Népújság, 1982. november (33. évfolyam, 257-281. szám)

1982-11-16 / 269. szám

6 Szöglet helyett: rosszindulat Dorogi AC—Eger SE 1—0 (0—0) NB II-es labdarúgó-mér­kőzés, Dorog, 1200 néző. V.: Roxin. Dorog: Pálinkás — Péntek: Goldschmidt, Kollár, Borsos — Lukács I., Schalk, Csizma­­zia — Demján, Tamás, Lu­kács II. (Török, a 87. perc­ben). Edző: Ivanics Tibor. BSE: Bartos — Birincsik, Zsidai, Patvaros, Zágonyi — Lengyel, Móricz, Csepregi — Méhesi, Kiss, Pécsi. Edző: Szentmarjay Tibor. Csúszós talajon, szitáló esőben kezdtek a csapatok. A 3. percben Csizmazia tá­voli, jó szabadrúgása — bár a vizes füvön megpattant a labda — nem lepte meg Bartost, elvetődve hárított. Két perccel később Pécsi balról élesen a kapu elé lőtt, de Csepregi elől felszabadí­tottak a hazai védők. A 12. percben Zsidai tisztázott Schalk elől. Később Kiss vé­gezhetett el szabadrúgást Méhesi buktatása miatt, a csavart lövést azonban véd­te Pálinkás. A másik olda­lon, a 28. percben szöglet után Goldschmidt fejese épp­hogy elkerülte a bal sarkot. A 34. percben beszédért Csepregi kapott sárga lapos figyelmeztetést. A félidő pa­rázs dorogi támadással, majd válaszként egri lehetőséggel zárult. Az első esetnél Pat­varos és Zágonyi szabadított fel, míg a Méhesi—Pécsi ka­pu előtti összjátékot már csak egy víztócsa tudta meg­akadályozni, elfogva a pet­­­tyest. SZÜNET UTÁN először az 54—57. percben sűrűsödtek az említésre mél­tó események. Kiss újabb szabadrúgása ezúttal elke­rülte a kaput, Dómján csúsztatott fejese az oldal­hálóban kötött ki, a mérkő­zés legnagyobb gólszerzési alkalma is ekkor maradt ki­használatlanul . Zsidai pon­tos felszabadító rúgással Kisst indította a felezővonal tájékán, a csatár nagyszerű ütemben ugratta ki a hátul­ról előrerobogó Móriczot, aki a kifutó Pálinkás előtt el­húzta a labdát, majd a 16-os jobb oldali sarkáról, jobbal az üres kapu mellé gurított! Ha csak centiméterekkel is, de a bal oldali léc mellé. A 70. percben dőlt el a két pont sorsa: jobb oldalon vezetett dorogi akciónál az ötös és az alapvonal között Tamás és Zsidai harcolt a labdáért, mindketten elestek, mire Robin játékvezető büntetőt ítélt! Két azonos testhelyzet­ben lévő játékos a legkevés­bé sem sportszerűtlenül pró­bálta birtokolni a labdát, amely Zsidai révén szöglet­re került, így meglehetősen rosszindulatú játékvezetői döntésként könyvelhettük el azt, hogy Csizmazia ajándék 11-esével a Dorog 1—0-ás vezetéshez jutott. A közép­kezdés előtt mutatott fel va­lószínűleg tiszteletlen meg­jegyzésért Patvarosnak sár­ga kártyát Roxin. Röviddel később Birincsik lett a har­madik egri „sárgás” — túl keménynek minősített be­csúszó szerelései miatt. (Mellesleg előtte Boros a futópálya salakjára túrta Méhesit, büntetlenül!) A hajrában Pécsi lőtt közelről a kivetődő Pálinkásba egy ígéretes kombináció végén. A mérkőzés végét jelző síp­szó akkor harsant, amikor a 16-oson belül Kiss lövőhely­zetbe került­.. Várakozáson felü­li, nagy iramú, színvonalas 90 percet vívott a két csapat. A játék­idő nagyobb részében a vendégegyüttes érvényesítet­te technikai fölényét, amit a hazaiak lelkesedésükkel el­lensúlyoztak. Nem szertele­nül támadott ki az ESE, — mert gólszerzésre törekedett — az akcióban részt vevő játékosai gyorsan zárkóztak vissza a középpályára, ha kellett a védővonalba. A szi­lárdnak, áttörhetetlennek látszó reteszen végül egy bírói döntés ütött rést. A döntetlenre mindenképpen rászolgált volna a piros-kék gárda, sajnos a tényleges döntés lehetőségét Móricz el­­ügyetlenkedte. Kétségkívül, Roxinnak könnyebb dolga volt... Egyénileg Bartos megbíz­hatóan védett. Hátul Zsidai tűnt a legbiztosabb pontnak. A középpályán Csepregi és Móricz jó formában szer­vezte a támadásokat, bár től­­üük ennél is több várható el, az előbbitől több távoli célzás kapura, utóbbitól pe­dig nagyobb érték a befeje­zésekhez. Elöl Kiss, Méhesi, Pécsi volt a sorrend. Budavári Sándor „ A forduló további eredmé­nyei: Salgótarján—Kazinc­barcika 4—1, Ózd—Ganz- MÁVAG 3—1, SZEOL AK— Volán SC 1—1, Szekszárd— Hódmezővásárhely 4—2, Ba­ja—Nagybátony 3—0, Keszt­hely—Tapolca 3—1, 22-es Volán—Sopron 3—1, Deb­receni Kinizsi—Siófok 1—1, Kecskemét—Nagykanizsa 5–1 A bajnokság állása: Az események alakulásának két egri főszereplője: Móricz és Zsidai. A középpályás holtbiztos helyzetben hibázott, a középhátvéd viszont nem tehetett a 11-esről 1. Volán SC 1594234-1322 2. SZEOL AK 1583432-2019 3. Kazincbarcika 1583428-2019 4. Szekszárd 1574420-2018 5. Salgótarján 157352T-2117 6. Eger 1572630-2316 7. Siófok 1558422-1916 8. D. Kinizsi 1556423-2116 9. Hódmezővás. 1571729-2715 10. Sopron 1555521-2215 11. Bauxibányász 1554622-2314 12. Nagykanizsa 1562727-3014 13. Keszthely 1562723-2714 14. Ózd 1554623-2914 15. Baja 1553720-1913 16. Kecskemét 1545621-2113 17. Nagybátony 1553719-2913 18. 22. sz. Volán 1535724-3111 19. Dorog 1551920-2911 20. Ganz-MÁVAG 1534816-3710 Innen-onnan Egri Spartacus—Salgótar­jáni Síküveg 6—2 (2410— 2260). NB II-es férfi teke­mérkőzés: Eger: Kátai 377, Tóth J. 412, Hegyi 391, Mol­nár Cs. 412, Molnár D. 424, Széphegyi 394. * Ma, kedden 18 órai kez­dettel rendezik meg Eger­ben, a Leányka úti torna­teremben az Eger SE—E. Tanárképző NB II-es női kosárlabda-mérkőzést. ★ A megyei ifjúsági és ser­dülő labdarúgó-bajnokság legutóbbi fordulójának ered­ményei (zárójelben a ser­dülők) : Füzesabony—Do­moszló 7—0 (1—1), Gyön­gyöshalász­—Egercsehi 4—0 (6—0), Sirok—Eger SE II. 3—3 (1—3), Mátraderecske —Apc 2—4 (2—1), Kom­polt—Selyp 5—1 (2—1), Heves—Tarnaméra 11—0 (4 —0), Petőfibánya—Heréd 5—1 (1—0), Pétervására— Poroszló 2—1 (0—2). Az if­júságiaknál az Eger SE II. vezet 22 ponttal, második a Heves 21, harmadik a Fü­zesabony 18 ponttal. A ser­dülőknél a sorrend: 1. Do­­moszló 21, 2. Gyöngyösha­lász 20, 3. Eger SE II. 19 ponttal. •­ November 20—21-én ren­dezik meg Egerben a Fel­szabadulási Asztalitenisz Emlékversenyt a Münnich Ferenc úti edzőteremben. A férfi-női egyéni és páros ver­senyekre mindkét napon 9 órai kezdettel kerül sor. ★ Eger SE—Tatabánya 12— 9 (3—2, 2—3, 3—2, 4—2). MNK vízilabda-mérkőzés, Eger, 200 néző. V: Erdős, Ferenczi. Eger: LIPOVICS — Kelemen 1, Vecseri 3, Eged 1, Fülöp, Vincze 2, Gyulavári 3. Cs­­ANCSÁN 1, Madarasi 1. Edző: Pozsgay Zsolt. Tatabánya: Hausz­­ler — Kásás, Debreczeni, dr. KEMÉNY 4, Varga 1, Szeri 1, dr. Görgényi 2. Cs: Krajcsovics, Persely 1. Ed­ző: Goór István. Gól — em­berelőnyből: 4/4, illetve 9/7. Négyméteresből: 1/1, illetve 1/1. Az összesítésben a Ta­tabánya bizonyult jobbnak, s így továbbjutott. ★ A luzerni sakkolimpián hétfőn a 14., befejező for­dulóban a magyarok közül elsősorban a­ férfiak kaptak nehéz ellenfelet, Anglia vá­logatottját, míg a nőknek a közepes erősségű Hollandia jutott. A magyarok búcsú­fellépésükön a következő összeállításban szerepeltek: Portisch, Ribli, Sax, Grósz­­péter (férfiak), Verőci, Iván­ka, Porubszky (nők). Kosárlabda NB II Hódmezővásárhelyi VSE— Eger SE 69—66 (29—33) NB II-es női kosárlabda­mérkőzés, Hódmezővásár­hely. V.: Mustos, öze. Eger SE: Molnár E., Mol­nár A. 2, MESTYÁN 19, CSANYI 18, NAGY J. 19. Csere: Sándor 8, Aczél, Ju­hász, Verebély, Tóth. Edző: Galambos János. A tavaly még NB I-ben játszó — két játékossal meg­erősödött — vásárhelyiek el­len igen jó mérkőzésen ve­szített az ESE csapata. Eger SE—Mezőberényi Áfész 65—64 (37—22) NB II-es női kosárlabda­­mérkőzés: Mezőberény, V.: Csuka, dr. Papy. Eger SE: Molnár E. 6, Csányi 12, Mestyán 17, Sán­dor 8, NAGY J. 22. Csere: Molnár A., Juhász, Aczél, Tóth, Verebély. Az előző napi szoros vere­ség után, fegyelmezetten játszva, jó védekezéssel, mi­nimális különbséggel nyertek az egriek. — GUCZOGHY BALSZERENCSÉ­­JE. Balszerencsésen zárult a hét végén Győrben megrendezett Ma­gyarország—NDK nemzetek kö­zötti válogatott tornaverseny Guczoghy György számára. A Budapesti Honvéd 20 esztendős válogatottja a gyűrű melegítésnél sérülést szenvedett — ennek el­lenére ezen a szeren még vál­lalta a versenyzést­­, s nem sokkal később feladásra is kény­szerült: jobb lábfején az egyik középcsont eltörött. A győri kór­házban látták el elsősegéllyel, lábát gipszbe tették, így tért vissza Budapestre. NÉPÚJSÁG, 1982. november 16., kedd Viszik a jegyeket — Ajándékvásár a Centrumban — Még három hét — Négy válogatott csapat a Kemény Ferenc Sportcsarnokban december 8-án készülünk a kézilabda vb-re Egy kiadós vasárnapi ebéd főzésével még a legügyesebb háziasszony is egész dél­előtt bíbelődik. S mikor asz­talra kerül a párolgó leves, meg a többi jó falat, legfel­jebb félóra telik el, és már üresen ásítoznak a tányérok. Az előkészület mindig to­vább tart, ha valamit jól akarunk megcsinálni, mint maga a produktum. Decem­ber elején Magyarországon a világ legjobb női kézilabda­csapatai mérkőznek egymás­sal a vb döntőjében. A leg­több összecsapásra Budapes­ten kerül sor, de a fővároson kívül több helyszínen ren­deznek mérkőzéseket. Eger­ben a Kemény Ferenc Sport­­csarnokban december 8-án, délután négy válogatott csa­patot láthat a közönség, me­lyek a 6—12. helyért játsza­nak helyosztót. Az alig néhány órás prog­ram megfelelő, színvonalas rendezésére szeptember óta folynak az előkészületek. A szervező bizottság a napok­ban mérte föl, hogy a forga­tókönyvben meghatározott feladatok végrehajtásával hol tartanak a megbízottak. Megnyugtató, hogy eddig mindenki időben teljesítette azt, amire vállalkozott. Pél­daként csak néhány a sokfé­le tennivalóból: nemzetközi szabvány szerint kell előké­szíteni a játékteret; telefo­nokkal és telexszel kell el­látni a sajtóirodát; meg kell teremteni a versenybíróság zavartalan munkájának fel­tételeit; gondoskodni kell az orvosi ügyeletről, mentő­­szolgálatról; be kell szerezni a résztvevő nemzetek zász­laját, himnuszát és még foly­tathatnánk a sort. Az eseményt hirdető pla­kátok még csak ezen a héten kerülnek a hirdetőoszlopok­ra, de a jegyek árusítása már javában tart. Az egri Kemény Ferenc Sportcsar­nok eddigi legrangosabb sporteseményét felnőttek 84, diákok és nyugdíjasok 50 fo­rintos jeggyel tekinthetik meg. Eddig már gazdára ta­lált a jegyek több mint fele, úgyhogy aki nem akar hop­pon maradni, jól teszi, ha minél előbb bejelenti igényét a megyei sporthivatalban, illetve a SPORT-ban. Mind­ez arról tanúskodik, hogy igen nagy az érdeklődés a mérkőzések iránt, s már most bizonyosra vehető, hogy teli lelátó előtt csapnak majd össze az Egerbe láto­gató együttesek. Hogy a 12 résztvevő közül melyik lesz az a négy, ame­lyik Egerben játszik, azt elő­zetesen csak tippelni lehet, pontosan megmondani nem, hiszen a csoportmérkőzése­ken kialakuló sorrend hatá­rozza meg a további menet­rendet. A két egri találkozón nem a világbajnoki címért folyik majd a küzdelem. Azt azonban felesleges magya­rázni, hogy egy vb-döntőn való résztvétel önmagában komoly felkészültséget felté­telez. Bizonyosak lehetünk abban, hogy bármelyik négy gárda találkozik itt ellenfe­lével, érdekes, színvonalas, a szakemberek számára pe­dig tanulságos küzdelmet vívnak egymással. Az ilyen eseményeknek velejárója, hogy az érdeklő­dők különféle vb-emblémá­­val ellátott ajándéktárgyak­kal őrizhetik meg emlékét. Egerben a Centrum Áruház földszintjén a közeljövőben külön árusítóhelyet alakíta­nak ki, ahol többek között kulcstartókat, sporttáskákat, sapkát, sálat, nyakkendőt, hollóházi porcelántárgyakat, matricákat és pólóingeket vásárolhat a közönség. Az emléktárgyak árusítása de­cember 8-án, a mérkőzés helyszínén, a sportcsarnok­ban folytatódik. Elöljáróban szóltunk arról, mennyire időigényes egy ilyen rangos sportrendezvény megszervezése. Mindemellett széles körű társadalmi ös­­­szefogás is szükségeltetik hozzá. A szervezők nem ma­radtak magukra, segítőkész­ségét, támogatását több He­ves megyei vállalat és in­tézmény kinyilvánította, így például a Hungarhotels, a LAKISZ, a GYÖNGYSZÖV, a Heves megyei húsipari, ruhaipari és gabonaipari vállalatok, a Mátravidéki Fémművek siroki gyára, a parádsasvári üveggyár, a Hevesi Háziipari Szövetkezet és az Állami Gazdaság, az Egri Finommechanikai Vál­lalat, a Mátrai Építő- és Szakipari Szövetkezet, a recski kőbánya, a Hatvani Konzervgyár, valamint a Dunacipő kerekharaszti gyá­ra. S ezek mellett más üze­mekkel, intézményekkel is folytatnak még tárgyalást a rendezők, hogy december 8- án rangjához méltó keretek között kerülhessen sor a vi­lágbajnoki helyosztó mérkő­zésekre. Virágh Tibor MÁTRA-CSOPORT Rangadót vesztett a Hatvan A területi labdarúgó-baj­nokság 14. fordulójának mérkőzéseiről a következő­ket jelentették tudósítóink: Bélapátfalvi Építők— Recski Ércbányász 3—2 (2—0) Bélapátfalva, 300 néző. V: Zvolenszky. Bélapátfalva: Bráz (Veres) — Zay, Fodor, Kovács L., Berecz I., Kovács P. (Ács), Berecz E., Pócsik, Cseh, Haj­dú, Kapus. Edző: Várallyay Miklós. Recsk: Magyar — Danyi, Megyesi, Balák, Bódi I., Ambrus, (Martis), Tóth, Pericze, Bódi II., Kiss, Ben­­csok. Edző: Nagy Vilmos. A gólok története: 21. perc: Cseh futott el a bal oldalon, beadása a védők között pattogva kapushoz került, aki közelről gurított a hálóba, 1—0. 29. perc: Zay—Kapus volt a labda útja, a balszélső néhány csel után mintegy 18 mé­terről lőtt, s a „pettyes” a jobb felső sarokban kötött ki, 2—0. 49. perc: Bráz hi­bázott egy hazaadásnál, Bencsok szerezte meg a labdát, a kapus visszahúzta a csatárt. A megítélt bün­tetőt Tóth értékesítette, 2— 1. 59. perc: Zay mintegy 30 méteres keresztlabdával Pó­­csikot ugratta ki a védők közül, akit Megyesi csak szabálytalanul tudott sze­relni. A büntetőt Berecz E. Magyart érintve lőtte a jobb sarokba, 3—1. 89. perc: a tétovázó védők között Tóth szerezte meg a labdát, be­adására Bencsok jókor ér­kezett és beállította a vég­eredményt, 3—2. Alacsony színvonalú mér­kőzésen, a helyzeteit jobban kihasználó Építők megérde­melten nyert, a vártnál gyengébb teljesítményt nyújtó vendégek ellen. Jók: Kapus, Pócsik, Cseh, illetve Tóth, Bálák, Bódi II. Horváth Mihály Gyöngyösi SE— Borsodnádasdi KSK 8—2 (4—2) Gyöngyös, 600 néző. V: Balogh S. Gyöngyös: Szőke — Szalai, Nagy L., Bársony, Csontos, Jakab, Ferencz, Ullmann, Csomány, Nagy G. (Szabó), Vágó. Edző:­ Schédl József. Gólparádés mérkőzésen a minden csapatrészében jobb és a csúszós talajhoz jobban alkalmazkodó gyön­gyösiek még ilyen arányban is megérdemelten szerezték meg zsinórban immár ötö­dik győzelmüket. A két pont sorsa már az első tíz perc­ben eldőlt, amikor a hazai­ak 3—0-ás vezetést szerez­tek. Szünet után — a hely­osztó jellegű mérkőzés el­lenére — nem volt egy súly­csoportban a két csapat... G.: Vágó 3, Ferencz 2, Cson­tos 2, Csomány, illetve Var­ga, Török. Jók: Szalai, Csontos, Ferencz, Csomány, Vágó, a vendégek közül sen­ki nem érdemel dicséretet. Szkocsovszky Tibor H. Papp J. SE— Hatvani KVSC 2—0 (1—0) Hatvan, 700 néző. V: Gás­pár. H. Papp J. SE: Koszta — Zsíros, Mákos, Paulovics, Králik, Bősz, Sváb, Schu­bert, Plotár (Soltész), Kin­cses, Henrik. Edző: Vágó György. HKVSC: Takács — Földi, Bóna, Nyéki (Borics), Hegyi, Gohér, Ács, Futó, Jánosi, Horváth, Juhász. Edzp: Sza­lai Miklós. A gólok története; 42. perc: Henrik a tétovázó vé­dők közül kiugrott és mint­egy 14 méterről biztosan lőtt a hálóba, 1—0. 89. perc: egy perccel előbb csereként beállt Soltész mintegy 25 méterről váratlanul lövésre szánta el magát s a labda a későn vetődő Takács mellett a sarokban kötött ki, 2—0. Hiába támadott többet a hazai csapat, csatáraik a helyzetek sorát hagyták ki­használatlanul. A vendégek kevés helyzetükből két gólt lőttek, ezért megérdemelten nyertek. Jók: Mákos, Králik, Kincses, Henrik, illetve Föl­di. Keresztfalvi Ferenc További eredmények: Olefin SC—Vác 1—2, MVSC—Edelény 2—0, Le­hel SC—St. Síküveggyár 2—1, Borsodi Bányász— Balassagyarmat 3—0, Bor­sodi Volán—Pásztó 5–1. Az utolsó fordulóból előre­hozott mérkőzésen: H. Papp J. SE—Borsodi Volán 1—0. A bajnokság állása: 1. H. Papp J. SE 15 10 3 2 38-13 23 2. Lehel SC 3. Hatvan 4. Vác 5. Gyöngyös 0. B.­nádasd 7. B. Volán 8. Recsk 9. Edelény 10. Olefin SC U. B. Bányász 12. Bélapátfalva 13. B.-gyarmat 14. MVSC 15. St. Síküveg­ 16. Pásztó 14 9 3 2 35-21 21 14 8 3 3 29-11 19 14 7 3 4 26-13 17 14 8 1 5 32-21 17 14 6 4 4 18-22 16 15 5 5 5 19-16 15 14 7 1 6 25-24 15 14 6 3 5 20-23 15 14 4 5 5 21-16 13 14 5 3 6 22-22 13 14 5 1 8 17-25 11 14 3 3 8 10-21 9 14 3 3 8 10-28 9 14 3 2 9 14-26 8 14 2 1 11 9-43 5