Kassai Ujság, 1937. augusztus (99. évfolyam, 173-198. szám)

1937-08-31 / 198. szám

Kost—Mimlefoi SI 4:1 — CsSK-AC Ific 4:3 SK Slávia—Törekvés 13:1 (6:0) Losonci tud. jelenti. A Törekvés mentségéül Szolgál, hogy több tartalékkal játszott. A Törek­vés kezd, de már a 2-ik percben Kolonkás meg­szerzi a Sláviának a vezetést s a 7-ik percben már 2:0 az eredmény Pilinszky góljával. A 15-ik és 16-ik percben Szykora rúg két gólt. A 19-ik percben egy gyors Törekvés lefutásnál Árvayt a 16-oson belül foutolják, a megítélt 11-est Árvay a kapusba lövi. A 22-ik percben Riha rúgja az­ ötödik gólt, míg a félidő eredményét Pilinszky állítja be. Szünet után a Törekvés 20 percig fölényben marad, de eredménytelenül. A 22-ik percben Ko*­lenkás rúgja a 7-ik gólt. A 25-ik percben Zsolna 11-esből szaporít. A 2S-ik percben Szykora ered­ményes. A 30-ik percben Pilinszky rúg 11-esből­­gólt. A 32-ik percben rúgja a Törekvés becsület­gólját 11-esből Lök­ös. A 35-ik percben Pilinszky rúgja a mérkőzés utolsó gólját. Félidőben vezetett Munkács... Ungvári tudósítónk jelenti: SK Rusj—MSE 4:1 (0:1). Az első félidő gólját az MSE rúgta 11-esből Zdiárszky révén az egyenlítő gólt a második félidő 10. percében Krizs fejelte. Ettől a perctől kezdve a Rusj felzárkózik és Kármán a 15-ik és 18-ik percben, míg Mózer a 40-ik percben bombalövéssel a befejező gólt lőtte. Jók voltak Ivancsó, Kármán és Mózer, illetve a kapus, Zdiárszky és Hajlik I. Biró, Csernohorsky. Királyhelmec— Kaposi TK 7:1 (3:0). Gól­lövők:Kaszibród, Csere Sándor és Huszágh 11-esből. Biró Varga. UMTE—Spartacus 1:2 (0:1). Biró: Győrffy. UTKSC—UMTE ifi. 3:0 (1:0). A magyar Bajnokságban a KSC győzött, a Törekvés ismét kikapott (Saját tudósítónktól.) KSC—KAC H. 2:0 (1:0). Sáros talajon a KSC állandó fölénye dacára ne­hezen győzött, mert csatárai megint riasztó gól­képtelenséget árultak el. Gólok: Kaincz II., Krupa. Bíró, Palkó. Rozsnyói SC—Törekvés 3:1. A rozsnyói mér­kőzésen a helyi csapat újabb vereséget szenve­dett. Szepsiben a helyiek 2:1 arányban legyőzték a Baraki SC együttesét. A mérkőzés a mutatott játéknak megfelelő eredménnyel végződött. TAKÁCS NYERTE CSEHSZLOVÁKIA MARATHON-BAJNOKSÁGÁT Az V. bratislavai Stefanik-marathonban, mely egyúttal az országos bajnoki címért folyt le, mindössze 11 -en indultak. A versenyben Takács, a prágai Spárta versenyzője ,megelőzte a favorit­ Sulzot és Bénát. Igen szépen szerepelt Herceg is. Részletes eredmény: Takács 2.52.32.4. Béna Spárta 2.54.27.8, Herceg 1. CsSK Bratislava 2.55.54.4, Zofka Spárta 2.55.45.8, Sule Explozia Semtín 3.05.44.8, Kocí VS Praha 3.07.57, Körinek ppl. 19 Bratislava 3.50.44. Sladovnik I. CsSK Bra­tislava 3.59.50 9-ik, Versenyen kivül: Aneta 3.39. Magyar csapatok haverca a nyugati divízióban Nagyszombat: Rapid—Zólyomi TK 4:1 (4:1). Zsolnai SK—Komáromi FC 2:1 (2:0). Tapolcsány:­ SK—Füleki TC 4:3 (1:0). Trencsén: TTS—Losonci RPC 4:0 (1:0). Ruttka: FC—Vas 2:2 (0:2). Kemény, durva küz­delmet vívott a két együttes, úgyhogy a végefelé a közönség egy része is beavatkozott a meccsbe. A TABELLA ÁLLÁSA: 1­ TTS 10:3 5 2. SK Topol'cany 9:7 S 3. Rapid 10:3 4 4. KSE 3:1 3 5. LAF­C 5:6 3 6. KFC 10:6 2­­ 7. VAS­­ 5:3 2 8. SK Fili*a 4:5 2 9. ZTE 5:8 2 10. FTC 4:5 1 11. FC Vrutky 4:11 1 Belföldi eredmények Bárca: SK Bárca—SK Viktoria Kosice 3:0 (2:0). Az eldurvult játékot többször félbe kellett szakí­tani. Gólt rúgott: Matyi 2 és Riha. SK Bárca fut­ballcsapata az otthoni pályán veretlen. — AC Vys. Opatska—SK Üvrat 3:4 (2:1). Opatskán ját­szott mérkőzés. Gólt rúgott: Timkó, Révay, Mis­­sóczy és Vyrostko. A helyi csapat legjobb játé­kosa Kisiday, ki a három gólt rúgta. Téhány: Spartai SK 1:0 (0:0). A mérkőzés 20 perccel befejezés előtt botrányba fulladt, mert a 33-ik percben, amikor Kánásy a büntető területen belül felbukott, a közönség reklamálására rém adott 11-est a korompai Weitzenhoffer bíró. A rend helyreállítása után a helyi csapat nem volt hajlandó folytatni a mérkőzést. Matica-serleg, Nagymihály: FÁK—SK Terebes 6:2 (3:1). Zempléni-serleg. Varannó: SK—Homonnai AC 1:0 (0:0). Sóvár: Slovan—CsSK II. 6:3 (1:1). II. oszt. baj­noki. Gálszécs: SAC—Téglagyár 4:4. Érsekújvár: KSE—Makkabea Bratislava 6:0. Ruttka: FC II.—Kriván Turany 4:2. Kos. N. Vés. SKM—SK Opatska 5:4 (2:1). SK Nagysáros—Makabi 1:1 (0:1). II. oszt. baj­noka. A helyi csapatban a védelem, a vendég sárosiaknál a centerhalf és a jobbhátvéd a leg­jobbak. Gólok: Copak, ill. Schlomovits. Biró, Tarján. — CsSK—SK néhány 3:1 (2:1). Ifjúsági­­­gólok: Bandák, Ted­, Kratochvil, ill. Mátyás. Bíró, Keblusek. — Törekvés—KMSE 4:0 (3:0). KAC— KSC 3:0 (1:0). Beranék-serleni II. mérkőzések. Huszárbravúr a cseh Az Miene legyőzte a Sportot, a Slavia is kikapott! Prágából jelentik: Az élcsapatok szomorú va­sárnapjának lehetne elnevezni a liga III. forduló­ját. Prostejovot kivéve az összes favorit csapat vereséget szenvedett s megtörtént az a példátlan eset, hogy a bajnokcsapat, eddig mindhárom mér­kőzését elveszítve, a tabella utolsó helyén kullog. Még a drágán vásárolt osztrák Bican sem segített a Slavián!.... Ezek az eredmények meglehetős dilemma elé állították a szövetségi kapitányt, mert a magyarok elleni E. K. mérkőzés előestéjén teljes tájékozatlanságban maradt a válogatást illetőleg. Bár kockázatos dolog, valószínűleg az újoncok nagyobb mértékű szerepeltetéséhez fog folyamodni. A forduló eredményei: Viktoria Zizkov—SK Plzefi 3:1 (1:0). Megérdemelt győzelem. A helyi csapatban a vé­delmi trió és a Nap­ravnik—Masat csatárdubló tűnt ki. A veszteseknek kitűnő kapusuk, kemény hátvédjeik voltak: a csatársorban Zoubek vált ki, míg Hajek csalódást keltett. Gólok: Nápravnik, Kristál, Hlubocky, ill. Zoubek (11-ből). Bíró: Hamp (Prostejov). SK Slezska Ostrava—Sparta 3:2 (2:2). A liga történetének legnagyobb szenzációja a selejtezőmérkőzésekn­ek is autszájderként indult újonccsapat győzelme. A helyiek nagyobb techni­káját határtalan lelkesedéssel és gyorsaságával győzte le. Krysta kapus a mezőny legjobbjai közé emelkedett,de a hátvédek is kitűnőek. A fedezet­sorban Hanál nyújtott figyelemreméltót, míg a támadósorban a Moták—Sedy kettős tetszett. A vesztes csapatban a védelem mérsékelten­­ látszott, különösen Klenovec kapus mondott csődöt. A balfsorban csak Kolsky nyújtott megnyugtatót és a csatársorban Nejedly, valamint Riha. Gólok: Moták, Pospisil, Pleva, ill. Radó (11-esből), Ze­man. Biró: Mahler (Zsolna). SK Kladno—Slávia 1:0 (1:0). A Slávia már az osztrák Bicannal megerősített csapattal állt ki Kladnóban, aki azonban a hosszú kényszerszünet után, csak a mezőnyben nyújtott elfogadhatót. Planicka ezúttal is fix­ pontot jelen­tett a védelemben, a hátvédek már gyengébbek voltak, a halfsorban Jezbera, a csatársorban Pro­kop volt a legjobb. A győztes együttesben Tichy kapus megfelelt, a hátvédek közül Smeikal volt a jobbik, a halfsorban Svaton, a támadósorban Kloc és Junek tűntek ki. Bíró: Veres (Bratislava), SK Náchod—SK Zidenice 3:1 (2:1). A Pardubitz elleni vereség ambicionálta a saját pályáján nagy erőkifejtésre játszó Náchodot, amelynek sikerült a Slaviát verő brünnieket két­­vállra fektetni. A védelemben Duäek és Mares, a halfsorban Stejskal kitűnő, a csatársorban Schlo­­ger és Habeit tüntették ki magukat. A vesztes együttesben is jó volt a védelem, a halfsorban Pospichal a legjobb, míg a támadósorban Nepala és Stloukal tűntek ki. Gólok: Schloger 2, Nepala, ill. Habeit. Biró, Vicek, Viktoria Pilzen—SK Bratislava 4:1 (0:0). A győztes helyi csapatnak kitűnő védelme és belső csatártriója volt, míg a veszteseknél a ve­reség ellenére is Krisko kapus, Stastny hétvéd, Dancik half váltak ki. A csatársorban csak a­ Luknár—Masarovic szárny felelt meg. Gólok: Csapó 2, Prnsa, Mudry (11-es), ill. Jávor, SK Prostejov—SK Pardubice 5:1 (3:0). A pilzeni vereség használt a prostejoviaknak is. Új formációjuk nagyszerűen bevált, új akvizíciója Cisár hátvéd is szerepelt már. Pardubitz csatár­sora gólképtelennek bizonyult. A mezőny legjobb embere a prostejovi Kuchta volt. Gólok: Melka, Kuchta, Drozd, Kastl, Strobl, ill. Prosek öngólja. Biró, Bízik (Ruttka). EZ A HELYZET: 1. SI. Ostrava 2. Náchod 3. Spárta 4. Viktoria 5. Viktoria P. 6. Prostejov 7. PJzen 8. Kladno 9. Zidenice 10. Pardubice 11. Bratislav* 12. Slávia 4 pont 7: 3 gól. 4 pont 6: 4 gól.. 4 pont 6:­5 gól. 3 pont 3:1 gól. 3 pont 2: 1 gól. 2 pont 9: 8 gól. 2 pont 9: 9 gól. 2 pont 1: 2 gól. 2 pont 3: 5 gól. 2 pont 3: 6 gól. 2 pont 5:10 gól. 0 pont 3: 6 góL Az Újpest ás Hungária lehengerelték ellenfeleiket A Ferencváros csak nagy küzdelem után nyert Budapestről jelentik. A magyar ligabajnok­ságok második fordulója helyenkint izgalmas küzdelmeket, de általában favorit győzelme­ket hozott. Meglepetést jelent, hogy a Nem­zeti nagy küzdelemre kényszerítette a Fe­rencvárost, továbbá, hogy a Szürketaxi le­adott egy pontot a Phőbus ellen. Az egyetlen szenzáció, hogy az elmúlt héten nagy vere­séget szenvedett amatőrcsapat, a Törekvés, valósággal lehengerelte az abszolút favorit Budai 11-et. ÚJPEST—KISPEST 8:1 (3:1). A kispesti csapat csak az első negyedórá­ban volt méltó ellenfele a nagy formában le­vő Újpestnek, azután nem tudta megakadá­lyozni az újpesti csatárok gólzáporát. Meg­lepetésszerűen a Kispest érte el a vezetést már a 2-ik percben Serényi révén. Ekkor az­után megindult az újpesti henger. A 19-ik percben Kocsis egyenlített, majd Zsengellér és Tóth 3:1-re emelték a félidő eredményét. A második félidőben még nyomasztóbbá vált az Újpest fölénye. Kétszer egymás után Zsengellér,­ majd Kállai és ismét Kállai 8:1-re állították a végeredményt. HUNGÁRIA—BOCSKAI 4:0 (2:0). A Debrecenben lezajlott mérkőzésen a Hungária biztos fölénnyel győzött a honi csa­pat ellen. A Hungária csatársora Cseh irányí­tása mellett szépen kombinált, a védelem pe­dig teljesen semlegesítette a híres debreceni „ötösfogatot“. Hungária támadásokkal indult a játék. Cseh már az első percekben meg­szerzi a vezetést, majd Turay messziről irá­nyított bomba szabadrúgása köt ki a hálóban. A második félidőben tovább folytatódnak a Hungária támadások, az erősen felázott sáros pályán azonban nehezen gördülnek az akciók. Csak az utolsó percekben koronázta siker a bajnokcsapat rohamait. A 43-ik perc­ben Müller gólt szerez, majd az utolsó perc­ben Titkos hatalmas lövése ér hálót. FERENCVÁROS—NEMZETI 5:4 (2:1). A Ferencváros jól kezd. Egymás után ro­hannak vehemens támadásai a Nemzeti ka­puja felé. A 4-ik percben Székely, a 6-ikban Kiss szerez gólt. Már mindenki elkönyveli a Fradi nagy győzelmét, mikor egyszerre fel­jön a Nemzeti. Egyenrangúvá teszi a küzdel­met és sorozatos támadásaival többször hozza veszélybe Háda kapuját. A 43-ik perc­ben Horváth 2:1-re csökkenti a Ferencváros előnyét. A második félidőben folytatódik a nagy harc. Sárosi pompás góljával 3:1-re húz el a ferencvárosi csapat, de a Nemzeti még nem adta fel a harcot. Kisalagi a 17-ik percben gólt lő: 3:2. Ekkor sorsdöntő esemény tör­ténik. A Nemzeti öngólt vét és a Fradi 4:2-re vezet. Sztancsik lő újabb gólt és szépít az eredményen, Sárosi azonban ismét javít: 5:3. A Nemzeti most ür a pályán,­­ mintha ő vezetne. Fölényét Kisalagi újabb gólja jelzi: 5:4? Ezzel a Nemzeti mintha már el is lőtte volna puskaporát. Az eredmény marad. Mindössze annyi történik, hogy az izgalmas finisben­ Szalay és Háda összeverekednek, a bíró mindkettőt kiállítja. Hámory áll a ferenc­városi kapuba. Újabb izgalmak keletkeznek, de az eredmény marad..................... TÖREKVÉS—BUDAI 1­­6:1 (4:0) Az amatőrbajnok megérdemelten érte el magas győzelmét. Keszei II., Takács és Re­gős II. egymás után 4 gólt rúgnak a Budai 11 hálójába. A második félidőben is a Törekvés támad, a Budai játékosok csak lézengenek a pályán. Regős II. és Gere rúgnak újabb Tö­rekvés gólokat, majd az utolsó percekben Kovács büntetőrúgásból szépít az eredmé­nyen. SZEGED—ETO (Győr) 4:1 (2:1). A szegedi csapat biztos győzelme. A győ­riek eleinte erős ellenállást fejtettek ki, de nem tudták megakadályozni a minden részé­ben jobb Szeged megérdemelt győzelmét Szeged góljait Harangozó, Seper, Gyurcsó és Nagy érték el, míg az Eto részéről Juhász gólozott. PHÖBU3—SZÜRKETAXI 2:2 (0:1). A mutatott játék alapján reális eredmény. A Szürketaxi Wéber öngóljával jut vezetés­hez. A második félidőben heves iram folyik. A 19-ik percben Rökk fejjel egyenlít,, majd 2 perc múlva Fekete 40 méteres szabadrú­gása az előrehozott kapus feje fölött a háló­ba hull és a Phőbus máris vezet. Ezután a Szürketaxi kerekedik felül és Kovácsnak a 37-ik percben lőtt góljával kiegyenlít.. Súlyos vereséget szenvedett a derbin a Törekvés Presovi, tudósítónk jelenti: Vívó Egyesület—P. Törekvés Presovi Torna és 6:2 (2:1). Biró, Palkó. A két csapat: ETVE: Mizerák, Timkó, Miklós I., Miklós II., Bihary, Molcs­ány Köhler, Ju­­raskó, Baran, Gerlák, Tomecskó. — Törekvés: Kovalszky, Knapp, Sitár, Vozarik, Cichy, Suga, Harakszin, Bouska, Kuc­ár, Ádám, Hajdúk. Az ETVE kezd és már az első percben büntető rúgásból. Bihary gólt ér el. A 4-ik percben egy Törekvés lefutásnál Bouska lövése kicsúszik az ETVE kapus kezéből a hálóba. A 27-ik percben egy durva utánrúgásárt a bíró kiállítja Harak­­szint és a Törekvés így csonka csapattal küzd. A 29-ik percben Tomecskó ér el gólt. A második félidőben Köhler, Juraskó (2) és Tomecskó érnek el gólt. A Törekvés Hajduk révén szépít az ered­ményen. Az ETVE nagy győzelme meglepetés, mert a Törekvés a múlt vasárnap döntetlen eredményt ért el a komplett CSK ellen. Az ETVE csapatá­nak minden embere jó munkát végzett. Az ETVE- ben Bihary volt a legjobb, aki a mezőny legjobb embere volt. Kivüle Tomecskó, Baran, Timkó és Miklós, míg a Törekvés csapatában Ádám, Cichy és Hajdúk tűntek ki. A Törekvés csapata már 1­3 esztendő óta nast­ szenvedett ilyen katasztrofális vereséget az ETVE-től. Törekvés—Kassai MSE 0:0. Biró: Steinberger. A helyi ifjúsági csapat négy tartalékkal állt ki. Presovi Slávia—Korotnpa 3:0 (0:0). Biró: Janik. A gólokat Skovira 2, • Pivovarnyik . rúgták. AZ ÚJPESTI­ TORNA EGYLET ROZSBACHFÜRDŐN A presovi nemzetközi mérkőzés után az UTE csapata Rozsbachfürdőbe rándult át, ahol­ meg­ismételték a presovi­ mérkőzést. Részletes eredmények: 50 m. ifjúsági: Vajdicska 53, Lech 51.8. 100 m. (Előverseny): Kőrössy 1.01.4, Scheffer 1.05, Jan­­kovics ETVE. 100 m. mell. ifjúsági: Szeginyák ETVE 1.37.2, Korach (Makabi) 1.40.2. S0 m. hat­­úszás előverseny: Bozai 35.4, Téglássy 41.8, Schef­fer 43. 200 m­. mell.: Vágó K­. 3.02.4 Sólyom 3.02.8, Kun (Makabi) 3.05. 50 m. gyermek: Lech­­ 47.4, Vajdicska 51. 200 m,: Kőrössy­ ellen egy 4-szer 50 m.-es staféta indult a következő­ ETVE-tagok­­ból: Jankovics, Gubcsó, Téglássy, Szeginyák, Eredmény: ETVE 2.28. Kőrössy 2.28.4. Vizipoló: UTE—ETVE, 14:2. Bíró: dr. Nagel (Bratislava). Az ETVE góljait Gubcsó és Jankovics dobták. A főiskolai világbajnokságok döntői Parisból jelentik. Az atlétikai verseny dön­tői az utolsó nap folytak le. Gerely­vetés: Világbajnok: Issak észt 70.25, Várszegi m­agyar 67.18, Bartels német 65.45, Heinssen német 60.33, Edding német 59.27, Blackway angol 58.77 méter. 1500 m.: Világbajnok: Alford 3.56, Emery angolok 3.57, Stieglitz német 3.59.9, Istenes 4.00.6, Rátonyi 4.03.7, Aradi 4.03.7 perc (mind magyar). 400 m. gát: Világbajnok: Darr német 54.6, Guinarez brazil 55, Nortbrock német 55, Bar­nes angol 55.2 Grashoff német 55.8, Bascak jugoszl. 56.9 mp. 200 m.­ Világbajnok: Hohnes angol 21.5, Queiroz brazil 22, Bruquette francia 22, Voll­mert német 22.1, Catteaux angol 22.2, Struck osztrák 22.5 mp. Súly:­ Kreck észt 15.15, Kamputsch osztrák 14.41, Gross német 14.38, Hoplicek csehszl. 14.24, Bartels 14.14, Hilbrecht németek 13.72 méter. Magas: Weinstöck nég­et 195,­ Galanda csehszl. 190, Augustin német 185, Kunse észt és Häusler német 180, Eggenberger svájci 180 cm. ■ 4-szer 100 m.: Anglia 41.8, Németország 42.4, Franciaország 42.5 mp. 4-szer 400 m­.: Anglia 3.14, Franciaország 3.15.6, Németország. KERÉKPÁROZÁS: Világbajnok: Franciaország, 2. Belgium, 3. 3. Csehszlovákia, 4. Németország. A teniszvilágbajnokság döntőiben: Dallos magyar—Spitzer svájci 6:2, 6:4, Destremeau francia—Cernár csehszl. 6:4, 6:4, 4:6, 6:2, Richter, Hildebrand német—Troucin, Abde­­selam francia 6:3, 6:1, 4:6, 6:3. Férfi világbajnok: Destremeau, 2. Cennar, 3. Dallas. Párosban: Richter-Hildebrand, 2. Troucin-Abdesselam. , VÉGEREDMÉNY: Franciaország 15. Csehszlovákia 14, 3. Ausztria, 4. Magyarország, 5. Németország, 6. Svájc, 7. Belgium, 8. Anglia.