Hargita, 1982. május (15. évfolyam, 102-126. szám)

1982-05-25 / 121. szám

B osztály I. csoport 1982. MA.il­l 25.. KEDD 1.Poli­tehnico 29195 61-2743 2.Focşani 29173 41-2437 3.Beszterce 29148 54-1936 4.Suceava 29164 56-3036 5.Buzău 29154 41-2034 6.Botoşani 29134 56-3830 7.FCM Galați 29118 41-3030 8.Medgidia 29126 30-3830 9.Sepsi MSK 29117 43-3929 10.Vaslui 29133 33-3529 11.FCM Brăila29108 37-3228 12.P. Neamț 29116 36-3628 13.Tulcea 29115 32-4627 14.Jövő 29106 29-4026 15.CSU Galați29122 35-5126 16.Construct. 29112 35-5424 17.Tecuci 29 73 16-5717 18.Săvinești 29 28 17-7712 Meg kell ismételni a rajtot! Lehangoló volt a vasárnap dé­li kedvcsinálónak szánt atlétikai bemutató a Csíkszeredai Traktor pályán. A szándék azt tervezte, hogy tizenöt percre bár, ezzel a kis versennyel, a teljes névtelen­ségből fölmutat valamit abból a nagyon lelkiismeretes, saj­nos, nem annyira eredményes munkából, amit maroknyi meg­szállottja ennek a kétség kívül legszebb sportágnak, a megye­­székhely Iskolás Sportklubja ke­retében végez. Nem sikerült, an­nak ellenére, hogy a múlt hét elején a sportág vezetése (a megyei atlétikai komisszió) er­re nagyon határozott ígéretet tett. A lelátó állva várta és kí­sérte az ISK házi­ versenyét, né­hány bíztató szó is elhangzott a vágtázok felé, a 800-asokat már meg is tapsolták néhányan, de ez ég egy világon nem értett a Stadion semmit az egészből a­­­zért kívül, hogy látta a pirosme­zes futókat „valamiért szaladni". A hangosbemondó mestere, ke­zelője nem került elő, nem volt elég az egy hét, hogy előkerít­sék ! Nem tudom hányadszor nyeli már le a sporttanács ezt a galuskát ?! A kis és nagy műkorcsolyások bajnokságán né­hányszor megtette, lem most - ígéret, fogadkozás mindhiába — ismét ! Bosszantó ez a közöny. Pedig egy pillanatra reméltük­ néhányan a lelátón, hogy ezzel a mini-versennyel új szelek szár­nyán rajtol a megyeszékhely at­létika-sportja. Kedvcsinálónak szánta a ren-Papp Attila végig vezette a 800-ason a bolyt. (Nagy P. Zol­­tán felvételei i­detőség - mint mondottam - a vasárnapi bemutatót, sajnos nem lett belőle több, néhány nem ép­pen szalonképes, megjegyzés­sel kísért intermezzonál, amire nem szívesen fog emlékezni még az a féltucatnyi magányos fia­tal atléta sem, aki a legjobb szándékkal állt rajthoz. íme, a névsoruk a célbafutás sorrend­jében: 100-on: Demeter Tibor (11,2), Sándor Csaba (11,4), Papp Attila (11,8), Molnár Já­nos, Silló Gábor, Csorba Ferenc. 800 méteren a sorrend: Papp Attila (2:03,00), Molnár János (2:08,00), Silló Gábor, Csorba Ferenc, Dragu Dániel,­ Balázs Sándor. Nem világrengetőek e­­zek az eredmények, de egy ne­vet talán érdemes megjegyezni a bolyból : a Papp Attiláét. Kö­zéptávon rengeteg munkával föl­futhat valamelyik dobogóra. Jövő vasárnap a Székelyud­varhelyi ISK-sok próbálják meg (mert úgy látszik próba ez a ja­vából) a bemutatkozást. Talán több szerencsével ! Koszta István Az ISK vágtázói feleúton. A sorrend a célban sem változott. LABDARÚGÓ VASÁRNAP • FÜSTBEMENT SZÉKELYUDVARHELYI TERVEK KERESZTÚRON • EGYETLEN PONTOT NEM SZERZETT A MEGYEHATÁRON BE­LÜL IDEGEN PÁLYÁN A HALADÁS • NÉGY GÓL AZ UTOLSÓ NEGYEDÓRÁBAN BALANBANYAN • A TRAKTOR BŰVÖS NÉ­GYESE ? • LEMONDOTT A TOVÁBBJUTÁSRÓL A CSÍKSZERE­DAI HARGITA • VERGŐDIK A JÖVŐ Sajnos minden bajnokság vé­ge nálunk óriási stressz a szur­kolónak. Persze szívesen szorít az ember kedvenc együttese el­sőbbségéért, mondjuk második helyéért, de ahhoz sportszív is kell, hogy az utolsó pillanatig bizonytalankodó csapata mellett is kitartson. Mert ugye lépett zász­lókkal is a miénk az a zászló , így aztán, ha nem is szó szerint, de vérremenő a küzdelem, a harc a pályán és a lelátón is egy­­egy tétmérkőzésen, mintha a vi­lág sorsa dőlne el. Milyen ki­csi ez a világ egyébként. A Székelyudvarhelyi Haladás, egyetlen B-ligára érett csapa­tunk ebben a szezonban képte­len a megyén belül pontot sze­rezni idegen pályán, s amit gyűjtött (az angol táblázat sze­rint a -1-7 pontot), azt valóban idegen pályán szerezte. Amikor Balánbányán játszott, a legmé­lyebb kútban volt a bányászcsa­­pat, úgy küzdöttek a pontokért hazai pályán, mint az oroszlá­nok. Toplicán viszont eleve a hazaiak voltak a favoritok, és a­­mikor még mindig reményked­tünk, ugye, jött a leiskolázás Csíkszeredában. A Traktor fel­szabadultan, iskolajátékkal le­lépte a bajnokjelöltet 4—0-ra ! A tegnap Székelykeresztúron az­tán minden elveszett. A C-osz­­tályban foggal és körömmel ka­paszkodó Egyesülés az első fél­idő vége előtt egy perccel már 3- 0-ra vezetett! Tovább min­den szinte hajszálpontosan úgy történt mint Santiago de Chilé­ben. És a Haladás egy lépés­sel hátrább lépett a sorban. Ez­zel a keresztúri három góllal e­­gyébként kiegyenlítettek „a töb­biek": Udvarhelyen 12 gólt kap­tak, s egyet-egyet rúgott az E­­gyesülés és Balánbánya - „ide­genben" aztán visszakapta a 12- öt a Haladás és csak 4-et rú­gott. Kettőt Keresztúron, egyet­­egyet Balánbányán és Toplicán. Szóval, töprenghetünk azért e­­zen a mérlegen ! A Maros gól­nélküli döntetlenre játszott itt­hon a Nitramoniával. A többi hazai pályán, a bá­nyászcsapat 73 percig spórolt, játszadozott, s amikor a baráti testvércsapat már elkönyvelte a két pontot, programozva rúgtak neki négyet. Érdekes. A Traktor másodszor győzött hazai pályán 4- 0-ra (bűvös ez a 4-0 !), s en­nek a négyesnek az értéke any- MÉLTÓN A CSAPAT­­KAPITÁNYI CÍMHEZ ! Több mint 70 percen ke­resztül eredménytelenül ost­romolták a balánbányai csa­tárok a barátiak kapuját s mint ilyenkor lenni szokott, a sok kihagyott helyzet meg­­bosszulta magát, a vendégek ártatlannak látszó támadás végén gólt szereztek. Az u­­tolsó 20 percben, Gergely At­tila, a balánbányaiak csa­patkapitánya valósággal ma­gával ragadta csapattársa­it Az egész pályát bejátszot­­ta, részese volt az első két gól előkészítésének, szemfü­­lességét dicséri a harmadik gól, majd az utolsó percben akkora gólt rúgott a vendégek kapujába, amelyre még hosz­­szú idő múlva is emlékezni fognak a nézők. Méltán ér­demelte ki a csapatkapitány a találkozó végén a mintegy 1000 főnyi szurkoló vas­tap­sát . C osztály, XII. csoport 1.Szecsele 26155 32-2335 2.Haladás 26162 50 2334 3.Nitramonia 26118 34-2230 4.Bálán 26133 37-5229 5.Toplica 26116 33 2728 6.Metróm 26 98 23-2126 7.Traktor 26113 38-3325 8.Viktóriav. 26 97 28-2925 9.Barát 26113 28-4125 10­. Vasas 26112 31-2824 11.Utilajul 26112 25-3224 12.Zernyest 26 95 35-3723 13.Kézdi 26 95 25-3123 14.Keresztúr 26103 33-4023 15.Kárpátok 26 77 35-3921 16.Feketeh. 26 93 20-2921 nyival több, hogy annak a bras­sói Metromnak rúgták, amely különben a legkevesebb gólt kapta az idei bajnokságban. Va­sárnapig 17-et. A megyei baj­nokságban úgy tetszik, hogy a Szentsimoni Vörös Lobogó vég­képp megfutott. Az utolsó két forduló előtt négy pont az elő­nye a Bútor, az Egyesülés és a Haladás előtt. Az outsider-nek induló Hargita tehát kifulladt a végére. A Gyergyószentmiklósi Jövő nagy győzelmet aratott a Brăi­­lai FCM Progresul ellen a má­sodik félidőben. Büntetőből e­­gyerrlít Bartha fordulás után 2 perccel, s 4 perccel később u­­gyancsak Bartha­ megszerzi a győzelmet jelentő másodikat. Mateianu mester ezzel a breilai csapattal, amelyet vasárnap vendégül láttunk Szentmiklóson próbálja újravarázsolni a nagy­bányai csodát. Az első félidő já­téka alapján ítélve, fog az men­ni! Nagy volt tehát vasárnap a jövő győzelme, de talán kissé késői ez a csipegetés, gyűjtöge­tés öt fordulóval a vége előtt. Lankad a szurkolók kitartása is, alig ezren voltak kint a pályán vasárnap. Reméljünk még ! Más eredmények: B-osztály: Delta - Tecuci 4-0, Focșani - Medgidia 1-0, Ceah­lăul - Suceava 1-0, Poli - KÁRÖRÖM ? ! Ha még tart néhány per­cet a meccs, lehet hogy dön­tetlen lesz az eredmény. Vé­­gülis győztek a keresztúriak. S mikor már oszladozni kez­dett a közönség, az egyik udvarhelyi szurkoló a keresz­túriak felé fordulva kiálltja , úgyis a megyei bajnokságba kerültök !... S kárörvenden röhög hozzá. Kérdés: boldogabbak lesz­nek akkor az udvarhelyi szur­kolók ? ! Beszterce 0-0, Sepsi — Galaţi-­ CSU 3-0, FCM Galaţi - Con­structorul Iaşi 4—1, Buzău — Să­­vineşti 4—0, Vaslui — Botoşani 1-0. A következő forduló: Ce­ahlăul Piatra Neamţ - Gyergyó­szentmiklósi Jövő, Botoşani Poli, Delta - Medgidia, Tecuci — FCM Galaţi, Săvineşti — Foc­şani, Constructorul — Buzău, CSU — Brăila, Suceava — Vaslui, Besz­terce — Sepsi. C-osztály: Kézdi Vasas - Fe­ketehalom 1-0, Fogaras - Chi­mia Viktóriaváros 2—1, Zernyest — Szecseleváros 0-2, Kárpátok - Sepsi Vasas 1-0. A következő forduló: Chima - Nitramonia, Feketehalom — Balánbányai Bá­nyász, Szecseleváros — Traktor, Fogaras - Székelyudvarhelyi Ha­ladás, Sepsi Vasas - Zernyest, Székelykeresztúri Egyesülés Kézdi Vasas, Toplicai Maros - Kárpátok, Metrom - Barát. Megyei­ bajnokság : Nagyga­­lambfalva — Galócás 7—1, Ho­dos — Tusnádfürdő 6-0, Ditró - Kányád 5—0, Vlahica — Csíksze­redai Hargita 2—2, Csíkszentsi­­mon — Karcfalva 4-1. Ez történt az A-osztályban. Kellett ez a kis szünet az A- osztályos csapatoknak. A szusz­­szanó rendezte a sorokat, s né­hány rendkívüli teljesítményre is telt a pihenő után. Az Aradi UT másodszor győz a tavaszi fordulóban otthon (!), ezúttal 5—0-ra a Tirgoviste ellen. Nem kisebb a Jiul teljesítménye a fő­városi Politehnica pályán, a­­hol 2-0-ás vezetés után, majd 10 perccel a vége előtt ismét 3—2-es vezetés után 3-3-as dön­tetlenre játszott. Kávai kapus a mérkőzés hőse volt. Meggondol­­koztató az Argeş FC 7—1-es győzelme otthon az FC Olt el­len, a szerényebb győzelem csak a 16. helyhez lett volna elég a piteşti­eknek. A 7—1-es­ek az egyedüliek, akiknek pozitív a gólarányuk a rangsor 6. helyé­től az utolsóig. További ered­mények: Chimia - Corvinul 2-0 Craiova - Brassói FCM 2-1, Temesvári Poli — Progresul 3-0, Steaua — Kolozsvári U 4-1, FC Bacău — Bukaresti Dinamo 1—1, Marosvásárhelyi ASA — FC Con­stanţa 3—0. Négy tizenegyest­­í­téltek vasárnap: Rimnicu Vil­­cean, majd Piteşti-en kettőt, a 28. percben­ ebből szerezték az első gólt a hazaiak­­, és egyet a Steaua stadionban 3—1-es ál­­lásnál. Érdekessége még a for­dulónak, hogy a 37 gólnak a ne­gyedét a 42. és a 47. perc kö­zött rúgták. A következő fordu­lót május 29.-én, szombaton játsszák. Addig szerdán : Kupa negyeddöntők. PIONÍRMODELLEZŐK ME­GYEI SEREGSZEMLÉJE HOMORÓDFÜRDŐN Május 19—23 között zajlott le Homoródfürdőn a pionírok és­ is­kolások megyei vetélkedője a műszaki-alkotási tevékenység e­­gyes ágazataiban. A mintegy 200 gyermeket felvonultató se­regszemle győztesei: AUTÓMO­­DELLEZÉS — RC-kategória — Gré­­pa István (Gyergyószentmiklósi Pionírház); REPÜLŐMODELLE­­ZÉS (vitorlázók-planorok) F1- kategória: Kiss Zoltán (Székely­keresztúri Pionírház); F2 kate­gória : Szőcs Attila (Székelyud­varhelyi Pionírház); A 1-kategó­ria: Tofán Attila (Gyergyószent­­miklósi Pionírház); Bl-kategó­­ria (gumimotorosok): Gábor Pé­ter (Székelykeresztúri Pionír­ház) ; távirányítótt modell — RC kategória: Székelykeresztúri pi­onírház; kartonmodellek: Gyer­gyószentmiklósi 6-os számú Ál­talános Iskola: RADIOTELEGRA­FIA (adás és vétel)­­ lányok : Tankó Enikő (Madéfolva), Már­ton Angéla (Lövéte) és Orbán Ibolya. Fiúk: András Mihály (Székelyudvarhely) és Tamás Győző (Vlahica) RÁDIOGONIO­­METRIA (rókavadászat) lányok: Tankó Enikő (Madéfolva), fiúk: Szabó András (Madéfolva). RA­KÉTAMODELLEZÉS ÉS RAKÉTA­REPÜLŐK Székelykeresztúri Pi­onírház. A körrepülők és hajó­­modellezők megyei versenyére június 5-6-án kerül sor TopF­ SZABADFOGÁSÚ BIRKÓZÁS Hét ország olimpiai remény­ségeinek nagyszabású viadalára került sor Bukarestben. A ran­gos találkozón kitűnően szere­pelt a Székelyudvarhelyi ISK új­donsült országos bajnoka, Ger­gely László, aki a 68 kilogram­mos súlycsoportban minden el­lenfelét legyőzve került a dobo­gó legmagasabb fokára . TEKE Jól rajtoltak megyénk csapa­tai az A-osztályba való jutá­sért beindult selejtezőn. A Csík­szeredai Szövetkezet hazai pá­lyán 5496-4721 arányban múlta felül a Brassói Vasutast, s a 775 fás előny biztos továbbjutást je­lent. A Csíkszeredai Akarat 4833 — 4607 arányú vereséget szen­vedett Sepsiszentgyörgyön a hely­beli Építőktől, a 226 fő hátrány behozható a visszavágón. A riói csapatok küzdelmében a Székely­­udvarhelyi Textil Sepsiszentgyör­gyön 1976—1923 arányban győz­te le a helybeli Építőket s 53 fa előnnyel várja a ZeteLakán meg­rendezendő visszavágót. Mind­három visszavágó mérkőzésre május 29-én, szombaton kerül sor. Megyei bajnokság 1. Szentsimon 20 13 2. Ditró 3. Hodos 4. Hargita 5. Vlahica 6. Kányád 20 11 20 12 20 12 20 10 20 7. N­galambi. 20 8. Galócás 20 9 Remete 20 10. Tusnádi. 20 11. Karcfalva 20­­15 31 17 27­­25 27 23 27 21 25 44 16 52 16 45 16 66 16 48 14 46 12 SPORTNAPLÓ — A szászrégeni kosárlabdázó öregfiúk meghívásos tornát ren­deztek szombat-vasárnapra. A megyénkből a Gyergyószentmik­­lósi Akarat, egy székelyudvarhe­lyi csapat és a Csíkszeredai ter­vezők vettek részt. Ott voltaz még­ a Marosvásárhelyi Akarat és nyilván a rendező szászrégeni öregfiúk, a görgényi Fások, a Szovátai Medve-tó és a Sepsi­szentgyörgyi Tudomány. Két cso­portban folyt a verseny, majd egymás közötti helyező mérkő­zések következtek. A döntők e­­redményei: 7.-8. helyért: Med­ve-tó — Fások 42-40; 5—6. he­lyért: Tudomány — Csíkszeredai Tervezők 52-44; 3—4. helyért: Gyergyószentmiklósi Akarat - Székelyudvarhely 64—43, az 1.-2. helyért: Marosvásárhelyi Aka­rat - Szászrégen 60—43. A tor­nát tehát a vásárhelyiek nyerték. — Toplicán befejeződött az ál­talános iskolák labdarúgó csa­patainak zónabajnoksága. A 13- 14 évesek csoportját a toplicai mat.-fsz. líceum csapata nyerte. 4-0-ra győztek a várhegyi ipari líceum csapata és 3-2-re a bor­széki általános iskolások ellen. A döntőt Balánbányán játszák, május 30.-án, vasárnap. ­ Munkatársaink voltak: Barabás Attila, Kovács László, Fülöp Zoltán, Fonya József, Kiss László.