Keleti Ujság, 1938. június (21. évfolyam, 122-143. szám)

1938-06-29 / 142. szám

10 ­ KŐZÁPORT ZÚDÍTOTTAK A MO­TOROSVONATRA. Bucurestiből jelentik: A vasúti vezérigazgatósághoz érkezett távirati jelentés szerint Urziceni és Ploesti állomá­sok közötti Goga falu közelében­ a motorosvo­natot, eddig még ismeretlen egyének, kövek­kel támadták meg. A vonat csaknem vala­mennyi harmadosztályú utasa megsebesült. A sérülteket a vonat Ploestibe szállította és itt részesítették őket első segélyben. Az ügy­ben megindult a vizsgálat. Könyvnapi, teljes Ady: Ady összes versei, 544 lap, diszkötés most 158 lej, később 251 lej, Móricz: Légy jó mindhalálig, íve 282 lap, most 59 lej, később 165 lej, stb., stb. Lepa­­genál Cluj. Postán utánvéttel kérjen ingyen jegyzéket. — A KATOLIKUS LEÁNYEGYLET NYARAL­­TATÁSI AKCIÓJA. A d­ucmegyei Sumulean a katar­­tikus leányegylet központja julius 11-től augusztus 31-ig nyaralást rendez leányok számára. Kedvezmé­nyes áron jó ellátást kapnak és szép kirándulásokon vehetnek részt. Jelentkezni lehet július 5-ig. Bővebb felvilágosítást a központ ad. Levélcím: Cluj, Strada Grigorescu 85 — Amerika felvilágosításokat kért a né­met kormánytól az amerikai állampolgársá­gú zsidók helyzetéről. Berlinből jelentik. Amerikai diplomáciai körök értesülése sze­rint az Egyesült­­Államok berlini nagykö­vetségének egyik képviselője hétfőn megje­lent a német külügyminisztériumban és ki­egészítő felvilágosításokat kért a zsidó ame­rikai állampolgárokkal kapcsolatos német intézkedésekről. Hallotta-e, hogy megjelent az első Sport­bélyeg-Al­bum A világ összes sportbélyegeinek eredeti, természetes nagyságú pompás fényképével. A nyári és téli olimpiák adataival. A bélyegek ka­­talógus-jelzéseivel stb. A Sportbélyeg­ Album nem csak bélyeggyűj­tők, hanem sportemberek számára is az év legna­gyobb meglepetése, ... A Sportbélyeg­ Album minden igényt kielé­gítő kiállításban a különlegességek gyűjtőinek nagy örömet okoz. A Sportbélyeg-Album előnye az, hogy a szinte naponta megjelenő új sportsorozatok a gyűjteményt állandóan gyarapítják, s azok arány­lag olcsón beszerezhetők. A Sportbélyeg-Album könnyen kezelhető. Véd­jegyezett, csavarokkal ellátott sarokkal, kicse­rélhető lapokkal a legjobb albumokkal vetekedik. Az ú­j sorozatokhoz állandóan új lapok készülnek. A pótlapokra elő lehet fizetni, és így a gyűjte­ményt kiegészíteni. A Sportbélyeg-Album ára rendkívül olcsó, mindössze 250 lej. Megrendelhető a „Keleti Ú­jság“ kiadóhiva­talában: Cluj, Str. Báron L. Pop. 5. Keteti Ujság 1938. JUNIUJS 29. — XXI. ÉVF. 142. SZÁM. assjrvang. ----- -­ # O JB 5T4 K­özépeurópa ICiapsi 1938 A Ripensia a forduló meglepetése : fiárom «jóllal «jyö*5© le az FC Marssal! Győrtek * Ripensia, Újpest, Genova, Ambrosiana, Kladno, Zsiderroe, Slavia KiStapfak : FC Rapid, Mil­ano, Ferencváros, Kispest, Sparta, Beogradszki, HASI Döntetlen : Juventus—Hungária Rajtolt a Középeurópai Kupa! Ezúttal sem cá­folta meg önmagát ez a hagyományosan izgalmas és változatos kimenetelű nemzetközi vándordíj. Ra­gyogó, pompás küzdelmek voltak, annak ellenére, hogy a csapatok nagy részében szerepeltek olyan fáradt játékosok, akik a világbajnokságon is ját­szottak. A nap váratlan és egyben legszebb ered­ményét a Ripensia szállította: Bucurestiben jó já­tékkal legyőzte a félelmetes hírű olasz FC Milan csapatát olyan gólaránnyal, melyet senki sem re­mélt. A Ripensia tovább mehet, mert esélye van rá! A Rapid ezzel szemben három góllal vesztett Buda­pesten. A magyar csapatok közül némi meglepetés a Ferencváros brünni veresége. RIPENSIA—FC MILAN 3:0 (3:0) Bucuresti, 25.000 néző. Bíró: Klein magyar A Ripensia kitűnően játszott, győzelme mégis meglepetés még azoknak is, akik a mérkőzést látták. Az olaszok nagyszerű futballt játszottak és a mérkőzés nagy részében fölényben is voltak. Csatársoruk azon­ban gólképtelen. A Ripensia ezzel szemben mindösz­­sze tíz percig tartó nagy fölényét öt perc alatt rú­gott három góllal: Marcu 32. és 31. percekben, J­o­­bay a­­36. percben gólokra váltotta. Sőt szünet után a 36. percben Marcu egy 11-est fölé lőtt(!). A játék nagyon szép és látványos volt. ÚJPEST—FC RAPID 4:1 (1:0) Budapest, 18.000 néző. Bíró: Bízik cseh Újpest biztosan győzött, bár az FC Rapid is szé­pen játszott. A gólok: 10. és szünet utáni 22. és 21. percben Zsengellér három góljával 3:0 (mesterhár­mas!), a 68. percben Raffinszki 11-esével 8:1, a 45. percben Vincze 4:1. JUVENTUS—HUNGÁRIA 3:3 (3:0) Budapest, 18.000 néző. Bíró: Vogl cseh A Juventus az első félidőben :Gabetto (26.), Bu­zidoni (36.) és Dellini (42.) góljaival könnyedén ve­zet, szünet után a Hungária nagyszerűen rákapcsolt és Kardos mesterhármasával (!), a 2. és 13. és 44. percekben rúgott góljaival kiegyenlít. ZSIDENICE—FERENCVÁROS 8:1 (0:0) Brünn, 16.000 néző. Biró: Scorzoni olasz Gólnélküli első félidő után a Zsidenice a 15. és 23. Rulc két góljával 2:0-ra, majd Trebala góljával 3:0-ra vezet, Kiss szépít. A többi mérkőzés: Milano: Ambrosiana—Kispest 4:2 (0:1). Biró: Xis­lando. Genova: FC Genova—Sparta 4:2 (4:1). Biró: Hertzka. Belgrád: Slavia—Beogradszki 3:2 (3:0). Kladno: Kladno—HALK 3:2 (2:1). AZ ELSŐ VASÁRNAP MÉRLEGE Csehszlovák csapatok: három győzelem, egy ve­reség. Olasz csapatok: két győzelem, egy döntetlen, egy vereség. Magyar csapatok: egy győzelem, hároim vereség. Román csapatok: egy győzelem, egy vereség. Jugoszláv csapatok: két vereség. A VASÁRNAPI MŰSOR: Bucurestiben: FC Rapid—Újpest. Milanóban: FC Milán—Ripensia. Budapesten: Ferencváros—Zsidenice és Kisped­ Ambrosiana. Prágában: Slavia—Beogradszki. Zágrábban: HASK—Kladno. Torino: Juventus—Hungária. Genova: FC Genova—Sparta. • 166 CM, —­U­T NŐI MAGASUGRÓ VILÁGREKORD Középeurópa Kupa állása I. fordul II. forduló (elődöntő) Il. forduló (középdöntő) DÖNTŐ Jun. 26 és július 3. június 10 és 17 június 24 és 31 szept. 18-ig Genova...—.............) Genova, 4:2 (4:11 Sparta .........—...I 1 Újpest ........................) Újpest, 4:1 11: 01 ( Rapid (Bucuresti) i Slavia­..........................)­­ Ambrosiana.............) Ambrosiana 4:2 (0:1) ) Kispest.............„...i Zsidenice...................) Zsidenice, 3:1 (0:0) ( Ferencváros.............• — .................. BSK ...........................) Slavia 3:2 i3: 0) ----------------------------------------~\ Hungária..................) 3:3 (3:0) Juventus ...................J ) ’______________ ifi T Kladno.......................) Kladno, 3:2 (2: 1) j i>g ;p HASK...........................) “—.---------------------------­Ripensia.....................| Rlponsia 3: 0 (3: 0) Milan.....................(...) 1­ | | h­ ­ ■■ mm ] Rekordházasság. Főszerepben Wolf­f Albach Betty, Leo Slezak, Hans S Moser és Maria Andergast. Műsor előtt: Új Világ­­foi­adó. Thorne Smith vígjátékinak filmvá­l­­tozata: A szőke kisértet. Fősze­repben Constance Bennett és Carry Grant. EDISON-mozgó: Kaméliás hölgy. Főszerepben Greta Garbó és Robert Taylor; II. Négy vándor. Fősze­repben Simone Bournay-val. III. Híradó és Micky Maus, —M­eg'rA halál árnyékában. Főszerepben­­ISpencer Tracy és Virginia Bruce. MIÍNKÁS-morgó: I. A kis hercegnő. Főszerepben Shirley Temple, II. A szerelem nem hal meg. Fő­szerepben Marion Davies és Dick Powell. III. Hír­adó. OFERA-mozgó: Leányálom. Bemutatják: Bette Da­vis és Georg Brent."” THALIA-mozgó: Micky Maus. Két órát betöltő színes Micky Maus műsor 12 képből, filkl a Két asszony között. Főszerepben Loretta Young és Warner Baxter. A minősítő második fordulója megkezdő­dött. Az Universitatea olyan súlyos vereséget szenvedett Pitestiben, hogy alighanem máris kiesettnek tekinthető. Az T­DR is győzött az Unirea Tricolor ellen, míg a NAC befejezve az első fordulót, továbbminősítette magát. Máso­dik ellenfele a Phönix, kettőjük közül az egyik kiesik és akármelyik lesz az a kár érte. Ploesti: Tricolor—T­niversitated­ 5:0 (4:0). Bíró: P- Kroner, 2000 néző. A gólsorrend: 13. Kocsis, 26. Stefanescu, 36. Kocsis, 37. Kovács, szünet után a 7. percben Stefanescu. Vasárnap Glujon a második mérkőzés. Revita: UDR—Unirea Tricolor 3:1 (0:1). Biró: dr. Russu, 2000 néző. A b­eingesíiők lövik az első gólt a 22. percben Alexandrescu révén. Az UDR szünet után a 3. , 13. percben. Lakatos és a 31. percben Krubl góljaival győz. Vasárnap Bucurestiben a második mérkőzés. Oradea: NAC—Jiul 3:2 (0:1). Biró: Courea­­nu, 1000 néző. Igen nagy küzdelemben győzött a NAC. A 3. percben Medve 0:1, szünet után G. Gecző 1:1, a 16. percben Orza fejes 2:1, a 18. percben Vijdea 2:2, a 45. percben Pap 3:2. A NAC első mérkőzését megnyerte 2:1 arányban és így 5:3 gólaránnyal továbbment. Következő ellenfele a I K­önix, az első mérkőzés vasárnap Oradeán lesz. A Vulturii—Sportul Student,ese lugoji mér­kőzést hétfőig hava sannjtán a I Minősítő Tsricolor—­U 5:0 — UDü““UBik­e« tricolor 3:1