Megyei Tükör, 1976. november (9. évfolyam, 1490-1515. szám)

1976-11-01 / 1490. szám

SPURT Október 31-én rajtolt az Ifjúság Téli Kupája Az igaz ,hogy megint a telet emlegetjük, de nem azért, mert sür­getjük is. Tudjuk, tudjuk, sok még az őszi tennivaló. De a sportberkek­ben napirendre kerül az IFFÚSÁGI TÉLI KUPA küzdelemsorozat. Hogy nem lehet síelni, szánkózni, korcsolyázni, az igaz, de az is, hogy a Téli Kupa keretén belül lehet sakkozni, pingpongozni. Amikor a központi irányító szervek e korai dátumokr­a tűzték a rajtot, akkor ép­pen e két utóbbi sportág versenyeinek lebonyolítására gondoltak. És éppen azért, hogy elkerüljék a versenyek torlódását, de biztosíthassák térben és időben a versenysorozat összes szakaszainak nyugodt, pontos megrendezését. Az előző évek gyakorlata igazolta, hogy szükség volt ezen intézkedésre, hiszen nem egy városban, faluban elmaradtak a megyei döntőket megelőző versenyszakaszok. Példákat tudnánk mondani. Nem mondunk most a rajt előtti pillanatokban. Azért, hogy ne legyünk ün­­neprontók. Mert — gondoljuk — ilyen nagy versenysorozatnak ünne­pélyes keretet szoktak biztosítani a rendezők (ugye ?). Példázgatások he­lyett köszöntjük a résztvevőket, és felhívják figyelmüket e rangos ve­télkedők nyújtotta lehetőségekre. Az idén nem rendeznek országos dön­tőket, de a szervezők gondoskodtak az országos szintű tornákról. A jégkorongozók és korcsolyázók a December 30. Kupán, a szánkósok az Ezüstszánkó sinaiai versenyén, a síelők a KISZ-Kupán, a­ sakkozók Függetlenségi Kupán találkozhatnak majd az ország legjobbjaival. Per­­­sze azok, akik kiharcolják a részvétel jogát. És még valamit elárulunk : valamennyi nagy versenyen jelen lesznek a szakszövetségek képviselői, a legjobbakat,­­ a legtehetségesebbeket a sportegyesületek, sportiskolák felé irányítják. Merjük hinni, hogy illetékes megyei szerveink felkészültek a hagyo­mányos versenysorozatra, és ezen túl minden, minden csak a verseny­zőkön, a résztvevőkön múlik. Nekik pedig sok sikert kívánunk! MEGYEI TIÍKOR mindei Iliit O­urdcivel 1976. NOVEMBER 1., Napkelte : 6,53 Napnyugta : 17,07 Eltelt : 306 nap Hátravan : 60 nap 2aMaí«^is ■ffciVr,-. ■.. .*~f—■' -V - '.--V A-OSZTÁLY A VENDÉGEK NAPJA Szépen kezdődött a XI. forduló: UTA — Diáksport 2—0. Haladás—Temesvár 0— 2. S mindjárt azzal folytatjuk, hogy nincs már veretlen csapat az A-osztály­­ban. Aztán következett a vasárnap, a ven­dégek napja. Három döntetlen és egy győzelem az idegenben szerepelt csa­patok mérlege: Iași — Zsil 1—2. Mul­­tescu és Dumitrache góljára tizenegyes­sel válaszol Iași. Romiia értékesí­ti, de ez kevés. Craiova — FC Bihar 1— 1. S ha a 75. percben M. Marian nem a kapufát találja el... Lett volna síri csend a „San Siro“-ban. KC Kor­­vin — FC Argeș 1—1. Csak egy térfé­len pattogott a labda, mert az első félidőben a Korvin, a másodikban az Argeș támadott többet. Galac — Steaua 1—1. Hullámvölgyben a baj­nokcsapat. Nem sokan hagytak pon­tot Galacon, de a Steaua ott felejtett egyet. És most következzenek a hazai győzelmek: Dinamo — Bakui SC 2—X. Két pont öröme mellett Dudu Georges­­cu mást is ünnepelhet. Nem többször, de egyszer csak betalált egykori csa­pattársa, Constantinescu hálójába. Ra­pid — ASA 2—0. Na tessék, még rá­adásul Rîșniță egy büntetőt is kiha­gyott. Resica — Konstanca 2—0. Ez si­mábban ment, mint gondoltuk, pedig nagyot védett a vendégek kapusa. A XII. FORDULÓ : Steaua — Diák­sport; FC Argeș — Resica; Craiova — UTA; Haladás — Rapid; Temesvár — Galac; Zsil — Bakói SC; FC Bihar — Dinamo; ASA — Iași;Konstanca — FC Korvin; B-OSZTALY OSC — PETROL 0—0 Sepsiszentgyörgy, 5000 néző. Vezette: Streng Octavian (Nagyvárad). OSC: Szabó—Antal, Goga, Sărac, Ispas—Bu­sin, Benczik, Bokor—Elekes (Salamon), Siklódi, Radu. PETROL : Constantin Oh. — Dumitrescu Gh„ Éne, Sotir, Constantin I. — Negoiță, Dumitrescu F., Simaciu — Fan­tea, Toporan, Pistus (Mănăstire). Sárga lap: Antal, Sima­ciu. Szögletarány: 0—2 (1—1). Kapura­­lövések: 12—10 (kapu területére: 0—2). Nagyon tartott egymástól a két csa­pat, s ez a kölcsönös „tiszteletadás“ rá­nyomta bélyegét a játékra. Már az el­ső percekben csapkodó, kapkodó játék folyt a pályán. Az első kapura lövést a 7. percben jegyezzük fel. Sărac ki­vár a közbelépéssel és Toporan kihasz­nálja a lehetőséget — kapura lő. Sze­rencsére a hosszú sarok mellett zúg el a labda. A 10. percben Goga ragyogó cselsorozattal tör előre, aztán Siklódi­­val próbál összejátszani, Siklódi viszont nem érti meg és felszabadít a védelem. A 16. percben Goga megint előretör, és mintegy 20—25 méterről nagy erővel megcélozza a felső sarkot. A kapus bravúrosan nyomja ki alapvonalon túl­ra a labdát. Hét perccel később ugyan­az a Goga az alsó sarokra lő veszélye­sen — ezt is szögletre hárítja a figyel­mes kapus. Újabb 3 perc és újabb Go­­ga-lövés. Ez már nem sikerült a leg­jobban, a kapus kezébe száll a labda. Aztán Bokor nagy erejű lövését üti szögletre a kapus, majd a 4. percben Elekes nagyszerű labdájával Radu tör­hetne kapura, de Radu egy védőbe rúgja a labdát és újabb szöglethez jut az OSC... Ez történt az első félidőben. Úgy érzem, e negyvenöt perc alatt szalasztottuk ki kezünkből a két baj­noki pontot. A gólhelyzetek alapján ál­lítom ezt. Szünet után változik a játék képe. Többet és veszélyesebben támad a Petrol. Igaz, a 46. percben egy Siklódi­ —Bokor összjáték gólt hozhatna, de az utóbbi lövése egy védőn irányt változ­tat. A következő percben Elekes lő nagyon gyengén kapura, majd a 60. percben Siklódi lövését védheti bizto­san a vendégek kapusa. A vendégek két nagy gólhelyzetét jegyezzük fel : az 53. percben Pantea beadását hár­man várják, és Toporea gyatrán mel­lé fejeli, majd a 64. percben Dumitres­cu F. lövését Ispas a gólvonalról hárít­ja... Ez történt a második félidőben. Ez és­ semmi több. Mezőnyjáték jelle­mezte a találkozó nagyobb részét. Csa­táraink egyszerűen nem tudtak kibon­takozni. Radu és Siklódi nem találták meg a kapu felé vezető utat, keveset lőtték és különösen Radu sok passzt el­t hibázott. A fedezetsor többnyire a­ vé­dekezésre összpontosított, a támadások építésében és befejezésében elszürkül­tek. A csapat legveszélyesebb „csatára“ a középhátvéd Goga volt. Mind a vé­­dekezésben, mind a támadások építé­sében és befejezésében felülmúlta csa­pattársait. Mellette dicséret illeti hátvédeket, hiszen sorozatban verték vissza a vendégek próbálkozásait, vagy egyszerűen megakadályozták a táma­dásaik kibontakozását. Szabó kapusnak nem akadt sok védenivalója, és mégis meglepően ideges volt. Vétett egy-két ziccert, amelyekből bizony gól is eshe­tett volna. A vendégcsapat nem igazolta hírne­vét. Adósunk maradt a jó játékkal. A pontosztozkodás csak részben ked­vező. Véleményünk szerint egy lelke­sebb támadójátékkal megszerezhettük volna a két pontot. Na persze ilyen a játék. Nem mindig úgy sikerül, aho­gyan a szurkolók szeretnék. De így sincs ok a szégyenkezésre, az elkese­redésre, hiszen eddig még csak Sepsi­­szentgyörgyön veszített pontot az él­lovas. I. CSOPORT : Gabun CSU — Călă­rași 3—0; Buzău — Brăila 1—0; OSC — Petrol 0—0; Prahova — Borzești 2—0; Plopeni — Săvinești 2—0; Foc­șani — Pașcani 1—1; Tecuci — Gura Humorului 4—0; Portul — Km. Sărat 0—0; Piatra Neamț -— Suceava 2—1. 18.Rm. Sărat 11 0 4 7 6—23 4 A XII. FORDULÓ: Rm.Sărat — Te­cuci; Buzău — Prahova: Piatra Neamț —OSC; Gura Humorului — Plopeni; Suceava — Călărași; Portul — Pașcani; Petrol — Săvinești; Borzești — Galaei CSU; Brăila — Focșani. II. CSOPORT: Dicsőszentmártoni Kémia — Turnu Măgurele 1—0; Aka­rat — Giurgiu 3—2; Technometal 1— Szeben 1—0; Tîrgoviște — Vasas 3—1; Traktor — Kudzsir 1—0; Fogaras — Moreni 2—0; Rm. Vilcea — Alexandria 1—0; Craiova — SNO 3—0. A Slatina — Steagul Roșu mérkőzést kedden játsszák. 1.Tîrgoviște 11 7 3 116— 517 17.SNO 11 3 0 8 8—16 6 18.Technometal 11 1 2 8 7—19 4 A KÖVETKEZŐ FORDULÓ: Foga­­ras — Szeben; SNO — Technometal; Steagul Roșu — Akarat; Kudzsir — Craiova; Vasas — Moreni; Alexand­ria — Traktor; Tr. Măgurele — Tîrgo­viște; Giurgiu — Kémia; Slatina — Rm. Vilcea. III. CSOPORT: Beszterce — Brail 0—0; Egyetem — Tv. CFR 2—0; Arán — Kv. CFR 1—0; Temesvári UM —, L­upény 2—0; Sziget — Aranyosgyéres 2—0; Nagybánya — Szászváros 3—0; Torda — Déva 3—0; Kapnikbánya — Zilah 1—1; Kalán — Szatmár 0—0. 1.Szatmár 11 8 2 124— 718 17. Déva 11 4 1­6 8—16 9 18. Kapnikbánya 11 2 2 7 13—20 6 A XII. FORDULÓ : Lupény — Sziget; Aranyosgyéres — Nagybánya; Egyetem — Kalán; Déva — Kv. CFR; Szatmár —Tv­ UM; Brád — Kapnikbánya; Zi­lah — Beszterce; Szászváros — Torda; Tv. CFR — Arad. C-OSZTÁLY Gyergyószentmiklós — Brassói CSU 1—0; Balánbánya — Viktória 2—0; Metrum — Egyesülés 1—0; Barót — Székelyudvarhely 1—0; Fások —­Foga­­ras 4—2; Torpedo — Maros 4—0; Kár­pátok — Szecsele 0—0. A Măgura — ICIM mérkőzés 1—0-ás ICIM vezetés­nél a 78. percben félbeszakadt. 1.CSU 1070315— 71 1 A. XI. FORDULÓUdvarhely — Gyergyószentmiklós; CSU — ICIM; Viktóriaváros — Fások; Maros — Ba­rót; Szecsele — Balánbánya; Măgura— Torpedó; Metróm — Kárpátok; Egye­sülés — Fogaras. METRÓM — EGYESÜLÉS 1—0 (0—0) Brassó, Metrom-pálya, 200 néző. Ve­zette: Udrea Ilie (Bukarest) METRÓM: Smeu — Oprea, Marian, Boros, Vlas, Răduțoiu, Șișcă, Dan (Grigora­ș), Bălan, Gobia, Ionescu. EGYESÜLÉS: Fü­löp — Szőcs, Ioniță, Rădulescu, Burnichi (Bo­­riceanu, Mezei), Fodor, Tifrea, Holló, Irimia, Bahrin, Rusandu. Sárga lap : Vlas, Tifrea. Szögletarány: 13—5 (4—2). Góllövő: Bălan (75. p). Balszerencsés körülmények között ve­szített az Egyesülés. A Metróm többet, de a vendégek veszélyesebben támad­tak. Az 55. percben Bahrin lövése kapufán csattan, a visszapattanó labdát a pedig Szőcs véti el. Tíz perccel később Bahrin hagy ki óriási gólhelyzetet. Az utolsó percekben beszorul saját ka­puja elé az Egyesülés. A 75. percben az Egyesülés játékosát, Ionitát lökik, a bíró sípja néma marad, a labda Bălan elé kerül és a gól. Hét perccel később tizenegyessel ajándékozza meg Udrea játékvezető a Metromot. Bădu­oiu lövé­sét védi Fülöp... Aztán közvetett sza­badrúgást ítél a bíró, nem tudni, mi­ért... így volt ez az utolsó percekben. Szó, mi szó, gyengén és elfogultan (a Metróm javára) bíráskodott Udrea já­tékvezető. (NAGYHALMÁGYI) GYERGYÓSZENTMIKLÓS — CSU 1—0 (0—0) Gyergyószentmiklós, kb. 1300 néző. Vezette: Burlacu (Borzești). GYERGYÓ: Tamás—Cerchizan, Rúzsa, Buslig, Gala­­czi — Ruszi, Csibi (György, Cioloboc), Bálint — Muntyán, Bartha, Farkas. CSU.: Anuței—Porumbiță, Nicoară, Pa­nache, Dumitrescu—Pînzeriuc, Albotă—Piscoreanu, Mihăilescu, Nagy, Pa­puc. Sárga lap : Bartha, Buslig, Mihăi­lescu. Kiállítva: Bálint (75. p). Szöglet­­arány: 9—1. Góllövő: Farkas (86. p). Tapogatózó, gólhelyzet nélküli játék jellemzi az első félidőt. Szünet után fo­kozódik az iram, gyakoriak a kemény, belemenések. Egy ilyen belemenés ál­dozata lesz Bálint, akit Albota színész­kedése után tévedésből állít ki a bíró. Három percig áll a játék. Aztán tíz emberrel kezd erősíteni a hazai csa­pat. Cioloboc gólhelyzete után Cerchi­zan kapufát lő, majd Farkas egy bom­bagólt. 1—0 után megjön a szurkolók hangja. Érdekes, miért ilyen későn. Miért akkor, amikor már biztos a győzelem. A biztatásra a gól előtt lett volna szükség. Amikor gyengébben ment a csapat. . .(MÁLNÁS!) FASOK — FOGARAS 4—2 (0—1) Kézdivásárhely, 300 néző. Vezette: Kósa (Marosvásárhely). FASOK: Pol­gár — Varga L, Varga D., Radu, Isl­­zel (Orbán) — Kiss I., Barabás Z. — Szőcs, Kelemen, Ionescu, Selymes IV. A Fások góllövői: Varga D. (51 P), Selymes IV. (57. p. 65. p, 72. p). Háromezer résztvevővel nyitották meg az Ifjúsági Téli Kupát Kézdivásárhe­­lyen, aztán az érdeklődés középpontjá­ba a foci került. Mindenki hazai győ­zelmet várt a sereghajtók rangadóján. Az első félidőben a vendégek vezetést szereznek. A hazaiak csak a második negyvenöt percben találják meg a ka­pu felé vezető utat. A csatársorba elő­jött Varga Dénes egyenlít, majd Sely­mes megszerzi a vezetést. Nem sokáig örülhet a lelátó, mert a vendégek e­­gyenlítenek. Kezdődik minden elölről. És milyen jól. Az önmagára talált Selymes újabb két góllal eldönti a mérkőzés sorsát. (FARKAS) BAROT — SZÉKELYUDVARHELY 1—0 (1—0) Bárót, 2000 néző. Vezette: Marin F. (Bukarest). BARÓT: Lőrincz—Bedő, He­­gyesi, Szotyori, Fejes—Iordan (Rákosi), Adorján, Diaconescu—Tokos, Tausch, Benkő (Antal). UDVARHELY : Dósa — Rácz, Béres, Fodor, Mihály — Jánosi, Mósa (Jére, Kovács), Jakab — László L. Borbély, László Gy. Sárga lap: Fo­dor. Szögletarány: 8—3. Góllövő: To­kos (10. p). Jó iramú ,látványos játékot produ­kált a két csapat. Az első félidőt végig a bányászok uralták, óriási fölényük azonban csak egy gólt eredményezett. Szünet után erősít a vendégcsapat, de nem tudja tartani a hazaiak diktálta iramot, és újra a bányászok veszik át a kezdeményezést. Dósa kapus, majd Béres és Rácz nemegyszer hősiesen há­rítják a gólba tartó lövéseket. A 19. és a 85. percben Lőrincznek is akad dolga. Egygólos hazai győzelemmel ér véget a találkozó. (FAZEKAS) BALÁNBÁNYA — VIKTÓRIA 2—0 (1—0) Balánbánya, 750 néző. Vezette: To­ma­lüe (Bakó). BALÁNBÁNYA : Sor­ban—Tudósé, Posea, Kovács, Erőss, Lucaciu, Dima, Humelnicu (Bucataru), Ion, Gheorghinoiu, Iojiban (Gergely). VIKTÓRIA : Tăutu—Staicu, Knall, E­­nache, Banea, Mamai­, Ciu­mas, Isac, Ciceu, Olagu (Dudás, Staneu), Mareș. Sárga lap : Enache. Szögletarány: 5—3. Góllövők: Humelnicu (40. p), Erőss (72. P). A vártnál nagyobb erőpróba előtt áll­tak a bányászok. A vendégek nagy­szerűen kezdtek, s a hazaiak csak félidő véghajrájában kerekedtek felül.­­ Ekkor egy Kovács—Humelnicu meghozta a vezető gólt. Szünet akció után megint csak a vendégek kezdeményez­nek, a hazaiak távoli lövésekkel pró­bálkoznak. A 72. percben Erőss lefut­ja őrzőit, és beállítja a végeredményt. Torna játékvezető jól bíráskodott. Eré­lyesen, igazságosan.­­BÁLINT. KÁRPÁTOK — SZECSELE 0—0 Brassó, Kárpátok-páiya, 300 néző. Vezette: Avram N. (Bukarest). KÁR­PÁTOK: Ștefanov — Voicu, Stoi, Hó­­dis, Luputan, Avram, Lungu, Șerban, Moraru, Isăilă, Surducan (Borza, Bay­­kó). SZECSELE: Joiță—Popa, Sipos, Geru, Nicolae, Oprea L, Oprea II., Ma­tache, Maghiar, Lăcătuș I., Lăcătuș II. A nagyon gyenge színvonalú mérkő­zésen mindössze három gólhelyzet adó­dott. Moraru kétszer, Lăcătuș I. pedig egyszer szerezhetett volna gólt. Igazsá­gos a döntetlen. (ARAD!) TORPEDO — MAROS 4—0 (2—0) Tóban, 300 néző. Vezette: Istrate (Bukarest). TORPEDO: Lucuț—Kovács, Dumitru, Vigéczi, Benea, Dorobanțu, Fera, Moldoveanu, Burduleanu, Serban, Brăescu. MAROS: Szabó—Nagy, lives, Rákosi I., András, Rákosi II., Gáli, Há­­dărean, Joó, Erőss, Szabó. Góllövők : Burduleanu (39. p), Moldoveanu (42. p), Dorobanu (56. p), Șerban (59. p). A hazai csapat első perctől az utolsó­ig irányította a játékot. Óriási fölényét az egyébként szigorú eredmény is mu­ © kosárlabda. (CHIRIAC) KÁRPÁTOK — TUDOMÁNY 90—39 (40—18) Sepsiszentgyörgy, kb. 50 néző. Ve­zették: Dan Ionescu és Lutar Victor. KÁRPÁTOK: Barabás, Néda. Kalakat­­róni, Jurcsák, Bogdán, Tepes, Berszán I., Váncsáné, Márk, Balogh. TUDO­MÁNY­: Bartha I., Ördögh, Páll, Vita, Hodor, Jurca, Balogh A., Petri, Kovács, Berszán I. A várt eredménnyel ért véget a „há­zirangadó“. A Tudomány nagyon fiatal és tapasztalatlan játékosai nem tudták megszorítani a tapasztalt versenytár­saikat. Végig a Kárpátok irányította a játékot, és egyetlen kérdésre vártuk a választ: mennyire győz a zöld-fehér gárda? Végül is 51 ponttal győzte le a Tudományt. Legeredményesebb játéko­sok: Barabás 12, Néda 16, Kalakatromi 14, Berszán É. 14, Váncsáné 10, Bog­dán 6, Kepes 6, illetve Páll 18, Bartha I. 6, Hodor 5 ponttal. (KISGYÖRGY) kézilaMa A-osztály SZÉKELYUDVARHELYI AKARAT — KONFEKCIÓ 8—11 (3—7) Az őszi fordulók utolsó mérkőzésén gyengén, erőtlenül, fásultan játszott az Akarat. A több mint tíz percig sérü­léssel bajlódó Miklós játékba állása után sem tudta azt nyújtani, amire iga­zán képes. Hét gólt dobott ugyan, de ez is kevésnek bizonyult a boldogság­hoz. (PÁN­) B-osztály TELEAJEN — OSC 17—16 (11—10) A csoport rangadója óriási küzdel­met hozott. Az eredmény nem tükrözi az erőviszonyokat. Semmivel sem volt jobb a hazai csapat. Hogy győzött, két bírónak köszönheti. Hogy több hi­a­bát ne soroljunk fel, csak egyet: 50 másodperccel korábban fújta le a mér­kőzést, s éppen az OSC-nél volt a lab­da... Egy szó, mint száz, elvették tőlünk az egy pontot. Túl az eredményen, hadd dicsérjük meg a csapatot lelkes játékáért ,küzdeni tudásáért. Az utol­só forduló eredményeire és a tabella állására lapunk szerdai számában vis­­­szatérünk. _ Kézilabda — Nők OSC — SEGESVÁR 19—12 (11—8) Na, végre megszületett az újabb két pont. Semleges pályán ugyan, de ma­gabiztosan győzött a sok ideig hullám­völgyben, s most magára talált együt­tesünk. Góldobóink: Oláh 2, Kob­za 1, Dobai 1, Török 9, Balogh 2, Pora 4. A vendégek legeredményesebb játékosai: Sinchiervici 5, Bányai 2. A­ CSOPORT Steaua — Galaci Duna 20—1 (1—1, 8—0, 10—0. Moroșan (Duna) üti az el­ső gólt, aztán rá a válasz ez a huszas. Kommentár nélkül. Sport Club — Di­namo 5—5 (3—3, 1—1, 1—1). Igazságos pontosztozkodással ért véget a rangadó. Felváltva vezettek a csapatok, de e­­gyik sem tudott döntő előnyt szerezni. Gólütők: Dénes, Prakap 2, Texe, Bor­­báth­, illetve Costea 2, Nagy Z. 2. Pisám. Ma : Dinamo — Duna, Steaua — Sport Club. (VAJDA) KISIKLÁS Nem kedvezett a két forduló utáni pihenőnap. A fiúk kiengedtek, s lám a kisiklás bekövetkezett. EGYESÜLÉS — LYCEUM 1—4 (0—2, 1—2, 0—0). Ki­siklás volt, vegyük annak. Egyébként a harmadik forduló nem kedvezett a töb­bi esélyesnek sem: AGRONÓMIA — LENDÜLET 6—0 (1—0, 3—0, 2—0), KÜKÜLLŐ — ASE 9—7 (2—1, 4—3, 3—3). Nahát, nem csak nekünk volt fekete napunk, azt mondják a főváro­siak és gyergyóiak is. Még szerencse, hogy így történt és a táblázat élmező­nyének állása nem változott. Továbbra is négy pont az Egyesülés előnye. A negyedik fordulóban javítottak az éllovasok. Egyet kivéve — a Lendüle­tet. A gyergyói fiúknak ezúttal sem ment a játék. Eredmények: EGYESÜ­LÉS — AGRONÓMIA 6—1 (3—1, 2—0, 1—0). Büntető percek : 2—2. Gólütők: Borsos 2, Osváth, Todor II., Tamás, Germán, illetve Magyari. Úgy látszik, megijedtek a fiúk a váratla­n kisiklás­tól. Úgy látszik, nagyon megszívlelték Kalamár edző szavait. Az Agronómia ellen már újra a régi Egyesülést lát­hatta a közönség. ASE — LYCEUM 11—2 (7—0, 2—2, 2—2). Már az első harmadban eldőlt a mérkőzés sorsa. Az előző napon kifá­radt Csíkszeredai diákok nem tudták megszorítani a tapasztalt főiskolásokat. _ KÜKÜLLŐ — LENDÜLET 9—6 (1—1, 5—2, 3—3). Sorozatban ez a Küküllö negyedik győzelme. Félelmetesen felja­vult Tarcsi együttese. Félelmetesen — mondjuk most a Küküllö — Egyesülés mérkőzés előtt. 1. EGYESÜLÉS980169—2913 2. ASE960373—5212 3. Küküllö 9 4 0 561—69 8 4. Agronómia 9 3 1 548—53 7 5. Lendület 9 3 0 639—48 6 6. Lyceum92 1 635—72 5 A cél : JÓ TORNÁSZOKAT NEVELNI Éppen az országos bajnokság előtti főpróbáról érkeztek haza a tornászok. A hangulat ,amely közöttük uralkodott­­ jó eredményről árulkodott. Nem kel­lett faggatnom az edzőket. Mellverege­­tés nélkül, józanul értékelték a főpró­bát, latolgatták az esélyeket. — A Barátság Kupa (szerk. megjegy­zés : örvendek, hogy ezt a nevet adtá­tok a főpróbának, ráülő) brassói sza­kasza nekünk sikerült jobban. Mind­két kategóriában biztató teljesítményt nyújtottak versenyzőink — mondotta­­ Kölcze Gáspár, a sportiskola tanára. — Túl a főpróbán, milyen eséllyel várjuk az országost ? — Az első kategóriában rajtolunk dobogós esélyekkel. Pallocska Gyula gyűrűn és talajon, Fekécs László pe­dig lólengésben, korláton, nyújtón és az egyéni összetettben kerülhet az első hat helyezett közé. Persze, minden tő­lük függ. Hozzáállásuktól, lelkes győz­ni akarásuktól. (Szerk. megjegyzés: Nem akarjuk felelősséggel terhelni a szóban forgó két tornászt, csupán csak azt várjuk tőlük, hogy tudásukhoz hűen szerepeljenek. Már régen volt az, amikor sepsiszent­györgyi tornászsikereknek tapsoltunk. Most itt az alkalom... Tudjuk, hogy mennyit dolgoztak, tudjuk, hogy mire képesek... A mi véleményünk is: min­den tőlük függ !) — A második kategóriások esélyei? — Tanulni mennek, tapasztalatszer­zésre. Az az igazság, hogy ők egy évvel megelőzték önmagukat, csak a jövő évben kellene Erdélyieknek kategóriában szerepelniük, a második Ráadásul Erdélyi sérülésekkel, betegséggel bajló­dott... — Ha már ilyen szépen behatoltunk a szerek világába, maradjunk még egy kicsit. Hagyjuk egy pillanatra az országos bajnokságot, nézzük a sepsi­szentgyörgyi tornasport általános hely­zetét. Többször láttam, hogy négy ta­nár szorgoskodott a szerek között... — A tornasport érdeke úgy kíván­ja — vette át a szót Csíki Sándor —, hogy összehangoljuk a két szakosztály — sportiskola és a sportprogramos lí­ceum — munkáját. — Ennek őszintén tapsolunk. De néz­zük, miben áll az összehangolás? A közös válogatás, az egységesített munkafolyamat, a legtehetségesebbek egy helyen való edzése, a tanárok meg­értésén alapuló közös munkája öz­szehangoltságra vall. Akárcsak a közös cél: jó tornászokat nevelni a város, a megye, az ország tornasportjának. — Hogyan történt a válogatás ? — A sportprogramos osztályba azok kerültek, akik a tornafelvételin sikere­sen szerepeltek. Az első osztályban 20-an, a másodikban 16-an, a harma­dikban 22-en, a negyedikben 6-an jár­nak a rendszeres edzésekre. A sport­iskolába azok a tehetségek kerültek, a­­kik valamilyen okból lekésték a sport­­osztályok felvételijét, vagy év közben tűntek fel. Több mint hatvan (ez a kö­telező) sportiskolást tartunk számon. — Miből áll egy felvételi? — Nem nehéz. Az egyik része a fi­zikai felmérés, a másik a pszichikai. — A sportvilág és a hazai sportmoz­galom is élő példát szolgáltat a sport­óvodákra. Mi a helyzet nálunk? Azt tudjuk mindannyian, hogy egy időben létezett a tornaóvoda, aztán megszűnt. — Most újra működik — mondja Kölcze Gáspár — a Szakszervezetek Művelődési Házában. Nem a legjobb körülmények között. Hat bordásfallal és tíz szőnyeggel nem lehet dolgozni a kívánt szinten. De majd jobb lesz. — Hány tornaóvodás van? — Tizenhárom. — Valamikor hatvan volt. És hatvan elégedett szülő, mert értékelték a tor­naóvodában végzett munkát, annak e­­redményeit... De igaz, egyelőre az a fontos, hogy újra beindult a tornaóvo­da. Már nem beindítani kell, hanem bővíteni. És egy-két év múlva már itt elkezdődhet a válogatás. A tornaspor­tunk érdekében... És most térjünk­­vissza újra a két szakosztály munkájá­hoz. Anyagi nehézségek adódnak-e? Olyanok, amelyek a jó munkát hátrál­tatnák. — Nincs. Mind a líceum, mind sportiskola újonnan kinevezett vezető­­­ségétől megkaptunk minden támoga­tást. De ha a nehézségeket emlegettük, hadd ragadjuk meg az alkalmat és kér­jük a szülők bizonyos segítségét. Milyen irányú segítséget ? A tornászok tanu­lási és edzési programjának összehan­golásában. Kérjük a szülőket, hogy ők is kérjék számon gyermekeiktől e két­ feladat maradéktalan teljesítését. — Gondoljuk, ez nem olyan nagy kérés. Teljesíthető a gyermekek jövő­jének érdekében. Még sokáig beszélgettünk a tornáról. A főpróbáról, az országos bajnokságról, s persze elhangzott jó néhányszor Co­maneci, Ungureanu, Grecu, Magyar, Andrianov, Neli Kim neve is. Nem be­széltünk ugyan arról, hogy melyik tor­nászunk léphet Grecuék nyomdokába, de merem állítani, hogy mind a három szakember — Kölcze Gáspár, Dobolyi Gyula, Csíki Sándor — gondolatában ott motoszkál a csodálatos cél: olim­piai és világbajnokot nevelni. Ott mo­toszkál, hiszen mindhárman a legjobb­ra vágynak. Ezért élnek, ezért dolgoz­nak. Még akkor is, ha a célt szeré­nyebben fogalmazták meg: jó tornászo­kat nevelni a város, a megye, az or­szág tornasportjának. Két szakosztály vezetősége, három tanár és száznál több tornász vágott neki a célnak — mert mondtam már, közös a cél —, közös munkával igye­keznek a cél felé. Hadd kívánjunk ne­kik sok sikert. ISKOLAI SPORT • Félidőhöz közeledik több sportágban az országos ifjúsági bajnokság. Sport­iskolánk érdekelt szakosztályai közü­l egyelőre a kézilabda az, amely túlesett a fordulók izgalmain. A kosarazók, a birkózók versenyben vannak. A köze­lebbi, a távoli jövőre gondolva, az is­kola vezetősége úgy döntött, hogy jelenlegi keretek felfrissítése, erősíté­­­se érdekében válogató versenyeket szervez. A kézilabda, a birkózók és a kosárlabda hívei már szerdán jelent­kezhetnek az 1-es számú líceumban. A válogatásokat az alábbi program sze­rint bonyolítják le : szerdán (nov. 3.) 15 órakor az V—VI. osztályosok; csü­törtökön (nov. 4.) 15 órakor a VII— VIII. osztályosok; pénteken (nov. 5.) elsőévesek (IX. o.). Jelentkezhetnek a 2-es számú líceum kivételével bár­melyik iskola tanulói (fiúk, leányok). Gyülekező mindennap 15 órakor a lí­ceum udvarán. A jelentkezők hozzanak magukkal sportfelszerelést. A BUENOS AIRES-i nemzetközi te­nisztornán Ilié­­ Năstase 6—3, 7—6 a­­rányban legyőzte Tiriacot, Vilas argen­tin bajnok pedig 7—6, 4—6, 6—4 a­­rányban Panal­át. Szombaton az 1—2. helyért Năstase 7—5, 7—6 arányban legyőzte Villást, a 3—4. helyért pedig Panata 3—6, 7—6, 6—4 arányban bi­zonyult jobbnak Tiriacnál. BASELBEN szombaton kisorsolták a kézilabda Európa-kupa mérkőzések nyol­caddöntőit. A férfiaknál a Steaua ellenfele a luxemburgi HB Dudelingen lesz. A nők bajnokságában a Temesvári Universitate a saját pályáján fogadja a párizsi PUC együttesét. A férfiak baj­nokságán az első mérkőzéseket novem­ber 12. és 18., a visszavágókat pedig december 10. és 16. között bonyolítják le. A nőknél december 3. és 16. között játsszák le a találkozókat. Az MNK bajnokságának szombati for­dulója: Kaposvár — Újpest 2—3; FTC — Zalaegerszeg 1—1; Honvéd — Szom­bathely 2—1, Vasas — Békéscsaba 3—0; Csepel — Videoton 2—2; Salgótarján — MTK 3—2; Diósgyőr — Dunaújváros 2—2; Tatabánya — Dorog 1—0; Szeged —Rába ETO 0—0. A táblázat élén az Újpest áll 20 ponttal; 2. FTC 18 ponttal. VÍZILABDA : Magyarország—Szovjet­unió 5—4. A két olimpiai bajnok ös­­­szecsapása rendkívül nagy küzdelmet hozott. Egy góllal viszont jobbnak bi­zonyult a montreali bajnok. Szerkesztette ÁKOS KÁROLY a, tatja. 16,00 Tévéiskola; 16,30 Ma­gyar nyelvű műsor: Híradó­műsor ; A hét kommentárjai Ipari és mezőgazdasági króni­ka; Terepjáróval a Szatmár megyei Vetés község határá­ban; Kőolajipari berendezések) Körkép : Művelődési szemle. A tartalomból: Ősbemutató. Közművelődési hírek. Élő nyelvünk; Közelkép Szanda Antal Vincéről, az Arad me­gyei kisiratosi termelőszövet­kezet elnökéről, a Szocialista Munka hőséről; Az örök san­zon; Emberek és erkölcsök; Ankétsorozat Székelyudvar­hely­ről; A történet hősei; El­ső rész; Szerencselovagok; Szemtől szemben; Bodor Pál levelekre válaszol; 19,00 Uta­zás a Föld körül; Algéria) 19,25 1001 este; 19,30 Híradó; 20,00 Versek; 20,20 Gazdasági szemle; 21,20 A játékos (II.); 22,15 24 óra; 6,30—7,00 Reggeli híradó; 1300—14,30 Kamaramuzsika. Tudományos híradó — szer­keszti Kalinovszky Dezső. O­­perettn­yitányok. Sport és muzsika — szerkeszti Vajda András; 14.30-15.30 Hétfői hír­adó. 24 óra. Bukaresti hét­­­köznapok — Domokos Géza jegyzete. Külpolitikai kom­mentár. Sport. Népdalok hall­gatóink kérésére; 18.00—19.30 Hétfői krónika. Könnyűzene. Sport. Operettmuzsika. Rádió­fórum: A történelem a népek közötti barátság fejlesztésének eszköze. Énekóra: 19,30—20,30 Hangos híradó. Évezredek hárjain Könnyűzene. nefmi magazinműsor. — törté­Szer­keszti Kovács Ferenc. mozi Sepsiszentgyörgy — Művész : A KENGURU — színes ma­gyar film, 10, 15, 17,30 és 20 órától. Sepsiszentgyörgy — Lux: INGAJÁRAT — színes ro­mán film 11, 16, 18 és 20 órá­tól. Kézdivásárhely — Május 8 : PIEDONE FELÜGYELŐ HONG-KONG-ban — színes olasz film . Dokumentum­­filmek, 10, 15, 17,30 és 20 órától. Kovászna — Győzelem : KOCKÁZAT — színes szov­jet film, 11, 17 és 19 órától. 1 A Szemerja negyedi 24-es magas tömbház szeméttároló­jából hosszú ideig nem szállí­tották el a szemetet. Egyéb­ként máshonnan sem. Elkép­zelhető, milyen szag terjeng a földszinten, az egész lépcső­­házban. Hogy mikor fertőtle­nítenek, szagtalanítanak ? Er­re nem tudunk válaszolni. 1.Dinamó 11 H2 131— 9 18 2.Diáksport 10 5 4 114— 5 14 3.Craiova 11 6 2 320—12 14 4.Temesvár 11 6 1 416—12 13 5.FC Arges 11 5 3 315—14 13 6.UTA 11 5 3 313—18 13 7.Zsil 11 5 2 413—12 12 8.Steaua 11 5 2 416—15 12 9.ASA 11 5 1 5 9—10 11 10.Rapid 11 5 0 614—14 10 11.FC Korvin 11 3 4 411—12 10 12.Haladás 11 3 4 413—20 10 13.Iași 11 4 1 613—11 9 14.Resica 10 11 513—16 5 15.FC Bihar 11 3 3 512—17 9 16.Bakói SC 11 3 2 613—16 8 17.Konstanca 11 2 2 7 8—18 6 18.Galac 11 1 3 7 9—22 5 Bokor lövését hárítja a kapus.. . 1.Petrol 11 10 1 025— 421 2.Plopeni 11 6 2 3 7— 714 3.Suceava 11 4 5 2 9— 613 4.Săvinești 11 6 1 413—1313 5.Galaci CSU 11 5 2 418—1212 6.Buzău 11 3 6 2 6— 412 7.Brăila 11 4 4 312—1512 8.OSC 11 4 3 411— 811 9.Focșani 11 4 3 412—1011 10.Călărași 11 5 1 510—1111 11.Piatra Neamț11 4 2 513—1710 12.Tecuci 11 4 2 510—1610 13.Pașcani 11 3 3 510—10 9 11.Borzești, 11 3 3 5 4— 7 9 15.Prahova 11 4 1 611—14 9 16.Gura Rum. 11 4 1 6 8—14 9 17.Poriul 11 1 6 4 8—12 8 2.Akarat 11 7 2 212— 816 3.Steagul Roșu 10 7 1 213— 415 4.Rm. Vîleea 11 7 0 420—1614 5.Kémia 11 6 1 415—1513 6.Giurgiu 11 5 2 421—1512 7.Vasas 11 5 2 414—1712 8.Slatina 10 5 1 414—1111 9.Traktor 11 5 1 513—1411 10.Fogaras 11 5 1 513—1411 11.Tr. Măgurele11 4 2 514—1010 12.Craiova 11 3 4 419—1810 13.Moreni 11 4 2 5 9—1110 14.Kudzsir 11 4 2 5 8—10îi) 15.Alexandria 11 4 0 7 8—13 8 16.Szeben 11 2 2 7 8—15 f1 2.Brad 11 6 2 318—1011 3.Sziget 11 5 3 313— 813 4.Tv. CFR 11 6 1 414—1113 5.Egyetem 11 5 2 4 8— 912 6.Kalán 11 5 2 411—1312 7.Tv. UM 11 5 1 522—1311 8.Aranyosgy. 11 5 1 514—1511 9.Nagybánya 11 4 2 518—1510 10.Zilah 11 4 2 5M—1510 11.Torda 11 3 4 411—1310 12.Lupény n 4 2 5 9—1210 13.Kv. CFR 11 3 4 412—1510 14.Beszterce 11 4 2 511—1510 15.Szászváros 11 5 0 613—19Ifi 16.Arad 11 4 1 613—16 9 2.ICSM 9 5 3 114— 413 3.Gyergyó 10 5 3 214— 813 4.Barót 10 5 2 3 9—1112 5.Udvarhely 10 5 1 414— 9I­ 6.Szecsele 10 3 5 2 6— 611 7.Torpedo 10 5 0 513—1010 8.Balánbánya 10 4 2 412—1110 9.Viktória 10 4 2 4 8—1410 10.Metrum 10 3 3 4 6—12 9 11.Măgura 9 3 2 412— 7 8 12.Kárpátok 10 3 2 5 7— 9 8 13.Maros 10 3 2 510—17 8 14.Fások 10 3 2 5 7—16 8 15.Egyesülés­ 10 2 3 5 9—11 n* 16.Fogaras 10 2 2 6 8—14 6 Csutak István felvételei