Megyei Tükör, 1985. szeptember (18. évfolyam, 4228-4252. szám)

1985-09-02 / 4228. szám

A sepsiszentgyörgyi Villamos Berendezéseket és Imre éji munkáscsoportja llanym­otorokat Gyártó Vállalat szerszámm­ihelyéből Sánta A helyi erőforrások gazdaságosabb értékesítéséért (folytatás az első oldalról) kétezer lejt. Ez egyébként azt jelen­ti, hogy ilyen vonatkozásban is me­gyénk kisipari termelésének, szolgál­tatási tevékenységének sikerült fel­emelkednie a pártfőtitkár által kije­lölt feladatok szintjére. A néptanácsi képviselők nemrég tartott megyei konferenciáján elfo­gadott átfogó program, éppen az eddig elért sikerekből kiindulva, fon­tos feladatokat jelöl meg a kisipari termelés és a lakosságnak végzett szolgáltatások további gyarapítása, változatosabbá tétele, az exporttevé­kenység fokozása, a helyi anyag- és emberi erőforrások gazdaságosabb hasznosítása tekintetében. Köztudott, megyénkben számos o­­lyan anyag létezik, amelyeknek hasz­nosságaihoz kétség nem fér, ám mind ez ideig túl keveset tettek a gazdasági körforgásba történő bevonásukért. Az elfogadott­ program éppen ezért konk­rétan, helységekhez kötve határozza meg az ilyen irányú kötelezettsége­ket. A vulkáni eredetű kőzetektől u­­gyanis az Olt és más folyók mentén fellelhető nádig sok minden megta­lálható megyénkben, nagyobb hozzá­állással, több törődéssel számos köz­hasznú dolog előállítására kínálkozik lehetőség. Ilyen vonatkozásban tehát elkél a bátrabb kezdeményezés. Kü­lönösen a néptanácsoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a fa ma­gasabb szintű értékesítésére, a köz­ségi erdőkből kikerülő másodlagos a­nyagok teljes fokú hasznosítására. A kisipari tevékenység egyik igen lényeges láncszemét képezi a bedol­gozás. Ennek hatékonyságát mutatja, hogy ebben az esztendőben, az első félévben a kisipari termelés egészének 3,5 százalékát a bedolgozókkal való­sították meg, akiknek száma jelen­leg 666. A lehetőségeket tekintve, ezt a hálózatot bővíteni kell, s év vé­géig legalább háromszáz embert kell még bevonni a bedolgozók közé. 1936 végéig számukat legalább ezer­­háromszázra kell emelni. A néptaná­csoknak tehát hatékony segítséget kell nyújtaniuk a toborozásban, a reális lehetőségek felmérésében. Az új gazdasági-pénzügyi mecha­nizmus nyújtotta feltételek, lehetősé­gek hasznosítása érdekében igen nagy mértékben kell fokozni a kisi­pari tevékenység gazdaságossági mu­tatóit. Az a tény, hogy bizonyos ter­mékek egyik-másik termelőegységnél ráfizetésesek voltak, azt bizonyítják, nem fordítottak kellő gondot az elő­készítésre, a termékek minőségének javítására, a dolgozók szakmai felké­szültségének szüntelen emelésére. A gazdasági hatékonyság, a termé­kek műszaki mutatóinak javítása megköveteli a régebbi termékek új­ratervezését, újabbak gyártását. Ezt a törekvést szolgálja, hogy ebben az esztendőben négyszáz termék újrater­vezését végzik el, s ötszáz új termé­ket kezdenek gyártani. Az elkövetkező időszak legfonto­sabb feladatainak egyike kétségkívül a helyi erőforrások hasznosításának további fokozása, a termelés műszaki szintjének emelése. Ennek nyomán a kisipari ipari árutermelés 1990 ben 38,2 százalékkal lesz nagyobb. A piac­nak szállított áru mennyisége 1990- ben 24,8 százalékkal növekedik 1985- höz viszonyítva. Az exporttermelés növekedésének évi átlagos ü­te­me eb­ben az időszakban 10,4 százalékos lesz. A lakosságnak végzett szolgálta­tások volumene évente 8,4 százalék­kal nő. Ennek érdekében az említett konfe­rencián elfogadott program újabb szolgáltatási egységek nyitását írja elő megyénk különböző helységeiben, elsősorban a városokban. A­­kisipar eddigi eredményei garan­ciát jelentenek arra, hogy a program­ban előírtak maradéktalanul megva­lósulnak. A határban heverő milliók (folytatás az első oldalról) tás terén a kiszedés ütemével. A szállítási ütem gyorsítása mind­­denképpen indokolt, minél bennebb haladunk az őszi idénybe, hiszen mindenek mellett területfelszabadítás is a tét az őszi vetésekre gondolva, s ennek szempontjából is szeptember az optimális hónap. A szállítások aka­dozásának okait szükségtelen részle­tesebben fejtegetni. Mindennek elle­nére nem lehet eléggé hangsúlyozni a munkaidő, a mozgósítható járművek és különösen a fogatok alapos kihasz­nálásának fontosságát. Betakarítási időelőnyben vagyunk, amit feltétlenül értékelni és értékesí­teni kell, mielőtt beköszöntenének a kimondottan őszies esőzések. A jár­művek jelenleg maximális teljesít­ményt nyújthatnak, s mi több, jelen­leg ezt el is várhatjuk tőlük, akár gépjárművet, akár fogatot osztunk be a burgonyaszedők után. Elvégre sok milliós értéket jelent a határban egyre szaporodó termény menny­iség, amiből csak ötszázalékos veszteség ér­téke is meghaladja pillantnyilag a milliót. GAGYI SZOLGÁLA A MELL­ÜK MEGELŐZÉSE A méh rákos folyamatain két nagy betegségcsoportot értünk, attól függő­en, hogy a betegség a méh melyik a­­natómiai részét érinti, így méhtest­­rákról beszélünk, ha a rákos elvál­tozás a méhtesten (a méh nagyobbik része, amely a hasüregben helyezke­dik el) és m­éhnyakrákról, amikor a folyamat a méh nyaki részén jelenik meg (méhnyak a méh kisebbik része, a hasüregen kívül helyezkedik el, külső felülete egyszerű nőgyógyászati vizsgálaton szabad szemmel is látha­tó). Mivel a méhnyak közel fekszik a testfelszínhez, és aktív szerepet ját­szik a nemi életben, biológiai, fertő­­zéses és az utóbbi időben, a különbö­ző higiéniai készítmények és gyógy­szerek elterjedésének következtében, vegyi ártalmaknak van kitéve. Emiatt a méhnyakrák sokkal gyakoribb, mint a védettebb helyen elhelyezkedő méhtest rákja, ezért elsősorban a méhnyakrákkal foglalkozunk. Hasonlóan minden rákos folyamat­hoz, a méhnyakrák is sokáig tünet­mentes marad. A tulajdonképpeni kli­nikai tünetek megjelenése, mint pél­dául a fájdalom, legtöbbször előre­a­megyei tükör­­adott, nehezen gyógyítható rákos fo­lyamatot jelez. Ezért arra kell töre­kednünk, hogy a rákos folyamatot minél koraibb alakjában fedezzük fel (igenkor csak jelentéktelen, ba­nális tünetek lehetnek jelen), amikor viszont a betegség igen jó eredmény­nyel kezelhető, valamint a rákelőző állapotok felderítésére (amikor tüne­tek egyáltalán nincsenek, tehát az e­­gyén egy látszólag klinikai egészségi állapotban van). Ezen rákelőző állapotok kórismé­­rése és időben történő kezelése képezi a tulajdonképpeni rákos folyamat megelőzését. A román orvosi iskola érdeme, hogy elsőként írt le, és ve­zetett be a gyakorlatba egy hatékony módszert ezen rákelőző állapotok kór­­ismézésére (V. A. Babes 1927-ben), a­­melyet ma­ is világszerte alkalmaz­nak. A méhnyak hámsejtjeinek cito­lógiai vizsgálatáról van szó, amelyhez az anyagot kenet formájában nőgyó­gyászati vizsgálat alatt nyerjük. A módszer egyszerűsége igen sok nő vizsgálatát engedi meg, rövid idő a­­latt. A módszer igen hatékonynak bizonyult, ezért az Egészségügyi Mi­nisztérium kötelezővé tette az egész országban. E megelőző vizsgálat megyénkben is kötelezővé vált. A gyakorlat azt mutatja, hogy a módszer akkor ha­tékony, ha minél szélesebb körben al­kalmazzák, felöleli a látszatra egész­séges női lakosságot a veszélyeztetett életkorok között: 25—65 éves kor, leg­alább egyszer háromévenként. En­nek érdekében a fent említett élet­korok közötti női lakosságot át kell szűrni ezen vizsgálati módszerrel. A szűrést az egészségügyi körzetek vég­zik az állandó lakhely szerinti ka­tegóriák, névsorok alapján. A vizsgá­lat során nyert sejtkeneteket a cito­lógiai laboratóriumban értékelik ki az erre kiképzett biológusok. A cito­lógiai vizsgálat alapján gyanúsnak minősített eseteket további kivizsgá­lásnak vetik alá a kórismézés és az esetleges rákelőző állapotok kezelése érdekében. A módszer eredményes­ségének kulcsa a vizsgálatokon való rendszeres megjelenésben áll, lega­lább egyszer háromévenként úgy, hogy lehetőleg egy érintett nő se ke­rülje el a kivizsgálást. A mozgósítás és a kenetek levétele a körzetek fel­adata. Ezért, kedves női olvasóink, ha értesítést kapnak, jelenjenek meg hiánytalanul a körzeteknél, hogy e­­gyetlen rákelőző állapot se maradjon észrevétlenül. Sajnos, a méhtestrák hasonló álla­potainak felismerésére ilyen haté­kony módszer még nem áll rendelke­zésünkre. A fentieken kívül fel kell hívnunk a figyelmet a következőkre : Azonnal jelentkezzenek nőgyógyá­szati szakvizsgálatra, ha fehérfolyás (leukorrheea) jelenik meg, amely rendszerint fertőzéses természetű, de rákelőző állapotok megjelenési formá­ja is lehet. — Igen fontos minden nőgyógyá­szati gyulladás időben történő keze­lése, mert ezek jelenléte felgyorsít­hatja esetleges rákelőző állapotok va­lódi rákos folyamattá válását. — A hüvelyi el­tűzések megelőzése a nemi szervek higiéniájának betartá­sa és kiegyensúyozott szexuális élet által (gyakori partnercserék vagy egy­szerre több partner elkerülésével). — Nőgyógyásznál kell jelentkezni bármilyen rendellenes vérzés vagy, menstruációs zavar esetén, amelyek legtöbb esetben hormonális eredetű­ek, de rákelőző állapotok vagy való­di rákos folyamatok tünete is lehet.­­ A menopauza beállta után bár­milyen jelentéktelen vérzés vészjel­zése lehet egy esetlegesen fennálló méhtestráknak. Befejezésül ismét hangsúlyozzuk, hogy a méh rákos folyamatainak meg-­­ előzése, kedves nők, az önök kezében van, elsősorban ezen megelőző szűrő­­vizsgálaton való rendszeres megjele­néssel. D­r. SEBESTYÉN Gábor Y-OSZTÁLY Még MINDIG tízszázalékos A STIvrA Craiovit -- Bakin­ (20 0). Dáma TM TM­„kCti-i“ jahoz-T» második ti­­seBímu^1 Bit| 68Syel még bc­­w ' i 68 TMC8Vi,n6 craiovai gyöze- TA-Vendég’d­­tik szépíteni tud Kik kettő nullás ácsnál. Kolozsvár - Sportul Studenţesc ^—j (j —o). Cim­peanu tizenegyesből­ lött gólját Coraş egyenlíti ki a másik félidőben, ja. ..I nagyon sák csapatmunkát produkáló hazaiaki meg kellett e­legednünk az egy ittal. Korvin — Brassó 1—0 (1-0).A hatodik percben 1 u novean Cojocarul és Mateul góljá­val már három gölyi vezetett a Kor­­vin. Erre a tizenegyedik percben Ma­­teul megíratott egyi­k fél­tea ^ Pot., "Mr" ] ■ I** P­o,. Dinamo Pr re Olt 2_6 (2—0), a 19. percben Miha­­li öngólja juttatta vezezéshez a Di­namót, majd az elő félidő, utolsó perceiben Movilă­­ja nyugtatta meg a kedélyeket. Több azután nem is igen történt, a Dininónak ennyi fél­­­A Steaua 1—2 (1 1). Popa góljai a 36. percben még nagy reményeket i­s tett a hazaiak­ban, de tíz perc sem kellett, hogy Io­van egyenlítsen. Az első félidő játék­idején túl a Steaua érvénytelenített gólhoz jut (?!), már érvényeshez La­catu­ş révén a 75. pe­cben. A kapu ü­res volt, a védők támadásban és az ASA negyedik pontit veszíti otthon! Buzău — Temesvár 3—0 (1—0). Mai­eu már a 12. percig vezetést szerez, majd a második födő ugyancsak 12. percében a 35. sz­etésnapját ünnep­lő­ Dudu Georgescu emeli tizenegyes­ből kettő nullra az eredményt. Balaur állítja be a végertdményt a sereg­hajtó zérópontos egyetemistákkal sze­mben. Rapid —Bihar 1—0 (1—0). A váradi Puskás­­t a Rapid és a mezőny legjobb játlyosa. Két góljá­val megpecsételte volt csapatának at,­­ I mást két már­ktissi­k­o 1— 1 —1 (0—0). Copu 1 Vittatta vezetéseiT/T a már harmadik döntetlent játszó buka­resti újoncot, majd Nuţă egyenlített. Argeş— Rm­. Vilcea 2—1 (1—0). Nagy kínnal szerezte meg is Argeş első ha­zai győzelmét. Bár­gnat a hazai csa­patot juttatta vezérhez, a 75. perc­ben tizenegyesből egenlít a végig tá­madó szellemben jtszó Rm. Vilcea. Végül is a 90. perben megszerzik a­­győzelmet a hazaiak. V. FORDULÓ: September 14—IS: Temesvár - Rapo­rc Bihor , — Buzău Rm. Vilcea. Sportul Studen­țesc. Craiova - Ki­zsvar FC Argeș Dinamo, Steaua— Petrol. ASA— FC OH. Bakó - Passo­ Victoria - Corvin. KELETI CSOPOff.: Konstanca - Sceava 1—0. Pasu­" — Galac 2—1, 4 r» * . — Mzö 9-0. Bakó — t­ra Dornei — . ’ .,v . o M Ripnicu Sarat — afru^Neamt Bot°*aai ~ Ia*‘­­1. Plopeni — Prahova 3—0, i­lcea 5—0, Brăila (cel— Fălticeni 6.Konstanca4 2 1 1 5—25 7.Rîmnicu Sărat4 2 1 1 4—45 8.Brăila4 2 6 2 6—44 9.Piatra Neamț4 2 0 2 4—44 10.Prahova4 2 6 2 5—81 11.Tulcea4 2 6 2 4—71 12.Plopeni4 1 1 2 5—33 13.Botosani4 1 1 2 4—53 14.Vatra Dornei4 1 1 2 2—33 15.Bakó4 1 1 2 4—73 16.Călăraşi4 1 1 2 3—63 17.Fălticeni4 1 0 3 4—136 18.Galac4 6 1 3 3—71 V. FORDULO: Galac — Prahova, Konstanca — Botoşani, Călăraşi — Brăila, Suceava — Paşcani, Tulcea— Acel, Fălticeni — Vatra­ Dornei, Piat­ra Neamţ — Balu, Plopeni — Mizil, Iaşi — Rîmnicu Sărat. KÖZÉPCSOPORT : Drubeta — ICSM 4—3, Slatina — Rémia 3—2, Moreni — Tîrgovişte 0—0, Traktor — Mechanika 4—0, Szeben — Gázmetán 3—1, Craiova — IM­ASA 3—0, Auto­matika — Mîrşa 3—0, Régen — IC­­SIM 1—0, Haladás — Câmpulung 3—0, CRAIOVA — IMASA 3—0 (1—0) Rendkívül nagy számú néző előtt a következő felállításban állt fel csapa­tunk: Orbán, Sebestyén, Csurulya, Si­­mion, Partin, Dénes (Vilikó), Adorján (Csősz), Elekes, Andrási, FI. Vasile. Kitűnő bíráskodás, sima vereség. Már az első félidőben megszerezték a vezetést a­ hazaiak, majd a második félidőben miután 11-est hibáznak, még két góllal növelik előnyüket. Ha még­is ki kell emelni valakit, akkor az Orbán — Partin — Lovász mellett a csereként beállt fiatalok. Nos, majd­ itthon lehet (kell) javíta­ni. V. FORDULÓ : Câmpulung — Mo­reni, ICSIM — Haladás, ICSM — Cra­iova, Drobeta — Régen, Mechanika — Automatika, Tîrgovişte — Szeben, Kémia — IMASA, Mîrşa — Gázme­tán, Slatina — Traktor. NYUGATI CSOPORT : Boksabánya — Beszterce 1—1, Kapnikbánya — Gyulafehérvár 4—1, Máramarosszi­get — Resica 1—0, Arad — Szatmár* 1—1, Brád — Lupény 2—0, Zilah — UTA 2—1, Déva — Zsil 0—1, Nagybá­nya — Nagyvárad 3—0, Szászváros — Temesvár 2—0. V. FORDULÓ : Lupény — Nagy­várad, Zsil — Arad, Gyulafehérvár — Brád, Nagybánya — Máramarosszi­­get. UTA — Szászváros, Déva—Bok­sabánya Temesvár — Zilah, Resica­ — Beszterce, Kapnikbánya — Szal­mán. C-OSZTÁLY XI. CSOPORT : Kezd beválni a jóslatunk, az élvo­nalban két marosvásárhelyi, két sze­­beni és az udvarhelyi csapat küzd. I­­gaz, az udvarhelyiek két utóbbi mér­kőzésükön mindössze 1 gólt lőttek, de négy pontot gyűjtöttek. A CSU egyéb­ként pontjait meg nem jelenés miatt veszítette el a múlt vasárnap (két el­maradt mérkőzés eredménye: Régen — CSU 3—0 m.n.r.: Ágota — Ludas 3—1). Lassan talál magára Bárót, há­rom mérkőzés után azonban megál­lapíthatjuk, hogy ebben a csoportban is többen vannak, akik gyengébb já­tékerőt képviselnek a Bányásznál. Eredmények : Elect­romureş — Víz­akna 2 0, Bárót — Maros 1—0, CSU — Keresztúr 3—0, Segesvár — Régen 1—0, Szová­ta — Ágota 4—1, Gyer­­gyószentimiklós — Balánbánya 0—0, Udvarhely — Ludas 1—0, Inter — Metalotechnika 4—0. IV. FORDULÓ Régen — Ágota, Balánbánya — Ud­varhely, Metalotechnica — Szováta, CSU — Bárót, Vízakna — Segesvár. Maros — Keresztúr. Gyergyószent­­miklós — Inter, Ludas — Elektro­­mureş. BARÓT — MAROS 1—0 (1—0) Bárót, 200 néző. Vezette: Cutuţiu (Bukarest). BÁRÓT: Szász — Kiss, Szotyori, Fejes, Vajda, Bede, Iláduly (Lázár), Ambrus, Benedek I., Petrea (Tókos), Benedek II.. MAROS: Sto­­ian — Mireanu. Bunus, Szarvas, Pus­kás (Fábián), Tóth, Călin. Toderilă. Bicorţ, Burán, Chioboloc. Góllövő: Benedek II. 41. p. Szögletarány: 7— (9. Nehezen talál magára a baróti Bá­nyász. Fáradtan, unottan küzdötte végig ezt a harmadik mérkőzést is. A mérkőzés egyetlen eseménye, a gól: egy balról beívelt labdát Benedek II. juttat fejjel a hálóba. A második fél­időben a gól sem ..dobta fel­ a Bá­nyászt. Ugyanolyan fáradtan játszott a mezőnyben, alig veszélyeztetve az ellenfél kapuját. Pedig hamarosan ösz­­sze kellene szednie magát, hiszen há­rom forduló után két pont vesztes­séggel nehéz lesz helytállni ebben a kétségkívül nehéz csoportban. A futball délelőtt legnagyobb ese­ménye : a mérkőzés szünetében Lő­­rincz (az egykori kapus) két törpecsa­pata szép játékkal szórakoztatta a kö­zönséget. Okunk tehát hinni: lesz Balóton utánpótlás. TORMA György XII. CSOPORT: Egy győzelem és két tisztes, idegen­be­n elszen­vedett vereség, valamint javuló játék — ez a három megyei csapatunk vasárnapi mérlege. És nem is rossz. Ami a csoportot illeti, három megye csapatai szinte arányosan vál­takozó eséllyel küzdenek egymással. Egy bizonyos viszont, a Nitramónia — még akkor is, ha csak 1—0-ra győzött ezúttal nem akarja kétségessé tenni végső győzelmét. Eddig még nem ka­pott gólt. Eredmények : Florești — Olthó­­víz 1—0, Codlea — Kezdi­vásárhelyi Vasas 2—1, Metrom — Fogaras 4—0. Sinaia — Cimpina 2—2. Filipeşti de Pădure — Szecseleváros 1—0. Bodza­­forduló — Elektro 2—0. Torpedo — Băicoi 2—1. Nitramónia—Brazi 1—0. 1. Nitramónia 3 3 6 6 6—6 9 2. Florești 3 2 1 0 6—2­7 3.Metróm 3 2 0 1 8—46 4.Cimpina 3 2 0 1 5—26 5.Bodzaforduló 3 IV. FORDULÓ : Gimpina — Szecse­leváros, Elektra — Torpedó, Brazi — Filipeşti de Pădure, Metrom — Cod­lea, Olthévíz — Sinaia. Kézdivásár­­helyi Vasas — Fogaras, Bodzafordu­ló — Nitramónia, Băicoi — Floreşti. CODLEA — KÉZDIVÁSÁRHELYI VASAS 2—1 (1—1) Codlea, vezette Dinoiu Gheorghe (Bukarest). CODLEA: Kelp — Marti­nescu, Ghişoiu. Mic. Moise, Căzăna­­ru. Andrei, Cazac, Iancău, Irim­ie, Io­­nete (66. p Crăciun). VASAS: Incze— Zölde (66. p Szabó). Bartók, Nagy, Bá­lint, Mátis, Csegezi, Papp, Kelemen, Csíki, Dobra (85. p Andrássi). Gól­lövők: Ionete 11. p. Irimie 88. p. Bar­tók 27. p. Sárga lap: Crăciun, Dob­ra. Ötpercnyi tapogatózás után Dobra kerül elsőként gólhelyzetbe, de nem sikerül megszereznie a vezetést. A 11. percben kavarodás támad, a kézdivá­­sárhelyi kapu előtt, a védők nem e­­léggé határozottak és 1-0 a hazaiak javára. A 15. percben pergőtűzbe ve­szik a Vasas csatárok az ellenfél ka­puját, de egyenlíteni csak a 27. perc­ben sikerül. Az első félidő vitán felül a kézdivásárhelyieké volt. A máso­dikban azonban hatalmas nyomás, el­sősorban bírói nyomás, nehezedik a vedégekre, s még így is csak a 88. percben sikerült a tizenkét tagú el­lenfélnek megszereznie a vezető gólt. Óriási leshelyzetből, melyet a partjel­ző be is intett. Sebaj, a fontos az, hogy a csapat játékba lendült. Ennek a mérkőzésnek az első felében már közel járt a múlt évi játékának szín­vonalához. PÉTER Gábor BODZAFORDULÓ — ELEKTRO 2—6 (1—0) Bodzaforduló, 600 néző, vezette: Rimniceanu (Rim­nicu Viliea). BOD­ZAFORDULÓ: Crăciun — Zaharia, Teacă, lagăr, Ciocirlan.­ Bularca (Şe­larii), Aldea, Datei­ (Uremia), Stanciu, Paraschivescu, Zih. ELEKTRO : Kö­pne­. — Rá­pó, Rusandu, Balek, Csíki, Bukur, Vujkur, Gafiţă, Budai (Sala­mon), Bokor, Veress (Tamás). Góllö­vő: Paraschivescu 17 p., Zih 79. p. Szögletarány: 12—2. Sárga lap: Vuj­kuj. Sportszerű, szép mérkőzést hozott a Kovászna megyei rangadó, melyen a C-osztályban újonc Bodzaforduló nyomasztó fölényben játszott. A ha­zaiak a két gólon kívül négyszer ta­lálták el a kapufát. A 17. percben Zih baloldali beadását Paraschivescu fe­jeli a hálóba. A 23. percben ugyan­csak Paraschivescu fejese találja el a kapufát. A 42. percben Stanciu lövé­se pattan a kapufán. A 65. percben ugyancsak Stanciu fejese éri a kapu­fát. A 79. percben Zih növeli az ered­ményt, 18 méteres lövése talál a há­lóba. A 83. percben Paraschivescu egy szögletről beívelt labdát fejel a kapufára. Tiszta helyzeteket hagyott ki még Ciocirlan és Zih. No­­lam csak a veterán Paraschivescu a C-osztály­­ban nemcsak helyzeteket teremt, de ő az, aki leginkább veszélyezteti az ellenfél kapuját! Az Elektródák 90. perc alatt ezen a mérkőzésen mind­össze egy helyzete volt: a 80. percben Tamás rúghatott volna gólt. BARANYAI Pál Jak­a­bos — Vişan 5, Kopacz, Curina 2, Andriuc 4, László, Juga, Andor 2, Nagy, Gyönes, Ion. TRAINICA, Ghi­­nea, Matei — Ancuţa I, Geambaşu 4, Nicolae 1, Ungureanu, Simion 1, Râ­­căşanu, Scărtoaie, Baciu, Cîrtoaje, Pe­tre. Büntető percek: 2—0. büntető dobások (7 m­): 2—7, értékesítve: 2—1! Ami az első tíz percben történt, ar­ra nem lehet kifejezést találni, csu­páncsak kézilabda nem volt. Miután büntetőt vét, Geambaşu talál első­ként a hálóba, de a következő (11.) percben Vişan egyenlít (!) A 22. perc­ben ismét egyenlő, 4— 4 az eredmény, de a véghajrában nem kis szeren­csénkre Geambaşu kétszer is a kapu­fát találta el. 42 percet kellett vár­nunk, amíg végre egy igazán szép és eredményes akciót hoztak össze az MSC-s leányok. De ezzel aztán vége is volt. Eddig az átdobó, most már a játékmester is gond a csapatnál. Szerencsénk volt a sorsolásnál, hogy nem egy jobb csapatot fogtunk ki e­­zen a vasárnapon. A közel háromhónapos kapkodás­nak, bizonytalanságnak az lett az e­­redménye, hogy ez a vasárnapi MSC árnyéka volt jelenlegi önmagának is, s egy klasszissal gyengébb a tavalyi­nál. Négy éve nem láttuk ilyen gyen­gén játszani a piros-fehéreket, de nem a lányok felejtettek el játszani. A nyári felkészülés során bekövetke­zett sorozatos következetlenség ka­varta meg a csapatot, s erre a baj­nokságra sem készültek fel rendesen a leányok. A Marian­ Vladescu páros­nak bőven lesz dolga amíg sikerül újra átütőképes együttesé formálni a csapatot. Reméljük, hamarosan ma­gára talál a csapat, s feledtetni fog­ja ezt a vasárnapi ..rossz álmot.**. Hiszünk egy jobb kézilabdában. KISGYÖRGY Tamás ELEKTRO-KUPA Pár héttel a megyei bajnokság őszi fordulója előtt nagyon jól jött ez a kitűnően megszervezett kézilabda-tor­na. Ismételten beigazolódott, hogy az Elektro háza táján komolyan dolgoz­nak. Eredmények: Elektro — MSC II. 11—15 (2—5), Textil — ISK 13—17 (7 — 8). MSC II. — ISK 11—13 (8—5). E- lcktro — Textil 18—11 (11—4). Textil — MSC II. 10—15 (3—10). Elektro — ISK 22—17 (14—5). A torna végeredménye: 1. Elektro, 2. ISK, 3. MSC II., 4. Textil. A győz­test egy faragott fakupával díjazták. BÖLÖNI Tamás 1 31 6 6—17 1 36 1 14—36 2 1 1 5—25 1 21 1 7—55 2 1 1 5—45 1. Steaua 2. Craiova 3. Dinamo 4. Sportul 5. Korvin 1 10 0 10- 1 8- 1 15-0 2 18—5­6 6.Petrol2 1 6—56 7.FC Argeș1 2 6—65 8.Kolozsvár1 2 6—75 9.FC Olt1 2 5—65 16--11. Victoria •' 13 1 4—65 Buzău­­ 13 1 4—65 12.Rapid1 2 7—125 3 1—7 3 2—9 4 3—6 3—9 5 12 10 4 3 3 2 13. Rm. Vilcea 14. Bihor 15. Brassó 16. ASA 17. Bakui­­ 18. Temesvár -B-OSZTÁLY 1. Iași 2. Acel 3. Suceava 4. Pașcani 5. Mizil 1. Moreni4 2 2 6 5—26 2. Craiova4 2 1 1 6—45 3. Slatina4 2 1 1 8—75 4. Régen4 2 1 1 4—35 5. Drubeta4 2 1 1 7—75 6. Szcben4 2 0 210—74 7. Kémia4 2 0 2 9—61 8. Traktor4 2 6 2 7—41 9. Haladás4 2 0 2 7—54 10. Automatika4 2 6 2 9—81 11. Tîrgovişte4 1 2 1 2—24 12. IMASA4 2 6 2 8—164 13. Cimpulung4 2 0 2 6—91 14. ICIM4 1 1 2 9—93 15. Mîrşa4 1 1 2 5—73 16. Mechanika4 1 1 2 4—83 17. ICSIM4 1 1 2 2—73 18. Gázmetán4 1 0 3 5—82 1.Beszterce4 3 1 612—27 2.Szatmár4 3 1 613—57 3.Nagybánya4 3 1 0 9—17 4.Resica4 2 1 1 6—35 5.Sziget4 2 1 1 4—25 6.Arad4 1 2 1 9—84 7.Kapnikbánya4 2 6 2 6—54 8.Szászváros4 1 2 1 8—81 9.Zsil4 2 6 2 2—24 16.Temesvár4 2 6 2 3—44 11.Brád4 1 1 2 2—23 12.Boksabánya4 1 1 2 5—103 13.Zilah4 1 1 2 4—93 11.Lupény4 0 2 2 3—72 15.UTA4 1 6 3 2—62 16--17. Déva4 1 6 3 1—52 Nagyvárad4 1 0 3 1—52 18.Gyulafehérvá.4 1 6 3 5—132 1.Inter3 3 0 011—19 2.Electromi­ures3 2 1 011—4­7 3.Udvarhely3 2 1 0 6—17 4.CSU3 2 0 1 7—36 5.Metalotech.3 1 1 1 7—71 6.Gyergyó.3 1 1 1 2—21 7.Balánbánya3 1 1 1 6—74 8.Bárót3 1 1 1 2—44 9.Segesvár3 1 1 1 1—44 10.Keresztúr3 1 0 2 3—43 11­-12. Ágota3 1 0 2 4—63 Regen3 1 0 2 4—63 10.Szováta3 1 0 2 5—93 14.Maros3 1 0 2 3—83 15.Vízakna3 0 2 1 1—22 16.Ludas3 0 1 2 2—51 2 0 1 6—16 6.Filipești3 2 0 1 5—46 7.Torpedó3 2 0 1 5—56 8.Codlea3 2 0 1 5—66 9.Băicoi3 1 0 2 4—43 10.Sinaia3 1 0 2 6—73 11.Szecsele3 1 0 2 4—53 12.Vasas3 1 0 2 4—66 13--14. Elektra3 1 0 2 3—53 Hévíz3 1 6 2 3—53 15.Brazi3 0 1 2 2—41 16.Fogaras3 0 0 3 1—100 NINCSEN ÖRÖM ÖRÖM NÉLKÜL? Jöhet immár a legnagyobb zápor is, mondhatják nagy biztonsággal a megyeszékhely Testvériség utcájá­ban lévő 2-es tömbház legfelső eme­letének lakói. Éveken át sok bosszú­ságot okozott nekik a tetőszigetelés. Kiváló ötlet volt hát cserepes te­tővel ellátni az elázásnak kitett, la­pos tetejű épületeket. És a 2-es tömbház máris elkészült teteje bizo­nyítja, esztétikailag is megérte a fá­radozást. Most aztán sorra következhetnek a többiek... Egy dolgot éppen ezért kell szóvá tennünk. Gondoljuk, az előrelá­tás hiányzott csupán, az esős napok beszámításának elhanyagolása... U­­gyanis a kettős tömbház felső lakói a megmondhatói, milyen napokat él­tek át, amikor fent megbontották a szigetelést, s közben elkezdett hull­ni az eső. Magam is láttam az egyik beázott lakást. Szomorú látvány... Hogy ki marad a kárral? A biztosí­tónál érdeklődtek a lakók is. Ők nem fizetnek, mert nem természeti csapásról van szó, s nem is a felső szomszéd áztatott... A következő épületeknél valami­lyen módon biztosan meg lehet aka­dályozni az ilyen roppant bosszantó beázásokat. (baróti) kézilabda B-OSZTÁLY MSC — PUCIOASAI TRAINICA 15—7 (5—4) Sepsiszentgyörgyi MSC pálya, kb. 306 néző. Vezette: Dumitrescu M. — N­iţă E. (Bukarest). MSC: György. minifoci A II. csoport : IV. FORDULÓ : szeptember 2-án, hétfőn, kisstadion. 16 órától: Spárta— Medicor, Real — Dózsa, Bazalt — At­­letik, IAME — SDV. CSM pálya. 16 órától: Lótusz — Tervezők. Techno­log _ U.ICM. Lendület. — OJT. B I. csoport : II. FORDULÓ : szeptember 2-án, hétfőn 15 órától: Olimpia — Málnás, Star'85 — Electric, Rapid — Hala­dás, Akarat — Steaua, szeptember 3- án, kedden 16 órától: Arsenal — IRE, Tudomány—Kozmosz, Santos — IGO. III. FORDULÓ: szeptember 5-én, csütörtökön, kisstadion, 15 órától: E­­lectric — IRE, Olimpia — Kozmosz, Málnás — Steaua, Haladás — Star'85. szeptember 6-án. 16 órától: Rapid — IGO, Akarat — Santos, Arsenal — Tudomány. B II. csoport : II. FORDULÓ: szeptember 2-án­­hétfőn, Electro-pálya, 15 órától: Lú­gás — TCL Jövő — Siculus, KTM — IMASA, DN'84 — Vasas; szeptember 3-án. kedden, Electro-pálya, 16 órá­tól: Expressz — Fortuna, Prolact — Locomotiv, Vörös Cs. — Phönix. III. FORDULÓ: szeptember 5-én, csütörtökön. 15 órától: Lúgás — Loco­motiv, TCI — Vasas, Siculus — For­tuna, Phönix — Jövő: szeptember 6- án. pénteken 16 órától: Vörös Cs. — IMASA. DN­ H4 . — KTM. Expressz — Prolact. PARTIN Cornel Szerkesztette : GAJZÁGÓ Márton TORMA Sándor 2-3.