Népújság, 1973. március (24. évfolyam, 50-76. szám)

1973-03-13 / 60. szám

Küzdelmes mérkőzés után Egri Dózsa—Várpalota 1:0 (1:0) NB. I. B-s labdarúgó mérkő­zés, Eger, 1500 néző. V.: Szá­­vó. Eger: Landi — Kárpáti, Kovács, Czeczeli, Pat­varos, Ambrus Z., Vígh (Szegő a 78. percben), Ambrus I., Bánkúti (Bajnóczi a szünetben), Si­mon, Szűcs. Edző: Hidegkúti Nándor. Várpalota: Palotai — Sütke, Csapó A János, (Orbán a 62. percben), Bertalan, Kisbej, Horváth E., Kerkai, Lakics, Mártái (Szekér a 78. perc­ben), Horváth L. Edző: Terbe Benjamin. Félreértés és technikai okok miatt idegeskedéssel tel­tek az órák Egerben a talál­kozó előtt. Nem tudták a szurkolók ugyanis, hogy pon­tosan mikor kezdődik a talál­kozó, mert az újságok fél három, a falragaszok pedig három órára tüntették fel az időpontot. Emiatt aztán volt, aki később érkezett a sta­dionba — a mérkőzés végül is háromnegyed háromkor kezdődött el — s éppen a két pont sorsát eldöntő egyetlen gólt nem láthatták, mert mindjárt az első percben a­­ várpalotaiak hálójába került a labda. A vendégek kezdtek ugyan, de az egriek gyorsan megszerezték a labdát, amellyel Bánkuti elment a bal­­ oldalon, de szögletre sze­reltek. A labdát Szűcs lőtte be középre, s az egyik védő melléről Kovács elé pattant, aki közelről nagy erővel to­vábbította a kapu közepébe. 1:0. A 4. percben Mártái távoli erős lövését védte Bandi, m­ajd a 7. percben egyenlíté­si lehetőség nyílott a bányá­szok előtt, mert Czeczeli hi­bájából a labda ismét Mártái elé került, aki lekezelte, lőtt­­ is, de Landi hárított, a róla kipattant labdát pedig felsza­badították a védők. Ezután néhány szép Ambrus f­­elfu­tás és beadás hívta fel magá­ra a figyelmet, amely rendre zavart okozott a­ Várpalota hátsó soraiban. A 16. percben — kiegyenlítődött a­ játék — Lakics élesen lőtte be a lab­dát a bal oldalról a szöglet­­zászlótól,­­ amelyet Kovács Horváth L. elé fejelt, a csa­tár azonban jó helyzetben csúnyán kapu mellé durran­­tott. Feltűnően idegesen ját­szottak a lila-fehérek, a bá­­­­nyászok pedig ezt kihasznál­va gyors lerohanásokkal kí­sérleteztek, így mezőnyjáték alakult ki. A 27. percben Horváth B. ragyogóan , futott a jobb oldalon, de beadása kapu fölé szállt. Egy perccel később Ambrus Z. szabályta­lankodott az­ alapvonal és a 16-os találkozásánál,­­ a sza­badrúgásból viszont nem lett semmi, mert Kerkai labdáját Landi ügyesen tenyerelte ki a mezőnybe. A 30. percben Szűcs bal oldali éles beadá­sát Bánkút­i jobb külsővel lőtte hajszállal a bal sarok fölé.­­A 31. percben Patvaros távoli lövése jelentett ese­ményt, majd a 35. percben a másik oldalon alakult ki „tű­zijáték” a kapu előtt. A vé­dők önfeláldozóan vetették magukat a lövésekbe, amely­nek végén partdobással foly­tatódott a játék. A 43. perc­ben Horváth E. lefutotta Cze­­czelit, de lövése ismét elszállt a­­ bal kapufa tövénél. Nem szabadult fel az egri kapu, mert a 44. percben Ambrus Z. rövid felszabadítása után Lakicshoz került a labda, aki­nek nagy erejű bombáját Landi a léc alól tornázta szögletre. Szünet után­­ az első eseményt az 52. perc hozta. Ekkor Szűcs távoli lö­vése foglalkoztatta Palotait. Két perccel később Ambrus Z. cselezte végig magát a pá­lya közepén, 18 méterről lőtt is, labdája viszont a kapu mellett hagyta el a játékte­ret Az 56. percben ismét­­ egyenlíthettek volna a vár­palotaiak. Bal oldalon futott egy gyors támad­ósufc, a be­adásról lekéstek a védők, er­re tisztán futott Horváth B., de nem érte el fejjel, a ki­használatlanul maradt a száz­százalékos helyzet. A 62. percben Janás megsérült, helyére Orbán állt be. A 64. percben Czeczelit felvágták a­­ 16-oson belül, a játékvezető szabadrúgást rendelt el a vo­nalról, amelyet könnyedén hárítottak a védők. A 75. percben szögletrúgás után Bajnóczi hátra húzva a kapus kezébe emelte a labdát, majd egy perccel később újabb gól­szerzési lehetőséget hagytak kihasználatlanul az egriek. Szűcs átadását Bajnóczi kap­ta, majd Víghé lett a labda, aki 16 méterről a vetődő ka­pust találta el. A 80. percben Kárpáti megsérült, ápolásra szorult. A 85. percben Simon 22 méteres lövése kerülte el Palotai kapuját. A másik ol­dalon a 86. percben Szekér ügyesen indította a felfutó Ba­latonit, aki a 16-oson belül a kifutó Landi mellett « nagy helyzetben a bal sarok mel­lé küldte a labdát. A 88. perc­ben Kisber rosszul lett és öl­ben vitték le a pályáról, ké­sőbb a mentők kórházba szál­­lították. Egri támadásokkal ért vé­get a találkozó, amely köze­pes iramú és színvonalú volt. A mérkőzés nagy részét a küzdelem jellemezte, amely­ből derekasan kivették ré­szüket a játékosok. Az egriek a gyorsan­­ megszerzett gól után meglepően idegesen ját­szottak — feltűnő műt ez a rutinosabb játékosoknál — s ez majdnem megbosszulta magát, mert a Várpalota tá­madott többet, sok zavart tudtak okozni a széleken ve­zetett támadásaikkal, ame­lyeket azonban­ nem tudtak kihasználni. A játék képe alapján a vendégek a döntet­lenre rászolgáltak volna. Egyénileg Landi hiba nél­kül védett A védelemben Kovács vol a legjobb, Kárpá­tit és Czeczelit többször át­játszották. Ambrus Z. fárad­­hatalanul küzdött, Simon ve­gyes benyomásokat keltett, mint ahogy Patvaros is. Elöl Bánkúti irányító készségével, Szűcs elfutásaival tűnt ki. Ambrus 1. a várt teljesít­ményt nyújtotta. Vígh sokat rontott A csereként beállt Bajnóczi és Szegő keveset volt játékban. Szávó sok hibával vezette a mérkőzést(fazekas)­­Az NB I. B. további ered­ményei: Előre—Ganz- MÁ­VAG 0:0, Oroszlány—MÁV DAC 0:0, Békéscsaba— Bp. Spartacus 3:1, Kecskemét— Dunaújváros 1:0, Debrecen— Pénzügyőr 2:1, Szombathely —Dorog 4:1, Szolnok—­Volán 3:0, Szekszárd—Miskolc 1:1. A BAJNOKSÁG ATLASA.: Tömegjelenet a Várpalota kapuja előtt. (Fotó: Molnár István) 1. Szombath. 1910 6 339-1826 2. Szolnok 19112 636-2024 3. Kecskemét 199 6 434-2024 4. M. DAC 199 6 422-1524 5. Pénzügy. 198 6 523-2022 6. Dorog 198 5 632-2621 7. Dunaújv. 198 4 723-2120 8. MÁ­VAG 196 7 628-1719 9. Bp. Sport. 197 4 819-2318 10. Békéscs. 197 4 819-2318 11. Oroszlány 195 7 720-2317 12. Debrecen 196 5 817-2317 13. MVSC 195 7 716-2617 14., Eger ' 194 8 717-2416 15. Szekszárd 194 8 721-3116 16. Várpalota 196 3 1016-2215 17. Volán 196 3 1024-3315 18. Előre 19a 8 910-3012 jm. március 13., kedd) ­/UaJC Az egriek megijedtek a nagy lehetőségtől Baja — Egri Finommechanika 65:63 (32:44) NB I-es­­ férfi kosárlabda­mérkőzés, Baja, 300 néző. V.: Szittya, Szamosi. Eger: Komenczy (12), Bu­sák (10), Zachár­­ (12), Sipos (4), Korepta (22). Csere: Si­­peki (3), Kovács, Lezsák­ Edző: ifj. Csányi Barna. , Nagyszerűen kezdett az egri csapat. Kitűnően­­ sem­legesítették a bajai „dobó­gépeket’', támadásban pedig szinte százszázalékos­­ bizton­sággal értékesítették helyze­teiket A 10. percben 18:10- et, a 16. percben pedig 40:24- et (!) mutatott az ered­ményjelző tábla — az egri csapat javára. Ebben az idő­szakban minden sikerült a Finommechanikának. A ha­zaiak nem találták meg az egri csapat szívós védeke­zésének ellenszerét, a het­venszeres válogatott Kovács például csak „vergődött” a pályán.­­ A szünet használt a bajai együttesnek. A közönség fergeteges biztatásától kísér­ve lényegesen jobb teljesít­ményt nyújtottak, mint az első játékrészben. Fokozato­­san dolgozták le a hátrányu­kat és öt perccel a befeje­zés előtt sikerült egyenlíte­niük. (57:57). .Ettől kezdve óriási hangzavar közepette felváltva estek a kosarak. Fél perccel a befejezés előtt kétpontos bajai vezetésnél a­ Finommechanika kétszer is megszerezte a labdát, azon­ban a játékvezetők szabály­talannak minősítették a tör­ténteket Idei legjobb teljesítményét nyújtotta az újonc egri csa­pat Első félidei játékuk minden várakozást felül­múlt Ha a második félidő­ben nem ijednek meg a nagy lehetőségtől — még a sok kavaró körülmény elle­nére is — nyerhettek volna. Egyénileg Korepta, Zachár, Busák, Sipos és Komenczy játéka minden­ ■ elismerést megérdemel. _ . Az E. Finommechanika vasárnapi március 18-án az 5. helyezett Ganz-MÁVAG együttesét fogadja Egerben. A juniorok találkozóján: Baja—E. Finommechanika, 73:51 (30:26). V.: Tárnok, Oláh. Eger: Lezsák (2), Sipeki (18), Busák (8), Kovács Gy. (1), Németh I. (8). Csere: Tartsányi (6), Fülöp (4), Bal­la (2), Kovács P. (1), Hado­­bás. Hazai játékvezetők diri­gálták a találkozót — elfo­gultan, ezért a Finomme­chanika szünet után csak a cseresorát szerepeltette. További eredmények: Bp. Honvéd—Vasas Izzó 67:60, MAFC—Pécsi VSK 88:71, Ganz-MÁVAG—Csőszerelők 74:63, 106:57, 79:73, 62:60. Csepel—VIDEOTON Kecskemét—BSE SMAFC—Oroszlány A bajnokság állása? : Csepel 1110 1 946:730 21 2. Sopron 119 2 770:729 20 3. MAFC 119 2 796:702 20 4. Bp. Honv. 119 2 819:726 20 5. Ganz-M.n 7 4 820:745 18 6. Kecskemét 116 5 795:787 17 7. Baja 115 6 721:741 16 8. Videoton­ 4 7 717:829 15 9. Csőszer­ n 4 7 1 751:825 15 10. V. Izzó 113 8 662:723 14 11. Pécs 113 8 832:897 14 12. BSE 113 8 789:844 14 13. Eger H 3 8 683:806 14 14. Oroszlányn• a 9 654:773 13 A női csapata nyerte a röplabda BEK-et A röplabdaszurkolók még jól emlékeznek: három esztendővel ezelőtt a NIM a BEK-döntőig jutott el, de mindkét mérkőzé­sen vereséget szenvedett a Di­namo Moszkvától. A nehézipari­aknak meg kellett elégedniük az ezüstéremmel. — Alaposan visszavágtak a lá­nyok a szovjet bajnokcsapat­nak; — mondotta telefonon Mül­ler Tibor, a NIM szakosztályve­zetője — csak a berliniek ellen is jól játszanának a lányok. Nos, a NIM folytatta ragyogó szereplését. A Dynamo Berlin ellen újabb nagyszerű, 3:0-as győzelmet aratott. Az első játsz­mában még jól tartotta magát a berlini együttes, végül a magyar csapat 16:14-re győzött. A to­­vábbi játszmákban már csak a NIM volt a pályán, a berliniek megadták magukat. A NIM ezzel az újabb sikeré­vel a BEK nagy esélyesévé lé­pett elő. A számítások szerint ugyanis elegendő volt, ha az utolsó napon, vasárnap, a len­gyel Start Lodz elleni találko­zón, egy játszmát megnyernek. Vasárnap este Apeldoornban lejátszották a­­ női röplabda BEK utolsó fordulóit is. A ma­gyar bajnokcsapat 3:1 arányban nyert a lengyel Start Lodz el­len, s ezzel a NIM a magyar röplabdázás történetében veretle­nül először nyerte a Bajnokcsa­patok Európa-Kupáját. Bravúros teljesítményükhöz valamennyien gratulálunk. ■ Szerdán, március 14-én 15 órai kezdettel Egerben, a stadionban. •Egri Dózsa—Kazincbarcikai Ve­gyész előkészületi labdarúgó­mérkőzésre kerül sor. Vasárnap, március 18-án a lila-fehérek Kecskeméten játszanak újabb bajnoki mérkőzést. * Vasárnap Kékestetőn rendez­ték meg a pályabírói tévedés miatt megismételt ifjúsági spe­­ciál sífutást 10 km-en. Eredmé­nyek: 1. Bakcze (DVTK) 36:03, 2. Bardóczi (GYVSC) 37:39, 3. Kiss I. (GYVSC) 38:24. Csapatban: 1. GYVSC (Bordás, Kiss, Szanyi) 1:57:27, 2. Zalka SE (Szabó, Ma­­tu, Zólya) 2:07:19, 3. SKSE 2:09:29.• Egri Spartacus Bélapátfalvi Vegyes 8:2 (3:0), előkészületi­ labdarúgó mérkőzés, Eger, V.: Fejes.* Két napon át folytak Egerben a Gárdonyi Géza Gimnáziumban Eger város munkahelyi sparta­­kiádjának városi versenyei. Eredmények. Sakk: Férfi egyéni: 1. Schel .(Technolux), 2. Szabol­csi (Technolux), 3. Kovács (Technolux), 4. Miskolczi (Fi­nomszerelvény gyár), 5. Erdélyi (Olajbányász), 6. Szajlai (Olaj­bányász). Női egyéni: X.­ Záv­­ráczkyné (Vas- és Fém), 2. Töl­csér (Finomszerelvénygyár). Fér­fi csapat: 1. Technolux, 2. Olaj­bányász, 3. Finomszerelvény­­gyár.• Hollandia különböző városai­ban folynak a jégkorong világ­bajnokság C-csoportbeli küzdel­mei. A magyar csapat Anglia ellen 9:0 arányban nyert, míg Hollandia válogatottjától 5:3-as vereséget szenvedett. * Vasárnap, kitűnő hőviszonyok között rendezte meg a Mátra Kupa sífutóversenyét az újpesti Dózsa. Speciál futás 15 kilomé­teren: 1. Benkő (SKSE) 47:48, 2. Vadas (SKSE) 48:10, 3. Vincze (SKSE) 48:24, 4. Pécsi (BHSE) 48:33, 5. Bardóczi László (SKSE) 48:24, 4. Pécsi (BHSE) (U. Dózsa) 49:33. A fiatal Bar­dóczi ezzel a kitűnő időeredmé­nyével teljesítette az L osztályú szintet.• Szerdán rendezik meg a­ lab­darúgó MNK elődöntőjét. Ezen a napon Szolnok—Vasas, Bp Honvéd—Videoton mérkőzésekre kerül sor.­ Lebonyolították Egerben a 4-es számú Általános Iskolában az iskolai kisdobos tornaver­senyt, ahol a következő ered­mények születtek. Lányok. Kez­­dők: 1. Koncz Enikő, 2. Jacsó Zsuzsanna, 3. Lőcsei Andrea. Haladók: 1. Rózsavölgyi Rita, 2. Wolszky Ildikó, 3. Wolszky Éva. Fiúk. Kezdők: 1. Szederkényi György, 2. Jacsó Zoltán, 3. Orosz László, 4. Láng Zsolt. Ha­ladók: 1. Licske Tamás, 2. Cseh József, 3. Kun Attila, 4. Reme­­nyik Zsolt.♦ Egri Spartacus ifi.—E. Dózsa Sí 4:4 (3:2), előkészületi labda­rúgó-mérkőzés, Eger, V.: Müller. * A sportuszoda fedett meden­céjében két napon át folytak az U. Dózsa országos úszóversenyé­nek küzdelmei, ahol rajthoz áll­­­tak az egriek is. Jobb eredmé­nyeik. Lányok: Gyermekek. 200 m pillangó: 2. Forgács 2:15.5. 800 m gyors: 3. Lázár R. 11:07. Ser­dülők: 400 m gyors: 1. Lázár B. 4:55,6. Felnőttek. 800 m gyors: 2. Lázár 10:07,0. Fiúk. Serdülők. 400 m vegyes: 1. Simkó 5:20.9. 200 m hát: 2. Lőrincz 2:29,2* 400 m gyors: 2. Simkó 4:43,2, 3. Lő­rincz 4:47,2. 100 pillangó: 2. Ba­­fec*? 1:05,3. VSÜ d% mell: 1. Mohai ________________ Kipaformában játszott az V. Dózsa Parádés futballbemutató a M­egyedi úton, ferencvárosi henger a Népstadionban. A labdarúgó NB I. 17. fordu­lójában két csapat teljesít­ménye emelkedett az átlag fölé. A Torinóban, a labda­rúgó BEK negyeddöntőjében, kitűnően helytállt Újpesti Dózsa vasárnap is remek já­tékkal rukkolt ki. Az újpes­ti játékosok Bene vezényle­tével valósággal kiütötték a Diósgyőri VTK-t. Különösen a második játékrészben je­leskedtek­­ az újpestiért. Ugyancsak a második fél­időben támadt fel a Ferenc­városba Pécs ellen. A magá­ra talált Albert karmesteri irányításával győztek a fe­rencvárosiak, az első félidő­ben még vezető Pécsi MSC ellen. A 17. forduló 23 gól­jából ezen a két találkozón 12 (!) esett. A góllövőlistán egyébként Bene vasárnapi mesterhármasával ismét át­vette a vezetést. A bajnoki táblázatot az Újpest vezeti, megtartotta hárompontos előnyét a Ferencvárossal szemben. A 16. fordulóhoz képest mindössze két válto­zás történt: az MTK elleni győzelmével a SZEOL a ZTE-vel, s — a Bp. Honvéd ellen elért döntetlenjével — a Komlói Bányász a Pécsi MSC-vel cserélt helyet. Eredmények: Újpesti Dó­zsa—Diósgyőr 7:0, Ferencvá­ros—Pécsi MSC 4:1, VIDEO­TON—Egyetértés 3:0, SZEOL —MTK 2:1, Rába ETO­—Ta­tabánya 2:0, Csepel—Salgó­tarján 0:0, Komló—Bp. Hon­véd 0:0.« # 1 Ma­or István harmadszor is azan­érmes Rotterdamban vasárnap folyta­tódott a IV. fedettpályás atléti­kai Európa-bajnokság. 2000 néző figyelte az eseményeket, az iz­galmas csatákat. Sűrűn csattant fel a vastaps, Európa atlétái né­hány számban világraszóló ered­ményeket értek el . Fedettpál­yás világcsúcsot ho­zott a női magasugrás. A bolgár Jordanka Blagojeva nagyszerű formában versenyzett, s 192 cen­timéterre javította saját, 19­1­ cen­tis világcsúcsát. Női magasug­rásban két magyar versenyző indult. Mátay Andrea egyenlete­sen, jól versenyzett, s 184 centi­méterrel az értékes ötödik he­lyet szerezte meg. A magyar csúcstartó, Rudolf Erika 182 cen­timéterig jutott, s ez csak a nyolcadik helyhez volt elég. Bolgár sportoló világrekordját hozta a 800 méteres női síkfu­tás is. Stefka Jordanova 2:02,65 percre javította az NSZK-beli Falck 2:03,3 perces világcsúcsát. Az Európa-bajnokság a mara­toni hosszúságúra nyúlt férfi magasugrással — és szenzációs magyar sikerrel — búcsúzott Rotterdamtól. Major István magabiztosan, jól versenyzett, bár a asokottnál rövidebb nekifutó nem­ kedve­t zett flop-stílusának.. A 220 centi­méteren már csak ketten voltak versenyben, Major és a csehszlo­vák Palkovsky. A magasságot mindketten második kísérletre teljesítették. Amikor feljebb emelték a lécet, már egyiküknek sem­ volt érvényes próbálkozása, így kettőjük között az döntött, hogy az­ előző magasságon, a 217 centiméteren Majornak eggyel kevesebb kísérlete volt. Major István, a Bp. Ho­nvéd atlétája szenzációs sorozatra tette fel a koronát rotterdam­i arany­érmével. 1971-ben Szófiában, s 1972-ben Grenoble-ben is ő nyer­te a férfi magasugrást, s most harmadszor bizony­ította, hogy a kontinens legjobbjai . A rotterdami fedettpályás at­létikai Európa-bajnokságon az NSZK sportolói szerepeltek a legjobban, 6 arany- és 2 bronz­érmet nyertek. Bulgáriának 3, az NDK-nak, Lengyelországnak, Csehszlovákiának és Franciaor­szágnak , 2—2, Magyarországnak, Belgiumnak, Romániának, Ang­liának, Jugoszláviának és Olasz­országnak l—l aranyérem tQU* ._______________