Megyei Tükör, 1979. április (12. évfolyam, 2239-2263. szám)

1979-04-02 / 2239. szám

A Daciada-verseny sorozat keretében rendezték meg Mikóújfaluban a hagyo­mányos tavaszi futóversenyt, melyen S00 fiatal állt rajthoz. A falu utcáin le­bonyolított vetélkedő nagy népszerű­ségnek örvendett. Íme a korosztályon­­kénti győztesek: Péter Zoltán és And­rás Ilona, Deák Lehel és Vallerió Már­ia, Bartos Levente és Száfta Ilona, Bo­er Csaba és Szőcs Edit, Dobricza István­­és Miska Gizella, Gyuricza László és­­ Kolumbán Margit, Rosu János és Tála­s Piroska, Varga Lajos. A futóverseny után a labdarúgók és a kézilabdázók léptek pályára, előtte pedig Rabocskai László vezetésével egy­­ tizenöt tagú csapat indult kerékpártú­rára a Mikóújfalu — Bálványos — Mi­k­óújfalu távon. Lám, lám, mégsem fe­ledkeztek meg arról a sportról, mely hírnevet szerzett a mikóúj­falusiaknak. Minifoci Újra játszunk És reméljük, játszunk a szó igazi ér­telmében. Játszunk amatőr szinten (napi két edzés nélkül, harminc-, negy­ven-, ötvenéves fejjel), de határtalan ügyszeretettel, minden lépést a játék ürömének szentelve. Hogy tétje is van­­ a játéknak? Igaz. Így érdekesebb. Ez a tét viszont senkit se vezessen félre (hagyjuk az ígérgetéseket, az icipici bundákat). Nekünk szervezték (a vá­rosi sporttanács, szakszervezet, szakbi­zottság) a bajnokságot, tehát mi vi­gyázzunk tisztaságára, hogy példát nyújthassunk (követendő példát) a fia­taloknak, akik szívesen közénk állná­nak egy-egy játékra. De nincs elzárva előttük az út, ők is szervezzék meg a maguk játékát, a maguk bajnokságát. Mint már arról röviden tudósítot­tuk olvasóinkat, a sportbarátokat, ked­den, április 3-án rajtol a városi baj­nokság A-csoportjának (hogy ne mond­juk osztályának, mert már öregesebb a játék­­mezőnye. Az a mezőny, mely több mint hat éve életre keltette váro­sunkban ezt a nagyon megkedvelt já­tékot. A mérkőzések színhelye: a sport­tanács pályája S most nézzük a baj­nokság teljes menetét: I. forduló : kedd, április 3. : Bazalt— Vasas (15,30 óra), Tipográfia — Egész­ségügy (16,30), Építők — Oltex (17,30); csütörtök, április 5. : IMASA — Electro (15,30), Kereskedelem — Textil (16,30), ÉC Szemerja — Tervezők (17,30). II. forduló: kedd, április 10. : Tex­til­­— FC Szemerja (15,30), Vasas — Tervezők (16,30), Oltex — IMASA (17,30) ; csütörtök, április 12. : Electro— Kereskedelem (15,30), Egészségügy — Építők (16,30), Bazalt — Tipográfia. III. forduló : kedd, április 17. : Ti­pográfia — Vasas (15,30), Építők — Ba­zalt (16,30),­­MASA — Egészségügy (17,30) ; csütörtök, április 19. : FC Sze­merja — Electro (15,30), Kereskedelem — Oltex 16,30), Tervezők — Textil (17,30) . IV. forduló : kedd, április 24. : Elec­tro — Tervezők (15,30), Vasas — Tex­til (16,30), Oltex — FC Szemerja (17,30); csütörtök, április 26. : Bazalt — IMA­SA (15,30), Egészségügy­ — Kereskede­lem (16,30), Tipográfia — Építők. V. forduló : kedd, május 3 . FC Sze­merja — Egészségügy­ (15,30), IMASA •— Tipográfia (16,30), Építők — Vasas (17,30) ; csütörtök, május 5. : Tervezők —­ Oltex (15,30), Textil — Electro (16.30) , Kereskedelem — Bazalt (17,30). VI. forduló: kedd, május 8. : Vasas Electro (15,30), Oltex — Textil (16,30), Egészségügy — Tervezők (17,30); csü­törtök, május 10. : Bazalt — FC Sze­merja (15,30), Építők — IMASA (16,30), Tipográfia — Kereskedelem (17,30). VII. forduló : kedd, május 15. : Ter­vezők — Bazalt (15,30), Textil — Egész­­ségJigf (16,20), Electra — Oltex (17,30); csütörtök, május 17.: FC Szemerja — Tipográfia (15,30), IMASA — Vasas (16,30) , Kereskedelem — Építők (17,30). VIII. forduló : kedd, május 22. : Vasas — Oltex (15,30), Egészségügy — Electro (16,30), Bazalt — Textil (17,30); csütörtök, május 24. : Tipográfia — Tervezők (15,30), Építők — FC Szemer­ja (16,30), IMASA — Kereskedelem (17.30) . IX. forduló : kedd, május 29. : FC Szemerja — IMASA (15,30), Tervezők — Építők (16,30), Textil — Tipográfia (17,30) ; csütörtök, május 31.: Electro — Bazalt (15,30), Ortex — Egészségügy (16,30) , Kereskedelem — Vasas (17,30). X. forduló : kedd, június 5. : Vasas — Egészségügy (15,30), Bazalt — Ortex (16,30) . Tipográfia — Electro (17,30); csütörtök ,június 7. : Építők — Textil (15,30) , IMASA — Tervezők (16,30), Ke­reskedelem — FC Szemerja (17,30). XI. forduló : kedd, június 12. : Tex­til — IMASA (15,30), FC Szemerja — Vasas (16,30), Electro — Építők (17,30), Ortex — Tipográfia (15,30), Egészség­ügy — Bazalt (16,30), Tervezők — Ke­reskedelem (17,30). 17,45 órakor díja­zás. A városi sporttanács serleget, szaktanács labdát ígért a győztes csa­a­patnak. A felajánlott díjak listáját még nem zárták le, tehát jelentkezhet­nek az egyesületek, intézmények. Dí­jazhatják a legeredményesebb játé­kost ,a legsportszerűbb csapatot, játé­kost ,a legidősebb játékost... S szinte elfelejtettük : e díjakon kívül megy to­vább a Tudomány Kupa elnevezésű vándorserleg (ezt a menet közben meg­szűnt Tudomány ajánlotta fel, miután háromszor elnyerte az indulásnál kiírt Tükör Kupát). Jó szórakozást, szurko­lók, sok sikert, labdarúgók ! És a pá­lyán győzzön mindig a jobbik ! B-OSZTÁLY A XXII. forduló Tulcea — Cimpulung 2—1, FC Brăi­la — Vaslui 3—1, Suceava — Cura Hu­morului 4—1, Piatra Neamț — OSC 2 0, IC IM — Traktor 2—1, FCM — Te­cuci 2—1, Iași — FC Konstanca 1—0, Fogaras — Steagul Roșu 0—2, Portul —Brăilai Haladás 0--3. tul A 23. forduló : Steagul Roșu — Por­(3—0), FC Konstanca — Piatra Neamț (0—0), ICIM — Tecuci (1—1), Vaslui — Gura Humorului (0—2). Tul­cea _ FC Brăila (0—1), Suceava — Traktor (0—2), Brăilai Haladás — Fo­garas (0—2), Cimpoi ung — FCM (0—5), OSC — Iași (0—0). Piatra Neamț — OSC 2—0 (1—0) Vezette : Moraru Mihai (Ploiești). PIATRA NEAMȚ: Miia — Constan­tin, Ungureanu, Trenchea, Covrig — Giroveanu, Niță — Șoiman, Gherghina, Mironaș (Murariu), Jelesen (Crivoi). OSC : Polgár — Partin, Simion, Sărac, Antal — Bokor, Adorján, Rădulescu (Veress) — Sebestyén, Biszok (Barbu), Georgescu. Gól lövők: Giroveanu (55, p), Crivoi (56. p). A mérkőzés első nagy gólhelyzetét a hazaiak jobbszélsője, az ifjúsági Sol­­man hagyja ki, erős lövését Polgár nagy bravúrral szögletre hárítja. Ezt követően Giroveanu és Mironaș veszé­lyeztetnek. Egy rövid időre fellángol az OSC, Rădulescu, Bokor, majd Se­bestyén próbálkoznak kapura lövések­kel, komoly veszélyt viszont nem te­remtenek Mira kapujára. A 28. percben Simion a gólvonalról ment, s ugyaneb­­­­ben a percben Georgescu szögletet har­col ki, de a jó befejezés ezúttal is el­marad. Szünet után rögtön a hazai csapat lép fel támadólag, s az 55. és 56. percben eldönti a mérkőzés sorsát — két gólt lő az OSC hálójába. Na, de néz­zük, hogyan: az OSC vezeti a táma­dást, Rădulescu senkitől sem zavartat­va az ellenfélnek adja a labdát, az nyitja a fürge jobbszélsőt, egy beadás következik, egy kapáslövés és — 1—0. Újrakezdünk, Antal és Sebestyén nem értik meg egymást, a labdára rácsap­nak a hazaiak, nyitják a jobbszélsőt, az félmagasan kapu elé lövi, s a szaba­don álló Crivoi úgy fejeli a hálóba, hogy előzőleg kapufát ér a játékszer. Polgár­­ rajta volt, de nem érte el. 2—0 után a hazaiak lazítanak, az OSC pe­dig támad. Georgescu, Sebestyén és Veress szépíthetne, ha... De Sebestyén is ahelyett, hogy az ötös és az alapvo­nal találkozási pontjáról visszaguríta­na Georgescunak, nehéz szögből kapu­ra lő. Persze, hogy a lövés elkerüli a kaput. — Csak időnkénti jobb játékkal töb­bet nem érhettünk el — mondja Lázár Mihály elnök, a találkozó egyik szem­tanúja.­­ Rădulescu végig nagyon gyengén játszott, átadásainak nyolc­van százaléka rossznak bizonyult. Se­bestyén, Bokor és Biszok sem reme­keltek, gyengébb formát fogtak ki, többi a megszokott teljesítményt nyúj­­­totta, talán Georgescu küzdött lelke­sebben, de ez kevésnek bizonyult. Rá­adásul a cseréink sem váltak be. Ak­kor javult fel játékunk, amikor az el­lenfél két góllal a tarsolyában lazított. Fogaras — Steagul Roșu 0—2 (0-0) Fogaras, 6500. fizető néző. Vezette: Streng (Nagyvárad). FOGARAS: Sza­lad — Bădilă, Hințea, Pirvu, lonescu, Arineanu (Borbély), Chirie (Suciu), Ni­ță, Popescu, Csutak, Kelemen. STEA­GUL ROȘU : Porancea — Papuc, Șiș­­că, Boros, Pescaru, Nagy, Szabó, Po­pescu (Bălan), Paraschivescu, Adami, Gheorghe. Góllövők: Szabó (55. p), Șiș­­câ (72. p). A fogarasiak egykori csodagyereke. Pescaru ezen a mérkőzésen is (csak most a brassói színekben) bebizonyítot­ta klasszisát. Mesterien irányította csa­pattársait, ritkán látott nyugalommal, precizitással, eleganciával szűrte meg (hasonlóan Beckenbauerhez) a ritka hazai támadásokat és mérnöki pontos­sággal indította támadóit Szalad ka­pujára. S azok gyorsan, góléhesen ve­tették magukat újabb és újabb táma­dásba. Az 55. percben Szabó megszer­zi a vezetést, majd a 72. p-ben Șișcă mintegy 30 méterről bombázza a lab­dát Szalad kapujának felső sarkába. A sok gólhelyzet közül még megemlítjük Csutak kapufáját és Paraschivescu lö­vését, melyet a 70. percben Niță a­ gól­vonalról hárított. Ezen­­ a vasárnapon ezt a Steagul Rosut egyszerűen nem le­hetett volna legyőzni. C-OSZTÁLY A XIX. forduló (BAZAR) ICIMTraktor 2—1 (1—0) Brassó. 8000 néző. Vezette: R. Stín­­can (Bukarest). ICIM : Baláz.s — Hir­­lab, Mitu, Lie, Vasi le Lupuțan, Șișcă II. (Frunză), Ghileanu, Bențea, Funkstein, Ciobanu (Moraru); TRAKTOR: Cutea­­nu — Sfrijan, Pasca (Tampa), Șarpe, Dumitru, Chioreanu, Szakács, Oancea, Roșu (Aldea), Marcăs, Boriceanu. Szeg­let: 12—3 (6—2). Góllövők: Ciobanu (39. p), Lie (64. p), illetve Szakács (58. P)­A házi rangadón a végig határozot­tabban küzdő ICSM megérdemelt győ­zelmet aratott. A helyzetei alapján a­­kár nagyobb gólaránnyal is győzhetett volna. Igaz ,a véghajrában egy kis sze­rencsével a Traktor is megszerezhette volna az egyik pontot, de Boriceanu lö­vése (89. p) a kapufán csattant. (NAGY HALMAGYI) Izgalommal vártuk az eredményeket. Ebben a sokesélyes küzdelemben min­den pont, minden gól adott pillanat­ban mázsás súlyú lehet. Az esélyesek közül ebben a fordulóban kettő játszott otthon: Gyergyószentmiklós és Szé­kelyudvarhely. Mindkettő Kovászka megyeieket látott vendégül — a baró­k­afiaf, illetve a c­oTiogóra­l eselyes B?z­­divásárhelyieket. A papírforma, na meg a hagyományok tükrében eltom­pult e két mérkőzés érdekessége. De nem így a Szecsele — Sinaia, a Balán­­bánya — Csíkszereda és a Bușteni — Metróm találkozóké. Érthető, hiszen Szecsele és Balánbánya a kiesés elke­rüléséért küzdenek, nekik minden pont létfontosságú, Bușteni pedig a szomszé­dos Sinaiáért, na meg eg­y jobb helye­zésért harcol. Mindhárom­­ csapat ellen­fele esélyes a dobogóra, az elsőségre. Legalábbis papírforma szerint, elméle­tileg. Tehát nekik sem volt mindegy, hogy szereznek-e vagy sem pontot, pon­tokat... S míg vártuk az eredményeket, számoltunk keményen. Először a hazai csapatok javára... Ez esetben ez került fel címnek: Gyergyószentmiklós az új éllovas... Egy újabb számításban kedveztünk az élmezőnybelieknek, itt a cím : A jobb gólarány dönt a gyer­­gyóiak javára... Készítettünk egy „csu­pa meglepetések"-számítást is (mert milyen az ember, amikor játszani kezd).... Na szóval, nem csak a csapa­tok, mi is játszottunk, s közben érkez­tek a tudósítások. Szépen, sorrendben: Gyergyószentmiklós — Barát 2—0 (Mit csinált­ Sinaia? Igaz, hogy kikapott?... Egy hang a telefonban: Igen! S máris hallom a vonal végén: Megvan! Meg­van! Átvettük a vezetést!), Szecsele — Sinaia 1—0 (Sinaia hív: Mit csinált Gyergyó?... In­­gen? S a Metróm?), Buștem­ — Metróm 2—0, Székelyudvar­hely — Kézdivásárhely 5—1. És jelent­kezik Csíkszereda. Kikaptunk: Balán­bánya — Csíkszereda 2—0. kérem, a többi eredményeket. Mondja, Mon­dom... Hát, nagy lehetőséget szalasztot­tunk el... Măgura— Tornedo 1—1, Kár­pátok — CSU 0—0, Mîneciu — IRA 3—0. Az első számításunk igazolódott, Gyergyó átvette a vezetést. A 20. forduló: CSU —Balánbánya, Barót — Udvarhely, Bușteni — Mîne­ciu, Metrum — Măgura, IRA — Sinaia, Csíkszereda — Kárpátok, Torpedo — Gyergyó, Kézdivásárhely — Szecsele. Gyergyószentmiklós — Barót 2—0 (1—0) Gyergyószentmiklós, kb. 800 néző. Vezette: Both Gyula (Seresvár). GYERGYÓ. : Biris — György, Cerghi­­zan, Rúzsa (Cioloboc), Galaczy — Papp, Vajna, Balázs — Márton (Nagy Zs.), Bartha, Farkas. BARÓT : Lőrincz — Pop, Szakács, Nagy, Fejes — Bologan, Holló, Tóth — Jordan, Tokos, Tausch. Góllövő: Bartha (33. és 51. p ). Az első félóra meddő hazai fölénnyel telik el, a barótiak szívósan védekez­nek, de szórványos ellentámadásaikkal mindössze kétszer kerülnek a hazai ka­pu elé. A 33. percben Bartha tizenhét méterről talál Lőrincz hálójába, majd utána Balázs hagy ki jó gólhelyzetet. Az 51. percben Bartha 2—0-ra növeli az eredményt, s ő hagy ki egy tizen­egyest a 74. percben. Közben Biris is bravúrral tisztáz Tausch elől, majd Nagy Zsolt kerül szembe a kapussal és emel a kapu fölé. A hazaiak megérde­melt győzelme egy percig sem vitás, viszont a játék színvonala egy cseppet sem dicsérhető. (mAlhAsi) Szecsele — Sinaia 1—0 (1—0) Szecsele, kb. 600 néző (közel 300 sinaiai). Vezette : R. Platós (Bukarest). SZECSELE: Sandu — Popa, Savușcă, Sipos, D. Nieolae, Máthéfi, Lăcătuș I., Boghian, Colțofeanu, Komáromi, Op­rea. SINAIA : Velișcu —- Pandrea, Vio­rel ,Ene, Dogaru, Popa, Gruia, Mordoiu, Radu, Stăncioiu (Ichim), Dorobăț (Constantin). Szöglet: 7—4 (3—1). Gól­lövő: Colțofeanu (24. p). Az első félidőben többet támadtak a szecseleiek, viszont a sinaiaiak minden megmozdulása veszélyt jelentett Sandu kapujára. A mérkőzés egyetlen gólját Colțoteanu szerezte Lăcătuș I. beadá­sából. Szűk­et blan Sinaia került m­­e­zőnyfölénybe, de nem tudta áttörni jól megszervezett és pontosan működő a hazai védelmet, melyben Sipos és San­du kapus remekeltek. (ARADI) Székelyudvarhely — Kézdivásár­hely 5—1 (2—0) Székelyudvarhely, 2000 néző. Vezet­te : Pop O. (Szamosújvár). UDVAR­HELY : Orbán — Jakab, Béres, Bor­sós, Rácz, Dénes II., Mihály, László L., Magyarosi, Dénes I., Veress (Tóth, Csíki). KEZDI.: Fülöp — Szőcs Gy., Rusandru, Bartók, Selymes IV. (Ioni­­ță), Varga L, Kovács, Bahrin, Szőcs Cs. (Zölde), Sovejan, Szabó. Góllövők : Dénes I. (27., 59., 89. p.), László L. (23. p és 75. p), illetve Sovejan (65. p — 11 m). Már az első percekben László és So­vejan veszélyeztetnek, majd mintegy negyedórás kiegyensúlyozott játék után a hazaiak átveszik a játék irányítását, s fölényük rövid időn belül góllá érik. A második félidőben nyomasztóvá vá­lik a hazai fölény, László Lászlóék va­lóságos tűzijátékot rendeznek Fülöp kapuja előtt. A vendégek mindössze egyszer veszélyeztetnek, ekkor is e­­redményesen. Az egyedül kapura törő Sovejant csak szabálytalanság árán tudják feltartóztatni, s a jogosan meg­ítélt büntetőt Sovejan értékesíti. A k­ézdiek soraiból különösen Kovács és Bartók játéka emelkedett ki. (IV­ÁCSON­YI) Balánbánya— Csíkszereda 2­ (0—0) Balánbánya, 1100 néző. Vezette: Dar­­căn (Régen). BALÁNBÁNYA : Șerban —Tudósé, Gergely, Kozma, Posea, Ko­vács, Bertea, Ciorcelli, Barna, Rimni­­ceanu, Borbély (Fodor). DA : Tache —­ Ferenczi, CSÍKSZERE­Sorbea, Fe­­rencz, Fodor, Dragomir, Ghemelea (Dombi), Pu­șcariu, Celca, Gurău, Ko­­pacz. Góllövők: Kozma (81. p), Tudosé (82. p­ — 11 m). Sportszerű, szép, de meddő mezőny­játékkal telt el az első félidő. Mindkét csapat több gólhelyzettel kecsegtető tá­madást hagyott kihasználatlanul. Szü­net után mezőnyf­ölényt harcol ki a ha­zai csapat ,s ebben a játékrészben a vendégek mindössze kétszer kerültek a hazai kapu közelébe. A mezőnyfö­lény a 81. percben érett góllá, s rá egy percre Tudósé tizenegyesből beállította a végeredményt. (KRISTÁLY) Kárpátok — CSU 0—0 Brassó, Kárpátok pálya, kb. 200 né­ző. Vezette: Bărbos (Szeben). KÁRPÁ­TOK : Ștefanov — Voicu, Stoi, Györ­­gyicze, Costanda, Șerban, Avram, Pes­caru, Isăilă, Paveliuc, Savu (Rusu, Bay­­kó). CSU : Jank — Enache, Crăciun, Panache, Szász, Albota (Priscoreanu), Hamar, Karancsy, Pană II., Suciu. Bucur (Goga). Szöglet: 5—3 (2—1). Az első félidőben a Kárpátok, a má­sodikban a CSU játszott jobban. A ta­lálkozó 80. percében Pană szabályos gólt lőtt (egy kapusról visszapattanó labdát lőtt a hálóba), de a Kárpátok­nak kedvező játékvezető nem hitelesí­tette. Maradt a 0—­0. (MAROSI) Egy forduló margójára Régen volt ilyen viharos vasárnap az NB labdarúgópályáin, mint most, 25-én, Sepsiszentgyörgyön a CPLIMASA — Köpec mérkőzésen „összeakaszkodtak" a legénykék (mi lesz majd, ha a fel­nőttek soraiba lépnek?), három sepsi­szentgyörgyi játékos ellen pedig óvtak (és jogosan) a köpeciek... Kedden dél­után folytatódott a vasárnapi mérkő­zés. Persze, a szakbizottsági ülésen. Mondanom sem kell, labda helyett, tar­talmukban súlyos szavakkal, félreért­hető vádakkal (férfihez nem illő fe­nyegetőzésekkel) „játszadoztak" a fel­peresek. Döntés végül is nem­ született. Következik a negyedik félidő (de nem biztos, hogy az utolsó), most kedden... A zágoniak egy dörgedelmes levélben (megnóriumban) a játékvezetőt vádol­ják, mert vereséget szenvedtek az u­­zoniaktól, s közben arról megfeledkez­nek, hogy pályájuk bekerítetten, nem felel meg a követelményeknek, hogy amikor kitört a botrány, csak egyetlen rendezőjük állt hivatása magaslatán. Na szóval, észrevették a bíró szemében a szálkát, de a sajátjukban a gerendát nem... Szentléleken (ez érdekes ügy) baleset történt, láb törött, s a mérkőzés elején biztosított orvosi asszisztencia a baj megtörténte után „csődöt mon­dott”. Csődöt mondott valóban? — kérdezzük utólag. — Az asszisztensnő ott volt — mondja Dobrin játékvezető —, de nem volt még kétszere sem... Kedves bíró sporttárs, akkor miért vezette le mérkőzést, ha meg volt győződve (mint a ahogyan ezt állította a gyűlésen), hogy nincs az asszisztensnőnek az elsőse­gélynyújtáshoz szükséges felszerelése? Egészen véletlenül, nem a mérkőzés utáni órákban (esetleg napon) „győző­dött“ meg erről? A fontos az, hogy a sérült nem szenvedett hiányt az első­segélynyújtásban, mert körülötte sür­geti két kovásznai orvos (dr. Csutak és dr. Bukovinszky) ,és egy asszisztensnő (Kicsi Gizella), szentlélek! s amikor az orvosnak elfogyott a kötszere, segí­tettek a szentlélekiek (ezt már a ko­­vásznaiak is bevallották),­­végül pedig a szakbizottság alapul véve a bíró be­jegyzéseit, az OJT javára írta át a két pontot (a pályán döntetlen volt). Ne­künk azért maradt egy kérdésünk: Végül is a szentléleki csapat biztosí­totta-e az egészségügyi asszisztenciát, vagy sem? Mert szakembert küldtek a mérkőzésre és kötszerrel is kisegítették a két orvost. És javasoljuk a szentlé­leki asszisztensnőnek: máskor, hasonló esetben lökje félre a két orvost, hogy a vendégek is meggyőződjenek arról, a szentlélekiek bármikor készek az első­segélynyújtásra. Na, de menjünk tovább. Málnáson, azaz Mikóújfaluban, folytatódott egy régebbi Bodok — Málnás összecsapás. Szerencsére idejében közbeléptek a rendezők ,s így csak a szikra villant fel... Fotoson úgy „megkavarták“ a bí­rói lapot, hogy még kedden este sem tudták, tulajdonképpen kik is játszot­ták a lapra feltüntetett játékosigazol­ványokkal... Hát kérem, szakbizottság legyen az, amelyik egy-egy ilyen délután kibogozza az igazságot, melyet a csapatok és a já­tékvezetők (tisztelet a kivételnek, mert ilyen is van) összebogoznak. Ne csodál­kozzunk, hogy olyan színtér) mozog megyei labdarúgásunk, amilyenen mo­zog ,mert nagyon sok futballvezér és játékvezető (s itt megint bocsánatot kell kérnünk azoktól, akik kivételek) ahelyett, hogy csapatuk körüli teendőiket (utánpótlásnevelés, rend­szeres edzés, fegyelmezés...) vé­geznék, a játék, a versen­gés tisztasága felett őrködnének (pártatlan bíráskodásukkal), a kedd dél­utáni perlekedésekre összpontosítanak, arra pazarolják minden energiájukat. Álljanak már meg egy pillanatra, gondolkozzanak. Az­ önkéntesekből álló s szakbizottság nem azért van, hogy előre megtervezett, meggyártott kétes ügyeket tisztázzon hétről hétre, s azon törje a fejét, hogy most kinek van iga­za, a vezetőnek-e, vagy a játékvezető­nek. Engedjenek már egy szusszanás­­nyi időt annak a szakbizottságnak, hogy a labdarúgással is foglalkozzon... Ha így folytatódik, erősen alámegy a labdarúgásunk, erősen sportszerűtlen­né válik. Elvész igazi célja, varázsa — a játék, kosárlabda* Két győzelem Craiován vendégszerepeltek a Kár­pátok kosárlabdázói. Két mérkőzést játszottak, s mindketten győztek: Kárpátok — Bukaresti Politechnika í1. 70—57 (29—18). Kosárd­obrók : Várt­­csáné 26, Márk 10, Kalakatróni 15, Bo­riceanu 8, Vita 5, Balogh 5, Csíki 1, il­letve Ivan 17, Tocală 14, Mihăescu 14. Kárpátok — Bukaresti CSB 73—65 (34—36). Kosárdobók : Váncsáné 34, Balogh 8, Ilyés 8, Kalakatróni 8, Vita, 8. Márk 6, Boriceanu 1, illetve An­­driev 17, Pírvan 14, Rotani 11. Mindkét mérkőzésen nagyszerűen játszott együttesünk és magabiztosan győzött, a táblázatban elfoglalt helyé­hez méltó biztonsággal. kézilabda* Főpróba Négy B-osztályos csapat részvételé­vel került sorra, egy héttel a bajnoki ra­jt előtt férfi­ kézilabdázóink előké­születi célt szolgáló, kétnapos tornája. Tehát akár főpróbának is tekinthetjük a tornát, amolyan erőpróbának, me­lyen még egyszer felleltározták az ed­zők a még meglévő hiányosságokat, hogy a rendelkezésükre álló utolsó hé­ten javíthassanak ott, ahol lehetséges. Nos, nyugodtan elmondhatjuk, hogy mind a négy csapatnál (kevesebb Traktornál) akad még tennivaló bőven.­­ De nem csoda, hiszen az együttesek a­­lig néhány napja tértek rá a taktikai edzésekre, a csapatépítési munkára. Hosszú ideig a követelmények teljesí­tésére összpontosítottak, arra dolgoz­tak, s így maradt a játék, a csapat­­építés, formába hozás. Nekünk, az OSC-nek ráadásul még kapusgondokkal is kell küzdenünk. Az első számú kapusunk,­­ Baczó betegség miatt kényszerpihenőre kényszerült, az őt helyettesítő Szabó Kálmán (me­­­zőnyjátékosból lett kapus) még csak barátkozik a furcsa négyszöggel. S ha ő is kidől a sorból, kapus nélkül ma­rad az OSC. Nem irigyeljük a csapat edzőjét, Dalnoki Sándort. Most pedig nézzük a torna eredmé­nyeit: OSC , — Marosvásárhelyi ASA 26—25 (12—11). Legeredményesebb já­tékosok: Zsiga 9, Ceangău 4, illettve Ambrus 7, Bukaresti 5 góllal. Traktor — Fogaras 17—13 (7—4). Az első nap legszínvonalasabb mérkőzése. Kitűntek: Bandar 7, illetve Albu 4 góllal. Trak­tor — ASA 26—17 (15—5). Klasszis kü­lönbség volt a két csapat között. Leg­eredményesebb játékosok: Matei 6, Grancea 5, Antal 4, illetve Bukaresti 7 góllal Fogaras — OSC 20—15 (11— 7). Végig a vendég fogarasiak tek. Tizenötnél egyenlített ugyan vezet­az OSC, de már nem tudta megszerezni a vezetést is. Kitűntek: Taflan 7, Albu 5, illetve Zsiga 4, Kun 3, Pásztor 3 gól­lal. Fogaras — ASA 20—20 (12—10). A magára talált ASA izgalmas véghajrá­ban szerezte meg az egyik pontot. Ki­tűntek: Taflan 8, Albu 6, illetve Bu­karesti 8, Masca 5 góllal. OSC — Trak­tor 17—15 (11—11). Kiegyensúlyozott első félidő után tudott erősíteni csapa­tunk, s ennek köszönhető megérdemelt győzelme. Legeredményesebb játéko­sok : Dávid 4, Zsurzsa 4, Zsiga 3, illet­ve Matei 3, Folosea 3. A TAVASZ KUPA villámtorna vég­eredménye: 1. Traktor 4 pont (58—47); 2. OSC 4 pont (58—60); 3. Fogaras pont; 4. ASA 1 pont. 3 A torna legeredményesebb játékosai: JjUiXctl tö 11 (Aö/x/ íiU gUMcu^ I allein (JE1 CM garas) 18 góllal, 3. Zsiga (OSC) 16 gól­lal. Emlékezzünk régiekre (6.) Szentgyörgy minden idők legnagyobb eredményeket elérő és lényegében ma is fennálló labdarúgó-csapata a textil­­műveké. 1932-ben alakul meg Nap Sportegye­sület (NSE) néven. Eleinte nem játszik jelentős szerepet a város és a megye futball­életében, bár már kezdetben legyőzi 2—1-re a kézdivásárhelyi Mer­­curt. Nemsokára felveszi a gyár nevét: Klinger SC, s ettől kezdve rohamosan izmosodik az együttes. A fejlődés az­zal is magyarázható, hogy a jó anyagi lehetőségek számos kitűnő SMTE játé­kost vonzanak a csapathoz. Többek kö­zött Kovács Ferencet, Tompa Bélát, Stenberg Miklóst, a Brassóból hazaté­rő Botos Dénest, Nagy Ferencet, Lusz­­tig Zoltánt, a kézdivásárhelyi Fülöp Sándort és Lakatos Bélát.” 1935-ben Schuller Nándor az elnök, alelnök Gyárfás Béla, titkár Klein Jakab, inté­ző Ferencz György, szakosztályvezetők Prumnár Walter és Wittner Norbert. Fontosabb összecsapásai­­­ a nagy­ helyi ellenféllel, az SMTE-vel: 1934- ben még simán kikap a Klinger 4—1- re, de már becsúszik egy 0—0 is, 1935- ben azonban már 1—0, 0—1 („A Klin­ger a drága pénzen vásárolt idegen já­tékosok ellenére sem tudott győzni."), 2— 1 (Nagy Feri — Lakatos, Tompa — Szabó I., Stenberg, Kovács — Besoiu, Kosa, Szabó II., Láng, Fülöp), sőt, 4—0. (Nagy — Lakatos, Tompa — Ko­vács, Stenberg, Szabó I., Gyula — Be­soiu,­­ Kosa, Szabó II., János, Fülöp). 1936: 1­­­ 1 (Nagy — Lakatos, Tompa — Szabó Gy., Stenberg, Kovács — Besoiu, Kosa, Szabó J., Láng, Fülöp.). 1937: 10—1­ A sportbarátság az időnkénti súrlódások ellenére is megmarad. Bizo­nyítják ezt azok a mérkőzések, ame­lyeken közösen veszik fel a harcot az ellenfelekkel. Néhány példa: Haggibor Kolozsvár 4—5. (1934. „A vendégcsapat Papp-pal és Farkassal megerősítve is csalódást okozott. A pályán a legjobb Stenberg volt ") Ugyancsak 1934-ben : U Kolozsvár 0—1. U: Sepsi — Janko­­vics, Borgea — Ștefănescu, Sfera, Dá­vid — Sîrbu, Ploieșteanu, Orza, Surla­­țiu, Baciu. Kiinger — MTE: Nagy (MTE) — Botos (MTE). Majorossi (Kiin­ger) — Kocsis (MTE). Stenberg (MTE), Papp (MTE) — Cere (MTE), Rosa (Klinger), Ráduly (MTE), Lusztig (MTE), Tompa (Kiinger). A krónikás­­ kiemeli Nagy nagyszerű védését. 1935: Dorobanțul Ploiești 3—0. Néhány Klinger-eredmény 1935-ből: SC Botfalu 1—0. 7—2, Ghimeși Făgeți 12—0. Iviia, új nevén Hakoah­ Brassó 4—2. 7—1. 2—0, Zernyest 3—1. 3—0, KSE 1—0. 4—1, IAR Brassó 2—4. 1—1, Amateur Kovászna 9—0, BMTE Brassó 3— 0, 1—0. Glória Brassó 1—0. Victoria Brassó 2—1. ACFR Brassó 0—2 (Nagy — Lakatos, Tompa. — Szabó I., Sten­­berg, Kovács — Besoiu, Kósa, Szabó II., Láng, Fülöp. Mezőnyben egyenran­gú ellenfelek, de Stenberg büntetőt hi­báz). Swag Komandó 1—0. Crisana (az A-liga 7. helyezettje) 2—1 (2—0). (Az ellenfél fő erőssége Barátky, aki „némelykor megcsillogtatta, egyéni tu­dását." A Klingerben ezen a mérkőzé­sen vendégként játszik a szabadságát rokonainál. Szentgyörgyön töltő Dobay is, az egyik gólt is ő lövi. „Nagy II. óriásit védett.") A NAC-tól 6—0-ra kap ki itthon a csapat.­­Góllövők: Rónai 3, Kocsis, Bodola, Kovács. „Nagy János a sok gól ellenére is kitűnően védett.") 1935-ös mérleg: 22 15 2 5 60—25. Góllövők: Besoiu Cornel 15, Stenberg 12, Kosa 11, Fülöp 8, Szabó J. 6, Láng 6, Szabó Gy és Kovács 1—1. Az 1935—36-os kerületi bajnokságot a Klinger nyeri, s így lehetősége nyí­lik a B-ligáért kiírt selejtezőkre. Az első akadályt sikerrel veszi, 3—1 (0—0) -ra veri a BMTE-t, de a medgyesi Spartától súlyos, 7—0 (3—0) arányú ve­reséget szenved.­­„Az alapcsapatból csak Kósa, Kovács, Stenberg és Damó játszottak A védelem Lakatos nélkül gyenge volt. A vereségre számítottunk, de nem ilyen arányban "­ Mégis feljebb jut a csapat, mert az 1936—37-es baj­noki évtől a szövetség létrehozza a C- ligát. Néhány, még nem említett játékos ezekből az évekből: Gonda, Márton, Schuller, Szabó Lajos, Rigó, Tök, Ni­colae, Jónás, Komlósi, Gál. 1935-ben kezdik építeni a Klinger­­pályát, a gyár mai kazán­házán­ak­ he­lyén. (berde) Szerkesztette : ÁKOS KÁROLY mindenkit is érdekel 1979. április 2. Napkelte : 6,00 Napnyugta : 18,41 Eltelt : 93 nap Hátravan : 272 nap A hőmérséklet továbbra is csökken. Változó felhő­zet, jobbára borult égbolt­tal és további csapadékkal, a hegyekben havazással. Várha­tó hőmérsékleti értékek nap­közben 7—10, éjjel —1 és 2 Celsius-fok között. tévé 16,00 Telex­ nyelvű műsor : 16,05 Magyar Tévészemle. A hét bel- és külpolitikai ös­­­szefoglalója; Gazdasági ripor­tok; Irodalmi körkép; Sport; Horizont : természet, tudo­mány, társadalom; Mag Péter rovata; Gyermekműsor •— Rajzfilm; A bölcsődaltól a si­­ratóig; Széki folklór; Demény Piroska rovata. Szerkesztő: Si­­monffy Katalin; Közelkép: Jagamas János. Rendezte: Tompa Gábor; A szerkesztő­ség postája; 19,05 Versmű­sor; 19,20 1001 este; 19,30 Hír­adó; 20,00 Körkép; 20,30 Pol­­dark (6. rész); 21,25 Műszaki­tudományos kilátó; 21,55 Nemzetközi kilátó; 22,15 Hír­adó: ffmozi Sepsiszentgyörgy Művész : TENNESSEE SERIFFJE — III. rész — színes amerikai film 10, 16, 18 és 20 órától. Sepsiszentgyörgy — Lux : KÜLÖNÖS SZERELEM — színes olasz film 11, 15,30, 17,30 és 19,30 órától. Kézdivásárhely — Május 8. :­­A FAL — román­­ film 10, 16, 18 és 20 órától. Kovászna Győzelem .• „CSUPA ÖTLET" EMBER színes francia-olasz film 11, 17 és 19 órától. 200 résztvevő Mikóújfaluban 1.FCM 2217 1 446—1935 2.Steagul Roșu 2214 3 537—1431 3.Suceava 2213 4 538—1630 4.FC Brăila 2212 2 828—2426 5.FC Konstanca 2211 2 937—2224 6.ICSM 22 9 31032—2121 7.Tecuci 2210 11135—3721 8.Vaslui 22 9 31024—2721 9.Fogaras 22 8 5 925—3121 10.Traktor 22 9 21130—3520 11.Cimpulung 22 9 11229—3119 12.Tulcea 22 9 11225—2919 13.Piatra Neamț22 8 31115—2711 14.Gura Hum. 22 8 31118—3319 15.Portul 22 8 21229—3318 16.Iasi 22 7 41123—2818 17.OSC 22 7 31220—3717 18.Haladás 22 6 51118—3517 1.Gyergyó. 1912 3 435—1227 2.Sinaia 1911 4 429—1326 3.Udvarhely 19 9 5 534—1523 4.Metrum 1910 3 634—2223 5.Csíkszereda 19 9 4 618—1922 6.Kezdi. 19 9 3 723—2221 7.Bușteni 19 9 2 823—1620 8.Torpedo 19 9 1 923—2319 9.Barót 19 8 2 927—2918 10.Balánbánya 19 8 1ü122—3017 11.Mîneciu 19 7 3 915—3017 12.Măgura 19 6 4 922—2016 13.Szecsele 19 6 4 915—1816 14.CSU 19 5 6 615—1916 15.Kárpátok 19 6 4 914—2716 16.IRA 19 2 31413—47 7 (CSUTAK ISTVÁN felvétele) med­ei tikok 2 3.