Katolikus Főgimnázium, Kassa, 1913

osztályban osztálytornázás szerint, az V-iktől kezdve csapatokba osztva elő­tornász vezetésével végeztetnek. A délutáni játékokban a tanulók négy csoportban, négy tanár vezetése mellett nagy örömmel és jó kedvvel vesz­nek részt. A testgyakorlati élet fellendítésére jótékony hatással volt az ifjú­sági tornakor, mely intézetünkben immár a harmadik évben áll fönn és ez évben is eredményes munkásságot fejtett ki. Hetenkint két órában, két csoportban a vezető tanár felügyelete mellett tartják gyakorlataikat az idő­járásnak megfelelőleg hol a szabadban, hol a teremben. A tanév elején a tanártestület elhatározta a 10 perces tornázás beho­zatalát. Szeptember és október hónapokban, amikor csak lehetett, naponként a felső osztályos tanulók 10 óra előtt 10 perccel, az alsóbb osztályúak pedig 11 előtt jöttek le az udvarra, ahol mély lélegzéssel összekötött sza­badgyakorlatokat végeztek a tornatanár vezetése mellett. Hogy a tanuló ifjúság testi fejlődésére, egészsége állandó föntartására mennyire hatásosak eme gyakorlatok, azt a tapasztalat bebizonyította ott, ahol azokat már évek óta végezik. A 10 perces tornázást intézetünkben csak rövid időn vehet­tük elő, mivel a felsőbb hatóság nem engedhette meg, hogy 9—10-ig és a 10 —11-ig való órákat 10 perccel megrövidítsük. Valamely alkalmas módját kellene kitalálni, hogy az órák se rövidíttessenek meg, de másrészt a tanulóktól se vegyék el az őket megillető 10 perc szünetet. Évi munkálkodásunkról a következőkben számolunk be: 1. Az őszi atlétikai háziversenyünket október hó 11-én tartottuk meg, de a hideg idő miatt kevés eredménnyel. De annál jobban sikerült a tavaszi háziversenyünk. Fősúlyt a csapatversenyre helyeztük s a HL, IV-ben a pár­huzamos osztályok, a felsőbbekben pedig az V. a Vl-kal, a VII. a VIII. ellen küzdöttek. A III. A) és III. B) füles labda mérkőzésében győztes a III. B) osztály 4:0 arányában. Az ötös csapat távol- és magas­ugrásban szintén a III. B) győzött (a táv. ugr. átlaga 4’17 m. a magas ugrásé 1‘21 m.) A IV. A) és IV. B) osztály futballversenyében győztes a IV. B) 3:2 arányá­ban. A távol ugrás versenyben a IV. A) (átl. 4'40 m.), míg a magas ugrás­ban a IV. B) győzött (átl. 429 m.) Az V. és VI. oszt. futballversenyben győzött a VI. oszt. 1:0 arányában. A magas ugrásban szintén a VI. oszt. (átl. ugr. 1,41m.) ellenben a távolugrásban az V. osztály lett a győztes (átl. ugr. 4,85m.) A VII. és VIII. oszt. futball-versenyében a VIll. oszt. győzött 3:0 arányában. A III. A), IV. A) és a III. B), IV. B) osztályos staféta­futásban a III. IV. B) győzött (Lukács, Metzger, Szoták, Paulik.) A felső osztályosok staféta futásában győztes az V—VII. osztály csapata a VI—VIII. oszt. csapatával szemben (Saláta, Bekény, Kozmann, Nemes.) Egyéni verse­nyekben a 70 m, síkfutásban 1. Metzger Géza, 2. Székely András, III. B), 3. Wyda István III. A). A 80 m. futásban 1. Paulik Ferenc, IV. B), 2. Gura Pál IV. B), 3. Ferenczy Béla IV. A). A 100 méteres futásban 1. Rozman Andor VII, 2. Rozmann Tivadar VII., a 3. Kindl István VIII. o. t.­­ A 200 m. futásban 1. Rozman Andor VII., 2. Seidl Jenő V. o. t. A rúdugrásban 1. Rozman László VI., 2. Morzsányi Kálmán VIII. és Hegedűs Pál VII. o. t. — A 400 m: futásban 1. Bekény László V. o., 2. Balogh Emil VII. o..