Kassai Ujság, 1935. május (97. évfolyam, 101-125. szám)

1935-05-07 / 105. szám

1935. május 7. — 105. Szám zenisek riogatoU ma hm törte... A Slávia és Sparta megugrottak Küzdelem a III. és IV. helyért Prágából jelentik: SK Zsidenice—SK Klad­­no 2:0 (2:0). A brünni mérkőzés 11.000 néző előtt terhot bíráskodásával folyt le a mér­kőzés. A helyi csapat végre kifutotta régen esedékes formáját, különösen Pospichal árult el nagy játékot, ami új szerződtetéséhez ve­zetett. A Zsidenice minden részében jobb volt. Már az első percben Motak vezető gó­­lozik s két perccel befejezés előtt Rub­ot kapu előtt faultolják, a megítélt 11-est ugyanő értékesíti. Szünet után nagy kladnói fölény­ . A 24-ik percben Tichy játékon kívül faultol,­­ amiért kiállítják. VIKTORIA—SK PLZEN 0:0 A pilzeni derbi. Viktoria Vana helyén Nas­­serrel játszott s bár fölényben volt, ered­ményt nem tudott elérni. Biró egy 11-est mellé lőtt. A csapat legjobb része a haltsor, de a csatársor is megfelelt. Az SK legjobb­ja Polacsek kapus volt. A halfsorban Sesem­­sky tűnt ki. Biró: Kratochvill. A NÉMETEKNEK ROSSZ NAPJUK VOLT... Slavia—Teplitzer SK 3:0 (2:0). Igen szép játék mindkét részről. A német csapat a baj­­­­nokcsapatot legjobb tudásának bemutatására is szorította. A csatársor azonban nem bírta­­ végig az iramot s így jött ki a súlyosnak­­ látszó eredmény. Ezzel szemben a Slávia- i csatárok a kapu előtt biztosan álltak a lábai­­­­kon, ám­tőbbek voltak s Zenisek bíró is se­gítette őket. Sobotka és Kopecky góloztak szünetig, mig a teplitzieknél csak Pályi je­lentette veszélyt. Szünet után a hazai csapat fölénybe kerül, de a Slávia védelem kemény diót jelent számára. A 31-ik percben Pályi és Zenisek összecsapnak s utóbbi törött lábbal marad a porondon s ezzel egyidőre kidőlt a legjobb csehszlovák bekk. Érdekes, hogy a baleset a német csapatot deprimálta, úgy­hogy visszaesik és Svoboda, aki eddig keve­set mutatott, még egy gólt rúg. SPARTA—DFC 5:1 (2:0) A Sparta győzelme könnyen született meg s az még nagyobb is lehetett volna. Az I. félidőben néhány remek helyzetet szalasztot­tak el a Sparta hátvédekkel szemben félén­ken játszó DFC-csatárok. A szünet előtt az addig jól játszó bek­kek is elvesztik nyugal­mukat, úgyhogy a csatársor és hallsor támo­gatás nélkül marad. Ulanoff I. öngóljából jut vezetéshez a Sparta, majd Hruska szabadrú­gását továbbítja Braine a kapuba. Szünet után Weingarten egyéni játékkal a kifutó Kle­­novec mellett szépít, de egy fényes Hruska— Nejedly—Braine akcióból a belga újabb gólt lő. A 27-ik percben Dvorak hibázik és Ne­jedly gólja máris a kapuban táncol. Bíró: Cejnar, SK prostejov—Bohemians 3:1 (1:0). A széteső csatársor és Brüll dr. bíró jóvol­tából szabadult meg a Bohemians a súlyo­sabb vereségtől. A prossnitziak óriási fö­lényében a 31-ik percben Hanke szerzi meg a vezetést, azután azonban egész cso­mó biztos helyzetet hagy ki az exsanzi csatár. Szünet után a 7-ik percben Zsebh egyenlít, azután Hanke az üres kapu előtt kapufának lövi a labdát. A durván játszó Bohemians több 11-e­st vét, de a bíró jó­indulatú. Hanke újabb gólja után a 35-ik percben még Me­lka lő gólt. A TABELLA ÁLLÁSA: 1. Slavia 30 pont 68:?* gól 2. Sparta 29 „ 60:21 „ 3. Zidenicc 21 „ 39:26 „ 4. Viktoria 23 „ 34:27 „ 5 Prostejov 21 „ 38:36 „ 6. Kladno 19 „ 40:43 „ 7. Teplitz 17 „ 34:40 „ 8. S. K. Plzen 16 „ 32:37 „ 9. D. F. C. 14 „ 32:42 „ 10. Cechie Kar­m­ 11 » 30:65 „ 11. Bohemians 10 „ 27:49 „ 12. Kolin 10 „ 26:49 „ Belföld! eredmények Can­a: SK Cana—SK Ruskov 3:1 (1:0. Barátságos mérkőzés. Jól bíráskodott Kla­­diva. Legina­ Michal’any: Sparta Michal’any— SK Národ Kosice 4:3 (2:2). SK Národ kezd és az 5-ik percben már vezet, a 7-ik percben újabb gólt lő. Akkor jön csak föl a Spárta és sikerül félidőig kiegyelítenie. Félidő után a Spárta állandó fölényben van, mégis a Národ szerzi meg a vezetést, amelyet Matula egyen­lít és a 36-ik percben a vezetést is megszer­zi. Gólok: Horvát, Bula és Matula 2. A mér­kőzés legjobb embere Dobos volt, aki két biztos góltól mentette meg csapatát. A Spar­ta kapus bizonytalanul védett és két gól az ő hibájából esett. Biró: Vanicsek, Bratislava; Makabea—Bazini SK 5:2. Trnava: Rapid—Sparta Bratislava 4:0. Vranöv: SK—SK Tahanovce 1:5 (1:4). Bajnoki. Gólok: Biazejovsky 3, Tresa 2, ill. Molnár. Biró: Svejda. Kosice. CsSK—KSC 5:3 (4:1). Kis ifjúsági. Gólok: Vorocska 3, Teel, Tkacsik, ill. Tol­­mácsi, Vojtko, Lampel. Biró: Palkovics. Povazan: Muncka—Pov. Zilina S;1 (2:v). Gólok: Ipser 3, Mocsáry, Sithej, Pavlik. Far­kas, öngól, ill. Virgovics. Biró: Gorilovics Vrutky. Sp. Sobota: SK—Pöprádi AC 3:0 (0:0). Poprad: VSK MikuláS—Snaha 3:1 (2:0). Gólok: Elbert, Kurpäs, Grantner. Biró: Pauliny. Szepesolaszi; Bokrok Krompachy—SK 0:0. Bardejov: SK—CsSK Moldova 1:1 (0:0). Biró: Gabányi, Levoca; SK—Pokrok 5:2 (3:2). Ifj. Porubka: VSK Mikulás II.—SK 2:U (1:0). Gólok: Molnár. ° Súlyosan megsérült. A SK Národ­—SK Pivovár (Sörgyár) futballmérkőzésen Rosen­berg István borbélysegédet ismeretlen játé­­­­kos úgy megrúgta, hogy kórházba kellett­­ szállítani. A súlyosan sérült játékos baját a­­ vizsgálat még nem tudta megállapítani. A utolsó akadály előtt megtorpant Jahs a Hiffing csehszlovák hond­ó Páriából jelentik. A várva-várt világbaj­noki döntő 16.000 néző előtt folyt le a téli sportpalotában. Mindkét bokszoló jó kondí­cióban lépett a ringbe, hogy 15 menetből álló harcát megvívja Európa középsúlyú bajnok­ságáért. A francia Thill nemcsak Európa­­bajnok, de 1932 óta világbajnoka is a súly­csoportnak, a csehszlovák Jaksot előző meg­lepő győzelmei kvalifikálták a döntőre. A mérkőzésen végig Thill volt fölényben, Jaks a közelharcot kereste s ez volt végzete, mert nem tartozott ez a harcmodor stílusá­hoz. A francia nyugalmával szemben a cseh­szlovák bajnok idegesen küzdött, ennek da­cára derekasan állt ellen a francia csapásai­nak. Csak a 14. menetben kapott egy olyan erős horgot, hogy földre zuhant. A teljesen gyoggyá tett bokszoló menedzsere ezzel fel­adta a reménytelen küzdelmet. Gabrovitz Csehszlovákia vegyespáros bajnoka Prágából jelentik. A csehszlovák tennisz­­bajnokság döntőinek eredményei a követ­kezők: Férfi: Menzel—Palpieri 6:2, 6:1, 6:1. Az olasz inferi­oris ellenfél volt s hetedszer kapott ki a nagy formában levő Menzeltől. Menzel, Hecht—Malecsek, Artens 4:6, 7:5, 6:2, 7:5. N­ő 1: Hein Müller—Fischer 6:0, 6:2. Sobotka, Graus—Lőw, Müller 6:3, 10:8. Vegyespáros: Walter, Gabrovitz—Graus, Kubuljevics 7:5, 3:6, 6:2. A favorizált páros veresége. A győzelem főrészese Gabrovitz magyar bajnok volt. 1 A keleti divízióban a munkácsiak elkerültek az utolsó helyről (Saját tudósítónktól.) A divízió-küzdelem kezdete óta „őrzött“ utolsó helyről került el a kopicei CsSK ellen elért meglepő győzel­mével az MSE s ezzel a kiesés veszélyébe sodorták az ungvári CsSK-t. A Rusj már baj­noknak tekinthető, ha csak helyet nem ad­nak a KAC óvásának. 7. CsSK Uzhorod 7 pont 15:25 gól Az MLSz-bajnokságban a KSC került az élre és divízióba jutásának reménye meg­növekedett, mert a harmadik favorit, a Rozsnyói SC saját pályáján szenvedett 1:0 arányú szenzációs vereséget a Presovi Tö­rekvéstől. A tabella állása a A tabella állása az utolsó forduló előtt: 1. Rusj 2. AC Sp. N Vés 3. KAC 4. CsSK Kosice 5. BFTC 6. MSE 18 pont 37:20 gól 15 pont 22:14 gól 13 pont 29:24 gól 10 pont 21:25 gól 8 pont 21:25 gól 7 pont 15:25 gól 1. KSC 2. K. Törekvés 3. Rozsnyói SC 3. Pr. Törekvés 5. PTVE 6. Barakk­ SC következő: 10 pont 9:6 gól 8 pont 12:6 gól 5 pont 14:10 gól 6 pont 8:8 gól 5 pont 8:11 gól 2 pont 8:12 gól A favorit rimasz csak döntetlent értek el Saját tudósítónk jelenti: TMSC—RPS 1:1 (1:1). A Rimaszombati PS saját pályáján fo­gadta a Tamásfalvi MSC-t. A csapatok Táry bíró sípjelére a következő összetételben ál­lottak fel: TMSC: Oláh, Jankovics, Solymosi, Ocel III, Ternák II, Longauer, Ocel I, Tomák I, Stanga, Kresnye, Földi. RPS: Andrásik, Pohoczky, Kovács, Matt­­ratei, Katz, Seres, Kohn, Áron, Ofcsárik, Ko­vács, Szabó. A 6. percben Földi megszerzi Tamásfalvá­nak a vezetőgólt. A RPS a 17. oben­korner­­ből Kovács fejese révén egyenlít. A játék további folyamán a tartalékolt RPS, — Szi­­rák és Markos nem játszottak — nem bírt erőt venni a lelkesen játszó tamásfalviakon. A második félidőben Pohoczky hiába ment centerhalfba, nem tudott a RPS sorsán vál­toztatni. A RPS bombáját Oláh dicséretet érdemlőn szedte le, de Andrásik is résen volt. Mindkét csapatban csak a kapusok pro­dukáltak elfogadható játékot. Komárom már a 6-ik, a ligeti az utolsó előtti helyre zuhant Bratislavából jelentik: KFC—Vas 5:1 (1:0). 1 Az őszi fordulót utolsó helyen végzett ko­­­­máromiak pompás csatár- és halfsorával be­ a lépték ellenfelüket. A gólokat: Enoch, Simon, s Pappenschneller, Strobl, Vitalos, ill. Túrna lőtték. Piest’ang FK—TrenCinl TS 2:1 (1:0). Az utolsó helyen állott pöstyéniek meglepő győ­zelme. A trencséniek jó csatárai a közelhar­­­coktól féltek, szünet után a 33-ik percben Feketét kiállította Veres bíró, mert Kutinát úgy lerúgta, hogy le kellett vinni a pályáról. A 40-ik percben Buchhalter vezető gólozik, de szünet­­ után a 15-ik percben Mlcochi egyenlít. A győztes gól a 42-ik percben esik. AC Nitra— FC Vrutky 3:2 (2:0). Szeren­csés győzelem! A 15-ik percben Pechacsek fejesgóljával vezetnek a nyitraiak, a 40-ik percben Stastny lő gólt. A II. félidő 40-ik percében Pechacsek újabb gólt lő. A finis 4. és 43-ik percében Skovira és Hochleitner szépít. Kornerarány 8:2. Füleki TC—Ligeti 1:0 (0:0). A fülekiek ér­tékes győzelme Bratislavában. A Ligeti a végén visszaesik, de a kitűnő védelem ellen az FTC-nek csak egyszer sikerül a góllövés: befejezés előtt 6 perccel Juracsek rúgja a győztes gólt. Bíró: dr. Taxa. SK Bratislava—Zvoleni JK 2:0 (1:6). Csak a védelem s különösen Horváth kapus men­tette meg a nagyobb vereségtől a zólyomia­kat. A gólokat: Bulla és Kostka adták. A nyugati divizió állása: SK Bratislava 31 (65:21), Fülek 20 (34:25), Vas 17 (29:35), Trencini 16 (31:29), Vrutky 16 (48:51), Ko­ 3­márom 15 (28:39), Pöstyéni 14 (28:36), Nitra * 14 (34:44), Ligeti 13 (27:37), Zvolen 13 (26:38) ■ B Turisták, sportolók és gyaloglóknak nélkülözhetetlen a Dr. Schwartz-féle P­EDiLAX lábápolókrém és izzadás elleni szer­­ használata. Gyártja: Kozmet. laboratórium. Kosice, Mlynská 6. KÖZGAZDASÁG UiaK»b 4a3 usiali ® a munitanéSIsü­liség produktiv segélyezésére Prágából jelentik. A népjóléti miniszté­rium a produktiv munkanélküli segélyezés céljaira további 4,3 millió koronát utalt ki. A népjóléti minisztérium eddig 48 millió koro­nát utalt ki és ezáltal lehetővé tette, hogy 350 millió koronáért szükségmunkákat­­ végre. Körülbelül 147 ezer munkanéküli ré­szére teremtett ilymódon munkaalkalma . Elpusztult a májusi I ^agerban a hires kecskeméti gyüm­ölc szerintt 3 Kecskemétről jelentik: A szokatlan hideg május igen nagy károkat okozott Kecskemét környékén a hires gyümölcsösökben. Szak­emberek véleménye szerint a baracktermés ez idén igen kicsi lesz. Legalább 400 vagon­nal kevesebb barackra lehet számítani, mint tavaly. A meggytermés is csökkenni fog 50 vagonnal. Felbecsülhetetlen károkat szenved­tek a szőlők. Igen sok tőke lefagyott és ezek nemcsak ez idén maradnak meddők, hanem jövőre sem hozhatnak termést. I Hermáéi ® tömeges fellépése Keletszlovenszkön (TZV) Az utóbbi napokban Keletszloven­­szkón, Cergev, Malá Torona, Trebisov kör­­nyékén nagyon sok feketés, gyapjas, kb. 3,5 cm. hosszú hernyó jelent meg a réteken, le­gelőkön, árkokban és a gabona között is. E hernyók, melyek lerágják a fűféléket és az őszi gabonaféléket is a mezőkön, a gyapjas szövőpillérek hernyói, amely elég gyakran nagy tömegekben jelenik meg Szlovenszkó, Morava és Magyarország melegebb vidé­kein. Ezek a hernyók a mai év őszétől van­nak itt. Télen át a földben rejtőzködtek, ahonnan a tavasszal kibújtak, hogy befejezzék fejlődésüket. Néhány nap múlva kezdenek begubózni feketésszürke, fekete foltos bábokban a füvek alsó szárai között és eltűnnek. A gyapjas szövőpille hernyói tavasszal elég nagy károkat okoznak. De könnyen irthatjuk őket a szántóföldek több irányban nehéz, éles boronákkal végzett boronálásával és fő­képpen háromrészes, tányéros hengerrel vég­zett hengerezésével. A boronák helyett hasz­nálható a borongáshoz a tüskés gallyakból készült ruganyos fonat is, mely a kövekkel vagy homokzsákokkal való előzetes megter­helés után jól csúszik a földön (tövisboroná­­lás). A boronálás és hengerezés eredményes az összes sík területeken. Azért előre el kell egyengetni minden dombocskát és vakond­túrást. A gyapjas szövőpille hernyói a be­­vittek magukkal a megfúrt páncélszekrény­­tömegekbe verődnek össze. Ilyenkor jól le­het irtani őket szalmával való égetés által. Néhol elegendő ehhez a régi, száraz fű fel­­gyújtása is. A hernyóknak permetezéssel való irtása jóformán egyáltalában nem jön figye­lembe. A permetezéshez ugyanis mérges, főképpen arzénos oldatokat kellene hasz­nálni. A permetezett növényzet azonban nem lenne szabad legeltetni addig, amíg az eső alaposan le nem mosná, mivel az állato­kat a mérgezés veszélye fenyegetné. A gyapjas szövőpille hernyói valószínűleg fellépnek az egész zempléni síkságon, ahol kedvező feltételek vannak fejlődésükre. Fel­lépésükről szóló minden jelentést a fotopato­­lógiai intézetnek kell küldeni (Kosice, Letná ul. c. 1). Zürichi zárlat. (Távirati jelentés.) Páris 20.38, London 15.01, Newyork 3093/4, Brüs­­­szel 52.30, Milánó 25.47Vc, Madrid 42.22%, Amszterdam 208.87 Vb, Berlin 124.35, Bécs 57.85, Szófia —, Prága 12.91, Varsó 58.32%, Belgrád 7.02, Budapest —, Bukarest 3­ 05. 3000 munkás dolgozik a Vág szabályozá­sánál. Zilináról jelentik: A Vág-völgyében folyamatba tett vízszabályozási munkálatok­nál 3000 munkást foglalkoztatnak. További közmunkák révén remény van arra, hogy a munkanélküliek száma a Vág-völgyében 50 százalékkal csökkenni fog.