Háromszék, 1995. október (7. évfolyam, 1549-1574. szám)

1995-10-02 / 1549. szám

C Sepsi FC— Sireţi Zimbrul 2—1 (0—0) Elektro-stadion,kb. 250 néző. Vezette: Corescu Cătălin (Kons­tans). FC:Medeşan—Gaal(Berde),Szabó L.,Oancea,Fodor—Kulcsár, Faragó, Stupu—Suciu, Curigan (Szabó S.), Szűcs. Zimbrul: Botezatu—Zus, Găluşcă, Popoiu, Luchian (Raicu)—Cristescu, Nimerschi (Picătureanu), Maftei, Stamate (Duţă), Caşuba, Gu­­cianu. Góllövők: Stupu (56. p), Găluşcă (68. p ) öngól), ill. Cristescu (57. p). Sárga lap: Fodor, Kulcsár, Szabó, Popoiu, Stamate, Gucianu. Kiállítva: Caşuba. Már az első percben Szűcs tör be bal oldalról, kapu elé ad, Suciu megcélozza a jobb sarkot, de a kapus hárít. A sorozatos támadások rendre elakadnak a védekezésre berendezkedő vendégek tizenhatosánál, az első félidőben a Suciu—Faragó—Szűcs-hár­mas igyekezete sem töri meg az ellenállást. Szünet után a vendégek kitámadnak, a 46. percben Szabó L. az utolsó pillanatban ment Zus elől. Két perc múlva Szűcs egy szép cselsorozattal becsapja őrzőit, de a kapus ezúttal is véd. Az 56. percben Curigan indítja Szűcsöt a bal szélen, akinek beadását a jó ütemben érkező Stupu csukafejessel küldi hálóba: 1—0. Nem sokáig tart az öröm, mert a következő percben Cristescu 3­5 méteres szabadrúgása a hálóban köt ki: 1—1. Egy perccel később Luchian akár vezetéshez is juttathatná csapatát. A 68. percben ismét Szűcs viharzik el a bal szélen, a rövid sarokra lő, a labda a menteni akaró Găluşcă lábáról a jobb sarokba vágódik: 2—1. Caşuba, aki a román labdarúgás élvonalában is játszott már, az 69. percben labda nélkül megrúgja Fodort, amiért a játékvezető kiállítja. A 76. percben Szabó S. fejese rosszra sikeredik, majd a hátralevő percekben a vendégek beszorítanak, még kapusuk is támadásba lendül, a második ilyen előretörésénél lesen kapják. Habár fiaink megérdemelték a győzelmet, jó lenne kilábalni már a hullámvölgyből. Lukács Sándor TEKE, A-OSZTÁLY Egy hideg, egy meleg Egy héttel korábban, a bajnokság második fordulójában Tr. Severinben játszott csapatunk, az Árkosi Lendület. Ve­ress Gyula, az árkosiak játékosa tömören így összegezte a tapasztaltakat: „Katasztrofális körülmények között játszot­tunk... Egyszerűen nem értem, a szövetség hogy hitelesíthet egy ilyen rossz pályát, mint a Turnu Severin-i...” Az ered­mény: Tr. Severin-i Akarat—Árkosi Lendület 4683—4547. A harmadik fordulóban, a hét végén itthon kellett volna játsza­niuk az árkosiaknak, de a dicsőszentmártoni Kémia csapata nem jelent meg, így az eredmény: Árkosi Lendület—Dicső­szentmártoni Kémia 4850—00. Az árkosiak mindkét mérkőzésen való részvételét a sepsiszentgyörgyi Consic Rt. támogatása tette lehetővé. A következő fordulóban, szombaton Buziason vendégszerepel csapatunk. Veress Gyula arról panaszkodott: „Sajnos, üres a kasszánk, de mi a győzelem reményében megyünk Buziasra pénteken”. Sok sikert! (-ben­) A KIJEVI DINAMO SZERINT: A bíró kiválasztott néhány bundát A besározódott—besározott—Dinamo Kijev csütörtökön nyilatkozatot tett közzé, amelyben tagadja, hogy becstelen eszközzel próbálta szélesebbé tenni a sikerhez vezető utat Az ukrán csapat változata szerint a Dinamo Kijev két vezetője valóban találkozott a mérkőzés előtti napon Antonio Lopez Nietóval, a spanyol játékvezetővel és három segítőjé­vel (a két partjelzővel és a tartalék játékvezetővel). A randevúra azért került sor, mert a Dinamo Kijev Futballklub alelnöke, Vaszil Babicsuk és Igor Szorkisz elnökségi tag—aki „mellesleg­ ’ a klubelnök, Grigorij Szorkisz fivére — személyesen akart gondoskodni arról, hogy a játékvezetők minél komfortosab­ban érezzék magukat Kijevben. A két ukrán „fontos ember” megkérdezte a spanyolokat, milyen ajándékokat akarnak vásárolni hazai szeretteiknek, s hogy tudnak-e a bevásárlásban helyismerettel,nyelvtudással segíteni? Miután a játékvezetők „egy ember­ként’ ’ a márkás szőrmék mellett döntöttek, Szorkiszék­ egyenesen a gyárba vitték őket, ott válogathattak. Lopez Nieto két bundát választott, a partjelzők „saját” bundájuk mellé usankákat is kinéztek maguknak. A lelkes, szolgálatkész sportvezetők Lopez Nieto bundáit azonnal betették a kompánia autójába, és vitték magukkal a bírók lakhelyére, a kijevi Dnyepr Szállodába. A többi szőrme szállítása másnapra, csütörtökre maradt. A spanyol játékvezetőnek állítólag ott, a Dnyeperben nyújtották át a bundák mellé a 30 000 dollár körüli összegről szóló számlát, s ő éppen ettől, a fizetési kötelezettségtől „pöccent be”. 5. A történet innen kezdve kissé homályos, miután az tény, hogy a bundák már nincsenek Kijevben. Lopez Nieto „val­lomása’ ’ szerint ő azért fogadta el a szőrméket, hogy marad­jon nála „bűnjel”. (Az is tény, hogy a spanyol játékvezető a vesztegetési kísérletről még a találkozó előtt értesítette az­ UEFA-t.) Az ukránok szerint viszont Lopez Nieto egyszerűen meg­vásárolta a bundákat, s még olyan változatra sem bólintanak rá, amely szerint „a­ gyár engedett az árból” az üzlet létrejötte érdekében. A Dinamo sajtófőnöke, Olekszi Szemenyenko szerint: „A klubot totális sokk érte. Sokkal nehezebb az ártatlanságot bizonyítani, mintsem besározni valakit. Ez példátlan eset (mármint a kizárás — a szerk.), amelyhez még csak hasonló sem történt korábban­. Még nem tudjiák, ki áll a h­áttérlerek, és mik a mozgatórugói. Am­it a bíró állít, abból spartn­ sem igéz-í úgy érezzük magunkat, mint akinek a házában meghalt egy rokona .. Már elküldtük fellebbezésünket az UEFA-nak, várjuk a választ.”­­------11­­............................11 í1 Nemzeti Sport) (Az UEFA Fellebbviteli Bizottsága múlt vasárnap este, lapzártánk után négy,órán keresztül tárgyalt az ügyről. Meg­hallgatták és elutasították a Dinamo Kijev óvását. Mert az ellenőrző és fegyelmi bizottság korábbi határozatait meg­erősítették, a Dinamó 1998-ig semmilyen európai kupa­küzdelemben nem vehet részt, ugyanakkor élete végéig eltil­tották a labdarúgástól a klub alelnökét, Vaszil Babicsukot, illetve Igor Szorkisz menedzsert — B. L.) Ajándék, a... A FIFA és az UEFA szigorúan őrködik a játékvezetők tekintélye fölött. Ez azt jelenti, hogy a bíró teljhatalom a pályán, ítéletével szemben nincs helye fellebbezésnek. De amennyire védi a síp mesterének tekintélyét, legalább olyan szigorúan őrködik a játékvezetők erkölcse felett. A nemzetközi porondon vesztegetésnek nincs helye. Akit raj- t­­akapnak, az örökre búcsút mondhat pályafutásának. Az utóbbi években nem lehetett hallani olyan esetről, hogy a játékvezető elfogadott volna komolyabb ajándékot egy-egy nagy találkozó levezetése után. Jóllehet, a pályára lépő egyesületek vezetői mindent elkövetnek, hogy a bírók kegyeibe férkőzzenek, és jó pontot szerezzenek saját csapatuk számára. Amennyiben valamelyikük mégis megkörnyékezné a mérkőzés játékvezetőjét, vagy olyan ajándékot igyekszik neki átadni, ami túlmegy a tisztesség határán, azt a­ sértettnek (bírónak) azonnal jelen­tenie kell. . . . . . . I . A legutóbb előfordult eset kapcsán felmerül a kérdés, milyen ajándékot fogadhattak el a bírók? Nos, a világ- és az európai szövetség, ha nem is fogalmaz egyértelműen, de az­ért meghatározza azoknak az ajándékoknak a körét, melyet a játékvezető és segítői a mérkőzés után elfogadhatnak. Ezek az ajándékok jelképesek lehetnek. El­sősorban az egyesület címerével ellátott csekély értéket kell hogy képviseljenek. Ebbe beletartozik a klub zászlója jelvénye, nyakkendője vagy az egyesület jelképével ellátott óra. (Azt senki sem szokta vizsgálni, hogy a Real Madrid címerével ellátott óra esetleg aranyból van-e...) Pénzt szigorúan tilos elfogadni. Mindezt a hazai FIFA-bíróktól tudtuk meg. (Boross) KÉZILABDA, B-OSZTÁLY, NŐK Sepsiszentgyörgyi MSC—Bukaresti ANTILOPA 24-25(12—12) Sepsiszentgyörgy, Sportcsarnok, kb. 100 néző. Vezette: Bolod­an (Brassó), Cojocaru (Sepsiszentgyörgy). MSC: Barabás, Anghel—Tamás 3, Pop, Postolache, Gászpor 1, Kovács 6, Pásztor 2, Bendik, Gyönös 2, Finta, Gocsmán. Antilopa: Lachepetruţa, Poenaru—Gavrila 7, Bălan 6, Drăgan 1, Vlad, Dai 4, Panait 4, Nisipeanu 2, Iancu 1, Pásztor. Hétméteresek: 7—6 (értékesítve: 7—6). Büntetőpercek: 5—7. A vendégek all. percig egy góllal vezetnek, amikor lányaink egyenlítenek, sőt, a vezetést is átveszik. A bukaresti leányok sorra kihasználják az MSC tévedéseit, s bár a sepsiek egy adott pillanatban két góllal is elhúznak, a félidőben döntetlen az állás. Szünet után megint két gól az MSC előnye, de a játékvezető közreműködésével a bukarestiek újból egyen­lítenek. A sok pontatlan átadás, a kapkodás a vendégek malmára hajtja a vizet, akik a mérkőzés hátralevő részében vezetnek. Az MSC a véghajrában egyenlít, de időn túli dobás­ból a vendégek megszerzik a győztes gólt... Kár, mert az MSC többre érdemes. És főleg több megértésre és segítségre van szüksége. (Lukács Sándor) Ökölvívás A sepsiszentgyörgyi Lengyel Professzionista Ökölvívó­szövetség szervezésében került sor arra a bemutatóra, amelyen amatőr és hivatásos ökölvívók léptek szorítóba. Az amatőröknél a 48 kilogrammos súlycsoportban Coman C., az 54 kg-osban Ilie M. (Sepsiszentgyörgyi Confolux), az 57 kg-osban Zamfir N. (Sepsiszentgyörgyi Confolux) győzött. A profiknál az 59 kg-os súlycsoportban Onea Florin (Iaşi) győzött Barteş L. (Bukarest) ellen, a 69 kg-osban Ivanovics Sorin (Vajdahu­­nyad)Melinte Benone (Botoşani)ellen, a 70 kg-osban Crişan Ştefan (Sepsiszentgyörgy) pedig Surică Dumitru (Botoşani) ellen diadalmaskodott. (Fekete József) NÜRBURGRING, EURÓPA NAGYDÍJA Schumacher... Tegnap a nürburgringi futamon: 1. M. Schumacher (Be­netton—Renault), 2. J. Alesi (Ferrari), 3. D. Coulthard (Wil­liams—Renault), 4. R. Barrichello (Jordan), 5. J. Herbert (Benetton—Renault), 6. M. Irvine (Jordan), 7. M. Brundle (Ligier), 8. M. Häkkinen (McLaren). D. Hill kiesett. Az összesített pontversenyben: 1. Schumacher 82 pont, 2. Hill 55, 3. Coulthard 44, 4. Alesi és Herbert 40—40, 6. Berger (Ferrari) 28, 7. Frentzen (Sauber) 15, 8. Häkkinen és Bar­richello 11—11. A konstruktőrök versenyén: 1. Benetton—Renault 112 pont, 2. Williams—Renault 89,3. Ferrari 88,4. McLaren 21, 5. Sauber, 6. Ligier 16. Szerkeszti a budapesti Nemzeti Sport és a Háromszék Feteles szerkesztők* OROSZHEGYI KÁROLY, Nemzeti Sport ÁROS KÁROLY, Háromszék MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG Unalmas hétvége A magyar NB I. hét végi fordulójában egyetlen vendéglátó győzött, legalábbis a pénteki és szombati mérkőzéseken, hiszen a B­VSC—Vác FC Samsung és a Békéscsaba—Újpesti TE mérkőzések vasárnap lapzártánk után értek véget, míg a Csepel—Ferencváros találkozóra ma kerül sor. Egy elmaradt eredmény a 8. fordulóból: Kispest Honvéd—Stadler FC 2—1 (0—0). A 9. fordulóban: Haladás VSE—MTK 2—2, Kispest Honvéd—Debrecen 0—0, Vasas—Pécsi MFC 2—1, Parmalat FC—Stadler FC 0—0, Győri ETO FC—Zalaegerszegi TE 2—2. A rangsor állása: 1. BVSC8 6 1 1 14-4 19 2. Csepel8 5 3­­ 16—8 18 3. Ferencváros7 5­­2 13—6 15 4. Debrecen9 4 3 2 9—10 15 5. MTK8 4 2 2 15—9 14 6. Vasas9 4 2 313—12 14 7. Újpesti TE7 4 1 2 13—6 13 8. Vác FC8 4 1 317—13 13 9. Kispest Honvéd8 3 3 2 9—7 12 10. Stadler FC9 2 5 212—11 11 11. Győri ETO FC9 2 4 313—13 10 12. ZTE9 2 2 511—178 13. Parmalat9 2 1 6 9—207 14. Haladás9 1 2 6 8—225 15. Pécsi MFC9 2 1 6 9—14 4* 16. Békéscsaba8 1 1 6 8—17­­­4 * Három büntetőpont levonva. MOTORSPORT Tamás András országos bajnok Hét végén véget ért az 1995- ös országos egyéni bajnokság. A Campinán elért eredmények alapján: 50 kcm: országos bajnok Csekme Róbert (Brassói AST­­RA), N­. Cozan Cosmin (Sep­siszentgyörgyi Elektra). 80 kcm: országos bajnok Tamás And­rás (Sepsiszentgyörgyi Elektró), II. Enache Valentin (Moreni-i Autómechanika). 125 kcm, CZ csoport: I. Roman Adrian (Bu­karesti Steaua), II. Lukács Ciprian (Brassói Astra), III. Varga Gábor (Sepsiszen­tgyörgyi Elektró). 250 kcm, CZ. I. Illyés Sándor (Bukaresti Steaua), II. Mihai Luigi (Brassói Astra), III. Antal Mihály (Brassói Astra). 125 kcm, speciel (nyugati gépek), I. Duţă Cătălin (Zernyesti Torpedó), II. Răilean Valeriu (Brassói Astra), II. Mihai Luigi (Brassói Astra), IV. Fazakas Zoltán (Sepsiszentgyörgyi Elektra). 250 kcm, speciál, I. Pop Florian (Buzău), n. Enceanu Alexandr (Brassói Astra), ID. Pandrea Mirel (Zernyesti T­or­­pedó). .