Kelet-Magyarország, 1984. április (41. évfolyam, 78-101. szám)

1984-04-22 / 95. szám

8 Szerdán Moszkvában Szovjetunió— Magyarország Szorgalmasa­n készülődik a há­zigazdák válogatott kerete a szerdán, a moszkvai Lencin-stad­i­­onban sorra kerülő Szovjetunió— Magyarország olimpiai selejtező labdarúgó-mérkőzésre. Eduard Milofejev szövetségi kapitány a következő húsz játékos közüli je­löli ki csapatát. Kapusok: Je­nszkasz, Novikov. Hátvédek: Siskin, Szocsnov, Mo­rozov, Pozdmnyakov, Zsupikov, Kaszparavicsjusz, Pavlov. Kö­zéppályások : Rsejnyikov, Zig­­ m-antovács, Gocmanov, Pudisem, Litovcsenkov Kuznyecov. Csatá­rok: Protaszov, Sztukasov, Gra­­csov, Vorobjev, Szökő!. A csapat a Dinamo Minszkié épül, a klub hat játékost ad a keretbe, a Szpartak Moszkvát né­gyen képviselik. Amint Malofe­jev kapitány elmondta a TASZSZ tudósítójának, sérülések miatt olyan kulcsjátékosokra nem szá­míthat a sorsdöntő mérkőzésen, mint a kapus Csanov, valamint Larionov, Cserenkov (a budapesti gólszerző), Gurinovics és Jan­u­­sevszkij. Az 1863. szeptember 7-én a Nép­stadionban 1 :0-ra győztes szov­jet olimpiai válogatott tagjai kö­zül most csak Siskin, Zljupikov, Rsejnyikov, Gocmanov, Kuznye­cov és Gracsov szerepel Malofe­jev jelöltjei között. Magyar győzelem a karate VB-n A Glasgow-ban zajló taekwon­do világbajnok­ságon váratlan, de igen szép magyar siker szüle­tett. A női töréstechni­­kában Kiss Anikó világ­­bajnoki aranyérmet szerzett. Kelet-Magyarország Bp. Honvéd—NYVSSC 3:0 (2:0) Kispest, 5500 néző. Büki (Nagy M., Falles) sípjelére az alábbi összeállításban kezdték a já­tékot a csapatok. Bp. Honvéd: Andrusch — Sallai, Garaba, Nagy A., Varga, Gyimesi, Sikesdi, Détári, Bodo­­nyi (Kovács K. 52. perc), Gere (Kozma 70. perc) Esterházy. NYVSSC: Csepecz — Cséke, Gáspár, Szikszai, Varga J. — Moldván, Szűcs (Bücs a szü­netben), Czeczeli — Pólyák (Barta 62. perc), Fecsku, Csehi. Mint várható volt, az első pil­lanattól kezdve a Budapesti Honvéd lépett fel támadólag, gólzáporos győzelemre töre­kedtek. Az első percben Gere elől mentettek a nyíregyházi védők, Esterházy, Bodonyi, Gyimesi-akció után hárított Moldván. Az első öt perc el­teltével jobbára mezőnyjáték­ alakult ki, igazi gólveszély nél­kül. Ennek az sem mond el­lent, hogy a 10. percben Ga­raba pendített a nyíregyházi kapu mellé, majd Nagy A. mentett szépen Csehi elöl. Ezt követően Gere próbálkozott be­töréssel, de túlcselezte magát. A Honvéd -fölény a 1®. percben gólt eredményezett. Egy jobb­oldali szöglet után Détári kapott jó labdát, 15 méterről lőtt és ezzel megszerezte a Honvéd a vezetést, 1:0. A gólnál sajnos a nyíregyházi védők is hibáztak, ezért kezelhette le a labdát za­vartalanul a Honvéd játékosa. A Honvéd irányította tovább a játékot. Egy Gereb Esterházy összjáték után Esterházy lőtt a nyíregyházi kapu fölé, majd lövését egy másik Honvédő-tá­madás után Cséke mentett szögletre. A 16. perc adta meg a fővárosi együttes máso­dik gólját. Détári kényszerítő passzával Gere ugrott ki, akit senki sem zavart, s így 13 mé­terről zavartalanul lőhetett a nyíregyházi hálóba. Ezután Szikszai szép szerelését jutal­mazta tapssal a sportszerű kis­pesti közönség. A félidő második felében is az jellemezte elsősorban a játé­kot, hogy a Honvéd, ha nem is túl erősen, támadott, míg a Nyíregyháza jobbára csak a védekezéssel törődött. A 30. percben Gyimesi beadását Bodo­nyi fejelte centiméterekkel a nyíregyházi kapu mellé. Ezután Gáspár mentett a kiugró Bodo­nyi elöl, majd Esterházy lőtt élesen majdnem az alapvonalról az oldalhálóba. Ez­után feljött a Nyíregyháza is, Pólyák fejesét csak nehezen tudta menteni a fővárosiak ka­pusa,. Alig valamivel később Csehi futott el a bal oldalon, Pólyákhoz adott labdáját azon­ban a nyíregyházi jobbszélső el­­ügyetlenkedte. Az ellentámadás során Csepecznek akadt véde­ni valója. Mindent egybevéve, ha­bár az első félidőben a Buda­pesti Honvédé maradt az irá­nyító szerep, a Nyíregyháza is lőhetett volna gólt. A második félidő ugyancsak Honvéd-támadásokkal kezdő­dött. Előbb Gere beadását ök­lözte ki Csepecz, aztán Gyimesi elfutása után támadtak forró pillanatok a nyíregyházi kapu előtt. Nemsokára Détári közeli lövését öklözte ki Csepecz, a labda Bodonyi elé került, aki azonban elügyetlenkedte a nagy helyzetet. Mint a mérkőzés túlnyomó részében, most is a Budapesti Honvéd támadott, de úgy tűnt, játékosai elégedettek az elért eredménnyel. Próbálkozásaikat Sikesdi, majd az 57. percben a Détári által okozott gólve­szély jelentette. A félidő dere­ka táján feltámadt kissé a Nyíregyháza is. Csehi adott elő­,** szőr jó labdát, de ez nem jutott el Fecskuig, majd Moldván elől kellett hazaadással tisztáznia Vargának. A 67. percben Sal­­­lai eresztett meg nagy lövést 22 méterről, de a labda a kapu mellé szállt. A Budapesti Honvéd a 71. percben állította be a végered­ményt. Gyimesi adott jó labdát Esterházynak, aki kiugrott, el­húzta a labdát Csepecz mellett, és kényelmesen a hálóba gurí­tott. 3:0. A 80. percben Fecsku lövését védte szépen Andrusch, majd Szikszai lőtt kétszer is távol­ról jól a Budapesti Honvéd ka­pujára. A második lövést And­­rusch csak szögletre tudta men­teni. A bal oldali szöglet után a labda Fecsku ölében kötött ki, de lepattant róla, s oda­veszett a lehetőség. A mérkőzés Honvéd-támadá­sokkal ért véget. Ezen a mér­kőzésen, habár a Honvéd tar­totta végig kezében a játék irá­nyítását, a Nyíregyháza mégsem játszott alárendelt szerepet, a közönség által várt macska­­egér harc ezúttal elmaradt. Ha pontszerzésre nem is, de gól­­lövésre mindenképpen lett vol­na esélye a nyírségi csapatnak. Az NYVSSC-ből Csepecz és Csé­ke játéka emelhető ki. A mér­kőzés után a két edző a követ­kezőket mondta: Komora Imre: A színvonalas mérkőzésen megérdemelten nyert csapatom a nagyon sport­szerű nyíregyháziak ellen. Kovács Imre: A Honvéd jobb csapat, megérdemelten nyert, de nekünk is voltak gólszerzé­si lehetőségeink. Mindhárom kapott gólunk ,,eladott” hely­zetből született. További eredmények: I. Dó­zsa—Diósgyőr 0:0, Haladás— FTC 1­:0, SZEOL AK—Hátán ETO 4:2. Az MTK-VM—Volán SC, a Csepel—Videoton és a Tata­bá­nya—Pécsi MVSC mérkőzéseket ma játsszák. Az utánpótláscsapatokban öt válogatott Az NYVSSC labdarúgói közül öten, kerültek be a különböző korosztályok válogatott keretei­be. Bücs Zsolt a magyar után­pótlás-válogatott tagja, kedden Baján a Magyarország—Szovjet­unió mérkőzésen szerepel. Az Ifjúsági Európa-bajnokság 16-os döntőjébe jutott válogatottnak Krizán Sándor a tagja. Az ifi B-válogattottal pedig hárman utaztak pénteken Franciaország­ba: Karaffa László, Kelemen Gyula és Eszenyi Dénes. Karaf­­fáék Anemase-ban kétszer ta­lálkoznak a házigazdák hason­ló korú csapatával. Röplabda Hatodik hely A röplabda Országos Serdülő Kupa döntőjében hatodik helyen végzett az NYVSSC fiú utánpót­­láscsapa­ta. Kereső Attila edző tanítványai — akik egy fél éve készülnek együtt a jó OSK-sze­­replésre — állták a versenyt a nagy hírű, élvonalbeli klubok fiataljaival­. Az ellenffeleknél azon­ban négy-öt éve röpla­bdáz­­nak együtt a játékosok, s ez meglátszott — a javukra — a mérkőzéseken. A nyíregyházi fi­úk csak a játszmákon belül tud­ták megszorítani riválisaikat, minden találkozójukat 3:0-ra el­veszítették. Ennek ellenére dicsé­retet érdemelnek­, hiszen hato­diknak lenni az országban, nem kis dolog ! Az első helyen a KOMÉP SC, a másodikon a DÉLÉP SC, a harmadikon a Kecskeméti SC, a negyediken az Újpesti Dózsa, az ötödiken pe­dig a Tungsram SC végzett. A kosárlabda­pálya után kézi­labdapályát épí­tenek társadalmi munkában a Dombrádi Álta­lános Iskola ud­varán. Képünkön a diákok egyen­getik a salakot. (cs) 1984. április 22. A labdarúgó NB I-ben az utolsó helyezett Diósgyőri VTK sorsa szinte már meg­pecsételődött. A vasgyáriak csak akkor maradhatnak benn, ha a hátralévő találkozóikon 75 százalékos teljesítményt nyújtanak. Ilyen formajavulás­ra aligha képesek a piros-fe­hérek .. . Csaknem biztos az is: a másik kieső a Volán SC és az NYVSSC közül kerül ki. A nyíregyháziak persze biza­kodnak, úgy vélik, meg tudják előzni a közlekedésieket. Mi erről a Volán SC vezetőinek a véleménye? Ezt kérdeztük pén­teken délben telefonon Földes Györgytől, a fővárosi együttes technikai vezetőjétől. — Idegtépő hajrá vár ránk — mondta a telefonba Földes György. — Nehéz a helyzetünk, hiszen az utolsó fordulókban a nagycsapatokkal játszunk ... Ráadásul úgy véljük, az NYVS­­SC-nek ha nem is sokkal, de valamivel jobb a sorsolása! Persze, ne gondolja azt senki, hogy eleve lemondunk a meg­kapaszkodásról. Sőt! Az a vé­leményünk: mi maradunk benn az NB I-ben! — Jelenleg két ponttal veze­tünk a nyíregyházi együttes előtt és jobb a gólkülönbségünk is. Ez nagy előny, s igyekszünk majd megtartani belőle vala­mit. A hátralévő nyolc mér­kőzésünkön ötvenszázalékos teljesítményt várunk, azaz 8 pontra számítunk. Szerintünk 24 pontnak elégnek kell lennie a kiesés elkerüléséhez! — Hogy kik ellen számítunk pontokra? Vegyük sorba a meccseket. Vasárnap az MTK­­VM az ellenfelünk, egy pontot el kell verniünk a Hungária körútiaktól. Aztán jön hozzánk a Haladás VSE. Két pont a ter­vünk, győznünk kell a szom­bathelyiek ellen. Utána követ­kezik a Vasas, a Fáy utcaiak ellen is jók vagyunk egy dön­tetlenre. A 26. fordulóban Sze­gedre megyünk, a SZEOL AK- hoz. A cél: egy pont elhozása. Majd a Zalaegerszegi TE-t fo­gadjuk, s remélhetőleg le is győzzük. A befejező három fordulóban a Ferencváros, az Újpesti Dózsa és a Budapesti Honvéd az ellenfél. A három meccsen egy pontot várunk együttesünktől. Ha mindez megvalósul — amiben nagyon reménykedünk — a jelenlegi 16- hoz meg lesz 8 pont. — A nyíregyháziakról? Nos, a Honvéd otthonában a piros­kékeknek szerintünk nincs ke­resnivalójuk. (A Honvéd—Nyír­egyházi VSSC találkozót a te­lefonbeszélgetés után, szomba­ton játszották, s az eredményt olvashatják is mai lapunkban a szurkolók. A szerk.) Aztán a Videoton és a Tatabánya megy Nyíregyházára, miközben egy meccsük Csepelen lesz Mold­­vánéknak. Hát... két pontnál többet aligha szereznek. Majd verjék meg hazai pályán a SZEOL AK-ot és a Pécsi MSC-t. A két találkozó között men­nek Zalaegerszegre, s onnan pontot szinte biztos, hogy nem hoznak. Az utolsó fordulóban Diósgyőrött játszanak, s ha ott győznek, azzal lenne 8 meg­szerzett pontjuk, a jelenlegi ti­zennégyhez. Ez pedig csak 22. Mi pedig huszonnégyet remé­lünk magunktól — búcsúzott a Volán SC technikai vezetője, B. D. A Volán SC válaszai „Mi bennmaradunk!“ ­ Tanárképző női kosárlabdacsapat: NB I Beszélgetés a sikerről Mint ismeretes, a Bessenyei György Tanárképző Főiskola női kosárlabdacsapata a következő idényben újból a Nemzeti Baj­nokság első osztályában játszik. Ebből az alkalomból tettünk fel kérdést Sasvári Andrásnénak, a csapat edzőjének, és Sasvári Andrásnak, a szakosztály veze­tőjének a siker összetevőiről és a további tervekről. — Elvárt eredmény volt a baj­nokság megnyerése? — Igen. A feljutás az első pil­lanattól kezdve cél volt. Ebben a csapat és a vezetők a legtelje­sebb mértékben egyetértettek. Azt is megmondtuk: amennyiben a célt nem érjük el, minden já­tékosnak lehetőséget adunk ar­ra, hogy ott folytassa a játékot, ahol akarja. A lányok viselke­dése a legpozitívabb volt, min­den munkát vállaltak a siker ér­dekében. Nem figyeltük az ellen­felek eredményeit, nem kalku­láltunk, csakis önmagunkkal, a saját eredményeinkkel foglalkoz­tunk. Tény, hogy a kiesést kö­vetően hangulatilag — de csakis hangulatilag — mélyponton állt a társaság, de a váratlan debre­ceni vereség segített a talpraál­­lásban. — Volt-e haszna a második vo­nalban eltöltött egy évnek? — Igen, hiszen tovább fiatalod­hatott a csapat, és azok marad­tak csak meg, akik maximálisan vállaltak mindent. — Milyen a csapat összetétele? — Egy kivételével valamennyi­en diákok. Szerencsés keveréke az együttes a tehetséges közép- és főiskolásoknak. Az elmúlt egy év alatt nagyon jó csapatszellem alakult ki, annak ellenére, hogy sokan terjesztették: a csapat szét­esik. Ezt az eredmény cáfolta. Jelen pillanatban csak egy függő ügyünk van: a nagyon tehetséges Vas Zita a Testnevelési Főisko­lára felvételizett, és szívből kí­vánja neki mindenki, hogy sike­rüljön a terve. A továbbtanulás­ban senkit meg nem gátolnánk. — Kiket emelnének ki, mint a csapat talán legjobb embereit? — Az eredmény a csapatot di­cséri, de természetesen vannak, akiket külön is ki kell emelni. Dézsi Máriát egész éves akarása, Vas Zitát lelkesedése minősíti. Csermely Katalint sérülése utáni érett játéka, Farkasiszkynét mun­kabírása és javuló dobóteljesít­ménye dicséri, örvendetes volt Tóth Jutka fejlődése, Névtelen Eszter hangyaszorgalma. Volt persze néhány csalódásunk is. Pár főiskolás hátat fordított a csapatnak.. . De ha már az előbb kiemelkedő játékosokról esett szó, akkor beszélni kell a főiskola vezetőiről is, akik a le­hetséges támogatást megadták a jó szerepléshez, és nagy izgalom­mal figyelték, megvalósulnak-e a tervek? — Mit hoz a jövő? — Véleményünk szerint, az erő­viszonyokat figyelve, reális esé­lyünk van a bennmaradásra, sőt a jó helyezésre is. A mezőny má­sodik tíz csapata között, minden­kivel szemben győzelmi remé­­nyeink lehetnek. Itthon minden­képpen. Reméljük, a főiskolai felvételik során is kerülhet a csa­patba néhány jó képességű játé­kos. A legközelebbi jövőt illetően pedig: májusban nemzetközi tor­nát rendezünk, melyen egy len­gyel másodosztályú csapat (nem­rég még az első osztályban ját­szottak), egy csehszlovák másod­­osztályú együttes (érdemes meg­jegyezni: a csapat 2. osztályban jól szerepel, és Csehszlovákiában mindössze 8 együttes játszik a legjobbak között), valamint egy román első osztályú csapat, to­vábbá a KSG, és a MEAFC első osztályú gárdái játszanak. Erős mezőnyt akarunk, hogy a helye­zésekért komolyan kelljen min­denkinek megküzdenie. S. Z. A TK egyik legjobbja, a fehér mezes Vas Zita volt az NB II-ben. Mfflmvizág Az MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács napilapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi Ilona utca 3—5. Telefonszámok: központ (42) 11-277. Főszerkesztő: 11-218. Sportrovat: 10-329 Telexszám: (73) 344. Postacím: Nyíregyháza, Pf. 47, 4401. Mátészalkai fiókszerkesztőség: Kölcsey u. 2. Telefon: 612. Telex: (73) 495. Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat, Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. Telefon hirdetésügyben: (42) 10-150. Igazgató, főkönyvelő: 10-003. Postacím: Nyíregyháza, Pf. 25. 4401. Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesí­tőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 34 forint, negyedévre 102 forint, egy évre egyéni elő­fizetőknek 400, közületi előfizetőknek 408 forint. Kérés nélkül küldött kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza. Készül a Nyírségi Nyomdában, Nyíregyháza, Árok u. 15. Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 059 HU ISSN 0133—2058 4 Vasvári folytatta Újabb mérkőzéseket játszottak a csapatok a labdarúgó Országos Középiskolai Kupában. Ezúttal a négy közé jutásért sorra kerülő első forduló első találkozóit ren­dezték meg. A nyíregyházi Vas­vári Pál Gimnázium együttese folytatta diadalútját, idegenben győzte le ellzemfelét, a Szegedi Építőipari Szakközépiskolát. A Lázár — Karaffa, Krizán, Zsiga, Ács — Révész, Szuhár, Eszenyi —Kelemen (Terjék), Búzás, Mán­ás összeállítású gárda 2:1-es fél­idő után Búzás kettő, és Kelemen egy góljával 3:1-re nyert. Szalka Géza testnevelő tanár fiai a visszavágót április 25-én, szer­dán, 13.30 órától a nyíregyházi stadionban játsszák. A kisivárdai Bessenyei György Gimnázium labdarúgócsapata la idegenben játszotta kupamecs­­csét. A miskolci 1-es számú Szakközépiskolától 2:0-ra kap­tak ki a várdaiak. A 0:2 nem nagy hátrány, a hazai visszavá­gón — április 24-én, kedden, 14.00 óra a kezdési idő — a „besse­­nyaisek” kiharcolhatják­ a to­vábbjutást, a legjobb négy közé kerülést.