Kassai Ujság, 1937. május (99. évfolyam, 101-122. szám)

1937-05-11 / 107. szám

Komáromi FC—Füleki SC 1:1 — SK Pöstyén—trencséni TS 2:0 r 1 ----------------—— 1 ruin ii ■ . - ■­­ . ----------------------- ---------------­ Az utolsó legyőzte a bajnokjelöltet a nyugati divízióban Bratislavából jelentik: Vas—Rapid Nagyszom­bat 3:2 (2:0). Megérdemelt győzelmet aratott a feljavult Vas. Gólok: Müller 2, Fürst, ill. Tomecek, Polas. Biró, Laboda. SK Pöstyén—Trencséni TS 2:0 (2:0). Az utolsó helyen fekvő pöstyéniek szenzációs otthoni győ­zelme az őszi bajnok és sokáig bajnokjelöltként szereplő t­rencséniek ellen. A TTS egyre veszít játékerejéből. A gólokat: Meliska és Drahovsky adták. Bíró: dr. Brüll. Komáromi FC-— Füleki TC 1:1 (1:1). A komá­romi mérkőzés a bajnok FTC pontleadásával vég­ződött. Gólok: Katz, ill. Piláth. Biró, Gabcsó. A TABELLA: Fülek 28 (49:15), Trencséni 22 (37:30). FSE 21 (38:28), Zsolna 20 (34:36), Zólyom 19 (­9:37), Komárom II (27:40), LAFC 16 (29:28), Rapid 16 (33:26), Vas 15 (45:48), Ruttka 13 (28:37), Pöstyén 11 (27:50).­­ FC Ruttka—Zólyomi TK 4:2 (2:1). Gólok: Seidl 3, Kozma, ill. Muth, Besina (11-esből). Biró, Farkas. 1. CsSK 2. KAC 3. AC Igló 4. BFTC 5. MSE 6. SK Ungvár 7. Királyhelmec 8. KSC KELETEN: 22 pont 53:21 gól 19 pont 36:15 gól. 19 pont 35:21 gól. 13 pont 32:24 gól. 12 pont 29:29 gól. 12 pont 27:34 gól. 7 pont 16:42 gól. 0 pont 11:49 góL A h­azai Ceinár megnyerte a nemzetközi tornát Berlinből jelentik: A Blau-Weisz nemzetközi tenisztornáját a csehszlovák sport nagy ígérete, a nemrég még ifj. Cejnár nyerte meg. A verseny utolsó eredményei: Férfi: Tuckey angol—Palmieri olasz 6:4, 2:6, 8:10. Vesztes előzőleg a berlini Menzelt 4:6, 6:1, 6:2-re verte. Kho Sin Kié kínai—dr. Tübben 6:1, 6:3. Cejnár—Tuckey 6:4, 1:6, 6:8, 6:2, 64, Cejnár, Malfcek—Szigeti, Romhányi magyar 8:6, 6:1, Hughes, Tuckey—Kho Sin Kié, Vajtu 6:1 6:2 és a Cejnár—Malecek kettős ellen 6:2, 6:3, 6:1. NŐI: Zehden—Seriven angol 5:7, 6:1, 6:3, Con­­querque holland—Ullstein 6:2, 6:3, Zehden ellen 3:6, 6:2, 6:2-re veszt. Scriven, Dearman—Con­­querque, Terwindt 6:3, 9:7. Vegyespáros: Dearman, Tuckey—Conquerque, Szigeti 5:7, 8:6, 6:2. Győztes ellen a Hein—Cejnár kettős feladta. DAVIS CUP MÉRKŐZÉSEK Pár­is: Franciaország—Norvégia 3:0. Részered­mények: Destremeau—Jensen 6:0, 6:3, 6:3, Ber­nardo—Biurstedt 2:6, 6:1, 6:0, 6:0, Bernard, Petra —Beer, Jensen 6:2, 6:2, 6:2. Zágráb: Jugoszlávia—Románia 5:0. Kukuljevic, Mitic—Caralulis, Schmiedt 7:5, 6:3, 4:6, 6:2, Pun­­cec—Caralulis 6:4, 1:6, 6:3, 6:2, Pallada—Schmidt 64, 6:3, 5:7, 6:0. München Németország-Ausztria 3:2. Cramm, Henkel N.—Bawarowski, Metaxa 11:9, 8:6, 7:5, Redl A._Dettmer 8:6, 6:1, 3:6, 6:1, Cramm—Ba­warowski 10:8. A német visszalépett s így jutott Ausztria második pontjához. Bologna: Olaszország—Monako 3:0. Campell— Medecin 6:0, 6:1, 6:1. Ștefani—Landau 6:2, 6:0, 6:3. Taroni, Ouintavalle—Landau, Medecin 6:2, 6:3, 6:3. Brighton: Ujzéland—Délafrika 1:1. Stedman U. —Farquharson 7:5, 6:3, 3:6, 6:2, Kirby—Malfroy 7:5, 6:2. 6:3. Belföldi eredmények Szepesolaszi: SK—F.lőre Igló 2:1 (2:0). Rimaszombat: Slovan—SK Kremnica 5T (2:1). Pardubitz: SK Pardubice—Slavia Karlovy Vary 1:0, Explosia Semtín—SK Ceské Budéjovice 6:1, Polaban Nymburk—Mladoboleslavsky SK 4:3, Hofovice—Hradec Král. 1:4, Kopisty—PetFín Plzen 1:0. Állás: Pardubitz 29, Ces. Budéjovice 24, Explosie Semtín 24 stb. Csehvidéki divizió győztese az SK Pardubitz lett. ° Az V. magyar motorkerékpáros nagydíj­ban a külföldiek győztek. A világ legnehe­zebb pályáján, a népligeti kettős körben (11 jobbra, 11 balra kanyarodóval) rendezett versenyen megjelent Horthy kormányzó is. A 30.000 néző előtt lefolyt versenyen elért eredmények: 250 ccm. 175 km.: Winkler né­met (DKW) 1.51.1, Novotny osztrák, Luka­­vec, Enders. 350 ccm. 200 km.: Deimel oszt­rák (Velvertte) 2.13.13.73, Kötzl osztrák. 500 ccm. .250 km.: Gall német (BMW) 2.28.44.25, Kozma, Zamocsnik. Oldalkocsis 600-ig: 100 km.: Mach osztrák (Sarolea) 1.15.06.30, Hódi. Oldalkocsis 600-on fölül: Harmen német (DKW) 1.11.05.76 óra.­­ A tripolisi Grand Prix autóverseny a né­metek teljes sikerével végződött. A 70.000 néző előtt lefolyt versenyben Rosemeyer kétszer kényszerült kerékváltásra s így Lang megelőzte. Az olasz Nuvolari kénytelen volt a 6-ik körben feladni a küzdelmet. 1500 ccm.: Lang (Mercedes-Benz) 2.27.57.62 (216.315 óra km.), Rosemeyer (Auto Union) 2.27.07.32, Delius (Utó U.) 2.29.11.85, Stuck (Auto U.) 2.29.39.59,, Fagioli (Auto U.), Caracciola (Mer­cedes B.), Seemann (M. B.), Kasse (Auto U.), Farina (Alfa Romeo), Brivio (A. R.), Sommer (A. R.), Tadini (A. R.), Hartmann magyar (Maserati). 1500-ig: Dreyfus (Mas.) 2.33.55.78, Cordese (Mas.) 2.36.5L Prostejov játszik a Mitropa Cup-ban A Bratislava már hiába győzött Prágából jelentik: Sparta—SK Plzen 2:1 (0:1). A pilzeni mérkőzés szép küzdelmet hozott A győztes csapat: Klenovec, Burger, Mrázek, Kost’álek, Bouíek, Kolskis, Facinek, Senecky, Zeman, Nejedig, Kalocsay, Biró, Jerhot. A támadó sorban Nejedly a legjobb, de igen jó BouŐek centerhalf is, ezzel szemben Senecky és Zeman nem sokat mutatott. A helyieknél Polacek kapus és Sezemsky első­rangú. Gólok: Zeman ((11-es), Semecky, ill. Gibic. Klenovec egy 11-est kivédett. SK PROSTEJOV—SK 2IDENICE 3:1 (2:0) A K. K.-ban való szereplés szempontjából sorsdöntő mérkőzés 10.0000 néző előtt folyt le. A meccs hőse Bernacek hátvéd volt Gólok: Drozd 2, Kastr, ill. Pechacek. Biró: Dörfler. VIKTORIA 2I2KOV—SK NÂCHOD 1:1 (1:1) A prágai mérkőzés nagyon nívatlan volt Csak Cech, Kristal, ill. a védelem és a két szélső érdemel említést France náchodi ka­pus megsérült, helyére Studeny állt be. Biró, Krist. A dugókat Laska, illetve Zitkó lőtték. BRATISLAVA—MÓR. SLAVIA 3:0 (1:0) A brüni mérkőzésen a kieső Slávia a tel­­jesen kiárusított játékosgárda helyén már amatőrökkel vette fel a küzdelmet. A győz­tes csapatnak nem volt nehéz dolga, egész csomó helyzetet hagyva ki. A mezőny leg­jobbja Jávor center volt, de a többiek is Jose voltak. A vesztes csapatban: Volavka,Vrsec­­ky, Slopák, Kosmák és Kriz tűntek ki. Gólok: Chavko 2, Jakube. Biró. Bízik. EZ A HELYZET: 1. Slávia ... 37 pont 85:22 gól 2. Spárta ... 30 pont 63:28 gól 3. Prostejov . 27 pont 54:34 gól 4. Bratislava . 25 pont 38:36 gól 5. Kladnó ... 24 pont 51:45 gól ?. Zldenice . . 23 pont 49:51 gól 7. S. K. Plzen . 22 pont 53:42 gól 8. Náchod . . 19 pont 47:45 gól 9. Viktória 2. . 18 pont 46:40 gól 10. Viktoria P. . 14 pont 28:41 gól 11. Rusj ... 8 pont 24:73 gól 12. Mór. Slavia . 3 pont 18:81 gól A CsSK már bajnoki... A balszerencsével küzdő KAC izgalmas küzdelemben pontot vesztett (Saját tudósítónktól.) KAC—AC Igló 2:2 (0:1). Bíró: Cernohorsky (Ungvár) Kétezer néző előtt a következő két csapat áll föl: KAC: Szacsáry, Drab, Groszmann, Pásztor, Lebensky, Takács, Drottár III., Tóth, Kertész, Darabos, Drottár I. Igló, Jeles König, Ganovsky, Havrics, Mada­­rasi, Zaludek, Bednár, Pagurka, Fábián, Vysopál II., Pletenyik. A helyi csapat szél és nap ellen kezd, mégis — az első percektől kivéve — mindjárt többet támad. Iniciativájában nagy része van a lelkes játéknak. A 13-ik percben azonban a mérkőzésre Prágából leutazott Drottár III. úgy összecsap Zaludekkel, hogy elterül a földön. Térde kiugrott és képtelen a játékot folytatni. Ezután Igló is veszélyeztet, de még mindig a KAC van frontban. A 28-ik percben Drab az egyik táma­dásnál tovább marad elől, Fábián átjátssza Grosz­­mannt és a rossz beosztással kifutó Szacsury mellett gólba gurítja a bőrt. Az iglóiak vezető­gólja után Drottár III. besántikál és megkísérli a játékot, de rövidesen újból kiáll. A 32-ik percben Drab veszélyes helyzetben fejeli ki kapu elől a labdát, de rosszul ér földet és bukás közben meg­rándul a lába. A sok hendikep ellenére a KAC egyensúlyban tudja tartani a játékot, sőt példás lelkesedésével a félidő végefelé NAGY FÖLÉNYT HARCOL KI. Szünet után is KAC támadásokkal folytatódik a küzdelem, mégis Igló ér el gólt: az 5-ik perc­ben iglói akció után nagy tömörülés keletkezik a KAC kapuja előtt, miközben a szabadon felej­tett Vysopal II. a 16-os vonal közeléből jól meg­szúrja a bőrt, amely a léc alatt fúródik a kapu felső sarkába. A kapus kissé zavarva volt a vé­désben az előtte állóktól. A 14-ik percben Pász­tor ügyesen játszik Drottár I.-hez, aki ideálisan ad középre, a labdára egyszerre startol Jeles és Csorba, a kapus lábbal próbál védeni, de a labda a hatalmas elánnal érkező KAC csatárról a há­lóba pattan. A kék-sárgákat rendkívüli mértékben felvillanyozza a reménytelennek látszó mérkőzés új fordulata s egyre-másra vezeti veszélyes tá­madásait teljesen megzavarodott ellenfelének ka­puja felé. A 18-ik percben sarokrúgáshoz jut, két perc múlva pedig Drottár I. lő szabadrúgást a sarok közeléből. A becsavart labdát 3—4 KAC- csatár sodorja a hálóba, de még előbb a kapust is s azért a bíró nem adja meg a dugót. A 23-ik percben a KAC-kapu forog veszélyben. Takács faulttal próbál szerelni, amiért a bíró 11-est idéz, de Vysopal a kapufának durrantja. A KAC most már teljes fölénybe jut, példátlan lelkes és gyors passzjátéka egyre jobban érvé­nyesül az eddig pontos összjátékáért megcsodált, de a finisben letört iglóiakkal szemben. A 25-ik percben komért rúg a KAC. A következő perc­ben Jeles tisztáz egy veszélyes helyzetet, de a labdát König is megfogja. A 11-est reklamáló KAC nem ér el eredményt­ a bírónál. A helyi csa­pat nem csügged, úgyhogy a KIEGYENLÍTŐ GÓL MÁR NAGYON ESEDÉKES. A 27-ik percben újabb sarok Igló ellen, két perc múlva pedig egymás után kétszer ment kornerre veszélyes helyzetében a vendégcsapat. A 33-ik percben Drabtól indul ki a támadás. Pásztor kapja a bőrt mesterien játssza át magát a védő­játékoson, majd az üresen álló Kertészhez jór, aki öt méterről védhetetlenül vágja a bőrt a sakk­mattá tett feles hálójába. Remek akció volt — megérdemelte a gólt!... A KAC úgy játszik most, hogy kis szerencsével a győzelmet is megszerez­hetné. Két perc múlva a támadó Kertészt kézzel fogja le Ganovsky a büntető területen belül, de a bíró nem lát okot a beavatkozásra. A sok meddő KAC-roham után az iglóiak is felfejlődnek és a játék végefelé egyre veszélyesebbé válnak. A 40-ik percben kornert érnek el. Az utolsó előtti percben Jeles belerúg a rohamozó Drottárba, de a bíró — úgy látszik — nem meri már 11-essel eldönteni a mérkőzést. Az iglóiak igazi profifutballt játszottak szünetig. Leszorított labdával pontos lapos pas­­­szok mentek játékostól-játékoshoz a játéknak ebben a periódusában. A KAC ezzel szemben a szél ellenére is magas játékot erőszakolt, pedig­­ ez inkább konveniált a magasabb felépítésű iglói játékosoknak. Később ahogy a KAC fokozatosan javult, úgy romlott a vendégcsapat Az első KAC- gól kizökkentette nyugalmi helyzetéből, úgyhogy az eddigi pontos összjáték zavarttá vált, sőt a kiegyenlítés után a KAC lapos játékával szemben most tőle lehetett látni pontatlan magas passzo­kat. Visszaesésében azonban alighanem része van az állóképesség hiányának. A KAC VÉGIGBÍRTA A GYILKOS TEMPÓT, régen látott küzdenitudással harcolt a győzelem­ért, melyet szünet utáni játékával meg is érde­melt volna. Határtalan balszerecse ütötte el ettől! Egyénileg elsősorban Drab, Lebensky és Drot­tár I. játékát illetheti teljes elismerés. Nagy ré­szük­­ van benne, hogy a vesztésre álló mérkő­zésnek új fordulatot tudott adni a KAC. A vára­kozáson fölüli játékot nyújtott Groszmann, szo­kott formáját játszotta ki Takács. Pásztor jobb csatár volt mint half, különösen az összjátékhoz van nagy érzéke. Darabos feltűnő gyenge volt csatárnak­ is, halinak is szünet után. Tóth nem csatárnak való. Kertésznek csak az első gól után ment a játék. A kapus labdarúgása hiányos. Az iglóiak és a mezőnynek is legjobb játékosai: Madarassi és Bednár voltak. Kitűntek még: Pa­gurka és Ganovsky. A KAC-nál a bekkpár, Igló­ nál a halfsor és a jobbszárny volt a legjobb csa­patrész. RSC—KAC n. 4:2 (1:1). MLSz, I. osztályú baj­nokság. Bíró: Sponer. Kezdetben nagy a helyiek fölénye s a 6-ik perc­ben Paszternák a vezetést is megszerzi. Később mezőnyjáték alakul ki és a 30-ik percben Sztarna egyenlít. Szünet után a rozsnyóiak mennek át támadás­ba, de fölényüket hirtelen KAC-támadás megsza­kítja és a 15-ik percben Paszternáknak újból si­kerül vezetéshez juttatni csapatát. 2:1-re vezet a KAC. Ezután azonban teljesen visszaesik a kék-sárga csapat, ami legfőképpen Zubel középfedezet idő­­előtti kifulladására vezethető vissza. Rozsnyó hamarosan egyenlít Sztarna révén. Néhány perc múlva egy lefutást Polák fejez be góllal, majd szabadrúgáshoz jut a vendégcsapat, melyet La­­dányi vág be, a védeni sem próbáló Zsizsnyov­­sky kapujába. M-® l it lengyel boxolók pompás szereplése az Európa-bajnokságban A magyarok közül fenekes II. győzött Milánóból jelentik: Öt napig tartó küzdelem után került sor a döntő összecsapásokra. A 6 ma­gyar boxoló közül 5-en, a nyolc csehszlovák kö­zül mindössze ketten jutottak a négyes döntőbe. A fárasztó és kemény küzdelem igen megviselte a versenyzőket, akik közül sokan ki sem tudtak állni sérüléseik miatt a helyezést eldöntő mérkőzésekre. A döntő küz­delmek során, Harangi után, a nehézsúlyú olim­piai bajnok, német Runge is vereséget szenvedett. Nagy feltünést keltett a lengyelek pompás sze­replése, ezzel szemben a favorit Stepulov, az olimpián Harangi után végzett kitűnő észt ver­senyző most sem tudott az első helyre kerülni. A váltósúlyban a magyar Mándit igazságtalanul ütötték el a végső győzelemtől. Az utolsó eredmények: Nagy győz az ír Lydon ellen, de veszt Runge­­val szemben. Kral csehszl. kiütéssel győz Nielsen dán ellen. Stepulov győz Jacob román, Nürnberg német győz a svéd Agren (Harangi legyőzője) ellen. Faedlin olasz győz a lengyel Woznakiewicz és Agren II. az ír Evenden ellen. A német Ma­­rah győz Petersen dán ellen, Simura lengyel pe­dig a svéd Anderssent készteti megadásra. A norvég Johnsen kiüti Havelkát, a csehszlovákok reménységét. Tiller norvég győz Radik észt, Chmielewski lengyel győz a svájci Flury és Runge az olasz Lazzari ellen. Énekes II., az olimpiai bajnok öccse úgy látszik bátyja nyom­dokain halad, mert biztosan győzött az erősen favorizált és nagyon biztatott olasz Matta ellen. DÖNT­Ő MÉRKŐZÉSEK: Kaiser német győz a súlyát hozni nem tudó Matta ellen, a finn Tuominen nem jelent meg a lengyel Törpe elleni mérkőzésre. Szabó magyar győz a romániai Gáspár ellen, az olasz Facclini ellen a sérült Kral nem állt ki. Ugyanúgy a len­gyel Lipin sem áll kötelek közé a svéd Agren ellen. Zorzenone olasz szintén küzdelem nélkül jut 3-ik helyéhez, mert a norvég Pillér ugyancsak sérülés címén visszalép. A magyar Szigeti győz Johnsen norvég ellen, ezzel szemben Nagy a nor­vég Nielsen ellen is veszt. Énekes II. győz Sob­­kowiak lengyel, Sergo olasz győz Osca román, Kollus lengyel győz Cortines olasz, Nürnberg győz Stepulov és Mándi magyar veszt Murach ellen. VÉGEREDMÉNY: Légsúly: Énekes II., 2. Sobkowiak, 3. Kaiser, 4. Matta. Bantam: Serge, 2. Osca, 3. Törpe, 4. Turminen. Pehelysúly: Kollus, 2. Cortines, 3. Szabó, 4. Gáspár. Könnyű: Nürnberg, 2. Stepulov, 3. Faccilini, 4. Král. Váltósúly: Murach, 2. Mándi, 3. Agren II., 4. Lipi. Középsúly: Schnielewski, 2. Bekker holland, 3. Zorzone, 4. Pillér. Kisnehéz: Musino olasz, 2. Simura lengyel, 3. Szigeti, 4. Johnsen. Nehézsúly: Sandberg svéd, 2. Runge, 3. Nielsen, 4. Nagy. A rigai kézilabda Európa bajnokság újabb ered­ményei: Lettország—Csehszlovákia 44:11, a fran­ciák ellen 26:19 és a lengyelek ellen 38:19 arány­ban vesztett a csehszl. csapat, mely ezzel kiesett a további küzdelemből. Litvánia bekerült a dön­tőbe. — Torrance blamázsa. A súlydobó világ­rekorder, aki az olimpián olyan csúnyán „leégett“, mint ismeretes, újabban a boxolással próbálkozik babérokat szerezni. Hiába fogyasztott le 30 kilót, Abe Simon a 155 kilós kolosszus simán knock­­autolta 115 kilós ellenfelét, a 115 kilós Torrance „Bébit“. Szegény Torrancenak fogalma sincs a boxolásról és egymásután szedte be a nehéz üté­seket. Macska-egérharc volt... — 57 év után elő­ször jutott bajnoki címéhez a Manchester United, melynek eddig csak kétszer sikerült a II. helyen kikötnie. A kupát ezzel szemben már kétszer is védte. Skócia—Ausztria 1:1 (0:0). A bécsi mérkőzés 60.000 néző előtt klasszikus játékkal folyt le. Mindkét oldalon a védelem remekelt. A gólokat: Jerusalem, ill. T. O’Donell adták. A belga Lange­­nus fényesen vezette a mérkőzést.­­ Ketten ug­rották túl a világrekordot az amerikai Palo Alto­­ban: az olimpia bajnok Meadow és az újdonsült világrekorder Sefton egyformán 448 cm­-es ered­ményt ért el a rúdugrásban. — A bratislavai Ma­­kabea, SK és Ligeti közötti 3-as atlétikai mérkő­zés eredményei: 100 m.: Struhar SK 11.8 mp. 400 m.: dr. Kurzmann M. 57.9 mp. 800 m.: Frei­­stadt M. 2.09 p., Maconn SK 2.09.2 p. A lobositzi Kelni versenyen kívü­l 2.02.9 p. 3000 m.: Herczeg SK 9.58.2 p. 4-szer 100 ra.: Makabea 48.8, SK 48.9, Ligeti 49.1 mp. Magas: Dersak SK 165 cm. Rúd: dr. Schipper Mák. 320 cm. Távol: Földes L. 567 cm. Súly: Weisz M. 12.36, dr. Kurzmann 12.09 m­ . Diszkosz: Weisz 38.56, Struhar 37.78 m. .w« A I