Megyei Tükör, 1979. október (12. évfolyam, 2393-2419. szám)

1979-10-01 / 2393. szám

a-osztály A KÉMIA GYŐZÖTT IDEGENBEN A kilencedik forduló vitathatatlanul legnagyobb meglepetése a Kémia győ­zelme Kolozsvár-Napocán 1 Noha az egyetemisták már a második félidő el­ső percében vezetést szereztek (Dobro­­ta lefutotta a Rimnicul Vilcea-i védő­ket és beadását Cîmpeanu IX. védhetet­­lenül vágta a hálóba), a Kémia dere­kasan küzdött, kiegyenlített, majd a nagyszerűen játszó Telespan révén a vezetést is megszerezte. Azoknak, akik a tévé jóvoltából lát­ták a mérkőzést (tehetség kellett ahhoz is, hogy pontosan ezt közvetítsék!), a Iași döntetlenje Tîrgovișten egyáltalán nem meglepetés. Ugyanis Costea akko­ra helyzetet hagyott ki (a kifutó Co­­manba vágta a labdát), amekkorát rit­kán látni labdarúgópályán. Az Olim­piának, noha vezetett 2—1-re, újra nem sikerült győznie!?), a mérkőzés be­fejezése előtt néhány perccel a lezse­rül játszó Bákó kiegyenlített. A Te­mesvár viszont vezetett a Ștefan cel Mare úton! — ezt is kevés csapat mondhatja el — a veterán Dembreszky remek góljával s kevés hiányzott ah­hoz, hogy megszülessen a forduló leg­nagyobb meglepetése. De aztán jött a dinamós gőzhenger s a magára találó Dudu Georgescu kiegyenlített és mérkőzés hajrájában lőtt egy szabá­­­lyos gólt is. Ezt viszont les címén Nicolae Rainea nemzetközi játékveze­tő nem adta meg. A Craiova első lövése, Cîrțu bombá­ja viszont Vunvulea hálójába vágódott. Meghűlt bennünk a vér. Az ASA vi­szont állhatatosan rohamozott, egyen­lített, majd a vezetést is megszerezte. A második félidőben Bölöni egyedül állt szembe Boldici-csal, de hibázott. Említést érdemel még Ciupitu mester­­hármasa Petrozsényben. A kitűnő já­tékos évekig megbízhatóan játszott be­­állóst, most mióta a Zsil keresi ,,új“ arcát, újra előrukkolt egy sorral (Cra­­iován is játszott már középpályást, a Petrolnál is...) s kezdi megtalálni gól­lövő cipőjét. Erősen ráfért már egy gólzáporos győzelem csapatára is. Ha­marosan odajutunk, hogy a petrozsé­­nyi oroszlánbarlangról már csak múlt időben beszélhetünk... Kilencedik forduló. Eredmények . Tîrgoviște — Iași 1—1 (0—0).. g. Nieu­­leseu. ill. Cernescu; Nagybánya — Gloria 2—0 (1—0), g. Koller (2); Zsil— Galac 2—0 (3—0), g. Ciupitu (3); Scor­­nicești — Argeș 1—0 (1—0), g. Șoare­ce. Olimpia — Bákó 2—2 (0—1), g. Both I., Matei, ill. Panaite, Moldovan; Diáksport — Steaua 1—2 (0—0), g. Chi­­haia. ill. M. Răducanu, Stoica; ASA — Craiova 2—1 (2—1), g. Bozeșan, Bölöni, ill. Cîrțu; Kolozsvár-Napoca — Kémia 1—2 (0—0) !. g. Cîmpeanu II., ill. Stan­ca, Teleșpan; Dinamo — Temesvár 1—1 (0—0), g. Dudu Georgescu, ill. Dembrószky. A góllövő listán a beállás poszton játszó Koller (Nagybánya) vezet 7 gól­lal a 6 gólos Radu II. (Argeș) előtt. 5 gólos: Anghel (Temesvár), M. Răduca­nu (Steaua), 4 gólos: Cîrțu (Craiova), Marinescu (Tîrgoviște), Dembrószky (Temesvár), Batacliu (Kol.-Nap). A következő forduló (október 7.) : ASA — Steaua, Iași — Nagybánya, Ko­lozsvár, Napoca — Dinamo, Craiova— Gloria. Argeș — Zsil, Temesvár — O­­limpia. Diáksport — Tîrgoviște, Bákó — Galac, Kémia — Scolnicești. (hadházi) 1.Steaua 9 6 2 120— 814 2.Nagybánya 9 6— 318—1112 3.Craiova 9 5 2 214— 912 4.Bákó 9 4 3 210— 91­ 5.Dinamo 9 3 4 212— 610 6.Tîrgoviște 9 3 4 212— 810 7.Kolozsvár­ N. 9 5— 410— 910 8.Temesvár 9 4 1 418—14 9 9.Iasi 9 4 1 410—10 9 10.Kémia 9 4 1­4 8— 9 9 11 Seornicești 9 1 1 413—15 9 12.ASA 9 4 1 412—14 9 13.Zsil 9 4 1 4 6— 8 9 14.Argeș 9 3 2 410—13 8 15.D’áksport 9 3 1 5 7— 8 7 16.Galac 9 3 1 510—16 7 17.Gloria 9 2— 7 5—14 4 18 Olimpia 9— 3 6 6—20 3 MEGVEl TŰKOR B-OSZTÄLY A VII. FORDULÓ KELETI CSOPORT : Medgidia — FC Konstanca 0—3, Traktor — Focșani 2—1, FC Brăila — Minerul Gura Hu­morului 3—1, Cîmpulung—1CIM 1—1, Botoșani — Gyergyószentmiklós 3—0, Tulcea — Brăilai Haladás 4—0, Sucea­va — Vaslui 0—0, Portul — Energia 2—0, Nitramonia — FCM 0—2. A VIII. forduló : Gyergyószentmiklós — Traktor, Minerul — Portul, ICIM — Suceava, FC Konstanca — Nitra­monia. Haladás — Energia, FCM — Cîmpulung, Focșani — FC Brăila, Bo­toșani — Vaslui, Medgidia — Tulcea KÖZÉPCSOPORT : Moreni — Autó­busz 1—1, Gázmetán — Slatina 1—1, Alexandria — Luceafărul 0—2, Plopeni — Cîmpina 3—1, Haladás—Mîrșa 1—0, Tr. Măgurele — Mechanika 0—0, Tr. Jiu — Giurgiu 2—1, Rapid — Kémia 1—1 Vasas — Szeben 2—0 A következő forduló: Kémia—Giur­giu, Autóbusz — Tr. Măgurele, Cim­pina — Vasas, Petrol — Moreni, Lu­ceafărul — Plopeni, Slatina —­ Rapid, Alexandria — Szeben, Mechanika — Tg. Jiu, Mîrsa — Gázmetán. A Hala­dás áll. NYUGATI CSOPORT : Beszterce — Újmoldova 6—0, FC Bihar — Szászvá­ros 4—0, Kapnikbánya — FC Corvin 2—1, Resica — Szatmár 4—0, Anina — Arad 1—0, UTA —TVM 3—0, Brád — Nagyvárad 2—0, Sodronyipar — Kud­zsir 4—0, Kv. CFR — Gyulafehérvár 2—1. A 8 forduló : Sodronyipar — Gyula­­fehérvár, Szatmár — UTA, Újmoldova — Brád, Nagyvárad — Resica, Szász­város — Beszterce, Kudzsir — Anina, Arad — Kv. CFR, TVM — Corvin, Kapnikbánya — FC Bih­ar. I.FCM 7 6 1 020— 313 2.Konstanca 7 5 1 121— 7*11 3.Suceava 7 4 2 113— 510 4.Tulcea 7 4 1 212— 5 9 5.Focșani 7 4 0 316— 7 8 6.ICSM 7 3 1 313—10 7 7.Botoșani 7 3 1 310— 8 7 8.Energia 7 3 1 3 8— 9 7 9.Traktor 7 3 1 310—12 7 10.Minerul 7 3 1 3 6—16 7 11.Vaslui 7 2 2 3 7— 8 6 12.FC Brăila 7 2 2 310—14 6 13.Haladás 7 2 2 3 9—13 6 14.Gyergyó­ 7 2 2 3 6—10 6 15.Cîmpulung 7 1 3 3 6—14 5 16.Medg'dia 7 2 0 5 7—15 4 17.Portul 7 2 0 5 5—16 4 18 Nitramonia 7 1 1 5 5—13 3 1.Haladás 8 4 4 0 9— 312 2.Mechanika 7 3 ■! 0 8— 110 3.Címpina 8 5 0 314— 8III 4Autóbusz 8 2 5 116—11 9 5.Tg. Jiu 7 1 1 211—12 9 6 Vasas 8 4 0 415—10 8 7.Tr Măgurele 7 3 2 212— 8 8 8 Kémia 8 3 2 313— 9 8 9.Gázmetán 6 3 2 114—11 8 10. Plopeni 8 3 1 410—10 7 11.Szeben 8 2 3 3 6—11 7 12.Slatina 8 2 3 3 5—12 7 1. Petrol 6 3 0 3 6— 6 6 14.Rapid 6 2 2 2 6— 6 6 15.Moreni 7 2 2 3 8—17 6 16.Alexandria 7 1 2 4 4— 8 4 17.Mîrșa 7 2 0 5 5—14 4 18.Giurgiu 6 0 1 5 4— 9 1 1.FC Bihar 7 6 0 115— 512 2.UTA 7 5 0 217— 610 3.Beszterce 7 4 0 318— 8 8 4.Kv. CFR 7 3 2 211— 7 8 5.Brád 7 4 0 312— 7 8 6 Gyulafehérvár 7 1 0 3 9— 9 8 7.Resica 7 3 1 3 8— 5 7 8.Corvin 7 3 1 310— 8 7 9.Anina 7 3 1 3 9— 8 7 10.Kapnikbánya 7 3 1 310—10 7 11 Szászváros 7 3 1 3 8—12 7 12.TVM 7 3 1 3 5—11 7 13.Arad 7 3 0 4 7— 6 6 14.Sodrony­ipar 7 3 0 411—13 6 15.Nagyvárad 7 3 0 4 7—10 6 16.Szatmár 7 2 0 5 7—13 4 17.Kudzsir 7 2 0 5 5—15 4 18. Újmoldova 7 2 0 5 4—19 4 BOTOȘANI — GYERGYÓSZENTMIKLÓS 3—0 (1—0) Vezette: Rațiu. BOTOȘANI: Borde­­ianu — Trandafir, Nică, Tomiță, Lu­ca, Dumitru, Șofran, Trăistaru, Lojin­­schi, Doroban­u, Macovei. GYERGYÓ.: Taede, Dezső, Cioloboc, Cerghizan, Tu­dósé — Márton, Vájna, Balázs—Bar­­tha, Papp, Farkas. Kiállítva: Vajna (15. p). Góllövők: Taede — öngól, Do­­robanțu 2. A 15. percben Vajnát gáncsolják, a játékvezető sípol és piros lapot mutat a gyergyói fiúnak. Tíz emberrel is tá­mad a vendégcsapat, sőt Cioloboc ré­vén gólt is lő, és mégis... Az történt ugyanis, hogy Ciolobocot gáncsolták, ő bukdácsolva követte a labdát, gólt lőtt, de a bíró szabadrúgást ítélt onnan, a­­hol előzőleg akasztották. A­­ 43. percben Dezső mellel vesz le egy labdát, a bíró erre szabadrúgást ítél. A jól el­talált lövés a sorfalról levágódik, Ta­ede utána kap, de csak bennebb segíti a labdát. Szünet után hiába próbálko­zik a gyergyói csapat, a játékvezető nem engedi át a fél pályán. A 66. perc­ben Macovei a lesen álló Dorobanțu e­­lé játszik és — 2—0. A 77. percben a védők meginganak és Dorobanțu­ nem hibázik — 3—0. Ilyen gyenge bírásko­dás mellett az eredmény nem is lehe­tett más. (Ferenczi) NITRAMONIA — FCM 0—2 (0—2) Fogaras, kb. 5000 néző. NITRAMO­­NIA: Szalad — Glăvan, Drägnoiu, Po­­pescu, Negroiu, Pálfi, Chirie! (Bocír­­nea), Comșa (Mosoman), Boieru, Csu­tak, Baykó. FCM : Balázs (Clipa) — Papuc, Șulea, Vărzaru, Pescaru, Nagy, Bențea (Popescu), Gh'-rghe, Paraschi­­vescu, Chioreanu, Boriceanu. Sárga lap: Popescu (Nitramonia). Szöglet: 5—4. Kapura lövések: 11—17 (kapu te­rületére 5—8). Góllövők Boriceanu (6. p), Sulea (25. p). A megyei rangadón gyorsan döntött az FCM. A kétgólos vezetés után a­­lábbhagy a vendégcsapat, a Nitramo­nia kap erőre, de Balázs verhetetlen. A túlsó oldalon pedig Szalah igyekszik — s eredménnyel — megakadályozni a súlyosabb vereséget. Kitűntek: Drag­noiu, Pálfi, Comsa, illetve Balázs, Su­­lea, Pescaru és Boriceanu. Lazăr Valentin TRAKTOR — FOCȘANI 2—1 (1—0) Brassó, Traktor stadion, kb. 2000 né­ző. Vezette: Lăcraru (Nagyvárad). TRAKTOR : Cuteanu — Șarpe, Pașca, Vigotzi (Dumitru), Oancea, Gorlja, Ni­­ță, Pană I., Szakács, Strijan (Aldea), Hintea FOCȘANI: Gheorghe I. — Gheorghe N­., Bălan, Anghel, Costea, Ghică, Alexandru, Suciu (Puiu, Rusu), Iordache, Baștia, Sima. Sárga­lap: Ghi­că, Strijan. Szöglet: 9—4. Kapura­lövé­sek: 18—6 (9—2) Gellövök: Strijan (41. p), Hintea (47. p.), Alexandru (50. p). Meglepően jól játszott a vendégcsa­pat, s ez kiegyensúlyozottá tette a küz­delmet. A mérkőzés összképe, a gól­helyzetek a'apján, úgy érezzük, Traktor rászolgált a győzelemre. A há­a rom gól mellett még Sfrijánnak volt egy kapufája. C-OSZTÁLY (Nagyhalmágyi) A VI. FORDULÓ A közel tizenegyezer szurkoló 18 gólt látott , néggyel kevesebbet, mint az előző fordulóban. Ezúttal viszont jobb napot fogtak ki a vendégcsapatok. Összesen 4 pontot vittek haza. A for­duló meglepetését a balánbányaiak szolgáltatták, akik kitűnő játékvezetés mellett — vallják a csíkiak — szerez­ték meg az igen értékes két pontot. De dicséret illeti Fogaras és Székelyud­varhely csapatait is, hiszen idegenben növelték pontjaik számát. A forduló­ban egyébként 2 tizenegyest ítéltek a játékvezetők, 12 sárga lapot mutattak fel — a legtöbbet Csíkszeredában. A hatodik forduló új éllovast hozott — a sepsiszentgyörgyi OSC-t, az egyedüli csapat ,mely őrzi veretlenségét. 1.OSC 6 4 2 012— 410 2.Udvarhely 6 3 2 110— 1 8 3.Szecsele 6 4 0 211— 8 8 4.Balánbánya 6 4 0 2 7— 7 8 5.Kémia 6 S 1 211— 8 7 6.Kárpátok 6 3 1­2 7— 4 7 7.Măgura 6 3 0 3 6— 3 6 8.Fogaras 6 2 2 2 7— 6 6 9.CSU 6 3 0 3 5— 6 6 10.Maros 6 2 1 3 8— 8 5 11.Kezdi­ 6 2 1 3 6— 7 5 5­4­4 A 7. forduló : Báróti — Torpedó, Fo­­garas — Kémia, Metrum — Balánbá­­nya, Kovászna — Szecsele, Măgura — Kézilivásárhely, Maros — OSC, Ud­varhely — Kárpátok, Csíkszereda — CSU. OSC — SZECSELE 3—0 (1—0) Sepsiszentgyörgy, kb. 3000 néző. Ve­zette: Hüter Fr. (Medgyes). OSC: Pol­gár — Partin, Sim­ion, Sărac, Antal — Adorján, Bokor, (Lăcătușu, Benczik), Biszok — Magyart Siklód’, Barbu. SZECSELE : Sandu — Popa, Sipos, Ge­ra, Nicolae — Rață, Oprea I., Mátéfi — Komáromi (Jantea, Lăcătuș), An­ghel, Celcă. Sárga lap: Antal, Komá­romi, Anghel. Szöglet: 6—2. Kapura lövések: 16—3 (kapu területére: 8—1). Góllövők: Barbu (45. p), Bokor (78. p), Biszok (88. p). Ifjúságiak: 10—1. Rangadónak indult a mérkőzés. S az első percek kemény összecsapásai alap­ján úgy tűnt, az is lesz. Aztán két sár­ga lap lecsillapította a kedélyeket. A 4. percben Siklódi—Antal összjáték végén az utóbbi remekül tálal Barbu elé, az pördít, a partjelző int — les. Következett három kapuközeli szabad­rúgás, mindhárom a sorfalban akad el, aztán egy Biszok-bomba, melyet véd a kapus. A 35. percben kerül sor a fél­idő egyetlen igazi gólhelyzetére: Bar­bu jó beadását (ilyen sem igen volt a mérkőzés végéig, de az árnyékát is vagy három alkalommal kicselezte) Magyari kapufára lövi, a labda pedig elgurul a gólvonal előtt. A 45. percben amikor senki sem várta, Siklódi távol­ról megcélozza a kaput, a labda egy védőt érintve Barbu elé pattan, s az könnyedén bepofozza a hálóba. A 65. percben Barbu kapu fölé lő egy köz­vetett szabadrúgást, öt perccel később Benczik beadása pattan le a felső léc­ről, újabb két perc múlva Biszok lö­vését védi Sandu, aztán a 78. percig semmi. Ekkor Biszok Benczikkel kom­binál, az utóbbi élesen kapu elé vágja a labdát és Bokor belerobban a lövés­be — gól A mérkőzés legszebb gól­ja. Két perccel a befejezés előtt Bo­kor beadását Biszok sodorja a hálóba. Felcsendül a kórus hangja: Szép volt, fiúk ! KÉZDIVASARHELY — SZÉKELYUDVARHELY 0—0 Kézdivásárhely, 2200 néző. Vezette: Roșu Victor (Bukarest). KÉZDI. : Csí­ki II. — Szécs­­y, Rusandu, Bartók, Ioniță — Bahrin, Varga L., Csegezi — Csíki I., Sovejan, Fekete (Berszán L., Selymes). UDVARHELY : Jakab, Béres, Szabó, Mihály, Tamás — Borsós, László L. (Székely), Dénes II, Szécsi, Dénes I., Veress. Sárga lap: Varga L., Szőcs Gy., Veress. Szöglet: 10—4. Ka­pura lövések: 17—11 (10—3). Pontért jött az Udvarhely, s úgy is kezdte a játékot — megerősített véde­lemmel, így aztán a hazai csapat tá­madhatott. A vendégek ügyesen véde­keztek, s alkalomadtán ellentámadá­sokkal próbálkoztak, de ezek nem sok veszélyt jelentettek Csíki kapujára. A félidő gólhelyzetét Bartók hajt­ja ki a 29. percben, amikor alig öt méterre a kaputól a léc fölél lő. A második fél­idő nem várt bírói döntéseket hoz. A 70. percben Béres mintegy hat méterre saját kapujától kézzel üti el a labdát Sovejan elől. A bíró sípja néma ma­rad. Három perccel később egy udvar­helyi védő két kézzel fogja meg tizenhatoson belül a labdát. A bíró a sípja megint néma marad (valószínű, bedugult). A 81. percben egy kapu elé ívelt labdát az egyik védő visszafeje­li, csapattársa kézzel maga elé teszi és hárít. A sípszó ismételten néma ma­rad. Gól nélkül ér véget a találkozó, a bíró sporttárs pedig még órákig ott vesztegel a pályán. A közönség tudja feledni pártos bíráskodását, nem Az egyébként jó iramú, sportszerű játékot szörnyű tévedéseivel botrányos kime­netelűre vezette. Főtér Gábor CSU — KOVASZNA 3—0 (1—0) Brassó, pontosan 45 néző. Vezette: Badaran (Bukarest). CSU : Jank — Forsea, Karancsy, Disantolo, Priscărea­­nu (Niță), Ducă (Suciu), Rusnac, Băl­­sanu, Pană N­., Hamar, Staicu. KO­­VASZNA : Denies — Butyka P., Buty­­ka J., Munteanu, Bertalan, Becsek G., Boc, Huluță, Gerebenes (Nagy, Czifra), Neagu, Szabó. Sárga lap: Huluță. Szög­let: 6—5. Kapura lövések: 15—3 (kapu területére: 8—1). Góllövők: Hamar (17. és 90 p) Bălșanu (85. p) A megyei bajnokság szintjén focizott mindkét csapat. Az első félidőben egy­más hibájából éltek. S jól — mondja Hamar, aki a 17. percben magára hagyatva nem tehetett mást, mint meg­szerezte a vezető gólt. Ezt követően a CSU felkínálja ellen­felének a lehető­séget, s Szabó ki is használhatná. A 19. percben hagy ki jó helyzetet, majd a 29-ben kapufát lő. Szünet után az első percekben még tart a kovásznaiak lendülete, aztán a CSU fokozatosan átveszi az irányítást, s Kovászna be­szorul a saját térfelére. Demes kapus és Butyka János hősiesen védekeznek, de ők sem bírják erővel, s a véghajrá­ban a CSU újabb két gólt lő. (Aradi) TORPEDO — METRÓM 3—1 (1—0) Zernyest, 600 néző. Vezette: Ionescu (Ploiești). TORPEDO: Bitai — Zaha­­ria, Dorobanțu, David, Moldoveanu, Negoiță, Ben~a, Burduleanu. Serban, Bădeseu, Pupăză METRÓM: Rad — Ciocan. Anghel, Neagu, Istrate, Stoi­ca. Pădurariu, Czintos, Borca, Moldo­van, Morarii (Urzică). Szöglet: 9—4. Kapura lövések: 13—6 (kapu területé­re: 7—1). Góllövők: David (5. pl, Ne­goiță (80 p — ll) és 86. p), illetve Stoica (90. p — 11 m­). Heves iramú küzdelmet hozott a ta­lálkozó. A gyengén rajtolt Torpedo e­­rős iramot diktált, a Metróm pedig i­­gyekezett minden támadást idejében rombolni, s veszélyes ellentámadásokat indítani. így aztán az egyenlő küzdelmével telt el az első félidő. erők A mérkőzés utolsó harminc percében a Torpedo fokozta az iramot, a Metróm elfáradt és előbb egy tizenegyesből, majd Negoi­ă 40 méterről küldött lö­véséből újabb két gólt kapott. A mér­kőzés végeredményét Stoica állította be tizenegyesből. (Marosi) KÁRPÁTOK — KÉMIA 2—0 (2—0) Brassó, Kárpátok pálya, 300 néző. v ezette : Painelimonescu (Bukarest). KÁRPÁTOK : Ștefanov — Voicu, Cos­­tanda, Goianu, Ionescu, Trif, Moisa, Avram, Isăilă, Pescaru, Gödri. KÉMIA: Kus — Knall, Graur, Enache, Popovici, Manciu, Cîndea (Stoian, Moraru), Mat­tes I., Ciceu, Marin, Ologu. Szögiét: 8—4. Kapura lövések: 11—5 (kapu te­rületére: 5—1). Góllövők: Pescaru (17. p), Isăilă (44. p). A 17. percben Pescaru kicselezett mindenkit, aki elébe került és üres kapuba gurított, a 44. percben Isăilă hasonlóan járt el, s máris 2—0-t mu­tatott az eredményt jelző tábla. A já­tékvezető ekkor véget is vethetett vol­na a találkozónak — már az eredmény szempontjából. Szünet után Ionescu, Moisa, Gödri, illetve Graur iratkoznak fel a gólhelyzetet kihagyók névsorába. Gödri pedig megrezegteti a Egyébként sportszerű találkozó kapuját. volt, barátságos jellegű. (Pankotai) Dénes Géza CSÍKSZEREDA — BOLANBANYA 0—2 (0—1) Csíkszereda, 2000 néző. Vezette: Burcă Emil (Kolozsvár-Napoca) CSÍK­SZEREDA: Dósa — Fekete, Ferencz, Kopacz, Fodor — Dragomir, Puszariu, Barbu — Gagii (Szeles, Gnnău), Ke­rekes, Szávay. BALANBÁNYA: Grigo­ 12. Kovászna 6 2 1 3 3— 8 13.Torpedo 6 2 0 4 6—104 14.Barót 6 1 2 3 4— 8 15.Metróm 6 2 0 4 5—13 16.Csíkszereda 6 1 1 4 4—11 3 MAROS — FOGARAS 1—1 (0—0) Maroshévíz, 1200 néző. Vezette Du­ma (Kolozsvár-Napoca). MAROS: Kosz­­tándi — Colcer, Fáb­an, Tóth, Rákosi, Bucur, Toderiță (Fazekas), Gafiță (Ze­man), Bliori, Hădărean, Erőss._ FOGA­RAS: Szász — Lup, Hașu (Hoju), Gri­­dan, Giurgiu, Grancea, Breota (Varga), Farkas, Péter, Boieriu I., Văcăreț. Szöglet: 16—1. Kapura lövések: 13—6 (kapu területére: 8—3). Góllövők: E­­rőss (66. p), Horu (87 p). A felázott, sáros pályán sportszerű mérkőzést vívott a két csapat. A Ma­ros többet támadott, de kínálkozó gól­helyzeteit sorra kihagyta, vagy Szász kapus hárította. A 66. percben Hadă­­reanu szabadrúgását Szász rövidre ök­lözi, Erőss rácsap a labdára és — 1—0. Már győzelmet remélt mindenki, amikor Horu egy ellentámadás végén a hálóba talált, megszerezve ezzel a vendégek pontját. Értékes pontot ve­szített a Maros. re — Șerban, Kozma, Lucaéiu, Bor­bély — Barna (Foilor), Lazăr, Posea, Gergely (Cazan), Ciorccri, Berta. S>ár­­ga lap: Dragomir, Puszariu, Barbu, Kozma, Barna. Szöglet: 11—1. Kapura lövések: 13—11 (kapu területére: 8—6). Góllövők: Berta (44. p), Lazăr (83. p). Élénk iramú, változatos küzdelem jel­lemezte a találkozót. A hazaiak tá­madnak többet, hoznak össze több gól­helyzetet, viszont a vendégek lőnek gólt, gólokat. A 43. percben Ciorceri elszalad jobbszélen, bead, Berta pedig mellé lő, egy perc múlva Ciorceri meg­ismétli akcióját, felnéz, bead és Ber­ta most nem hibázik — 0—1. Szünet után esik a színvonal, s ez elsősorban a hazaiak „érdeme", akik ugyan na­gyon akarnak, de semmi sem jön be. A 67. percben Barna szinte öngólt lő — hárít a kapufa, tíz perccel később Barba a felső lécet találja el, a 83. percben Lazăr gólt fejel. A 85. perc­ben szépíthetne a hazai csapat, de ek­kor Lucaciu hárít a gólvonalról. A jól játszó bányászok megérdemelten vitték el a két pontot. Vajda Zoltán MAGÚRA — BAKOT 2—0 (2—0) Feketehalom, kb. 900 néző. Vezette: Florea. MAGÚRA: Kelle—Breazu, Că­­zănaru, Cheleș, Dumitrescu — Andrei II., Druga, Cheracostea — Benedik, Ionele, Ghișoiu. BARÓT: Fogarassy — Pop, Szotyori, Albert, Budai, Nagy, Benedek I., Jordan, Holló, Tokos, Ta­usch. Szöglet: 11—7. Kapura lövések: 14—5 (8—2). Góllövők: Ghișoiu (28. p), Cheracostea (39. p). A tudósítónkat helyettesítő sporttárs szűkszavú jelentéséből kitűnt, hogy­­ a hazai pálya előnye döntőnek bizonyult, s a Măgura helyzetei alapján akár na­gyobb gólaránnyal is győzhetett volna. A bányászok lelkesen védekeztek, de veszélyes támadásra már nem futotta erejükből. Néhány szórványos ellentá­madásuk nem jelentett komoly ve­szélyt Kelle kapujára. S. N. MINIFOCI TÜKÖR KUPA I. forduló : Electro-Bazalt 3—1, Ol­­tex — Kereskedelem 1—3, Textil — Tervezők 4—0, CPL — Egészségügy 1—4, FC Szemerja — T’68 7—1, Oltcit — Vasas 1—14. A tabella élén a Va­sas áll. 2. FC Szemerja, 3. Textil. A második forduló (ma, hétfőn): Oltcit— T’68 (15,30), Bazalt — Vasas (16,30), Egészségügy — FC Szemerja (17,30); in’v jden : Tervezők — CPL (15,30), Ke­reskedelem — Textil (16,30), Electro— Oltex (17,30). Kem­ mindegy A napokban kezembe került egy régi papírlap. Hosszú névsort tartalma­zott a megyénk szakembereinek névsorát. A sok név között szerepelt Bog­dán Antal, C­síki Sándor, Kalith Attila... és még sokan mások. S jól emlék­szem, annak idején nevükre felfigyelt az ország. A legfelső sportfórum érté­kelte — s nagyra értékelte — munkájukat, s edzőként nem egy edzőtáborba bizalmat* Öke*' S ^ °“ akárCsak itthon­ ««nő munkával hálálták meg a Ott is akárcsak itthon... Hogy itthon mit végeztek — ha véletlenül már nem em ekeznének rá­­, elismételjük: Bogdán Antal, amikor labdarúgóed­­zőként tevékenykedett, kitűnő játékosokat nevelt, amikor a kosárral foglal­­k­o­zó Garasokat adott az országos élmezőnynek, amikor áttért az rost­á­mat“* Cs k ^ reaé" Balkán- bajnok címmel ajándékozta meg a vá­­megyet. Csíki Sándor a sok kezilabdás mellett egy B-osztályos kézi­labdacsapattal járult hozzá sportmozgalmunk fellendítéséhez Kalith Attila futószalagon „szállította" a válogatottakat, futószalagon hozta a Balkán-baj­­n­*­ orszá­gos bajnoki címeket. Mindhárman vitathatatlan és páratlan év értéke a, maguk munkaterü­letén Mindhárman megbecsült, nagyra értékelt szakemberekként dolgoznak ma is. De egyikük sem szerepel az aktív edzőink névsorában Hogy miért? », , ísszs -Törzsi mozgalmunkmUnka hh" helyettes,t­el,­- a minőségiben nélkülözhetetlen Sport-" mozgalmunk ma jobban igényli, mint bármikor a minőségi munkát, az olyan szakembereket, akik tudják, mit miért tesznek. Három nevet említettünk. Nem azért, hogy nevük hallatán valaki is meg­sértődjön, hanem hogy megállítsuk, va­gy segítsük megállítani a sportéletünk­ben a „mindenki pótolható" elven alapuló és egyre gyakoribbá váló „szakem­­ber-búcsúztatást“ (egészen friss hírekkel is szolgálhatunk), mert sportmoz­galmunk pillanatnyi helyzete úgy kívánja, hogy minden szakember ott, azon a munkaterületen dolgozzon, ahol a legtöbbre képes, ahol már bizonyított. S nem akárhogyan, hanem eredményekkel. Országos és nemzetközi színtű e­­redményekkel. Nem engedhetjük meg azt a iukszust, hogy szótlanul lemond­junk egy szakemberről is, amikor sportmozgalmunk szekere kezd leszakadni és egyre távolabb kerülni az országos élvonaltól. GYERMEKBAJNOKSÁG Keleti csoport : Ojtoz—Telek 8—0,­­E­­lectro — Barátos 1—0, Gelence — Maksa 3—0, Márkosfalva — Nagybo­­rosnyó 2—0, Torja — Szentiván 14—1. Nyugati csoport: Bardóc — Erősd 6—1, Árkos — Vargyas 1—0, Kilyén— Bukszád 1—6, Málnásfalu—Füle 0—12, Miklósvár — Kilyén 3—1, Száldobos— Vargyas 1—3­ 1.Ojtoz 6 4 1 124—12 9 2.Torja 4 4 0 026— 2 8 3.Telek 5 4 0 113—13 8 4.Maksa 6 3 1 2 9— 7 7 5.Márkosfalva 6 3 1 212—14 7 6.Electro 5 3 0 210— 6 6 7.Gelence 6 2 1 3­11—10 5 8.Nagyborosnyó 4 1 1­2 3— 6 3• 9.Zfatojka 5 1 1­3 5—17 3 1. Barátos 6 1 0 5 9—17 2 al.Szörcse 3 0 1­2 6— 8 1 12.Szentiván 4 0 1­3 4—20 1 1.Árkos 5 4 1 014— 4 9 2.Bardóc 6 4 0 224— 8 8 3.Bukszád 5 4 0 116— 6 8 4.Füle 5 3 0 223— 6 6 5.Vargyas 5 3 0 211— 4 6 6.Száldobos 3 2 0 1 7— 3 4 7.Erősd 5 2 0 315—16 4 8.Miklósvár 5 2 0 3 8—19 4 9.Fotos 5 1 0 4 2—10 2 10.Málnásfalu 5 1 0 4 3—34 2 11.Kilyén 5 0 1 4 4—17 1 S6 éves a Csíkszeredai jégkorong Nem tudom, hányban volt pontosan, amikor a Csíkszereda melletti tavak, tócskák befagyott jegére először kiszaladtak giccsaikon a legénykék és meg­görbített fűzfabotjaikkal ütögetni kezdték azt a fadarabot, mint a legendás Quebec melletti William erőd katonái... Nem tudom, de annyi bizonyos, hogy amikor 1929-ben Csíkszereda első csapata kiszaladt az első hivatalos mérkő­zésére, játéktudásával elbűvölte a hozzáértőket, a szurkolókat egyaránt. Két évvel később, amikor a román válogatott bemutatkozott a világbajnokságon, soraiban már találni Csíkszeredai játékost. S azóta évről évre nőtt a Csíksze­redai válogatottak száma. Volt olyan esztendő is, amikor 99,99 százalékban Csíkszeredat jégkorongozók alkották a válogatottat. Hosszúra nyúlna egy ilyen névsor, s helyszűke miatt nem vállalkozhatunk a közlésére. Megelégszünk annyival, hogy együtt az országgal mi is köszöntsük az 50 éves Csíkszeredai jégkorongot, melynek hősei egytől egyi­g csíkszeredaiak, így egyszerűen: csík­­szeredaiak. A tegnap (és a ma) játékosai, a ma edzői, akik fáradtságot nem ismerve, tudásuk legjavát nyújtva dolgoztak jégkorongsportunk fellendítésé­ért; akik vitathatatlan érdemeket szereztek mind a hazai, mind a nemzetközi porondon; akik oroszlánrészt vállaltak abban a munkában, melynek eredmé­nyeként a román jégkorong felzárkózott a sportág „nagy négyesét“ követő élmezőnybe. Még egyszer és még egyszer visszagondolva az ötven esztendő munkájára, eredményeire, csak azt mondhatjuk: Szép volt, csíkszeredaiak! Továbbra is sok sikert, csíkszeredaiak ! SPORTVILÁG Niki Lauda, az osztrákok kitűnő Forma 1-es autóversenyzője ejtette ámulatba a sportvilágot, utoljára Még­pedig azzal, hogy bejelentette vissza­vonulását. Erre senki sem számított. A legbennfentesebbek is azt rebesget­ték, hogy Lauda egyesületet cserél, hi­szen az idén jóformán alig fejezett be világbajnoki futamot... Lauda végül is nem cserél egyesületet, hanem vissza­vonul. Nyolc év alatt két világbajno­ki címet szerzett és jó néhány győzelmet. Többek között legyőzte nagy a halált is. A szenzációs hírek kifogyha­­­tatlanok. A napokban elrablással fe­nyegették meg Allan Simonsent, Mönchengladbach egykori, a Barcelona a mai csatárát. Az indíték: a Real Mad­rid — Barcelona rangadó. Simonsent persze nem rabolták el, csak éppen „megdolgozták“ idegeit. Egyébként nem ő az első, akit elrablással fenye­gettek. Néhány­­ esztendővel ezelőtt Cruyffot is ezzel ijesztgették...­ Na, de menjünk tovább. Egy 58 esztendős a­­merikai, névleg James Councilman 13 és fél óra alatt úszta át Dover és Cap Gris Nez között a La Manche-csator­nát. James bácsi a műfaj legidősebb rekordere... S ezzel még nem ért véget a szenzáció-sorozat. Figyeljék csak : Pelé válik a feleségétől, a szőke Ro­­semarytől ! Hogy miért, arról nem szól a fáma, csupán csak annyit jegyez még meg, hogy tizennégy éve házasok, és három gyerekük van. Igaz, Garrinchá­­nak nyolc volt. Most pedig nézzünk két jó hírt: Lise-Marie Morerod, a ki­tűnő svájci sízőnő tavalyi súlyos bal­esete után visszatért a sportpályára és együtt gyakorol csapattársaival. Vla­gyimir Juscsenkó, a magasugrás világ­csúcstartója sikeres porcműtét lábra állt. Még csak járni tanul, után­­e bízik abban, hogy rövidesen fog repül­ni a léc fölött. És végül megint foci, az MNK 8. fordulója : Vasas — Fe­rencváros 1—1, Debrecen — Zalaeger­szeg 0—0, Békéscsaba—Videoton 2—1, Diósgyőr — Dunaújváros 2—1, MÁV Előre — Pécsi VSK 3—0, Salgótarján — Tatabánya 0—1, Pécsi MSC — Vo­lán 2—2, Rába ETO — MTK-VM 3—2, Újpesti Dózsa — Honvéd 1—2. A baj­nokságban a Ferencváros vezet 12 ponttal. Szerkesztette : ÁKOS KÁROLY mindenkit 1979. október I Napkelte : 6,12 Napnyugta : 17,58 Eltelt : 274 nap Hátravan : 91 nap 16,00 Magyar nyelvű műsor:­­ Tévészemle. A tartalomból: A hét belpolitikai esemény­összefoglalója. A XII. párt­­kongresszus tiszteletére indí­tott szocialista munkaverseny híradója Gazdasági riportok. Mezőgazdasági szemle.­­ Napi­renden : az őszi vetés. Beta­karítás idején Szatmár me­gyében. — Székelykeresztúr az iparosodás áramkörében. — Vállvetve A magyar nemzeti­ségű dolgozók megyei taná­csainak munkájából. — Szü­lőföld — versösszeállítás : Bo­dor Pál. Lászlóffy Aladár Ioan Alexan­drescu, Magyari Lajos és Molnos Lajos verseit elmondja:­­ Vásárhelyi Katalin, Nászta­­ Katalin, Győri András és Sza­bó Zoltán. — Táncházban Közelképben a Regősök tánc­házegyüttes. — Horizont. — Kaleidoszkóp. Zenés mo­zaik — Boros Zoltán kön­­­nyűzene-összeállítása. Köz­reműködik : a Brevis és az Experimental együttes, vala­mint Trffán László, Márkus János, Józsa Erika és Horváth Károly.­­ Gyermekműsor; 18,20 Shanghai riport; 18,40 Kínai dalok és táncok; 18,50 Ezeregy este; 19,00 Híradó; 19,20 Gazdasági szemle; 19,40 Nemzetközi kilátó; 20.00 Tu­dományos műsor; 20 40 A mogadóniak (3. rész); 21,35 Híradó: ftick­ Sepsiszentgyörgy — Művész : MARK TWAIN KALAND­JAI — kétrészes amerikai film 10, 16 és 19 órától. Sepsiszentgyörgy — Lux : FALU JUHARFÁKKAL — színes kínai film 11, 15,30, 17,30 és 19.30 órától. Kézilivásárhely — Május 8. : KINEK A TÖRVÉNYE — színes magyar film 10, 16, 18 és 20 órától. Kovászna — Győzelem : RODEO — színes amerikai film 11, 17 és 19 órától. iBOS osztrák karnagy, svájci gor­donkaművész lép fel a szim­fonikus évad holnap esti hangversenyén. A brassói ze­nekar irányítója Wolfgang Scheidt ismert bécsi karnagy, aki Beethoven Egmont nyitá­nyával és Schumann IV. szimfóniájával mutatkozik be Sepsiszentgyörgyön. Saint- Saëns Markus gordonkaversenyében Stocker működik közre. A kitűnő előadók, nagyszerű műsor, valamint az a előkészítő próbák hangulata ismét kivételes zenei élményt ígérnek. Mindazok, akik ed­dig nem vették át bérleteiket, ma és holnap ház pénztáránál a művelődési kiválthatják a fenntartott helyekre szóló jegytömböket. 2 3