Kassai Ujság, 1932. augusztus (94. évfolyam, 174-198. szám)

1932-08-23 / 191. szám

10. oldal Eperjesi sportesemények Saját tud. jelenti: Pregovi Törekvés komb. —Kassai J. P. T. 2:0 (0:0). 2-szer 25 perces mérkőzés. Biró: Weitzenhoffer. A mérkőzé­sen egy 11-esnél megsérült a Törekvés ka­pusa Fábián István, akit súlyos fülsérüléssel mentők szállítottak a kórházba. Fábián ez év­ben már többször sérült meg, nemrégiben kezét törte el. Maga a mérkőzés igen gyenge sportot nyújtott. Az eperjesiek voltak a job­bak. Kitűnt Guzsik balszél, aki most játszott először a csapatban. CsSK KoSice—PTVE 5:4 (3:2). Vizipóló mérkőzés. Egyenlő ellenfelek küzdelme, melyből a szerencsésebb csapat került ki győztesen. Az ETVE-nél több játékoscsere volt. Bíró: Márkus Pál KAC. Kitűntek: Stern, Boros, Weiszlovits, Lerner, illetve Prokop, Fábián. AZ ÚSZÓVERSENY EREDMÉNYEI: Kislányúszás 33 m: 1. Löwen­stein, 2. Po­­piel ETVE. 50 m gyors, ifj.: 1. Fábián CsSK 37.6, 2. Korach ETVE. 100 m mell: 1. Hlobil (CsSK) 1.35.02, 2. Kun (ETVE). 50 m Ifj., gyors: 1. Prokop CsSK 34.9, 2. Weiszlovits PTVE. 100 m­ mell, szenior: 1. Bradács CsSK, 2. Lerner PTVE. 3X33 m staféta: 1. CsSK (Major, Fábián, Prokop), 2. ETVE (Safran, Korach, Herz). 8 AZ EPERJESI MUNKÁS SPORTNAP. A rendező Munkás Testnevelő Egyesületen (JPT) kívül részt vettek az eperjesi Törek­vés, a kassai nemzeti szocialista ifjak futball­­klubja, a kassai FDTJ, JPT, MTK és a DDOC munkás kulturegyesület. Délelőtt a város­ban megtartott térzenéhez futottak be a sta­féták. 1. FDTJ Kassa (Gyurcsán, Pajor, Kul­csár, Dénes), 2. JPT Eperjes, 3. JPT I. (Kom­somos). A sportpályán egymás után zajlottak le a különféle tornaszámok, amelyek mind kiválóak voltak. Így a gyermekek, nők és férfiak szabadgyakorlatai, valamint az eper­jesi egyesület csoportgyakorlatai. Kiemelen­dő a kassai FDTJ egyesületének tömeggya­korlatai, amelyek az egész pályát ellepve, az összes tornászok különféle szereken szebb­­nél-szebb gyakorlatokat mutattak be. A tor­naszámok között volta­k lebonyolítva az atlé­tikai számok, amelyeknek erdeményei a kö­vetkezők: Nők 60 m sikfutása: Kaán Mária (FDTJ Kassa), 2. Tarakovszky (JPT Eper­jes), 3. Vinkler Szöszi (FDTJ Kassa). Férfiak 100 m síkfutása: 1. Gyurcsán (FDTJ Kassa) 11.6, 2. Ménesy (FDTJ Kassa) 11.5, 3. Kul­csár (FDTJ Kassa). Magasugrás: 1. Gyur­csán 1.50, 2. Ménesy 1.46 (FDTJ Kassa), 3. Kaprisin (JPT Eperjes). 1500 m: 1. Gyurcsán (FDTJ Kassa), 2. Maximovits (Téglagyár Kassa). Az ünnepség befejező számai a fut­ballmérkőzések voltak. Külföldi eredmények DIÓSGYŐR: DVTK—Salgótarjáni SE 3:1. Magyar Kupa. GYULA: SK Bratislava—GyAC 6:0. A pozsonyiak­nál Bulla és Jurcsák váltak ki. Gólok: Bulla (2), Sterba (2), Horki, Sorai. Törekvés—Csabai MÁV 5:2. Magyarország vasutas-bajnokságának első döntője. BUDAPEST: Postás—Törekvés 4:3 (3:3, 1:0). Meghos­­­szabbítás után dőlt el a Magyar Kupamérkő­zés. A Törekvés igen nélkülözte Ungvárott szereplő két válogatottját, velük előrelátha­tóan nem következett be a vereség. Tennisz-eredmények BERLIN: A Blau Weisz nemzetközi versenyének eredményei: Crawford (Ausztrália)—Jane­­cke 6:3, 6:1, Hopman (Ausztrália)—Boussus (francia) 9:7, 7:5 és Kukuljevics (jugoszláv) ellen 6:2, 6:4. Kettős: Hopman, Crawford— Vodicska (cseh), Kukuljevics 6:3, 6:2, Boug­­non, Boussus—dr. Dessart, Hartz 6:4, 9:7 és Eproule (Ausztrália) Lorenz ellen 3:6, 6:3, 7:5. Női: Hammer—Weihe 6:1, 6:0, Friedle­ben—Hammer 6:4, 6:2, Peitz—Deutsch (Csehszlovákia) 6:2, 6:0. Kettős: FriedJeben, Ledig—Lorenz, Wolf 6:1, 8:6 és Sauder, Weihe ellen 6:1, 6:3, Hammer, Peitz—Ewen, Jacobsen 6:4, 6:4. Vegyes páros: Crawford­­pár—Ledig, Menzel 6:2, 6:2, Deutsch, Kukul­jevics—Fábián, Hartz 6:1, 6:4, Hammer, dr. Dessart—Lorenz, Hopman 9:7, 6:1, Rau, Harth—Wolf, Pietzner 3:6, 6:3, 6:2. PÖRISCHACH: Újabb eredmények: Matejka — Kehrling (magyar) 4:6, 6:2, 6:2. A magyar bajnokot balszerencse kísérte. Kettős: (döntő) Menzel (Csehszlovákia), Kehrling—Eifermann, Kinzl 6:3, 6:2, 6:0. Női: Ribori—Wolf 6:2, 7:5, Tra­vers—Kraus 6:2, 6:2. Vegyes páros: Redlich, Artens—Ribori, Schäfer (Jugoszlávia) 3:6, 6:1, 6:4. NEWPORT: Mangln—Austin (Anglia) 6:4, 6:1, 6:2. KASSAI UJSAC- A Törekvés megérdemelt vereséget szenvedett Rozsnyón (Saját tudósítónktól.) RSC—Kassai Törek­vés 2:1 (1:0). A rozsnyóiak a három tarta­lékkal szereplő bajnokcsapatnál minden te­kintetben jobbak voltak. A kassai csapat kü­lönösen szünetig volt gyenge, csak Ulek, Hallai és Cinner érdemelnek említést. A győztes csapat legjobbjai: Ludányi center,­­ Juranek bekk és Marton voltak, de a csapat többi tagja is tisztában van a futballjáték elemi részével: a stopbólással és passzolás­­sal. Ugyanez nem mondható el a kassaiak­ról. A gólokat: Ludányi, Kovács és Czirinez­e adták. Biró: Heidekker (Kassa). Csehszlovákiában a favoritok győzelemmel debütáltak Prágából jelentik: A profi liga I. osztályá­nak meginduló mérkőzései favorit-győzelme­ket hoztak. A mérkőzések részletes ered­ményei a következők: VIKTORIA ZS.—KLADNO 3:1. A győztes csapat a kemény játék követ­keztében elvesztette kapusát, Bendát, de így is nyílttá tudta tenni mérkőzését. Gólok: Ju­­nek, Mudry, Zajicsek és Tronicsek. SPÁRTA—TEPUTZER FC 4:2. A mérkőzés durva mederben folyt, ami Ledvina Spárta-kapus sérülésére vezetett, de Teplitz is meggyengült, mert Glotzmannt faultért kiállították. A Sparta Burger, Kos­talek, a teplitziek Rosier és Bachmann helyén tartalékkal szerepeltek. Gólok: Braine 2 (egyet 11-esből), Sil­y, Sokolár és Cser­vény, Kocsis. NÁCHOD—LIBEN 4:2. A Náchodban először szerepelt Szedla­­csek volt Ferencváros-játékos. Gólok: Kuchta, Baron, illetve Medina és Herman. BOHEMIANS—SK PILZEN 3:1. Gólok: Bara, Fait, Svinnar és Horák. A magyar elsőosztályú profi liga szezonnyitóján Újpest leadott 1 pontot Hungária nehezen győzött Budapest, augusztus 22. (Saját tud. táv.) A magyar futball kapunyitásán csak néhány csapat vett részt, de máris hatalmas meg­lepetést hozott az I. forduló. Az elmúlt baj­nokság 2-ik helyezettje csak döntetlenül vég­zett a budaiakkal, akiknek játéka alapján komoly szerep jósolható a bajnokság továb­bi részében. Különösen a fiatal tehetségek­ből álló csatársor produkált nagystílű játé­kot. De a másik nagycsapat, a Hungária is csaknem leadott pontot s minden erejére szükség volt, hogy ezt elkerülhesse. A mérkőzések részletes eredményei a kö­vetkezők: HUNGÁRIA—SZEGED F. C. 4:2 (1:2). Az elsőosztály újonca nehéz perceket oko­zott a bajnokság favorijaként induló Hun­gáriának. A Szegeden lefolyt mérkőzés a hazai csapat fölényével­ indul s a lelkes já­téknak meg is van az eredménye, mert a gólokon kívül félidőig Szeged jobbnak bizonyult nagy riválisánál. A 4-ik percben Lukács vezető gólozik, Tics­­ka ugyan egyenlít a 18-ik percben, de a 25. percben Lukács újból megszerzi a vezetést. Csak szünet után talál magára a Hungária s ekkor mintha kicserélték volna. Már az első percben egyenlít Ticska, majd a 11. és 38-ik percben Kalmár bebiztosítja a győzelmet. ÚJPEST—BUDAI 11 F. C. 3:3 (1:1.) Az újpestiek védelme csődöt mondott, a budai csapat végig egyenrangú ellenfélnek bizonyult II. KERÜLET—KISPEST 4:2 (3:2). Az óbudaiak nagyobb technikája érvénye­sült és megérdemelt győzelemhez vezetett. SOROKSÁR-SOMOGY 4:0 (2:0). Az újonc elsőosztályú együttes pompás győzelmet aratott bemutatkozásán. A kapos­váriakon még erősen meglátszott a tréning­hiány, de ettől eltekintve — ezzel a csapat­tal csak kiesésre mehetnek. LEGFRISSEBB Menzel Csehszlovákia tenniszbajnoka a pörtschachi verseny döntőjében 6:3, 6:4, 6:0 arányban győzött Matejka osztrák baj­nok ellen. Vegyes: Redlich, Artens—Tra­vers, Kehrling 9:7, 4:6, 6:3. Hatalmas győzelmet értek el a ném­et olimpiai­ boxolók. Visszafelé utazva Mill­­waukee-ban 14:0 arányban győztek. Az ausztráliai Crawford 3 győzelmet ara­tott a berlini Blau-Weisz tennisztornáján. A döntő eredményei: Crawford—Hopman 6:2, 6:0. Kettős: Crawford, Hopman— Boussus, Brugnon 3:6, 4:6, 6:3, 8:6, 6:2. Női: Peitz—Friedleben 6:3, 6:3. Kettős: Friedleben, Ledig—Kallmayer, Deutsch (Csehszlovákia) 8:6, 5:7, 6:2. Ausztria—Csehszlovákia 17:2. Kézilabda revánsmérkőzés, amelyben az osztrákok ismét nagy győzelmet arattak. A magasabb játékkultúra, gyors és sima játék kitűnő lövőképességgel megérdemelt sikerre ve­zetett. Új csehszlovák rekordot ért el a pozsonyi Bar Kochba 4-szer 100 m-es gyorsúszó­­stafétája 4:32.4 perccel. A staféta tagjai: Eisler, Lusztig, Rainer, dr. Steiner. Prága—Rostok—Prága közötti, 14-szer­­ lebonyolításra került, 20 km-es országúti­­ futóversenyben Stepanek (Star) 1.15.33 óra­­ alatt győzött Bena (Sparta), Klein (Hagi­ SPORTHÍREK bor), Schulz (Spárta) előtt. A gyaloglásban Liska (Sarta) 1.49.30 óra alatt lett első. 100 marathoni futó jelent meg a startnál a washingtoni versenyen. Győzött Marax 2.58.18 órával. A német—amerikai Bruyn 3-ik. Magyarország—Csikogó 12:1 (5:1). A magyar olimpiai vizipólócsapat csodás já­tékkal győzött. Caracciola nyerte a freiburgi hegyi-autó­versenyt. A német Alfa Romeo-versenyző a 8:51.2 perces pályarekordot 8.35-re javí­totta. Rekordon belül végzett Clifton (Bu­­gatti) és Zehender (Alfa) is. A többi ered­mény: Sportkocsi: Stuck (Mercedes) 9.13, Brauschitz (német) 9.18. Motorkerékpár: Bullus (NSU) 8.38. Rekord! Banh­ofer (DKW) felbukott. Külföldi futball. Bécs: WAC—Hakoah 2:2. Gólok: HiltI, illetve Weiszkopf, Ehrlich. Slovan—Sportklub 2:1. Gólok: Lutz, Fiala és Pevny. Libertás—Wacker 3:2. Gólok: Gieszaní 2, Koch és Zischek, Walzhoffer. A Libertás nyerte a körmérkőzést. Krakkó: Cracowia—Polonia 3:2. Posen: Warta— Ruch 2:1. Krakkó: Visla—Garbamia 2:1. Breslau—Brünn 3:2. Németország: JFC. Nürnberg—Schweinfurt 4:0. FC. Beireuth —Spielv. Fürth 1:3. München (1860)—Teu­tonia 4:1. Bayern München—Schwaben Augsburg 8:1. Most ■ Jelenifi meg: m Ára: Ki 16.­-A portó §Népszerű egészségügyi előadások Ujjí Egyúttal vezérfonal községi és körorvosok számára.) ( Irta: Dr. Váradi Sándor, főorvos. I­ T­ART­ALOM: Al­ természettudományi alapismeretek. — Orvostudo­­m­ományi alapismeretek. — A tisztaság. — A táplálkozás. — Anya- és agycsecsemőgondozás. — A betegségek. — Az alkoholizmus. — A tüdő­­=e vész. — A nemi betegségek. — Összefoglalás. HU Nélkülgeh­etetlen­ egészségügyi úlvontató mindenki számára. §§1Kapható: A Kassai Újság kiadóhivatalában KoSice, Fő­ utca 96. szám 1 SÍ. szára 153?. augusztus 23 Győztek a magyar munkások Pozsonyban A Magyarország—Csehszlovákia közp­tti munkás atlétikai verseny a magyarok 90,70 pontarányt­ győzelmével végződött. A jobb eredmények: 5000 m.: Németh (M.) 16.12.2 p. 1500 m.: Ausländer (M.) 4:27.2 p. 200 m.: Pallvin (M.) 24.8 mp. Távol: Solti (M.) 625 cm. Súly: Klauder (Cs.) 10.18 m­. Diszkosz: 31.10 m. 4-szer 100 m.: Magyar­­ország 49.3 mp. Bécs futballcsapata 5:1 arányban győzött Pozsony ellen. _____ Belföldi eredmények FÜLEK: Füleki TC—Pálfalvai BÜSE 3:1 (3:­1). Nemzetközi mérkőzés. A füleki csapat újabb szép sikert aratott az északmagyar bajnok­ságban II.-ik helyen végzett PBVSE legyőzé­sével. A FTC állandó fölényben játszott, csa­tárai azonban sok gólhelyzetet hagytak ki. Góllövők: Mihók II. (2), Mih­ók III. (1), illetve Bakó (PBVSE). Az FTC-ben kiemelkedően jó volt a védelem Luspai kapussal az élen. FTC II.—SK Poltár 3:3 (2:1). Gólok: Vá­­radi és Takács. BEREGSZÁSZ: BFTC Berehovo—BMSE Berehovo 3:0 (0:0). Bajnoki mérkőzés. A BMSE feljavulása folytán teljesen nyíltnak ígérkezett a helyi derby, amit az első félidő eredménye, de kü­lönösen a BMSE első félidei játéka is igazolt. A második félidőben a BFTC nekilendült és Erbach révén minden kínálkozó alkalmat ki­használt. Góllövő: Erbach (3). BFTC II.—Spartacus II. (Munkács) 8:0 (2:0). Előmérkőzés. POZSONY: Vienna—Ligeti 8:1. A bécsiek tanító­játék­­kal győztek. A Ligeti kapusa csődöt mondott. Gólok: Bresenbauer 3, Marat 3, Gschweidl, Adelbrecht és Maier ITT. Slávia—Hertha Bécs 3:1. Kábelgyár—Donaustadt 2:1. Vas—PTE. 4:1. Virágvölgy—Lévai TE. 2:0. Félbeszakadt, mert a kiállított lévai játékos nem akarta a pályát elhagyni. ZLIN: Bat’a—BAC. Bécs 5:1. A bécsiek jó fut­ballt játszottak, de gólképtelenek. Gólok: Stefanek 3, Smejka­ 1­2'és Sibinger. BOD WEIL: SKB.—Zidenice Brünn 8:1. A brünniek tar­talékokkal álltak föl. BODENBACH: BFC. Prága—SVB. 4:4. Gólok: Truschka 2, Kanhäuser, Stol és Engelmoor 2, Kneisl, Neumann. A prágaiak 11-esből egyenlítettek. ODERBERG: DSV­—Hertha Troppau 2:0. Serlegmérkő­­zés elődöntője. BRÜNN: Papid Prága—Sparta 2:0. Az országos amatőr-bajnokság első döntője. TROPPAU: DSV. Witkowitz—DSK. 4:2. PROSSNITZ: SKP.—SK. Rakovnick 2:1. 0 A K. Törekvés vezetőségi ülést tart hét­főn este 129 .órakor a Slávia-kávéház külön helyiségében. 0 Holtan rogyott össze a planson a volt vívó-világbajnok. Párisból jelentik: Cabourg városka tiszti kaszinójában szombaton este vívóakadémiát rendeztek, amely sajnálatos eseménny­el végződött. Wijnildy Dániel hol­land vívóbajnok, aki világbajnok is volt, mérkőzés közben hirtelen szívéhez kapott és holtan összeesett. A volt világbajnokot szívszélhírdés ölte meg. ° Villámgyőzelmet aratott Camera — ter­mészetesen névtelen ellenfelével szemben. Gagnon 95 másodperc alatt készen volt az óriás ökölcsapásaitól és kiszámolták. — A bécsi Hana—Wieser bokszmérkőzés elkese­­redett küzdelem után dőlt el Hana javára, an­nak dacára, hogy ellenfele a 2-ik menetben 6-ig, az ötödikben kettőig földre került.­­ Milliókba kerültek az olimpiai expedí­ciók. A németek 32 millió koronát költöttek az olimpiászra. Mérsékelt szereplésük se­hogy sem áll arányban ezzel a horribilis ki­adással, amivel felépíthették volna a berlini olimpiai stadiont, tartozékaival együtt. — Magyarországnak, illetve a magyar közön­ségnek körülbelül egymillió koronájába ke­rült a versenyzők olimpiai szereplése. De megérte!... — 100 százalékos eredménnyel csak Írország szerepelt a los angelesi olim­­piászon. Két atlétát küldött ki és mindkettő olimpiai bajnok lett. Tisdall a 400 m-es gát­futást, Dr. O’Callaghan a kalapácsvetést nyerte meg. Az olimpiai aranyérem mellé most a honfitársak miniatűr arany kalapác­­csal, illetve akadállyal akarják meglepni az otthonukba visszatérő versenyzőket.