Hétfői Hírek, 1965 (9. évfolyam, 1-52. szám)

1965-01-04 / 1. szám

Fiatalos lendület — megérdemelt vasutas-győzelem a jégkorong-rangadón BVSC—D. Dózsa 2:0 (0:0,1:0,1:0) Gólütő: Bikár, Zsitva B. Ki­állítások: BVSC-nél 4 perc, D. Dózsánál 4 perc. Kedvezőtlen idő, erős hava­zás, majd havaseső várta szomb­aton reggel a jégkorong­­rangadó részvevőit. Az öltö­zőkben nyugodtan készülődött az eddig veretlen, pontveszte-­ség nélkül álló két csapat Az újpestieknél Kondorosi, a le­mondott s az ifikhez vissza­tért edző már utódja, Szamosi Ferenc társaságában adott ta­nácsokat, s ott volt az öltöző­ben a kéz-, illetve kartörést szenvedett Boróczi és Lő­­rincz is. A két csapat a szokásos be­melegítés után Messinger és acenderesi játékvezetőkkel a következő összeállításban kö­szöntötte a közel kétezer nézőt: T­­. Dózsa: Vedres­­— Hajek, Molnár — Bálint, Klink, Pa­­tócs B. Csere: Palotás II., Pa­­tócs Gy., Bánkuti, Palotás I., Zsitva V., Gazda, Zima, Ga­lambos, Kezeli Edző: Szamosi f­erenc. BVSC: Balogh , Babán, Boutny , Gámán, Bikár,­sitva B. Csere: Kertész, Ró­­zsa, Leveles, Dudar, Miklós,­­Kun, Szepes J., Bakai, Pász­tor. Edző: Hárai Béla. 1. A kék-sárga mezben játszó futas csapat vezette az első adásokat. Az első igazi gól­helyzetet mégis Bánkutiék hozták össze.­­ A lelkes, önfeláldozó védel­ek egyelőre mindkét oldalon­­sikerrel rombolták a lassú, jé­­­gen nehezebben kialakuló tá­­­madásokat. A tapadós jégen a korong is sokat ugrált. Klink távoli, majd közeli lövése oko­zott kisebb izgalmat Dózsa-fölény után előbb Gámán, majd Bikár ügyet­lenkedett el gólt ígérő helyzetet. A dulakodó Bálint és Babán került először a büntetőpadra. Helyenként kedves derültség kísérte az egyaránt 12-es számmal játszó Zsitva-fivérek párharcát, hiszen az idősebb Viktor, a Dózsa, míg a fiata­labb Béla, a vasutas sikerért harcolt szívvel-lélekkel. Hosszú percekre beszorult most a Dózsa, de Vedres a helyén volt, akárcsak a másik kapuban Balogh, aki ugyancsak veszé­lyes lövéseket hárított. Az iram emelkedett, a színvonal valamit javult, de közben ele­mi hibák is bosszantották a nézőket. A harmad gól nélkül ért véget. A szünet ismét közel fél­órára húzódott.­­A játék viszont felgyorsult, de változatlanul a küzdelem de­ gyorsabbak voltak a vasutasok minál­. Mindkét csapat első­sorban a védekezésre összpon­tosított. Az első ordító gól­helyzeteket a két Zsitva, előbb Viktor, majd Béla hagyta ki, ám a két kapus, a válogatott Vedres és a két éve súlyos szemműtéten átesett Balogh Csaba, több ízben remekelt. A megújuló vasutas rohamok a harmad befejezése előtt értek góllá. Bikár, a nyurga center­­csatár a 38. percben szép lövéssel fejezte be a BVSC támadását, s ezzel a BVSC 1:0 arányban ve­zetett. Palotás II. kisbüntetése volt a harmad utolsó eseménye, de a vasutascsapat nem tudta kihasználni az emberelőnyt. A harmadik harmad első percében eldőlt a mérkő­zés sorsa: Dózsa helyzet után Zsitva Béla a cél­vonalról korcsolyázott el s a kimozduló Vedres mel­lett gólt ütött, 2:0. A BVSC küzdeni akarása te­hát újabb gólt eredményezett a sokat vitatkozó és bizony nem nagyon igyekvő Dózsával szemben. Leveles kisbüntetése miatt kétperces emberhát­rányban játszott a vasutascsa­pat, de mégis támadásban ma­radt. Sakk-matt helyzet után Balogh tisztázott Klink elől, majd Zsitva és Bánkuti hibá­zott. Fordulás után váltakozó támadások során a BVSC biz­tosan tartotta kétgólos előnyét Mint oly sokszor, ezen a mérkőzésen is a küzdeni aka­rás, a fiatalos lelkesedés dön­tött. A vasutas-fiatalok gyor­sasága, győzniakarása, védel­mének remek, szinte hibátlan játéka, csatárainak gólratörése eredményezte ezt az értékes győzelmet. A mérkőzésen a küzdelem dominált, a lassú jég ártott a színvonalnak, de a BVSC megérdemelt győzelmé­nek értékéből mindez semmit sem von le. A győztes csapat­ban a két gólszerző mellett Balogh, a három válogatott hátvéd (Koutny, Babán és Kertész), az újpestieknél Ved­res, Hajek, Bálint és Zsitva B. teljesítménye emelkedett ki. A játékvezetők kiválóan működ­tek. A rangadó mellett az új év második és harmadik napján még öt találkozóra kerül sor és utána hosszabb szünet kö­vetkezik a jégkorong-bajnok­ságon. A második forduló ja­nuár végi kezdetéig az élvo­nalbeli csapatok túrára ké­szülnek. A BVSC mindjárt a rangadó után Ausztriába uta­zott, majd Nyugat-Németor­­szágba látogat A Bp. V. Me­teor és az FTC ugyancsak nyugat-európai túrára készül. Vad Dezső A jégkorong-bajnokság állása ★ Botok a kapus fölött. A kapus Balogh, a vasutasok kapuvédői: 1. BVSC 2. V. Dózsa 3. FTC 4. Bp. V. Meteor 5. Bp. Építők 6. Bp. Előre 7. Bp. Postás 8. Bp. Spartacus 7 » — 40:7 14 0 — 1 69:9 12 3 — 3 36:20 6 3^ 2 22:23 6 2-4 3 23:33 4 1 4 12:36 2 1—5 14:46 2 5«- 5 9:51 — Hétfőn: rajt Tatán Hét edző a közös alapozásról ■Ég emlékszünk azokra a szenvedélyes vitákra, ame­lyet a labdarúgás hívei egy évvel ezelőtt folytattak, ami­kor az MTI az MLSZ-szel egyetértésben határozatot hozott arról, hogy az NB I- es labdarúgó-csapatok közös alapozáson vegyenek részt a tatai edzőtáborban. „Unifor­mizáljuk a csapatokat.. ”, „Nincs lehetőség az egyéni munkára...” „Nem veszik figyelembe az egyes csapa­tok előtt álló különböző sa­játos feladatokat...” Így berzenkedtek a szakosztá­lyok. Aztán mégis elmentek NB I-es csapataink Tatára, és az eredmények azt bizo­nyították, hogy hasznos volt az ott végzett munka. Most ismét közös alapozá­son vesznek részt az NB I- es labdarúgó-együttesek. Fel­tűnő, hogy ez alkalommal már megjegyzés, vita, aggo­dalmaskodó ellenvélemények nélkül. Január 4-én hét NB I-es csapat utazik Tatára. Megkértük a két edzőt, be­széljenek olvasóinknak az alapozásról, csapatuk prog­ramjáról. Ezeket mondották: 1. Szusza Ferenc (II. Dózsa) — A tavalyi tatai edzőtábo­rozás során még mutatkoztak hibák, de azokat már fel­mértük, és most igyekszünk elkerülni, örvendetes, hogy az elmúlt évben nem voltak szembetűnő erőnléti és állóké­pességi gondjaink. Most még a technikai tudás területén van lemaradás. Azt várom, hogy ebben az évben ilyen vonatkozásban is előre lép­jünk. ?. Hidegkúti Nándor (Győr) — A játékosok örülnek a tatai közös munkának, pedig tavaly keményen átdolgoztuk a három hetet. Sokan elfárad­tak. Az eredményeket, melye­ket a bajnokságban és az EK-ban elértünk, mégis mindany­­nyian­­ kemény munkának tulajdonítják. EK-kötelezett­­ségeink miatt természetesen meggyorsítjuk az alapozást, és a harmadik héten már formá­­bahozó edzéseket is tartunk. 3. Mészáros József (FTC) — Minden kezdet nehéz, tartja a közmondás, ezzel tu­dom magyarázni, hogy sokan az első közös tatai felkészü­lést ellenezték. Annak érdeké­ben, hogy a tatai munka még eredményesebb legyen, mi de­cember 10-től úgynevezett előalapozást is végeztünk, mert azt tartjuk, hogy nem­zetközi kötelezettségeink miatt erre feltétlenül szükségünk van. Kilenc emberünk kato­náskodik, ennek ellenére ti­zennyolc játékossal utazunk Tatára. 4. Illovszky Rudolf (Vasas) — Hogy a tavalyi közös ala­pozás sikeres volt, arról már mindenki meggyőződött. Ter­mészetesen most tovább kell lépnünk, szakmailag is változ­tattunk, helyesebbnek látszik, ha most délelőttönként dol­gozunk teremben, és délután lesznek a szabadtéri edzések. A Vasas számára gondot okoz a dél-amerikai portya. Pilla­natnyilag ugyanis Szentmihá­­lyi kiválása és Varga katonás­kodása miatt nincs kapusunk. Így valószínűleg kénytelenek leszünk itthon maradni. S. Orczifabri István (Pécs) : Játékosgondjaink van­­nak. Danka és Kocsis vissza­vonult, Dunai 1L, Polgár át Vári elkerült tőlünk. Fiatal játékosaink számára Tatán nyílik igazán lehetőség arra, hogy alapos erőnléti alapozást kapjanak. Reméljük, ebben az évben technikailag felkészült és küzdőképes pécsi együttes szerepel majd az NB I-ben. 6. Kléber Gábor (Tatabánya) : Tizenhét játékossal uta­zunk Tatára, ahol a tavaly el­kezdett munkát folytatjuk a tapasztalatok leszűrésével. A mi játékosaink szeretik Tatát. Csak a rendszeres és kemény edzések hozhatják meg a csa­patok számára az eredményes szereplést. 7. Kispéter Mihály (Bp. Honvéd) — Csak a hagyományos el­lenzékiek léptek fel tavaly is a tatai közös munka ellen. Ma már­ polgárjogot nyert az ala­pozásnak ez a formája. Az idén úgy kell készülnünk, hogy egy pillanatra sem té­vesztjük szem elől. 1965 a labdarúgó világbajnokság élő­éve. I.­ „Mari néni ’hútta a sza­kált/­. .. ÚJSÁGHÍR. Takács I. Gézát, a húszas évek népszerű „Mari nénijét”, a Ferencváros volt válo­gatott hátvédjét, szerdán helyezték örök nyuga­lomra a rákoskeresztúri temetőben. 1928-ban történt Bécsben, a Rapid—Ferencváros mérkőzé­sen. Már csak néhány másod­perc volt hátra a mérkőzés­ből, és 3:2-re vezetett a Fradi, amikor a csehszlovák játék­vezető 11-est ítélt a bécsi zöld­fehérek javára. Vita támadt, a játékosok a 11-es pontra le­tett labda körül tolongtak és „Mari néni” mérgében az FTC kapujába rúgta a labdát. Közi­ben az idő letelt s a bíró a mérkőzés végét jelezte. A találkozó után tovább folyt a vita, most már arról, hogy gól volt-e Takács I. „bün­tetőrúgása” vagy nem volt gól A bécsi lapok 3:3-at írtak, a magyar lapok 3:2-s FTC-győ­­zelemről tudósítottak. A gor­diuszi csomót Kann Ferenc, a mérkőzésen jelen volt neves magyar játékvezető oldotta meg, aki a baráti vacsorán kifejtette: — Mari néni labdája nem lehetett gól, mert 1. büntető­rúgásnál a büntetőterületen belül csak a 11-est rúgó játé­kos és a kapus tartózkodhat, 2. a büntetőrúgásra a játék­vezetőnek sípszóval kell en­gedélyt adnia, 3. 11-esből sen­ki sem rúghatja saját kapu­jába a labdát, 4. a játékveze­tőnek a 11-es rúgásának idő­tartamára meg kellett volna hosszabbítania a mérkőzést. — Mindezzel én tisztában voltam — jegyezte meg csen­desen Takács I. Géza —, azért rúgtam a hálóba a labdát F. K. NEM GOND AZ AUTÓ­VÁSÁRLÁS • Különböző gyártmányú személygépkocsit Korszerű családi házat garázzsal és személyautóval Külföldi utazásokat nyerhet a Szerencse-sorsjeggyel Ára: 4 forint KAPHATÓ: az üzemi közönségszervezőknél, hírlapárusoknál, házfelügyelőknél Végre, megvan a korong! Mezítláb a jégen Fridel Mayer, a svájci jég­korong válogatott csapat­ka­pitánya a Svájc—NSZK vi­lágbajnoki selejtező mérkő­zés előtt így fogadkozott: — Ha megnyerjük a mér­kőzést, mezítláb megkerülöm a jégpályát. Svájc 8:2-re győzött Augs­­burgban és a mérkőzés vé­gén mindenki Mayer felé te­kintett. Mayer tartotta sza­vát. Levetette cipőjét, majd harisnyáját és a közönség de­rűs biztatásától kísérve me­zítláb körbefutott a pályán. 41 órával később Mayer valószínűleg megbánta me­zítlábas sétáját. Ekkor került sor ugyanis a visszavágóra, amelyet a német csapat nyert meg Bernben 7:2-re. Tekintettel arra, hogy a to­vábbjutáshoz a két csapat megállapodása szerint nem elég a gólarány, hanem pontelőny szükséges hozzá, harmadik mérkőzés lesz. HÉTFŐI HÍREK Politikai hetilap Főszerkesztő: Baló László Szerkesztő: Révész Gy. István Szerkesztőség: Bp., V., Bajcsy-Zs. ,út 78. IV. em. Telefon: 118—007 Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Terjeszti a Magyar Posta Felelős kiadó: Csollány Ferenc igazgató Kiadóhivatal: Budapest, VIII., Blaha Lujza tér 1—3. Telefon: 343—100 Index: 25 373 Zrínyi Nyomda Sv.­ Bolgár 1. Sir Stanley Matthews! Matthews-t, a világhírű an­gol labdarúgót, aki 50. élet­évébe érkezett, lovagi címmel tüntették ki. Matthews az első labdarúgó a szigetországban, aki ezt a magas kitüntetést elnyerte. „Sir Stanley” kije­lentette, hogy az idén végle­gesen visszavonul az aktív sportolástól. (Der neue Tip) Roelants győzött a szilveszter éjszakai futóversenyen SAO PAOLO: A hagyomá­nyos szilveszter éjszakai nem­zetközi futóversenyen a belga Roelants győzött. A 3000 mé­teres akadályfutás olimpiai bajnoka a rajttól kezdve ve­zetett és a 400 résztvevő kö­zül senki sem tudta őt meg­szorítani. A befutó: 1. Roe­lants (belga) 21:37,7, 2. Cisne­ros (spanyol) 21:46,3, 3. Fel­­land (norvég) 21:52,3. (A táv 7400 méter volt.) Roelants a verseny után ki-,­jelentette, hogy nagyon jó erőben érezte magát, már az első méterek után biztosra vette, hogy nyerni fog. A ver­seny után semmi fáradtságot sem érzett, az útvonal mellett összegyűlt nézők nagy tetszé­se, éljenzése közepette egy­ tiszteletkört is futott.