Kassai Ujság, 1934. július (96. évfolyam, 148-172. szám)

1934-07-10 / 153. szám

Csak 59'­8 mp Bio ® m 1§4 cns — 8$on ® f 47'58 m 400 m.: Vízvári 51 rap. Rekord! 2. Tro­­csányi. 3. Csekey. Hajnal: Szimrák 14.15 m. 400 m. gát: Polgár 58.9 mp. Rekord! BUDAPEST—DÉL 91.5—41.5 A Szegeden lefolyt atlétikai mérkőzés jobb eredményei. Súly: Teréz 13.65 m. 100 m.: Szabó 10.8 mp. Magas: Kerkovits 180 cm. Távol: Dom­bóvári 729 cm. Gerely: Boros 57 m. 110 m. gát: Szabó 15.6 mp. 5000 m.: Simon 16.08 p. SIEVERT KOLOSSZÁLIS VILÁGREKORDJA Sievert Németország dekatlon bajnoka Hamburgban 8790.46 pontra javította Bausch amerikai olimpiai bajnok dekatlon-világ­­rekordját. A szenzációs eredmény 328 pont­tal jobb a régi rekordnál. Malius Marianne és dr. Oelfelmann keleti ssaspa tennissteajnokai (Saját tudósítónktól). A isi. tenniszszövet­­ség keleti kerülete most rendezte meg ezévi tenniszversenyét a Sokol-ligeti pályákon. A versenyen Koficén kívül Presov, Il Miorod, Munkács és Igló legjobbjai vettek részt. A verseny utolsó napjai különösen nívós spor­tot nyújtottak a szép számban megjelent közönségnek. Az eredmények a tenniszrang­­listában nem mutatnak nagyobb eltolódáso­kat. A női egyesben Rattmann (Igló) ujj­­ficamodása miatt kénytelen volt skrecselni. Halmi Marianne megérdemelten nyerte el a bajnokságot. A kiváló játékosnő most egy évig távol volt Kosicétől. Angliában végzi egyetemi tanulmányait. Ez a körülmény já­tékstílusán is meglátszik. Játékát könnyed­ség jellemzi, ami az angol tenniszezők, az angol tennisz iskola sajátossága. Különösen támadó játéka tetszett és ennek köszönheti győzelmét. Lang (Uzhorod) erős ellenfele volt Halmi Mariannenek. Ratiborská és Palatová feletti győzelme megérdemelt volt. Splízné a verseny lámpalázát még mindig nem tudja leküzdeni és így Palatovával együtt csak a harmadik díjat vitték el. A férfi egyesnél kilencedszer dr. Gottes­mann biztosította magának a bajnokságot. A verseny elején rosszul játszott, azonban a játék hevében régi formáját elérte. Stepa­­nek, a bajnokság második helyezettje, külö­nösen a páros játékokban tűnt fel szép háló­­játékával. Stanek és Mathias biztos játéko­sok, szépen helyeznek, de hiányzik játékuk­ból az átütő erő. Staneken különben meg­látszott a tréning hiánya. Meg kell említeni még Trnka tanárt (Presov), aki Stepanek­­nek méltó ellenfele volt, valamint Vanek (Uzhorod) és Sándor tanárt, akik különösen a férfi párosban jól játszottak. A vegyes páros döntőjét Stepanek—Rati­­borsky pár nyerte el dr. Gottesmann— Prchala pár előtt. A férfi párost pedig Ste­panek—Sándor biztosította magának Vanek —Segtmüller előtt. Eredmények: Női egyes: Palatova— Prchala' 6:2, 8:6, Halmi—Spitz 6:4, 2:6, 6:4, Lang—Palatova 6:1, 3:6, 6:0, Halmi—Lang 6:4, 7:5. Férfi egyes: Stepanek—Stanek 6:3, 6:4, dr. Gottesmann—Mathias 6:3, 6:2, Stepanek ■—Trnka 9:7 ser. Vegyes páros: Dr. Gottesmann, Prchala— Stanek, Spitz 6:2, 6:2, Stepanek, Ratiborsky —Sándor, Forstova 6:1, 6:2, Stepan­ek, Rati­borsky—dr. Gottesmann, Prchala 6:1, 7:5. Férfi páros: Stepanek, Sándor—Vanek, Segtmüller 6:1, 6:4, 4:6, 6:2. Végeredmény: Női egyes: I. Halmi Mari­anne, II. Lang, III. Spitzné és Palatova. Férfi egyes: I. Dr. Gottesmann, II. Stepa­nek. III. Stanek és Mathias. Vegyespáros: Stepanek, Ratiborsky. II. Dr. Gottesmann, Prchala. III. Stanek, Spitz és Sándor, Fortsova. Férfipáros: I. Stepanek, Sándor. II. Vanek, Segtmüller. III. Dr. Gottesmann, Vajda és dr. Herjs, Cizek (Uzhorod). Az ifjúsági tenniszverseny igazolta, hogy egy-két év múlva Kosicének kiváló tennisz­­gárdája lesz. Bartos, az új ifjúsági bajnok és Klestyl (Unhorod), valamint a harmadik he­lyezettek Spierer és Klohan, komoly és cél­tudatos játékkal a helyi viszonyokon felül is kiemelkedhetnek. Jók voltak még Zahler, Tisnovsky, Altmann. Ifjúsági bajnoknő szin­tén Halmi Marianne lett, aki 6:3, 6:2 arányá­ban előzött Pickler Juli előtt. Jók voltak még Korach Edit és Kató. A verseny sikere Pazdernik versenyigaz­gató érdeme, aki nagy hozzáértéssel és ta­pintattal bonyolította le a rendezést. A ren­dezésben még Vojk­ őrnagy, Stanek és Rati­borsky a zsupa elnöke segédkeztek. A dön­tőket 500 főnyi közönség nézte végig, ami bizonyítéka a tennisz iránti nagy érdeklő­désnek. (Losonci tudósítónktól). Vasárnap késő délután ért véget a négy napig tartó magyar ten­iszbajnokság. A bajnokság végered­ményben az UAC átütő sikerét hozta. Mind az öt I. osztályú bajnokság az UAC zsák­mánya lett. Az UAC valóban elsőrendű erők­kel vonult fel. A bajnok Mankovichon kívül szenzációként hatott Csongár Csaba szerep­lése Nyáry J. legyőzésével. Bőhm Blanká­nak sikerült legyőznie az eddigi bajnoknőt Herzog Margitot és ezzel első ízben nyerte el a női egyesben a magyar bajnokságot. Az UAC után a LAFC-isták szerepeltek a leg­jobban. A bajnokságok elődöntőinek és döntőinek részletes eredményei: Férfi egyes szenior I. őszi. Az elődöntők során Mankovich UAC legyőzte Lőwy LAFC-ot 6:2, 6:0 arányban és Csongár UAC nagy küzdelemben megverte Nyáry J.-t KSF 6:4, 4:6, 6:4 arányban. A döntőt Mankovich és Csongár között Ungváron játszák le. Női egyes I. oszt. Az elődöntőkben Herzog LAFC könnyen győz Bárczy E­­LSE ellen 6:2, 6:1 arányban, Bőhm győz Mihalcsics PTE ellen 6:2, 6:2 arányban. A döntőt nagy küzdelem után Bőhm Blanka nyerte 6:2, 7:5 arányban Herzog Margit ellen. Női bajnok: Bőhm B. UAC. 2. Herzog M. LAFC. 3—4. Mihalcsics PTE, Bárczy LSE.­­ Férfi páros: Mankovich, Csongor győz , dr. Koller, Lőwy ellen 6:3, 6:4 arányban, S Nyáry J., Gettmann 6:2, 6:4 arányban, dr.­­ Kakas, W­eidenhoffer ellen. 1 A döntőben Mankovich, Csongár győz­­ Nyáry, Gettmann ellen a bajnokság legszebb küzdelmében 3:6, 6:4, 6:2, 6:4 arányban. Bajnok: Mankovich—Csongár UAC, 2. Nyáry—Gettmann, 3—4, dr. Kakas—Weiden­­hoffer PTE, és dr. Koller—Lőwy LAF­C. Női páros: Bőhm, Barkász V. UAC—Kre­­gár, Salamonné PTE 6:2, 5:7, 6:2, Herzog, Bellágh LAFC—Barkász, Feledi 6:2, 6:1. A döntőbe Böhm, Barkász, Herzog, Bel­lágh jutottak,­ a sötétség miatt azonban 1:1 állásnál a mérkőzés félbemaradt. Vegyespáros: Az elődöntőben Grün— Bellágh páros meglepetésszerűen győz a dr. Kakas—Kregár pár ellen 7:9, 13:11, 6:1 arányban, a Mankovich—Böhm pár Nyáry J. —Herzog ellen győz 6:2, 6:2-re. A döntőt a Mankovich—Böhm pár 6:4, 6:2-re nyeri a Grün—Bellágh pár ellen. Bajnok: Mankovich—Bőhm UAC, 2. Ch­in —Bellágh, 3—4. dr. Kakas—Kregár és Nyáry—Herzog. Férfi egyes junior: Az elődöntőben Man­­­­kovics­ győz Grün ellen 6:1, 6:2-re,. Csongár , Nyáry ellen 1:6, 6:1, 7:5 arányban. A döntő Mankovich és Csongár között Ung­­­­váron lesz lejátszva. Női egyes junior: A döntőt Bárczy F. 6:3, 1­6:2-re nyeri Barkász B. UAC ellen. Féri­ egyes II. oszt.: Az elődöntőben­­ Csongár győz Lőwy ellen 6:4, 7:5-re, Kol­­­­ler Gettmann ellen 6:4, 2:6, 8:6-ra. A döntő 1:0 szetarány után Csongár ja­­g­vára, a sötétség miatt félbenmaradt. Női egyes II. oszt.: Az elődöntőben Szabó 1 RPS győz Feledi LAFC ellen 6:2, 6:3-ra. 1 Bellágh LAFC Barkász B. ellen 4:6, 6:1, 6:0.­­ A döntőt Bellágh nyeri Szabó ellen 6:3, 1 6:0-ra. Bajnok: Bellágh LAFC, 2. Szabó RPS, 3— 1 4. Feledi LAFC és Barkász B. UAC. A verseny keretén belül jelölték ki azt a­­ négy ifjúsági férfiversenyzőt, akik a balaton-­­­almádi versenyen Magyarország ifjúsági csapata ellen a csehszlovákiai magyar ten­­niszszövetség színeit fogják képviselni. A játékosok a következők: Mankovich, Cson­gár UAC, Nyáry J. KSE és egy négyes kör­mérkőzésből győztesként kikerült Bartos I KSC. A hölgyeket Bőhm B. és Barkász V. képviselik. UNGVÁRI VÁLOGATOTT—VIDÉKI VÁLOGATOTT 3:0 (1:0). Bíró: Gottlieb. A mérkőzés Munkácson folyt le. Ungvári Kiss (UAC), Balogh, Páncél­­ (UMTE), Jencsik (UAC), Hornyák (UMTE),­­ Himley (UAC), Sándor (UAC), (Kábán I. ( UMTE), Benes II. (UMTE), (Kohut UTK), Kovács (UAC), Bartha (UTK), Valkovics (UTK). A vidék képviseletében a bajnok MSE állott ki: Szilvássy, Hájek, Bőhm I., Fialka, Csorba, Szabó, Kain, Rosenberg, Gábor, Placzer, Havasy. Ungvári támadással kezdődik a játék, amely már a második percben eredményt hoz. Hornyák csodás 30 méteres szabad­rúgása jut a sarokba. A 30-ik percben Pán­­czél az ungváriak hátvédje megsérül és kiáll, helyette Zelmanovics játszik a második fél­időig.­­ Szünet után az ungváriak Kahán I. és Kohut személyében friss emberekkel ál­lanak fel. Bartha a 22-ik és 37-ik percben lő két szép dugót. Az MSE-támadások ereje elvész a kapu előtt. Sarokrúgások aránya 3—2 Ungvár javára. A sok játékos veszteséget szenvedett ung­vári együttes várakozáson felül, a megerősített bajnokcsapat vá­rakozáson alul szerepelt. A védelem és a fedezetsor kiváló volt a győzteseknél, kimagaslott Kiss kapus, Pán­­czél, Hornyák és Jencsik. A támadólánc leg­eredményesebb embere Bartha volt . A munkácsiaknál a két hátvéd bizonytalan volt, a fedezetsor volt a legjobb rész, bár Csorba elmaradt rendes formájától. A pesti Gábor és az ungvári Placzer még nem tudott beleilleszkedni a munkácsi együttesbe, amelyből Hajlik hiányzott. A Gottlieb bírót csak a vezetőség mentette meg a vérmes drukkolóktól. A csehszlovákiai mamar tenniszbajn az Ungvári AC UngvárVidék 3:0 - AC Nováves-KAC 4:2 ---------— ■ —­­ -J-.V- - ' — A €$© dmsag$at revánsa sikerült Két héttel ezelőtt találkozott a KAC Sp. Nova Vesen az AC Novaves csapatával, melyet nagy meglepetésre 2:1 arányban le­győzött. A revánsmérkőzés most folyt le a kösicei csapat pályáján s ezt, a várakozás­sal ellentétben — elvesztette a KAC. ACN—KAC 4:2 (3:1). Sponer (B. Bystrica) sípjelére a következő csapatok álltak föl: Nováves, Frank, Ganovsky, Qrsonka, Zaludek, Havrics, Novák, Vysopal I, Stass, Fábián, Vysopal II., Stranski. KAC: Lipták, Tom­kó, (Klein), Drottár II., Tréza, Lebensky, Burtovsky, (Tóth), Drot­tár III., Pásztor, Csorba, (Vitéz), Fazekas, Drottár I. Vysopal I. már az első percben megfut Fábián kiadásával és beadását öccse 5 lé­pésről bevágja. Nováves tovább támad és a 3-ik percben kornert ér el. A 28-ik percben Vysopal I. erős lövése Trezáról irányt vál­toztat és a kapuba pattan. Az öngól sem rázza föl a helyi csapatot s a 34-ik percben ismét Vysopal I. rohamozik, Fábián szökte­­tésével. A beadást most is Vysopal II. vágja a kapuba. A 40-ik percben Drottár I. beadá­sából Fazekas szépít. KÉSŐN HENGEREL A KAC... A kosicei bajnokcsapat a II. félidőben job­ban fekszik bele a küzdelembe, mégis Nová­­ves ér el gólt... A 10-ik percben Vysopal I. megszökik, jobb sarokba irányított lövését Lipták a kapuba segíti. Ezután már döntő fölénybe kerül a KAC, de a vendégcsapat pompásan védekezik. A 15-ik percben komét Nováves ellen, a 20-ik percben a KAC ellen. A következő percben Fazekas gyönyörű góllal szépít. A KAC finis csak kornereket eredményez a 23. és 39-ik percben. Nováves megérdemelten győzött, dicsé­retes lelkes játékával példát mutatott. A KAC nem vette elég komolyan a mérkőzést s mikor erősített már késő volt. A vendég­csapat ügyesen kihasználta a KAC lanyha játékát, majd nekibuzdulását is megfelelő taktikával szerelte le. A mezőny legjobb része a novávesi véde­lem volt, egyénileg Vysopál I. emelkedett ki. Jók voltak még Havrics, Fábián, illetve Drottár II., Lebensky, Drottár III. és szünet után Drottár I. Vitézt annyira fogták, hogy nem tudott érvényesülni. Sponer bíró mindkét fél teljes megelége­désére vezette le a fair mérkőzést. KAC—Baraki SC 3:0 (2:0). Ifjúsági mér­­kőzés Makabi konib.—KSC komb. 5:1 (2:1), A Makabi fölényesen győzött a jól játszó KSC komb. csapata ellen. Kitűntek Kalmár és a közvetlen védelem. Gólok: Kalmár 2, Asch­­heim I. 1, Aschheim II. 1, Sziklai 1, illetve Lőwy. Olimpia SC—JPT Kosice—1. 5:1 (2:0). Az Olimpia csapata Törekvés és KSC első csa­patbeli játékosokkal volt megerősítve a tar­talékolt JPT ellen. Az Olimpiában a Törek­­­­­vés részéről Juhász, Jeles III., a­­ KSC részé­­­­ről Lőrinc és Horváth játszott. ! iESFBIMEBB SPOttTMittlK A prágai Meteor VIII. svédországi túrá­­­­ján Oskarsham ellen 4:1 (1:0) arányban győzött. Gólok: Nígri, Cespi, Jordák, Kl* bic. Második meccsén az Almaenna Idrots Club ellen 3:5 (1:3) arányban vesztett. Gó­lok: Junek 2, Valsky. A „Tour de France“ negyedik napján Evian győzött. Az összklasszifikációban 8 A. Magné 36.11.13 órai idővel vezet Legre­ 8 ve 36:16.46 előtt. A csapatversenyben:­­ Franciaország, Németország, Olaszország « a sorrend. A Prága—Bohdance 92 km-es kerékpár-­­ verseny kilencedszer került eldöntésre. Szenior kategória: Haupt Slavia 2.21.35.2, Snobl (5-ös ezred), Loso (V. S). — Junior: Szektij (K. V. Vopred) 2.31.39 óra. Újonc: Potuzak (Sparta) 2.37.51 óra. Budapest II.—Tatabánya 86:47. A Tata­bányán lefolyt atlétikai verseny eredmé­nyei. 100 m: Minach B. 10.7 mp. Magas: Jász B. 1S3 cm. 1500 m­: Görög B. 4.20 p. Súly: Kovács dr. B. 13.10 m. 400 m: Vadas T. 51.8 mp. Rekord! Rúd: Bácsalmási és Kerékjártó B. 3,16 cm. 110 m gát: Kertész B. 16.9 mp. Gerely: Bácsalmási 55.38 m. 800 m: Tölgyes T. 2.01. Rekord! Távol: Szondy T. 705 cm. Rekord! 5000 m: Her­nádi B. 16.01.8 p. Diszkosz: Bácsalmási 44.96 m. Svédstaféta: Budapest 2.05.3, Északnyugat 2.05.6 p. Rekord! A „Jóbarát“ kerékpárosklub a gödöllői országúton rendezte meg 100 km-es 3-as járőr versenyét. BSE (Erős, Németh, Mádv) 2.50.10, UTE 2.50.35, Postás 2.55.44, Move 3.00.12 óra. Kiesett a Ligeti! Bratislava: Ligeti — Füleki TC 2:1. Miután Füleken az FTC 2:0 arányban győzött, az országos bajnok­ság további küzdelméből a Ligeti kiesett. A szlovenszkói magyar bajnokság döntő­jébe Fülek került. A MAC úszóversenyének eredményei: 1OOÖ m.: Lengyel 14.18.8 p. 2. Lyófi, 3. Jakab. 3-szor 1000 m.: UTE 9 p. 100 m­. női: Lenkeffi 1.22.4. 100 m.: Csik 59.8, Székely 1.03.4 p. 100 m. hát: Nagy 1.16 p. 200 m. mell.: Mezei 3.01.8, Hild 3.01.8, Lengvári 3-ik. 100 m. mell. hölgy: Szép 1.35.4 p. 4-szer 50 m.: BEAC 1.53.4 p. 3-szor 100 m. hölgy: BSE 4.17 p. Vízipoló bajnokság. MAC—III. ker. 2:0 (1:0). A gó­lokat: Keserű dobta. UTE—MTK 3:1 (1:0). Gólok: Németh (2), Vágó, ill. Brandy. Magyarország golf­bajnokságában védő Lauber—Gyurkovits többszörös baj­a­­okpár szenzációs vereséget szenvedett a Rakovsky—Baumgartner pártól. Belföldi futball. Gelnica: SKG—SK Mar­­gecany 6:2 (3:1). Gólok: Vyberal 3, Her­­mely, Balog, Sokol, ill. Majer. SKG—­­Uradnicka 5:1. Kitűntek: Svarc, Sestak és a halfsor, illetve a ballbekk és a kapus. Kys. N. Mesto: RSK Rapid Zilina­—SK Kysucan 4:1 (2:0). Sucany: SKS—SK St. Teplice 10:0 (6:0). Gólok: Skovica 3, Ro­­han 3, Helebrand 3, M­aresek. Stranov. SKS—Viktória Zilina 1:0 (0:0), Kosice. CsSK komb.—Baraki SC 8:1 (4:0). Gólok: Koncsek 4, Virágh, Stempl (2—2), Biró, Karlicsek. Presstang: SK Zilina—PFK 1:1. Gólok: Strba, ill. Babraha. Tahanovce. SKT—Makabi Ko§ice 3:2 (2:1). Jagerns­­dorf: FC Vrutky—SVJ 3:3 (1:1). A re­­vansmérkőzés 5:5 arányban végződött. Rajec: SKR—SK Rapid Zilina 1:1. Levoca: Beseda Levoca—Napred Sp. Nováves 2:4 (0:3). Borbélyok—Beseda II. 3:0 (2:0). Tűrő: Sv. Martin: Slavia—RSK Utekács 5:2. Osztályozó mérkőzés az I.osztály ré­szére. Praha: SK Pardubice—SK Nachod 2:3. SK Cs. Budejovice—Bohemians 3:1. Nyári serlegmérkőzések.