evoluat jucătoarele: Irina Borș (15), Marija Prija (4 puncte), Janina Nina Simionca (7), Alexandra Cutaș (5), Bianca Barbu, Kaila Guidry (3). SCM­ U încheie turul de campionat pe un loc de play­off - 7, având 21 de puncte acumulate, din 7 victorii și tot atâtea eșecuri. Oltencele sunt la egalitate de puncte cu formația de pe locul 6, Ale­xandria, și au cu un punct mai puțin decât ocupantele locurilor 5 și 4, Sfântu Gheor­­ghe, respectiv Alba Iulia. Jucătoarele lui Milan Ni­sic au avut un start mai ane­voios de campionat, dar în ultimele patru etape din tur sunt neînvinse. Liga Naționa­lă feminină se reia pe 12 ianu­arie, când SCM­U Craiova va juca pe teren propriu cu Alba Iulia. VOLEIBALISTELE, SURCLASATE DE DINAMO . După un meci bun în etapa trecută, când au revenit de la 2-0 și au câștigat dispu­ta cu Târgu Mureș, voleiba­listele de la SCM­ U Craiova au pierdut sâmbătă destul de ușor partida din deplasare cu Dinamo București, scor 0-3 (21-25,13-25,14-25). Și antrenorul oltencelor, Mircea Dudaș, a recunoscut superioritatea dinamovis­­telor, dar a punctat câteva plusuri ale echipei pe care o antrenează față de jocurile precedente: „A fost un meci în care Dinamo s-a dovedit superioară la toate capitolele. Noi am menținut un ritm bun, doar în primul set, pentru ca în seturile 2 și 3 să efectuăm foarte multe greșeli. Există și un plus la acest meci, în ceea ce privește angajamentul și relațiile de joc. Echipa a avut un meci mult mai bun decât în partida de la Constanța“. Dudaș a mizat pe: Ramona Postea, Adriana Bobi, Adri­ana Vîlcu, Alexandra Badea, Sorina Buz, Andreea Smultea­­ Ioana Pristaru (libero). Au mai jucat: Mihaela Ilina, Ana Maria Udubașa, Aylin Perey­­ra și Andreea Matei. Echipele masculine de volei și baschet de la SCM­ U Craiova au jucat aseară după închiderea ediției, voleibaliș­tii cu Piatra Neamț, iar bas­­chetbaliștii contra campioa­nei CSU Asesoft Ploiești. Larisa Toma și-a purtat echipa spre a șaptea victorie stagională, chiar dacă a fost după prelungiri oscute zilnic bizară, CU °ana Baciul Nautqfi, ciudățenii, Știri amuzante în fiecare zi la orele ’200,Mo»,Goo ,g0e0' Victorie, și speram la semifinale N­aționala de handbal feminin a Româ­niei a învins clar, aseară, la Novi Sad, repre­zentativa Spaniei, scor 31-26 (15-12), în primul meci din grupa principală II, la Cam­pionatul European din Ser­bia. în urma acestui succes, echipa României acumulea­ FOTBAL Viitorul - Concordia Chiajna 19.00 digi sport 1 BASCHET - Energia Rovinari - U Cluj 19.00 DIGI SPORT 3 FOTBAL I Steaua - Astra 20.30 DIGI SPORT 1 I FOTBAL 1 Fulham - Newcastle 22.00 DIGI SPORT 3 ză trei puncte și rămâne cu șanse reale în cursa pentru­ calificarea în semifinale. Pen­tru selecționata condusă de Gheorghe Tadici au marcat: Neagu 7 golim, Curea 6, Ne­chita 6, Brădeanu 5, Meiroșu 5, Stanca 2. Tot aseară, după închiderea ediției, în grupa II s-au disputat partidele dintre Ungaria-Muntenegru și Ger­­mania-Rusia. Tricolorele mai au programate meciurile cu Ungaria (mâine, ora 21.1 și cu Germania (joi, 12,15) pe care trebuie să le câștige. Partidele din grupele princi­­pale se încheie joi, iar primele două clasate vor juca ulterior în semifinale, în 15 decem­brie. Finalele pentru medalii vor avea loc în 16 decembrie, ultima zi a CE din Serbia. Pagină realizată de Daniela Mitroi-Ochea SPORT LA TV r