Hétfői Hírek, 1962 (6. évfolyam, 1-52. szám)

1962-06-04 / 23. szám

A MAGYAR TÁVIRATI IRODA JELENTI A HETEDIK LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKSÁGRÓL A rendező Chile már a legjobb nyolc közé került Pelé sérülése súlyosnak bizonyult, aligha játszhat már A magyar válogatott magatartásával is elismerést vívott ki Mind a négy csoportban le­játszottak egy-egy mérkőzést Chilében szombat délután a VII. labdarúgó világbajnokság során. Az eredmények: Ju­goszlávia—Uruguay 3:1 (Alcso­port), Chile—Olaszország 2:0 (B-csoport), Csehszlovákia— Brazília 0:0 (C-csoport), Ang­lia—Argentína 3:1 (D-csoport). Ezek a száraz eredmények, amelyek a maguk „szárazságá­ban” is bizonyítják, hogy az eddigi világbajnokságok kö­zött a most folyó hozza a leg­váratlanabb eredményeket, a meglepetéseket. A Magyar Távirati Iroda sportosztálya a szombati forduló után színes csokorra való érdekességet gyűjtött össze. Lássuk ezeket! Kiállítási rekord A labdarúgó világbajnokság harmadik versenynapján szin­te tetőfokra hágott az izgalom Chilében. Ezt nemcsak a for­dulatos eredmények váltották ki, hanem a VB minden eddi­ginél túlfeszítettebb légköre. A szombati mérkőzéseken négy játékos került a kiállítás sor­sára, mindnyájan szabályos,­­,ökölpárbaj’’ miatt. S ha az angol Aston játékvezető nem­csak az olaszok, hanem a ha­zaiak brutalitását is „észreve­szi”, akkor még nagyobb lett volna a játékból kizárt labda­rúgók száma. Az érdekességek: Jugoszlá­via és Anglia megszerezte első chilei győzelmét, először távo­zott vereséggel a pályáról Uruguay, Olaszország és Ar­gentína együttese, először vesztett pontot a világbajnok Brazília. A sok „először” után a rendező ország örömére van egy „második” is: Chile a „vér­től csepegő olaszok elleni mér­kőzésen” megszerezte második győzelmét és ezzel a VB 16-os döntőjében részvevő együtte­sek közül elsőnek biztosította a­ legjobb nyolc közé jutást. Akárhogy is alakulnak ugyan­is a santiagói csoport háralevő három összecsapásán az ered­mények, Chilét már sehogy sem lehet kiütni a legjobb nyolc közül. A forduló több újabb tanul­sággal is szolgált. A jugoszlá­­vok kitűnő teljesítménye és biztos győzelme a kétszeres vi­lágbajnok Uruguay felett, is­mét aláhúzta, milyen nagy el­lenfelet fektetett kétvállra a VB „premierjén” a szovjet vá­logatott. Az egyik uruguayi ve­zető nem véletlenül mondta a jugoszlávok ellen vesztett meccs után: A látottak alapján a Szov­jetunió sokkal nagyobb favo­rit, mint bármikor ezelőtt­ voltak, megkíséreltem ugyan, hogy tovább játsszam a jobb­szélen, de nem hogy futni, de lépni is alig tudtam. Szeretnék természetesen mielőbb rend­bejönni, de ahogy most érzem magam, ehhez nincs sok re­ményem. A dél-amerikai nimbusz alkonya? A mérkőzések tanulsága az is, hogy Uruguay csak­ árnyéka ön­magának. Hasonlóan a félelmetes hírű Argentínához, Brazíliával kapcsolatban is egyre inkább elkopnak a „felsőbbrendű” jelzők, a világbajnoki cím védői szombaton még talán gyengébben játszot­tak, mint szerdán, a mexikóiak ellen. Brazíliát a VB előtt legtöbb szakember a Romet Kupa egyedüli várományosának tartotta, s most már az a szenzációs meglepetés is előfordulhat - Spanyolor­szág Brazília elleni győzelme esetén -, hogy a világbajnoki cím védői nem jutnak a legjobb nyolc közé. S adódhat még egyéb furcsaság is a legjobb nyolc mezőnyében. Például az, hogy az elő­döntőbe jutásért a küzdelmet esetleg hat, vagy hét európai válo­gatott veszi fel egy, vagy két latin-amerikai országgal, a dél-ame­rikaiak korábbi félelmetes eredményei alapján tíz nappal ezelőtt még ki gondolt volna erre a lehetőségre? Virágcsokor és balegyenes Az egyes mérkőzések túlfe­szített légkörének megszünte­tésére már a szombati találko­zók előtt intézkedett a FIFA, de úgy látszik, újabb rendsza­bályokra van szükség. Ami ugyanis szombaton 55 000 néző előtt, a santiagói Naciónál Stadionban történt, megcsúfolása vált a labdarú­gásnak. Nem világbajnoki, de még egyéb mérkőzésen sem igen fordul elő, hogy a hato­dik percben — alig valamivel a virágcsokor cserék után — már balegyenesek váltogatják egymást a pályán. A sok brutalitás nem férhet be még a bő tudósításokba sem. Az olasz jobbhátvéd, Da­vid, a chilei balszélső, San­chez kemény, állra mért üté­sére fejberúgással válaszolt. Kiállították, L. Sanchez viszont a pályán maradt... Többször megszakadt a játék a vereke­dések miatt, Astonnak az első 45 percre még 13 percet kel­lett „ráadnia”. A játékosok a második félidőre sem csende­sedtek el, s a­­leglátványo­sabb ökölcsatát a földön fekvő chilei Toro és olasz Tambu­­rus vívta. A bíró csak úgy tudta szétválasztani őket, hogy közéjük térdelt. Az ilyen légkörű találkozók után már nem is lehet csodál­kozni, h­ogy például az AP amerikai hírügynökség tudósí­tója az ugyancsak kettős kiál­lítással végződő Jugoszlávia— Uruguay mérkőzésről ezt írja: — A jugoszláv és uruguayi labdarúgók küzdelme iskolá­sok vasárnap délutáni piknik­je volt, a Chile—Olaszország mérkőzéshez képest. Siposék szmokingban örvendetes, hogy a magyar csapatról a Chilében működő újságírók nemcsak játéka, ha­nem sportszerű viselkedése miatt is elismerően írnak. A Santiagóban megjelenő La Na­ción még szombat reggeli szá­mában közölte: „A Magyaror­szág—Anglia találkozó színvo­nalában és sportszerűségében valamennyi mérkőzés fölé emelkedett. Hatalmas volt a küzdelem, de baráti, megértő a légkör. Gentlemanek játszot­tak egymás ellen, éppen csak a szmoking hiányzott róluk.” „Világbajnokság az erőszak jegyében”, „Barlanglakók labdarúgása” — ilyen és ha­sonló címek alatt számolnak be a francia lapok Chilébe küldött munkatársai a világ­­bajnokság első két forduló­jának mérkőzéseiről. Jean Eskenazi, a France Soir és a Dimandi munkatársa arról ír, hogy a védekező játék­módhoz a testi erő kímélet­len alkalmazása a labdarú­gás elfajulásához vezetett. Az NSZK—Olaszország mér­kőzés a futball megcsúfolása volt. „A labdarúgás válságba jutott — írja a tudósító. — A magyar csapat az egyet­len, amely hű maradt a sport eszményéhez. A magyarok játékát intelligencia és finom­ság jellemzi, ezzel akarnak eredményt elérni. Nagy kár lenne, ha nem találnának követőkre.” A szombati nap egyik sajná­latos eseménye volt Pelé sérü­lése. A világ legjobb csatárá­nak tartott fekete bőrű játékos az első félidő 26. percében egy közelharc után, amikor el akarta rúgni a labdát, fájdal­masan a combjához kapott. Mint az orvosi vizsgálat ki­derítette a mérkőzés után, jobb combja feltő részében izomszakadást szenvedett, ami igen fájdalmas sérülés és tíz napig szó sem lehet játékáról. Pelé a mérkőzés után kije­lentette: 14 éven alul nem ajánlott Bemutató: június 7. Panaszok a játékvezetőkre Élénk beszédtéma, a Chilében összegyűlt szakkörökben, a játék­vezetők gyenge m­űködése, a dél­amerikaiak nagy nyomására Stan­ley Rous, a harmadik forduló előtt, értekezletet tartott a játék­vezetők részére, amelyen direktí­vákat adott számukra. Így elsősor­ban azt, hogy kérlelhetetlen szi­gorúsággal toroljanak meg minden szabálytalanságot, mert csak így teremthető meg a­­ mérkőzések sportszerű légköre és­ csak így ke­rülhetők el a súlyos sérülések. Intelmeinek azonban, úgy lát­­szik, nem volt sok foganatja, hi­szen az olasz—chilei mérkőzésen az angol Aston egyáltalán nem ilyen szellemben bíráskodott. Erélytelen, s bizonyos szempontból részrehajló is volt. Az egyik „ol­dalra” jól látott, a „másikra” vi­szont nem, — mármint ami a kiál­lításokat illeti. Méltán panaszkodtak tehát a mérkőzés után az olasz szakveze­tők. Dr. Scarambori például ki­jelentette: — Én még életemben nem láttam ilyen bírót. Minden, ami a pályán történt, azért egyes egyedül Aston a felelős. Ilyen értelemben nyilatkozott a nyugatnémet Pecco Bauivens is: — Érthetetlen az egész, én még soha nem láttam angol játékveze­tőt ilyen rosszul bíráskodni. A szombaton késő éjjel érkezett hírek szerint a FIFA az újabb bot­rányok megelőzésére szigorúbb rendszabályokhoz nyúl. Az intézke­dések megtételének napvilágra ke­rülését hétfőre várják. A sok izgalom mellett akadnak a világbajnokságnak kedélyes pil­lanatai is. Csütörtökön a nyugatné­met válogatott tehetséges kapusát köszöntötték fel a chileiek hatal­mas tortával, 21. születésnapja al­kalmából. Fahrian méltóan ünne­pelte születésnapját és első világ­­bajnoki mérkőzését, ragyogó védé­seivel jelentős részese volt az NSZK válogatott Olaszország elle­ni 0:0-ás eredményének. Pénteken újabb két születésnapi tortát ajándékoztak a VB-n részt­vevő labdarúgóknak, mind a ket­tőt Santiagóban adták át. Honorino Landa, Chile középcsatára 22., az olasz Ezio Pascutti pedig 25. szü­letésnapját ünnepelte. A labdarú­gzv. Zvezda—Bp. meglepetésre, egyenlített a jugoszláv csapat. A 23. perc­ben Takács kiejtette a labdát és a befutó Prlincsevics a kapu köze­pébe kotorta a labdát. 2:2. A gólt követően ismét a Hon­véd rohamozott. A 35. percben mégis Ilosevics beadására Prlincsevics ugrott ki. A Hon­véd védelme megtorpant és a balösszekötő a kimozduló Ta­kács mellett a bal felső sarokba lőtt. 3:2. A 42. percben Marosi 30 méteres bomba-szabadrúgását Sztojanovics nagy bravúrral öklözte ki. Az utolsó percek­ben a Honvéd hevesen küz­dött az egyenlítésért. A játék képe alapján a döntetlen eredmény igazságosabb lett volna. Jók: Sztojanovics, Sti­pics, Pilincsevics, Rudinszki, illetve Galambos, Balogh és Katona, , K­ özépeurópa Kupáért ed 3:2 (1:2) NÉPSTADION, 15 000 NÉZŐ, VEZETTE: GERE Bp. Honvéd: Takács - Marosi, Szőcs, Dudás — Galambos, Kotász — Nagy, Balogh, Nógrádi, Komo­­ra, Katona, Crv. Zvezda: SztojanoviCS - Tomlcs, Csuk. Skrblcs — Csop, Malasev - Stlpics, Maravics, Mi­losevics, Prlincsevics, Rudinszki. A Népstadion második mér­kőzésén a Honvéd lépett fel támadólag. Később azonban mezőnyjáték alakult ki, mindkét csapat sokat kezde­ményezett. A 12. percben biz­tos helyzetben Takács az utolsó pillanat­ban szedte le a labdát az egyedül álló Stipics lábá­ról. A Honvéd ellentámadás végén kavarodás támadt a vendégek kapuja előtt és a jó ütemben érkező Katona biztosan lőtte a labdát a kapu közepébe. 1:0. A gól után Maravics 20 mé­terről a felső kapufát találta el. A 36. percben védelmi hibából egyenlített a jugo­szláv csapat. Baloldali be­adás után Rudinszki két Hon­véd védő között kiugrott és Dudás lábát érintve, biztosan leét a kimoz­duló Takács mellett a hálóba. 1:1. A gól után a Honvéd rohamo­zott és a 43. percben Nógrá­di 5 méterről lőtt a kapu mellé. A félidő utolsó percé­ben a hazai csapat ismét megszerezte a vezetést. Ba­logh ügyesen visszajátszott Nógrádinak, aki 16 méterről laposan lőtt a kapu jobb alsó sarkába. 2:1. Heves iramban indult a II. félidő, de újabb gól sokáig nem született, mert a csatá­rok mindkét részről sokat to­logattak. Fölénybe került a Honvéd, s egymás után gör­dültek a támadásai, de nagy Egervári újabb remek országos úszórekordja A margitszigeti Sportuszodá­ban került sor a VTSK és a Bp. Spartacus országos úszó­versenyére. A verseny — ame­lyet hat felnőtt és nyolc ifjú­sági, illetve Serdülő számban rendeztek meg — arra volt hivatott, hogy az élvonal mel­lett számos II. osztályú egye­sület tagjának lehetőséget nyújtson versenyzésre. Mind­járt a verseny első számában, a 400 m-es női egyéni vegyes­úszásban Egervári Márta, az FTC versenyzője, 5:36,3-mal új országos csúcsot úszott, amely csak három tizeddel maradt el az Európa-csúcstól. Egervári eredménye azt bizonyítja, hogy legjobb női úszóink egyike és az Európa-bajnokság e számá­nak egyik esélyese. Kitűnő for­mában úszott a 4x100-as férfi vegyesváltóban Dohai (U. Dó­zsa), aki 55,8-as időt ért el. E számot az U. Dózsa csapata nyerte 4:24,5 idővel. További eredmények: 100 m-es férfi gyorsúszás: Szlanka (B. Spar­tacus) 57,9, 200 m-es férfi pil­langó: Gombos (OSC) 2:30,1, 100 m-es férfi hátúszás: Csi­­kány (FTC) 1:03,9, 4x100 m-es női vegyesváltó: FTC 5:07,6. Port­scsi legyőzte Szabót Két-két játszma maradt függőben az országos sakk­­bajnokság döntőjének 10. és 11. fordulóján. A Szöllősi— Lengyel mérkőzést — további játék nélkül — döntetlenre „adták”. Sötétnek minőség­előnye volt, királya azonban oly szabadon állt, hogy nem tudott kitérni ellenfele örö­kös sakk fenyegetése elől. Lengyel e döntetlennel is megerősítette vezető helyét. A Forintos­ File­p játszma szintén további küzdelem nélkül ért véget sötét győ­zelmével. Vasárnap délután így csak két táblánál ültek asztalhoz, Portisch Szabóval, míg Klu­ger Androviczkival szemben. Az utóbbi játszma ért hama­rabb véget, mintegy három­negyed órai tapogatód­zás után döntetlen eredménnyel. A bajnokság „nagy rang­adóján” — gyalog előnye miatt — általában elkönyvel­ték Portisch győzelmét. A nem sokkal több mint egy­órás küzdelem mégis bővel­kedett nagymesteri fordula­tokban. Szabó két lépés után egyen­lítette gyalog hátrányát, el­lenfele azonban helyesen ér­tékelte az állást, amikor en­nek­­ nem tulajdonított fon­tosságot. Közben ugyanis az ő szabad gyalogjának előnyo­mulása már vészesen fenye­getett. Portisch ezután vá­ratlan minőség áldozattal lepte meg ellenfelét, de Szabó sem maradt adósa: bástyá­ját hagyta ütésben, elfogadása esetén még a világos kapott volna mattot. A fiatal bajnok elhárította a mattot és pontosan kiszá­mított lépésekkel ellenfele minden védekezési kísérleté­nek elejét vette. Mielőtt sza­bad gyalogjával — most már­ feltartóztathatatlanul — meg­indult volna, ellenfele barát­ságosan kezet nyújtott. Hétfőn pihennek a verseny­zők, a 13. fordulóra kedden kerül sor. Az élcsoport ál­lása: Lengyel és Portisch 8,5, Pogáts 7,5, Szabó 7, Kluger 6,5, Bitek és Filep 6, Forintos Honfi és Szöllösi 5,5, L. L. Vasas - SpartacTrnara 2:2 (1:1) TRNAVA, 5000 NÉZŐ, VEZETTE: FRANCESCO (OLASZ) Telefonjelentésünk: VASAS: Gelei — Rozsnyó, Bund­zsák, Bakos - Bárfi, Berendi - Mathesz, Kékesi, Machos, Pál I. Pál. II. A kisméretű, rövid és kes­keny pálya, valamint a gö­röngyös talaj zavarta mind­két csapatot. A Vasas kez­dett jobban és Pál I. kétszer is gólhelyzetben volt, de hi­bázott. A­ 10. percben Bund­­zsák hosszú labdával szöktet­te Kékesit, aki a lest vitató védők között kiugrott és a hálóba lőtt. 1:0. Ezután mezőnyjáték követke­zett, majd a 28. percben újabb nagy helyzet adódott a Vasas előtt. Pál II. szépen kiugrott, de félmagas lövését a csehszlovák kapus kiütötte. Négy perccel a félidő befeje­zése előtt baloldali szabad­rúgás után a tétovázó Gelei és Bundzsák között Kozinka a kapu bal olda­lába fejelt. 1:1. Szünet után a 8. percben egy ártatlannak látszó beadás után ezúttal Svec juttatta fejjel a jobb alsó sarokba a labdát. 1:2. Ezután Bundzsák és Berendi helyet cserélt, s élénkebbek lettek a Vasas támadásai. Egyenlíteni azonban csak a 24. percben sikerült. Pál I.— Machos—Pál I. villámgyors akcióját láttuk, s a balösszekötő a kapu jobb oldalába lőtt, 2:2. Dinamó Zágráb—Ferencváros 5:1 (3:0) NÉPSTADION, 26 000 NÉZŐ, VEZETTE: MACH DINAMO ZÁGRÁB: Irovics - Sincs, Braun, Santek — Belin, Jerusics - Cvitkovics, Zambata, Petrunics, Rudics Paszics, FERENCVÁROS: Száger - Novák, Gerendás, Dalnoki — Milezsál, Ko­csis - Kökény, Varga, Csernai, Orosz, Friedmanszky. Lélek nélkül játszottak a zöld-fehérek. Ezzel szemben a zágrábiak erőteljesen támad­tak és a 6. percben szöglet­rúgás után, kapufáról Zam­­bata elé pattant a labda, aki a bal sarokba fejelt. 1:0. A 10. percben ismét a zágrá­biak rúgtak gólt Egy villám­gyors támadás után Rudics kapta a labdát és védhetetlen gólt lőtt. 2:0. Ezután néhány ferencvárosi támadás következett , kevés eredménnyel. A 34. percben viszont baloldali Dinamó-tá­madás után, az előrehúzódó Santek 12 méterről talált a hálóba. 3:0. A második félidőben is a zágrábiak voltak fölényben. A 10. percben Paszics lövése akadt a fe­rencvárosiak hálójába. 4:0. Majd Csernait fellökték a 16-oson belül. A büntetőt Novák érté­kesítette. 4:1. A 25. percben nagy védelmi hibából Rudics szerzett gólt. 5:1. A zágrábiak ebben az arányban is megérdemelték a győzelmet az igen gyengén játszó Ferencváros ellen. . ^ •'(„) Takács ■ István Döntetlen az idei SZÚR Telt ház volt vasárnap dél­előtt a Fradi-pályán, s ami még válogatott mérkőzésen is ritka dolog, minden belépő­jegy elővételben kelt el. Válo­gatót meccset láthatott a kö­zönség a javából, a színészek és újságírók örök rangadóján, immár a tizennyolcadikat. A kellemetlen, hűvös idő elle­nére, végig forró volt a néző­tér hangulata, hangorkán biz­tatta a nagy becsvággyal küz­dő, s az idei összecsapásra ki­tűnően felkészült színészek csapatát. Egyik oldalon Né­meth Gyula, a másik kapunál Major Tamás parádés vetődé­sei, Bodrogi Gyula villám­gyors elfutásai, Szirtes Ádám és Komlós András kitűnő sze­relései, Bitskey Tibor és Men­­delényi Tamás egy-egy pom­pás gólja élményt jelentettek, remek mesterhármasával szemben most bizony nem boldogultak az egyébként technikásabb újságírók. Bár öt góllal megterhelték a színé­szek hálóját, s az első félidő­ben még 4:2-re vezettek, vé­gül kénytelenek voltak meg­elégedni a döntetlen ered­ménnyel. 5:5-re végződött tehát a SZŰR, s ha még azt is hozzá­tesszük, hogy a sok gól mel­lett a mérkőzés előtt színes tarkaműsort, s Pap­p Laci Európa-bajnoki élménybeszá­molóját hallhatta a közönség, a szünetekben pedig csinos táncosnők váltófutásának szur­kolhatott, elmondhatjuk, nem bánta meg, aki a nyári tél­ben meleg kabátot öltött, s az üllői úti sporttelepen végig­ülte ezt a szórakoztató és iz­. Rettenetes fájdalmaival no és hn örökmozgó délelőttöt. Színes meseműsor gyermekeknek Bemutató: június 7. Mulatságos történet egy idős és egy fiatal házaspárról Magyarul beszélő szovjet filmvígjáték Bemutató: június 7.