Keleti Ujság, 1932. április (15. évfolyam, 75-99. szám)

1932-04-20 / 91. szám

10 SPORT Ismét az Universitatea Kolozsvár bajnokcsapata (Kolozsvár, április 18.) Szépszámú közönség előtt játszották le vasárnap a kolozsvári baj­nokság legérdekesebb mérkőzéseit, a Románia— Universitatea derbi-meccset és a KAC—Haggib­­bor mérkőzést. Az Universitatea nagy favo­ritként indult s meglepetés, hogy csupán et döntetlent sikerült elérnie, ami azonban elegen­dő volt ahhoz, hogy a bajnokságot a maga ré­szére biztosítsa. A KAC—Ilaggibbor minimális IKAC győzelemmel végződött s ezzel a piros-fe­hérek maguk mögé utasították régi riválisu­ KAC—Haggibbor 1:0 (1:0.) A győztes gólt az I. félidő 6. percében kapu előtti kavarodásból Dézsi lőtte. A II. félidőben egymásután hagyta ki mindkét csapat a jobbnál jobb gólhelyzete­ket. Biró, Milivoi. Universitatea—Románia 0:0. Az első félidő nagyrészében az egyetemi csapat támad, de ennek ellenére a Romániának vannak gólszer­zési lehetőségei, amelyeket azonban a gyengén funkcionáló balszárny sorra elront. A félidő utolsó perceiben Chifor kézzel kapar ki a kapu­ból egy biztos gólt jelentő labdát. A 11-est Sfera a kapus kezeibe rúgja. A második félidőben a Románia kerül fö­lénybe s támadásai sokkal szebben futnak, mint az U vérszegény akciói. Gólt azonban most sem tud egyik csapat sem lőni. Az Universi­tatea csalódást keltett, míg a Romania többet nyújtott, mint amit vártak tőle. Milton bíró többször hibázott. A bajnokság végeredménye ezek után a következő: 1. Universitatea 5 4 1 — 27 — 9 6. KMSC 5------5 1 19 — A Ferencváros máris magyar bajnok. A magyar profiliga legérdekesebb vasárnapi mér­kőzése a debreceni Ferencváros—Bocskai-meccs volt, amelynek megnyerésével a Ferencváros végleg biztosította bajnokságát. Ha összes hát­ralevő meccseit elveszti, úgyis pontkülönbség­gel nyeri a bajnokságot. A Hungária eldöntet­lenül játszott a Budai 11-el, az Újpestnek nehe­zen sikerült győznie az Attila ellen, míg a Va­sas—Sabaria kiesési derbi a Vasas győzelmét hozta. Eredmények: Debrecen: Ferencváros—Bocskai 4:1 (3:1.) Az első gólt a 11. percben Kohut lőtte. A 27. percben Hevesi egyenlít s azután a 40. és 44. percekben Takács II. két újabb góllal terhelte meg a Bocskai hálóját. Szünet után a Bocskai magára talált s erősen ostromolta a Ferencvá­ros kapuját, csatárai azonban a kapu előtt el­­idegeskedték a helyzeteket. A 16. percben Tán­cos beállítja a végeredményt. Budapest: Hungária—Budai 11. 0:0. A Hun­gária a mély talajon sehogy sem boldogult. Miskolc: Újpest—Attila 1:0 (0:0). Mindkét csapat gyenge iramban játszott. Újpest a II. félidőben fölénybe kerül s a 20. percben Török lövi a győztes gólt. Szombathely: Vasas—Sabaria 2:1 (1:1.) A Sabaria lövi az első gólt, Possák egyenlít s Küzdényi lövi a győztes gólt. Súlyos vereséget szenvedett Csehszlovákia válogatottja az Európa kupában. Vasárnap Zürichben játszott a csehszlovák válogatott, Svájc ellen Európa-kupa mérkőzést. A meccs legnagyobb meglepetésre a svájciak 5:1 (3:1) arányú győzelmét hozta. Győztek a Csikók Stambulban. A Törökor­szágban túrázó magyar csikóválogatott Stam­bulban a város válogatottja ellen 2:1 arányú győzelmet aratott. Vidéki eredmények: Arad: Arad—Temesvár válogatott 2:1 (1:1). Nagyvárad:: NAC—Egyetér­tés 5:0 (2:0). Törekvés—NSC 6:0 (4:0), Crisana —Makkabea 8:1 (3:0). Brassó: Brasovia— EMTE 5:0 (2:0), IAR—Olimpia 7:0 (5:0). Nagy­szeben: Soimi—Unirea 2:1 (1:0). Bukarest: CFR—Juventus 4:0 (2:0), Venus—Macabi 3:0 (2:0), Unirea Tricolor—Voivodul Mihai 2-0 (1:0), Olimpia—SP Studenţesc 1:1 (0:0). Az országos ökölvívó bajnokság döntőjében Pálffy Viktor, a kolozsvári KKASE verseny­zője súlycsoportjában győzött. A döntőben Ciidio regáti boxolót győzte le pontozással. 2. Románia 5 4 1 — 24 2 9 3. CFR 5 2 1 2 7 8 5 4. KAC 5 2­­ 3 5 9 4 5. Haagibbor 5 1 1 3 2 28 3 Emm­isjts XV. ÉVF. 91. SZÁM. EGYESÜLETI ÉLET • ••• A Katholikus Karitasz Akció működése 1931 novembertől 1932 áprilisig Majláth püspök felhívására a fokozódó nyomor enyhítésére a kolozsvári katholikus egyházközségek s azok összes egyesületei, intézményei és a Szerzetes­­rendek közös akcióba léptek, melynek eredményekép­pen a következőkről számolhatunk be: 1. Novemberben a Szociális Testvérek által átenge­dett úgynevezett Kereszt-Akciót rendezték meg, mely­nek bevétele 33.846 lej volt. 2. A Ruhagyűjtési Akció Puskás Lajos tanár veze­tésével a cserkészek emberfeletti munkájával a követ­kező eredménnyel járt. Az Akció kiosztott 2597 darab ruhaneműt, 77.910 lej értékben, és 413 pár cipőt 12.390 lej értékben. Összesen: 90.300 lei értékben. A Róm. Kath. Státus ez akció lebonyolítására 5 hónapra Ingyen helyiséget adott. 3. A Fagyűjtési Akciót a várost már előre bejárva az egyetemi hallgatók végezték. Az eredmény várako­záson felüli volt: 250 q, értéke: 17.500 lei. A Mariánum külön gyűjtése 10 q, értéke: 700 lei. Összesen: 32.900 lei. 4. A Karitasz Akció két Népkonyhát tartott fennt. A Szentpéteri népkonyhát Scheitz Vilmosné, Gyárfás Lászlóné, Balogh Endréné vezették a Szociális Szervezet hölgytagjainak a közreműködésével. A népkonyha 3 és fél hónapig állott fenn. Kiosztott 11.620 adagot 50.000 lej értékben. A kajántói népkonyhát Antalffy Ákosné vezette a Mária kongregáció hölgytagjainak közreműködésével. A Magyar Kisebbségi Nők Központi Titkársága báró Huszár Pálnéval az élén az általuk begyűjtött anya­got átadta e népkonyhának, melynek ellenére a kony­ha vállalta az általuk ajánlott szegények felvételét. A kajántói után kiosztottak 9511 adagot 65 napon át, 43.359 lei értékben. Mindkét népkonyha vezetősége nemcsak a testet, de a lelket is szolgálta: a kajántóuti belekapcsolta a szegényeket is a hívek lelkigyakorlatába. A Szentpé­teri népkonyha minden vasárnap egy kis oktatást adott és énekeltette őket. A nagyböjt folyamán közös szentáldozáshoz járultak közös reggelivel. A helyiséget a Szentpéteri aggmenhely bocsátotta rendelkezésére. (Folytatjuk). Anyák napja. A Magyar Luteránus Nőegylet 1932 április 24-én délután 5 órakor a templomban vallásos­estély keretében tartandó „Anyák napja" ünnepélyének műsora: 1. Praeludium: Bossi Pastoraleja. Egyházi ének, liturgia. 2. Bibliamagyarázatot tart Járosi Andor. 3. Ravanello: Christus ressurexlt Előadja: Kárpáti Emil. 4. Reményik Sándor verseket olvas. 5. Rheinber­ger: Agitato. Előadja: Kárpáti Emil. 6. Liturgia. Záró­ének. Beléptidis nincs. A perselyes gyűjtés a korfirman­­dusok segélyezésére szolgál. A róm. kath. Státus ajándéka: 150 q, értéke: 10.500 lei. A második Fagyűjtés, melyet a Legényegylet tagjai végeztek 25 q, értéke: 1700 lei. A Peris cég adománya 20 q, értéke: 1.400 lei. A görög keleti egyház f ös­értéke: 1.050 lei. Gyár« vagy raktárnak világos, száraz, eme­leti és földszinti helyisé­gek kiadók. Surdă (Kiss u.) 33. Értekezni k­—4 óráig. Költöztetését, vagy butorberak­­tározását saját ér­dekében csakis a »Unió« Alt. Szállítási rt.­­nál eszközölje. Piaţa Unirii 4. Telefon 286, 1296. U attótársnő jutányo­­san kaphat lakást Kleinnénál, Király ucca 43. ajtó 4, hátul az ud­varon. Értekezhetni dél­előtt 11-ig, délután 1­4-ig. Kiadó nagy boros­pince, P. Cuza Vo­­da 2. «világos, egy szobás ■■ lakást keresek május 1-re. Címek „Pontos fi­zető“ alatt a kiadóhiva­talba leadandók. 2 szoba, komplett emeleti lakás május 1-re kiadó. Str. Jorga 5. Értekezni a házmester­­nél. Értesítés. Felhívjuk mindazokat, akik foglalkoznak karosszéria gyártással, farészek ja­vítása, ülések készítése, karosszériák festésével, stb. f. hó 15-ig küldjék be ajánlatukat zárt bo­rítékban a fennt említett munkákra. Felvilágosí­tásokat lehet kapni a Szindikátus irodájában. Cluj-Kolozsvár, Căi. Mo­ţilor No. 7. _ A RAPID Autóbusz tulajdonosok Szindikátusa. APRÓHIRDETÉSEK Szavanként....................................­­ Vastagbetűvel............... 2 Lel Legkisebb apró (10 szó).....................3 Lel Állástkeresőknel: 1 azó ....... 3 Lel Vastagbetűvel............................... 4 Lel ADÁS-VÉTEL, Eladó családi ház, 3 szoba, konyha, ka­mara, fürdőszoba, elő­szoba, veranda, mosó­­konyha és 2 pincéből álló új adómentes (adómen­tes 16 évig) igen olcsón eladó. — Megtekinthető Dollány ucca 16-A­ szám alatt, Str. Legiune­ Ar­delene, d. u. 1­4 óráig. E­gy szép rövid zon­gora azonnal bérbe­adó. Megtekinthető Str. Grigorescu (Rákóczi út) 19 szám. Eladó 6 lakrészből és egy üzlethe­­lyiségből álló ház. — Megtekinthető Apáca ucca 8. Egy nagy kihúzó asz­tal és egy ülőkád eladó. Cim a kiadóban. Eladó Főtér mellett, Str. Bratianu (Király ucca) 11 számú, 7 lak­részes házastelek. Ára: 460.000­— lej. Azonnal beköltözhető. Értekezni Str. Matei 5, házmester­nél. Belvárosban kiadó 2 szoba konyha, fürdőszobás lakás. Érte­kezni P. Cuza Voda 2, (V. Bocskay tér 2). 3EEZ3FEZ3S Keresek május 1-re 1 szita irányia lehetőleg fürdő­szobás lakást ker­tes házban. Címe­ket „Féregmentes“ jeligére a kiadóba kérek. TVS— Keresek májusra 3 vagy 4 szobás mo­dern, lehetőleg kerti la­kást. Szász posztókeres­kedés, Egyetem ucca. Telefon 778. Udvari bútorozott szo­ba urileánynak, v. urinőnek kiadó azonnal­­ra. Király u­cca 41 szám, szép belvárosi részen 4 nagy szoba, elő­szoba, fürdőszoba, konyha, speis, ritka szép betonos nagy pince és münden mellék­helyiségekből álló, gazdagon épült, kitűnő karban levő uri családi ház eladó. — Eladás alatt még sok szép családi házak, jól jö­vedelmező bérházak, bérpaloták és mo­dern villák. Sándor bizományos, Cal. Victories 13. Eladó 300 mázsa f­ a bükkönytakarmány. Taub tőzsde, Cáréi. Jókarban lévő gyapjufésülő gép el­adó. — Cím: Erszény György, Joseni, Ciuc. AIXASTRERES Intelligentes Fräulein " sucht Steile zu Kin­der in vornehmer Fami­lie. Adresse: adminis­tration. fl Scentázó tanárjelölt, magas állású nyug­díjas állami hivatalnok fia, kit a jelenlegi kö­rülmények arra kény­szerítenek, hogy saját keresetéből éljen meg, gimnazista, vagy ele­mista tanítását, korrepe­tálását vállalja. Perfekt román és leírja a francia és latin nyelvet. Szíves megkereséseket „Ta­nárjelölt“ jeligére a kiadóba kér. KIADÓ LAKÁS Nagy kertes, modern villában 2 szoba konyhás és egy szoba konyhás lakás (fürdő­szoba nélkül) május 1-re kiadó. — Megtekinthető páratlan napokon dél­után . 3—5 óra között. Str. Gelu 30. Keresek máj. 1-re 2 szoba konyhás komfortos, ker­tes lakást. Lehe­tőleg Petőfi utca — tisztviselőtelep környékén, Címe­ket a kiadóhiva­talba kérek. Str. Dorobanţi oi No 11 (Honvéd u. 11) kiadó: egy utcai, három szoba konyha, fürdőszoba, előszoba, spelzból álló lakás. — Egy három szoba konyha fürdőszoba, előszoba és spelzból álló udvari la­kás. — Egy két szoba, előszoba, fürdőszoba, konyha, spejzból álló udvari lakás. — Egy nagy, betonozott, saját vízvezetékkel ellátott helyiség raktárnak, vagy gyárnak akalmas. Eg­gy különbejáratu bu­­torosott szoba, für­dőszoba használattal azonnal kiadó. Értekez­hetni Szappan ucca 4. 3 aroton, konyha, " fürdőszoba, elő­­kerttelés 2 szoba, konyha kiadó. Bari­ţiu (Malom u.) 7 szám. Ni/B.matgtt a lapkiadótulajdonas LAPKIADÓ R.-T. nyomdájában, Cluj-Kolozsvár Sír, Baron L. Pog (Brassói u.­ 5. Telefon $08, 6-01.