Siketek és Nagyothallók, 1959 (10. évfolyam, 1-12. szám)

1959-12-01 / 12. szám

ft Labdarúgás László-kórház —Siketek 1:0 (1:0) Vágóhíd u: Vancsura — Nyerges, Gaál, Széll — Barta, Heinz,­ — Bálint, Vári, Kránitz, Laczkó, Kuk!. Alacsony szinvonalú játék folyt mind a két félidőben. Az ellen­fél az első percekben megsze­rezte a vezetést és utána bizton­sági játékra rendezkedett be. A mieink játékából hiányzott az erő, a csatárok megszerzett lab­dáikat is legtöbbször az ellen­félhez adták és lövésre is keve­set vállalkoztak. Siketek—Spartacus KIOSZ 1:1 (1:0) Siketek-pálya Vancsura — Nyerges, Gaál, Széli — Bartha, Heinz­ — Bá­lint, Vári, Kránitz, Laczkó, Kuki. Lila-fehér csapatunk végig nagy fölénnyel játszott, de míg az első félidőben eléggé lassan szőtte támadásait és így kevés helyzetet dolgozott ki, a játék második felében nagy lendülettel rohamozta ellenfele kapuját. Ek­kor már több helyzet adódott és különösen Laczkó, vagy Kránitz se sokat lőtt a kapura, de az el­lenfél védelme egy pillanatra sem ingott mge. Góllövők: az első félidőben Laczkó lőtt gólt az ellenfél kapu­sarkába, 1:0 a mi javunkra. A második félidőben az ellenfél csa­tára a megdermedt kapusunk mellett 6 méterről gólt lőtt a hálóba. 1:1. Fások 1—Siketek I 2:1 (0:1) Vágóhíd u. Vancsura — Sziobl, Gaál, Nyer­ges — Máj­zik, Benedek II — Be­nedek I. Laczkó, Bartha, Heinzl, Bálint. Erős iramú, izgalmas mérkő­zést vívott a két csapat. Az első félidőben az ellenfél csapata töb­bet, a mi csapatunk veszélye­sebben támadott. A Э5. percben Laczkó a belőtte a gólt félpályáról indult és az ellenfél kapu­jába, 0:1, a mi javunkra. Az utolsó negyedórában magára ta­lált az ellenfél. Jobbnál­ jobb tá­madásokat vezetett, góljaival megfordította a bajnoki mérkőzés sorsát, 2:1 az ellenfél javára. Vancsura kapusunk a két gól­ról nem tehet. Siketek I-MAFC I 3:2 (0:0) Siketek-pálya Vancsura — Nyerges, Gaál, Széli — Bartha, Heinzl — Bene­dek I, Laczkó, Kránitz, Vári, Bá­lint. Izgalmas, nagyiramú mérkőzés volt. A lila-fehérek az első perc­től kezdve magukhoz ragadták az irányítást, nagyon sokat tá­madtak, s egyes időszakokban valósággal döntő fölényt harcol­tak ki. A mi játékosaink szembe­tűnően frissek, gyorsak és moz­gékonyak voltak, egész sereg tá­madást vezettek és néhányat jó lövéssel, vagy fejessel fejeztek be. Dicsérni lehet a mi _**pa­­trnkát azért is, mert 1:0 után is olyan nagy erőbedobással és lel­kesen játszottak, mint kezdetben. A 30. percben Kránitz 16 méter­ről a kapu bal felső sarkába he­lyezte a labdát, 1:0. Néhány perc múlva az ellenfél csatára 8 méterről laposan a bal sarokba helyezte a labdát, 1:1. A második félidőben az ellen­fél lendült előre és a mi kapunk nagy nyomás alá került. Néhány perc után valamennyire esett az iram, de a küzdő jelleg változat­lan maradt. 25 perc múlva Bartha gyorsan indított el egy támadást, Bálint jobbszélről kö­zépre ívett és a befutó Széll bombafejessel továbbította a lab­dát a bal sarokba. 2:1 a mi ja­vunkra. Néhány perc múlva Bá­lint előre jött a labdával, átment a védőkön, a 16-oson belülről gurítja a labdát, a befutó Széli élesen, laposan az ellenfél ka­pujába rúgta. 3:1. Kezdés után az ellenfelek nagy erővel vetették magukat a já­tékba. Az utolsó percben a labda az ellenfél csatára elé került és kapura lőtt közelről. Középhát­védünk lábbal elkapta az ellenfél lábát, amiért a játékvezető 11-est ítélt, így lett 3:2 a mi javunkra. Ifjúsági csapat. Siketek ifj.—Fások ifj. 4:0 (0:0) Vágóhíd u. Raffay — Büki. Borda. Far­kas — Benedek II. Kurucz, Bugyi, Ferbert. Majzik — Benedek I, Szarka. A Fások Ifjúsági csapata első vereségét szenvedte a saját pá­lyáján. Ezen az ifjúsági bajnoki mérkőzésen nemcsak a lelkese­dést, nemcsak újonc jóképességű játékosaink nagyszerű alakítását, nemcsak a védőnk jól időzített közbelépéseit tapsolhattuk meg, hanem kibontakozott szemünk előtt az igazi csapatjáték. Góllövők: Benedek 1 (2 kapás­ból lőtte), Ferbert és Kurucz 1 — 1 gól. Siketek Ifj. — Magyar Posztó 2:2 (1:0) Siketek-pálya: Székelyhídi — Büki, Borda, Farkas — Majzik, Benedek .11 — Szarka, Benedek I. Ferbert, Bu­gyi, Kurucz. Az első félidőben végig nagy volt az iram. A mi csapatunk töb­bet támadott, az ellenfél viszont veszélyesebben. Fordulás után is a lila-fehérek diktálták az ira­mot, a vezetést is megszerez­ték, úgy látszott, hogy mindkét pontot elviszik, amikor az ellen­fél váratlanul kiegyenlített. Nagy hajrá indult meg a győztes gólért, eredménytelenül. — Góllövők: Szalka és Bugyi 1 — 1. Siketek ifj. — Postajavító NSC 2:1 (2:0) Siketek-pálya. Székelyhídi — Büki, Borda, S­z­gváry — Tóth, Majzik — Laki, Illés, Ferbert, Bugyi, Kurucz. Az első félidőben a lelkesen és jól játszó siket-csapat többet tá­madott és többet is lőtt kapura. A 30. percben Kurucz villám­gyorsan elfutott és jó beadását Illés közelről belőtte. 1:0, majd néhány perc múlva Bugyi 15 méterről szerezte meg a második gólunkat. A második félidőben az ellen­fél csatára mintegy 5 méterről laposan a kapu jobb alsó sarkába fejelt, 2:1 a mi javunkra. A hát­ralévő időben sokat támadott az ellenfél, de támadásaikat kön­­­nyen hárította el a mi csapatunk. Siketek ifj.—Kénsavolvár ifi 5:0 Székelyhídi — Büki, Borda, Farkas — Ferbert, Tóth — Illés, Szarka, Bugyi, Kurucz. Az első félidőben nemcsak 1 - bet támadott a mi csatársorunk, de ötletesebben és gólratörőb­­ben is játszottak. Az ellenfél csatárai azonban nem boldogul­tak a mi jól záró védelmünkkel. Az ellenfél csapata a második félidőben nem állt ki. G­óllövők: Szarka 2, Bugyi, Il­lés, Ferbert 1 — 1. Jók: Borda és Bugyi, mindkettő a mezőny legjobbja és jók a többi játékosok is. Hungária ifj. —Siketek Ifj. 3:1 (1:1) Siketek-pálya: Székelyhídi — Bük­, Borda, Farkas — Majzik, Benedek II — Szarka, Illés, Ferbert, Bugyi, Kurucz. Két ellentétes félidőből állt a bajnoki mérkőzés. Az első fél­időben a mi csapatunk játszott tervszerűbben. Szünet után fel­jött az ellenfél csapata és nagy lelkesedéssel harcolt, de a jól záró sikerek védelmét csak há­romszor tudta áttörni. Góllövő: Szarka. — Kapusunk a három gól előtt hibázott, egyéb­ként voltak jó védései is. A vetés a sok munka eredmé­nyeképpen most már mindin­kább kezd beérni. A gyökerek egyre erősebbek. Minden egyes játékos végre tudta hajtani a ka­pott feladatot. Tartalék-csapat: Vasas Generátor — Siketek II 2:1 (1:0) Népliget: Szabó I — Fekete, Nyerges, Kamasz — Csirik, Szabó II — Kies. Hullám: Nagy I, Várad­, Nagy II. A közepes színvonalú mérkő­zésen igen keményen játszott mindkét csapat. Kevés volt a jól felépített támadás, annál több volt a kihagyott nagy helyzet. — Engelmann kapusunk nem je­lent meg a bajnoki mérkőzésen. Siketek II — Kőbányai Tégla 1:0 (0:0) X.: Tárna u: Engelmann — Béres, Sziobi, Fe­kete — Szabó II. Kiss — Illés, Nagy I. Nagy II. A mi csapatunkból csak 9 já­tékos jelent meg a bajnoki mér­kőzésen. Mindkét félidőben töb­bet támadott a mi csapatunk, a győzelmet azonban csak a 75. percben Hullám a berúgott győz­tes góllal szerezte meg, 1:0 a mi javunkra. Siketek II—Sashalom Siketek-pálya: Engelmenn — Kiss, Csirik, Fe­kete — Szlobl., Vilmek — Nagy I. Hullám, Szabó II, Kamasz Nagy II. Az elsőosztályú tartalék-bajno­ki mérkőzés két pontját 0:0 gól­aránnyal a Siketek javára iga­zolta. Villamosforgó —Siketek II 3:3 (3:1) Saját pálya: Engelmann — Szabó I, Csirik, Kamasz — Vilmek, Kiss — Nagy I, Szabó II, Hullám, Váradi, Föl­des. Bajnoki mérkőzést játszott a két csapat. Az első félidőben nemcsak többet támadott az el­lenfél csatársora, de ötleteseb­ben és gólratörőbben játszottak. Szünet után nagyiramú küzdelem folyt. Jobbnál-jobb támadásokat vezetett a mi csatársorunk és góljaival megfordította a mérkő­zés sorsát. Zuglói Damm­­a — Siketek II 5:2 (3:1) Siketek-pálya: Székelyhídi — Kiss, Csirik, Szlobi — Vilmek, Majzik — Nagy I, Szabó II, Hullám­, Kamasz, Nagy II. A gólarányú vereség elkerü­lése céljából kilenc játékos­sal védekeztek. Az­­ ellenfél já­tékmódja ellen a sok hibával, játszó Illa-fehér csatárok nem találták meg az ellenszert. Gaász Ferenc 4% ^ STEFTEK ÉS NAGYOTHALLOK ÚSZÁS Busz-versenyén az alábbi eredményeket értük el: 200 m serdülő leány mell: Be­­rényi Mari 3.51, Fazekas Mária 4.01.5, 400 m serdülő fiú gyors Aubel Gábor 6.03.3, Vasák Iván 6.10.5 4x66 2/3 m gyermek fiú vegyesváltó SSC 4.38.4 részidők: hát Rácz 1.08, mell Szírt 1.09.4, pillangó Tariczky 1.14, gyors Li­geti 1.07. 200 m­ serdülő fiú mell Va­sák 3.20, Tariczky 3.28, Varga 3.31.5, Nejtek 3.47. 100 m serdülő fiú hát Aubel 1.34.3 egyéni csúcs. 100 m gyermek leány mell Be­­rényi Mari 1.45.7, Fazekas Kató 2.03.1. 100 m gyermek fiú hát Rácz I. 1.49.4. 100 m gyermek fiú mell Szírt 1.51.4, Rácz I. 1.56.2, 4x100 m serdülő fiú vegyes­váltó SSC 6.18 részidők hát Ga­lambos 1.42.8, mell Tariczky L. 1.40.4, pillangó Aubel G. 1.39.4, gyors Vasak I. 1.15.8. Húsz egyesület közül az SSC 8-ik helyen végzett 22 ponttal, maga mögött hagyta a Vasast. UTTE-* Szép teljesítmény! Busz novemberi versenyén el­ért eredményeink: 100 m férfi gyors Kun M. 1.04.5 Nagy E. 1.04.7. 100 m férfi pillangó Kollár L. 1.15.3. 10x66 2/3 m férfi gyorsváltó SSC 7.25.4 (4-ik lett) részidők: Aubel 46.4, Vasák 45.8, Traskó 44.9, Raibl 46.8, Denninger 45.4, Szírt 44.8, Bisztrovits 46.4, Kol­lár 43.2, Nagy 40.8, Kun 39.9. Az Építők, Hídépítők, Óbudai Hajó és az SSC közös versenyén fiataljaink jól megállták helyü­ket és megnyerték a pontver­senyt:­­ 50 m úttörő leány mell 1. Be­­rényi Mari 48.1. 50 m úttörő fiú mell 2. Rácz I. 50.2. 50 m serdülő fiú hát 3. Aubel G. 43.2. 100 m ifj. fiú gyors 3. Szabó Gy. 1.31.8. 50m serdülő fiú mell 2. Vasák 43.8, 4. Tariczky 45.7, 6. Nejtek 47.8, 7. Ligeti 53,8. Mausch 54.5. 50m serdülő fiú gyors 1. Vasák 34.4, 2. Aubel 35.2. VÍZILABDA Komjádi-kupa mérkőzések: Budapesti Honvéd—SSC 10:2 (4:1)­ összeállítás: Detrich — Raibl, Prehoda — Nagy — Kollár, Biszt­rovits, Szíri. Góldobó: Kollár 2. Elektromos—SSC 5:3 (2:3) összeállítás: Detrich — Raibl, Kálmán — Kun — Kollár, Biszt­rovits, Nagy. Góldobó: Nagy 3. SSC—Hódmezővásárhely 4:3 (1:1) összeállítás: Detrich — Szírt, Raibl — Kun — Kollár, Biszt­rovits, Nagy. Góldobók: Kollár 3, Kun. A mérkőzés magas színvonalú és izgalmas volt. A mezőny leg­­jobbja Kollar és Dietrich volt. SSC—Tipográfia 7:4 (4:2). összeállítás: Detrich — Szírt, Raibl — Kun — Kollár, Biszt­rovits, Nagy. Góldobók: Kollár 4, Nagy 2 és Szírt. Nagy meglepetés a Budapesti I. osztályú bajnok Tipográfia le­győzése. G. E. A sportlövészek táncmulatságáról Az MHS sportlövészei díjkiosz­tó ünnepségükre meghívták az SSC lövészkörét is. A mieink fél év óta edzenek rendszeresen, s bár versenyeken még nem vesznek részt, mégis a budapesti elnökségtől jó munkájuk elisme­­r­séül ketten sportlövő jelvényt kaptak: Kovács József és Ragó Áron. A díjkiosztó ünnepség után reggelig tartó tánc volt, melyből a mieink is alaposan ki­vették a részüket. Különösen Csizmadia és Bernáth tett ki magáért. Tomorinak nem volt bátorsága a tánchoz. Ragó Áron Csak röviden... A jó rajzoló képességekkel ren­delkező tagságunk részére, kik tehetségüket szeretnék tovább­fejleszteni, képzőművészeti tanfo­lyamot indítottunk székházunk­ban a régebbi tervnek megfele­lően. Wöller elvtárs, a Siketek Szö­vetségének elnöke, az egyesület érdekében kifejtett munkássá­gáért kitüntetésben részesült. Szövetségünk nevében gratulá­lunk a kitüntetéshez. 24 rekordot javítottak a szovjet siket atléták leningrádi versenyükön A Szovjetunió siket atlétái­nak legjobbjai találkoztak a leningrádi Dinamó Stadionban rendezett versenyen. A kitűnő eredmények közül néhányat közlünk: 100 méteres női síkfutás: Va­lentina Riga (Novoszibirszk) 12,5. 200 méteres női síkfutás Val­­lentina Riga 26,3 (mindkettő rekord). Távolugrás női: Lidia Zotova (Moszkva) 505 cm (rekord). 800—400—200—100 méteres váltófutás, női: Moszkva csa­pata (Bojcova, Baljberga, Kor­­nisina és Gurova) 3:29,5 (re­kord). 400—300—200—100 méteres váltófutás, női: RSZFSZR csa­pata (Szolovjevoj, Riga, Ka­­ dukovoj, Pavluninoj) 2.26,8 (re­kord). Súlydobás, férfi: Leo Kadni­kov 13,94 (rekord). 200 métres síkfutás, férfi: Milliontin Sapiro 22,8 (rekord). Rúdugrás, férfi: Anatolij Szimonenko 3,65 (rekord). 10 000 méteres gyaloglás: Fe­dor Viszokov 48,05,2 (rekord). 80 méteres gátfutás, női: Vil­ma Grigore 13,1 (rekord). 800 méteres síkfutás, férfi: Bojcov (Moszkva) 2,02. Magasugrás, férfi: Szluckij 180. Hármasugrás, férfi: Gurov 14,61. 5000 méteres síkfutás, férfi: Zdot (Ukrajna) 15.44,8. 4x100 méteres női váltó: RSZFSZR (Szolovjevoj, Riga, Pavlusinoj, Radukovoj) 52,6. Asztalitenisz Az 1959. évi asztalitenisz női országos bajnok Weltnerné, aki visszahódította a vándor­ser­leget. Izgalmas és színvonalas küzde­lemben, biztosan nyerte meg a bajnokságot Weltnerné. A tavalyi bajnok Koszta IV. helye reális, hiszen tavaly neki volt egyedül soft-ütője és most valamennyinek van már. Tehát Koszta nem esett vissza, hanem a három női játékos fejlődött. A vándorserleget 1952 óta kétszer Décseiné, kétszer Koszta és most háromszor Weltnerné nyerte. Még sokáig harc lesz a végleges meg­n­y­er­éséért. A női páros országos bajnokai: 1. Weltnerné—Ivánkai, 2. Koszta —Lőwenstein, 3. Szikora — Balázsi. Az országos bajnokság folyta­tódik. Legközelebbi számunkban közöljük a további eredménye­ket. Az asztaliteniszezők Sopronban játszottak november 21—22-én. Először a soproni siket ipari tanulókkal Lőwenstein I és II. Weicner és Weltner összeállítás­ban 4:0-ra győztek. A soproniak közül Tóth Béla a legtehetsége­sebb. Utána a soproni halló női csa­pattal mérkőztek, 8:1 arányban a budapesti siketek győztek, Welt­nerné, Koszta, Ivánkai, Lőwen­­stein összeállításban. A verseny után kirándultak és megtekintet­ték a város nevezetességeit. Budapest I. oszt. férfi: SSC —Hídépítő 3:13 Gy: Lőwenstein I (3), Welther (0), Lőwenstein II (0), Weicher (0). Lőwenstein kivételével a többiek mélyen formájuk alatt szerepel­tek. SSC — KÜLKER 4:12 Gy: Lőwenstein I (3), Weicher (1) , Lőwenstein li (0), Weltner (0). Még mindig hullámvölgyben van csapatunk. SSC — Egyetértés 8:8 Gy: Weltner (3), Lőwenstein I (2) , Lőwenstein (2), Weicher (1). Győzhettünk volna, ha Lőwen­stein I nem könnyelműsködik. Budapest I. oszt. női: SSC —Fer. HSK 8:8 Gy: Weltnerné (2), Koszta (2), Ivánkai (2), Lőwenstein (2). 7:3- ra vezettünk, majd az ellenfe­lünk 8:7-ig jött fel. És az utolsó játszmában kiegyen­l­ettek. Első­sorban Weltnerné félénksége és Lőweinstein idegessége miatt nem győzhettünk. SSC —Hídépítő 5:11 Gy: Weltnerné (2), Koszta (1), Lőwenstein (1), Ivánkai (1). SSC — FTC II 7:9 Gy: Weltnerné (3), Koszta (2), Lőwenstein (1), Ivánkai (1). Saj­nos, elmaradt a meglepetés. Lő­wenstein és Ivánkái nem bírta az erős iramot. Hiába, erőnlét... erőnlét... és jó idegállapot kel­lene. SSC—Vasúttervező 5:11 Gy: Weltnerné (2), Koszta (2), Ivánkai (1), Lőwenstein (0). Meg­érdemelten kaptunk ki. SSC —Idegenforgalmi 5:11 Gy: Weltnerné (2), Lőwenstein (2), Ivánkai 0), Koszta (0). Fel­tűnő volt Koszta gyenge játéka. VI. kerületi II. oszt. férfi. SSC II —Vasúti főoszt. 13:3 Gy: Takó (4), Gáll (4), Szoloma­­jer (3), Zöld (2). SSC —M. Labor 13:3 Gy: Takó (4), Gál (4), Tóth F. (2), Szolomayer (3). |1. csapatunk tartja jó formáját és veretlenül ve­zet a bajnokságban. Tóth Feri bemutatkozása jól sikerült. W. Gy. pont szettarány 1. Weltnernél 9:2 2. Ivánkai Teréz 8­9:4 3. Lőwenstein Éva6 7:4 4. Koszta Szidónia6 6:5 5. Balázsi G.2 2:8 6. Szikora An­na— 0:10 Kedves Siketek és Nagyothallók Lapja! Szeretnék min­den egy­es ma­gyar sportbar­átunkn­ak írni, akikkel összebarátkoztunk Milá­nóban és Koppenhágában. Mi­vel ezen barátainknak k­ülön-kü­lön írni soik időt venne igénybe, a lapon keresztül fordulunk hoz­zájuk. Ezúton üdvözöljük őket. Igen szép emlékeink vannak, melyeket nem tudunk elfelejteni. A magyarok kiválóan szerepel­tek és mi sokat tanultunk tőlük. Figyelemmel ideérjük lapjuk sportrovatát, így értesültünk újabb rekordjaikról. Pl. a 100 m síkfutásban 11,3 és a 100 m gyorsúszásban 1:02.6 nagyon ki­elégítő eredmény. Én jól ismerem a 100 m gyors­­úszán győztesét, Kun Mihályt, akivel már háromszor versenyez­tünk együtt. Először Milánóban, Másodszor Koppenhágában, har­madszor Hillerödön. Kun Mihály erősebb és jobb nálam. A sok jó magyar úszó közül nekem Kollár pillangózása tet­szik a legjobban. A 400 m-es gyorson és az 1500 m-en világ­rekordot úszott. Az én érzésem, hogy Helsinkiben minden úszó­számban magyarok fognak győz­ni, a női számok kivételével. Vízilabdában már nagyobb küzdelem várható, mert Helsin­kiben többen lesznek a résztvevő országok. Mi már találkoztunk a magyar siket vízipóle-csapattal, sajnos, túlzott arányban. 10:2-re kikaptunk. Mi tartalékosan áll­tunk ki ellenük. Legközelebb, a visszavágón nem lesz ilyen a mérkőzés aránya. Szeptemberben Hamburgban voltunk. Megnéztük a német úszőbajn­ok­ságot. Eredményük után ítélve, nem múlják felül a magyarokat A német úszósport 1960-ban lesz 60 éves. Múlt hetekben televízióban lát­tuk a Magyarország—NSZK nem­zetközi labdarúgó-mérkőzést. Mi nagyon szurkoltunk a magyar csapatnak. Gratulálunk a győze­lemhez. A dán úszósport, sajnos, las­san­ fejlődik. Ez évben csak egy világrekord és 3 dán rekord szü­letett. Nincs lehetőségünk több ed­zésre és a tréning jegy na­gyon drága, amit a saját pén­zünkből kell megfizetni. Ne­héz sorsunk van sportban, de van szívünk. Mi már tavaly óta elkezdtünk spórolni pénzünk­kel, hogy fedezni tudjuk a vis­­­szavágó mérkőzéssel járó utazási költségeket, úgy tudjuk, hogy a magyar­­ Siketek Sport Clubja 1962-ben tartja 50 éves jubileumi ünnepségét. ünnep június Jó lenne, ha ez az hónapban lenne megrendezve, mert akkorra tud­­n­ánk k­i­vern­i szabadság­un­kat. Dániában ezen a téren nehéz a helyzet. Szabadságolási korláto­zás van. Boldog karácsony! ünnepeket és újesztendőt kívánunk az ös­­­szes magyar sportolóknak és to­vábbi sok sikert és jó eredmé­nyeket. John Meisner Peterser» -------------------­ Szép sport a céllövészet Céllövőink alaposan hozzá­fogtak, hogy módszeres edzé­seikkel a siket céllövők élvona­lába küzdjék fel magukat. Bí­zunk bennük és reméljük, hogy megállják majd versenye­ken is helyüket. Lógyakorlat fekvő testhelyzetben Az eredmény értékelése 1959. DECEMBER SAKK-HÍREK 1959. november 12-től folyamat­ban vannak a csütörtöki és va­sárnapi háziversenyei: a IV. oszt. minősítésért. A ПI. oszt. minősí­tésért januárban kezdődnek majd a háziversenyek. Kérem a sport­társakat, pontosan jelenjenek meg, mert jó eredményeket másképp nem tudunk elérni. A most folyó bajnokság TV. for­duló KPM-Siketek találkozója 5:7 eredménnyel végződött. A KPM csapata igen erős, az 1. és 2. táblán II. oszt., a többi táblán végig III. oszt. minősítésű játé­kosokkal álltunk szemben. Szép eredmény volt. Két játék­osunk rosszul játszott, ha szerencsénk lett volna, 9:3 is lehetett volna az eredmény javunkra. Az V. fordulóban az Útépítők­­kel mértük össze erőnket. A mérkőzés a Siketek 8 és fél :3 és fél arányú győzelmét hozta. A VI. fordulóban ellenfelünk a Fü­­szért lesz. Nagyon erős ellenfél, csupa kiváló játékos. Meg kell tar­tanunk veretlenségünket, ez na­gyon szép eredmény volna, egye­sületünk részére. A november 22-i soproni talál­kozó 3:3 eredménnyel végződött. A budapesti csapat, véleményem szerint jobb volt és ha két já­tékosunk jobban játszott volna, úgy az eredmény 5:1 is lehetett volna. Nagyon elbizakodottan, könnyelműen játszottunk. A jö­vőre vonatkozóan le kell von­nunk a tanulságokat és megfon­toltan kell mindig és mindenütt játszanunk. (Wohanka Ferenc) SOPRONI SPORTHÍREK Hat táblán mérték össze tudá­sukat a budapesti és a soproni sakkozók. Eredmény 3:3. Az egyes­­­­­­akon a következő volt az eredmény: Wéber János—Gelencsér József 0:1 Zwolenszky Lajos—Nagy Sándor 1:0 Mamusitz István—Pavlik József 1:0 ifj. Lőwenstein Pál—Varga Ónozó Antal—Bóra Frigyes Frank Péter—Verrasztó János 0:1 Befejeződtek az őszi bajnoksá­gok a röplabda és a labdarúgás terén. A röplabda-csapat a vá­rosi bajnokságban a 4. helyen­ végzett. A Siketnéma tanintézet csapata nyolc induló közül 6. A labdarúgó-csapat a járási bajnok­ság II. osztályában 10 induló kö­zül a 6-ik. László 0:1 1:0 Lövészeink edzésén A SSC lövész szakosztálya újjáalakult. Az MHL VI. ker. Elnöksége lehetővét tette, hogy edzésekre igénybe vehessék a Marcibányi lőteret. Nagy lel­­­kesedéssel és akarattal folyik korszerű felkészülés az olimpiára Herke Ferenc edző irányítása mellett. A céltábla előtt Külföldi író Moris­on: Kolumbusz Kristóf, a tengerész A szerző az Egyesült Álla­mok haditengerészetének tar­talékos ellentengernagya, Harvard-egyetem tanára, vi­­­­lágb­ihírű Kolumbusz-kutató. Maga is végigment vitorlás­hajójával Kolumbusz útvona­lain. Könyvét igen sok nyelvre lefordították és világszerte ha­talmas sik­ert aratott. siketek es м [UNK]о [UNK]а [UNK] LAPJA Terjeszt­ a Siket ex és Nagyothalló. Szövetsége aöntetes.-Ket te. veszünk ! Előfizetés dili I évre tagoknak 1Z- Ft. Égve? «7к [UNK]т» ír.- * - Pil Szerkeszti a szerkesztő bizottság Rózsa Vera, Nagy Ernő, Bógner Gyula. felesé« e/prltpolfi­ lisilloe OvS* Feie’és kiadói Nagy Elérném« fenota­ ei­ooo*i Siketek »• N.gvothanok Szövete**. Budapest VI. Benezdi liter telefon! «99—SS# S«kr» tannyomda Vili.. ttökk Szi­kid utca »