Hétfői Hírek, 1962 (6. évfolyam, 1-52. szám)

1962-06-04 / 23. szám

Újabb nagyszerű magyar győzelem Chilében, csapatunk a legjob­b nyolc közé jutott Magyarország — Bulgária 6:1 (4:0) RANCAGUA, VEZETTE: GARDE AZ­AB­AL (SPANYOL) A chilei VB első napi „szür­ke” eredményei után lassan megszülettek a meglepetések is. Ezek sorában szombat es­tig csehszlovák barátaink si­keres szereplése állt az első helyen, s méltán sorakozott e mellé a magyar csapat jó rajtja. Érthető hát, hogy a magyar szurkolók fokozott érdeklődéssel várták a VB­O A magyar táborban nagy várakozás és bizonyos szoron­gás előzi meg a bolgárok el­leni mérkőzést. Az angolok elleni győzelem sokat kivett a fiúkból. Rákosi például tel­jesen „ kihajtotta” magát, ezért is pihentetik. Reméljük, a fáradtság nem vesz erőt já­tékosainkon, bár a későbbiek során erre is fel kell készül­nünk. Külön is örülünk hát annak, hogy sérültjeink közül Sóvári és Farkas már meg­kezdte az edzéseket. Ebben az öldöklő küzdelemben minden­kire nagy szükségünk lehet.­­— A bolgárok elleni cél? S mint később az éteren át érkező jelentésekből örömmel értesülhettünk róla, a magyar csapat sikerrel oldotta meg az eléje tűzött feladatot. Magyarország: Ilku — Mát­rai, Mészöly, Sárosi — Soly­­mosi, Sipos — Sándor, Gö­­röcs, Albert, Tichy Fenyvesi dr. Bulgária: Najdenov — Ra­­karov, Dimitrov, Kitov — Kosztov, Kovacsev — Szoko­­lov, Velicskov, Aszparuhov, Kolev, Jakimov. Pompásan kezdett a ma­gyar csapat és ennek ered­ményeként már az első ne­gyedórában négy gólos veze­tést szerzett. A meglepően jó talajú pályán, kellemes, 20 fo­kos melegben, az első perc­ben Najdenov hálójában tán­colt a labda. Albertet csak szabálytalanul tudták akasz­tani, Sipos szabadrúgása Sá­­rosihoz került, balhátvédünk Fenyvesihez továbbított. Feny­vesi lövését a bolgár kapus csak szögletre tudta hárítani és a beküldött szögletrúgás után Albert lövése a há­lóban kötött ki. 1:0 Ma­gyarország javára. Öt perccel később pompás Ti­chy — Göröcs — Sándor —Albert támadás újabb szögletet ered­ményezett. Sándor­­kisszögle­­tet gurított Göröcshöz. A jobbösszekötő beküldte a lab­dát, amely Najdenovról Albert elé került. A formába lendült ma­gyar középcsatár ezúttal sem hibázott. 2:0! A magyar támadások foly­tatódtak és két perc múlva újabb magyar gólnak örülhet­tünk. Sándor a kapujából messze kifutó Najdenovval szemben megszerezte a lab­dát. Alberthez továbbította, a középcsatár visszagurította Ti­­chynek. Najdenov már kétség­­beesetten igyekezett vissza ka­pujába, de Tichy felismerte a helyzetet és 20 méterről, Najdenov fö­lött, megszerezte a harma­dik magyar gólt, 3:0. Najdenov úja­bb hibájából vasárnapi eseményeit. A HH szerkesztősége ezért különtu­­dósítást kért Chiléből. A kap­csolatteremtés nehézségei miatt azonban ez, sajnos, nem érkezett meg első kiadá­sunk nyomásáig. Csak nem sokkal a magyar—bolgár mér­kőzés megkezdése előtt futott be az anyag: “ A mai mérkőzésen arra törekszünk, hogy gólt lehető­leg ne kapjunk. Solymosira mégis komoly támadófeladatot bízott a szakvezetés. Mert adott gólokra viszont nagy szükségünk van. Ez a VB ugyanis többek között abban is különbözik az előzőektől, hogy pontegyenlőség esetén a gólarány dönti el, melyik csa­pat jut a legjobb nyolc közé. Ez a magyarázata egyébként azoknak a néha szinte „gyil­kos” összecsapásoknak is, ame­lyek a gólok eléréséért, illetve ennek megakadályozásáért va­ló küzdelemben gyakorta ke­letkeznek, ismét gólhelyzet nyílt a ma­gyar csatárok előtt, de ez a helyzet kihasználatlan ma­radt. A 12. percben azonban már megszületett a negyedik gólunk. Ezúttal Sándor, len­dületes elfutás után az előre­törő Solymosi elé játszott. A magyar fedezet habo­zás nélkül lőtt, lövése a bolgár hálóba vágódott. 4:0. Ilku percei­g Most egy kieső engedett az iramból a magyar csapat és a félidő hátralevő részében Ilkunak kétszer is alkalma nyílott bebizonyítania, hogy nem érdemtelenül került a ka­puba. Kétszer is ragyogóan védett a dorogi fiú. Az első 45 perc eseményéhez tartozik egy kis ijedtség. A 36. perc­ben Mészöly megsérült, de hamarosan kiderült, hogy sé­rülése — szerencsére — nem súlyos, nyugodtan tovább játszhatott A második félidő első perceiben a magyar vé­delem könnyedén, magabizto­san hárított néhány erőtlen ball­gár támadást. Aztán — ugyancsak erőlködés nélkül — ismét feljöttek a mieink. Az 5. percben Albert lesállásán akadt el egy magyar akció, majd Sándor elől Najdenov elcsípte a labdát. A 8. perc­ben tovább növekedett csapa­tunk előnye. Mátrai—Solymosi összjáték után — még a ma­gyar térfélen — Göröcs kapta a labdát. A jobbösszekötő el­lenállhatatlanul tört előre a bolgár 16-os vonaláig, laposan középre gurított és a támadást követő Albert most már harmadszor ta­lált a hálóba. 5:0. A bolgárok szépítenek Játékosaink semmit sem koc­káztattak, elsősorban arra vi­gyáztak, hogy meg ne sérül­jenek. Egy bolgár ellentáma­dás nyomán Velicskov lövése a kapu mellé szállt, a túlsó oldalon pedig Fenyvesi hú­zott el, begurított labdáját Al­bert kapta, középcsatárunk szabálytalankodása miatt azon­ban elakadt az akció. A 18. percben szépítettek a bol­gárok. Velicskov labdájával Szokolov kitört és védhe­­tetlenül a léc alá lőtt. 5:1. A bolgárokat fellelkesítette a gól, támadtak. A 22. perc­ben a magyar csapat két el­lentámadást is vezetett, ezek Sándor lesállásán akadtak el. A bolgár védelem most már jobban zárt, szorosabban fo­gott embert, különösen Al­bertra ügyelt sokkal jobban. A 28. percben mégis megszü­letett újabb gólunk. Sándor ismét „kisszögletet” gurított le Göröcsnek. Az összekötő ön­zetlenül Tichy elé játszott és a Honvéd ágyú 14 méterről, védhetetlenül bombázott Najdenov ka­pujának bal sarkába. 6:1. A mérkőzés végéig mind­össze egy — részünkre sajná­latos — esemény történt: az utolsó percben Göröcs egy összecsapásnál megsérült és jobb lábát fájlalva, lesánti­­kált a pályáról. A magyar labdarúgó válo­gatott a világbajnokság eddigi legjobb játékát nyújtva eb­ben az arányban is teljes mértékben rászolgált a győze­lemre. A VILÁGBAJNOKSÁG Állása D-csoport Tabák Endre chilei különtelefonja a HH-nak Albert góljával indul... A-csoport 1. Szovjetunió 2 1 1 — 6:4 3 2. Jugoszlávia 2 1 — 1 3:3 2 3. Uruguay 2 1 — 1 3:4 2 4. Kolumbia 2 — 1 1 5:6 1 SZOVJETUNIÓ—KOLUMBIA 4:4 B-csoport 1. Chile2 2 — 1 5:14 2. NSZK2 1 1 — 2:13 3. Olaszország2 — 1 1 0:21 4. Svájc 2— — 2 2:5— NSZK­-SVÁJC 2:1 C-csoport 1. Brazília2 1 1 — 2:03 2. Csehszl.2 1 1 — 1:03 3. Spanyolorsz.2 1 — 1 1:12 4. Mexikó2 — — 2 0:3— SPANYOLORSZÁG—MEXIKÓ 1:0 1. Magyarorsz. 2. Anglia 3. Argentína 4. Bulgária MAGYARORSZ.—BULGÁRIA 6:1 2 2 — — 8:2 4 2 1 — 1 4:3 2 2 1 — 1 2:3 2 2 — — 2 1:7 — A Szombathely és a DVSC már bejutott az NB I-be Az NB II. mindkét csoport­jában eldőlt vasárnap a baj­noki cím sorsa. A Keleti cso­portban a DVSC ugyan csak egy pontot hozott el Sajó­­szentpéterről, de a feljebbju­­táshoz ennyi is elegendő volt a debrecenieknek. A Nyugati csoport bajnoka Szombathely lett, miután 5:2 arányú fölé­nyes győzelmet aratott Sop­ronban. Nyugaton egyébként a BVSC erejéből csak dön­tetlenre futotta az EVTK el­len, a K. Lombik—Kaposvár kiesési rangadó 1:1-es döntet­lennel végződöt, a Szállítók pedig — meglepetésre — 3:1-re kikapott a bentmaradásért harcoló Zalaegerszegtől. Két további kiesés ellen küzdő csapat találkozóján, a Pénz­ügyőrök—Traktorgyár mérkő­zésen 1:0-án pénzügyőr-győze­lem született. Keleten ugyan­csak a kiesés rémével vias­kodó csapatok tettek ki ma­gukért: a Nyíregyháza 3:0-ra győzött a KISTEXT ellen, és Cegléd is 3:0-ra verte Miskol­cot. A veszélyes zónában levő kecskemétiek részéről ugyan­csak szép teljesítmény a Bp. Előre elleni döntetlen, s a Bp. Spartacus diósgyőri dön­tetlenje is meglepetés. A baj­nokság tehát eldőlt, a kiesés ellen azonban továbbra is hi­hetetlenül. kemény harc fo-KELETI csoport Borsodi B.—DVSC Diósgyőr—Bp. Spartacus Egyetértés—Láng Kecskemét—Bp. Előre Nyíregyháza—KISTEXT Ganz-MÁVAG—Szegedi Bp. Cegléd—Miskolc DEAC—Szolnok Mosonmagy.—Budafok Zalaegerszeg—Szállítók Oroszlány—Szfehérvár Traktorgyár—Pénzügy Sopron—Szombathely BVSC—BVTK B. Spartacus-Dunaújváros K. Lombik—Kaposvár 2:2 0:0 0:1 1:1 3:0 5:1 3:0 1:1 NYUGATI CSOPORT 1:1 3:1 1:1 0:1 2:5 0:0 1:2 1:1 TOTÓ-POSTA A TOTO 22. heti telitalálata­­ A H. H. tippjei a 23. hétre 1. Bulgária—Magyarország 1:6 2 2. Kolumbia—Szovjetunió 4:4 x 3. Mexikó—Spanyolország 0:1 2 4. Német SZK—Svájc 2:1 1 5. Ferencváros—D. Zágráb 1:5 2 6. Honvéd—Crv. Zvezda 2:3 2 7. B. Ostrava—MTK 3:1 1 8. Sp. Trnava—Vasas 2:2 x 9. Sp. Hr. Kralové-Juventus 2:0 1 10. Partizán—Atalanta 2 :2 x 11. SÍ. Bratislava—Bologna 2:1 1 12. Vojvodína-Fiorcntina ... SZZ * 1. Ferencv.—Juventus 1 x 2. Bp. Honvéd—Bologna 1 x 3. Vojvodina—Vasas x 2 4. Partizán-MTK 1 5. Sp. Hr. Kralové—D. Zágráb 1 6. B. Ostrava—Atalanta 1 X 7. Si. Bratislava—Crv. Zvezda 2 8. Sp. Trnava—Fiorentina 1 x 9. Oroszlány—szombatit. 2 10. K. Lombik—B. Spart. 1 x 11. Traktorgyár—BVTK x 2 12. Zalaeg£rszeg-Kenzu­m 1 4 . ^ A mérkőzés elmaradt Portugáliában az egyre nagyobb méreteket öltő — a Salazar-kor­­mány diktatúrája ellen — harcból, mind aktívabban veszik ki részü­ket a sportolók, sportkedvelők. Nemrég például a következő eset történt Coimbrában a helyi Aka­­demica—Sporting Lisszabon, a két élvonalbeli portugál labdarúgó­­csapat mérkőzésén. A város sta­dionjának lelátóit megtöltő közön­ség soraiban helyet foglaló diákok — alighogy elvégezték a kezdő rúgást — éktelen füttykoncertbe kezdtek. Ezzel vétót emeltek az ellen, hogy csapatuk olyankor szerepeljen, mikor a lisszaboni egyetemeken és főiskolákon sorra tartóztatják le az antidemokrati­kus rezsim ellen állást foglaló társaikat és tanárokat. Később a közönség is csatlakozott a diákokhoz. A tribünökön kor­mányellenes tüntetés robbant ki, aminek még az erélyes rendőri beavatkozás, letartóztatások sem tudtak véget vetni, a csapatok játékosai — együttérzésük jeléül — levonultak a pályáról, így a rendezőség a mérkőzés elhalasz­tására kényszerült... Felsőbb osztályban a Csepel Autó és a Pécsi VSK A labdarúgó NB III-ban — mint ismeretes — eddig csak a Csepel Autó volt biztos bajnok. Vasárnap a Délnyu­gati csoport listavezetője, a Pécsi VSK is biztosította fel­­jebbjutását, miután Siófokon 3:3 arányú döntetlent ért el. Az Északnyugati csoportban a Pápa 2:1-es vereséget szen­vedett a Győri Dózsától, s mivel a MÁV DAC 1:0-ra győzött a Veszprémi Vasas el­len, a bajnokságért vívott harc itt az eddiginél is nyíl­tabb lett. Rossz napja volt az Észak­keleti csoport éllovasainak. A bajnok­jelölt Eger saját ottho­nában 3:1-re kikapott a Nyír­egyházi MTE-től, s a Miskolci Bányász is mindkét pontot Ruda­bányán hagyta. (0:2). Délkeleten az első számú fa­vorit SZVSE 2:1-re győzött Szarvason, a Békéscsabai Épí­tők 1:0-ra kikapott a Szolnoki MTE-től. Az Északi csoport élén álló Salgótarjáni Kohász a Chinoin ellen aratott 1:0 arányú győzelmével újabb lé­pést tett az NB II. felé. A forduló legnagyobb meg­lepetése az Északközép cso­portban született, ahol a Tö­rekvés 4:3 arányban legyőzte a már biztos bajnok Csepel­­ Autót. ÚJ ÚSZÓ VILÁGCSÚCS Hírügynökségi jelentések szerint a japán S. Tanaka a Beppuban rendezett úszóver­senyen a 200 m-es női hát­úszásban 2:32.1-es új világ­csúcsot állított fel. A régit is A nyári nemzetközi bajnokságért V. Dóssá—­Stade Francais 0:0 NÉPSTADION, 15 000 NÉZŐ, VEZETTE: GERE ti. Dózsa: Lang — Káposzta, Rajna, Várhidi — Pataki, Szini - Bene, Halápi, Lenkei, Molnár, Rossi. St. Francais: Nagy — Stasiak, Lerond, Racunnier — Davanne, Stako — Fefeu, Bonifaci, Skiba, Alba, Bourbotte. Változatos iramú, lendüle­tes játékot hozott az első húsz perc. Mindkét csapat nagy erővel támadott. A 15. percben Skiba, a franciák kö­zépcsatára az üresen álló kapu előtt nagy helyzetet hagyott ki. A 18. percben Molnár mellé lőtt, két perccel később Len­kei nagyerejű lövését védte a franciák magyar származású kapusa. Ezután erősen csök­kent az iram, a játékot sok felesleges átadása, túlkombi­­náltság jellemezte. A második félidőt is jól záró védelmek és az eredményte­len csatárok harca jellemezte. A 17. percben Pataki kapufája okozott izgalmat. A közönség meglehetősen érdektelenül figyelte a nem nagy iramú játékot, legfeljebb a két kapus egy-egy jó közbe­lépése nyomán csattant fel a taps. Feljöttek a franciák és több nagy gólhelyzetet hagy­tak ki. Kemény belemenések jellemezték a játékot és a 34. percben a játékvezető Stakot kiállította. A vendégcsapat balfedezete megsértette a já­tékvezetőt. A mérkőzés utolsó részében a játék képe nem változott, a döntetlen eredmény igazságosnak mondható. Jók: Lang, Káposzta, Lenkei és Rossi, illetve Nagy, Stasiak Bonifaci, Szatmári Ferenc Tatabánya—Iljax-A Amsterdam 2:1 (0:0, TATABÁNYA, 10 000 NÉZŐ, VEZETTE: BÁLLA B. Ajax: Hoogerman — Talm, Ouderland, Schaaphok - Pronk, Muller — Westra, H. Groot, Scoop, Prins, C. Groot. Tatabánya: Rapp — Törőcsik, Polgár, Szepesi — Laczkó, Szeke­res - Sátori, Szovják, (Kazinczi), Rappai, Biró, Deli, Tatabánya kezdett, Sátori lövését az első percben Hoo­german kiejtette, de a véde­lem tisztázott. Enyhe Ajax fö­lény alakult ki, amelyet a jól záró tatabányai hátsó alakzat a 16-os vonalánál rendre meg­akasztott. A Tatabánya szór­ványosan támadott, Rappai hat méterről a fel­ső kapufára rúgta, majd Szovják szögletét csak újabb szöglet árán tudta tisz­tázni a kapus. A 40. percben Szepesi helyére Kazinczi állt be. A II. félidő 3. percében Deli egy összecsapásnál meg­sérült, 5 percig ápolták. A 7. perc hozta meg a Tata­bánya első gólját, az előre­törő Szepesi éles lövése a felső kapufáról a gólvonal közelébe pattant, majd a mezőnybe ke­rült. A magyarok gólt vitat­tak, a hollandok tiltakoz­tak, és a hátulról előre törő Sze­pesi közben a pattogó­­ labdát balról, lehetetlen szögből, a hálóba küldte. öt perccel később Sátorit buk­tatták, húsz méterre a kapu­tól, a 16-os sarkánál, lágyan előreívelt szabadrúgását a leálló védelem között Bíró a bal sarokba fe­jelte. 2:0. Érdekes, váltakozó mezőny­játék alakult ki. Mindenki el­könyvelte az eredményt, ami­kor a 43. percben egy távoli holland szabadrúgásnál a tata­bányai védelem elaludt és Vestra fordulásból, a ki­mozduló Rapp fölött gólt lőtt. 2:1. Jók: a tatabányai közvetlen­­ védelem Polgárral az élen. Sátori és az együttesben ki­válóan beilleszkedő újonc Sze­keres, illetve Muller, C. Groot, Prins. Veres újabb világcsúcsai Vasárnap délután a Sportcsarnokban elsőosztályú súly­emelőink készültek fel a világ- és Európa-bajnokságra. A versenyzők jó formáról tettek tanúbizonyságot, különösen Veres Győző (Csepel) szereplése volt biztató. Nyomásban az általa tartott 155,5 kg-os világcsúcsot 157,5 kg-ra javította. Utána Ecser nehézsúlyban 161 kg-ra javította nyomásban az országos magyar rekordot. Veres új világcsúcsának érdekes­sége, hogy a szovjet Sztyepanov félnehézsúlyban — tehát egy súlycsoporttal feljebb — ugyancsak 157,5 kg-mal tartotta a vi­lágcsúcsot, amit három nappal ezelőtt 159,5 kg-ra javított. Így tehát a két súlycsoportban majdnem azonos világcsúcs áll fenn. Este hét óra előtt pár perccel halálos csendben előreve­tette lehetőségét a középsúlyú összetett világcsúcs. Pontosan hét óra előtt először­­Scser (Csepel SC) 480 kg-mal új magyar csúcsot állított fel összetettben. Ennyit magyar versenyző még nem emelt. Majd három perccel később Veres Győző lökésben­­ elért 175 kg-os teljesítményével már 2,5 km-mal túl volt az összetett világcsúcson. Ezután 180,5 kg-ra tetette a súlyt. És sikeres lökésével összetettben ezúttal 7,5 kg-mal szárnyalta túl Prukfelder (szovjet) fennálló összetett világrekordját. Egy­ben a múltnak adta át Pálinszki (lengyel) 180 kg-os lökéses világrekordját Jó eredmények a Vasas atlétikai versenyén A belgrádi Európa-bajnok­ságra készülődő magyar at­léták újabb erőpróbája a Va­sas Pasaréti úti sporttelepén került lebonyolításra. Ezúttal különösen néhány női ered­mény emelkedett az átlag fö­lé. Steitz Anna (TF) például „kacérkodott” a magyar ma­gasugró rekord megjavításá­val. A Kádárné Csák Ibolya által tartott 164 cm-es rekor­dot egy centiméterrel túlug­­rotta a TF tehetséges verseny­zője, a rekord kihirdetésekor örömében táncolni kezdett. Bosszantó rendezési hiba miatt azonban korai volt Steitz Anna és a közönség öröme, mert kiderült az utánmérés­­nél, hogy csak 163 cm-en állt a léc. Igen jó eredménynek szá­mít Bognár Judit (Honvéd) 46,87 m-es diszkoszvető, va­lamint Markó Margit (Vasas) 11,9-es 100 m síkfutó ered­ménye, amelyet egyik előfu­tamban ért el. A versenyt Markó egyébként 12,1-gyel nyerte. A férfiak mezőnyében a tá­volugró Kalocsai 10,7-es kiváló eredménnyel nyerte a 100, enged következtetni, hogy idén 770 körüli eredmény várható tőle az „igazi” szá­mában. A 200 m-es gátfutást Munkácsy (MPSC) 24,7-tel, a távolugrást Csányi Z. (MAFC) és Ivanov (TF) 703 cm-rel nyerte, míg rúdugrásban a műanyagrúddal ugró Miskei (Honvéd) 430 cm-rel győzött. A 2000 m-es versenyen leg­jobb távfutóink szép küzdel­méből a hajrában leggyor­sabb Mocsár (Bp. Vörös Me­teor) került ki győztesen 5:14 perces idővel. A V. M. fut mögött Kiss (Honvéd) futot át a célvonalon, akit Szabó dr. (MAFC) követett. Politikai hetilap Főszerkesztő: Pálfy József Szerkesztő: Kéri János Szerkesztőség: Sp., V., Bajcsy-Zs. út 78. IV. em Telefon: 118—007 Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Csollány Ferenc Igazgató. Kiadóhivatal: Budapest, Vill., Blaha Lujza tér 1—3. Telefon: 343—100. Terjeszti a Magyar Posta. Zrínyi Nyomda HÉTFŐI HÍREK ­tgár-Vince.