Ikarus, 1963 (7. évfolyam, 1-53. szám)

1963-05-23 / 21. szám

4 Jól szerepelt a XVI. kerületi Válogatott Tatabánya ellen Tatabánya (NB )—XVI. ker. Válogatott 4:1 (3:1). Barátságos labdarúgó-mérkőzés. Mátyásföld 500 néző. Góllövő: Dombai 4 (egyet 11-esből), Baranyai. Tatabánya: Rapp — Törőcsik, Molnár (Szabó), Juhos — Schédli, Laczkó — Pásztor, Dombai, Nagy E., Bíró, Deli. XVI. ker. Válogatott: Wolf (Höf­­fer) — szigeti (Csetényi( Száll, Ba­logh — Glózik (Szász), J­ankó — Schiffer, Baranyai (Szirom), Bó­dé Szirom, Rangyik (Szalókó). Az Ikarus, Sashalom, Cinkota és Rákosszentmihály csapataiból ösz­­szeállított együttes az első nyil­vános szereplésen jó benyomást keltett a megjelent lelkes szurko­lótábor előtt. Játékuk biztató, ha ez a kis együttes több esetben játszik együtt, méltó ellenfele lesz a nagyob (NB I-es) csapatoknak is. A játék kezdetén a tatabányai középcsatár indítja el a labdát. Az első szögletet a Tatabánya éri el, a védelem röviden ment, s a tatabányai csatár lövése elzúg a kapu fölött. Tíz perc eltelte után feljön a válogatott is, Bodó ha­talmas lövését a bányászok ka­pusa nehezen védi. A 12. percben Rancsik vezet támadást a balszé­len, kicselezi a védőjét, begurít, s a jó ütemben érkező Baranyai bombája a hálóban köt ki 0:1. A 13. percben Szirom lövése megy kapu mellé. Majd a bányász ösz­­szekötő lövése a kifutó Wolf mel­lett száguld el. A következő perc­ben Bodó nagy lövése kap tapsot. Jól játszik a válogatott ebben az időszakban. Baranyai lövése ka­pufát súrolva hagyja el a játék­teret. Wolf öklözése után a bá­nyászok közép­csatára a hálóba lö­v SL A 28. percben Wolf két ízben is kifutással ment. Később szöglet­­rúgás után Wolf a bányász közép­csatára elé öklözi a labdát, aki­nek a lövése a hálóban köt ki 2:1. A 36. percben Száll elesik a ti­­zenhatoson belül s kezére esik a labda a játékvezető nagy megle­petésre 11-est ítél, amit a bányá­szok értékesítenek 3:1. 40. percben Wolf tisztáz nehéz helyzetben. A második félidőben a váloga­tott teljesen egyenrangú ellenfele a tatabányai együttesnek. A 3. percben Schaffer lövése alig megy mellé. A 4. percben Hoffer öklöz ki egy közeli bombát. Majd Bo­dó kitör, önzetlenül visszagurít, s Szirom óriási lövése a felső sa­rok mellett megy el. Erőteljesen támad a válogatott, de a lövések nem eléggé helyezet­tek, s emiatt sok a fölé és a mel­lé lőtt labda, a 13. percben a bá­nyászok középcsatára lő mellé. A következő percben Höffer ragyo­gó öklözése kap nagy tapsot. A 19. percben egy közeli lövést Höf­fer kiüt, s a berohanó középcsa­tár a hálóba lő. 4:1. A 22. perc­ben Szirom óriási lövése alig megy mellé, a 27. percben Szász nagy bombáját a kapus szögletre üti. A 32. percben Hoffer kifutással hárít. A következő percben szép t­ámadás után, Laukó lövése a fel­ső sarok mellett megy ki. A 35. percben Szirom lövését védi a bá­nyászkapus. A 43. percben Ran­csik elhúz a védője mellett, be­ad, s Szirom hanyattvetődve, óriá­si lövését a kapus nehezen védi. (Szép teljesítmény, nagy tapsot kap érte.) A közönség elégedetten távozik a mérkőzés befejezése után a pályáról, szeretnének mi­nél több mérkőzést látni a válo­gatott csapat részéről. Jó: Laukó, Szász, Szirom, Molnár János AZ ALBA REGIA SPORTKÖR ÉLETÉBŐL LABDARÚGÁS Alba Regia—Velence 5:3 (1:3) Megyei n­. o. bajnoki mérkőzés, Velence. Alba Regia: Szabó —Kiss Ms., Károlyi I., Bertalan — Harsá­nyi, Kiss H. — Német, Károlyi NI., Kiss I., Dömötör, Barsi. Gól­­lövő: Kiss I., Dömötör (2), Károlyi — Kiss H. Velencében, idegen környezet­ben, igen rossz talajú pályán ke­rült sorra a nagy fontosságú mér­kőzés, a bajnokság első és har­madik helyezettjének összecsapá­sát komoly érdeklődés előzte meg, hiszen győzelem esetén csapatunk nagy lépést tesz a bajnoki cím felé. Már az 5. percben vezetést sze­reztünk, azonban a kiegyenlítés nem váratott magára sokáig, sőt. Védelmi hibából és egy vitatható góllal (leshelyzet) Velence 3:1 ará­nyú vezetésre tett szert. Az el­lenfél jól használta ki az erős hátszelet és a gyors és igen erős Kocsis vezérletével egymás után vezette támadásait. Védelmünkre naagy nyomás nehezedett. Szünet után a velencei együttes tíz főre csökkent, mivel Kocsis sérülése miatt a további játékot nem vállalta. A szél segítségével és csatársorunk feljavult játéká­val, mindinkább átvettük a mér­kőzés irányítását és sikerült is rövidesen kiegyenlíteni. A hajrát az ellenfél védelme már nem bír­ta erővel és így további két gól­lal biztosítottuk a győzelmet. _ A győzelem értékét nem csök­kenti az a tény, hogy az­ ellen­fél emberhátránnyal küzdött, mert­­a második félidőben több korsze­rű támadást vezetve, az ellenfél védelmét felőröltük és nagyobb higgadtsággal még több gólt is lő­hettünk volna. Végeredményben igen értékes győzelmet aratott lab­darúgó-csapatunk. Dicséretet érde­mel az egész csapat küzdeni tudá­­s­áért, valamint okos játékáért Ká­rolyi I., Kiss I. és Dömötör. Alba Regia—Velence 2:1 Ifjúsági mérkőzés. Az ifjúságiak naagy küzdelem után, az utolsó pillanatban lőtt góllal győztek. Az e­llenfél durva játéka miatt Plesz I­ajos komoly sérülést szenvedett. ASZTALITENISZ Asztaliteniszezőink kitűnően sze­repeltek a tavaszi fordulóban. A I mniiitttiiiiiitviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii megyei I. o. bajnokság tavaszi fordulója után teljesen megérde­melten végeztek az első helyen. Minden ellenfelüket imponáló fö­lénnyel győzték le. Reméljük, az őszi fordulóban is megismétlik ezt a teljesítményt és akkor már az osztályozó mérkőzéseken kell szurkolni az NB II-be jutásért. A bajnokság állása, a tavaszi forduló befejezése után: Székesfehérvári MÁV Előre— Alba Regia 6:2 Legjobb dobóink: Ott és Sellyei 434—134 fa. Alba Regia ,3”—Építők u. 5:3 dobó: Uj. Maloványi Legjobb 440 fa: —­vazo — 1. Alba Regia 2. Vasas H. 3. Balinka 4. Lajos kom. 5. Kincsesb. 6. Földszöv. 10 10 10 10 10 10 TEKE 8 — 2 127: 53 16 7—3 116: 64 14 7 — 3 92 : 88 14 5 — 5 102: 73 10 2 — 8 62:118 4 — 9 41:139 2 IKARUS Lelkesen készültek társadalmi tűzoltóink a szombaton megtartott versenyre Elhangzott a vezényszó. A tavaszi nap már erősen tüzelt és a fiatal ipari tanulók siet­ve rakják egymás után a tömlőket, kapcsolják össze és szaladnak a vezetékkel a képzelt tűz felé. — Kútba! — hallatszik is­mét egy vezényszó és máris a tűzfészek közelében álló fölemeli karját. Készen van­nak. 47 másodperc. Szép eredmény, de szeret­nének ettől még jobbat is el i­s­érni május 18-án, a Gyömrői úti textilüzem pályáján. A­­ társadalmi tűzoltók versenyét rendezik itt meg, amelyre há­rom versenyszámban nevez­tek be üzemünkből, huszon­hét fővel. Indulnak 400 e­­t­er/perces ifjúsági távolsági­­ugyanilyen kategóriájú férfi és 800 literiperces férfi távol­sági versenyben. A versenyre készülők itt a segédüzem mellett nagy igye­kezetükben megizzadnak, el­fáradnak. Komoly munka ez. Fegyelmezett, katonás és gyors mozgást kívánnak tő­lük. Másodperceken múlhat egy-egy kigyulladt épület, tartály megmentése. Hogy ezt megtanulják, sokat kell gya­korolni. Nem öncélú ez a ver­seny, arra készíti elő a tűzol­tóság társadalmi aktíváit, hogy mindenkor készen le­gyenek a társadalmi­ulajdon megvédésére. Márta László és Vékony Pál törzsőrmesterek és Szoli­ter István főtörzsőrmester készíti elő a versenyzőket. Nem elég ugyanis, hogy ügyesen és gyorsan állítsák össze a tűzoltókészüléket, ha­nem a versenyzőnek egyéni­leg is képzettnek kell lenni. Nyolc elméleti kérdésből vizs­gáznak majd. Minden verseny meglepeté­seket tartogathat, de remé­lik, hogy az első három he­lyezett közé kerülnek és ak­kor tovább mehetnek a nagy­budapesti versenyre. Lapzártánk miatt nem tud­tunk már beszámolni, milyen eredményeket értek el ver­senyzőink szombaton. Egy bi­zonyos, lelkesen készültek, s talán megérdemelt jutalma a helyezésekben is jelentkezik. Gyáregységünkben készült... Nagy tetszés fogadta a székesfehérvári utcán, a május elsejei felvonuláson részt vett Alba Regia nevet viselő, új típusú, export autóbusz mintapéldányát, mely gyáregységünkben készült el a közel­múltban. Bonyodalmak a járóléc körül A minden­napi munka nem fukarkodik meglepetésekkel és váratlan bukkanókkal. Így történt ez a 620-as FAÜ- autóbuszok járóléceivel is. Előbb műfapadlót és műfa­­járólécet kívántak szerelni az előírásnak megfelelően. Ezt azonban módosítani kellett, mert nem állt a vállalat ren­delkezésére elegendő mennyi­ségű műfapadló. A padló anyagát éppen ezért acéllemezre módosították a 751-es számú változási köz­lönnyel. Szerelésre így kerül­tek. A baj azonban ott követ­kezett be, hogy a járólécet nem módosították, mert a benn levő bükkfalécet másra kívánták tartalékolni. A műfa­léc acél padlóra szerelése na­gyon körülményes. Többféle javaslat közül végre legelfo­­gadhatóbbnak látszott az, hogy hevederre erősítsék a léce­ket, és úgy szereljék a kocsik­ba. A meó már az első FAÜ- autóbuszoknál felhívta a mű­hely figyelmét arra, hogy a lécek törnek. A szerelést azon­ban tovább folytatták. A meó dolgozói tizenhárom autóbuszt azzal a feltétellel vettek aztán át, hogy a járóléceket kicse­rélik. Ekkor már világosan látható volt, ugyanis, hogy a hevederekkel megemelt lécek az utasok súlya alatt meghaj­lik és eltörik. Újabb javaslatok és viták következtek. A FAÜ átvevője már-már hajlandó lett volna átvenni kocsikat így, az autó­buszokhoz mellékelt tartó­lécekkel, de a meó ezt nem tartotta helyesnek. Ragaszkod­tak hozzá, hogy csak megjaví­­tottan adhatók át az autóbu­szok. A következetes állásfoglalá­suk aztán rábírta a főosztályt, hogy végre kicseréltesse a já­róléceket. Anyák napja Székesfehérváron Aiantai Endre szakszervezeti titkár üdvözlő szavai után Ha­lász Lajos KISZ-titkár meleg szavakkal köszöntötte a dolgo­zó édesanyákat. Ezután az út­törők emléklappal és egy-egy csokor gyöngyvirággal kedves­kedtek. Az Ünnepség fénypontja, kedves epizódja a gyáregység óvodásainak műsora volt. Az apróságok szavalataikkal, éne­kükkel és táncukkal könnyet és mosolyt csaltak a megható­dott édesanyák és vendégek arcára. Műsoruk végén egy-egy piros szívvel és nagy csokor virággal boldogan szaladtak édesanyjukhoz. A kedves ünnepség végén Takács Mária, a nőtanács ve­zetője ajándékokat osztott ki az édesanyák között. Lendvai Rózsa Köszönetnyilvánítás Köszönetet mondok mind­azoknak, akik drága férjem, Petrányi Flórián elhunyta al­kalmából igyekeztek fájdal­munkat ennyhíteni. Petrányi család 1963. MÁJUS 23. Egy régebbi számunkban már szóvá tettük a már lefújt ülésvázak, valamint a fő darabok, a képen is látható helytelen tárolási mód­ját. Vajon hányszor kell ezt még így a nagy nyilvánosság előtt meg­említeni azért, hogy végül is az illetékesek találjanak módot e prob­léma megoldására. Megtörtént a népi ülnökök újjáválasztása Az elmúlt hetekben megtar­tott szakszervezeti taggyűlések fogadták el újonnan jelölt né­pi ülnökeinket, összesen 55 dolgozó látja el e fontos tár­sadalmi tisztséget gyárunkban, hatan a Fővárosi Bírósághoz kerültek. A régi ülnökök kö­zül összesen tizenöten marad­tak az újonnan választottak között. A jelölésnél, illetve a vá­lasztásnál a következő szem­pontokat vették figyelembe: társadalmi munkája ne okoz­zon gondot gazdasági felada­tainak ellátásakor és azt, hogy eddig mennyi lelkesedéssel, odaadással foglaltak helyet a társadalmi bíróságokban. El­lenkező esetben már a jelölést is mellőzték, és azokat sem választották újjá, akik több, mint három évig voltak ülnö­kök. Munkájukat még ebben a hónapban megkezdik. HAT KÉRDÉS - HAT FELELET Az Országos Takarékpénztár rejtvény­pályázatának második fordulója 1. Hogy hívják azt a betét­könyvet, amelyikből az ország bármelyik részén lehet betétet kivenni? 2. Mi védi a takarékbetétek titkosságát? 3. Mikor tartják a nyere­­ménybetét-könyvek sorsolá­sát. Mikor van a fősorsolás? 4. Örökölhető-e a takarék­­betétkönyv? 5. Ki írta a „Tartuffe” és a „Képzelt beteg" vígjátékait? 6. Ki volt az a festő, aki asztalosinasból lett világhírű, festővé? Elismerő levél érkezett a Wilhelm Pieck Vagon- és Gépgyárból A Wilhelm Pieck Vagon- és Gépgyárból levél érkezett Wachtler és Joosz elvtársaktól az elmúlt napokban, melyet elsősorban a hűtőüzem dolgo­zóinak címeztek, s kívülük azoknak is, akik részt vettek a Stone típusú kondenzátorok gyártásában. „Ezúton mondunk köszöne­tet vállalatuk dolgozóinak, akik az általunk megrendelt Stone típusú tetőegységek és konden­zátorok gyártásánál közremű­ködtek és vállalásuk teljesíté­sével hozzájárultak fontos ex­porttervünk megvalósításához. Vállalataink közötti szoros kapcsolat fenntartása és to­vábbi erősítése érdekében kér­jük önöket, hogy a jelenlegi­hez hasonló igyekezetükkel a jövőben is biztosítsák koope­rációnk zavartalan lebonyolí­tását­! Szakszervezeti kitüntetést kapott Konc­sang László művezető a fe­hérvári gyáregység forgácsoló­üzemében. Kiváló­ jelvényes dol­gozó. Hosszú idő óta szakszerve­zeti munkás. Különböző tisztsége­ket viselt, jelenleg a vasasszak­szervezet megyebizottságának munkavédelmi felelőse és mun­kahelyének műhelybizottsági tag­ja. Eredményes szakszervezeti munkája elismeréseképpen május 3-án a „Szakszervezeti munkáért” kitüntető jelvény ezüst fokozatá­val jutalmazták. Kézilabda Ikarus—III. ker. TTVE 21:17 (17:19) Ikarus: Takács — Tóth, Magyar (1) , Teczli I. (3), Hercz (5), Gulyás (8), Morgós 42). Csere: Horváth (2) , Kiss, Teczli II., Szakonyai. A csapat, mely nagy becsvágya­ggal készült a III. kerületi TTVE ellen, hatalmas irammal kezdett. Rövidesen 9 pont különbséggel el­húztunk. A második félidőben so­rozatos bírói tévedések miatt győ­zelmünk kisebb arányú volt. Csa­patunkból ezúttal Gulyás tűnt ki határtalan akaratával és gólerős­ségével. Kapusaink, Takács és Szoko­­nyai, jól védték hálóinkat. Jók, Hercz, Magyar, Morgós. —Issee! Elkészült a gázfűtéses fülke szárító dokumentációja Az eddig használt szárító­­berendezéseinknél elektromos energiát használtunk. Ez az energia azonban költséges, másrészt korlátozott mennyi­ségben áll vállalatunk rendel­kezésére. Ezért vált szüksé­gessé és célszerűvé, hogy a szárítókamrákat más megol­dással üzemeltessék. Előnyösnek látszott a gőzfű­tés használata, hiszen vállala­tunk bőven rendelkezik gőzzel. A közeljövőben építeni is kez­dik azt a kísérleti fülkeszárító berendezést, amelyet Nagy Sándor, Breczky Dezső, Kiss Jenő tervezett. A fülkeüzem új területén állítják fel a há­romkamrás szárítót. Az első egységben 80 fo­kon előszárítás, a máso­dik egységben 130 fokon készre szárítás, a harma­dikban pedig hűtés lesz. A megépítésre kerülő vonal­rendszer segítségével moz­gatják majd a 10 méter hosszú kamrán keresztül a fülkéket, óránként moz­gatható tovább. Az elkészített tervekről a felülvizsgáló szervek jó véle­ményt ad­­ak. Előreláthatólag nemcsak az energia lesz ol­csóbb, hanem csökken az átfu­tási idő és javul a minőség is. Ugyanakkor jelentős az is, hogy nem tűzveszélyes. A kemencék minden ajtaját elektromotorral működtetik, amelyek görgőkön mozognak és légmentesen zárnak. A szárí­tás közben felszabaduló oldó­szer gőzét részben gravitációs úton, részben mesterséges szel­lőztetéssel távolítják el. A rob­banásveszély elhárítására a kamrát egységenként három darab robbanónyílással látták el. A túlzottan magas hőfok megakadályozása érdekében hőkioldó műszert szerelnek fel. Ha a kísérleti fülke szárító­­berendezés a gyakorlatban is beválik, akkor remélhetőleg nagyobb méretű szárítók is ké­szülnek majd. ■ IKARUS Az Ikarus Karosszéria és Jármű­­gyár dolgozóinak lapja. Felelős szerkesztő: Turbók János Szerkesztőség: Budapest, XVL, Margit u. f. Telefon: 298—440, 251, 110 mellék. Kiadja: a Hírlapkiadó vállalat Budapest, vill., Blaha Lujza téri. Telefon: 343—100. Felelős kiadó: Csollány Ferenc Előfizethető az üzemi lapterjesz­tőknél Előfizetési díj: */, évre 3,80 Ft. Szikra Lapnyomda, Budapest