Keleti Ujság, 1944. június (27. évfolyam, 122-144. szám)

1944-06-10 / 129. szám

KuEtiUjsm1944. JUNIUS 10. ü/portM fado Iz amatőr csapatok: URC, OiMflVRG és Dorogi RG kiestek a Magyar Kupa küzdelmeiből A KAC nyerte el a Corissb­ius­-díjat fl Ferencváros, az Újpest, a Csepel és a KRC találkoznak a MK középdöntőjében KAC—DAC 4:5 (2­­) — Újpest- Gdinnc« 5:2 (0:2) Csepe -1JAC 3:2 (5:2) — Ferencváro­s Dil­i AVAn­ 1:0 (0:0) A Magyar Kupáért kisorsolt elődöntő mérkőzések az idén is rendkívül izgalmas és mindvégig nyitt küzdelmeket hoztak. Hiszen a kupamérkőzéseken a bajnoki ta­lálkozóktól eltérően egyetlen 90 perces já­tékidő alatt eldől a bennmaradás és a kiesés kérdése. Ezt mind a nyolc csapat játékosai igen jól tudták és igyekeztek már az első félidőben biztosítani a győzelmet. Ennek a ,,biztosításnak” azonban meglepő fejlemé­nyei voltak az elődöntőben, így például a Gamma 2:0 „biztos“ győzelmet ígérő ered­ménnyel fordult és mégis elvérzett a II. félidőben, mert az Újpest a játéknak ebben a szakaszában jobban alkalmazkodott az igazi kupa­ stílushoz. A kolozsvári piros­­fehérek is 2:0-ás eredménnyel „biztosítot­ták“ a győzelmet, de a II. játékidőben majdnem meglepetés érte őket és kevesen múlott, hogy a vendégcsapat a továbbjutást jelentő egyenlő gólaránnyal vonuljon le a pályáról. Csepelen is a második félidőben mutatkozott a küzdelem súlyapontja, óriási harcot indítottak az újvidékiek az egyen­lítő gólért és csakis a Csepel szerencséjének mondható, hogy az első 1­5 percben elért 6 :2-es gólarány maradt a végeredmény. Diósgyőrben a Ferencváros csak 11-esből tudta megszerezni a győzelmet jelentő gólt és ez megint olyan szépséghiba­, mint a jobb gólarány révén­ elért második hely a Nemzeti Bajnokságban. Úgy látszik, hogy a ferencvárosi fölény már a múlté. Minthogy az amatőr csapatok közül csak a KAC maradt állva a Magyar Kupa küz­delmeiben, a Corinthian-díj őt illeti. Jelen­tős siker ez a piros-fehérek fejlődésének útján és alapos kárpótlás az elvesztett má­sodik helyért. Űrnapja kiemelkedőbb sporteseményeiről az alábbiakban számolunk be: Csak az első félidőben játszottak jól a piros-fehérek Kolozsvár, június 9. Délelőtt fél 12 óra­kor a Városi Sporttelepen bonyolították le a KAC—DAC elődöntő mérkőzést a Magyar Kupáért a kitűnő Jania vezetésével. A mér­kőzést egyáltalán nem jellemezte a megszo­kott „kupa-hangulat". Alig 1500 néző előtt folyt le a helyenként igen alacsony színvo­nalú és ötlettelen játék, amelybe csak a jó­­képességű dorogi bányászcsapat lelkesedése és az utolsó percig sem lankadó harcikedve vitt szint. A két együttes összeállítása a következő volt: KAC: Márki—Szaniszló n., Vass—Radnai, Páll, Csákány—Farkas, Kovács IV., Füstös, Verbőczi, Hozó. DAC: Grosits—Dunai, Csermák—Farkas, Pfluger, Sebők—Meszes, Takács, Túrás, Vá­­zsonyi I, Vázsonyi II. Az első félidőben a KAC nappal és széllel szemben is nagy fölénybe jutott, de csatárai — Farkas kivételével — sokat ügytelenked­­tek. A 36. percben szerezte meg a vezetést a hazai csapat. Farkas egyéni akció után védhetetlen gólt lőtt a bal alsó sarokba, 1:0. Egy perccel később ismét a kitűnő szélső volt eredményes, lapos, erős lövése nyomán a labda a jobb kapufa alsó sarkáról pattant a hálóba. (2:0). Szünet után 11-es büntető rúgás juttatta újabb gólhoz a piros-fehére­ket. Ezt is Farkas értékesítette. 3:0. Ezután a KAC visszaesett és a dorogiak gyors egy­másutánban két gólt értek el a 26. és a 28. percben Tural révén. 3:2. A 33. percben egy újabb, a KAC javára megítélt 11-est Radnai nem tudott értékesíteni. Ekkor vált nyi­ttá a küzdelem, noha a 35. percben Bozó 4:2-re növelte a gólarányt. A 41. percben Páll sza­bálytalankodott a büntető területen belül. A 11-est Pfáger értékesítette, 4:3. A szögletarány 7:3 (3:1) a KAC javára. Jania nagyvonalúan, hibátlanul vezette a mérkőzést. A MAGYAR KUPA ELŐDÖNTŐJÉNEK TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Újpest—Gamma 3:2 (0:2). Az Újpest a 3. félidőben ragyogóan játszott. Góllövők: Tóth I., Tamás. Szünet után Szusza, Po­zsonyi, Várnai. Csepel—Újvidék 3:2 (3:2). Hatalmas küz­delem. Góllövők Marosvári, Marosvári, Platz, Pálfy, Surányi. Ferencváros—DiMAVAG 1:0 (0:0). A sze­rencsésebb csapat győzött. Góllövő: Sárosi úl. 11-esből. Sal BTC—Szolnoki MÁV 4:2 (2:0) NB I. mérkőzés. Góllövők: Trenka, Vincze (3), Kispéter, Kovács. 11. DiMAVAG 30 11 613 49:59 28 12. DVSC 30 10 812 48:70 28 13. Kinizsi 30 81111 54:61 27 14. Tisza 309 615 53:68 24 15. Elektromos 30 9• 219 60:97 20 16. BSzKRT 304 817 50:10216 AZ 1943—44. ÉVI NEMZETI BAJNOKSÁG VÉGLEGES ÁLLÁSA: 1.NAC 30241 5 78:36 49 2.Ferencváros 3016 410 71:46 36 3.KAC 30156 9 54:45 36 4.Gamma 30147 9 53:40 35 5.Újpest 3013 710 92:59 33 6. Újvidék 3012 711 68:58 31 7.Sal BTC 3013 413 71:60 30 8.Szolnok 3013 413 59:58 30 9. Csepel 3012 513 63:66 29 10.Kispest 3012 414 68:60 28 1 A­­kfoTE előtt megnyílt az út az NB II. felé Kolozsvár, június 9. Űrnapján három NB IiI.-as mérkőzést bonyolítottak le Kolozsvá­ron. Ezek közül kettő, a KMAV—Korvin és a KAC II—DMAV találkozó sorsdöntő volt a bajnokság szempontjából. KMTE—Korvin 3:0 (2:0). Vezette Sándor Elemér. A KMTE gyenge játékkal rukkolt ki és nehezen győzött a te­kés kis együttes ellen, amelyet túlnyomó részt ifjúsági játé­kosok alkotnak. Góllövők: Levente, Tőkés (öngól) és Jószai. A KMTE előtt most meg­nyílt az út az NB II. felé. Bástya II.—KKASE 5:0 (3:0). Vezette Jószai. Fölényes győzelem. Góllövők: Binder, Pocsai, Balogh, Gáspár, Binder. A játékve­zető a II. félidő 25 percében a mérkőzést lefújta, mert a labda kilyukadt és nem tud­ták másikat keríteni. KAC II.—Dési MÁV 2:0 (1:0). Vezette Welser. Egyenlő erők küzdelme. A KAG jobb csatársora döntötte el a mérkőzést. Gól­­lövők: A 34. percben Szász. Szünet után a 30. percben Kovács Pál. Jók voltak: Illés, Flamati, Kerekes, Bokor, illetve Szücs, Ma­gyar és Tomcsicz. Az NB I. két csoportra osztása érdekében egyesületek közötti értekezlet tesz június 14-én Budapest, június 9. Az MLSz-ben a hábo­rús viszonyokra való tekintettel felvetődött a terv, hogy az NB I. csapatait a jövő idényre két csoportra tagolják és földrajzi beosztás szerint szerepeltessék. A két cso­portba összesen 24 együttes kerülne, éspedig az NB I.-ben jelenleg bennmaradt 12 csapat, a négy kiesett, valamint a négy NB II. cso­port első és második helyezettjei. E terv keresztülvitele érdekében június 14-re érte­kezletet hívtak egybe, amelyen az érdekelt egyesületek meghatalmazott képviselői vesz­nek részt és döntenek a csoportbeosztás kér­désében. A BSzKRT nyerte az országúti kerékpáros bajnokságot A kerékpáros országúti bajnokság állása a következő: 1. oszt.: 1. BSzKRT SE 1520 ponttal, 2. FTC 1042 p., 3. Sólyom KE 983 p., 4. Csepel 976 p., 5. Postás SE 974 p., 6. Törekvés SE 773 p. ti 1ERT UJRUESSEN A KELETI ÚJSÁGBAN . Mert ezt a lapot az ORSZÁG EGÉSZ VEVŐKIéPES KÖ­­ZÖNSÉGE olvassa TENISZ Ismét Asbóth a bajnok Szerdán és csütörtökön a BEAC újnép­­ligeti pályáin folytatták a nemzeti tenisz­­bajnokság küzdelmeit. Szerdán az eredmé­nyek így alakultak: A férfi egyes elődöntőjében: Szigethy (UTE)—Katona (UTE) 7:5, 6:3, 5:7, 6:2. Vegyespáros elődöntőiben: Fehér, Jusits (BBTE)—Hentschné (MAC), László (Bala­toni SE) 6:4, 4:6, 6:1. Vegyespáros döntőben: Flórián, Mayer dr. (BBTE)—Jusits, Fehér (BBTE) 6:1, 6:3. Csütörtökön csak a férfi egyes döntőjét játszották le, amelyet Asbóth (BBTE) nyert 6:3, 6:0, 6:4 arányban Szigethy (UTE) el­len. A balatonföldvári verseny miatt csak június 17-én bonyolítják le az elmaradt dön­tőket. I VÍZILABDA Az UTE és a MAFC győzött a bajnoki nyitányban Űrnapján megkezdődtek a vízilabda baj­nokság küzdelmei. Eredmények: UTE—MUE 8:1, (4:0), MAFC—Szegedi UE 3:1 (s­o). Budapesten még egy barátságos mérkő­zés is volt: MAFC, FTC, Gamma vegyes— Tatabányai SC 7:1 (3:1). JÓ ÁRU ÉS JÓ HIRDETÉS ALAPJA A JÓ ÜZLETMENETNEK A KOLOZSVÁRI NEMZETI SZÍN MÁK HETI MŰSORA: Június 10. Szombat 5 órakor: A mosoly or­szága. Bérletszünet. Rendes helyárak. Június 11. Vasárnap d. u. 1 3 órakor: An­gyalt Vettem feleségül. Rendes helyárak. Vasárnap 6 órakor: János vitéz. Bérletszü­net. Rendes helyárak. Június 12. Hétfő 5 órakor: A Noszty­ik esete Tóth Marival. A Tizes szervezet előadása. Jegyeket a pénztár nem árusít.­­ Június 13. Kedd 5 órakor: Carmen, Wer­­neger Marienne és Katona Gyula a ber­lini Állami Opera művészeinek vendég­fellépésével. Bérletszünet. Mérsékelten emelt helyárak. Június 14. Szerda 5 órakor: Úrhatnám pol­gár. Bemutató bérlet 31. sz. Bemutató helyárak. Június 15. Csütörtök 5 órakor: Úrhatnám polgár. Napi bérlet B. 31. szám. Rendes helyárak. Június 16. Péntek 5 órakor: Bohémélet. Warneyer Marienne és Katona Gyula a berlini Állami Opera tagjainak vendég­­fellépésével. Bérletszünet. Mérsékelten emelt helyárak. Június 17. Szombat 5 órakor: Úrhatnám polgár. Napi bérlet A. 32. szám. Rendes helyárak. Június 18. Vasárnap d. u. fél 3 órakor: Tosca. Megyesi Pál vendégfellépésével. Opera helyárak. Június 18. Vasárnap 6 órakor: Úrhatnám polgár. Bérletszünet. Rendes helyárak. Június 19. Hétfő 5 órakor: Az ördög nem alszik. A Tízes Szervezet előadása. Je­gyeket a pénztár nem árusít. APRÓHIRDETÉSEK I Szavanként hétköznap 16 fillér, vasárnap 20 fillér. I­I Legkisebb hirdetés hétköznap 1.60, vasárnap 2.0. | „Cím a kiadóban“ jelzésű és „jeligés“ hír­­ként hétköznap 14 fillér, vasárnap 18 fillér, detéseső külön kezelési dija hirdetésfeladó- Házasság, levelezés rovatban szavanként sónként 30 fillér. A mást keresőknek szavan­ hétköznap 22 fillér, vasárnap 30 fillér. —I— Lapunk részére hirdeté­sek­­eladhatók az alább helyeken • Nagy L­ajos hirdetőiroda Horthy M.-u. 43. Reik Ferenc-u. 40. szám alatti Iroda­helyiségben. „Ursus" sörcsar­­nok ír­ellett! újság­árus, Mátyás király tér Vashíd melletti új­ságárus Kürthy-út Szentháromság­­tér 12. Írísz-telep, Lépcső-utca 13. DÉLUTÁNRA BEJÁRÓ­NŐ, IDŐSEBB MAGÁNOS URNAL, KOLOZSVÁRI NAGYVÁLLALAT, KÜLSŐ­­ TERÜLETEN, NYUG-­­ DÍJAS IS LEHET, OTT­ , HON, ORVOS, PRIVAT VEVŐ, RAKTRANOK, SZÓ I LID BARNA LEANT,­­ SZÖVETKEZET Jeligékre­­­ltevél van, kérjük átvenni,­­ KÉREM azt az illetőt, ki reá nézve értéktelen párisi képeimet és egyéb képe­ket és jegyzeteket tártál-­­ mázé bőröndömet Munká- r­esy-utca 21. szám alatti "• lakásomról elvitte, azt 50 pengő utánvéttel, amely a­­ jutalmat jelentené, Baritz­­ Teréz tanárnő, Mussolini- j­ut 28. sz. címre feladni szí­veskedjék. — em—Jiim »ruii» '’'iwii—­ Alkalmazás PÉNZTÁROSNŐT fel­vesz a CORVIN. BICIKLIZNI tudó 16 éven felüli kifutófiúkat keresünk lapkihordásra azonnali al­kalmazásra. Jelentkezni a kiadóhivatalban 2—3 óra között. RAKTÁRKEZELŐT, aki csomagoláshoz és expediá­láshoz ért, állomásnál cso­magkiváltást és feladást vállalja, keresünk azonnali belépésre. Írásbeli aján­latot életkor és eddigi mű­ködés leírásával „RAKTÁR­KEZELŐ“ jeligére kérünk a kiadóhivatalba,. JÓL SZÁMOLÓ, ener­gikus, középkorú tisztvi­selőnő, aki gépírni is tud, nagyvállalatnál azonnal ál­lást kaphat. írásbeli aján­latok életkor megjelölésé­vel és eddigi működés le­írásával „ABSZOLÚT JÓL­­SZAMOLO“ jeligére a ki­­adóhivatalba küldendők. KÖNYVELŐT keresünk azonnalra. Papirlemezgyár. —1826 TEHENÉSZET felvesz Kolozsvár város Közüzemi Gazdasága, Dézsma­ u. 34. KÉT gyermek mellé (há­rom és ötéves) megbízható, gyermekszerető, becsületes, egészséges, idősebb leányt vagy egyedülálló asszonyt azonnalra felveszek. Fize­tés megegyezés szerint. Ajánlatot özv. Zits Jánosné Szamosujvár, Gyógyszertár kérek. KOCSISOKAT felvesz Ko­­lozsvár város Köztisztasági Üzeme, Dézsma­ u. 34. GYÜMÖLCS nagykereskedő beszerzőt alkalmazna, te­lefon 26-09. Leveleket „Köl­csönös becsületesség“ jel­igére a kiadóba. —1820 NEW-YORK szálló keres mosónőt, szobalányt és szobafiút. Jelentkezés d. u. 4—6 között a főportásnál. Állást keret 7 GIMNÁZIUMot vég­zett 18 éves leány kezdő tisztviselőnői állást keres. Ajánlatokat „Vidékre is” jeligére a kiadóhivatalba kérek. ELADÓ Kolozsváron Pata­utcában autóbusz végállo­más mellett 4 szoba mel­lékhelyiségekkel szép tel­ken 30.000 P. készpénz és agg házaspár részére ÉLET­­JÁRADÉK ellenében. Cim a kiadóban. —1828 Lakás 2 szoba hallos, összkom­fortos villalakásom belváro­sival vagy családi házzal el­cserélném. Cim: Bercsényi­­u. 8. fsz. —1824 4. KÖZÉPKORÚ, jólelkü tű­nő, Idősebb úrral házas­ságot kötne. „Vidék“ jel­igére kér a kiadóba, agggW4Sf*’tr~*' 3MB mmnMHMi Házasság fogottan Különféle AZON EUxjdlN, AKI A KUN KERÉKPÁRJAVÍTÓ ÜZLET, CIFOTAKARITÓ MELLETT AZ AKÁCFÁ­HOZ TÁMASZTOTT KE­RÉKPÁRT ELVITTE, SZÍ­VESKEDJÉK 316. SZÁMÚ VÖRÖSKERESZT HADI­­KÓRHÁZAT ÉRTESÍTENI, MERT A GÉP A KÓRHÁZ TULAJDONA VOLT. ROMÁNIA és a volt szerbiai Bánság területről anyakönyvi okiratokat lel­kiismeretesen beszerez (szí­vességből) Chemoleteez Marianne, Budapest, Horthy Miklós-ut 17. 1816