Kassai Ujság, 1937. október (99. évfolyam, 224-249. szám)

1937-10-24 / 244. szám

A 10 emberrel küzd­ő MISE ellen gyű­zölt a Törekvés Presovi tudósítónk jelenti: Törekvés— K. M. S. E. 1:0 (1:0). — Törekvés: Ko­valyszky, Sitár, Knapp, Vozarik, Cichy, Schmidt Kocsiscsák, Kuc­ár, Hajdú, Ádám, Bardiovszky. — K. M. S. E.: Volsläger, Hopkó, Kriskó, Dudás, Kis, Bencur, Grünc­­ner, Somossy I., Somossy II., Poklemba Mu­­disin. A félidő végén egy szép lefutásból Hajdú szerzi meg a vezetést. Akkor történt, hogy egy összeütközésnél megsebesült So­mossy I., aki többet nem is jött ki a pályára úgy, hogy a vendégcsapat végig tíz ember­rel játszott. A második félidőben is állandó fölényben maradt a helyi csapat, de több gólt nem tudott elérni. A helyi csapatban Hajdú, Cichy és Sitár, a vendégcsapatban a kapus és a halfsor tűntek ki. A mérkőzést Csop vezette. Belföldi eredmények Prága: Csehszlovákia—Ausztria 61:54. Az első ifj. atlétikai mérkőzés: Slavia—SK Kralupy 3:1 (1:1). Brünn: A morvaországi bajnokságban a Pribor —Viktoria Zarubek közötti mérkőzés 4:1 állásnál botrányba fulladt. Most győztes és vesztes pro­testált a szövetség döntése ellen. A győztes újra­játszást kért a vesztes az eredmény elismerését mert az jobb, mint a szövetségi 3:0-ás verifikálása. Bratislava, Bécs—Grác 9:7. Brat—Bécs 10:6. Brat.—Grác 9:7. Párbajtőrvívó mérkőzések: Ungvár: Kármám a volt HI. kerületi csatárnak a Rusj felmondott — Fedacka CsSK a vasutas­csapatba lépett Sóvár. Helyőrségi—Slovan 4:2 (4:0). Gólok: Herczinger 2, Svanda, Reichelt, ill. Köhler. Kitűn­tek még: Skovica (Slavia PreSov), Labansky (CsSK), Svanda (Terebes), 111. a halfsor. Biró, Babka, Bossány; BTC—SK Topolcsány 4:4 (3:1). A II. osztályú csapat meglepő teljesítménye divíziós ellenfelével. Gólok: Minarovics 2, Zeman, Witt­­mann, ill. Farsky 2, Bartosievics, Grman (ll m.). Kér. ifi válogatott—Komensky Ustav 2:2 (1:2). Bratislava: AC Nyitra—SK Nagyszombat 0:0. Vincét kiállították Nyitrából. SK Érsekújvár— CsSK Holics 6:0 (0:0). Gólok: Balogh, Bagovics 2 (egyet 11-ből), Sumer, Vrabec. — CsSK II.— SK Ratzisdorf 5:3 (3:2). Gólok: Dibarbora 2, Ba­­telka, Kirchmann, Zacskó, ill. Lopacovsky, Zinger, Vrba.­­• Közép- és Délszlovenszkó: AC Sparta Pov Bystrica—FC Vrútky 3:0 (2:0), Sparta Pov. Bystrica II.—Slavia Predmier 5:0 (4:0). Voi. XI. Lipt Sv. Mikulás—SK Demánová 4:0 (1:0). SK Zilina II.—SK Dubnica 4:3 (0:2), SK Zilina dór.— SK Zavodie dór. 5:0 (4-0). VSK Lipt Sv. Mikulás ►—VSK Paludzia 5:1 (1:0), MSK Tűre. Sv. Martin —SAC Banská Stiavnica 4:0 (2:0), Dolnokubinsky SK—SK Sucany 5:0 (1:0), SK Ruzomberok II.— Jánosík Vazec 4:1 (3:0). SK Banská Bystrica— STS Cadca 2:1 (2:1), KTK Krupina—SK Podbre­­zová 4:2 (2:2), RSK Utekác—Slovan Rimaszom­bat 5:0 (1:0). W év után sikerült az osztrákokat Prágában győzött a csehszlovák futball Két fronton Prágából jelentik: Csehszlovákia—Ausztria 2:1 (0:1). Az Európa Kupa mérkőzés a Spar­­ta-pályán végre a hazaiak győzelmével vég­ződött Ez a győzelem nem könnyű s inkább szerencsének is mondható. A 10-ik percben Nausch megszerzi az osz­trákok vezetőgólját. A csehszl. csapat csak szünet után talál igazán magára, amikor Riha megszerzi a kiegyenlítő gólt, sőt Klóé­nak a győzelmet jelentő dugót is sikerül be­rúgni. A mérkőzést 30.000 néző előtt a ma­gyar Hertzka vezette. A mérkőzés előtt a csehszl. ifj. vál. 4:2 (2:1) arányban győzött a csehszlovákiai német szöv. csapata ellen. Hullámvölgyben az osztrák futball... Meisl kidülésével ugy látszik az osztrák futball agonizálása megkezdődött. Az egy­másutáni sikertelenségek arra mutatnak, hogy az osztrákok egyre mélyebbre zuhan­nak. A prágai vereség mellett még nagyobb kudarcot jelent, hogy Bécs csapata otthoná­ban 1:0 (1:0) arányú vereséget szenvedett Prágától. A mérkőzés különben igen gyenge nívón mozgott s csak a játék vége felé emel­kedett Prága részéről a játék szintje. A győz­tes gólt a 22-ik percben Cech lőtte. A mér­kőzést 11.000 néző előtt Frankenstein vezette. SLEZKA OSTRAVA—VIKTORIA PLZEN 4:3 (2:2). A 8000 néző előtt lefolyt m­­ostraui állam­liga mérkőzésen a helyiek szenzációs győ­zelmet arattak az eddig veretlen és a 11-ik helyen álló prágai csapat ellen. A gólokat: Mosták 2, Pleva Böhm (11-esből), ill Benc 2, Bina adták. Bíró: Dörfler. Az Európa Kupában most Az olaszok 3-szor, Svájc 5-ször, a többiek 6—6-szor játszottak. TRENCSÉNI TS—FÜLEKI TC 2:0 (2:0). A nyugati divízió egyetlen mérkőzése a helyi együttes győzelmével végződött A győztes csapatban debütált Stránovsky, a vágbeszercei Spárta volt játékosa. A 20-ik percben Botka szerezte meg a vezetést 11-esből, majd tíz perc múlva sarokrúgás után Stránovsky fejjel továbbítja a hálóba a bőrt. Biró, Novák, ez a helyzet: 1. Magyarország 22:15 8 2. Csehszlovákia 16:16 7 3. Olaszország 7:2 6 4. Ausztria 13:14 5 5. Svájc­ 10:21 0 A TABELLA: 1. TTS 19:9 12 2. Topolcany 19:12 10 3. LAFC 14:12 9 4. FTC 14:11 8 5. Rapid 18:13 7 6. SK Zilina 14:13 7 1- ÉSE 12:12: 7 8. KFC 15:15 7 9. FC Vrútky 10:23 5 10. ZTK 8:13 4 1L VAS 10:22 4 Külföldi eredmények London: Anglia—Írország 5:1 (2-0). Negyven­ezer néző előtt remekelt a pompás formát elárult angol válogatott. Az összejátszott együttes már 5:0-ra vezetett, mikor az energikus védelem könnyelműségéből Stefenson megszerezte a be­csületgólt Gólok: Mills 3, Hall, Brock — A ligá­ban: Birmingham—Derby 1:0, Charlton—Bolton 1:1, Chelsea—Brentford 2:1, Grimsby—Everton 2:1, Leeds—Wolwerhampton 1:1, Liverpool— Leicester 1:1, Middlesbrough—Manchester 1:0, Protsmouth—Blackpool 1:2, Preston—Hudders­field 1:1, Stoke—Arsenal 1:1, Westbromwich— Sunderland 1:6. A Chelsea átvette a vezetést a Brentfordtól, Wolwerhampton a II. helyre került. Budapest: A BEAC vándordíjas atlétikai verse­nyén: 200 m. ill. oszt. Tárnáv BBTE 23.6 mp. 800 m.: Speidl-emlékv.: Istenes dr. MAC 2:00,3 p. 3000 m.: Szilágyi UTE 8.45.2. Eper UTE 8.49.2 p. 110 m. gát III. o.: Tarnay 16.5 mp. 400 m. gát.: Héjjas dr. Bszkrt 57.4. Hetényi BEAC 57.6. Ko­­háry BE­AC 57.9 mp. Távol. Kovács-emlékv.: Gyuricza Bszkrt 700, Bácsalmási dr. BEAC 677, Dusnoki MAC 677 cm. Hármas, Sebők-emlékv.: Dusnoki 13.59 m. — Komjádi Kupa-vizipólómérkő­­zések: MAC—MTE 10:0 (3:0). Gólok: Kalapos 6, Harangozó, Szuchy (2—2). MAFC—NTE 6:0 (2:0). Gólok: Répa 4, Aczél.­­ Leriche, a francia bajnok megérkezett. A ha­talmas mezőnyből, amely a XIV szlovenszkói marathonra benevezett, nehéz kiválasztani azt a csoportot is, amelyből emberi számítás szerint — és a helyi marathonok teljes kiszámíthatatlan­ságát szem előtt tartva — a győztes kikerülhet A németek közül Halber, Bergson és Bertsch, az osztrákok közül Balaban, Weber és Haderer, a lett gárdából Krison és Motmillers, a román Gall, a két lengyel: Przybilko és Marynovszky, a prágai Heks, Takác, a magyar Kiss, Galam­bos, Zelenka és végül a francia !­­er­b­e­n az a nagyszerű a gárda, amely igazi élet-halál harcot fog folytatni győzelemért. A marathonra kiadott külön marathon-pecséttel a Bárcai-úti sporttelepen fel­állítandó postahivatal — csakis október 28-ra — délelőtt 10 órakor kezdi meg működését. Felad­hatók mindenféle levél (express, ajánlott és re­­pülő-posta) küldemények. A marathont rendező KAC külön marathoni levelezőlapokat és íveket ad ki, amelyek többféle kombinációban bélye­gezve pecsételtethetők le és már szerdától kezdve vásárolhatók. A sporttelepi postahivatal a befutás végéig marad üzemben. —.— Svédül beszélőket keres a marathon rendezőbizottsága. Jelentkezés: Braun festéküzlet, Malom­ u. 4. Ferencvárosé a K. K. Izgalmas csatában és záporesőben a Lazzio otthonában győzött Róma, okt. 25. (Saját tud. táv.) Ferencváros— Lazio 5:4 (3:4). A Középeurópai Kupa utolsó dön­tő mérkőzése előtt még sütött a nap, de a meccs kezdetére beborult s rövidesen megeredt az eső, úgyhogy az egész mérkőzés alatt zuhogó zápor­ban küzdött a két nagy ellenfél. A Lazio már a 4-ik percben vezet Piola góljával. Az ellentámadásnál Sárosit tetem­tik, a megítélt 11-est ugyanő értékesíti, sőt két perc múlva a vezetést is megszerzi. Ezután az olaszok óriási erővel támadnak és a 18-ik percben sikerül Ca­­molesenek kiegyenlíteni. Most megint a magyar csapat ostromol, de Sárosi dr. a 22-ik percben m­ellélő. Két perc múlva a Busam átívelt­ labdájára startoló Lázárt ellökik. Korányitól pedig Piolához pattan a bőr, aki ismét megszerzi a vezetést 8 méterről. Hatalmas lendülettel, idegizgató küz­delmet vív a két együttes tovább is. A 30-ik perc­ben Kemény szögletet rúg. A 36-ik percben Pol­gár miatt szabadrúgást irányít Cand­ese a kapu elé, többen is felugranak a labdára, de az Piola fejéről csúszva zuhan a magyar hálóba. Szeren­csétlen dugó volt. Alig kezdenek, pompás magyar akció bontakozik ki és Toldi begurut a kirohanó Provera mellett. A II. félidőben az állandóan zuhogó eső már erősen feláztatja a kapuk előtti földes területet­­jóllehet az elég ápolatlan füves területen alig látszik a víz nyoma. A játékosok sokat csúszkál­nak és ezen a nehéz talajon óriási megpróbálta­tásnak vannak kitéve, de hősiesen küzdenek to­vább. Hatalmas olasz nyomással indul megint a játék és Korányinak már az 1. percben sarokra kell tisztázni egy veszedelmes szituációt. A 8-ik percben Magdáról pattan sarokra a bőr. A 13-IK PERCBEN Vianni és Toldi összekapnak, úgyhogy a svájci Wüttrich bírónak nagy nehézségbe kerül a kedé­lyeket lecsillapítani. Hallatlanul izgalmas, gyilkos iramban folyik a küzdelem, az izgalmat növeli az olasz közönség pokoli lármája, mellyel a játékot állandóan kíséri. A 15-ik percben mint a 11-es megítélésénél újból hevesen tüntetnek a játék­vezető ellen és ellenszenvének érdekes, de nem olyan veszélyes módon ad kifejezést a tömeg. Botok és esernyők emelkednek a levegőbe, de csak kabátokkal, kalapokkal és sapkákkal dobálják meg a bírót Wüttrich ugyanis szabadrúgást ítélt a Lazio ellen... A 17-ik percben Korányinak nem sikerül elfejelni a labdát, amely karjára esik. A bíró túl­­szigorú 11-est ítél a „Fradi“ ellen. A magyarok megkísérlik a bírót más álláspontra bírni s külö­nösen Toldi idegeskedik a 11-es pontra letett labda és Piola körül. Piola áll neki a rúgáshoz, de félmagas bombáját Háda kiüti, majd utána elcsípi a bőrt a rohamozó olasz csatárok elöl. HÁDA HIHETETLEN BRAVÚRJA UTÁN is az olaszok támadnak s szinte szünet nélkül ostrom alatt tartják a ferencvárosi kaput Nagyon frissek még, úgyhogy az olasz gólozás lehetősége állandóan a levegőben lóg. A 20-ik percben fel­szabadul a magyarok kapuja, Provera többet sza­lad a kivédett labdával, mire a bíró védhető szabadrúgást ítél 16-on belül. A nagy helyzetet nem tudja kihasználni a „Fradi“, mert Toldi túl­­erősen adja ki Keményhez a bőrt, amelyet az ki­enged. A kihagyott olasz meccsgól és az óriási erőfeszítés már érezteti hatását. Következik az olaszok lelki összeomlása után a testi fáradtság­nak is a jele. Dacára az erős szélnek és záporozó esőnek, melyet­ a szél a ferencvárosi játékosok szemeibe csapkod támadásba lendül most a Ferencváros. Magyar fölény akkul ki. A 27-ik percben Sárosi elől sarokra mentenek, Kemény gyönyörűen íveli be a bőrt, Sárosi ma­gára húzza a védőket, úgyhogy a labda a szaba­don álló Kiss combjáról az elcsúszott Provera mellett a hálóba pattan. Megszületett az a máso­dik, de most sikerült lélektani pillanat, amellyel a magyar csapat most már végleg eldönthette a küzdelmet a maga javára. Az olaszok egyre job­ban visszaesnek a kiegyenlítő gól után, de pilla­natig nem adják föl a harcot. 32-ik percben Lázár belelép Busani lövésébe, sarok lesz belőle. Öt perc múlva Táncos beadásából Sárosi csodálatos dugót vág a meglepett Provera hálójába. Eldőlt a csata és a kupa sorsa!... A 37-ik percben Costa sarkot rúg. A 40-ik percben Kemény beadását SÁROSI KAPUFÁNAK BOMBÁZZA. Szorongatnak a magyarok, de a 41-ik percben megugrik Piola s Korányi sarokra ment előle. Az utolsó percben Milánó tisztáz szögletre a feléledt Táncos elől. _ A győztes csapat és az egész mezőny legjobb játékosa Sárosi dr. volt, aki káprázatos irányítá­sával és góljaival alig tette vitássá csapata végső győzelmét. Igen jó volt a hátul sokat segítő Toldi, a két szélső, különösen Kemény. Lázár volt a legjobb balf. Polgár következett utána. Magda gyengébb. Tátrai jobb volt mint Korányi, Háda brilliánsan védett. Az olaszoknál Viani centerbali remekelt, Piola és Busani igen veszélyes csatárok. Nyolc év után nyerte ismét magyar csapat a Középeurópai Kupát, melyet a K. K. bizottság a 11 aranyéremmel együtt még a mérkőzés végén átadott a diadalmas magyar csapatnak. Végered­mény 9:6 a Ferencváros javára. Zsolna legyőzte az SK Bratislavát! Zsolnáról jelentik: SK Zülna—SK Bratislava 3:1 (2:1). Vezette: Kroner. Zilina: Pochaba, Derkic, Altus I, Gorsky, Riedl, Beniac F„ Rygartf, Vymlatil, Stárek, Beniac R„ Beniac T. Bratislava: Hubek, Janickovic, Orth, DerSak N­., Daucik, JurcAk, Luknár, Nagy, Jakube, Chodak, Baco. Zilina kezd széllel szemben és Vymlatil átadá­sából már az 1-ső percben vezetéshez jut. Ry­avy kapja a bőrt és a szél segítségével potyagólt lő. Bratislava-támadás a válasz, a 20-ik percben Jakube Jurcsáktól kapja a bőrt és fordulásból kiegyenlít A 30-ik percben Vymlátil 20 méterről lő mintaszerű gólt a bal felső sarokba. A második félidőben a vendégcsapat átcsopor­tosítja csatársorát, de az sem segít: Luknár ös­­szekötőbe megy, Zilinánál a sérült Derbic helyett az ifjúsági Lengyel áll be. A 24-ik percben Vymlátil Beniaö T. szögletéből gólt fejel Utána eldurvul a játék­ melyben Jurcák és Beniaí T. jeleskednek. RvSavy megsérül a 25-ik percben és igy megint kimegy. A zilinaiak megérdemelték a győzelmet, amely nagyobb arányú is lehetett volna. A védelme, különösen Altus, kiválóan ját­szott. A fedezetsor új volt a pályán. A csatársor­ban jó volt Ryaarts és Starek. Vymlatil csak lőni tud. A Bratislava csapata nem hagyott jó benyomást maga után, az egész csapat kedvetlenül játszott. A védelem megfelelt, de Hubel nem biztos labda­­fogásban. A fedezetsorban jó volt Jurcsák és Dancik. A csatársor nincs formában és sokat ron­tott a kapu előtt. Szlovenszkó 100 km-es magyar kerékpáros bajnoksága (Saját tudósítónktól). A szlovenszkói M. K. Sz. rendezésében lefolyt 100 km-es or­szágúti kerékpárversenyben a legjobb helyi versenyzőkön kívül Ungvár, Gálszécs és Ho­­monna bajnok versenyzői is indultak Nagy meglepetést keltett a kiváló ungváriak siker­telen szereplése. Az első három ideje kiváló. A régen látott szép küzdelem a következő eredménnyel végződött: Igazolt versenyzők: 1. Baldovits (KSC) 2.53.22 óra, 2. Fiasko (KAC) 3.01.45 óra, 3. Kuruc (KAC) 3.01.47 óra. 4. Huleja (PPKC Ungvár). 9 induló. Nem magyar szövetségi versenyzők: 1. Po­kornyi (CsSK) 2.47.15 óra, 2. Tarnóci (Olim­pia) 2.49.55 óra, 3. Stefan Stefanyec (Ho­­monna). 8 induló. Csehszlovák csapatok sikere a podk.­ru$zi diviziómérkőzéseken Ungvári tudósítónk jelenti: CsSK—MSE 6:2 (1:1). Biró: Vojtassák. A 6-ik percben Csepák Paskulyák beadását befejeli A 14-ik percben Oláh­ egyéni akcióból egyenlít . A II-ik: félidő 5-ik percében újra az MSE szerzi meg a vezetést Paskulyák révén. A további gólok a következő sorrendben esnek: a 14-ik percben Fazekas, a 25-ik percben Lánczos, a 30-ik percben Jerga, a 43-ik percben Fazekas, a 45-ik percben Hrickó. Beregszászon: CsSK U2HOROD—BFTC 3:2 (3:1). Bíró: Csernohorszky. A 10-ik percben Va­­zovics révén a CsSK ér el gólt. A 13-ik percben Várady egyenlít A 29-ik percben Neumann, a 44-ik percben Skaroupka (3:1) lő gólt. — A 1T-ik fél­időben a BFTC ér el gólt Ortutay révén a 42-ik percben. MLSZ BAJNOKI MÉRKŐZÉSEK: Várpalánkon: Spartacus—Csapó SE 1:1 (0:0). A csapiak szerzik meg a vezetést Gulyás révén a 18-ik percben. Egyenlítésre csak a 30-ik perc­ben kerül sor, a csapi védelem hibájából Haas egyenlít. Vezette: Győrffy. UTKSC—Kaposi TK Ungvárra sorsolt bajnoki mérkőzésen a KTK nem jelent meg. SMTE—Királyhelmeci SC 1:1 (1:1). A vezetést a 3-ik percben Csefó szerezte meg. Az UMTE a 25-ik percben 11-esből egyenlít Benes IL révén. Biró, Fülöp, Munkács: MSE II.—U4C IL 2:1 (1:1). A veze­tést Jendrék szerezte meg az UAC-nak az 5-ik percben. A 25-ik percben Dankulinec kiegyenlí­tett A győztes gól a második félidő 17-ik percé­ben Schönfeld lövéséből esett Vezette: Ruhás,