Kárpátalja, 2015. július-december (15. évfolyam, 27-53. szám)

2015-08-06 / 32. szám

SPORT, SZABADIDŐ Labdarúgás Az Arsenalé a Szuperkupa Elindult a szezon az an­gol labdarúgásban is. Nyi­tányként mindjárt az angol Szuperkupát, a Community Shieldet lehetett elnyerni. A bajnok Chelsea és az FA- kupagyőztes Arsenal mécs­ese amúgy is rangadó lett volna, de a két edző párharca különleges pikantériát adott a találkozónak, hiszen eddigi 13 találkozásuk alatt Arsene Wenger egyszer sem tudta legyőzni José Mourinho csa­patát. Ma azonban megtört a rossz sorozat, és az Arsenal meggyőző teljesítménnyel elhódította a kupát. Az Arsenal a legutóbbi há­rom Community Shield­ döntőjét megnyerte, abban reménykedett Arsene Wenger együttese, hogy meglehet a negyedik is. Ehhez éppen a Chelsea korábbi kapusá­tól, Peter Cechtől reméltek nagy segítséget, aki 21-szer játszott az Arsenal ellen. Az első félidőben sokáig biztonsági játékot mutattak be a csapatok. Sok átadást láttunk, helyzetet viszont szinte alig. Ezért is ért szinte mindenkit váratlanul, hogy a 24. percben vezetést szerzett az Arsenal. A nagyon egyedül hagyott Oxlade- Chamberlain szép egyéni meg­mozdulás után pazarul lőtte ki a jobb felső sarkot. (1-0) A Diego Costa nélkül ját­szó Chelsea-t megfogta a gól, nehezen ébredt a kábulatból. A 36. percben mégis egyenlíthetett volna, ha Ramires 5 méterről nem fejel fölé. Az első félidő úgy ért véget, hogy különösebb lehetőséget már nem lehetett feljegyezni egyik oldalon sem. A második félidőben Mou­­rinho cserékkel akarta felrázni a csapatát. Ez részben sikerült is neki, hiszen a Chelsea többet támadott, és aktívabban szőtte a támadásait, de ziccerbe nem tudtak kerülni a kékek. Bejött Falcao is, hogy erő­szakos játékával valahogyan gólt találjon, de rés csak nem akart keletkezni az Arsenal vé­dőfalán. Az utolsó negyedórában már kétségbeesetten támadott a Chelsea, ezzel is felkínálta a lehetőséget az Arsenalnak a kontrákra. A 86. percben előbb Cazorla, majd Ramsey lőhetett volna gólt, de egyikük sem tette, az utolsó percek Chelsea-támadásait vi­szont sikerült kivédekezni. A Chelsea alig jelentett veszélyt az Arsenal kapujára, így teljesen jogosan kellett fejet hajtania. (nemzetisport.hu/Kárpátalja) Alex Oxlade-Chamberlain jpn gólöröme f Bendtner lett a Bayern veszte A Szuperkupával kez­dődött el a német futball 2015-2016-os szezonja. A bajnok Bayern München és a kupagyőztes Wolfsburg összecsapását a zöld-fe­hér együttes otthonában rendezték meg. Az első negyedóra egészen félelmetes volt. Hatalmas iram­ban esett egymásnak a két csa­pat, szikrázó belemenések, nagy lövések, veszélyes helyzetek jellemezték ezt az időszakot. Az őrült tempóból aztán a félidő közepére visszavettek a csapatok, lassan csordogált a meccs, ám a Wolfsburg így is megszerezhette volna a vezetést a 41. percben, amikor Neuer rossz kifutása után De Bruyne nem tudott az üres kapuba emelni. A második félidőre valami­vel aktívabb Bayern jött ki, és alig négy perc alatt meg is sze­rezte a vezetést. Ehhez szükség volt a wolfsburgiak bizonytalan kapusára is, akinek az ügyet­lenségét Robben használta ki közelről. (1-0) A gól után a bajor együttes valamelyest visszavett a tempó­ból, a Wolfsburg viszont nem nagyon tudott helyzetbe kerülni. Cserékkel igyekezett frissíteni a kupagyőztes edzője, de hiába érkeztek a támadók, a gól csak nem akart megszületni. A Bayernnél csereként beállt a legnagyobb nevű új szerze­mény, Arturo Vidal is. Az utolsó tíz percre kitáma­dott a házigazda, de igazán nagy lehetősége nem akadt. Robben gólja után eléggé ellaposodott a meccs, a Wolfsburgban már nem volt annyi erő, hogy kiharcolja a tizenegyeseket, míg a Bayern jól védekezett, és csak a leg­szükségesebbet adta ki magából, ráadásul az utolsó percekben ve­szélyes támadásokat is vezetett. Már mindenki a végét várta, amikor egy gyors hazai akció közben De Bruyne elé került a labda, aki jobbról élesen középre játszott, ahol érkezett Bendtner, és az ötös sarkáról kilőtte a rövid felső sarkot. (1-1) A kiírás szerint nem kö­vetkezett hosszabbítás, jöhetett rögtön a szétlövés. Tizenegyest a Bayernnél csupán Xabi Alonso rontott, de mivel a Wolfsburgban mindenki belőtte a büntetőjét - az utolsót éppen az egyenlítő gól szerzője, Bendtner­­, a ku­pagyőztes 5-4-re nyert. Német Szuperkupa: Wolfs­­burg-Bayern München 1-1 (0-0) - tizenegyesekkel: 5-4. (nem­zetisport.hu/Kárpátalja) De Bruyne és Bendtner a hak­ittan­ hozta össze az egyenlítő találatot Tisztes vereség a Sahtar vendégeként Közel egy órán keresz­tül tudta tartani a gól nélküli állást az Ungvári Hoverla labdarúgócsapata az ukrán Premjer Liga 3. forduló­jában a Bajnokok Ligája­­résztvevő Sahtar Donyeck vendégeként, de azt köve­tően érvényesült a nagyobb játéktudás, és a listavezető megszerezte szezonbeli harmadik győzelmét. A Lembergben sorra került találkozón már az első játékrész­ben a Sahtar akarata érvényesült, de ekkor még érintetlen maradt a Hoverla kapuját védő Rugyko hálója. Fordulás után az immá­ron ötödik bajnoki gólját szerző Teixeira találatával megszerezte a vezetést a Sahtar, majd egy másik brazil légiós, Eduardo a 74. percben másodszor is beta­lált. A folytatásban az eredmény már nem változott, a Fenerbahce elleni BL-selejtező-visszavágóra készülő donyeckiek láthatóan takaréklángon játszották végig a találkozó hátralévő időszakát. A Sahtar mellett másik hi­bátlan alakulat, a címvédő Di­namo Kijev ezúttal Odesszában tudott nyerni, míg Poltavában remizett egymással a Vorszkla és a Dnyipro. Meglepetés­nek számít a Zorja Luhanszk Dnyiprozerzsinszki veresége. Eredmények: Sahtar Do­­nyeck-Ungvári Hoverla 2-0, Olimpik Donyeck-Kárpáti Lviv 0-1, Metalurg Zaporizzsja- Voliny Luck 0-2, Metaliszt Harkiv-FK Olekszandrija 1-1, Vorszkla Poltava-Dnyipro 1-1, Sztal Dnyiproderzsinszk-Zorja Luhanszk 2-0, Csernomorec Odessza-Dinamo Kijev 0-2. Vezet a Sahtar és a Dinamo 9-9 ponttal a 6 pontos Kárpáti előtt. A Hoverla 2 ponttal all. helyet foglalja el, és az augusztus 8-án sorra kerülő 4. fordulóban a pont nélküli utolsó Metalurg Zaporizzsját látja vendégül. (tamási) 11 A hosszabbításban fordított a Videoton Diósgyőrben A 93. percig vezetett, mégis kikapott a Diósgyőr hazai pályán a Videotontól az OTP Bank Liga harmadik fordulójában. A címvédő vendégcsapat két 1-0-s vereség után első góljait, illetve pontjait szerezte a baj­nokságban úgy, hogy a második félidő jó részében emberhátrány­ban játszott. Aktívan kezdte a mérkőzést a Diósgyőr, letámadta a Video­tont, amely jó darabig nem tudta szervezetten kihozni a labdát, így támadást sem volt képes vezetni. A házigazdák a 9. percben tizenegyesből szerezték meg a vezetést, amelyet Komán érté­kesített. A vendégek első helyzetére csaknem félórát kellett várni, akkor is pontrúgásból alakult ki veszély. A játékrész hajrájára a DVTK lendülete is megtört, emiatt az utolsó percekben a pálya közepén zajlott az akkor már nem túl látványos játék. Nagy Videoton-helyzettel indult a második félidő - Maré­val három méterről nem találta el a diósgyőri kaput -, két perccel később pedig emberhátrányba került a vendégcsapat: Simon Ádám kézzel ért a labdába a pálya közepén, amiért megkapta második sárga lapját. A Diós­győr viszont nem élt a lehető­séggel, sokáig egyáltalán nem erőltette a támadásokat, miköz­ben a másik oldalon adódott egy­két helyzet. A vége felé a hazai együttes is ismét veszélyeztetett, de a befejezéseknél hiányzott a határozottság. ... A tíz emberrel is küzdő Vi­deoton az ötperces hosszabbí­tásban egy rossz hazaadást ki­használva szépített, majd másfél perccel később a győztes gólt is megszerezte. OTP Bank Liga, 3. fordu­ló: Diósgyőri VTK-Videoton FC 1-2 (1-0), Budapest Hon­­véd-DVSC-TEVA 3-3 (2-1), Vasas-Ferencváros 0-2 (0-0), Puskás Akadémia FC-Paksi FC 1-0 (1-0), Szombathelyi Hala­­dás-MTK Budapest 2-2 (2-0), Újpest FC-Békéscsaba 1912 Előre 2-0 (2-0). Az állás: 1. Ferencvárosi TC 9, 2. Újpest FC 7, 3. Budapest Honvéd 7, 4. DVSC-TEVA 5, 5. Paksi FC 4,6. MTK Budapest 4, 7. Puskás Akadémia FC 4, 8. Szombathelyi Haladás 4, 9. Videoton FC 3, 10. DVTK 3, 11. Vasas FC 0,12. Békéscsaba 1912 Előre 0. (MTI Telesport.hu/ Kárátalja) 1 . ... r Kárpátalja _____________________________2015. augusztus 8.__________________________________ Sportlövészet Sportlövő Eb: Sidi Péter aranyérmes Kb Sidi Péter megnyerte a férfi nagyöbű szabadpuska 3x40 lövéses összetett számát a maribori sportlövő Európa-bajnokságon múlt csütörtökön. Ez a szám nem szerepel az olimpia programjában, de a komáromiak világ- és Európa-bajnoka korábban már indulási jogot szerzett a jövő évi, riói játékokra. A mostani versenyben Sidi a térdelő és a fekvő test­helyzetben leadott lövések után még nagy hátrányban volt, a negyedik helyen állt, de aztán az erősségének számító álló szakaszban javított, ahogy Győrik Csaba szövetségi kapitány fogalmazott: „állva nyerte meg a versenyt”. Férfi nagyöbű szabadpuska 3x40 lövés összetett, Európa­­bajnok (a viadal honlapja alapján): 1. Sidi Péter 1175 kör, 2. Gernot Rumpler (Ausztria) 1174,3. Rajmond Debevec (Szlovénia) 1171. (MTI/Kárpátalja) Tenisz Nadal megnyerte a hamburgi tornát mmd Az első helyen kiemelt Rafael Nadal nyerte meg a Hamburgban rendezett, 1,2 millió euró (372 millió fo­rint) összdíjazású salakpályás férfi tenisztornát, mivel a döntőben 2 óra 34 perc alatt legyőzte a nyolcadikként rangsorolt Fabio Fogninit. A volt világelső spanyol játékos 2008 után másodszor végzett az élen a németországi versenyen, és hétfőtől egy helyet javítva kilencedik a világranglistán. A 29 éves Nadal pályafutása 67. tró­feáját szerezte meg, és sikeréért 311 775 eurót kapott. A döntőben: Nadal (spanyol, 1.)-Fognini (olasz, 8.) 7:5,7:5. (MTI/Kárpátalja) Autósport Rali-vb: Finn siker minden idők leggyor­sabb futamán A hazai közönség előtt szereplő Jari-Matti Latvala nyerte a rali-világbajnokság idei nyolcadik, finnországi versenyét. A tavalyi Finn ralin is győztes Volkswagen­­pilóta a vasárnap zárult viadalon csapattársa, a vb-pontversenyben veze­tő francia Sébastien Ogier és a Citroennel verseny­ző norvég Mads Ostberg előtt végzett az élen. A verseny 125,44 kilométer/órás átlagsebességével a vb-törté­­net leggyorsabb futama lett, megelőzve a 122.89-es átlaggal eddigi rekorder 2012-es finn futamot. Finn rali (20 gyorsasági szakasz, 319.38 km): 1. Jari-Matti Latvala, Miikka Anttila (finn, VW Polo) 2:33:03.8 óra, 2. Sébastien Ogier, Julien Ingrassia (francia, VW Polo) +13.7 mp, 3. Mads Ostberg, Jonas Andersson (norvég, svéd, Citroen) + 1:36.8 perc. A vb-pontverseny állása 8 verseny után (még 5 van hátra): 1. Ogier 182 pont, 2. Latvala 93,3. Ostberg 84. (MTI/nemzetisport.hu) Latvala útban a győzelem felé Atlétika Megdőlt a női kalapácsvetés világcsúcsa Új világcsúcsot ért el női kalapácsvetésben Anita Wlo­­darczyk. A lengyelek 29 éves világ- és Európa-bajnoka saját rekordját adta át a múltnak a Cerniewóban rendezett via­dalon. Ezúttal 81,08 métert ért el, s ezzel nem csupán a tavaly augusztus 31. óta élő 79,58 méteres régi csúcsot adta át a múltnak, de az első nő is lett, aki átlépte a 80 méteres álomhatárt. (MTI/Kárpátalja) Labdarúgás Badaló játék nélkül jutott a kupadöntőbe Az első mérkőzésen elért idegenbeli 5-1 -es győzelmet követően Badaló játék nélkül jutott be a beregszászi járási labdarúgókupa szeptemberi döntőjébe. A visszavágóra vasárnap került volna sor Haláboron - a Tisza­­partiak itt játsszák az idén hazai találkozóikat, mivel pályájukat felújítják de a zápszonyi alakulat nem utazott el, így 3-0-s gólkülönbséggel Badaló nyerte a találkozót. A halábori pályára kilátogató szurkolók nem maradtak futball nélkül, hiszen a pá­lyaválasztó együttes a Beregszászi Csillaggal játszott barátságos mérkőzést. Az edzőmeccs 5-3-as badalói győzelemmel ért véget. Hogy ki lesz a Tisza-partiak ellenfele a szeptember 27-én esedékes döntőben, arról a Gát-Borzsova elődöntő dönt majd. (séel)