Hétfői Hírek, 1973. január-június (17. évfolyam, 1-26. szám)

1973-06-04 / 23. szám

A TOTÓ 22. heti telitalálata 1. TATABÁNYA—ÚJPESTI DÓZSA 1:1 x 2. CSEPEL—FERENCVÁROS 0:1 2 3. DVTK—KOMLÓ 1:0 1 4. MTK—VIDEOTON 2:3 2 5. DUNAÚJVÁROS—HALADÁS 1:4 2 6. VARPALOTA—SZOLNOK 4:0 1 7. DOROG—OROSZLÁNY 2:0 1 8. GANZ-MÁVAG—DEBRECEN 1:0 1 9. NYÍREGYHÁZA—IZZÓ 3:1 1 10. KELTEX—KAZINCBARCIKA 1:1 1 11. SÁTORALJAÚJH.—VÁC 2:0 1 12. TÖREKVÉS—ÓZD 3:1 1 13. FÖSPED—BUDAFOK 5:1 1 14. SZ. DÓZSA—CEGLÉD 6:0 1 D­öntetlen, bajnokavatás Tatabánya U. Dózsa Mindkét csapat számára nagy volt a tét: az U. Dózsa a bajnokságot jelentő egy pontért, a Tatabánya a biztos benttmaradásért szállt harc­ba.­­ Tatabányai támadásokkal kezdődött a találkozó, a kö­zéphátvéd Kovács két nagy lövéssel veszélyeztette Szent­­mihályi kapuját. Ezután a Dózsa percei következtek, né­hány erőtlen rohamot vezet­tek a lila-fehérek Csepecz ka­pujára, de a megerősített ta­tabányai védelem rendre há­rított. Az első negyedóra eltelté­vel, a félidő végéig a Tatabá­nya irányította a találkozót, Göröcs János, aki először ját­szott volt klubtársai ellen, pa­­­­rádés átadások sorozatával dobta támadásba a csatáro­kat. Szabó kétszer is, már csak Szentmihályival állt szemben, de hibázott... A félidő legnagyobb helyze­tét a 30. percben a tatabá­nyaiak középpályása, Arany hagyta ki: Szabó átadását üresen kapta az U. Dózsa ti­zenhatosán belül, a kifutó Szentmihályi fölött azonban, ha centiméterekkel is, de ka­pu fölé emelte a labdát. A második félidő tatabányai rohamokkal kezdődött, mégis az újpestiek szereztek gólt. Az 59. percben Fazekas a jobb szélről, 16 méterre a kaputól váratlanul ballal lőtt és a lab­da a meglepett Csepecz mellett vágódott a hálóba (1:0). A vesztét érző Tatabánya et­től kezdve hatalmas offenzí­­vába kezdett és sok kecsegtető helyzet után, a 81. percben a hazai közönség nagy örömére Dákai átadását Kőműves a ki­vetődő Szentmihályi hasa alatt lőtte a hálóba (1:1). A tatabányaiak számára rendkívül értékes volt az egy pont megszerzése, az újpestiek­nek pedig az egy pont már sorrendben az ötödik bajnok­ságukat jelentette. Ezt a lila­fehérek szurkolói nyomban meg is ünnepelték, betódultak a pályára, vállukra emelték Bene Ferenc csapatkapitányt és társait. U. Dózsa—Tatabánya 1:1 (0:0). Tatabánya, 10 000 néző. Vezette: dr. Vincze — remekül. Borús, meleg idő, jó pálya. Gó­lok: Fazekas (59. p), Kőműves (81. p.). U. DÓZSA: Szentmihályi — Noskó, Harsányi, Horváth, Ju­hász — Dunai I., Tóth — Fa­zekas, Bene, Dunai II (Nagy, 72. p.), Zámbó. TATABÁNYA: Csepecz — Hernádi, Kovács, Laczkó, Hor­váth L. — Horváth F., Arany (Dákai, 59. p.) — Szabó, Gö­röcs, Kőműves, Nagy. Izgalmas be­fejezés A zalaegerszegi szurkolók hazai hangulatot varázsoltak a pécsi pályára, és ennek meg­felelően rohamozott is a ven­dégcsapat. Támadókedvük azonban később alábbha­gyott és az ügyesen adogató Pécs fölénybe került. A 20. percben Máté szöktette Zomborit, aki nyolc méterről biztosan lőtt Déri kapujába (1:0). Az előny azonban nem tar­tott sokáig, mert három perccel később Szabó becsa­pott két pécsi védőt és nyu­godtan lőtt Rapp mellett a hálóba (1:1). A félidő hátra­lévő perceiben jobbára a pé­csiek rohamoztak, de ered­ménytelenül. A második félidő alkalman­ként nagyiramú, színvonalas játékot és sok gólt hozott. A 47. percben Zombori beadását Máté nagyszerű lövéssel küldte az egerszegi kapuba (2:1). Ez­után a 81. percben esett a kö­vetkező gól, Bita jobboldali szögletét Szabó fejessel küldte Rapp kapujába (2:2). A 85. percben Tüske fejjel szerzett ismét vezetést csapatának (3:2). Egy perccel a befejezés hétfői hírek Politikai hetilap Főszerkesztő: Baló László Szerkesztő: Duplinszki Gábor Szerkesztőség! Hétköznap: Vm.­ Gyulai Pál utca K­ Telefon: 137—660. Vasárnap: vm.­ Somogyi Béla utca 6. Levélcím: 1979. Budapest Telefon: 142—220. 343—100. Kiadja a Hírlapkiadó Vállalat Felelős kiadó: Csomány Ferenc Igazgató Kiadóhivatal: Budapest VH 1., Blaha Lujza tér 1—3 Levélcím: 1959. Budapest Telefon: 142—220. 343—100. árusítja a Magyar Posta Szikra Lapnyomda Index, 25 373 előtt Kocsis 25 méterről, ritkán látható nagy lövést küldött a pécsi kapuba (3:3). Pécs—ZTE 3:3 (1:1). Pécs, 8000 néző. Vezette: Petri — ki­tűnően. Kellemes idő, jó pálya. Gólok: Zombori (20. p.), Szabó (23., 81. p.), Máté (47. p.), Tüs­­ke (85. p.), Kocsis (89. p.). PÉCS: Rapp — Hernádi, Ko­­csis, Kincses — Farkas (Tüske, 60. p.), Konrád — Jánosi, Bo­­rovácz, Máté, Tóth, Zombori. ZTE: Déri — Molnár, Papp, Filó — Gáspár, Mihalecz — Szimacsek (Tóth I., 60 p.), Tóth Gy. (Józsi, 32. p.), Szabó, Ko­csis, Rita. Pécs ZTE 3 3 Viharszünet Rendkívül ideges hangulat­ban kezdődött a mérkőzés, ren­geteg hiba, rossz megoldás jel­lemezte a találkozót. Amikor pedig a félidő közepe táján el­eredt az eső, a csúszós talaj még tovább zavarta mindkét együttest. A félidő egyetlen gólja­ a 37. percben esett: Tatár lövését Buús kiejtette és a be­robbanó Kiss tíz méterről lőtt a hálóba (1:0). A szünet után a viharfelhők­ből nagy felhőszakadás követ­kezett és a játékvezető rövid időre beszüntette a játékot. A folytatásban nagy volt a küzde­lem, de újabb gól már nem esett, és a Diósgyőr megnyerte a kiesési rangadót DVTK—Komló 1:0 (1:0). Diósgyőr, 5000 néző. Vezette: Csernefalvi — megfelelően. Zivataros, kellemetlen idő, csú­szós pálya. Gól: Kiss (37. p.). DVTK: Szabol — Kovács, Sa­lamon, Kolláth — Váradi, Gál — Kiss, Tatár, Horváth, Gör­gey, Fekete. KOMLÓ: Buús — Tallósi, Ko­vács, Tihanyi — Göcsej, Mak­­ray — Bordács, Juhász, Tresch, Dárdai, Pál. DVTK Komló 1 0 Hej, csatárok Vasas Egyetértés A Fáy utcában sokat vártak a hazai szurkolók a bajnoki ezüstért küzdő piros-kékektől. A várt lelkes játékkal azonban az első félidőben adósak ma­radtak a Vasas-játékosok, an­nak ellenére, hogy már a 7. percben gólra váltották me­zőnyfölényüket. Kovács volt a gólszerző, 22 méterről küldött, pattogó labdájával vette be Varga kapuját. Az Egyetértés kapusa későn vetődött a védők közül kapura tartó lövésre, és a labda a bal sarokban kötött ki (1:0).­­ Az Egyetértésnek a félidő­­ folyamán kétszer is lett volna egyenlítési alkalma, de a 19. percben Siklósi a 11-es pontról a kapuban dermedten álló Ta­más lábát találta el, majd a 25. percben Túrás, aki az egész vé­delmet kicselezte, a kifutó Ta­másba lőtte a labdát. A félidő befejezése előtt vi­szont Szabó hagyott ki két nagy gólhelyzetet. A 39. percben 14 méterről Varga kezébe gurítot­ta a labdát, a 45. percben pedig 12 méterről az üres kapu fölé lőtt. Az első félidőre az volt jellemző, hogy mindkét csatár­sor a védelmi hibákból élt, és a játék miatt a nézők időnként füttyel fejezték ki elégedetlen­ségüket. Szünet után csak annyi a változás, hogy a csatárok a legnagyobb gólhelyzeteket is elrontották. Kovács segítette ki a csatártársait: kitűnő lövé­séből a labda kikötött Varga hálójában (2:0), majd a befeje­zés előtt Váradi növelte a Va­sas-gólok számát (3:0). A lelá­tón most már úgy fogalmaztak a szurkolók, az utolsó negyed­óráért érdemes volt kijönni a Fáy utcába. Vasas—Egyetértés 3:0 (1:0). Fáy utca, 5000 néző. Vezette: Szilvási — határozatlanul. Kel­lemes idő, jó pálya. Gólok: Ko­vács (7. p. és 62. p.), Váradi (84. p.). VASAS: Tamás — Török, Fá­­bián, Vidáts, Ihász (Szőke, 71. p.) — Komjáti, Lakinger, Ko­vács — Szabó (Gass, 60. p.), Tóth, Váradi. EGYETÉRTÉS: Varga — Bod­nár, Józsa, Sóvári, Szigeti — Siklósi, Komáromi, Vágvölgyi — Túras, Szuromi, Halápi (Weimper, 60. p.). 0 3 Jól őrizte kapuját a Hungária úton a Videoton. A képen há­­­rom fehér mezes fehérvári játékos vigyáz, nehogy a lesipuskás Kiss közbeavatkozzon. . lé irmú mérkőzés MTK Videoton Váltakozó, jó iramú küzde­lemmel kezdődött a találkozó, elsősorban kék-fehér rohamok­kal és gólhelyzetekkel. A Vi­deoton azonban nagyon jól őrizte kapuja előterét, és ellen­­támadásokkal próbálkozott. Ez történt a 16. percben is, amikor Kovács József előretört, Kar­saival játszott össze, aki kö­zépre ívelt és az elalvó MTK- védők között Szalmásy a kifutó Hajdú mellett az üres kapuba emelt (1:0). Az eset a 14. percben majd­nem megismétlődött, de Nagy II. labdáját Szabó az ötösről fölévágta. A mezőny­ben az MTK játszott fölényben, de a csatárok körülményessége miatt kimaradtak a helyzetek. A Videoton ellentámadásai mindig veszélyesek voltak. A 28. percben ismét a válogatott Kovács tört előre, váratlanul 20 méterről félelmetes erejű lövést küldött a kapura, Hajdú nem is mozdult rá (2:0). Az MTK változatlanul nagy, iramot diktált. A 33. percben Borsó 16 méterről középre ívelt, Kiss bele akart lépni a lövés­­­be, de nem találta el, a mozdu­­­lat megzavarta a kapust, s így a labda a hálóba csúszott (2:1). A szünet után az MTK nagy­ harcot folytatott az egyenlí­tésért, és ez a 49. percben sike­rült: Fejes a 16-oson belül akasztotta Krnsztot, a megítélt 11-est Borsó értékesítette (2:2)­. A Videoton nem hagyta magát s az 57. percben újra megsze­rezte a vezetést. Karsai kilé­pett a védők közül és a rosszul helyezkedő Hajdú mellett nem hibázott (3:2). öt gól, jó iramú küzdelem, sok izgalom és sportszerű, nagy taktikai harc jellemezte a­­mérkőzést. Néhány jó tel­­jesítményt is láthattak a né­zők, elsősorban a Videoton két Kovácsától, a kapustól a válogatott középhátvédtől, valamint Dunaitól és Kistől. Videoton—MTK 3:2 (2:1), Hungária út, 3000 néző. Ve­zette: Bircsák — megfelelően. Meleg idő, jó talaj. Gólok: Szalmásy (16. p ), Kovács J. (28. p.), Borsó (33. és 49. p( 11-esből), Karsai (57. p.). VIDEOTON: Kovács L. -­ Nyitrai, Kovács J., Fejes, Sza­­­bó — Hartyányi, Karsai, Bur­ka — Wollek (Csukovics, 59. p.), Nagy n, Szalmásy. MTK: Hajdú — Török, Du­?­nai, Csorna, Rab — Kovács (Sárközi. 46. p.), Borsó, Kunszt — Koritár, Kiss, Becsei. 2­3 K­ozma: mesternégyest­­ „Inkognitóban” játszott Kis­pesten a Rába, mellén majd­nem láthatatlan számozással, de az „álcázás” sem segített, már a 10. percben vezetést sze­reztek a piros-fehérek. A bal­szélsőt játszó Kozma ügyesen futtatta Pált a jobb oldalon, a beadására Palla egy légtor­nászt megszégyenítő mozdu­lattal repült, de melléugrott a labdának és Kocsisnak csak rá kellett bólintania (1:0). Ezután fokozta a tempót a hazai csapat, így csak a 16. percben jutott szóhoz a győri együttes, akkor meg Pénzes mellébombázott. Pintér mu­tatta be ezután cselgáncs­tudását, Magyart és Póczikot teremtette a földhöz, de Mo­hácsi még nem mutatta fel a sárga cédulát. Kozma, Szűcs, azután Pál szalasztott el gól­lövési lehetőséget, miközben ismét Pénzes próbálkozott , újra sikertelenül. A 30. percben Palla ismét az árnyékra vetődött, de ezúttal Kozma annyira meglepődött az ajándéklehetőségtől, hogy biz­tos helyzetben mellé lőtt. Kocsis, akit fűtött a bizonyí­tás láza, remekebbnél reme­­kebb labdákat osztogatott, de csatártársai nem értették meg. A 42. percben Póczik már nem állta az egyre ismétlődő, ke­mény szereléseket, bicegve le­ment, helyére Keglovich állt l­e. Szünet után — elsősorban a Honvéd jóvoltából — felélén­kült a küzdelem és látványos gólok estek. Az 56. percben Bódi Kocsist szöktette, és a kispestiek játékmestere há­rom védőt is kicselezve lőtt a kapuba (2:0). Nem volt megállás, mert Kozma két hatalmas kiha­gyás után, a 68. percben szép lövést küldött Palla hálójába (3:0). A nagy előny könnyelművé tette a Honvéd-védőket, és így a Rába szépített: a 71. percben Pénzes remekül ívelt középre, és Stolcz ügyes moz­dulattal fejelt a Honvéd-ka­puba (3:1). Ezután egészen különleges élményben lehetett része a né­zőseregnek, mert olyan csa­táralakítást láthattak, ami az utóbbi gólinséges időben szin­te felüdülést jelentett. Kozma bámulatos eredményességgel, sorozatban, háromszor vette be a győri kaput. A 74. perc- Honvéd Rába ben 20 méterről, bombagólt szerzett (4:1), a 82. percben elcsípte Somogyi hazaadását és a kapuba sétált (5:1), vé­gül a 84. percben Kocsis lab­dájával a kapust is kicselezve rúgta a labdát a kapuba (6:1). Bp. Honvéd—Rába 6:1 (1:0). Kispest, 2500 néző. Vezette: Mohácsi — jól. Kellemes idő, jó pálya. Gólok: Kocsis (10. p. és 57. p.), Kozma (68. p., 74. p., 82. p., 84. p), Stolcz (71. p.). BP. HONVÉD: Bicskei — Ke­lemen (Tajti, 66. p.), Buzsinszky, Szűcs, Lukács — Pál, Pintér — Pusztai, Kocsis, Kozma, Bódi (Morgós, 56. p.). RÁBA: Palla — Varsányi, Se­bők, Pozsgai, Izsáki — Magyar, Somogyi, Póczik (Keglovich, 42. p.) — Pénzes, Stolcz, Glázer. Kemény küzdelem — Igazolni kell Csepelen, hogy a Dózsa ellen nem csu­pán pillanatnyi fellángolás hozta meg a sikert — mondta a mérkőzés előtt Csanádi Fe­renc, az FTC játékosainak és ők úgy is kezdtek, hogy bi­zonyítsanak. A Csepel az első félidőben 35 percen át hiába próbálta széttördelni a játé­kot, a Ferencváros lendületét nem tudta visszafogni. A 3. percben Branikovits kiugrása már gólt hozhatott volna, de Gulyás szigorúan választotta el a labdától. Vépi ravasz beíve­lése a jobb felső saroknál pat­tant vissza a kapufáról, a 16. percben azonban bekerült a hálóba a labda! Juhász indította Engelbrech­­tet a jobbszélen, a csatár le­rohant, a védelem hátába ke­rült, az alapvonalról a kapu elé emelt, és az ötösön álló Mucha oda fejelhetett, ahová akart. 6 gólt akart fejelni, és 1:0 lett az eredmény az FTC javára! A bíró két sárga lapot osz­tott ki: Bartosnak, mert fütty után elrúgta a labdát és Pán­­csicsnak, mert visszarántotta ellenfelét. Viszont néhány dur­va belemenés megtorlatlanul maradt. A félidő hajrájában feltámadt a Csepel, de egyen­líteni nem tudott. Szünet után is kulturáltab­ban, okosabban futballozott az FTC, de a Csepel küzdőképes­ségével, akaraterejével ki­egyenlítetté tudta tenni a mér­kőzést. Szurgent szalasztott el egyenlítési alkalmat, a másik oldalon pedig csaknem megis­métlődött az első félidei gól. A 63. percben Engelbrecht ugyan­úgy adta be a labdát, mint há­romnegyed órával azelőtt, Mucha ugyanolyan jól emelke­dett ki, de most a labda mellé­ment. (Következett még egy sárga lap, Varga kapta, mert felvágta Vépit, utána újabb durvasá­got követett el és emiatt Keszt­helyi edző lehívta őt a pályáról (bravó, Keszthelyi!). Nagy volt a csata a félidő hátralévő részében is, Szurgent elvesztette az uralmat idegei felett, és a 82. percben durván beleugrott Vépibe és a bíró ki­állította a csepeli csatárt. Iz­galom még ezután is volt, de gól már nem. Ferencváros—Csepel 1:0 (1:0). 10 000 néző. Vezette: Szkokán — következetlenül. Ideális idő, jó pálya. Gól: Mucha (16. p.). FERENCVÁROS: Géczi — Vépi, Páncsics, Bálint, Me­­gyesi — Juhász, Mucha — En­gelbrecht, Branikovits, Albert, Ebedli. CSEPEL: Hajdú — Gulyás, Sándor (Takács, 62. p.), Pető, Kandi, Hunyadi — Varga (Csor­dás, 70. p.), Losonczi — Bartos, Szurgent, Buronyi. Csepel FTC 0 1 GÓLLÖVŐLISTA 21 gólos: Bene (V. Dózsa), 19 gólos: Kozma (Bp. Honvéd), 17 gólos: Fazekas (V. Dózsa), 14 gólos: Váradi (Vasas), 13 gólos: Pusztai (Bp. Honvéd), Szurgent (Csepel), 11 gólos: Vass (SZEOL). Gólfesztivál Turjánban Tíz játékossal védekezett a SZEOL, mégis csak a félidő vé­gén szerzett vezetést az állan­dóan rohamozó SBTC: Básti szögletét Kajdi 10 méterről fe­jelte a hálóba (1:0). Szünet után már nem tudott ellenállni a vendégcsapat, és a bányászegyüttes szép gólokkal 5:0-ra nyert. Salgótarján—SZEOL 5:0 (1:0). Salgótarján, 5000 néző. Vezet­­te: Müncz — megfelelően. Gó­lok: Kajdi (45. p.), Pozsár (52. p.), Kovács (57. p. és 65. p.), Básti (75. p.). SALGÓTARJÁN: Magyar —— Miklós, Kmetty, Varga, Vertig — Horváth, Répás, Básti — Kajdi (Szoó, 81. p.), Kovács, Pozsár. SZEOL: Nagy — Várhelyi- Bánfalvi, Zámbori, Virágh — Magyar, Pataki (Venner, 67. p.)( Mészár — Vörös, Vass, Berkes. SBTC SZEOL 5 0 LABDARÚGÁS Marburgban barátságos mér­kőzésen a holland Feyenoord 2:1 (1:1) arányban győzött a Bayern München ellen. A CSZKA Szófia nyerte a Bolgár Kupát, a döntőben 2:1 (2:1) arányban győzött a Beroe Sztara Zagora ellen.