Kassai Ujság, 1937. március (99. évfolyam, 50-74. szám)

1937-03-09 / 56. szám

< K 4~ DSK feschen—SK Zilina 4:3 — Ligeti—Admira 2:0 Sonja Henie utóda, Colledge angol versenyzőnő nyerte meg a műkorcsolyázó világbajnokságot. Merénylet Palmieri ellen! Menteméből jelentik: Kínos esemény zavarta meg a nemzetközi tenniszversenyt. Amikor Pal­­mieri, az olaszok ismert nemzetközi játékosa el­hagyta szállóját, ismeretlen egyén merényletet kísérelt meg ellene. A sikertelen merénylet után a merénylő elmenekült. Azt hiszik politikai bos­­­szúról van szó. Kórházba szállították Grogg angol pehelysúlyú boxbajnokot a ringből. Liverpoolban Ginger Foran elleni meccsén a 7-ik menetben kölcsönös rövid ütéssorozat után Foran egy balhorgától Grogg váratlanul összesett, úgy­hogy eszméletlen állapotban szállították a kór­házba. A súlyosan megsérült angol boxolónak világbajnoki mérkőzése az­ amerikai Tarron ellen ezzel kérdésessé vált. Hamis vagy nem hamis?... Prágából jelentik: Különös játék folyik az omi­nózus Holzer-ü­gyben. Mint ismeretes, a játékost állítólag ‘ Szabálytalanul szerepeltette az Érsek­­újvári SE, melyet ezért kizártak a divízióból. A klub felebbezésére azután megváltoztatták ezt a határozatot, úgyhogy az ÉSE, ha elkésve is, mégis startolhatott a divízióban. Hogy ott van a helye, azt nagyszerű szereplésével tökéletesen igazolta. Egyre-másra fogta be ellenfeleit és végül is az élcsoportban fejezte be az őszi fordulót. Beigazo­lódott ugyanis, hogy Holzer nem lehet magyar állampolgár, mert Csehszlovákiában katonai szol­gálatot teljesített, megdült tehát az óvások leg­­főbb argumentuma, hogy Holzert hamis állam­­polgársággal igazolták az ÉSE-hez. Sőt a játékost azóta a pilseni Viktoria is mint csehszlovákiai játékost igazolta. És mindezek dacára — a CsAF hivatalos lapja szerint — az érsekujvári klubot most 4 hónapra felfüggesztették és külön 1500 korona pénzbünte­téssel sújtották ebben az ügyben. Mi lesz ebből?... AZ ÉSE ismét óvott... A tengeri kígyó női az érsekujváriak az előző fórumot élesen dezavuáló döntés ellen újból óvás­sal éltek. Ezzel a felebbezéssel március 20-án foglalkozik az igazgató­tanács, úgyhogy miután valószínű, hogy a döntés mindjárt az első ülésen aligha születik meg, az ÉSE felfüggesztése követ­keztében, első mérkőzéseinek pontjait ellenfelei javára írják. Érdekes, hogy első három ellenfele magyar csapat: a LAFC, Füleki TC és a brati­­slavai Vas. Ugy látszik a nyugati divízió ezúttal a zöld asztalnál fog eldőlni... ° Felépült a HAC nagy tribünje. A Homonnai Athletikai Club még az elmúlt évben kezdett hozzá a tribünépítési munkálatokhoz, melyek most teljesen befejeződtek. Az új tribün építési költ­ségei túlhaladták a 15.000 fő-t és 250 személy befogadására alkalmas. Megvalósulása néhány lelkes sportbarát érdeme, akik közül főleg Toron­­szky Elek pápai kamarást, a HAC diszelnökét, Durcsinszky Kálmán városi főjegyzőt a klub el­nökét és Atlasz Lajos gyógyszerészt a klub nép­szerű és agilis ügyevezető alelnökét kell kiemel­nünk. A HAC az elmúlt esztendőben ünnepelte fennállásának 25 éves évfordulóját. A MLSz­ északi kerületi ifjúsági bizottsága már­cius 16-án este 7 órai kezdettel az Astoria-kávé­­ház souterrainban tartja közgyűlését Indítványok a közgyűlés előtt legkésőbb 3 nappal az előadó címére (Kovács­ utca 73 szám) küldhetők be. ° PODK. RLS1 HÍREK: Pelenka a Várpalánkai Spartacus jóképességű csatára és Kellemes az UMTE válogatott középcsatára átléptek az UAC- ba. A kerületi bajnokjelölt kéksárgáknak 116 iga­zolt labdarugójuk van. — Az MLSz. kerület nagy­­szőllősi alkerületében a tavaszi fordulóban már­cius 21-én: TSE—BFTC II. NSE—Huszti SE. Április 4-én: NSE—BMSE, HSE—Tiszaújlaki SE. Április 11-én: BMSE—BFTC II., TSE—NSE. — Április 18-án: BMSE—Tiszaujlaki SE, BFTC IL— Huszti SE. Április 25-én: BMSE—Huszti SE, BFTC IL—Nagyszőllősi SE.­­ A Szlatinai Bányászok Torna Egyesülete köz­gyűlésén megválasztották az uj tisztikart. Tisz­teletbeli elnök: id. Traxler István ügyv. elnök: Abkorovits János, I. alelnök: Mókán János, II. al­­elnök: Fehér Gábor, titkár: Tamás János, intéző: Berszán Imre, pénztáros: Erdei Sándor, ellenőr: Traxler Mihály, Soós István, jegyző: Soós Nor­bert. Választmányi tagok: Stark Ernő, Schroff Albert, Taraczközi László, Takár János II., Hajdú István, Kőrözsi György, Holczberger Ferenc, Fig­­ler Lajos, Erdő István. Braille nélkül nem megy... Kikapott a Spárta és a favorit Bratislava Prágából jelentik: Az államliga második tavaszi fordulójában újabb kudarc érte a Spárta bajnokcsapatát Hiába: Braine hiányát nem tudja kiheverni a csapat amely félelme­tesen vesztett játékerejéből s ezzel bajnoki reményei is elhervadtak. Nem kisebb megle­petést jelent a Bratislavának saját pályáján elszenvedett veresége. Ezzel szemben a Slavia igen respektábilis győzelmet ért el Pilsenben és értékesnek tekinthető a Viktoria Zizkovnak Prostejov elleni döntetlenje is. A mérkőzések eredményei: SK KLADNO-SPARTA 1:0 (1:0). A kladnói mérkőzés 5000 néző előtt a helyi csapat megérdemelt győzelmével végződött. A csapatban debütált Svaton, aki a mezőny legjobb játékosának bizonyult A Spártában Szedlacsek sem tudta feledtetni a belga cen­tert, sehogy sem tudta összefogni a támadó­sort, amelynek széteső, zavart játéka legfőbb oka volt a vereségnek. A Sparta veresége annál nagyobb meglepetést jelent, mert teljes együttesével, melyben játszott már Klenovec, Kalocsay és Srbek is, szenvedte el. Az érté­kes győzelmet jelentő dugót Benes lőtte. Viktoria Zlíkov—Prostejov 1:1 (0:0). A prágai meccs 5000 nézője kemény ellenfelek egyenrangú küzdelmének volt szemtanúja. A vezetőgólt a vendégek érték el Hencl révén, míg a kiegyenlítést Ceeh szerezte meg. SK NÁCHOD-SK BRATISLAVA 3:1 (1:0). Hétezer főnyi közönség előtt meglepő veresé­get szenvedett a hazai együttes autszájder­­ként kezelt ellenfelétől. A vesztes csapatnál csődöt mondott a fedezetsor és a közvetlen védelem is kihagyott, ezzel szemben a ven­dégcsapat várakozáson felüli szép játékkal érdemelte ki győzelmét Az előző fordulóban idegenben szerzett értékes győzelem után a bratislavai csapat veresége keserű csalódást keltett a csapat táborában. A dugókat Schlogh 2, Polák, illetve Chavkó lőtték. Viktoria Plzen—Mór. Slavia 4:2 (3:2). A brünni mérkőzés 3500 néző előtt folyt le. A helyi csapat védelme gyengének bizonyult a jobban játszó ellenféllel szemben. Gólok: Hoffmann, Bina, Weinfurt Csapó, ill. Róth, SLÁVIA—SK PLZEN 6:1 (2:1). Pilzenben 5000 néző volt A pilzeniek szü­netig egyenrangú ellenfelek, azután azonban erősen visszaestek. A II. félidőben a prágaiak elsőrangú összjátékkal vívták ki nagy győ­zelmüket A gólokat: Kopecky 3, Vyd­acil, Truhlár, Svoboda, illetve Zeman adták. NAGY A TÜLEKEDÉS A 3. ÉS 4-IK HELYÉRT!... A tabella két élharcosán kívül külön csatát vív a Mitropa Cup résztvételre jogosító 3. és 4-ik helyért a középzóna. Itt még teljesen tisztázatlan a helyzet, ezzel szemben a két utolsó már nagyon elmaradt a mezőnytől, úgyhogy kiesésüket alig kerülhetik el. 1. Slávia 2. Spárta 3. Prostejov 4. Náchod 5. Bratislava 6. Zidenlce 7. SK Plzen 8. Viktoria 2. 9. Klatlno 10. Viktoria P. 11. Rusj 12. Mór. Slavia 23 pont 54:14 gól. 20 pont 41:13 gól. 17 pont 32:23 gól. 16 pont 34:25 gól. 16 pont 24:27 gól. 15 pont 21:31 gól. 14 pont 32:30 gól. 13 pont 31:27 gól. 11 pont 26:31 gól. 10 pont 17:28 gól. 4 pont 13:49 gól. 3 pont 13:42 góL Elektromos legyőzte a Ferencvárost Hungária és az Ulpe 15 dugót lőtt Budapest, márc. S. (Saját tud. táv.) Az N. B. minden fordulójának megvan a szenzá­ciója: ezúttal a „Fradi“ kapott ki az amatőr Elektromostól. Régen ért ilyen blamázs él­csoporthoz tartozó proficsapatot! A budai ellen nagy játékot nyújtó csapatra ezúttal rá sem lehetett ismerni s ebben nagy része volt az ellenfél lebecsülésének. A Ferencváros hajója a két véglet között hányódik: a sze­replés grafikonja a legnagyobb hullámzáso­kat mutatja — talán éppen a stíluskeresés következtében. Ugyanez áll az Újpest csapa­tára, amely most megint nagy játékot nyúj­tott, az előző forduló gyenge teljesítményé­vel szemben. A két nagycsapat bizonytalan szereplése nagymértékben növeli a Hungária bajnoki esélyeit. A kék-fehérek csapata — dacára, hogy még nem érte el őszi formá­ját — talán még a legmegbízhatóbb a trium­virátusban. A Phőbus K. K. reményei is megjavultak mert riválisai közül a Szeged és Nemzeti 1—1, a Bocskai mind a két pontot leadta. A mérkőzések általában jó talajon folytak le, mert az előző napi esőzést, száraz jó idő váltotta föl. Kivétel csak a Phőbus Berlini­utcai pályája képezett, amely igen csúszós volt ELEKTROMOS FERENCVÁROS 2:1 (2:0). A zöld-fehérek lanyha játékát a lelkes ama­tőrök hamar kihasználják, mert Kolozsvári és Szendrődi góljával kétgólos vezetésre tesznek szert A II. félidőben a Ferencváros nagy fölénybe jut, de a göröngyös pálya nem konveniál lapos passzjátékának, másrészt az ellenfél szívós védekezésén megtörik minden igyekezete. Hiába a nagy iram és lendületes játék, már a szépítőgólhoz is csak öngól segítségével jut Sarokrúgás után Laki kapura emeli a bőrt, amely a meglepett Kocsis fejé­ről Gulyás kapujába zuhan. 4500 néző előtt az Elektromos-pályán folyt le a mérkőzés. HUNGÁRIA—III. KER. 8:2 (2:1). Az óbudaiak alaposan megijesztették nagy favorit ellenfelüket, mert már az első percek­ben megszerzik a vezetést. Szünetig még elég nyílt küzdelem folyik, utána azonban a Hungária hengerel. A gólokból: Müller 4, Titkos 2, Kardos és Cseh 1—1-et lőtt Phőbus—Haladás 4:1 (3:1). A nagyszom­bati amatőrök nem boldogultak a füves, csú­szós pályán. A Phőbus már a 3-ik percben megszerzi a vezetést, majd egyre nagyobb fölénybe jut Szünet után az újpesti csapat is visszaesik és P.. Szabónak a 11-ik percben lőtt egyetlen gólja után teljesen nyílt játék következik. BUDAI —BOCSKAI 2:1 (2:0). Szünetig Budai fölény, de a két gólban a deb­receni kapus is közreműködött A II. félidő­ben a Bocskai elkeseredetten támad, de csak a 36-ik percben sikerül Hajdúnak gólozni. A debreceniek finisét nem kiséri szerencse pedig a kiegyenlítés a levegőben lógott. Deb­recenben egész más lett volna az eredmény... Szeged—Nemzeti 1:1 (1:0). Igen nagy iramú, izgalmas küzdelmet vívott Szegeden a két csapat. Az I. félidőben a helyi­ szünet után a vendégcsapat volt jobb. A szegedi ve­zetőgólt Bihári egyenlítette ki. Az eredmény megfelel a mutatott játéknak. ÚJPEST—BUDAFOK 7:0 (4:0). A budafoki mérkőzés változatosabb volt, mint az eredményből következtetni lehetne, de az újpestiek fölénye végig érezhető volt, ezzel szemben a budafoki támadósor csődöt mondott. EZ A HELYZET: 1. Hungária 25 pont 61:20 gól. 2. Ferencváros 25 pont 52:22 gól. 3. Phőbus 24 pont 37:21 gól. 4. Újpest 23 pont 57:27 gól. 5. Nemzeti 22 pont 35:29 gól. 6. Szeged 21 pont 27:19 góL 7. Bocskai 20 pont 37:23 góL 8. Elektromos 17 pont 32:31 góL 9. Haladás 15 pont 26:44 gól. 10. Kispest 14 pont 44:48 gól. 11. Budai 14 pont­­ 28:42 gól. 12. Budafok 14 pont 32:54 gól. 13. III. ker. 6 pont 11:58 góL x—— Harmadosztályú kiverte I. ligás ellenfelét I Londonból Jelentik: Az Angol Kupa 5-as elő­döntőjének óriási szenzációját jelenti a III. osz­tályú Milwall győzelme I. osztályú ellenfelével szemben. Alig kisebb meglepetést jelent, hogy a többszörös bajnok és jelenleg is a liga II. helyén álló Arsenalt a 19-ik helyezett kiverte a közép­döntőből De kiesett a „titkos tipp“, a II. osztályú Tottenham is... Wolwerhampton—Sunderland 1:1, West Brom­wich—Arsenal 3:1, Millwall—Manchester G. 2:0, Tottenham—Preston 1:3. Az L ligában: Bolton—Birmingham 0:0, Brentford—Leeds 4:1, Derby—Chelsea 1:1, Everton—Middlesbrough 2:3, Manchester U —Stoke 2:1. Sheffield W.—Charlton 3:1. A vezető veresége! Valóságos korner-művész a skót Orr, a Morton balszélsője, aki csapatának eddigi mérkőzésein 13 dugót lőtt közvetlenül sarokrúgásból! Pontot vett el a Rusj a KK csapattól Ungvári tud. jelenti: SK Rusj—SK 2ldeníce 1:1 (1:0). Biró: Bízik. Az erősen felázott ta­lajú pályán a csapatok csak nehezen kapnak lábra, mindkét oldalon különösen a csatársor sokat hibáz, de később inkább a Rusj támad. Roham­roham után indul a Vldenice kapuja ellen, azonban a védelem szilárdan áll. Végül a támadásoknak megvan az eredménye, mert a 23-ik percben Kovács erős lövését Andrá­­sik kiejti s a résen lévő Bidmann a fekvő kapus mellett gólba gurítja a labdát A második félidőben változik a helyzet: a Zidenice veszi át a támadó szerepet s a má­sodik félidőt végig uralja. Szebbnél-szebb akciók, azonban a 2idenice érthetetlenül a lapos játékot erőszakolja, amely a nagy sár­ban megfeneklik. A N­­ik félidő minden per­cében várható a kiegyenlítő gól, azonban a tömörülő Rusj-védelem résen áll, ennek da­cára sem tudja megakadályozni a kiegyenlí­tést: a 43-ik percben Nepala váratlan lövése Boksay kezéből a hálóba perdül­tek a Rusjból: Tóth, Radik, Skirják, Ben­­dász, Kármán és Bidmann, legrosszab embe­rük Fryba. A Zidenicéből: Nejedra, Novak, Pospichal, Nepala. AZ UTKSC UJ TISZTIKARA. A közgyűlés díszelnökké választotta Baán Mihályt és örökös elnökké Schächter Lajost Tiszteletbeli elnök: Stotter Leó, elnök: Mos­­kovics Lajos, ügyvezető elnök: Ausländer Márton, társelnök: Marosi Zsigmond. Alelnö­kök: Brauer Jenő, Friedmann Max, Novák Károly, Soltész Géza, Schwarz Jakab, Tyro­­ler Árpád, Weinfeld Mór, tb. alelnökök: Taub Hermann, Havas Mór dr. és Fejér Ignác, fő­titkár: Kohn Jónás, jegyző: Braun Mór,pénz­táros: Rozdeutscher Ernő, ellenőrök: Jaku­­bovits Zoltán és Weinmann Ödön dr.­pálya­­igazgató: Fülöp Géza, szertárosok: Szilágyi György és Schulhof László, orvosok: Havas Mór, Szász Arnold, Reinitz Menyhért, Braun József, Klein József, Kellner Ábrahám, Katz Jenő, Moskovics Albert, Lebovits Lajos, Fo­dor Miklós, Weisz Gyula, ügyészek: Miklós Zoltán, Grossmann Zoltán, Földi Márton, Reismann Sándor, Grünstein Lajos, Goldstein Izsó, mérnökök: Knisch Lipót, Grosz Jenő, Szekeres Aladár, Langfelder Ferenc, labda­rugó osztály elnöke: Groszmann Imre, az önkormányzattal felruházott szakosztály ve­zetősége tíz tagból áll: Stotter, Kohn, Rubin, Löwy, Katz,Pollák, Fülöp, Rozdeutscher, Ja­­kubovics és Weisz Ernő. Tennisz-osztály el­nöke: Szóbel István dr. Asztaltennisz: Braun Andor dr. Téli sport: Goldstein Izsó dr. Tu­risztika: Adler Arnold. Választmány: Rubin József, Pollák László, Jakubovits Dezső, Roz­­mann Dezső, Grünstein Sándor, Strausz Jenő, Preusz Ernő, Weisz Ernő, Führer Sándor, Diamantstein Lajos, Sata László, Mittelmann László, Száraz Ferenc, Lieber Áron, Katz Alfréd, Jaklovszky Aladár, Löwy Miksa, ifj. Szilágyi Ferenc, Barta Jenő, Schwartz Bernit