Kassai Ujság, 1936. május (98. évfolyam, 102-126. szám)

1936-05-19 / 116. szám

Olaszország—Ausztria 2:2 —Németország—M­agyarország 5 :0 Újabb pántokat raboltak az állam­liga sereghajtói A Bratislava kikapott az utolsóelőttitől Prágából jelentik. A csehszlovák államliga fini­sében az utolsóelőtti forduló megint ádáz küzdel­meket hozott. A kieső zóna csapatainak kétségbe­ejtő küzdelmét ezúttal nem kísérte olyan siker, mint az előbbi fordulóban, de Teplitz és Kol­n-nak így is sikerült javítani helyzetén s előbbi talán a kiesést is elkerüli. SPARTA—SK KLADNO 2:1 (1:0). Egyenlő ellenfelek küzdelme. A 39-ik percben Fa­cinek berúgja a vezetőgólt. Szünet után a 9-ik percben Kusala kiüti Kalocsay lövését, de a résen álló Zajicek rendeltetési helyére juttatja a bőrt. A 43-ik percben Kloc, Burger hibájából szépít, de egy 11-est nem bírt értékesíteni a Kladno. Biró: Veres. AFK Kolina Mór. Slavia 0:0. Igazságos ered­mény. A csatárok több gólhelyzetet kihagytak. 3500. néző. Bíró : Plützner. SK Plzen—SK Prostejov 1:1 (1:1). Itt is leadott 1 pontot a favorit! A 9-ik percben Janda meg­szerzi a pilzeniek vezetését, de öt perc múlva Culik belövi a vendégek kiegyenlítőjét. 5000 néző előtt Dörfler bíráskodott. TEPLITZER FK—SK BRATISLAVA 3:1 (2:0). A helyi csapat az utolsó 20 percig támadott. A 30-ik percben Kugler kapulécre lő, a visszapattanó bőrt Blaskó hálóba lövi s egy perc múlva újabb gólt fejel. Szünet után Putz háromra emel és a 16-ik percben Masarovic szépít. Humpolik bírás­kodott 2000 néző előtt. SK Nachod—Viktoria 5:1 (1:0). Favoritverés, mellyel a pilzeniek végleg elestek a Mitropa Kupa szerepléstől! A helyi csapat a 32-ik percben szerzi meg a vezetést Kuchta lövéséből. Szünet után Toman éles lövésébe Mudra belelép, de a labda öngólként zuhan a hálóba. A 31. és 35-ik percek­ben Toman, a 39-ikben Kuchta lő gólt. Csak az utolsó percben szépít Hokr. 1000 néző. Biró: Sura. SK 2IDENICE—DSV SAAZ 7:1 (3:1). A brü­nni mérkőzés 6-ik percében John szerzi meg a vezetést, de a 20-ik percben Prusa egyen­lít és 10 perc múlva Tronicek öngóljával vezetés­hez is jut a helyi csapat. A többi gólt Prusa 3, Hess és Sterc lőtték. 7000 néző. Bíró: dr. Brüll. A bajnokság, amint a tabellából kitűnik, csak az utolsó fordulóban fog eldőlni. EZ A HELYZET: 1. Sparta 2. Slavia 3. Prostejov 4. Plzen 5. Zidenice 6. Nachod 7. Viktoria 8. Bratislava 9. Kladno 10. Mór. Slavia 11. Teplitzer FK 12. DFC 13. Kolin 14. Saaz 39 pont 90:22 gól. 37 pont 83:28 gól. 32 pont 62:39 gól. 30 pont 80:43 gól. 30 pont 63:42 gól. 25 pont 60:64 gól. 24 pont 52:52 gól. 21 pont 46:61 gól. 19 pont 53:76 gól. 19 pont 41:60 gól. 18 pont 49:64 gól. 15 pont 26:53 gól. 16 pont 43:80 gól. 14 pont 42:87 gól. — —— i ■­i ——■ A Rusi bebiztosította bajnokságát, a munkácsiak jó helyezésüket Fölényes magyar h .Ungvári tudósítósítónk jelenti: MSE— BFTC 2:1 (1:0). Biró Svejda. MSE: Speich­­ner, Tomkó, Popovics, Zdiársky, Strausz Lebeda, Petrovay, Taucz, Hajlik I., Zimmer­mann, Tóth. BFTC: Schönfeld, Páncél, Je­­ney, Pálffy, Kalocsay, Kroó, Ortutay, Er­bach II., Décsey, Erbach III., Várady. A 17-ik percben Páncél összefut Tóth mun­kácsi balszélsővel, aki megsérül és végig csak statisztál. A játék első részében ugyancsak megsérül Strausz az MSE középfedezete is. A 34-ik percben a tisztán álló Hajlikot kéz­zel tartják fel, amiért tizenegyest ítél a játékvezető, Tomka helyezi biztosan a sa­rokba. Szünet után az ötödik percben Ortutay jobbszélső szélről küldött éles lövése a mun­kácsi kapus hasa alatt jut a hálóba. A győztes gól csak az utolsó előtti percben születik meg Petrovay lövéséből. A győztes együttesben Tomkó, Hajlik és Zdiárszkyi, a veszteseknél Schünfeld, Pán­cél, Jeney és Kalocsay II. tűnt ki. UAC—LEMSC 5:0 (1:0). Biró, Nagy. UAC: Miczák, Vajtkó, Grohmann, Hriczó, Himley, Böhm II., Varjassy, Sándor, Kovács, Nagybarcsi, Zádor. — UKMSC: Prokop, Kurucz, Rajkó, Forint, Dzsobák, Vá­­lyi, Bölcsházy, Ormos, Nagy, Storchmann, Pereszolyák. A Pinczer hiánya miatt felforgatott UAC nehezen kap lábra. Szabadrúgásból Böhm ll. góloz a 10-ik percben. Szünet után a második percben Kovács kapufát lő, majd ugyanő gólt szerez Varjassy átadásából a 6-ik percben. A tizedik precben Sándor szép fejessel juttatja a hálóba a har­madik gólt. Sarokrúgások után Böhm II. lövése Rajkó hátvéd lábáról pattan a hálóba. A 38-ik percben Varjassy megfut és egyéni játékkal szerzi meg szép lövéssel az utolsó dugót. A sarokrúgások aránya 10:2. A kéksárgák fölényesen győztek az ellen a csapat ellen, amely ősszel a gyengeségi pe­riódusban volt UAC-tól pontot vett el. A közvetlen védelem és Himley középfedezet, valamint Kovács középcsatár és Varjassy volt nagyon jó, utóbbi beigazolta, hogy jobb­szélen van az igazi helye. A kis Zádor a bal­szélen ezúttal nem volt szerencsés. A veszte­seknél Kurucz, Forint és Vályi emelked­­tek ki UMTE—VSC 4:0 (3:0). Bíró: Löwy. UMTE: Bermann, Czapp, Balogh, Goffa, Medek, Végh, Druga, Kovácsik, Kellemes, Vojtáss, Garbóczy. USC: Bandura, Tirkánics, Krón, Berkov­­szky, Geczkó, Szilágyi II., Patai, Polák, Szi­lágyi I., Szitár, Lénárt. A formájában visszaesett USC-nek nem volt győzelmi esélye a pirosfeketék ellen, akik Kovácsik révén már a 4. percben meg­szerezték a vezetést. Szünet után az UMTE további három góllal biztosította be győzel­mét Goffa, Garbóczy és Druga által. Kiemelkedtek Balogh, Végh és Goffa, ille­tőleg Szilágyi II. és Patai. SK RUSJ—CSSK UZHOROD 4:2 (2:0). Biró: Cernahovsky. Rusj: Boksay, Tóth, Radik, Bendán, Ku­ruc, Ivancsó, Kovács, Kolzár, Spevár, Krizs, Krajnyák. CsSK: Kopecky, Sichtár, Ruszinkó, Kafu­­nek, Grigora, Varovic, Lipert, Skladal, Gersi, Pospisil, Pipka. Váltakozó támadásokkal indul a játék, a 14. percben Kafunek faultja miatt ítélt bün­tetőből Kobzár révén megszerzi a vezetőgólt a Rusj. A következő percben Krizs passzá­­ból Kobzár kapásból teszi a labdát a hálóba. Szünet után az 5. percben Spevár a har­madik gólt fejeli. A 31. percben Kobzár ismét eredményes, amit most már nagy CsSK-fölény követ a 35. percben Skladál váratlan lövéséből, majd a 44. percben Lipert szem­füles góljával. A győztes csapatban csak Kovács, Kolzár és Bendán játszották ki formájukat, a többiek, külnö­­sen Tóth és Ivancsó, mélyen alatta játszot­tak. A jó Boksay mindkét gólt védhette volna. A CsSK csapata feljavult, kombinációs szép játékkal lepte meg híveit. Egyénileg Skladál, Pospisil, Kafunek és Sichtár játéka emelke­dett ki. —ll i hogy áll 101 a magyar válogatott a Zsupa ellen? (Saját tudósítónktól). A hagyományos MLSz—Zsupa helyi válogatott mérkőzésre a vasárnapi mérkőzésen mutatott formák alap­ján Heideckker Zoltán szöv. kapitány a kö­vetkező csapatot állította össze: Szacsuri (KAC), Drab (Törekvés), Kor­schek­ (KSC), Bellus (P. Törekvés), Bihari (PTVE), Lebenski, Drottár, Fazekas, Vitéz (KAC), Kruppa (KSC), Jurenkó (KAC). Tar­talékok: Wnenk (KSC), Klein (KAC), Lang­­hoffer (KSC), Pásztor, Csorba (KAC), Bar­baras (Törekvés). m­etc és esne értékes győzelme (Saját tudósítónktól.) Az LTC és I. CsLTK kö­zött lejátszott klubközi tenniszmérkőzést az LTC csapata 16:3 pontarányban nyerte meg. Részletes eredmények: (az elöl lévő játékosok az LTC tagjai) Stanek—­Mátyás 0:6, 3:6; Treza­—Roland 6:3, 7:5; Czink—Bartos 3:6, 6:1, 8:6: Szopkó—Tucek 6:2, 6:2: Venetianer—dr. Bruha 6:4, 7:5; dr. 2ák— Chromy 3:6, 6:0, 3:6: dr. Kertész—Holan 6:4, 6:4: dr. Burger—Gross D. 6:4, 6:3: Stolina—Gross J. 6:3, 6:4; ing. Sovák—Kertész 6:2, 12:10: Pikter Julista­—Palatová 6:8, 6:4, 6:2: Brinsky Manci— Szmrecsányiová 6:3, 7:9, 10:8; Friedmann Bözsi— dr. Vrchovinová 4:6, 9:7, 6:2; Weisz Vali—Sla­­viková 6:3, 6:2; Czink, Szopkó—Mátyás, Bartos 7:5, 6:2; Stanek, Treza—Roland, Tucek 6:3, 6:2; dr. Kertész, dr. 2ák—­Chromy, Holan 6:3, 5:7, 3:6; ing. Sovák, Stolina—Gross, Gross 6:3, 4:6, 6:2, Treza, Brinsky Manci—Bartos, Forstová 6:2, 4:2, az eső miatt félbeszakítva. A megsemmisítő győzelem dr. Burger csapat­­kapitány reorganizációs munkájának teljes sikerét jelenti. CsSK—Iglói AC 6:3, Iglón lejátszott első ten­­uisz bajnoki mérkőzés. — Részletes eredmény: Női egyes: Kuthanová—Glücksmann 6:2, 6:3; Granovsky—Fehér dr.-né 3:6, 8:6, 1:6. Férfi egyes: Hricz—Kohlena 2:6, 2:6; Konecny —Placek 10:8, 5:7, 3:6; dr. Frits—ing, Holly 6:3, 6:4, Pe§—Leiner 4:6, 6:2, 7:5. Vegyes páros: Kuthanová, Konecny—Glücks­mann, Kohlena 6:0, 9:11, 6:1; dr. Frits, Hriczl­ing, Holly, Rohlena 8:6, 6:3; Macher, Konecny— Placek, Ferencz 6:2, 6:3. A nyugati divízióban a Vas féltucatnyi több gólt rúgott Bratislavából Jelentik: Vas—FC Vrutky 7:1 (4:0). A kieső zónában levő Vas szenzációs győ­zelme­ A gólarány kissé túlzott: a vendégcsapat­ban a góllövő Hochleutner emelkedett ki. A gólo­kat: Sidó, Volousek, Janota (2—2) adták. Ruttka egy öngólt vétett. Trencséni TS—Pöstyéni FK 4:2 (2:1). A tren­cséni mérkőzésen a helyi csapat rehabilitálta ma­gát a zsolnai 2:7-ért. Gólok: Botka 2, Rohács, Tu­­rek, ill. Summer, Miroch. Biró, aJkob. ZÓLYOMI TK-SK 21LINA 2:1 (1:1). Biró: Novák. A zólyomi mérkőzés 1500 néző előtt a helyiek megérdemelt győzelmével végződött. A győztes csapat minden részében, főleg csatársorá­ban, — melyet Besina igen jól dirigált — jobb volt. A zsolnai együttes legjobb része a védelem volt. Gólok: Kárpáthy és öngól, Besina, ill. Ry­­savy. Az előmérkőzésen a színészek 2:1 (2:1) arányban győztek a ZTK oldboy ellen. Gólok: Borodács, Guttmann, ill. Makoni. Jó volt Belina. Komáromi FC—Füleki TC 2:2 (1:1). A már baj­noknak tekinthető Fülek kénytelen volt 1 pontot leadni a tavaszi forduló legjobb csapatának. A gólokat: Mihók, Obak, ill. Mahler és Csivre lőtték. Ligeti—ÉSE 2:1. A kieső Ligeti éppen ezt a mérkőzést mondta le s így az csak mint barátsá­gos került eldöntésre. A meglepő győzelemmel végződő érsekujvári meccs góljait Callmayer, Crissler, ill. Mihalovics adták. Három mérkőzést kivéve a nyugati divízió mér­kőzései is befejezést nyertek. A TABELLA: 1. Fülek 2. KSE 3. Zsolna 4. Pöstyén 5. Komárom 6. Trencsén 7. Zólyom 8. Ruttka 9. Vas 10. Ligeti 28 pont 43:is gól. 21 pont 40:24 gól. 21 pont 43:33 gól. 19 pont 55:43 gól. 19 pont 31:29 gól. 19 pont 31:31 gól. 16 pont 25:29 gól. 14 pont 41:42 gól. 11 pont 30:53 gól. 6 pont 17:53 gól. 3 pompás rekordot állítottak föl a túrázó magyar úszók Barcelonából jelentik. Az olasz-spanyol túra második spanyolországi versenyén az eddigi remek eredményeket is túlszárnyaló, pompás rekorderedményeket értek el a nagy­szerű magyar úszó. A rekord-széria a Csik— Legyei—Gróf triumvirátus nevéhez fűződik. Magyarország—Katalánia 6:1. A magyar vizipolócsapatot nagyon nyomta a spanyol bíró, aki Németet is kiállította. Az úszóverseny eredményei: FOO m. hát: Bonakoza 1.17.4, Hazay (m) 1.18.1 p. 200 m. hát: Lengyel 2.39.5 Rekord! Marti­nez 2.41.4 p. Spanyol rekord! 100 m.: Csik 57.8 mp., Sabata 1.02.2 p. Spanyol rekord! 400 m.: Gróf 4.55.3 p. Rekord! Zarula 5.44.2 p. 100 in. mell: Csik 1.11.8 p. Rekord! Meze? 1.19 p. ____ Iflfütyü­lték az olaszok az osztrákokat, mert sobbak voltak Rómából jelentik: Olaszország—Ausztria 2:2 (0:1). A mérkőzés osztrák támadással indul és Hertzka Pál magyar futballbírónak nyomban a vezetéskor erélyesen kellett közbelépnie a túl eré­­lyes játék miatt. A 25-ik percben Meazza és Schmauss összefejel, a két játékos 3 percre kiáll. A 28-ik percben Sindelar kiugrasztja Jerusalemet, aki a bal kapufának­ lövi a labdát, amely onnan gólba megy (1:0). A második félidő 18-ik percében Demaria fejes­góllal egyenlít, majd a 32-ik percben Vieril meg­szökik a labdával. Az egyik határbíró lesállást int, de Hertzka bíró, aki a játékos közelében állt, nem látott szabálytalanságot. Vieril gólt lő. (2:1). Két perccel ezután Pasinati a balszélső Calaussi cen­­terezéséből beállítja a végeredményt. A 30.000 nézőnek nem igen tetszett, hogy az osztrák csapat jobb, melyet ezért többször kifü­tyült. De kijutott a füttykoncertből a bírónak is, amikor Viertl gólját, — melynél a labda előzőleg állítólag autra jutott — megítélte. ISC—RAC Rimaszombat 3:2 (3:1) Tornaljáról jelentik: Bajnoki mérkőzés 300 néző előtt és Benkó (Fülek), bíráskodása mellett. A tartalékos TSC már az első percben kornert ér el s az ötödik percben Varga révén a vezetést is megszerzi. A hetedik percben a vendégcsapat egyenlít. Utána változatos, szép játék folyik, míg a 27-ik percben a bíró egy kapu előtti kavarodás­nál vitás gólt itél. A gól megadása a vendégcsapat kedvét veszi. TSC támadásokkal folyik a játék s a 38-ik percben Sápy egyéni akcióból 3:1-re nö­veli az eredményt. A második félidő 5-ik percében a vendégcsapat 11-essel szépít az eredményen. Csörnök a TSC balhallja a mérkőzés elején megsérül s a mérkő­zés végéig a balszélen statisztál. Előmérkőzésen a TSC b­­ csapata a Gömöri SK ellen 7:0 (4:0) győzött.­­ A Törekvés SE hétfőn este 8 órakor vezető­ségi ülést tart az Astoria kávéház különtermében. ° Igló: Napred—Roterbach 5:0 (3:0). Sorsdöntő bajnoki, mellyel a Napred az első helyre került. Janik páratlan bíró volt. sporthírek Kispest—III. Ker. 2:0 (1:0). Gólok: Se­rényi, Szabó (11-ből). Bécsi futball: FC Wien—Floridsdorf 3:3 (2:1). Gólok: Borb­oly 2, öngól, ill. Dos­tál, Wolf, Leinweber. Favoritner—WAC 1:0 (1:0). A WAC-nál a védelem csődöt mon­dott, míg a győztes csapatban Zopp csatár remekelt. A mérkőzés gólját már az első percben berúgta Gspan. Wacker—Sport­klub 1:1 (1:1). Chloupek­hali és Kral jobb­szélső tűntek ki. Gólok: Walzhofer, illetve Thalinger. Rapid—Admira 3:2 (2:0). Barát­ságos mérkőzés, mely a II. félidő 7P.k percében a zápor miatt félbeszakadt. Jest­­rab, Binder, Auredincsek, ill. Hummenber­­ger váltak ki. Gólok: Kaburek, Binder, ön­gól, ill. Hummenberger és öngól. A bajnok­ság állása: Admira 36, Vienna 29, Rapid 26, FC 24, Ausztria 19, Sportklub 19, Wacker 19, Fav. 17, Libertas 15, FAC 12, WAC 12, Hakoah 12 pont. Uj világrekord! Az amszterdami úszó­versenyen Wagner k. a. a 440 yardos úszásban 5.22-re javította Mastenbroeck 5.29 perces rekordját. 200 m. mell.: Meier 2.46 p. 200 m. hát.: Schaffer 2.37.8 p. Hol­land rekordok­ — Kopenhágában Brinström 1.17.9 percre javította a 100 m.-es hölgy­úszás dán rekordját. A Liverpool súlyos vereséget szenvedett Belgrádban! A Prágában szép győzelmet elért angol ligacsapat a Gradjanskitól, me­lyet a pártos jugoszláv bíró segített a nagy győzelemhez, 2:1 állásnál nem ismerte el az angolok szabályos kiegyenlítő gólját sem.