Kassai Ujság, 1929. szeptember (91. évfolyam, 200-223. szám)

1929-09-24 / 219. szám

8. oldal HALTENBERGER lesz, tisztit, mos Új felvételi üzlet: 15. 5379 Szobár ucca I. emelet Belföldi eredmények Prága: Viktoria Zsizskov — SK Bratislava 6:2 (2:1). A Bratislava technikailag igen szé­pen játszott, de az elán és lövőkészség hi­ányzott a csapatból. Másrészt a Viktoria igen nagy formát árult el, amellyel alig­hanem ismét bele fog szólni a bajnokság­ba. Végeredményben azonban Straka bíró lehetetlen ítélkezései következtében szen­vedett a pozsonyi csapat ily súlyos vere­séget. A vendégcsapatnál Polacek és Bulla kitűnőek voltak. A gólokat: Hro­­madka 2, Klicpera (11-es), Meduna, illetve Priboj (11-es) és Suchy lőtték. Meteor VIII. — SK Rakovnik 4:2 (3:1). SK Nachod — Niselsky SK 2:1 (1:0). FI. liga mérkőzések: Sportbrüder — Union 3:2 (2:1). Barát­ságos mérkőzés: Cechie Kariin — SK Kladno 2:1 (0:1). SK Liben — Bohemians 2:0 (2:0). DFC — Praha VIÍ. 3:2 (1:). Briinn: Mór. Slavia — Zidenice 3:3. °ozsony: Makkabea — Cérnagyár 1:1 (1:1). Ligeti — Vas 6:4 (3:1). PTE — ESEO 0:1 (0:1). LTE — Rapid 2:5 (2:4). SK Bratislava — SK Tapolcsány 11:0 (6:0). Teplitz: FK — Viktoria Zsizskov 5:2 (0:1). A teplitziek megnyerték az aranyserleget. Budweis: DFC — SK Prostejov 4:4 (2:3). Győztes bekerült a­­^Szabadság-serleg“ döntőjébe. Szalánc: SzSK — Ligeti (Kassa) komb. 2:2 (0:1). A mezőny legjobbjai Juhász I., Cseh, Olehla, Bartos, Dittrich, Marincsák és Andrejko voltak. A gólokat Juhász I. és II. lőtték. Frezno: SKB — Füleki TC 5:1 (3:1). Barátságos mérkőzés. Fülek csak a játék elején ját­szott hírnevéhez méltóan, mikor némi fö­lénnyel és szép játékkal megszerezte egyetlen gólját, centere fejese révén. Ez után Breznó veszi át a játék irányítását és nemsokára Eisenhuth révén fejessel egyenlít, majd Hanel megszerzi a vezetést és Fülek öngóljával háromra szaporodik a gólok száma. Félidő után a breznóiak fölénybe kerülnek és még két gólt érnek el. Dr. Mastník prágai szöv. bíró vezette a mérkőzést. Külföldi eredmények: Budapest: Újpest — Attila (Miskolc) 4:0 (3:0). Nemzeti — Bocskay (Debrecen) 2:2 (3:0). Nemzeti — Bocskay (Debrecen) 2:2 (0:2). I. liga mérkőzések: Belgrád: Belgrád — Zágráb 4:0 (1:0). Válogatott mérkőzés. Bőcs: BAC — Weisze EK 2:2 (0:0). NI-ők liga mérkőzés. Rapid—WAC­ 1:1 (1:0). Hertha—Sportklub 1:1 (1:0). F. A. C—Hakoah 5:2 (1:1). Wacker—Ausztria 1:0 (0:0). A bajnokság nagy meglepetése Ausztria veresége. A Hakoah utolsó helyen áll. Bukarest: Budapest — Bukarest 3:2. Tenniszmér­­kőzés: Kehrling (Budapest) — Poi­ieff 6:4, 6:3, 6:4. Kehrling, Aschner — Mishu, Poit­­h­eff 6:3, 6:4, 5:7, 6:2. A románok máso­dik pontjukat Aschner visszalépése követ­keztében érték el, aki bokarándulás miatt lemondta Mishu ellen meccsét. Milano: Ambrosiana — Admira 3-2 (1:0). Nürnberg: JTC — Fürth 3:1. Hof: Sp. Fürth — Bayern 4:0. Varsó: Warszawianka — Csarnl 1:0 (1:0). Krakkó: Wisla — Crakowia 5:1 (3:1)! Lemberg: Pogon — Turisták (Lodz) 4:3 (4:1), Kattowitz: JTC — Polonia (Varsó) 4:0 (3:0). KASSAI ÚJSÁG 1929. szeptember 24. 219. szám k Spárta legyőzte a favorit Sláviát Prágából jelentik: Spárta — Slávia 2:1 (0:1). 15 ezer néző előtt megérdemelt győzelmet aratott a Spárta a serlegmér­kőzésben. A Spárta Burger és Patek nél­kül játszott. A játék gyors iramú, de nem összefüggő. A játékosok inkább ellenfeleik harcképtelenné tételére igyekeztek. A széteső Slávia csatársorral szemben Be­­lik kapus és a Sparta halfsor kitünően ját­szottak. A durváskodásban Zenisek és Vo­­dicka tűntek ki. A gólokat Mondry, Haiti (az utolsó percben), illetve Puc rúgták. A kassai OÜLSz. bajnokság állása a ni-ib forduló után (Saját tudósítónktól.) A bajnokság eddi­gi állása az erőviszonyoknak körülbelül megfelel. Figyelembe veendő azonban, hogy a KAC, csak ] mérkőzést játszott. A bajnokság állása a következő: 1. PTVE. 5 pont (7:3), 2. K. Törekvés 4 pont (2:1). 3. P. Törekvés 3 pont (4:3). 4. KAC. 1 pont (1:1). 5. KMSE. 1 pont (1:3). 6. KSC. 0 pont (3:7). Az ifjúsági bajnokságban a KMSE­ ve­zet 4 ponttal, a K. Törekvés 3. KSC. 1 pontjával szemben. Magyarország - Csehszlovákia 12 :4 Budapestről jelentik: A válogatott box­­mérkőzés a magyarok fölényes győzelmé­­­vel végződött. A részletes eredmények: Légsú­ly: Énekes (M) győz Wobnasyl. Bantam: Széles (M) győz Hoffmann. Pehelysúly: Szabó (M) győz Heitmanek. Könnyűsúly: Gelbay (M) győz Szka­­litzky. Welter, Nekoliny (Cs.) győz Ecsegi. Középsúly: Csiszár (M) győz Hocky. Kisnehézsúly: Hermanek (Cs.) győz Szigeti. Nehézsúly: Körösi (M) győz Andri ellen pontozással. Az eredmények között kiemelkedik az először szereplő Szabó értékes győzelme a neves Heitmanek ellen. Magyarország staféta bajnokságai Budapest, szept. 23. (Saját tud. táv.) A staféta-bajnokságok versenye általában gyenge eredményeket hozott. Eredmények: 4X1500 m.: MAC. (Belloni, Benke, Herz, Szabó) 17 p. 22.1 mp. 2. MTK. 3. UTE. A tartalékos MAC. csapat könnyen győzött 4X100 m.: BBTE. (Odry, Barsi, Szalay, Fiuck) 43.7 mp. 2. MAC. MAFC, 3. mé­terrel nyerve. 4X400 m.: BBTE. 3 p. 27.6 mp. 2. MAC. 3. MAFC. 5000 m. csapatbajnokság: MAC. 33 pont. 2. ESC. 3. Vasas. Egyénileg: Szerb (MAC) lő.p. 22.4 mp. 2. Gégény (MAC.) 3. Majo­rosi (ESC.). 4X100 m. ifj.: BBTE. 45.2 mp. 2. MTK. 3. FTC. 4X1000 m. ifj. MAC. 11 p. 33.4 mp. 2. I­TC. 3. BBTE. Az MTK. feladta. 4X400 m. ifj.­ MAC. a) 3 p. 41.6 mp. 2. MAC. b). 3. FTC. 3000 m. ifj. csapatbajnokság: Vasas 22 pont. 2. MTK. 3. MTE. Egyénileg: Cser­háti (MTK.) 9 p. 47.2 mp. 10 km.-es gyalogló bajnokság: Jánosik (MÁV.) 52 p. 07.4 mp. 2. Hufnagel (ESC.). 3. Fehér (ESC.). 5 induló. Hőzápor a az eperjesi Saját tudósitónktól): KAC PTVE 1:1 (0:0). Az eperjesi csapat kiváló baj­noki szereplése után ez a mérkőzés derby jelentőséggel bírt. Ennek megfelelően ha­talmas közönség jelent meg az eperjesi sporttelepen. A mérkőzés első 15 per­cét az eperjesi csapat uralta, úgy, hogyha KAC-kapu állandó veszélyben forgott. Ké­sőbb változatos játék egész a félidő vé­géig. A II-ik félidőben inkább a KAC támad. Az egyik KAC-támadásnál Staurovszky kapus Kenedichet, akivel előzőleg már több kolliziója volt, megrágta. A megítélt 11-est Gajdos védhetetlenül értékesíti. A 11-es miatt kitör a botrány. Óriási lárma, a közönség fütyül s a helyzet KAC ellen derby után odáig fajul, hogy a rendőrség ki akar­ja üríteni a pályát. Percekig szünetel a játék, de amikor meg­indul, ettől kezdve álladó lárma kiséri. Öt perc múlva Fuchs egyenlít. Fuchsnak kü­lönben az I. félidőben volt egy hatalmas kapura­ lövése is. A mérkőzés után igen veszedelmessé vált a helyzet a KAC csapatára és a bí­rókra. Háromszor is megkísérelték a pá­lyát elhagyni, de a fenyegető magatartást tanúsító elemekkel szemben találták ma­gukat. Végre a rendőrségnek sikerül an­­­nyira megtisztítani a környéket, hogy a csapat autóra szállhatott. Neuwirth határ­­bírót így is súlyosan inzultálták, míg a csapat után kőzáport zúdított a közben is­mét összeverődött elégedetlen tömeg. Lábtöréssel a bajnoki meccs (Saját tudósítónktól.) Vasárnap délután Rimaszombatban a BME és APOL áll ki bajnoki mérkőzésre. Alig vette kezdetét a mérkőzés, az ötö­dik percben Frisch Miklós gyógyszerész­­gyakornokot, a BME jobb fedezetét egy összecsapásnál úgy megrúgták, hogy bal lába bokán felil eltört s a csont a bőrt is keresztül szakította. Diamant biró a játékot azonnal megállí­totta. A szerencsétlenül járt játékost a ri­maszombati kórházba szállították­. Orvos nem volt jelen és semmiféle kör­ végződök Rimaszombatban szer nem állott rendelkezésre a pályán az első­segélynyújtásra. Frisch még a szoká­sos elővigyázatot sem tartotta be és síp­csontvédőjét sem vette fel. A szerencsétlenül járt játékos édesanyja, mintha csak előre megérezte volna a sze­rencsétlenséget, kérve-kérte fiát ne men­jen ki játszani, fia azonban nem hallga­tott rá. Maga a játék igen gyenge volt. Az első félidő eldöntetlenül múlt el, a második félidő utolsó perceiben a RPOL Ofcsárik révén gólt ér el s beállítja a végered­ményt 1:0 a RPOL javára. Gólnélküli kapkodó játék a K. Törekvés KMSE mérkőzésen (Saját tudósítónktól). K. Törekvés — KMSE 0:0. A két csar­t­eh esetésnek induló mérkőzése, minél jobban közeledett a befejzés felé, annál jobban ellaposodott. Kezdés után a KMSE meglepő szép kom­binációs támadásokat indít ellenfele ka­puja ellen, de lassúságán mindn igyekezete megtörik. A félidő közepe táján a bíró a KMSE-ből Barákot fegyelmezetlenség cí­mén kiállítja. Ezután a KMSE lassan vis­­­szaesik. A fürge Törekvés felnyomul, de kapu előtt megint nagy tehetetlenséget árul el. A II-ik félidőben teljes Törekvés­fölény alakul ki, amelyet a KMSE négy­öt lefutással szakít csak meg. Az egyre késő gól a Törekvést kapkodóvá teszi, míg a KMSE minden eszközt jónak lát, hogy kapuját mentesítse a góltól. A já- 5$ lén ! »rézzé Tűzifa és szén szükségletét szerezze be Schvarcz Jenő és Társa cégnél TELEFON: Telep és iroda: Közraktár: 461 461 téknak ez a része különösen élvezhetetlen, kapkodó és kezdetleges. A KMSE-nek az 1. félidőben alkalma volt a győztes gólt megszerezni, de Bar­­banes a 11-est a kapus kezébe lőtte. A Törekvés viszont Bukszán lövésével egy gólhoz jutott, mert a lövést a kapus gól­vonalon belül fogta el, de a távolabb álló bíró nem ítélte meg e kétes gólt. Az el­döntetlen eredmény különben megfelel a két csapat nyújtott játékának. A Törekvés Danyovszky nélküli csapata ismét hanyatló formát árult el. Vonatko­zik ez különösen a csapat összjátékára. A csatársorban Drab jobb ügyhöz méltóan buzgólkodott, de sokat is bukdácsolt ok nélkül. Gyenge partnerekkel körülvéve, igyekezete meddő maradt. A halfsorban egyedül Rabatin felelt meg. A közvetlen védelemben is csak feles kapus vált ki, akit bátor kifutásokra kényszerített Pollák és Hallai bizonytalan játéka. Legalább két góltól mentette meg csapatát A KMSE csapatának legjobb embere Helmet­hall volt. Igen jól helyezkedő ka­pusnak bizonyult Magyar, bár veszélye­sebb védeni valója nem volt. Barb­eries munkabírásával tűnt ki azonban néha össze-vissza rugdoskodott. Durva játék­­modoráért a kiállítást is megérdemelte volna. Egyénileg igen jó munkát végzett Szittyái, de a döntő pillanatokban mindig el hagyta a szerencse. Talán 2—3 esetben dolgozta át magát az ellenfél egész védel­mén, hogy azután a kapu előtt vagy elve­szítse a Dhdát vagy keresztü­lbukjon rajta. Zsolna veresége az országos bajnokságban Kolinból jelentik: AFK — SK 2llina 3:1 (1:0). A zsolnaiak csak az első félidőben bírtak ellenállni. lírái? 4-ik az osztrák marathonban Bécsből jelentik. A 22 indulóból álló me­zőny a következő sorrendben ért célba: Tuschek (WAC) 2 óra 44.42 p. Rekord­ 2. Machat (Hadsereg) 2 óra 53.03 p. 3. Ja­kobi (WAF) 3 óra 02.49 p. 4. Király 3 óra 03.41 p. 5. Kladevik­ (Rendőrség). Kozelü­k vereséget szenvedett Prágából jelentik. A Riseley-serleg dön­tőjének utolsó mérkőzései: Macenauer — Kozeluh 6:0, 6:4, 6:4. Malecek — Rod­­zianko 1:6, 6:1, 6:0. Macenauer, Malecek — Kozeluh, Zaoralek 6:3, 3:6, :6, 6:3, 6:3. Segnova — Kozeluhova 6:4, 8:6. Siba Sada —­ Fröhlich, Rodzianko 6:4, 6:4, 3:6, 6:3. A serleget a LTC Praha nyerte. ° 401 cm-t ugrott rúddal a finn Lindroth. Hoff óta első esett, hogy európai ugró túl­­­jutott a 4 méteren. ° Forradalom a Ligetiben. A pozsonyi klub vezetősége és a játékosok között sú­lyos nézeteltérések támadtak, melynek kö­­­vetkeztében több játékos el akarja hagyni a klubot, sőt a Zsolna elleni meccsre ket­ten már ki sem álltak. 0 A Balkán-olimpiád szeptember végén lesz és 3 napig fog tartani. A verseny az athéni stadionban kerül eldöntésre s azon Görögország, Románia, Bulgária és Ju­goszlávia vesznek részt.­­ Bárány dr. mint hátúszó. A bécsi osz­trák-magyar úszóversenyen a hátúszásban dr. Bárány magyar gyorsúszó bajnok „be­ugrott“ és — győzött 1 p. 12.4 mp. magyar rekord alatt. Az elért kitűnő idő jellemző a világhírű magyar úszó kivételes képes­ségeire. Betegen úszta meg az év legjobb európai eredményét.­­ A Montreaux-ban nyugatsvájci ten­­niszbajnokságban az olasz Stefani 6:3, 6:2, 6:1 arányban győzött Fischer ellen. A női egyest a német Friedlebenne nyerte Pa­yot ellen 7:5, 2:6, 6:2 arányban. A férfi párost Fischer—Worm nyerték Ohta— Rogers ellen.