Kárpáti Igaz Szó, 2010. július-szeptember (6. évfolyam, 94-144. szám)

2010-09-18 / 138. szám

8. KÁRPÁTI IGAZ SZÓ Hírszertár Budapest. A Ferencvá­ros megóvta a Újpest elleni NB I-es bajnokit, amelyet 6-0-ra a hazai csapat nyert. Pajor-Gyulai László, az MLSZ sajtófőnöke elmondta, az FTC bírói műhibára hivatkozik. A vendégcsapat szerint Solymosi Péter játékvezető­nek kötelessége lett volna lefújni a meccset, mivel az többször is félbeszakadt. Madrid: A Portugál Labdarúgó Szövetség (FPF) a Real Madridot irányító José Mourinhót kéri fel az októberi Európa­­bajnoki selejtezőkre. Gilberto Madail FPF- elnök Madridba utazott, hogy egy hónapra kölcsönkérje az edzőt a Dánia és Izland elleni kvalifikációs mérkőzésekre. Stockholm. Lennart Johansson, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) korábbi elnöke azt reméli, hogy a közeljövőben nem vezetik be az úgyneve­zett videóbírót. „A játék az emberekért van, nem pedig a robotokért” - nyilatkozta a 80 éves svéd sportvezető. Johansson az UEFA történetének ötödik elnöke volt, 1990-től egészen 2007- ig töltötte be ezt a posztot. Párizs. A Renault Forma- 1-es istálló megerősítette: tárgyal Kimi Räikkönennel, a sorozat 2007-es világbajno­kával - erről a Daily Telegraph című napilap számolt be. Amennyiben a felek egyezségre jutnak, a versenyző egy év kihagyás után vissza­tér a száguldó cirkuszba. Amint az köztu­dott, a finn pilóta a Ferrarit hagyta el tavaly, és az idei évadban egy Citroennel versenyzett a rali-világbaj­nokságban. Lemosta a Lokit a Harkiv az Európa Ligában A vendég ukrán Metaliszt Harkiv öt gólt rámolt be a 43. perctől tíz emberrel futballozó Loki kapujába az Európa Liga csoportkörének első fordulójában. Némi meglepetésre a fehérorosz BATE pontot EUROPA szerzett Kijevben a Dinamo vendégeként. LEAGUE a német Dortmund a 92. percben szerzett góllal nyert a Kárpáti Lviv otthonában. Brazil gólvágók: Az Európa-liga (rövidke) történetében a brazilok lőt­ték a legtöbb gólt, számsze­rűen hatvankettőt. Ebből az ukrán csapatok profitál­tak a legtöbbet (13 gól), utánuk pedig a törökök és a németek (8-8 gól). A magyarok előzetes esélylatolgatása alapján a Metaliszt Harkiv tűnt a leg­ideálisabb (verhető) ellen­félnek a Debrecen számára az I-csoportban, erre az uk­ránok valóságos gólfeszti­vált tartottak a Puskás Fe­renc Stadionban. A megfo­galmazás annyiban sántít, hogy nem is ukránok, sok­kal inkább a Metaliszt Harkiv braziljai okozták a Debrecen vesztét, az öt ven­déggólból ugyanis négy dél-amerikai légiós nevéhez fűződik. Az első húsz percben egyébként semmi nem utalt arra, hogy megalázó vere­ségbe szalad bele a magyar bajnok, amely ugyan né­hányszor fegyelmezetlenül eladta a labdát, de az ukrán csapat még csak helyzetig sem jutott, sőt, átellenben Czvitkovics riogatott sza­badrúgásból. A 24. percben aztán az első valamirevaló le­hetőségét gólra váltotta a Harkiv: Taison hozta kihagy­hatatlan helyzetbe Edmart, aki két méterről lőtt a kapu­ba. Szinte azonnal válaszol­hatott volna a Debrecen, de a Czvitkovics lövése nyo­mán kipattant labdát Szakály a bal kapufára lőt­te. Clefton Xavier viszont már pontosabban célzott, egy formás vendégakció végén higgadtan lőtt a jobb alsó sarokba, ezzel kétgó­losra növelte a Harkiv elő­nyét. A Debrecen sorsa tu­lajdonképpen Kabát 43. percben történt - talán kis­sé szigorú - kiállításával pecsételődött meg. Bár a Lokinak tíz emberrel is akad­tak helyzetei - Dislenkovics kapus többször is nagyot védett, Ramos pedig el­­ügyetlenkedte a helyzetét­­, a folytatásban az történt a pályán, amit a vendég harkiviak akartak, és szinte valamennyi komolyabb le­hetőségüket gólra is váltot­ták. A 74. percben Elder sa­rokkal talált be egy szöglet után, majd Fininho 11 mé­terről pókhálózta ki a jobb felső sarkot. A brazilok mel­lett aztán a legvégén egy ukrán, Valjajev is feliratko­zott a gólszerzők közé, miu­tán egy remek kiugratás so­rán Malinauskas lábai kö­zött a kapuba passzolta a labdát. A Harki­vnak ezen az estén minden bejött. - Tavaly is bejutottunk a csoportkörbe, akkor a Bajnokok Ligájában, most az Európa Ligában, de úgy tűnik, itt olyan nagy a kü­lönbség köztünk és a töb­bi gárda között, hogy ek­korát mi jelenleg nem tu­dunk előrelépni - mondta a mérkőzés után Herczeg András, a DVSC klubmene­dzsere. - Az első félidőben egyenrangú ellenfelei vol­tunk a Harkivnak, de a kiál­lítás miatt sokat romlott a helyzetünk, a harmadik és negyedik találat pedig de­moralizáló volt számunkra. A gólkülönbséget kicsit túlzottnak érzem, de ezzel együtt gratulálunk a Metalisztnak, bizonyítot­ták, hogy nem véletlenül vannak az Európa Liga cso­portkörében. - Nehezen kezdődött a mérkőzés, az első húsz perc nem egészen úgy alakult, ahogyan terveztük, de az első gól után megnyugod­tunk és jobban ment a játék - értékelt Miron Markevics, a Metaliszt Harkiv vezető­edzője. - A debreceni kiállí­tás természetesen jól jött nekünk, megkönnyítette a dolgunkat. Nem emlékszem ilyen különbségű győzelem­re, a Metaliszt történelmi si­kert ért el ma este. Örülünk a győzelemnek, ugyanakkor most már a következő talál­kozóra koncentrálunk. A Kárpáti-Dortmund mérkőzés hozta a játéknap legfordulatosabb partiját, az ukránok 0-2-ről fordítottak a sérült Hajnal Tamást nél­külöző Dortmund ellen, de fergeteges hajrában végül mégis a németek győztek. Eredmények: E-csoport: Dinamo Kijev-BATE Boriszov 2-2 (Milevszkij, Jeremenko,Rogyionov, Nehajcsik), J-csoport: Kárpáti Lviv-Borussia Dortmund 3-4 (Golodjuk, Kopolovets, Kozsanov- Sahin (11-esből), Götze-2, Barrios). KISZ­-összeállítás Tarolt az ukrán szamba Az Arsenal fél tucatotVilágbajnoki találkozó Csundák Annamária ju­nior világbajnok snow­­boardosunknak (hódeszka) a lejtők után a napokban az iskolában kellett helytáll­nia. Félreértést elkerülen­dő, válogatott sportolónk nem ült vissza az iskolapad­ba, csupán egykori alma matere az Ungvári Dayka Gábor Középiskola diákja­ival találkozott. Az újdonsült junior világ­bajnok nem mellesleg vidé­künk legjobb eredményével tért haza a vancouveri téli olimpiai játékokról is. Az él­sportoló már a hamarosan rajtoló világ- és Európa-baj­­noki szezonra koncentrál, ugyanakkor arra is szakít időt, hogy találkozzon rajon­góival. A diákok kérdések­kel bombázták, többek kö­zött sikeres titkára és sport­­baleseteire voltak leginkább kíváncsiak. Annamária el­hozta a legutóbb Új- Zélandon szerzett érmét is. Végezetül a méltán népsze­rű sportoló autógrammokat adott. Közös fotózás tette emlékezetessé a találkozót. Sz.S. VÁGOTT A BrAGÁNAK Gólfesztivált rendezett az Arsenal a Baj­nokok Ligájában, az ágyúsok egy sima ha­tost gurítottak hazai pályán a Bragának, a kvartett másik mérkőzésén az ukrán Sahtar Doneck Dario Srna szabadrúgás gólja­ CHAMPIONS val tartotta otthon a három pontot a szerb LEAGUE Partizan Beograd ellen. A Real Higuain, a Milan Ibrahimovic duplájával hozta a kötelezőt, a Bayern pedig a végén tudta maga alá gyűrni a Romát. A Bajnokok Ligája csoportkör, 1. forduló: E-csoport: Bayern München-AS Roma 2-0, Kolozsvár- FC Basel 2-1. F-csoport: Olympique Marseille-Szpartak Moszkva 0-1, Zilina-Chelsea 1-4. G-csoport: Real Madrid-Ajax Amsterdam 2-0, AC Milan-AJ Auxerre 2-0. H-csoport: Sahtar Doneck-Partizan Beograd 1-0, Arsenal-Braga 6-0. Sport 2010. szeptember 18., szombat Az UKRÁN tízes: Ez volt a magyar kupacsapatok tizedik veresége uk­rán ellenféllel szemben (tízből...) beleszámítva termé­szetesen az ukránok szovjet időszakban lejátszott meccseit is. 1974-1975 Dinamo Kijev-FTC 3-0 1976-1977 Sahtar Doneck-Bp. Honvéd 3-0, 3-2 1989-1990 Dinamo Kijev-MTK 4-0,2-1 2005-2006 Metalurg Doneck-Sopron 3-0,2-1 2005-2006 Sahtar Doneck-DVSC 4-1,2-0 2010-2011 DVSC-Metaliszt Harkiv 0-5 SPORTVILÁG Erdei 2-3 meccset és 2011-es VISSZAVONULÁST TERVEZ Erdei Zsolt, a korábbi félnehéz- ( WBO) és cirkálósú­lyú (WBC) ökölvívó-világbajnok az RTL Klub Fókusz című műsorában beszélt jövőbeni terveiről. Az Egyesült Államokból, konkrétan New Yorkból nem­rég hazatérő Madár elmondta, hogy már csak két-három mérkőzésen láthatjuk a szori tóban, és jövőre, azaz 2011- ben biztosan visszavonul. A 36 éves, 31 profi összecsa­pás után is makulátlan mérleggel rendelkező klasszis - korábbi nyilatkozatait megismételve - kifejtette, hogy nem a címek, hanem a nagy nevek, illetve mérkőzések a céljai. Roy Jones Jr., Bernard Hopkins, Jean Pascal, Tavoris Cloud vagy Glen Johnson ellen is szívesen kiállna. A tréningeket már elkezdő és hét kilogrammot fogyó Erdei magaslati edzőtáborba szeretne vonulni a követke­ző időszakban, ahova családja is elkíséri, s remélhetőleg még az idén kiderülhet, ki ellen és mikor léphet szorítóba újra az Egyesült Államokban (2001-ben és 2002-ben egy­­egy felhozó mérkőzésen bokszolt az Államokban). Erdei Zsolt - konkrét lépést téve az amerikai piac felé -nemrég tanácsadói szerződést kötött Greg Leonnal, aki többek között mene­dzserként segíti a nagyközépsúlyú ha­tos szupertornába is belekóstoló Allan Greent. KÁRPÁTI IGAZ SZÓ MEGJELENÉSÉT A­ziGi­o 1 TÁMOGATJA. TEL./FAX: +380-312-66-14-40 MOBIL: +38-050-432-71-91 +38-067-312-25-60 HIRDETÉSFELVÉTEL: +380-312-66-14-42 +38-050-432-71-91 Főszerkesztő: KŐSZEGN­Y ELEMÉR • A szerkesztőbizottság tiszteletbeli elnöke: KALLA LÁSZLÓ • Főszerkesztő-helyettes: DUNDA GYÖRGY, HORVÁTH SÁNDOR • Olvasószerkesztő: TIMKÓ ILONA • Rovatvezetők: BALOGH CSABA (Társadalom), MAGYAR TÍMEA (Közszolgálat), SZABÓ SÁNDOR (Ifjúság), TÓTH VIKTOR (Magyarság), VARGA MÁRTA (Szabadidő), FEDÁK ANITA • Fotóriporter: ZMNKÓ BARNABÁS • Tudósítók: HEGEDŰS CSILLA (Beregszász), MOLNÁR BERTALAN (Beregszászi járás) • Főkönyvelő: SZKRIPKA JELENA • Reklámszervező: MJASZKOVSZKA NATALIJA • Vezető tördelő: BEZSOVSZKI KATALIN • Főkorrektor: KOLBÁSZ KATALIN • Web­mester: KONTROS KORNÉL • Munkatársak: SZALAI ANETT, FAZEKAS MÁRIA, ERDÉLYI IBOLYA, SZEMSZICSKÓ BEÁTA • Ofszetnyomás. Példányszám: 7620 • HETI PÉLDÁNYSZÁM: 23 520 • Rendelési szám: 546 • A címünkre beérkező kéziratok közlésének és szerkesztésének jogát fenntartjuk, azok recenzálását, visszaadását, levélben történő megválaszolását, valamint más intézményhez, szervezethez való átküldését nem vállaljuk. A publikációkban közölt tényekért és véleményekért minden esetben a szerző viseli a felelősséget. • Lapalapítók: Tisza FM Stúdió Kft. és a szerkesztőség kollektívája • Kiadja a Tisza FM Stúdió Kft. • PeecTpaun­iHe­chi­outbo KB 10 238 bín 08. 08. 2005 p. • Bi/wpyKOBaHa y BAT »BHjiaBHHUTBO 3aKapnarni« 88011, ya Kroppa, Byji. Tarapina 42/1,3aKapnaTCbKoi pojiacrri YKpaïHU CÍMÜNK: 88011 UNGVÁR, GAGARIN UTCA 42/1., 5. szint. LEVÉLCÍM: 88 000 Ungvár, Főposta Pf.: 34/A. (88 000 Yarropoa, rojiOBnouk­a, a/c: 34/A) • E-mail: kiszo@mail.uzhgorod.ua, igazikiszo@gmail.com • LAPUNK INDEXE: 94567 • Az előfizetési díj: egy hónapra 15 hrivnya 28 kopijka, negyedévre 45 hrivnya 24 kopijka, fél évre 88 hrivnya 83 kopijka, egy évre 176 hrivnya 46 kopijka