Kassai Ujság, 1934. október (96. évfolyam, 224-250. szám)

1934-10-16 / 237. szám

Zsupa—fiLSz (Közép) 1:1 — Zsupa—ÍiLSz (Nyugat) 3:0 II ISC I. a) csapata tesmcPányán A TSC Ia csapata Gölniczbányán vett, hol meleg fogadtatásban volt része. A Gölnici SK elnöke ünnepélyes megnyitó beszéde és zászló átadása után állnak játékhoz a kismé­retű (45X90) rossz állapotban levő pályán. A Gölniciek csapata nem lebecsülendő ellenfél, a TSC tudásának javát adta és szép iskola­játékkal 3—1 arányban győzött. A gólokat: Jelen (2) és Takács adták, a gölniciek gólja 11-ből eredt. Kimagasló játékot produkált a TSC-ben Póllák centerhalf, kinek főj­átéka kimagasló volt. A mérkőzést 600-an nézték végig. A TSC alosztálya a „Sörgyár“ Szomolno­­kon szerepelt, ahol a kombinált ellen szép fair játékkal 6:1 arányban győzött. A gólokat Balog 3, Bulyovsky (2) és Mazin adták, a becsületgólt Zapletál adta. A TSC Sh csapata Ruskovon volt, ahol 10:0 arányban kikapott. A ruskoviak 6 CsSK já­tékossal megerősítve állottak ki. Október 21-én Kosicén játszik Ruskov a komplett la csapattal. A XI. Kosicei marathon utolsó négy kilométerét a pályán látták A KAG 1934 október 28-án déli 12:15­ perces starttal rendezi meg az ezidei sorrendben, XI. nemzetközi kosicei nagy marathonversenyt. E rö­vid hír az európai sporttársadalomnak sokkal többet jelent, semmint a laikus első olvasásra hinné. Évek kitartó munkájával megalapozva a kosicei évenkénti, október 28-án eldöntésre kerülő nemzetközi marathon olyan nevet vívott ki ma­gának, hogy minden kiírás nélkül, szinte termé­szetesnek találja a külföldi atléta, hogy nevezését Kosicére elküldje. A torinói Európa-bajnokságokon alig volt a ma­­rathonon résztvevők között valaki, aki nem fejez­te volna ki élőszóval készségét, hogy KoSi­én in­dulni akar. A XI. marathon a legújabb finn és észt hosszú­­távfutó-versenyek példáján indulva, szenzációs újítással fog a közönségnek szolgálni, amennyi­ben a verseny utolsó, legizgalmasabb fázisát ma­gában foglaló négyezer métere a pályán fog le­folyni. A közönség, amely eddig a marathonver­­senyekből jóformán semmit sem látott — hiszen az utolsó­­ 250—300 méter igazán nem adhatott képet a küzdelemről — most egyszerre a ver­seny teljes egytizedét kapja. A XI. marathon ren­dezősége a legnagyobb sportszenzációt hozza a közönségnek az utolsó négy kilométernek a pá­lyán történő lefutásával és könnyen adódhatik, hogy egyszerre 15—20 futó fogja az utolsó körö­ket róni és azokon harcolni, ami látványnak is grandiózus lesz. A marathoni rendezőségre természetesen a pá­lyán fokozott feladatok várnak és a nagy appa­rátusnak ugyancsak működnie kell, hogy zavaró momentumok elő ne forduljanak. A XT. marathonon egyébként a következő kate­góriák kerülnek eldöntésre: 1. Nemzetközi ma­rathon: győztese az abszolút győztes. 2. Szloven­­szkó bajnoksága: győztes az első csehszlovák versenyző. 3. A CsMASz egyéni és hármas­ csa­patbajnoksága: győztes az elsőnek beérkező és a CsMASz-nál igazolt atléta, illetve 3-as csapat. 4. Katonai kategória. A versenyen eldöntésre ke­rül az M. Z. tiszteletdíja, amelyet egy-egy győze­lemmel véd a berlini Osram és a prágai Sparta csapata. Új vándordíjat is kiirt a KAC hármas városi válogatott csapatok részére — egymásután háromszori, vagy nem egymásután ötszöri győ­zelem esetén. A KAC, mint a XI. marathon ren­dezője, kitűnő futballprogrammal egészíti ki a marathont, amelynek csaknem VA órát tartó és eddig sohasem látott küzdelmeit a pályán lefutan­dó 10 körön át bizonyára mindenki végignézi, akit sport és emberi teljesítmény valaha is érde­kelt A nagy verseny védnökségét a hatóságok fejei a legnagyobb készséggel vállalták. (Bb.) Belföldi eredmények Királyhelmec: Huszti SE—Királyhelmeci SC 0:2 (0:1). Góllövők: Ruzicka, Boros, Biró Weimann Uzhorod, aki mindkét csapat teljes megelégedésére vezette a mérkőzést. Bratislava: Zsupa—MLSz 3:0 (2:0). A technikailag és taktikailag is jobb csehszlo­vák kér­ válogatott megérdemelt győzelme. A gólokat: Dancsik III. és Obitz (2) lőtték. Nitra: ACN—Piesfang FK 2:0 (1:0). Diví­­ziómérkőzés. 2ilina: SK2—Trencini TS 5:2 (1:1). Meg­érdemelt győzelem. A zilinaiak különösen szünet után voltak jobbak. Gólok: Derkics, Drab, Pistek, Rysavy, Adamica, ill. a center és balszél. Sp. Nová Vés: Iglói SK I. B)—Smizany F. K. I. A) 5:0 (1:0). — Iglói SK ifj.—Smizany F. K. ifj. 3:0 (0:0). Bajnoki mérkőzés. Biró, Vencko. ii-i i—mu i ■ i ......... »I— A Zsupának megint nem sikerült... n­em illeti válogatott mérkőzés sok izgalmat, gyenge sportot hozott . A mezőny leggyengébb embere a biró volt (Saját tudósítónktól.) MLSz:Zsupa 2:2 (1:1). Bazata bíró sípjelére a következő csa­­­­patok állnak föl: MLSz: Ruttkay, Drab (Törekvés), Drottár II. (KAC), Fábián (P. Törekvés), Bihary (P. Törekvés), Sziberok (Törekvés), Dulny (K. S. C.), Fazekas, Vitéz (KAC), Zimmermann (Törekvés), Drotár I. (KAC). Zsupa: Frank, Ganovsky (ACN), Csarny, Iricsek (CsSK), Fábián, Zsaludek, Vyposai I. (ACN), Dudrik (CsSK), Brendl, Csero, Vyso­­pal II. (ACN). A helyválasztás a csehszlovák válogatott­nak kedvez, úgy hogy az MLSz hideg, sze­szélyes szélrohamok ellen kénytelen kezdeni a játékot. Az első percek Zsupa-támadások­­kal telnek el. Fábián egész bizonytalan a nagy szélben és a 2-ik percben majdnem gólt fejel. Ruttkay csak az utolsó pillanatban kapja el a hátraperdült labdát. A 7-ik perc­ben komért rug a Zsupa s a 16-ik percben a figttgc crrálrrvViom morrinf Irincairorio Vnrnprrp UV V WO U11UU1 JlI'-'fjlJl u. 1V1VOU » tti JU Im­­ím­­i w a labdát. Lassan azonban beleéli magát a helyzetbe a magyar csapat s a szél dacára is nyílttá tudja tenni a játék további részé­ben a mérkőzést. Drottár I. a vezetést is megszerzi a 32-ik percben: hosszú lapos lövésére Frank röviden vetődik és a labda a bal sarokban köt ki. A 34-ik percben Korner a Zsupa ellen. A 45-ik percben Brendlnek 25 méterről talá­lomra megvágott labdája Drabon irányt vál­toztat és a meglepett kapus mellett beván­szorog a hálóba. A potyagól után már nincs is idő a kezdésre. Szünet után Fábián helyére Lebenszky, Dub­y helyére Jurenkó kerül a magyar csa­patba, a Zsupa nem változtat az összeállí­táson. SOKÁIG VEZET A ZSUPA!... gén játszó szélsőhalf miatt hárult rájuk. Ezen , a Fábián helyére beállott Lebenszky is keve­set változtatott. Neki mint centerhalfnak szokatlan volt a szélsőhalf helyén megma­radni s inkább a középre húzódott, ami által szabadon maradt szélsője. Sziberok meglepő gyenge volt egész végig. Bihary földre szorí­­tott passz játéka külön élményt jelentett. Já­­tékkulturája kimagaslott az egész mezőny­ből, szünet után azonban szintén visszaesett. A csatársorban­ VITÉZ ÉS ZIMMERMANN PA­ZAR AKCIÓI jelentettek eseményt, mintha mindig együtt játszana a két technikás csatár. Drottár csak szünetig volt teljes értékű harcos, a többiek még addig sem. A kapus megfelelt. A Zsupa csapatában szintén a két bekk volt a legjobb. A csapat többi részében éppúgy voltak kiütköző gyenge pontok, mint a ma­gyar csapatnál, ami azután rányomta bélye­gét az egész együttes teljesítményére. Nem tudott kialakulni folyamatos játék s a csapat egységét a szél is megbontotta. A halósorban Zsaludek volt a legjobb. Fá­bián és Iricsek nem igen vonták magukra a figyelmet, de legalább végig bírták az ira­mot. A csatársorban Brendl emelkedett ki, de legveszélyesebb Vysopal I. volt. A töb­biek — különösen Csero — indiszponáltan küzdöttek. A kapust láttuk már jobban is vé­deni. Hiba történt a bírótestület részéről, hogy a hagyományosan szenvedélyektől túlfűtött mérkőzésre gyengekezű és a szabályokkal tisztában nem lévő bírót delegált, aki ráadá­sul objektív sem tudott lenni. Az elégedetlen tömeg szinte szakadatlanul zúgott ellene. Kezdés után azonnal a Zsupa lendül heves támadásba, ami úgy látszik zavarba hozza a két bekket, mert széllel támogatva talán elő­re nagy magyar fölényt vártak. A csehszlo­vák csatárok egész a kapuvonalig érnek, ott előbb Drab, majd a kapus hibáz és Brendl­­ közelről megszerezheti a Zsupa vezetőgólját. A következő percben Csere és Vysopal II. a kapu torkában állnak, de Ruttkay ezúttal hősiesen ment s a két csatár lábairól szedi le a labdát. A 23-ik percben Vitéz kiszökik, Csarny üldö­zőbe veszi, de megbotlik az előrehúzó Vitéz lábában és elvágódik. A bíró anullálja Vitéz­nek közben berúgott szabályos gólját. Ezután egyre durvább méreteket ölt a játék, a bíró sokat magyarázza érthetetlen ítéleteit, amit pedig az új szabályok szerint nem is szabad­na megtennie. PERCEKIG TARTÓ KÖZELHARC FOLYIK A JÁTÉKOSOK KÖZÖTT a tehetetlen bíró asszisztálása mellett, aki hol egyik, hol a másik verekedő csoporthoz futkároz anélkül, hogy rendet tudna terem­teni. A 35-ik percben Zimmermann beadás­nak szánt labdája Csarny kezét is érinti. A bíró, akinek eddig minden téves ítélete az MLSZ-t sújtotta, most egészen váratlanul 11-est ítél a Zsupa ellen. A kétségtelenül túl­­szigoru büntetőt Drab helyezett lövéssel rúgja a kapu bal sarkába. A kiegyenlítés után rövid időre mégegyszer fellángol a magyar csapat támadó kedve, de az utolsó percek­ben megint a Zsupa szorongat. A 38-ik perc­ben kornert is elér a csehszlovák csapat. Alig folyik tovább a játék két percig, a bíró le­fújja a mérkőzést. Elfelejtett hosszabbítani... Egyik csapat sem érdemelte meg a győzelmet. A játék csak az első félidőben mozgott a megfelelő nívón. A szél — ami károsan be­folyásolta a küzdő feleket — idő előtt kivett a játékosokból mindent. A Zsupa jobb takti­kával dolgozott. Szünet után mindenki össze­omlását várta, ehelyett csaknem végig töb­bet támadott ebben a félidőben, mint a ma­gyar csapat, amely szünetig ellőtte puska­porát és szünet után már az erős széltől tá­mogatva sem tudta a játék iniciativáját ma­gához ragadni. Az I. félidőben a két magyar bekk volt a mezőny legjobbja. Hatalmas munkát végeztek a széllel szem­ben s ekkor az egyetlen gólt balszerencsé­ből kapta az MLSz csapata. Szünet után vá­ratlanul visszaesett a magyar bekkpár s ez arra vezethető vissza, hogy nem bírták to­vább azt a többlet­munkát, ami a két gyen­ Félkerékkel nyerte az 54 km­-es versenyt (Saját tudósítónktól.) A kosicei Svornost*­­ ben Fiink félkerékkel előzte meg riválisait s rendezésében lefolyt kerékpárverseny a leg- 1 ezzel végleg birtokába vette az értékes ván­­jobb versenyzők résztvétele mellett, fej-fej 1 hordijas serleget, utáni küzdelemben dőlt el. A verseny finise­­i EREDMÉNYEK: I. osztály: Flink CsSK 1.37, Tarnóczy SK 1 III. osztály: Kassay KSC 1.48.31 ó., Mezei­ Olympia 1.37.01, Baldovics KSC 1.38 óra. 3 der SK Olympia, Krakovsky CsSK. II. osztály: Majoros CsSK. 1.38.01 ó., Nyi- 1 A rendezésben: Balon, Panad­a, Kopecky goscsik KAC, Szoboth SK Olympia­ I és Zimányi vettek részt. A tartalék­os LAFC szépet szerepelt Zólyomban Luceneci tud. jelenti: ZTE—LAFC 2:1 (0:1.) A LAFC kénytelen volt a sérültek helyén tartalékokkal felállni. A LAFC a következő csapattal vette fel a küzdelmet: Kolonkás, Zadrobilek, Bukovszky (Keleti), Zdechován, Reiniss, Kostyál, Mährer, Kolm, Schönfeld, Tulák Markó. A IS-ik percben Markó beadásából Schön­­fel megszerzi a vezetést. A 25-ik percben Bukovszkyt sú­lyos térdrúgással viszik le a pá­lyáról, helyére Keleti áll be, aki a második félidő 10-ik percében bokacsont-repedéssel válik harcképtelenné. A második félidőben is a LAFC a többet támadó fél. A ZTE-nak a 15-ik percben sike­rül egyenlíteni. A 20-ik percben Kohn gyö­nyörű gólt rúg, de a bíró ofszárd címen nem adja meg. A 35-ik percben sikerült csak a ZTE-nak a győzelmet megszerezni. A LAFC-nál a közvetlen védelem elfogad­ható játékot produkált. A halfsorban egész jó volt az ismét­ játszó Reiniss. A szélsőbalfok is jól mozogtak, a csatársorban egyedül Schönfeld felelt meg. A ZTE-nál a közvetlen védelem, Urbánnal az élen, volt jó. A középkcrOsetben is döntetlenül végződött a válogatottak harca Rimaszombati tudósítónk jelenti: CsAF [ (Zsupa)—MLSz 1:1 (0:0). Zsupa: Horváth, t (Zólyomi TK), Gorecky (Losonci St.), Sucha (Vrútky), Zsolna (St. Lucenec), Marek (Ute­­kác), Fischer (SK B. Bystrica, Stric (Zvo­­leni TK), Vojácek (SK B. Bystrica), Seidl­i (Vrútky), Votruba (St. Lucenec), Kuzlik (Ute­­j­kác). — MLSz: Andrásik (Rimaszombati P.­­ S.), Simon (Rimaszombati ME), Felföldi (Fü­leki TC), Hudec (Füleki TC), Trojka (Rima­­­­szombati ME), Markos (Rimaszombati PS),­­ Járosi (Rimaszombati ME), Fischl (Füleki TC), Szirák (Rimaszombati PS), Bobnik, Galbács (Füleki TC). A 11-ik percben Közép kornert ér el, a 20. percben elért büntetőrúgást Andrásik gyö­nyörű rávetéssel védi. A 25-ik percben a kö­zépkerület újabb kornert ér el. A Zsupa ka­varodásból kornerhez jut. A 45-ik percben újabb korner Középnél, de a bíró rúgás előtt félidőt sípol. A második félidő 20-ik percében a Zsupa kavarodásból megszerzi a vezetőgólt. A 40. percben Galbács csavart labdája váratlanul került a hálóba, Horváth védeni sem pró­bálta a lövést. Fischl, Trojka és Simon nem voltak a szo­kott formában, míg a Zsupa minden embere lelkesebb játékot produkált. Középben And­rásik és Felföldi játszottak jól. Biró: Laka­tos jó volt. Presov diákai fölényesen győztek Nová Vés Presov—Sp. Nová Vés 6:1 (0:1). Biró, F­uchs. A két középiskolai csapat így állt ki: Presov: Sitányi, Rohácsek, Ungár, Dob­y, Suga, Kvasz, Juraskó, Mochnay, Markovics, Podhajecky, Tököly. Sp. N. Vés: Franck, Kuzma, Hovancsik, Zitva, Lahudek, Vizdzek, Smetana, Kmety, Bartsch, Sefcsik Vitkov­­szky (Hradiski). Az első félidőben gyönyörű csatár játékkal gólt ér el a vendégcsapat, a második félidőben azonban 10 emberrel ját­szanak és egymás után kapják a gólokat. A mezőny legjobb embere Mochnay (PTVE) volt egyedül 4 gólt lőtt. 3 TIZENEGYES — 2 GÓL!... SK Sp. Nová Vés—Presovi Slávia 3:1 (1:0.) Biró: Svejda. A két csapat így állt ki: SK Sp. Nová Vés: Teittinger, Ric­navszky, Óvári, Hovancsik, Zitva, Valent, Lakatos, Hovancsik II., Dartcsó, Kmety, Hradiszky. Slávia: Macsák Demkó, Tichy, Strelec, Gro­­bár, Rohácsek, Lukács, Tököly, Vajda, Piv­o­­varnyik Szokács. Hirtelen lefutásból gólt ér el Igló és fölényben is van. A második fél­időben a Slávia 11-est vét, melyet Hlovan­­­­csik értékesít.­ Rá egy percre Igló ellen van 11-es, melyet